Dr. S. E. B. BIEREMA Het bovenstaande bevelen wij ten zeerste in ernstige overweging bij aan. Vrijheid, Arbeid en Verantwoordelgkheid. Nieuws- en Advertentieblad OPVALLEND worden onze Sigaren-merken nabesteld. WIJ hebben geen slapte. Waarom niet? SCHERPSTE INKOOP voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. STAND Vrijheidsbond. TROMP SNEEK- Spreekuren van den Burgemeester. ZATERDAG 1 JULI 1922. 4Bste Jaargang. No. 26. Officieel Gedeelte. Sportnieuws. evFi INGEZONDEN. -■ Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. I I Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor F der arbeiders. Nu is het heel gemakkelijk om in Mededeelingen van den Burge meester van Workum. Het Bestuur v. d. Afd. Workum v. d. Vrijheidsbond. I. HULSHOFF, Voorz. P. GAASTRA, Secr. O. IJNTEMA, Penn. De Centrale Kiesvereeniging van den Vrijheidsbond in den Kieskring Leeuwarden. daten van den Buiten erantwoordelijkheid der Redactie houdt de zuivere medicinale «J T Pepermunt tegen elke poging van alle concur renten. OorzaakKWALITEIT. ig 22 Juni 1922, Tot voorzitter >p f 75.—. hebben we onze Verkoop allerconcurreerendst 1 RVlUr, Adres van vertrouwen Zoekt op Uw stembiljet lijst 21E en stemt allen op zonder vergunning van Burgemeester en Wethouders te verbouwen of te veranderen. De Burgemeester bedankte namens het gemeentebestuur, nogmaals voor het bezoek aan Hindeloopen en be loofde de medewerking vanhetdage- lijksch bestuur, om de gewenschte verordening aan den Raad voor te leggen. Te ongeveer 1 uur vertrok het ge zelschap per auto naar het station. Verkiezing leden 2e Kamer. Zooals algemeen bekend zal zijn, wordt Woensdag 5 Juli a.s. vanaf ’s morgens 8 uur tot 's namiddags 5 uur de verkiezing van leden der Tweede Kamer gehouden. Aangezien WORKUM thans in di stricten is verdeeld komen in de ge meente 4 stembureaux (vroeger was er 1), waarom het misschien niet on dienstig is er op te wijzen, dat ieder kiezer op het oproepingsbiljet dat en kele dagen voor de stemming wordt rondgebracht, vermeld vindt tot welk district hij behoort en in welk gebouw hij zich op 5 Juli bij het stembureau moet aanmelden. Om opeenhooping van kiezers op bepaalde uren, vooral tusschen 3 en 5 uur namiddags, indien mogelijk te voorkomen, geef ik in overweging, dat zij, die daarvoor in de gelegen heid zijn, des voormiddags gaan stem men. In ’t bijzonder geldt dit verzoek voor de grootere stembureaux, die zijn gevestigd op ’t Stadhuis en in de sluis- wachterswoning aan den Zeedijk. Door zooveel mogelijk aldus te han delen, werkt men mede de taak van de stembureaux te verlichten. Workum, 28—6 ’22. De Burgemeester, A. WAGENAAR Azn. De BURGEMEESTER der Gemeente Workum brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij vanaf 1 Juli a.s. zooveel mogelijk voor het publiek op ’t Stadhuis is te spreken op Maan dag, Woensdag en Vrijdag van ’s mor gens 10 uur tot ’s namiddags half één. Men wordt verzocht (bijzondere om standigheden buitengesloten) zich aan deze uren te houden. Workum, 29 Juni 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. heden te kampen en als wij mee willen concurreeren met het buitenland, dan mag de werkdag niet onnoodig ver kort worden. Daardoor zou de natio nale welvaart onvermijdelijk kwijnen, wat niet in het belang is van de be- M. de R. Vergun mij eenige plaatsruimte in Uw veelgelezen blad. Bij voorbaat dank. Op de jaarvergadering onzer sport- vereeniging, had ik als penningm. het twijfelachtige genoegen den leden te moeten berichten dat we er, wat betreft onze financiën zeer slecht voorstaan. Hoewel de inkomsten de uitgaven over het afgeloopen boekjaar met f 13.84 saldo dekten, zijn er nog eenige rekeningen die betaald moeten worden. Deze bedragen in totaal ongeveer f 150.