Nieuws- en Advertentieblad V. s. PEPERMUNT mecliciimjtl bereid. BETROUWBAAR. ISt.Nicolaas"voor wederverkoo-1 9 pers van chocolade- Paulus POT™MPER-MELIOR voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Het is mis- Naaimachin e-handel M. J. SCHOOTSTRA, Workum Z4TERDAÖ 18 NOVEMBER 1922. No. 46. 48ste Jaargang. a P TROMP, Sneek. - Uitgf ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -- wederverkoo- -• Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. M. J. SCHOOTSTRA. van i denin, 3. Engros bij R G. VAN SLOOTEN, Harlingen. gedeelte van ’t laten zorgen en De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post I 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. I Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. (♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦«♦♦♦♦♦♦♦♦a van HAND-, TRAP- EN INZINK-MACHINES Gewoon en Luxe meubel. -egrooting wijst aan van f230.456.25 in ontvang wat f3000 lager is dan 'jk was geraamd, behandeling s namiddags 4“’jr. Tegenwoordig alle *ec{en. Burgemeester. dit geheele bedrag aan een vaart wil besteden en daarvoor in de eerste plaats de Brandeburevaart. De bouwmeester ontraadt dit, omdat ten eerste het bedrag daarvoor veel te laag is en ten tweede vindt hij het niet raadzaam de eene vaart op be hoorlijke diepte te hebben en de an dere ondiep. Ook deze post wordt onveranderd gelaten. f 100 voor ijsbanen en sneeuwop- ruiming vindt de heer Banning veel te laag en zag deze post gaarne ver hoogd tot f 500, het hooger bedrag te bestrijden uit wat reeds is bezuinigd. De heeren de Boer en de Vries voelen veel voor het idee Banning. Met 6 tegen 5 stemmen wordt het voorstel echter verworpen. De post vuurtorenbediening is mis schien ook wel te verlagen vindt de heer Brandsma nu we over elect, licht kunnen beschikken. Politiesalaris f 6650 kan ook wel verlaagd vindt de heer Veenstra door bij eventueele vacature niet weer een nieuwe titularis te benoemen. Hij vindt de nachtpolitie hier totaal over bodig, waarop de voorz. antwoordt, dat zoolang hij hoofd vru politie is in de tegenwoordige omstandigheden niet aan vermindering van politie gedacht kan worden, ’t Is toch Vól- doende bekend dat een der agenten niet in staat is volledige dienst te 4 verrichten. Onderhoud gebouwen f1730 wenscht de heer Brandsma met f 230 te ver- lagen Op ’’-■Uig van den voorz. aan den heer Hobma, omtrent zijn oordeel over dit bedrag antwoordt deze dat dit wel een geringe som te noemen is, waarop met 8 tegen 3 stemmen besloten wordt de post onveranderd te laten. De post onderhoud middenstands- woningen wordt f 100 verlaagd en gebracht op f 200. Bij de post Vleeschkeuring zegt de voorz. dat dit een voorloopige raming is, berekend naar de opgave van den heer Houthuis bij een belooning voor keuring per slachting. De heer de Roest verklaart dat de heer Houthuis aan een vast salaris van bijv, f 2000 en f 400 als veearts de voorkeur geeft. Schoolbehoeften O. L. School wordt met f 250 verlaagd en in verband hier mee de post vergoeding aan de Bijz. Scholen volgens art. 101 L. O.-Wet, eveneens met f 1750 verlaagd. De begrooting van ontvangsten komt hierna in behandeling, doch een ar- tikelsgewijze behandeling wordt hier voor niet noodig geoordeeld. De post H. O. wordt natuurlijk be- langrijk lager wanneer het vermenig- vuldigingscijfer van 3 op 2.6 wordt gebracht, welk voorstel de Roest Brandsma met 7 tegen 4 stemmen wordt aangenomen. De begrootingscommissie stelt voor 6 pet. te heffen voor pensioenbijdrage van het salaris boven f 1000, de heer Barnas was voor f 1200 vrij. De heer Banning kan zich niet met het voorstel vereenigen. Zoo lang zamerhand zijn de gemeente-ambte- naren in betere conditie gekomen en nu wil men al weer beginnen met op verslechtering aan te sturen. De heer de Roest merkt op dat deze regeling voor de gemeente een verschil van p.m. f 1000 oplevert. Nu de pensioenbijdrage is verhoogd v. 12 pet. tot 15’/? pet. hetgeen de gemeente f 1292 meer zal kosten en het totaal Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 letters, borstplaat, fl- K guren enz. enz., in ruime sorteering U? is gereed. Uitsluitend PRIMA kwaliteiten. De naam SUPRA of CRONO- METRE D