Nieuws- en Advertentieblad Nieuwjaars- Advertentiën a 35 cents I i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I Winkelweek - Sneek. TROMP, Record-Sigaren: J T Pepermunt heeft nog nooit een periode van stilstand gekend. ZATERDAG 16 DECEMBER 19£2. 48ste Jaargang. No. 50. Officieel Gedeelte. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. U KOOKT GRAAG? I de 7-ct. Sigaar Gemeentebelasting. „Deseo” kloek, licht dek, licht trekkend, geringd, i van ■HB 100 Engros Sneek. an- e koe gerekend BRAZILIAANTJES CELESTA SEMPER-MELIOR PAULUS-POTTER SULEIKA SEMPER-MELIOR SEMPER-MELIOR FEUERBACH-GROEN 8 8 10 10 10 12 12 De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor 1 Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Sinds lange jaren is Haastabak een zeer geliefd artikel Tijdens de winkelweek te Sneek kwam dat ook weer duidelijk uit, door de groote vraag naar deze [Haastabak. Men prees zéér de kwaliteit, en op aller lippen waren de woorden: Ik rook Haastabak. Ik ben verstandig. En dan moet U de nieuwe sporttabak eens probeerenü Een wonder!! Zonder het haasje niet echt!! Overal verkrijgbaar. Fabriek te Sneek. schitterend verpakt in kistjes of 50. Vraagt ze Uwen Winkelier. 1 en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. En zoo mogelijk goedkoop en goed Natuurlijk. Ja I Nou dan is ook UW merk 7 ct. WINKELIERS FABRIEKSPRIJZEN TïLOBffiP SNEEK door mij beweerde haal ik aan de kosten van onderhoud van den Wester- toren. In 10 jaar tijds heeft de ge meente van het Rijk aan subsidie voor het onderhoud van genoemden toren ontvangen een bedrag van f1100 uitgegeven is over die jaren een bedrag van f 470, derhalve een winst van f 630. Dit bedrag werd gebruikt om de be lasting lager te houden. Dit jaar wordt meer dan f 1000 voor onderhoud van dezen toren uitgegeven. De vaarten hebben in 8 jaar tijds aan onderhoud gekost f755, in de laatste 3 jaren f1500, dus toen f 100 per jaar, nu f 500 per jaar. Aan subsidie voor het Groene Kruis is in 3 jaar uitgegeven f750 of per jaar f 250 en vroeger niets. Het onderwijs kostte voor 1921 aan de gemeente plm. f1500 per jaar en nu bijna f 6000 per jaar. Voor geldleeningetj (de tijdelijke kas- geldleeningen, welke thans niet meer behoeven te worden gesloten buiten beschouwing gelaten) werd over de voorafgaande acht jaren aan rente en aflossing betaald f6100 of f770 per jaarin de laatste 3 jaren f 9600 of f 3200 per jaar, dus ruim viermaal zooveel. Voor vernieuwing van bruggen is in 8 jaar tijds niets betaald, in de laatste drie jaren f4500 of f1500 per jaar. Ten behoeve van de werkverschaf fing werd in vroeger jaren niets uitge geven en nu f1400. Meerdere voorbeelden aan te halen acht ik overbodig omdat uit de aan gehaalde duidelijk blijkt, welke oor zaken aan de hoogere uitgaven ten grondslag liggen. Men beweert dat Hindeloopen zich op den duur niet zal kunnen hand haven, zonder dat Rijk en provincie buitengewoon subsidieeren. En welke zijn die subsidie’s waarop men steeds doelt Die bestaan in de f200 subsidie van het Rijk in het on derhoud van den Westertoren welke als zeemerk dienst doet en de door de provincie Friesland verleend wordende 90 °/0 subsidie in het onderhoud van de haven en zeesluis alhier, welke sluis tevens stroomsluis is. Als Hemelumer Oldephaert enNoord- wolde ons tot haar last krijgt, stelt zij als voorwaarde geheel onderhoud van den toren door het Rijk en van de haven en zeesluis door de provincie. Het schijnt wel dat de toestand dan nog minder wordt, doch wanneer het hieraan ligt, dan kunnen wij ook wel royaal zijn en dragen met genoegen het onderhoud van toren en haven enz. aan het Rijk en de provincie over. Maar hoe staat het dan met het rijke Hemelumer Oldephaert Onderhoudt die alle binnen haar ge bied gelegen vaarten, sluizen enz. Het antwoord op deze vraag moet ontken nend luiden, want wordt ook de sluis bij de Nieuwe aanleg, de weg en de vaart vandaar tot aan de Koudumersluis Aangeslagenen in