— Deze schulden zijn voornamelijk gekomen, doordat de ver. in de drin gende behoefte aan goalnetten met toebehooren heeft voorzien. Dit kwam ons reeds te staan o In de 2e plaats 1 financieële strop te danken aan de matig bezochte serie-voetbulwedstrijden op Hemelvaartsdag j.l. Wij hadden toen groote uitgaven aan reclame, medailles, timmerman etc. terwijl de inkomsten aan entree's dien dag ruim f 70. minder bedroegen dan genoemden datum in 1921. Dit zijn de twee groote oorzaken dat wij gedwongen zijn om de hulp onzer donateurs en verder allen die voor onze sportver. gevoelen, in te roepen. Door een inteekenlijst zullen wij trachten dit tekort te dekken. Deze lijst zal in den loop der volgende week worden aangeboden. drijven, maar evenmin in het belang klein, goed geoefend en naar verhou ding goed uitgerust leger hebben. De partij der socialisten heft de leuze ipening aan, of schoon in het naburige België de so cialisten meedoen aan een bewapening waartegen* wij, helaas, niet weerloos mogen blijven. De leuze der ontwa pening is zeker wel pakkend, maar wie zijn vaderland niet in de diepste onheilen wil gestort zien, beware zijn nuchterheid. Ons verantwoordelijkheidsgevoel zegt ons tevens, dat wij er krachtig naar moeten streven om het mogelijk te maken, dat ieders persoonlijkheid zich naar eigen aard en aanleg kan ontwikkelen. De kracht der gemeen schap is die der persoonlijkheden. Geen kunstmatige studeerkamerstelsels kun nen het ingewikkeld samenstel der Maatschappij omzetten. Alleen door samenwerking van allen kan de Maat schappij vooruitgebracht worden en kan er bloei en welvaart voor ieder komen. Geen socialisatie kan ons helpen. Wel kunnen gemeenschappelijke be drijfsregelingen, collectieve contrac ten en gemeen overleg tot vooruit gang leiden. Wie dat wil, stemme op de candi- Donateurs! Leden! en verder alle belangstellendenWij hopen dat gij allen ruim zult teekenen opdat een verder voortbestaan onzer sportver. Workum mogelijk zal zijn. Steunt onsGeeft veel Namens het Bestuur der S. V. W. J. van DOUWEN KUIPERS, Penn. 2 De prijs der Advertentiën 11 2 is van 15 regels 60 cents, 2 elke regel meer 7 cents. J Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- o gezonderd Familieberichten, JI 10 ets per regel. Bij abon- J t nement belangrijk lager. 11 Bezoek van den Oudheidkundigen Bond aan Hindeloopen. Ook onze plaats viel de eer van een be zoek van de leden van den Oudheidkun digen Bond te beurt. Zaterdagmorgen met den trein welke hier om 8.38 uur aankomt arriveerde het gezelschap bestaande uit plm. 40 dames en heeren. Het dagelijksch bestuur en de ge- meente-secretaris waren ter begroeting aan den trein. Nadat de Burgemeester het gezel schap had welkom geheeten ging het verder in wandeling naar hier. Gelukkig dat de zon doorbrak en daardoor aan de omgeving een pret tige indruk gaf. Het havenhuisje, met in den gevel een voorstelling van „De vischvangst van Petrus” werd het eerst bezichtigd. Vervolgens naar het Hindelooper Mu seum „de Hidde Nijland-Stichting,’. Het verschijnen van twee in Hinde looper costuum gekleede vrouwen ontlokte aan de bezoekers een toe juiching. Namens de schenker der stichting, den heer H. Nijland te den Haag, werden de bezoekers ieder een gids en catalogus betreffende