I Nieuws- en Advertentieblad Verkoop Eietgewas. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Advsrteert in dit Blad ZATERDAG 5 AUGUSTUS 1922. No. 31. 48ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. 1 t i Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - De prijs der Advertentiën I is van 15 regels 60 cents, j elke regel meer 7 cents. 11 Grootere letters naar plaats- j1 ruimte. Buiten Friesland, uit- J gezonderd Familieberichten, j 10 ets per regel. Bij abon- jI nement belangrijk lager. beurd, dan is het tamelijk seker, dat er geen meerderheid van 2/s voor genoemd Hoofdstuk ia te vinden. Vandaar dat er rekening wordt gehouden met de ver werping. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Een klopjacht Toen Maandag de boekhouder-kassier der firma Otto Roelofs, fsigarenfabrikan ten aan den N. Z. Voorburgwal te Amsterdam, te 8 uur op het kantoor terugkeerde tot het verrichten van avond werk verraste hij in het kantoor een tweetal mannen, die benig waren de brandkast te forceeren. Het onbekende tweetal hield den binnentredende boek houder onmiddellijk twee revolverloopen onder den neus en dwong hem aldus hen buiten het perceel te brengen. Voor den boekhouder was er weinig keus en hij gehoorzaamde. Bij de buitendeur wekte zijn poging, om een van de twee buiten te sluiten en den ander binnen te houden achterdocht, zoodat hij opnieuw onder J. 8. Lsnaertz Wagner, 43 jaar, thans gedetineerd. In deze saak zgn niet minder dan 23 getuigen gedagvaard. De beklaagde wordt bijgestaan door mr. Bourlier, advocaat en procureur te ’s Gravenhage. De belang stelling voor deze zaak is buitengewoon groot. De gangen tussohen de getuigen banken staan zelfs vol. De beklaagde erkent failliet te zgn verklaard, waartegen hij niet is in appèl gekomen. Verder deelt hij mede, vanaf 1900 bsnkierszaken te hebben gedreven tot 1907 te zamen met zgn oom. In Maart 1922 was eén crisis ontstaan. Hij moest enkele groote sommen uitbetalen, hetgeen hij niet kon doen. Toen is bekl. naar Frankrgk gegaan, niet om te ont vluchten, zooals men nu mededeelt, maar om bij eenige Fzansehe banken geld op te nemen, want hij meende dat zulks alleen in Frankrgk kon geschieden. De president wijst den beklaagde erop, dat uit een brief van hem aan den heer Vonk anders blijkt. De bekl. Inderdaad heb ik een oogenbllk gedacht naar Monte Carlo te gaan, maar even spoedig gaf ik deze idiote idee weer op. Da president merkt op, dat het den beklaagde toch sohgnboar niet alleen te doen was om geld op te nemen. Hij kocht er toch ook nog even een bontjas. De bekl.«Het was erg koud en ik had maar een gewoon dun jasje aan.c De bekl. erkent tffseten voor zijn oom te hebben gekocht en later had hij ze weer verkocht. Hij had evenwel de waarachtige bedoeling gehad ze terug te koopen, zoodra ze opgeëscht zouden worden. Een heele serie getuigen wordt achter eenvolgens gehoord, die allen mededee- lingen doen omtrent hun toebehoorende effecten, die de beklaagde in bewaring had. Da bekl. erkent telkens de bewuste stukken in zgn bezit te hebben gehad. Verschillende getuigen verklaren, dat zij nooit de stukken gezien hebben. Wanneer zg er om vroegen, stond men telkens klaar met uitvluchten. Vaak werd aan geraden totaal de effecten van de hand te doen, omdat dit beter sou zgn De getuigen gingen hiermede aocoord, maar geld ontvingen zij nimmer. De benadeelde getuigen zgn voor het meeren- deel schilders en gepenrionneerden, voorts enkele weduwen en officieren. De kunstschilder J. H. L. Bron ver klaart van den beklaagde f 20.000 te hebben gekregen om een studiereis naar Spanje te maken. Verder weet hij, dat de beklaagde een plezierjacht heeft ge kocht voor f 7000. De directeur van de Taxi-verhuurin- riohting «Urbainec verklaart, dat de bekl. bij zgn maatschappij groote sommen heeft besteed voor het rijden met anto’s. Een ander getuige deelt mede, op order van den bekl. een badkamer te hebben in- gericht voor een juffrouw, hetgeen ruim f 13.000 gekost-heeft. Deze juffrouw is volgens haar mededeelingen langen tijd door dan beklaagde onderhouden, de laatste 11/a jaar ontving ze f 100 per week van den beklaagde. De bekl. erkent telkens na het ver