I I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Herhalingsoefeningen Nieuws- en Advertentieblad REEPEN TROMP, sneek. Rust TROMP Eéne 48ste Jaargang. No. 25. Officieel Gedeelte. - CHOCOLADE Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ZATERDAG 24 JUNI 1922. Uitoefening Kiesrecht door personen, die in dienst betrekking zijn. BEKENDMAKING. Plaatselijk Nieuwst Rede Hiemstra. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, J elke regel meer 7 cents. J Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Öij abon- J nement belangrijk lager. J Tot plaatsing van jaren is ge tier veroverd --- - Van ouds het - speciaal adres voor 1 versche waar CD Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, partij die zich verklaart bewapening. Steunt de De BURGEMEESTER v^n Worknn» herinnert personen, bjj wie, en beatunr den ven bgsondere ondernemingen en instellingen waarbij, mannen en vrouwen die den leeftijd van vijf en twintig jaren hebben bereikt, in dienstbetrekking ign dat sij volgens art. 55 der Kieswet, verplicht lijn te sorgen, voor soover nie bij algemeenen maatregel van beitun vrijstelling is verleend, dat ieder van desen, die bevoegd ia tot eene te hon den stemming mede te werken, gedn rende te minste twee achtereenvolgend* uren, tussohen acht uren des voormiddag en vijf uren des namiddags, daartoe gelegenheid vinde dat lij, volgens art. 56 van genoemd, wet, voor soover arbeid wordt verricht in fabrieken en werkplaatsen, verplioh sijn te sorgen dat in het arbeidsloka» en, zoo er meerdere arbeidslokalen tij” in het grootste of wel in meer dan arbeidslokaal, gedurende twee werkdager vóór, en op den tot stemming bepaaldrr tijd op een zichtbare wijze is opgehanger een door hen of hunnentwege oude* toekende lijst, de twee achtereenvolgen de uren, bovenbedoeld, vermeldende, vo«> elk afsonderlgk of groepsgewijze of voo> allen gezamenlijk; dat, volgsns art. 151 der Kieswet overtreding van bovenstaande voorschrif ten wordt gestraft met hechtenis van ter hoogste VEERTIEN dagen of galdboeu van ten hoogste VIJF en ZEVENTIG gulden. Lijsten, op te hangen in fabrieken er werkplaatsen, als in art. 56 der Kiesw» bedoeld, zijn ter gemeent-secretarie ver krggbaar. Workum, den 23 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd A. WAGENAAR Asn. VERSLAG van het verhandelde in de de openbare Vergadering van den Raad der Gemeente HINDELOOPEN op Vrijdag den 9 Juni 1922 des avonds 7‘/j uur ten Raadhuize. Voorzitterde heer G. J. F. Aven- horn van Nauta; Aanwezig de heeren H. Glashouwer, W. Mulder, J. Meines, J. J. van Elselo, D. van der Kooij. Afwezig de heeren H. M. van Mee keren en U. van Meekeren. 1. Na de opening der Vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vergadering van 6 Mei, gelezen en onveranderd goedgekeurd. 2. De Voorzitter deelt mede dat het slatten van het gedeelte Ooster- vaart, loopende vanaf de sluisdeuren loods tot voorbij het erf van W. v. d. loozenuitkeering, ziekteverzekering, t.b.c.-bestrijding e.d. Op het militairis- me waarop in de eerste plaats bezui nigd kon worden, wordt niet bezuinigd. De millioenen aan dit monster geofferd, 10e goed zouden ze anders kunnen worden gebruikt! Denk aan die arme ouden van dagen die al zoo lang wachten op hun staatspensioen De Koningin, die het volk zuinigheid aanbeval, achtte het niet beneden hare waardigheid, haar toch al ruim in komen met 600.000 gulden per j aar te laten verhoogen. Toen de s. d. in de kamer voorstelden een millioen uit te trekken voor de noodlijdenden in Rusland, was men hiervoor allerminst te vinden, wel echter werden dien zelfden dag de gelden, bijna een mil lioen, welke voor het in standhouden der burgewachten werden gevraagd, met genoegen door de burgelijke par tijen in de kamer gevoteerd, hoewel van s. d. zijde het voorstel was gedaan dit gansch overtollig instituut maar op te heffen. Na de verschillende partijen de revue te hebben laten passeeren, be spreekt Hiemstra het program der S. D. A. P. en geeft een verklaring waarom deze partij als no. één ont wapening op haar verkiezingsprogram heeft staan. Hij releveert in dit ver band nog eens de gruwelen van den oorlog, de desolate toestand waarin