op uw horloge, geeft U steeds de zekerheid de JUISTE tijd te weten. Volgens kwaliteit, het goedkoopst Ancre horloge. Vraagt prijs en zichtzending. Aanbevelend, i staan aan de spits der 10 ct. SIGAREN. Tegen fabrieksprijzen met andere goedkoopere soorten direct leverbaar door van beter kan worden, waar voor zitter volkomen instemt, jer de Roest oppert dat de an straatklinker f 40 misschien el wat lager kan, terwijl de heer ‘1 naar voren om elk jaar een gedeelte van de straat in orde te maken, te be ginnen bijv, met het Zijlspad. Met 8 tegen 3 stemmen wordt ech ter besloten deze post onver anderd te laten. Bij de post Bruggen en Wallen stel len B. en W. voor het brugje bij K. Vrolijk weg te breken, de vaart te dempen en weg daar met een loome bocht over heen te leggen kosten f2250. De commissie kan zich hier niet mee vereenigen en stelt voor het brugje te herstellen en deze post met f1250 te verlagen. B. en W. kunnen hierin meegaan. De heer Brandsma wilde de post Bruggen en Wallen verlagen met f2000 waarover zich een heftig debat ont spon tusschen de Voorzitter en den heer Brandsma. Tenslotte wordt een voorstel de RoestBrandsma om deze post met f1500 te verlagen aangenomen. Onderhoud van vaarten f 1500. De heer Faber vindt deze post veel te laag. Om een begin te maken met verbetering van vaarwaters zou hij lukt met alle pogingen om de overal ingevoerde ZUIVERE MEDICINALE T Pepermunt te verdringen. Ze wordt mèèr ge vraagd dan ooit te voren. Waarom? Onverbeterlijke kwaliteit De heer de Roest verklaart dat de commissie dit ook heeft overwogen, doch niet tot dit besluit heeft kunnen komen, waarop de Voorzitter nog wijst op de moeilijkheid van ontslag, omdat het in den tegen woordigen tijd, waar zooveel jonge krachten klaar staan, bezwaarlijk zal zijn werk te vinden, ook in den zomer, waarop de heer Veenstra zijn voorstel intrekt. De post wegen en voetpaden f 7300 wenscht de commissie met f1000 te verlagen. De heer Brandsma wil hier nog aan toevoegen de vermindering van 350 M’ basalt tot 250 M3. De heer Hobma was het eerst hier mee eens, doch vindt nu dat 't aantal M3 basalt niet veel verminderd kan worden, maar dat de prijs wel wat mee zal vallen. De bouwmeester die ook ter ver gadering aanwezig is, verklaart, dat men hierop niet te veel moet en kan rekenen. De berekening van de ver schillende posten is uiterst zuinig ge schied, doch wanneer de raad de werkelijk lage bedragen goedkeurt, dan durft hij de verantwoordelijkheid wel op zich nemen, zoo niet dan durft hij dit niet aan. Met 7 tegen 4 stemmen wordt hier op besloten deze post overeenkomstig het voorstel der commissie met f 1000 te verlagen. Post straten f5000 stelt de heer Brandsma voor met f 2500 te verlagen. De heer Hobma vindt dit 't meest noodzakelijk en is daarom tegen ver laging. De heer Banning zegt dat men wel met een bezuinigingswoede be zield kan zijn, doch dat men moet bedenken door bezuiniging geheel eelen naar vele uitlatingen,J achterop te kunnen'raken en minder langste tijd zijn tegenwoordig^ v/playts moet het dan ook maar eens in de gemeentelijke huishouding gaan. De heer Banning zegt, dat hij de begrooting herhaaldelijk heeft onder zocht en dat daarop niet bezuinigd kan worden. Vooral de post openbare werken is uiterst schriel genomen. De H. O. kan niet verlaagd wat zijns inziens te wijten is aan de vroegere raadsleden, die in de jaren dat er genoeg, zelfs veel verdiend is, de H. O. niet voldoende heben opgevoerd, en hij vindt 't dan ook een ver keerde zuinigheid, herstellingen, enz. die reeds eerder plaats moesten hebben, nog langer uit te stellen, want hij vreest, dat dit wel eens zeer na- deelige gevolgen kan hebben. Ook de heer Veenstra wenscht er toe mee te werken, de H. O. tot f80.000 terug te brengen en denkt dat er wel posten zullen zijn, die iets lager kunnen worden geraamd. De heer de Vries geeft te kennen dat het gemakkelijk is iets lager voor te stellen, doch men moet Tekening houden met de toestand van de voor gestelde verbeteringen en herstellin gen en vreest dat er dan wel niet veel bezuinigd zal kunnen worden. De heer de Roest zegt dat hij niet wenscht te rekenen op mee- of tegen vallers hoe lager de