Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Uitgive van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. t Winkelweek - Sneek. „DESEO” Het is warm Pepermunt, Z4TERDAG 9 DECEMBER 1922. No. 49. Officieel Gedeelte. t Bekendmaking Bekendmaking. i moeten, dan ontgaat mij Sneek. Sinds lange jaren is Haastabak een zeer geliefd artikel Tijdens de winkelweek te Sneek 1 door de groote vraag naarjdeze Men l. hebben en kon er nog meer bezuinigd worden. Een dergelijke redenatie gaat niet op, men moet wel degelijk nagaan of de verschillende deelen bij elkaar 'ssen. pa zicht Oldepha blijven wa van de te bc De prijs der Advertentiën is v^i 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluiten d gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Inter comm. 1114. De BURGEMEESTER van Workum brengt ter kennis van de jongelingen, geboren in het jaar 1904 en wier ouders in deze gemeente woonachtig zijn, zich in de maand JANUARI 1923 ten gemeentehuize moeten laten inschrijven voor den dienstplicht. In het bijzonder wordt hiervoor ge legenheid gegeven op Donderdag den 11 Januari 1923, van des voormiddags 91 uur In het beneden lokaal van het Gemeentehuis (ingang Bagijnestraat) terwijl voorts wordt verwezen naar de publicatie, aangeplakt aan het Ge meentehuis. Workum, den 1 December 1922. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. I Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. doch kwam op mijn zesde jaar in Hin deloopen, en woon hier reeds 72 jaar. Het zou mij innig spijten indien het zoover kwam dat Hindeloopen bij He- melumer Oldephaert werd ingelijfd. Als men doet zooals de heer Van Meekeren zegt, maar vereenigen om te bezuinigen, dan zou men ook wel kun nen zeggenlaten ze Nederland maar bij België voegen, welk land zich ten opzichte van het militairisme toch al zoo geducht versterkt en waartegen Nederland wellicht niet zou zijn opge wassen. Dan zou men hier ook geen Koningin en regeering meer noodig Het staat *-e betaaia zal moeten worden. Over 1921/a heeft men in H.O.N, naar ik meen ,naast •- 100 opcenten op de Rijksinkomst<.“n" belasting ook nog f 41000 aan gemeen telijke inkomstenbelasting moeten hef fen. Spreker verklaart zich ten sterkste tegen vereeniging. De heer H. M. van Meekeren zegt zich nimmer te zullen laten bewegen te stemmen voor een plan om aan de gemeente Hindeloopen haar zelfstan digheid te ontnamen. De bonding van een geboren en getogen Hindelooper die er zich voor verklaart kan hij zich niet begrijpen. Spreker ziet in deze annexatie-beweging meer een politiek drijven van enkele personen, waartegen hij zich ten zeerste kant. De heer Meines merkt op, dat de een zeer geliefd artikel kwam dat ook weer duidelijk uit, [Haastabak, prees zéér de kwaliteit, en op aller lippen waren de woorden: Ik rook Haastabak. Ik ben verstandig. En dan moet U de nieuwe sporttabak eens probeerenü Een wonder!! Zonder het haasje niet echt!! Overal verkrijgbaar. Fabriek te Sneek. ’dephaert op den duur ;et meevallen, vooral van de boeren ge lezen opzichte is u- j i lil- pmdat het Hindeloopen gelukkiger slechts weinig boeren heeft, nog te bezien waar het meest paard. Spreker vindt dat hier niet van een kleine opoffering kan worden ge sproken. Hij is dan ook ten sterkste tegen vereeniging der gemeenten. De heer Van Elselo zegt, dat thans hier in den Raad de combinatieplannen in bespreking zijn, terwijl deze in de raden der gemeenten H.O.N. en Sta voren reeds aan de orde zijn geweest. Nergens dan te Hindeloopen heeft men het aangetroffen dat zich iemand vóór de vereeniging verklaart. In Stavoren was de geheele raad er tegen en in H,O.N. wil men er op ingaan onder verschillende voorwaarden. gezegd dat hef voor de Hindeloopers een kleine opoffering zou zijn, wanneer zij voor verschillende zaken naar het gemeentehuis te Koudum moeten. Spreker is het met den heer Van Mee keren daarover lang niet eens, want hoe vaak valt het niet voor dat men iets heeft, waarvoor men ter Secretarie moet zijn. Hij heeft eens nagegaan waarvoor men al ter Secretarie moet zijn en komt tot de volgende conclusie 30 personen zijn aangeslagen in de hondenbelasting; 3 betalen vergunnings recht 50 zijn aangeslagen voor het