de plaatselijke belastingen, dienst 1922, Hoofdelijke Omslag, Hondenbelasting, Schoolgelden en Retributiën wegvoeren faecale stoffen, worden dringend verzocht het te dier zake achterstallige alsnog vóór 30 December 1922 te voldoen. Workum, 15 December 1922. De Gemeente-Ontvanger, JAGER. Evenals vorige jaren kunnen genoemde advertentiën weder geplaatst worden in FRISO’’ van 1 Januari e.k. welk No. Zaterdagavond 30 Dec. ver schijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. En hier is zoo juist de gemeente- begrooting zonder eenige bezuiniging aangenomen. Dat hier thans niet be hoeft te worden bezuinigd is daarvan 't gevolg, dat Hindeloopen een hoogere Rijksuitkeering over 1921 en 1922 heeft ontvangen en waaraan ten grond slag ligt, dat de gemeente in de laatste heeft uitgegeven, want anders had de belasting niet behoeven te worden verhoogd, en had het Rijk geen hoogere uitkeering gegeven. Het idee van de regeering om te vereenigen, met het oog op de armoede, komt wel wat laat. En dit was immers het motief En wat de kleine gemeenten aangaat, er zijn in Nederland wel 200 van die kleine gemeenten als Hindeloopen, Zelfs een groot gedeelte van dit aantal gemeenten telt nog minder zielen dan onze gemeente. Maar wat moet men dan van uit Koudum verwachten, wanneer de heer Bajema. wethouder dier gemeente, en aldaar een invloedrijk man, diè bij ver- eeniging der gemeenten zeker die in vloed ook wel zal behouden, zegt, wan neer die toren te Hindeloopen te duur wordt laat hem dan afbreken en zet er een kleintje neer die minder kost. Weet de heer Bajema misschien niet dat de ze toren door het Rijk als monument wordt erkend of heeft genoemde heer in het geheel geen respect voor dingen waaraan een recht geaard Hindelooper waarde hecht. Want waar men zich ook in den omtrek van Hindeloope mag be vinden, hetzij ter zee of op land, steeds blijft de toren in zicht. De heer Van der Kooij spreekt er zijn verwondering over uit hoe een gebo ren Hindelooper er toe kan komen om te stemmen voor een plan, hetwelk degradatie van zijn geboorteplaats be oogt, want immers bij annexatie wordt Hindeloopen een dorp van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde. En welke lasten zijn er niet aan verbonden, wanneer het gemeentehuis te Koudum is. Wanneer ouden van dagen de reis naar Koudum moeten maken, levert dit toch een groot be zwaar. En daarbij moet men ook niet denken dat in Hemelumer Oldephaert bijna geen belasting wordt betaald. Van personen uit die gemeente heb ik wel anders gehoord, De heer Meines zegt, dat de heer U. van Meekeren zoo juist wel heeft gezegd dat de vereeniging der gemeen ten de uitbreiding van de industrie zal be vorderen, doch spreker zou wel eens willen hooren waarin dit dan bestaat. De heer U. van Meekeren antwoordt dat juist het meer kapitaalkrachtige van Hemelumer Oldephaert haar een steun zal zijn voor uitbreiding van industrie waarvan Stavoren dat aan het groot scheepsvaarwater ligt, in de eerste plaats zal proftteeren, doordat Hemelumer Ol dephaert zich dan meer een met de bei de andere plaatsen zal gevoelen, zal er in dit opzicht meer tot stand kunnen worden gebracht. Hier in Hindeloopen is al zeer weinig kapitaal en dit zal op den duur misschien nog meer verdwij nen. De heer Van Elselo zegt, dat voor 1870 al verschillende personen met ka- en die sluis, niet geheel door het Rijk onderhouden en dan de brug over de Galamadammen, de Molkwerumer sluis en haventje. Alles is in onderhoud bij het Rijk. Het is mij niet duidelijk, zegt spreker, waarom juist op de subsidie’s die Hindeloopen ontvangt, wordt gewezen, om daarmede de armoede van onze gemeente te illustreeren, terwijl over de uitgaven welke aan onderhoud van soortgelijke werken in de naburige ge meente ten koste worden gelegd, niet wordt gerept. Hindeloopen noemt men arm, doch tot geruststelling kan worden gezegd, dat zij kern gezond is, ook wat haar financieele toestand betreft. Onze schuld is per