Hoofd. Omslag ’t volg, jaar wordt geraamd, hoe lager de H. O. over de eerste 4 maanden van 't dienstjaar 1923 zal worden. Als commissielid heeft hij de be grooting goed nagezien en hoewel hij daarop geen overbodige uitgaven kan vinden, stemt hij in met ’t gesprokene van den heer Brandsma. Wat niet kan moet overgaan. De tering moet naar de nering. De H. O. is te hoog, die kan niet worden betaald. De Voorzitter zegt dat B. en W. de moeilijkheden ook wel inzien, doch in de hoop op betere tijden is in den laatsten tijd veel verwaarloosd, en daarmee verder te gaan is niet raad zaam. De onderwijswet eischt tegen woordig ook groote offers. De armvoogdij begrooting wordt vastgesteld in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 13.688.421 2 met een subsidie van f 10.200, de Weesvoogdij- begrooting in ontvang en uitgaaf tot een bedrag van f 2025.48 en die van de Gasfabriek in ontvang en uitgaaf tot een een bedrag van f 41.232. De begrootingscommissie stelt voor de pensioenbijdrage niet meer op de gemeentebegrooting te brengen, doch uit de inkomsten van de gasfabriek zelf te betalen, waartegen geen be zwaar bestaat. Op voorstel van den heer Brandsma worden de ver schillende uitgaafposten van de begrooting (samen p.m. 200) allen afzonderlijk behandeld, opdat ieder lid bij elke post zijn bemerking kan maken. Verschillende posten worden hierop eenigszins lag’er voorgesteld o.a. voet paden en wegen, brugje bij Vrolijk, schoolbehoefte n, vergoeding bijzondere scholen, arme krankzinnigen enz. totaal een verlaging van f 4000. De begrootingscommissie stelt voor het vermenigvuldigingscijfer voor de H, O. alsnog te brengen van 3 op 2.6. De voorz. geeft hierop te kennen dat hij daarover re'eds met den In specteur van belasting heeft onder handeld, doch dat deze heeft verklaard absoluut onmogelijk Burgemeester. Workum is wel hoog, doch het ver- menigvuldigscijfer mod gehandhaafd blijven en met de kans op minder jaren zou ik u ook adviseeren dit te doen. De heer de Roest antwoordt dat het in elk geval te probeeren is, want zooals het nu is gaat het niet. Om tot bezuiniging te komen moet men zelf een goed voorbeeld geven zegt de heer Brandsma en wenscht daarom het tractement van de beide Wethouders elk met f 100 te verlagen en het presentiegeld van de raads leden van f 5 op f 3 te brengen, welk voorstel door denbeer de Roest wordt ondersteund, waaraan deze nog toe voegt dat een vergoeding van f 3 voor de raadsleden en f 300 voor de wet houders wel voldoende geacht kan worden. De heer Banning kan zich hiermee niet vereenigen en zegt dat zulks indertijd ook niet in de bedoeling van den minister heeft gelegen, die een behoorlijke vergoeding wenschte te geven voor het waarnemen van ver schillende ambten, opdat alle klassen in publieke lichamen zitting zouden kunnen nemen, waarmee ook de voorz. instemt. De heer Barnas wenscht de tracte- menten van de wethouders met f 200 elk te verlagen en de presentiegelden van de raadsleden geheel af te schaffen. Hierop geeft de heer Banning nog een verhandeling over wat hem van handelingen van vroegere raadsleden wel eens ter oore is gekomen. Naar men zegtwisten die hun belastingdruk en sommigen zelfs die van familieleden belangrijk te verminderen, en zoo hun lidmaatschap van den raad be hoorlijk loonend te maken. De heer Veenstra stemt in met het gesprokene van den heer de Roest. De heer de Vries heeft tegen ver laging en kan dit met te meer vrij moedigheid zeggen, omdat hij meent, te oordeelen naar vele wel de 1 functie te zullen hebben waargenomen-vi f 400 mag men wel vergoeding voor» de vele werkzaamheden aan heil wethoudersambt verbonden noemenJi- „,.r— - doch een behoorlijke belooning is he t pitstra het denkbeeld niet. Wanneer hij rekent al de urfs-'i orengt die door dit ambt in beslag wordea genomen, dan beteekent dit een be langrijke schadepost. De beide voorstellen van de heeren Brandsma en de Roest worden daarna aangenomen met 7 tegen 4 stemmen, die van de heeren Barnas, de Vries, Banning en Posthumus. Bij de post salaris gem.