betalen van schoolgelder zijn pl.m. 40 huurders van een perceel tuinbouw 11 huurders van werkmanswoningen die 4 maal per jaar huur betalen17 personen die een perceel grond in erfpacht of huur hebben. Gemiddeld wordt aan 30 personen per jaar een verhuisbiljet afgegeven, terwijl een evengroot aantal binnen komt. Verder moeten zich jaarlijks 10 personen aan geven voor de militie, daarvoor moeten ze naar het gemeentehuisverder voor aangifte om vrijstelling wegens broeder- dienst, bij vertrek en vestiging. Ge middeld zijn er per jaar 25 geboorten, 10 huwelijken en 10 overlijdens. Voor verschiliende door mij opge noemde gevallen zal men persoonlijk en soms met getuigen naar het ge meentehuis moeten, terwijl men betaling van belasting aan een ander kan op gelegd. Daarom, besluit spreker, zal ik die kleine opofferingen getroosten. De Voorzitter zegt, dat vooral het laatste gezegde van den heer Van Meekeren hem treft, en wel dat deze de reizen naar Koudum een kleine op offering noemt. Spreker vindt dit wel een mee van de grootste bezwaren. Verder zegt spreker, kan ik mij niet voorstellen dat een geboren Hindelooper die, dunkt mij, het meest voor het in stand blijven moet gevoelen, zich er voor verklaart dat Hindeloopen als ge meente wordt opgedoekt en tot een dorp van Hemelumer Oldephaert wordt gedegradeerd, j Hotewel mijn persoonlijke belangen wel ten nauwste bij een ver eeniging zijn betrokken, gezien mijn diensttijd als Burgemeester, en ik bij eventueele opheffing der gemeente wel licht op wachtgeld zou worden gesteld, daar kan ik mij er toch niet mee ver eenigen dat Hindeloopen wordt gean nexeerd, omdat ik Hindelooper ben. Ik zal dan ook zooveel mogelijk pleiten voor het behoud van deze gemeente. En al moge deze gemeente klein zijn en een miniatuur stad, een stad is zij toch. De heer Hendriks beeft in een vergadering van de commissie wel ge- t een vreemdeling zou gezegd hebben „heeft dit plaatsje nog een eigen bestuur en een eigen burge meester”, doch ik wil, zegt spreker, heer U. van Meekeren zoo juist heeft dit den heer Hendriks, die alweer uit de gemeente vertrokken is, niet ten kwade duiden, want deze is geen ge boren Hindelooper en voelt er als zoodanig niets voor. Ik kan mij zeer goed vereenigen met het door den heer Visser in de com- missie-vergadering gesprokene, dat Hin deloopen, wanneer het bij Hemelumer Oldephaert mocht komen, als stiefkind zal worden behandeld. Ook het histo rische van Hindeloopen heeft toch zijn waarde. Mij dunkt, het behoud van eigen zelfstandigheid mag den ingeze tenen ook wel enkele guldens waard zijn. Er wordt wel gezegd dat het in de toekomst voordeeliger zal zijn, in dien de gemeenten worden vereenigd, doch dit moet ook nog worden afge wacht. Evengoed bestaat de mogelijk heid, nu de inkomens der veehouders zoo geducht zijn gedaald dat het be lastingbiljet, wanneer de g’cmeenten vereenigd worden, nog hoogere cijfers zal aanwijzen. Kon men in de toekomst zien, dat bij vereeniging der gemeenten een groot voordeel zou zijn te halen, dan was het nog iets anders. Ik acht, zegt spreker, indien de ver eeniging wordt doorgezet, dit een ramp zoowel voor deze gemeente dan wel voor de andere betrokken gemeenten. De heer Van der Kooij zegt alles te kunnen onderschrijven hetgeen door den Voorzitter is gezegd. Ik ben, vervolgt spreker, wel geen geboren Hindelooper, dragen doch daarmee gaan kosten ge- lekker licht, kloek, geringd, zéér netjes verpakt, het succes-merk als 7-cents-SIGAAR voor ieder. Vraagt ze Uwen Winkelier I Engros TROMP, P.S. Ook vele soorten goedkoope SIGAREN en NIEUWE SIGARETTEN. of koudvóór of na St. Nicolaas altijd komt van pas MITS DE ZUIVERE MEDICINALE J c T die ieder wil. ENGROS TROMP SNEEK ondervinden, en wie zal dat begeeren I Doch wanneer ik, vervolgt spreker, let op hef ongerief, dat men, wanneer men soms voor kleine dingen op het gemeentehuis moet zijn, daarvoor naar Koudum zou i moeten, dan ontgaat mij een zucht. Komt echter samenvoeging zoowel voor Rijk en Pro vincie als voor de ge meente voordeeliger uit, dan moet ik ook daarvoor mijn zücht tot zwijgen brengen, omdet ik .mijn eed Zoowel voor de belangen van Rijk' en ^>ro" vincie, als voor de gemeente a^‘ De BURGEMEESTER-STRAND- VONDER van Workum brengt ter openbare kennis, dat de uit zee aan gespoelde strandgoederen, wegens op heffing van de bergplaats dier goederen bij Holkema aan den Zeedijk, in het vervolg behooren te worden bezorgd op het terrein van het STADS MAGAZIJN in de Bagijnestraat. Workum, den 5 December 1922. De Burgemeester-Strandvonder voornoemd, A. WAGENAAR Azn. VERSLAG van de openbare vergade- dering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN op Zaterdag, den 18 November 1922, 's avonds 7 uur ten Raadhuize. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig de heeren U. H. van Mee keren, H. Glashouwer, J. Meines, D. van der Kooij, J. J. van Elselo en H. M. van Meekeren. Afwezig de heer W. B. Mulder. SecretarisJ. Siderius. 1Na opening der vergadering door den Voorzitter worden de notulen der vergaderingen 5 en 21 October gelezen en onveranderd vastgesteld. 2. De voorzitter deelt mede dat tot leden van het College van Zetters in deze gemeente opnieuw zijn benoemd de heeren S. Borneman en W. Bakker. Deze mededeeling wordt voor ken nisgeving aangenomen. 3. Ingekomen zijn de navolgende stukken a. schrijven van den heer H. Hen driks dat hij wegens vertrek uit de gemeente bedankt als lid van de com missie van toezicht op het Lager Onder wijs en als lid van de commissie tot wering van schoolverzuim. b. schrijven van den Minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen inzake oprichting van een avondnijver- heidsschool (vakteekenschool) door de Vereeniging tot oprichting en instand houding van een school voor varens gezellen, schippersdochters en ambachts lieden, alhier. c. mededeeling van Ged. Staten betreffende goedkeuring van de raads besluiten dd. 21 October 1922 betref fende wijziging van de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1922 pn tot het doen van een rechtstreeksche betaling uit den post voor onvoorziene uitgaven dier begrooting. d. afschrift van het door het Hoofd bestuur van den Christelijkén Zeelieden- bond aan de Tweede Kamer gezonden adres inzake werkloosheidsverzekering; Al deze stukken worden voor kennis geving aangenomen. 4. Zonder hoofdelijke stemming wordt conform het voorstel van B. en W. besloten om de z.g. volkstuintjes op het gemeentelijk Tuinbouwland voor het jaar 1923 wederom onderhands te verhuren tegen den prijs van f 3 per are. En zoo gaat het ook ten op- van Hindeloopen en Hemelumer •>ert. Hindeloopen moet m.i. ■>t het is. Ook ten opzichte 'talen belasting kan het in Hemelumer O. nog wel eens n. omdat de inkomens ducht zakken. En te g Voorzoover de tegenwoordige huur ders te kennen hebben gegeven dat zij het in huur hebbende perceel wenschen te behouden wordt dit hun toegewezen terwijl de beschikbare perceeleu aan de gegadigden bij loting worden toe gewezen. 5. Overeenkomstig het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming besloten tot wijziging van art. 10 der installatievoorschriften, met het oog op het plaatsen van motoren met z.g. kortsluitanker. 6. Eveneens wordt zonder hoofde lijke stemming besloten tot wijziging van art. 3 van de overeenkomst met de provincie Friesland inzake stroom- levering, met betrekking tot het betalen van meterhuur voor meetinrichtingen. 7. Aan de orde komt vervolgens de behandeling van de gemeentebe- grooting voor het dienstjaar 1923. De commissie voor onderzoek stelt voor de begrooting vast te stellen zoo als zij door B. en W. is opgemaakt, doch zou in plaats van de Houwsbrug te vernieuwen, tot demping van het bruggedeelte willen overgaan en daarin een duiker van voldoende afmetingen willen leggen hetgeen op den duur besparingop onderhoudskosten zal geven De heer H. M. van Meekeren ver klaart zich tegen het maken van een duiker omdat hieraan vermoedelijk meerdere kosten zullen zijn verbonden, terwijl toch bij demping evengoed leu ningen enz. moeten worden geplaatst. Bovendien zou er bij belanghebbenden die van de vaart gebruik maken be zwaar bestaan tegen demping en spreker zou er dan ook eerder voor zijn om de doorvaart te verwijden dan nauwer te maken. De heer Van der Kooij verklaart zich ook tegen het leggen van een duiker. De heer U. H. van Meekeren zegt, tember j.l. als motief tegen