inwoner omge rekend lager dan in Hem. Oldeph. terwijl de opbrengst uit eigendommen hier hooger is. De gemeenterekening van Hinde loopen over 1921 heeft een batig saldo van plm, f 3000, terwijl over dat dienst jaar nog te verhalen valt f 2500. Wij betwijfelen dan ook niet, of het dienstjaar 1922 zal eveneens een batig saldo opleveren. Over 1923 is in deze gemeente de inkomstenbelasting met 20 °/0 verlaagd, terwijl in Hemelumer Oldephaert de inkomstenbelasting met 50 °/0 is ge stegen. Is dit soms een reden om op samenvoeging aan te dringen Wij hebben gezien dat de kosten van het armwezen voor onze gemeente gestegen zijn van f 1200 op f2500, terwijl verscheidene bedeelden ouder domsrente genieten. Per inwoner is het bedrag van de kosten van het arm wezen in Hemelumer Oldephaert hooger dan hier. Toch moeten wij aannemen dat de kerkelijke armenzorg in Heme lumer Oldephaert beter is dan hier. Immers, men is daar overwegend ker kelijk en daarbij rijker dan te Hinde loopen, en toch geeft de burgerlijke gemeente in Hemelumer Oldephaert meer uit, Dus de armoede moet daar grooter zijn, want dat de bedeeling in Hemelumer Oldephaert beter is dan hier, daarover heb ik nimmer gehoord, Aanbeveling voor vereeniging kan dit ook niet zijn, want niettegenstaande de gemeente rijker is, is de armoede daar grooter en de kans voor den armen om aan den levensdisch plaats te vinden, geringer. Alles wat gesproken en geschreven is over de aanhangige vereenigings- plannen is gebouwd op de cijfers van het verleden en het heden. Maar reke ning gehouden met de toekomst is er juist niet en toch is de samenvoeging niet iets van het verleden, doch voor de toekomst en is de vereeniging een maal een feit geworden, dan kunnen we niet meer terug. En hoe zal die toekomst er uitzien Welke toestanden krijgen we nog? De antwoorden op deze vragen liggen in het duister, doch wel weten wij hoe het komt dat Hemelumer Oldephaert juist in de laatste jaren financieel in een gunstiger positie is komen te ver- keeren en juist deze omstandigheid noopt ons tot nadenken. De financieele vooruitgang van He melumer Oldephaert is een direct ge volg van den oorlogstoestand. In die jaren ging het inkomen van de boeren met sprongen de hoogte in en nam het bezit van de boeren, mede als ge volg van de hooge inventariswaarde van het vee enz., toe, en aangezien Hemelumer Oldephaert veel boeren heeft en wij weinig, was daar de toe name van het inkomen veel sterker. 3/4 gedeelte van het belastbaar inkomen in Hemelumer Oldephaert is van de boeren, terwijl dit hier nog geen derde gedeelte bedraagt. En zal die toestand zoo blijven O neen. In de laatste jaren werd voor den aanslag van de boeren in de Rijks- inkomstenbelasting de opbrengst per koe gerekend van f 80 - f 400 per koe de schatting f20-f 100 per koe, dus een vierde van de vorige jaren en s/4 gedeelte is weg. Het belastbaar in komen van Hem. Oldep. wordt tot dat van Hindeloopen aangeduid als 20 -12, Hoe wordt dat nu Van bet cijfer 20 voor Hem. Oldeph. is s/4 van de boeren of gelijk 15. Dit cijfer is met 8/4 ver minderd en is nu 3, hetgeen met de overgebleven 5, in totaal maakt 8. In Hindeloopen is het verhoudingscijfer 12 met 30 pCt. boeren, is gelijk 4. a/4 gedeelte is weg, blijft over 1, dit geteld bij de restende 8, is 9. Volgens jaren deze berekening is de verhouding niet meer 20 tot 12 in het voordeel van Hemelumer Oldephaert en Noordwolde, doch 9 - 8 in het voordeel van Hin deloopen. Als wij hierbij in aanmerking nemen de wijze van heffing welke in Hem, Oldeph. heel anders is dan hier, nl. 100 opcenten op de Rijksinkomsten- belasting en verder een heffing naar een gelijk percentage, onverschillig hoe hoog bet inkomen is, dan wordt dit bij de nieuwe verhoudingen een leelijk ding. Tot nu toe bracht de heffing van opcenten op de Rijksinkomstenbelasting in Hem. Oldeph. f40.000 op, of de helft van de benoodigde belasting welke f 80 000 bedroegde andere f 40.000 werd verkregen