ovale V. S. Hoesttabletten met dezelfde zorg bereid als V. S. Pepermunt VAM OÜDS het beste middel tegea HOEST 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. In NAAIMACHINES, zoowel HAND, TRAP en VERZINK- BAAR steeds de ruimste keuze met de LAAGSTE PRIJZEN. „VERITAS” machine voor en a?hteruitwerkend a f60. met 5 jaar garantie. Officieel Gedeelte - Uitgs ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - .t MUITJE. Z1TERDAG 14 OCTOBER 1922. 48ste Jaargang. Friesland 1 iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 VERSLAG van het verhandelde in de Vergadering van den Raad der Gemeente Een gelegenheidskoop is heden een PROFITEERT HIERVAN. Aanbevelend, M. J. SCHOOTSTRA. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, voor Friesland 1 iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. ieder ander rund, waarbij de eerste breede tanden nog niet ontwikkeld zijn. De betaling van het keurloon ge schiedt bij vooruitbetaling aan den ontvanger der gemeente door storting op diens postrekening. Van de keuring vóór het slachten, (z.g. levende keuring) zijn vrijgesteld, schapen, geiten en varkens en deze worden dus alleen na het slachten gekeurd. De overige slachtdieren, dus ook een nuchter kalf moeten vóór en na het slachten worden gekeurd. Afgekeurde organen zullen voortaan door de zorg van de gemeentepolitie worden verwijderd en begraven. Workum, den 12 October 1922. De keuringsveearts Hoofd van Dienst M. J. J. HOUTHUIS. I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. De BURGEMEESTER der Gemeente Workum brengt ter kennis van de dienstplichtingen der Militielichting 1916, en ingeschreven in het verlof- gangersregister dezer gemeente, dat de in hun bezit zijnde ZAKBOEKJES vóór den 17 October 1922 ter Secretarie moeten worden ingeleverd. Hiervoor bestaat gelegenheid op werkdagen van 9—1 en van 35 uur. Workum, den 11 October 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. meester van Workum. Nu de winter nadert en vele tee- kenen er op wijzen, dat ons land waarschijnlijk eene ongekende werk loosheid staat te wachten, kan het nuttig zijn enkele oogenblikken daarbij onze aandacht te bepalen. Zoowel van werkgevers als van werknemerszijde is mij den laatsten tijd gevraagd nogmaals iets over de werkloosheid te willen zeggen in eene „mededeeling“, in de hoop, dat een en ander er toe zal bijdragen, dat werkloosheid in deze gemeente zooveel mogelijk wordt voorkomen eventueel bestreden. Mij bewust van de keuringsveearts hoofd van dienstj het moeilijke van het werkloozen- vraagstuk heb ik eenigen tijd geaar zeld alvorens hiervoor niet alleen de aandacht doch ook de medewerking te vragen van hen, die in staat kun nen worden geacht, in de komende maanden (die er voor velen wegens gebrek aan verdiensten somber zul len uitzien) productief werk te ver schaffen, opdat steunregelingen, in dien mogelijk, kunnen worden voor komen. Mij werd verzekerd, dat in onze gemeente meerdere personen in staat zijn, werklooze arbeiders eenigen tijd productieven arbeid te geven, zonder dat hun dit flnancieele schade zal berokkenen. In hoever zulks waar is tan ik niet beoordeelen, doch ik zou aan de ingezetenen van Workum in ’t al gemeen met ernst willen vragen, kan ook door U dezen winter iets worden gedaan tot bestrijding der werkloos- leid? Ik heb dus niet alleen veehouders doch ook kooplieden, ambtenaren, am bachtslieden, renteniers, vereenigin- gen, etc. op het oog. Verschillende inwoners van Workum WORKUM, van Donderdag 5 October 1922, ’s nam. Mededeelinsen van den Burce- 4 uur. D - Tegenwoordig alle leden. Voorz. de heer A. Wagenaar Az., is het overschot altijd goed voor de Burgemeester. Na opening der vergadering door den Voorzitter, worden de notulen der beide vorige vergaderingen, na een kleine opmerking over de redactie van punt 5 onveranderd goedgekeurd. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. Wordt medegedeeld: a. Apostille van Ged. Staten waarbij goedgekeurd wordt de verordening houdende voorwaarden voor de leve ring van electrische stroom door het Prov. Electriciteitsbedrijf. b. idem van Ged. Staten houdende goedkeuring eener geldleening groot f 20.000 voor aanschaffen van een nieuwe gashouder. c. idem van Ged. Staten geleidende twee raadsbesluiten tot vaststelling van een verordening op de vleesch- keuringsdienst en een instructie v. d. keurmeester hoofd van dienst. d. idem van Ged. Staten houdende goedkeuring eener geldleening groot f 30.000 tot dekking der kosten van aansluiting aan het Prov. Electrisch net. e. Verslag van den keuringsdienst over 1921. Punt 3. Voorstel van het Burgerlijk Armbestuur alhier, tot verhooging der jaarwedde van den vader en de moeder van het armhuis. Het salaris bedraagt thans f 500. Voogden willen de tegenwoordige vader en moeder gaarne behouden, omdat zij voor deze betrekking ge schikt blijken en daar alles zuinig wordt beheerd, waarom zij voor de titularissen verhooging van jaarwedde verzoeken. Op voorstel van B. en W. in handen der begrootings-commissie gesteld. Verordening op den Keuringsdienst van vee en vleesch in de Gemeente Workum Daar de verordening in zijn geheel te veel plaatsruimte zou vergen, zul len de belangrijkste artikelen worden opgenomen. Art. 2. Het bureel van den keu ringsveearts is gevestigd ten huize van den keuringsveearts hoofd van dienst te Workum. Art. 3. De kennisgeving van het voornemen een slachtdier te slachten geschiedt ten huize van den keurings veearts van 8-9 v.m. en van 5-6 uur namiddag. De kennisgeving dat een slachtdier gestorven of in nood gedood is ge schiedt ten huize van den keurings veearts. Art. 4. De keuring voor het slach ten geschiedt op de plaats waar het vee ter keuring zich bevindt. Art. 5. De keuring na het slachten geschiedt ter plaatse van de slachting vermeld in de kennisgeving. Van gestorven en in nood geslach te slachtdieren geschiedt de keuring in de in art. 10 van deze verordening bedoelde inrichting. Door B. en W. is aangewezen voor noodslachting van Workum en Nijhui- zum de slagerij van H. Koopmans voor het Heidenschap de slagerij van J. Bouma. Art. 6. Op Zondag wordt niet ge keurd tenzij de keuringsveearts dit noodig oordeelt. Op andere dagen geschiedt de keuring Voor en na het slachten van 9 uur v.m. tot 4 uur n.m. Art. 9. Ieder die vleesch vervoert in zijn bezit of onder zijn beheer heeft is verplicht dit op eerste vordering van de ambtenaren genoemd in art. 44 der vleeschkeuringwet te vertoo- nen en, zoo dit verlangd wordt, over te brengen of te doen overbrengen naar het keurlokaal. Bij weigering zal de overbrenging op zijn kosten geschieden, onverminderd de strafvervolging ter zake van de weigering. Art. 10. De eigenaar houder of hoeder van een gestorven of in nood gedood slachtdier is verplicht daarvan binnen 6 uur kennis te geven en te vervoeren naar een der aange wezen gemeentelijke keuringslokalen om daar te worden afgeslacht tenzij hiervan schriftelijk ontheffing ver leent. Die ontheffing kan worden gegeven wanneer de keuringsveearts het slacht dier ter plaatse waar het zich bevindt terstond af keurt zonder verder onder zoek. En van doodgeboren dieren, onge boren vruchten, gestorven eenhoevige dieren en runderen welke jonger zijn dan 7 dagen en gestorven geiten scha pen en varkens welke jonger zijn dan 30 dagen, welke moeten worden ver nietigd en voor voedsel voor mensch en dier onbruikbaar worden gemaakt. Art. 11. Tot de aankomst in het nood- slachtingslokaal, moet het slachtdier ongedeeld worden gelaten en mag daaraan geen enkele handeling zijn verricht, uitgezonderd het openen van borst en buikholte en het uitnemen van maag en darmen, welke organen bij het slachtdier in ongeschonden staat aanwezig moeten blijven. Art. 16 t.e.m. 19. Met de herkeuring is belast Dr. S. Ferwerda te Harlingen. Diens uitspraak is beslissend. De herkeuring wordt schriftelyk Punt 4. Aanbieding van de Gemeente- begrooting, die van het Burgerlijk Armbestuur, Stadsweeshuis en Gasfa briek, allen voor het jaar 1923. De gemeentebegrooting is vastge steld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 230.465.25, waarop voor komt de post Hoofdelijken Omslag f 95.000. Een verlaging dus van f 5000. Op voorstel van den Voorzitter wordt besloten deze begroetingen in handen te stellen van een commissie waartoe door den Voorzitter worden aangewezen de heeren de Roest, de Boer en Barnas. De heer