een ver- dat al eerder ter sprake is geweest om het bruggedeelte te dempen en dat door het Dijksbestuur tegen dit plan geen bezwaar werd gemaakt doch het advies van de Gezondheidscommissie luidde toen dat indien er een duiker werd gelegd, deze een wijdte van mins tens 1 meter in diameter moest hebben. Wanneer tot demping werd overgegaan zou dit werk ook nog meehelpen tot bestrijding van de werkloosheid. Boven dien zullen de onderhoudskosten in de toekomst minder zijn dan bij het maken van een nieuwe brug. De heer H. M. van Meekeren ver wacht, dat men bij demping van het bruggedeelte en het leggen van een duiker vrij wat duurder uit zal komen. Hij verklaart zich dan ook beslist tegen net voorstel der commissie. De heer Glashouwer acht het ook beter een nieuwe brug te maken, dan tot demping over te gaan, omdat de kosten van het maken van een duiker welke minstens 10 M. lang moet zijn nog hooger zullen komen dan het maken van een nieuwe brug. Bij een brug kan men volstaan met twee betonhoof- den, terwijl een gedeelte van de be staande hoofden kan blijven staan. De heer van Elselo stelt voor om de beslissing over het eventueel leggen van een nieuwe brug of het maken van een duiker aan te houden en de op de begrooting aangebrachte post te handhaven. Met algemeene stemmen wordt dit voorstel aangenom.en. Zonder hoofdelijke stemming wordt hierop besloten a. afwijzend t.e beschikken op het adres v. d. Algem,. Ned. Ver. het Groene Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Kruis om een bijdrage uit de gemeen tekas. b. aan de Vereeniging voor open baar leeszaalwezen in Friesland een bij drage toe te kennen van f 5. goed te keuren de begroetingen 1923 van het Burgerlijk Armbestuur in ontvang en uitgaaf op f 2702.81 met een subsidie uit de gemeentekas van f2400. 2. van het Burger Weeshuis in ont vang en uitgaaf op f 491.83 met een subsidie uit de gemeentekas van f 100. 3. van de Hidde Nijlandstichting in ontvang en uitgaaf op f1250. 4. van het gemeentelijk Electrïci- teitsbedrijf in ontvang en uitgaaf op f6008. d. De exploitatie-begrootingen voor de 7 in 1913 en de 4 in 1920 ge bouwde werkmanswoningen worden vastgesteld in ontvang en uitgaaf op resp. f 1136.23 en 1299.96. De gemeente-begrooting voor 1923 wordt hierop zonder hoofdelijke stem ming vastgesteld in ontvang en uitgaaf zegd dat op f 59574.20. De post plaats-elijke in komstenbelasting wordt uitgetrokken op f 15900 tegen f 17300 in het vorig jaar. e. Vervolgens stelt de Voorzitter aan de orde de behandeling van het rapport van B. en W. inzake heif wets ontwerp tot vereeniging van de ge meenten Hindeloopen en Stavoren met de gemeente Hem, Oldeph. en Noordw. De heer U. van Meekeren zegt, dat B. en W. in hun rapport van Se,o- eeniging aanvoeren dat de zeden en gewoonten van Hindeloopen bij samen voeging der drie gemeenten verloren zullen gaan. Naar sprekers inzicht maakt het ook een groot verschil of men toenadering zoekt dan wel verwijdering. Hij wil, wat zijn persoon betreft, wel gaarne toenadering zoeken bij eventueele sa menvoeging met Hemelumer Oldephaert Spreker deelt ten volle het advies van Ged. Staten dat de kleine ge meenten zooals Hindeloopen en Stavorn bij vereeniging zich op den duur beter zullen kunnen ontwikkelen, omdat zij worden opgenomen bij een kapitaal- krachtiger gemeente. Dat dit van belang is treedt hier mee op den voorgrond dat men bij Koudum en Stavoren meer in de ge legenheid is industrieele ondernemingen ter hand te nemen omdat deze plaat sen meer aan het groot scheepsvaar- water liggen. Wanneer er dan toenadering wordt gezocht zal de gemeente Hemelumer Oldephaert zich meer één gevoelen met de kleine gemeenten. Spreker deelt dan ook bijlange niet het gevoelen van B. en W. dat de in woners van Hemelumer Oldephaert geen eerbied zouden koesteren voor de belangen van Hindeloopen. Wie een beetje het economisch leven heeft bestudeerd weet maar al te goed dat, wanneer bij samenvoeging een deel der gemeente zoude worden ge drukt, zoodat het zich economisch niet zal kunnen ontwikkelen, dat dan daar van het gevolg zal zij n, dat het andere deel daarvan financieel de schade moet FR II I c. voor n rr 'M m 1 C.B.

Friso nl | 1922 | | pagina 1