hoeren van een getuige, dat de verschil lende opgeven van door hem gedane uitgaven juist zgn. Getuige decharge Van der Stgl, die jaren lang bg den beklaagde in dienst is geweest, verklaart, dat de beklaagde vroeger geregeld op het kantoor kwam. Ongeveer in 1916 begon hg maar zelden meer te komen, terwgl hg ten slotte heelemaal niet meer kwam. Ge tuige weet verder mede te deelen, dat, toen na het faillissement de boeken na gezien werden, gebleken is, dat de laatste jaren een winst was gemaakt van ongeveer een half millioen. Nog vertelt getuige, dat de bekl. weinig deed zonder De brand ontstond in een hoek van het cabaret «Rozenhofc en werd tegen 1 uur ontdekt deor verschillende omwo nende personen, Terstond werden de bewonen die zich juist ter ruste hadden begeven, gewekt. Het cabaret een houten gebouw van een verdieping, waarin een dansvloer, wordt aan den eenen kant begrensd door het hotel MartensHier waren 11 logo’s gehuisvest, uit Amsterdam afkomstig. Het gezin Martens bestond uit 6 per sonen. Aan de andere zijde van het cabaret bevond zich het vroegere hotel «De Leeuw van Vlaanderenvan de wed. Klabbers. Toevalliger wijze bevonden zich daar eleohts drie personen, n.l. de wed. Klabbers een huiskrecht en een inwonend arbeider. Doordat het huis van bestemming verandert, waren er geen logés. De familie Martens waarschuwde onmid dellijk haar logeergasten welke in hun nachtgewaad op straat vluchtten. De brandweer van Valkenburg was weldra ter plaatse doch kon weinig uit richten daar zij slechts over een kleine pomp beschikt. Daarom werd de ge meente Maastricht gewaarschuwd, waar mede Valkenburg een contract heeft, om bij brand hulp te verleenen en de groote stoomspuit te zenden. Tegen half drie was deze spuit ter plaatse. Ictusschen bleven de vlammen uitslaan en weldra stonden beide huizen en het cabaret in volle vlam. Een kool zuur flssoh spreng plotseling met een hevige slag uit elkaar en verwoeste een deel van den gevel van hotel Martens c. Toen de Maastrichtse brandweer, dje in twintig minuten den rit M aast richt- Valkenburg had gemaakt arriveerde, werd met volle kracht het vuur aange pakt en men was weldra den brand meester. De logé's welke zich met behulp van anderen op straat gedeeltelijk gekleed hadden, werden eerst versorgd in het tegenovergelegen protestantsche kerkje en later in verschillende hotels onderge bracht. Niemand bekwam letsel. Omtrent de vermoedelijke oorzaak van den brand vernam men, dat bij het cabaret een bergplaats js van rij wielen voor menschen, die naar het Openlucht theater gaan en den avond in Valkenburg doorbrengen. Vermoedelijk heeft een dezer bij het terughalen van zgn rijwiel zgn lantaarn opgestoken en een lucifer onachtzaam weggeworpen tussohen een reet van de dansvloer. Onder dien vloer bevindt zich een open ruimte, waarin touwkrullen, enz. Vermoedelijk ié dit aan het branden gegaan en is vervolgens de vloer aangetast. In elk geval was de plaats van de rijwielstalling slecht gekozen. Beide gebouwen zgn geheel uitgebrand. Alleen de gevels staan nog. De geheele inventaris verbrandde en eveneens de meeste kleeren van de logeergasten. De eigendommen der artisten die in het cabaret optraden, gingen ook in de vlammen op. Zoo verloor o.a. het duo Cam's uit Amsterdam, een baritonzanger en zgn eohtgenoete, al hun muziek, costumes enz. en het orkest zgn instru menten. Beide eigenaren zgn verzekerd. Wel bezoek. Zaterdag is de 200.000ste entreekaart voor het bezoek aan de Ruïne te Val kenburg, sinds deze door de Vereeniging tot Bevordering van het Vreemdelingen verkeer >het Geuldak beheerd wordt, uitgereikt. De door het toeval bevoor rechte bezoekster mevr. 8. uit Amster dam, ontving een sierlgk kristallen juweelenkistje, benevens een bouquet en een boek over de geschiedenis der lot gevallen van de Valkenburgsche bouw vallen ten geschenke. meters terug te gaan. De individuen verlieten daarop de voordeur en gingen buiten aan denhaal. De boekhoudor holde hen aanstonds achterna onder geroepHoudt den dief.c Een ware klopjacht ontstond en spoe dig zag het tweetal zich achtervolgd door een twintigtal personen, waaronder ook eenige agenten. Op het Stationsplein werd een