ten onzent leger en vloot verkeeren, de weggeworpen millioenen, millioe nen besteed aan schepen en oorlogs tuig, welke in een eventueele oorlog onbruikbaar zouden blijken te zijn. De groote sommen noodig om leger en vloot inderdaad op peil te brengen, zouden ons land ruïneeren. De onmo gelijkheid om ons land te verdedigen bij de tegenwoordige stand der oorlogs techniek, werd door den spreker met feiten aangetoond. Immers bommen gevuld met giftgassen, van uit vlieg tuigen over ons klein landje uitge strooid, zouden in een minimum van tijd de levens vernietigen. De ontwapeningsidee, de zedelijke motieven, welke daaraan ten grond slag liggen, het goede voorbeeld dat Nederland bij ontwapening gaf, de oproep tot de vrouwen, moeders van Mi wou er 6 «reven de zonen- die zouden vallen °P de SLiedde uit vrees Voor slagvelden in eene toekomstigen oor- muuuuc het waren woorden welke in gang vonden in de harten der aan wezigen. Voorts besprak hij nog de sociali satie, medezeggingsschap van de ar beiders in het productiesysteem, de stoffelijke en geestelijke opvoering van de werkers met hoofd en hand, meer welvaart en geluk Men begrijpe wel, zoo eindigde spreker, waar het om gaat bij de a.s. verkiezingen. In alle landen viert de reactie hoogtij. Een nieuwe oorlog is lang niet onmogelijk, echter 27 milli oen arbeiders, vereenigd in het I.V.V. zullen trachten deze te verhinderen. Steunt de tegen elke partij waarvan reeds Bismarck ver klaarde, dat zij het was, door wie de sociale wetten er waren gekomen. Steunt de partij der sociaal-democra- ten! Stemt rood! Er volgde een geannimeerd debat met den vrijz.-dem. heer Oosten. eene revolutie, die niet komen zou, doch waartegen men zich bij voorbaat wapende door het oprichten van bur gerwachten. Sindsdien is veel veranderd. De revolutievrees heeft plaats gemaakt voor eene botte reactie. De eenmaal gegeven rechten et hervormingen tracht men weer zooveel mogelijk naar zich toe te halen. De achturen dag, waarvoor van socialistische zijde reeds meer dan dertig streden, eindelijk, onder druk Novembergebeurtenissen althans voor een bepaald deel der arbeidersklasse van Nederland 100.000 landarbeiders b.v. blijven er buiten gesloten tracht men thans weer te niet te doen, naar het heet omdat de ekonomische toestanden dit eischen. Wel hebben de sociaal-demo- craten in de kamer zich hiertegen met hand en tand vferzet, aanvoérende dat deze z.g.n. ekonomische noodzakelijk heid een fictie is, waarbij zij zich be riepen op eene uitspraak van vele groot-industrieelen, die verklaren met een half uur per dag meer absoluut niet geholpen te zijn. Het zal bij dit half uur dan ook wel niet blijven. De reactie is bezig dit stuk arbeidswet geving geheel weg te ruimen, om vrij heid te hebben, oude toestanden, zoo- als wij die nog hadden in de jaren 1860—’70, toen men kinderen van 10 jaar en jonger in fabrieken en werk plaatsen exploiteerden 12 en méér uren per dag, weer in te kunnen voeren. De arbeiders hebben te waken tegen dezen aanslag op hun eens ver worven rechten. Bezuiniging is het wachtwoord van, dezen tijd. Het ware toe te juichen, als er maar niet werd bezuinigd op die zaken welke noodzakelijk zijn voor het maatschappelijk leven. En dat is juist het geval, voor 9 w deel wordt de bezuiniging toegepast op nuttige instellingen, zooals woningbouw werk- moreeren, dat binnen enkele weken, voor de eerste maal de Nederlandsche vrouw geroepen is om ter stembus te gaan. De tijd, waarin dit heuglijke en merkwaardige feit plaats vindt, is overigens donker getint. Had men oorspronkelijk verwacht, dat na de vreeselijke jaren waarin Europa door den oorlog werd geteisterd, een betere tijd zou aanbreken, deze verwachting is geenzins vervuld. De ontwrichting van het ekonomisch leven is te diep en te groot van omvang, dan dat men er in zoude slagen, in de eerste jaren weer normale toestanden te scheppen. Wel worden op verschillende, schoon gelegen oorden, conferentie na confe rentie gehouden, doch de heeren machthebbers verstaan de kunst om te vernielen beter dan om weer orde in den chaos te brengen. Werkeloosheid, honger en ellende waren overal rond. De groote revolutie in Rusland, ge