-ontvanger wenscht de heer de Boer te bezuinigen door deze betrekking nu die vacant komt en de werkzaamheden door de nieuwe belastingregeling aanmerkelijk zuilen verminderen, bij de gemeente administratie onder te brengen en de zitting te doen plaats hebben in een der lokalen van het gemeentehuis. Door opschuiving van personeel en aanstelling van een nieuwe bode zou men veel voordeeliger uit komen. De Voorzitter zegt dat ’t hem beter voorkomt deze zaak te behandelen bij punt 14, doch dat hij verwacht, dat Ged. St. een dergelijke regeling wel niet zullen goedkeuren en in elk ge val een gemeente-ontvanger zal moe ten worden benoemd. Bij den post salaris gem. werklieden is den heer Veenstra opgevallen, dat daarbij een post voorkomt van f2000 die vroeger duizend gulden bedroeg. Dit komt zegt de Voorzitter omdat den bouwmeester is opgedragen een paar oude werklieden vroeger by de gem. reiniging werk te verschaffen. De heer Veenstra wil deze beide mannen van 1 Oct.1 Mrt. in dienst hebben en ’t verdere jaar voor zich zelf te laten zor. voor stel van B. en W. tot verhooging der der Vereeniging van Ne per inwoner en als punt 5 Adres van h< selijk Belang“ houdende verzoek tot van een gemeentelijk sub- e kosten van instandhouding VERSLAG van het verhandelde in de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 9 November 1922, van ’s namiddags 4T Voorzitter de hê“'rA" Vagenaar Az. Burgemeester. Na opening met formulier gebed worden als punt 1 de notulen der vorige vergadering goedgekeurd en vastgesteld. Punt 2. Mededeeling van ingekomen stukken. 1. Provinciaal blad van Friesland, vermeldende de benoeming van zet ters, voor deze Gemeente de Heeren J. C. Nauta en P. Veenstra. 2. Extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeuring de aanvulling der politie-veror- ig dezer Gemeente. Idem van Ged. Staten houdende goedkeuring van de Instructie voor den ambtenaar belast met de herkeu ring van vee enz. 4. Idem van Ged. Staten waarbij wordt bericht dat een schenking van stoepen aan het Dwarsnoord niet aan hare goedkeuring is onderworpen. 5. Procesverbaal van de opneming van de kas en boeken van den Ge- meente-Ontvanger. 6. Schrijven van Ged. Staten ge leidende net goedgekeurde kohier v. d. H. O. over de maanden Jan. tot en met April 1922. Voor behandeling van punt 3 worden nog eenige aanvragen van subsidie behandeld. Ofschoon de begrootings commissie eerst voorstelde in hun rap port deze verzoeken in te willigen is ze daarop na overleg met B. en W. later teruggekomen en wenschen B. en W. in 't vervolg geen subsidies meer te verleenen. Wat eenmaal is toegezegd, blijft doch verder niets. Alvorens tot behandeling van punt 3 over te gaan, werd eerst aange nomen het voorstel van het Burger lijk Armbestuur tot verhooging der jaarwedde van den vader en de moe der van het Armhuis. Op voorstel van den Voorzitter wordt nog voor de behandeling van punt 3 het 4e en 5e punt behandeld, en dien overeen komstig besloten, als punt 4 op jaarlyksche contributie, wegens lid maatschap der Vereeniging van Ne- derlandscne gemeenten met cent >er inwoner en als punt 5 Adres van iet Bestuur der Vereeniging „Plaat- bekoming sidie in di der Vakteekenschool. De heer Brandsma vraagt hoeveel leerlingen deze school bezoeken, want 't komt hem voor dat deze school nogal kostbaar is. De Voorzitter antwoordt dat de be zuinigingsplannen wel voordeelig zijn, doch dat hij een nuttige instelling als deze wenschte te steunen, waarop besloten wordt de gevraagde som f928.50 in plaats van f798 toe te staan. Thans komt in behandeling punt 3. Rapport van de begrootingscommissie betreffende het onderzoek der Ge- meente-begrooting en die van het Bur gerlijk Armbestuur, Stadsweeshuis en Gasfabriek voor 1923. De Gemeente-begroi een bedrag en uitgaaf, oorspronkelijk was Voor tot behandeling wordt over gegaan wenscht de heer Brand sma te verklaren dat hij zijn best wil doen om het bedrag van de hoofdelijke omslag dat bepaald is op f950CK) terug te brengen tot f 80.000. Hij is vi *n mee- ning dat het bedrag van de H. O. veel te hoog is, en de grenzen der draag kracht van de ingezetenen worden overschreden. In particuliere huis houdingen gaat het toch ook t „wat niet kan moet overblyven“, en zoo verlagen. Ruilen. Repareeren. JL V/^V>AA TV WA UAg fc**-- tVAX.

Friso nl | 1922 | | pagina 1