der inbrekers door een voorbij ganger gegre pan, doch in de worsteling welke ontstond moest hij hem weer loslaten. De inbrekers holden de Zeedijk op en verdwenen hier volgens ooggetuigen in een berucht perceel. Nadat asistentie gekomen was van politiemannen, eveneens gewapend, werd een inval gedaan en het geheele huis doorzocht, doch de vogels waren gevlogen. Vermoed wordt dat zij door een open staand dakvenster over de daken der aangrenzende huizen ontkwamen. Bij de firma Roelofe wordt niets ver mist. Misbruik van werkverschaffing en kindervoeding. De Armenraad te Vlissingen heeft, naar de Stand, meldt, een onderzoek ingesteld naar het inkomen der gezinnen, die zich opgegeven hadden voor werk verschaffing van gemeentewege of school- voeding voor hun kinderen. Hieruit bleek dat er 1 gezin was met een inkomen van f 5 per week3 van f 6 1 van De BURGEMEESTER van Workum zal op Zaterdag den 12 Augustus e.k. ’s voormiddags 11 uur bij enkele in schrijving verkoopen: het rietgewas op het perceel Gemeente Workum, Sectie B, no, 360, (kadastrale grootte 1 H.A. 51 A. en 20 cA.) gelegen in den hoek van den Hindelooper zeedijk en den Slaperdijk nabij de stad. Van de voor waarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren. Workum, den 2 Aug. 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Een godsdienstdrama op zee. Een schipper van een Soheveningschen logger, die Vrijdag vóór den tijd binnen kwam, heeft een zeer bewogen reis ge had, deelt de Tel mede. Toen de logger enkele dagen op zee was, kreeg een der manschappen, de reepschieter L. J. D., 22 jaar en wo nende te Rotterdam, een soort gods dienstwaansin. Hij beweerde, dat de duivel aan boord was en suggereerde de manschappen, dat zij veel in den bijbel moesten lezen om den boosen geest van het schip te verdrijven. De man had werkelijk veel invloed op de mannen, met het gevolg, dat een groot deel der bemanning den geheelen dag niet anders meer deed dan bijbellezen en de andere noodige werkzaamheden in den steek lieten. Hoe de schipper hier ook tegen te keer ging, hij bereikte niets en de manschappen bleven maar bezig met het lezen van den bgbel. Intuuchen maakte D. den angst nog grooter, doordat hij voorgaf visioenen te hebben gehad, waarin hem was geopen baard, dat de logger onmiddellijk naar de kust terug moest, daar anders de duivel het schip naar den kelder zou jagen. De anderen smeekten den schip per hieraan te voldoen, maar deze wei- bedreiging gedwongen werd een 50 tal gerde pertinent. Op de hoogte van de Shetlandsche eilanden heeft daarop D het rad van den Donkey overboord ge worpen, zoodat de schipper nu wel ge noodzaakt was terug te keeren, op welken terugtocht de godsdienstangst der verdwaasden nog tot allerlei rumoerige scènes aanleiding gaf. D. is bij aankomst van den logger door de Scheveningsche politie gearresteerd, maar ook daar zet hij zgn zonderlinge verhalen voort. Het Vaderland vertelt de juiste toe dracht van het gebeuren als volgt De reepschieter was een Rotterdam mer, de overige bemanning kwam uit Bcheveningen. De Soheveningera houden vaat aan hun godsdienst, en hoe ruw en bruut ze ook soms mogen lijken, als ze in aanraking komen met de elementen, dan denken zij aan dood en eeuwigheid. De reepschieter was van dat «gefemel” niet gediend en de bijkomende omstandig heid, dat de vangst tegenliep maakte hem kregelig. In het begin had hg al gezegd, dat bij hypnotiseeren kon. En in zgn ont stemming is hij toen op den schipper In gaan werken. Hij wilde dat men terugkeerde naar Sohevingen. Om kracht achter zgn woorden te zetten, heeft hg toen het rad van de stoomlier, waarmee men de netten ophaalt, over boord ge worpen, om zoodoende het verder werken ónmogelijk te maken. Gelukkig was er nog een reserverad aanwezig. Men heeft toen aan boord weer doorgewerkt, maar de reepschieter heeft het daarna den f 7 1 van f 10; 2 van f 13 1 van f 14 3 van f 186 van f 20 4 van f 21 5 van f 22 5 van f24; 22 van f 25 9 van f 2720 van f 285 van f 29 18 van f 306 van f 329 van f 34 7 van f 36 13 van f 399 van f 446 van f 461 van f 50 1 van f 53; 2 van f 55 1 van f 74 en 1 van f 80 per week; de inkomsten der kinderen zgn slechts voor 50 pet. be rekend. Door den Armenraad is na dit onderzoek aan Burgemeester en Wethouders gead viseerd alleen gezinnen van beneden de f 18 per week, vermeerderd met f 3 voor ieder kind beneden de 14 jaar, toe te laten tot werkverschaffing en kinder voeding. Verduistering van een millioen. Voor de Haagsohe rechtbank heeft wegens verduistering en bankbreuk terechtgestaan de bankier en oom- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, -t - t> -- "'J .ye| intercomm. 