den inhoud van het museum aangeboden. Het gezelschap roemde eenparig de waarde van dit museum voor Hinde loopen, alsmede de aardige en prettige wijze van inrichting. Achtereenvolgens werden bezichtigd avond kaatsen. Vrijdagavond voetbal. Zaterdagmiddag voetbal. Zondagmid dag voetbal. Nieuwe leden en donateurs kunnen zich opgeven bij Jobs, de Vreeze, secretaris. Gij allen hebt het in Uw hand om dezen Bond de zege te brengen. Steunt toch vooral niet de talrijke dwerg- partijtjes, die helaas dreigen, dat er duizendtallen van Vrijzinnige stem men worden versnipperd. Vrij van economische en kerkelijke dogma’s moet gij Uwe keuze doen. Niet rood, niet zwart, maar.... Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Op Woensdag den 5en Juli a.s. zal door het Nederlandsche volk worden uitgemaakt, in welken geest ons Vader land gedurende de eerstvolgende jaren geregeerd zal worden. In het stem bureau zal U een groot biljet worden overhandigd, waarop 29 lijstjes met samen ver over de 200 namen voor komen. Voor één van al die namen zal een stemblokje, als bovenstaande door U gekleurd worden met een rood potlood. Wie meer doet, wie twee blokjes kleurt of wie een streep of kruisje zet, maakt zijn biljet van on waarde en kan dus evengoed thuis blijven. Dus, van één blokje het witte stipje rood maken.. Anders niets De vraag is nu maar welk blokje? Talrijke partijen bieden zich aan. Wij verzoeken U dringend, om in het belang van land en volk Uwe stem uit te brengen op die partij, wier beginselen steunen op Ons Nederlandsche volk is aan de Vrijheid altijd gehecht geweest. De oorlogsjaren hebben ons wel duidelijk gemaakt, hoe noode men het ingrijpen van de overheid duldt in het particu liere leven. Ook in de nijverheid, in handel en industrie is vrijheid een onmisbare factor. Zij spoort het par ticuliere initiatief aan tot hoogen vlucht. Zoodra de bedrijven aan ban den worden gelegd, gaat de energie verloren en wordt de productie, waar aan zoo dringend behoefte is, ver minderd. Ook Arbeid is noodzakelijk. In onzen tijd vooral is daaraan groote behoefte, omdat er in de laatste jaren op allerlei terrein achterstand gekomen is. Ter bereiking van de onmisbare welvaart moet er gewerkt worden door allen, met hoofd en hand. Nu is het volstrekt niet noodig dat de arbeid ongebreideld zij. Zeker dienen hier beperkingen te gelden, opdat overmatige arbeidsduur worde tegengegaan. Maar eveneens mag ons land geen verkorting van den arbeid invoeren, die men in geen enkel land ter wereld aantreft. In ons land heeft _Workum“ op Donderdag 22 Juni 1922, in ‘t Stationski werd benoemd de heer J. Stam (aftr.). Tot secretaris benoemd de heer Johs. de Vreeze (vacature H. Simonides). Tot Bestuurslid de heer P. de Moed (vacature P. J. Flapper). Tot leden der elftalcommissie werden gekozen de heeren J. Stam, J. v. Douwen Kuipers, Tj. de Vreeze, J. Flapper en Johs. de Vreeze. Uit het jaarverslag bleek dat Workum I en II42 wedstrijden hebben gespeeld waarvan 23 werden gewonnen, 6 maal gelijk gespeeld en 13 verloren werden. In deze wedstrijden werden 6 me dailles gewonnen, terwijl de leden nog 14 medailles met verschillende takken van sport behaalden. De rekening en verantwoording dér penningmeester is goedgekeurd. Ont vangsten f 1084.55. Uitgaven f 1071.71. Momenteel is er dus een batig saldo. De nog te betalen rekeningen beloopen echter een bedrag van f 150. Redenen waarom besloten werd door een in teekenlijst die aan donateurs der ver., leden en verdere belangstellenden zal