Veenstra vindt het verme- nigvuldigingscijfer 3 van de H. O. wel wat hoog en zou dit wel teruggebracht willen zien tot b.v. 2‘/r. Met ’t oog op verschillende voor- teekenen van achteruitgang acht de cijfer 3 te handhaven. Mocht later blijken dat dit te hoog is geweest, dan kunnen de bedragen altijd nog aan belanghebbenden worden terugge geven. De heer de Roest dacht dat bij be handeling van punt 6 deze bespreking beter zou passen, doch wil ook als zijn meening te kennen geven dat hij voor een verlaging tot 2 /2 is,'als maatstaf aannemend de bedragen van vorige kohieren. Als het bedrag der inkomens mocht tegenvallen dan zou hier het volgende jaar rekening mee kunnen worden gehouden daar het belasting jaar loopt van Mei ’22 tot Mei ’23, 2/3 der belasting komt dus op den dienst ,1922 en ‘/8 op 1923, terwijl de heer Veenstra nog vindt dat zoo’n terug gave naar buiten uit wel wat een vreemde indruk moet wekken. De heer de Boer is er wel voor het vermenigvuldigingscijfer 3 te hand haven. Indien het te hoog blijkt, dan algemeen verwachte mindere jaren. Nadat de Voorz. nogmaals heeft be toogd dat het voorzichtiger is het cijfer 3 te behouden, omdat men wel eenig- zins in den blinde tast en hij van Workum’s flnancieele toestand nog niet voldoende op de hoogte is, stelt hij voor de beslissing hierover aan te houden tot een volgende vergadering, misschien zijn voor dien tijd nog ge gevens te verkrijgen van den Inspec teur der belastingen, waarop d? Roest voorstelt als dit punt toch wordt ver daagd tot de volgende vergadering dan daarvoor een commissie te be noemen die met voorstellen hierom trent komt. De vergadering kan zich hiermee vereeniging en wijst de Voorz. daarvoor aan, de begrootings-commis sie voornoemd. Punt 5. Voorstel van B. en W. tot vaststelling eener verordening op de veemarkten in deze gemeente, als be doeld in art. 5 der Veewet. Zonder hoofdelijke stemming aange nomen. Punt 6. Voorstel van B. en W. tot wijziging van het tarief voor de hef fing der plaatselijke inkomstenbe lasting. Eveneens zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Punt 7. Voorstel van B. en W. tot wijziging der algemeene politie-veror- dening (verbod van rooken in berg plaatsen van benzine enz.) Ook zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Verzoek van B. en W. om machtiging |tot het beschikken over de lokalen der Vereenigde Burger school. De Voorz. zegt met het betrokken hoofd te hebben gesproken over de inrichting der beide eerste lokalen voor vakteekenschool en de volgende drie voor leslokalen, doch hij gevoelt dat er bezwaren blijven. Vooral uit hygiënisch oogpunt maakt het hoofd bezwaar. De heer de Roest vraagt of het de bedoeling is deze machtiging tijdelijk aan B. en W. te verleenen, waaróp de Voorz. zegt dat het is om voor deze winter tot een oplossing te komen, omreden er voor het aanvangen der verschillende cursussen geen raads vergadering weer is. De heer Veenstra vindt dat waar anderen de vrije beschikking hebben over een schoolgebouw de lokalen der openbare school ook vrij moeten blijven en niet dan voor dit en dan voor dat gebruikt mogen worden. Waarom het lokaal voor algemeene Voorzitter ’t echter voorzichtiger het zaken daarvoor niet gebruikt De Voorz. antwoordt aan deze op lossing niet te hebben gedacht, doch daarmee zooveel mogelijk rekening te willen houden, waarop het verzoek wordt ingewilligd. Punt 9. Aanbieding van het verslag en de winst- en verliesrekening van de vereeniging „Volkshuisvesting“ over het jaar 1921. De rekening sluit met een verlies- saldo van f 41.29 Besloten werd het verslag gedu rende 14 dagen voor de leden ter in zage te leggen. Punt 10. Resolutie van Ged. Staten dezer Provincie, betreffende de vast gestelde instructie voor den ambte naar, die met de herkeuring inge volge de Vleeschkeuringswet is belast. Goedgevonden hieraan te voldoen. Punt 11. Verzoek van A. H. Knoest en P. A. Perrels, respectievelijk voor zitter en secretaris van den Algem. Bond van politiepersoneel in Neder land, om geen subsidie nog op andere wijze steun aan de politievakschool te ’s Hertogenbosch te verleenen. De Voorz. stelt voor dit punt voor kennisgeving aan te nemen. De heer Brandsma