1114. missionnair in effecten te ’s Gravenhage ov®rl®g te plegen met den heer Vonk. Was deze laatste er niet dan gebeurde er in den regel niet veel. Was evenwel de beklaagde er niet, dan gingen de zaken haar gewonen gang. ’t O. M. eischte wegens verduistering en eenvoudige bankbreuk vier jaar ge vangenisstraf. Electriciteit op de boerderij. De Friesche Mij. van Landb. heeft van da hand van prof. M. F. Visser hoogleeraar aan de Landbouwhoogeschool een brochure het licht doen zien, waarin krachtig propaganda wordt gemaakt voor het benutten van eleotri- citeit ook voor het boerenbedrijf. 't Boekje prijkt met het motto «Gas oaljelamp en fltmbou, 't Aid ridskip for greide en bou. Ja, ’t waak- en siedark fen ’e frou, 't Aid spil, us jieren, ieuwen trou ’t Moat for Electra wyke nou.« De electro-motor wordt als kracht bron aangeprezen, ter vervanging van menschen en paardenkracht bij het aau- drijven o.a. van waterpompen, gierpom- pen, hakselsngders, bietensngders, meel- molena, haverpletters, dorachmachines, «troobinders, enz. Het arbeidsvermogen, dat een man aan den zwengel van een werktuig kan leveren, gedurende 8 uren per dag, wordt als gemiddelde aangenomen op één tiende paardekracht, d.w.z. tien mannen oefenen een arbeidsvermogen uit van één paar dekracht. Stellen we nu hot uurloon van een man op 40 ets., dan kost een paar- dekrach'-uur aan mensohalijke arbeid aan den zwengel f 4. Het arbeidsvermogen van een paard is gemiddeld op 2/s paardekracht te stellen. Bg twee paarden in de rotmolen is ook altijd nog een iongen, van noode. De verhouding per kostprijzen per paardekracht-uur wordt menechelgke arbeid aan den zwengel f 4.00 twee-paardc-rosmolen, aan de riemschgf f 0,75 petroleummotor 0,04 benzinemotor - 0,12 electromotor - 0,26 Al dadelijk valt op, dat voor »dom< werk menechelgke kracht veel te duur is. Dan krijgen we verder de arbeids kracht van een explosiemotor ad 4—12 ets. en die van een electro motor ad 26 cent. Dat wint de explosiemoior dus verre. Maar de electromotor heeft veel langer duur en kost minder aan bedie ning en onderhoud. Dat mede in aan merking genomen, komt de electromotor nog het voordeeligst uit als landbouw- kraohtwerktuig. Voor watergemalen van groote polders en voor coöperatieve graan- maaldergen is het echter beter een exploeiemotor le nemen. De brand te Valkenburg. Over den hevigen brand die Dinsdagnacht te Valkenburg heeft gewoed meldt men nog aan den »Tel.< Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 schipper zoo lastig gemaakt met zgn hypnose en met dreigementen, dat het schip zou vergaan en dat de duivel aan boord was, dat de schipper besloot maar naar huis terug te keeren. De reeder heeft toen aangifte gedaan bij de politie. Maar later heeft hg de betrekkelgk kleine, maar zeer eigen aardige zaak maar ingetrokken. De schadeloosstelling voor de leden der Tweede kamer. De Staten-Generaal moet nu de Grond wetsherziening in Tweede lezing behan delen. Zullen de leden der Tweede Kamer de voorgestelde f 5000 per jaar krijgen 1 «De Tel.< gelooft van niet. Onder den algemeenen drang naar bezui niging, die, zegt ’t blad, zich reeds nit in voorstellen tot verslechtering van de Lager Onderwijswet, en die, naar van verschillende zgden wordt vernomen, ook zal lijden tot voorstellen om de ambte naarssalarissen te verlagen, vinden tal van Kamerleden vooral in anti-revolu- tionaire en chriotelgk-hptorische krin gen het onverantwoordelijk, dat de Kamerleden hun eigen inkomen met f 40 per week gaan verhoogen. Als nu, zij het dan ook om andere redenen, de vrijs, dem. en communisten de oppositie tegen Hoofdstuk III komen versterken, zooals dat bg vorige stemmingen is ge- o.

Friso nl | 1922 | | pagina 1