worden aangeboden te trachten deze schulden te dekken. (Zie hierover ingezonden stuk van onzen penning meester). Voorts werd beslotenhet Friesch Sportblad als officieel orgaan te erkennen. Verder: om hier serie- voetbalwedstrijden te organiseeren op een nader te bepalen Zaterdag- en Zondagnamiddag. Ook is besloten om een kaatswedstrijd te houden onder de leden der vereeniging. Het wekelijksch programma is aldus vastgesteldMaandagavond kaatsen. Dinsdagavond athletiek of voetbal. Woensdagavond kaatsen. Donderdag- de Ned. Herv. Kerk twee Hindelooper kamers aan de Nieuwstad nl. die van den heer H. Glashouwer en van de fam. Jhr. van Eysinga en een z.g. tuinhuisje aan de Meenscharwijk. Be zichtiging van de oude gevels werd natuurlijk niet vergeten. Ook de verkoophuizen van Hinde looper meubelen enz. die van de N.V. v.h. Roosje en van de N.V. H. Amsterdam werden bezocht, terwijl ook nog een kijkje in de werkplaats van laatstgenoemde werd genomen. De bezoekers toonden veel belang stelling voor deze kunstnijverheid. Na nog een oogenblikje in de raad zaal van het gemeentehuis te hebben vertoefd, waar de Burgemeester het gezelschap zijn dank betuigde dat men ook Hindeloopen de eer van een bezoek heeft willen aandoen, gaf Z.E.Achtb. de gelegenheid om ten zijnen huize de waardevolle verzame ling van oud porselein te bezichtigen^ waarvan door velen van het gezel schap gebruik werd gemaakt. Nu ging het verder per auto naar het badpaviljoen te lunchen waaraan ook het dagelijksch bestuur deelnam. Aardig deed het aan dat de bedie ning in het „Hindelooper” plaats vond. Na afloop van de luch bedankte de Voorzitter van den Oudheidkun digen bond, de heer Dr. Kalf, het dagelijksch bestuur voor de hartelijke ontvangst alhier en sprak de wensch uit dat dit bezoek er ook nog toe bij dragen zou oud Hindeloopen zoo lang mogelijk te bewaren. Spreker zeide de toezegging van Burgemeester en Wethouders te hebben verkregen om mede te werken, teneinde een ver ordening in het leven te roepen waar bij het verboden is om gebouwen welke monumentale waarde bezitten dezen verkiezingsstrijd te komen met der algeheele ontwa mooie beloften en schijnbaar wint men veler sympathie door allerlei schoons in het vooruitzicht te stellen. Maar wie het waarlijk ernstig meent met ons land, zal zijn VERANTWOORDELIJK HEID gevoelen. Dat gevoel van verantwoordelijk heid zegt ons, dat Nederland moet gered worden van den ondergang, die het bedreigt. Wanneer niet zéér ernstig gestreefd wordt naar bezuini ging onzer Staats-uit-gaven, dan gaat onvermijdelijk onze goede Nederland sche gulden den weg op van mark, kroon en roebel. Onze belastingen gaan reeds boven kunstmatige stui de schreef. - Er moet bezuinigd worden; bezui niging op leger en vloot, bezuiniging op onderwijsgebied, op de zich gestadig uitbreidende ambtenarij, op de om slachtige wijze waarop de Staat zorgt voor ouden' en invaliden. Er kan véél bezuinigd worden. IGeheele afschaffing van leger en de industrie reeds met groote moeilijk- vloot gaat helaas nog niet. Dat heeft u_j__ i---•11 ong jan(j apeen njet jn zijn hand. Dit moet internationaal geregeld worden en zeker gaat het dien weg reeds uit. Daarnaar moet krachtig gestreefd worden en inmiddels worde onze weermacht zoo ingericht, dat wij een 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Wel kunnen gemeenschappelijke he rmeen overleg tot vooruit- Algemeene Vergadering der Sportv. :offiehuis. MM09MD Aan alle Mannen en Vrouwen in Friesland. I O

Friso nl | 1922 | | pagina 1