volgd door die van Duitschland en Oostenrijk, brachten ook hier te lande in de bekende Novemberdagen van 1918 de geesten in beroering. De meest verstokte oud-liberaal, zoowel als de conservatiefsten onder de recht- sche partijen, waren door een manie van hervormingsplannen aangegrepen. In het parlement bood men tegen elkaar opvrouwenkiesrecht, 8 uren dag, om slechts een paar uit de hoorn des overvloeds te noemen, het were alles met genoegen gegeven. De leider der tegenwoordige vrijheidsbond ver klaart in één dag 25 jaar vooruit te zijn gegaan, vond een arbeidstijd van 8 uur per dag voor een mijnwerker nog te lang, hij wou er 6 geven Dit alles gesc_l_221.-- De BURGEMEESTER der gemeent Workum brengt ter kennia van de ver lofgangers der lichting 1919, ingeschre ven in het verlofgangeraregiater de»» gnmennte en o m. behoorende tot he 21 Regiment Infanterie en 4de C m pagnie Wielrijders, dat zij vanaf 18 to< 30 September 1922 voor onder de wapenen moeten komen, er verwgat vervolgens naar den inhond var de publicatie dd. 22 Juni 1922, No. 241, aangeplakt aan het Gemeentehui». Workum, den 22 Juni 1922. De Burgemeester van Workum, A WAGENAAR Ai». ming van een meteropnemer-geldop- haler bij het gemeentelijk electrici- teitsbedrijf tevens belast met de be diening van de straatverlchting, op een jaarwedde van ,f 150.- De benoe ming zal gelden vóór den tijd van een jaar. Door Burgemeester en Wethouders wordt voorgesteld aan P. Roosje eer vol ontslag als lantaarnopsteker te verleenen wegens opheffing dezer betrekking en om hem voor de be trekking van meteropnemer-geldop- haler te benoemen. Zonder hoofdelijke stemming wordt besloten aan Roosje te rekenen met ingang van 1 Juli a.s. eervol ontslag te verleenen als lantaarnopsteker, terwijl deze met algemeene stemmen met ingang van genoemde datum tot meteropnemer-geldophaler wordt be noemd, voorloopig voor den tijd van een jaar en op een wedde van f 150. 6. Aan de orde is verder een voor stel van Burgemeester en Wethouders om over te gaan tot vaststelling van het percentage van heffing voor de gemeentelijke inkomstenbelasting, be lastingjaar 1922-1923. Voor het dienstjaar 1922 zal aan inkomstenbelasting moeten worden geheven een bedrag van f 17300.- Hoe groot het eventueel over het ontvangst van het Raadsbesluit ddjrag aan inkomstenbelasting zal moe- ten zijn is nog met met zekerheid te bepalen doch aangenomen kan wor den, dat over het belastingjaar 1922- 1923 met de heffing tot een bedrag van f 15600.- zal kunnen worden völ- staan. Er rekening mede houdende dat het belastbaar inkomen niet onbelangrijk belastbaar inkomen niet onbelangrijk zal dalen, kan het heffingspercentage ‘Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van Burgemees ter en Wethouders besloten. 7. Burgemeester en Wethouders stellen voor om de noodzakelijk te verrichten herstellingen aan den Wes- tertoren aan den timmerman, die dit jaar het gemeentewerk heeft op te dragen voor de door hem overgelegde begrooting van f 984.11 om dat vrij zeker voor aanbesteding toch geen gegadigden zullen zijn en evenmin te verwachten is dat het werk goed- kóoper zal worden uitgevoerd. Zon- dfer hoofdelijke stemming wordt con form het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten. 8. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt zonder hoofdelijke stemming besloten het adres van net Bestuur der Afdee- ling Friesland van het Ned. Genoot schap tot zedelijke verbetering van gevangenen om een substdie uit de gemeentekas voor kennisgeving aan te nemen. 9. Met het oog op de te houden verkiezing van leden een er com missie als bedoeld het art. 131 der gemeentewet, worden gekozen tot le den van stembureau de heeren D van der Kooij en J.J. van Else lo tot pl v ledenH. M. van Meeke ren en W. Mulder, vierde lid H. Glas houwer. 10. Zonder hoofdelijke wordt conforn het voorstel van Burgemeester en Wethouders besloten tot wijziging der gemeente-begrooting voor 1922. Met het oog op gebrek aan drinkwater tengevolge de droogte, is een post op de begrooting aangebracht ter bestrij ding van de kosten om in drinkwater te voorzien. 