vindt in dit ver zoek een zekere brutaliteit en wenscht daarom tevens afkeuring uit te spreken, terwijl de heer Banning zijn instem ming wenscht uit te spreken met het adres, daar hij meent dat de opleiding voor politieagent in de eerste plaats neutraal moet ziin. De heer Brandsma merkt op dat op de Politieschool te ’s Hertogenbosch ook niet-Katholieken worden toege laten. Voor kennisgeving aangenomen met 9 tegen 2 stsmmen, die van de heeren Brandsma en Barnas. Hierna stelt de Voorz. aan de orde het in de vorige vergadering aange houden adres van de Politievakschool te ’s Hertogenbosch om steun uit de Gemeentekas en de door haar üitge- reikte diploma’s te willen erkennen. Na eenige besprekingen is dit verzoek met 9 tegen 2 stemmen (de heeren Brandsma en Barnas) verworpen. Punt 12. Adres van de algemeene Nederl. vereeniging „Het Groene Kruis“ te Utrecht, houdende verzoek tot bekoming van een jaarlijksch sub sidie van minstens f 10. Gesteld in handen der begrootings- commissie. Punt 13. Adres van het Bestuur van de afdeeling kring Bolsward van den algemëenen bond van politiepersoneel in Nederland, houdende verzoek om verhooging van het salaris van het politiepersoneel. Gesteld in handen van de begroo- tingscommissie. Punt 14. Adres van J. Plantinga e.a. zullen ongetwijfeld wel gelegenheid vinden een werkman een of meer dagen arbeid en daardoor inkomsten te verschaffen. Laat men nooit denken, ’t is de moei te niet waard, ’t is maar voor 1 of 2 dagen. Alle baat helptGij werkt er toe mee, dat een gezin weer aan de noodige voeding wordt geholpen Dat er menschen zijn, die zooveel mogelijk met leegloopen door de wereld trachten te komen en maar ’t liefst spreken van ondersteuning door rijk en gemeente, vooral in de laatste jaren, waarin men er zoo aan gewend is geraakt het zorgen voor verschillende dingen aan anderen, bij voorkeur aan de overheid, over te laten, is helaas een feit, doch voor dezulken pleit ik niet, wèl voor hen, die, liever dan zonder eenige presta tie een bedrag aan ondersteuning te ontvangen, de handen uit de mouwen willen steken om door passenden ar beid te voorzien in ’t onderhoud van hen en hunne gezinnen. Door den correspondent der arbeids bemiddeling, die dagelijks op ’t Stad huis zitting houdt van ll1 212l/a uur, wordt er over geklaagd, dat de mede- werking van vele werkgevers en die van bijna alle werknemers veel te wenschen over laat. Wanneer de werkgevers, die zulks tot heden nog niet deden, voortaan bij ’t zoeken van personeel, zich tot genoemden correspondent, den Heer J. de Boer, gaan wenden is reeds veel verbeterd en ’t spreekt van zelf, dat ook de werklooze arbeiders hunne houding dienen te veranderen. Wan neer zij werkelijk op arbeid gesteld zijn en daaraan mag niet worden ge-, twijfeld, dan moeten zij zich de moeite getroosten, zich aan te melden. Hoewel dit aanmelden niet steeds oogenblikkelijk ten gevolge zal hebben, dat iemand aan werk wordt geholpen, is het toch noodzakelijk. Alleen bij samenwerking door alle partijen is het mogelijk de werkloosheid vol doende onder de oogen te zien en met succes te bestrijden. Mogen èn werkgevers èn werknemers daarvan maar voldoende worden doordrongen. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, X elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- 1 ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, 1 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. X aangevraagd bij den burgemeester of bij den keuringsveearts, hoofd van dienst. Art. 28. Het is onverminderd het bepaalde in art. 47 der vleeschkeu ringswet verboden vleesch (eventueel vleeschwaren). a. voor de huizen of op den open baren weg ten toon te stellen of ten verkoop in voorraad te hebben. b. ten verkoop voorhanden te heb ben in andere lokalen dan die welke voldoen aan de eischen krachtens art. 19 der Vleeschkeuringswet gesteld. Heffing van keurloon a. eenhoevig slachtdier f6. b. een rund (uitgezonderd kalf) f6. c. een kalf f2. d. een nuchter kalf fl. e. een varken f2. f. een schaap fl. g. een geit f0.50. Onder een nuchter kalf wordt ver staan, een kalf waarvan de navelstreng nog niet is ingedroogd en onder kalf s - V

Friso nl | 1922 | | pagina 1