door heffing van in komstenbelasting naar een gelijk per centage. De progressie zit dus alleen in de opcenten op de rijksinkomsten belasting. Maar wanneer de opcenten op de rijksinkomstenbelasting nu f 10.000 op brengen, dan blijft er f 70.000 over, hetgeen geheven zal moeten worden naar eenzelfde percentage, en dit per centage zal misschien wel 6 worden, hetgeen voor inkomens van f 1000 tot f 2000 beteekent 2 maal de rijks inkomstenbelasting plus 6 pCt. De hier toegepast wordende progresie, welke loopt van 5 tot 15 pCt. en dan maar één keer de rijksinkomstenbe lasting heb ik dan nog vrij wat liever. M.i. moeten wij ons met allen aan drang tegen een mogelijke vereeniging verzetten. De heer U. van Meekeren merkt op dat de heer Van Elselo heeft aange haald dat door de gemeente f 250 sub sidie wordt gegeven aan de Vereeniging »Het Groene Kruis» deze subsidie bedraagt f300. De heer Van Elselo»dan wordt het verschil nog grooter.» De Voorzitter wijst er nogmaals op welke bezwaren aan een vereeniging voor Hindeloopen zijn verbonden. Spr. vreest dat het gezegde»wanneer je een eigen huishouding gewend bent, valt het niet mee om bij een ander in de kost te gaan< bij een eventueele vereeniging toepassing zal vinden. De heer U. van Meekeren zegt, dat men wel aanhaalt, dat hij zich als ge boren Hindelooper uitspreekt voor ver eeniging, doch spreker zou er meer voor zijn indien tot vereeniging van meerdere gemeenten werd overgegaan, omdat dit nog meer bezuiniging zou geven. Spreker begrijpt niet waarom geen pogingen worden gedaan om ook Ijlst en Sloten met een andere ge meente te vereenigen. De heer Van Elselo vindt, dat, wan neer men zoo redeneert, men Friesland wel in zestien stukken zou kunnen snijden, want er zijn genoeg gemeenten die werk hebben om de einden bij VERSLAG van de openbare vergade- dering van den Raad der gemeente HINDELOOPEN op Zaterdag, den 18 November 1922, :s avonds 7 uur ten Raadhuize. Voorzitterde Burgemeester. Aanwezig de heeren U. H. van Mee keren, H. Glashouwer, J. Meines, D. van der Kooij, J. J. van Elselo en H. M. van Meekeren. Afwezig de heer W. B. Mulder. Secretaris J. Siderius. Slot. De heer Van Elselo vervolgt Een der commissieleden vergeleek de samenvoeging der gemeenten bij een huwelijk. Nu treft men verschil lende huwelijken aanallereerst uit liefde. Het komt mij voor dat bij Hem. Oldeph., vergeleken bij »de rijke brui degom», noch bij »het arme bruidje», het oude Hindeloopen, zooiets aan wezig is;dan uit wederzijdsche genegen heid? Ook dat is het geval niet, want we leven immers ijskoud naast elkan der voort I Neen,deze beide gevallen zijn niet denkbaar. Bij deze voorstelling moet worden gedacht: »een huwelijk uit berekening»berekening bij de voogden, in dezen dan de regeering en Gedeputeerde Staten die veronderstel len dat bij vereeniging de kosten min der zullen bedragen dan wanneer wij zelfstandig de huishouding voortzetten. Maar vooral berekening bij den rijken bruidegom die zich niet schaamt om van de ook al armé voogden een jaarlijksche bijdrage in de kosten van de huishouding te vragen. En dat deze feiten het »arme bruidje» juist niet hoopvol stemmen laat zich begrijpen. De wensch tot samenvoeging werd door de genoemde ingezetenen gedaan om de hooge belastingen en deze zijn een direct gevolg van hooge uitgaven. Wij komen dan tot de vraag, zijn deze hooge uitgaven een gevolg van de tijdsomstandigheden of werken dere factoren hier toe mede En het antwoord hierop luidtde hooge uitgaven zijn grootendeels het gevolg van de angst die hier in vroe ger jaren heerschte om belasting te heffen. In 1916 was de hoofdelijke omslag nog geen f 3000 en nu bijna 6 maal zooveel, maar de bestuurskosten waren in 1916 hooger dan de hoofde lijke omslag en nu bedragen die kosten slechts ruim l/a gedeelte hiervan. Als een voorbeeld van het zoo juist Altijd maar weer gaat de omzet vooruit! Geen wonder. KWALITEIT! 1* L 1 1 r 1 1 1 1

Friso nl | 1922 | | pagina 1