11. Tevens wordt zonder hoofdelijke stemming besloten tot buitengewone aflossing van f 1000 op de bij raads besluit dd 29 April 1920, goedgekeurd door Ged. Staten den 30 Juni 1920 aangegane leening tet dekking van distrubutie uitgaven. Hierna sluiting. WORKUM. Onze vroegere stadge noot ds. J. IJntema Doopsgez. pred. te Surhuisterveen, heeft het beroep naar gelijke gemeente te Oudebildtzijl aangenomen. Dit blad verschijnt des Za- I terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- J derdags voorm. in te zenden, J Advertentiën tot uiterlijk Don- Ml 1 Zee bij aanbesteding is gegund aan den laagsten inschrijver, Andr. Kooij voor f 133.- terwijl het opruimen van asch van de vuilnisverzameling is gegund aan D. Smith voor f 39.50 Deze mededeeling wordt voor ken nisgeving .aangenomen. Ingekomen zijn: a. Mededeeling van het bestuur der Bijzondere school, dat het accoord gaat met het vastgestelde bedrag van het voorschot op de over 1922 aan de Bijzondere school uit te keeren gemeentelijke vergoeding. b. Resolutie van Ged. Staten dd: 24 Mei 1922, houdende mededeeling dienstjaar 1923 in totaal te heffen be- 6 Mei 1922 tot het verleenen van een verhoogd voorschot ad f 768.50 op het aan de Woningvereeniging van den Chr. Nat. Werkmansbond te Hin deloopen toegekende bouwvoorschot ad f 30000.- voor den bouw van zes werkmanswoningen. c. Mededeeling van ged. staten be treffende goedkeuring van het Raads besluit dd: 6 Mei 1922 tot wijziging ^paaW*.' van de gemeente-begrooting voor 1922 d. Idem betreffende goedkeuring van een raadsbesluit van den zelfden datum tot wijziging van de gemeente- begrooting voor 1922. Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 3. Aan de orde komt een voorstel van Burgemeester en Wethouders in zake vaststelling van een Verorde ning op den keuringdienst van vee- en vleesch in de gemeente, en om aan den Minister van Arbeid te ver zoeken voor den tijd van vijf jaren ontheffing te willen verleenen van de verplichting van keuring voor het slachten. Verder stellen Burgemeester en Wethouders nog voor vrijstelling te vragen terzake van het vernietigen van voor het gebruik ongeschikt vleesch- en vleeschwaren in een dis- tructor. Zonder hoofdelijke stemming en zonder discussie wordt overeenkom- 1 stig het voorstel van B. en W. beslo- ten, en de betrekkelijke verordening vastgesteld. 4. Waar de uitvoering van de vleesch- keuringswet voor de gemeente be langrijke kosten met zich brengt en deze niet uit de gewone middelen kunnen worden bestreden stellen Burgemeester en Wethouders voor, deze zooveel mogelijk te bestrijden uit de heffing van keurloon. Aangezien deze gemeente in de uitvoering van de Vleeschkeurings- wet samengaat met de gemeente Workum, meenen Burgemeester en Wethouders dat het te heffen keur- loor aan dat, hetwelk in genoemde gemeente wordt geheven, gelijk moet zijn. Voorgesteld wordt het te heffen keurloon als volgt te behalen, a. voor een eenhoevig slachtdier f 6 b. voor een rund (uitgezonderd kalf) f 6 c. voor een kalf f 2 d. voor een nuchter kalf f 1 e. voor een var ken f 2 f. voor een schaap f 1 g. voor een geit f0,50. De in ontwerp aangeboden Veror dening op de heffing en invordering van keurloonen worden hierop zonder hoofdelijke stemming vastgesteld. De Voorzitter deelt nog mede, dat een definitieve regeling met de ge meente Workum, nog tot stand moet komen en daaromtrent nog nader den Raad een voorstel zal bereiken. 5. Overeenkomstig het voorstel van Burgemeester en Wethouders wordt besloten over te gaan tot de benoe- roest! Daarom, ook na de in- werkingtreding der Ta- bakswet, zijn onze no- -teeringen van SIGAREN voor wederverkoopers ---- uitermate billijk. Prachtmerken. Informeert slechts en koopen gaat vanzelf. J. llvltLJL Adres van vertrouwen Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. --soort TZT Pepermunt slechts is door hare samenstelling absoluut medicinaal en dat is de zuivere J oT Vraagt dus dat merk! Op initiatief van de afd. Workum S. D. A. P., trad alhier Zaterdagavond j.l. in het gebouw vaq den Protestan tenbond op de heer Hiemstra van Utrecht, lid der 2e Kamer met het onderwerp De sociaal-democraten in het Parlement. Sprelker begint met het feit te me- 5 O.

Friso nl | 1922 | | pagina 1