Nieuws- en Advertentieblad BOAZ-BANK BOAZ-BANK WORKUM WORKUM J voor de Gemeenten Workum, Rem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. J g T Pepermunt stoort zich aan geene enkele concurren tie en gaat kalm door eiken dag nieuwe veroveringen te maken. Waardoor KWALITEIT! Rekening-conranthouders worden verzocht hun saldo- biljet binnen 8 dagen ge- teekend terug te bezorgen. Winkelweek - Sneek- J g T HOEST-pastilles. Z4TERDAG 23 DECEMBERS1922. No. 51. 48ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. i Het Instituut van Militaire voorgeoefenden DE 7 cents Sigaar. Engros TROMP, Sneek. Engros TROMP, Sneek. - Uitgi ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Eale frye Fries. L Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam, Tel. Intercomm. 1114. 2—5 6—8 6—8 Nota’s spoedig s.v.p. Eat oer it Kreil. As de stoarmwijn üt it N oar den ’t Wetter troch de gatten driuwt, As de atoarmbal bfiten hinget En de fisker binnen bliuwt, Uwer earen greide wier en boek Fol kleur fen blomt’ en blêd, Waakst nou it blomke fen ’e eé Djip yn bjar skulpe béd. Der sweve en der hingje hja Yn ’t wetter, stil en klear, Ai wolkjes oan ’e simmerlofi As reach ea fijn en tear. Wirdt troch de bern om *t boarteregoud Sims wakker kibbe en tejierd, Den berget mem it üt de wej Det is den ’t ein fen ’t liet. Sa gong it eak mei ’t Kreiler bosk, Dij it oan de minsken skonk, Wier eak do deroer rüzje untstie De macht hwerirooh 't fersonk, Ho ef det pleit besluchte is, En hwa der master blieau, ’k Wit net det it histoarje boek Us derfen ’t ein beskrieuw, Sa wier it der yn d’alde tiid, Do Floris gra d fen Hollen wier En miende det op ,t Kreiler bosk Hg ’t earste rjucht as lienhear hie En ijn sjjn oermoed dernei Floris Gjin ear hie foar en reedlik wird, Spriek Galo Iges Galama: De sterke han oan ’t troue swird, Hwer nou de ié sjongt d’ aide sang It liet fen kommen en fen gean, Ef boldert boppe ’t stoarmgebear Hwa kin en doar mijn kreft wearstean Mar hwa soke Jjeaue woe en tajaen, Sijn frijske bourljue woenen ’t net. Foar hjar joeoh ’t graeflijk wird gjin hald, Hja freshen nei biwys en wet. Mar is it Kreiler bosk forsonken, It skaei fen Galama forstoarn, En is graef Floris lang forgotten, De té dij sjongt jet jimmeroan. 29 Dec. GEEN ZITTING VERSLAG van den Raad der Gemeente WORKUM, De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel, öij abon nement belangrijk lager. Het Instituut van Militaire Voorge- oefoudheid of wel Vrijwillige Landstorm” heeft ten doel alle aanstaande dienst plichtigen de gelegenheid te verschaffen hun dienstplicht zooveel mogelijk in de plaats hunner inwoning te volbrengen. Niets heeft dit Instituut gemeen met de Landstorm welke gebruikt wordt in geval van binnenlandsche beroeringen. In dit geval mogen de Militare voorge oefenden NIET onder de wapenen wor den geroepen. Aan ieder, die dit wenscht, moet de gelegenheid worden verschaft het brevet van Militair Voorgeoefende te verkrijgen. Het onderricht wordt in elke woon plaats gegeven waar ten minste 10 deel nemers zich komen aanmelden sijn er tien deelnemers bij elkaar uit omliggen de plaatsen dan wordt sooveel mogelgk het centrum gekozen als oefenplaats. De lessen worden gegeven twee maal twee uren per week, uren en dagen te regelen in overleg met de belangheb bendea door onderofficieren die ter plaatse met groot verlof zijn of door beroeps onderofficieren. De deelnemers worden voorzien van een militaire uitrusting, zijn verplicht de oefeningen te volgen, maar hebben na afloop van de lessen geen militaire ver plichtingen. Is het brevet behaald dan behoeven de jongelieden slechts 6 (zes) weken voor eerste oefening onder de wapenen te komen, en voorkomen ze een indee- ling bij de cavalerie (18 maanden dienst). Ieder aanstaand dienstplichtige heeft het dus self in de hand zijn afwezigheid van huis voor het vervullen van zijne Miiitjsplichten, zoo kort mogelgk te maken. Aangifte 18 December 6 8 n m osfenlokaal alwaar nadere inlichtingen door mij worden verstrekt. De Kapitein, belast met de Vrijwillige Landstorm afdeeling Harlingen H. RITSMA. Op versoek van voornoemden kapitein ter kennis van belrnghebbenden gebracht, den 21 Deo. 1922. De Burg. v. Workum A. WAGENAAR Aan. Men p: op alle Betink dij wol, don grewe Floris Wij Friesen binn gjin bügen wend I Biet dou sa min noch mei dijn bourren Sa min mei ’t frijske aerd bekind? de vergadering van Sinds lange jaren is Haastabak een zeer geliefd artikel Tijdens de winkelweek te Sneek kwam dat ook weer duidelijk uit, door de groote vraag naar deze [Haastabak. }rees zéér de kwaliteit, en or lippen waren de woorden: Ik rook Haastabak. Ik ben verstandig. En dan moet U de nieuwe sporttabak eens probeerenü Een wonder!! Zonder het haasje niet echt!! Overal verkrijgbaar. Fabriek te Sneek. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Do Hollans graef mei sijn gefolch It folts fen Galama der mette, En dij as wiern’ hja stropers west Hjar hounen en hjar büt Anisette, Rentebijschrijving voor SPAARGELDEN. Dinsdag 2 Jan. van 68 Woensdag 3 Jan. Donderdag 4 Jan. Vrijdag 5 Jan. Jaget wijld de floed hjar weachen Oer de Kreupel en oer ’t San Oer it Kreil en oer de Munnik Rounom oer fordronken lan. Hwer nou de fisker oars net sjocht As dükers i ei goes en mieuwen, Beach d’ affaer heech oer ’t spjerreboik De reigers yn sjirkeigong driuwen. Een liefdesdrama. Voor de rechtbank te Utrecht heeft terecht gestaan de 23-jarige arbeider A. E. v.d. B., dje uit jaloezie zijn maisje H S. vermoordde door haar met een doek te wurgen. Een getuige-deskundige is tot de conclusie gekomen, dat beklaagde in niet geringe mate ontoerekenbaar moet worden geacht. Het O. M. was het met dit rapport niet eens en meende, dat beklaagde psychisch in orde is en in daze wel degelijk voor bedachte rade moet worden aangenomen, welke ontstaan is uit jaloezie. De officier eischte tegen v.d. B twaalf jaar gevange nisstraf met aftrek van voor-arrest. Uitbrekers. Twee personen waren wegens diefstal van vee voorloopig in het arrestanten lo kaal onder het raadhuis te Mill (N. B.) opgesloten. Beide heeren hebben ech er kans gezien, de deur van hun gevange nis open te breken en te ontvluchten, Vooraf hadden zij uit de aanwezige mi litaire kleeding in het raadhuis, ieder een pakje van den Vrijw. Landstorm aange trokken. Vermoedelijk zijn ze over de grens gevlucht. De Zuiderzee-droogmaking In een voor het Koninkl. Instituu* van Ingenieurs gehouden rede beeft de heer directeur-generaal der Zuiderzeewerken, de heer H. Wortman, meegedeeld, dat besloten is in de afsluitdijk naast uitwate- ringsluizen een paar schutsluizen te bouwen, zoodat de scheepvaart van het Zuiden naar Harlingen kan blijven vol gen den weg die ook thans wordt ge volgd In verband daarmee zal kunnen Der songen ijn it skier alear De fügels bjar jübiljend liet, Klonk fier en hein de koekoeke-rop Ba heimich wemoedich en swiet. ALLEN zijn het er over eens, dat „D E S E O” de prachtige kloeke lichte en lichttrekkende mooi geringde kwa liteits-SIGAAR, is ONS kwam ter oore, dat wij het bedorven hebben bij dokters en apo thekers, omdat wij zooveel klanten bij de heeren weghouden met de zuivere medicinale De Voorzitter erkent, dat het verslag deze keer wel extra lang op zich laat wachten, maar dit is een gevolg van een defect aan de zetmachine, doch de laatste keeren is het wel op tijd ver schenen. De heer de Roest zegt, dat het ver slag nog nooit op tijd is verschenen, de leden het pas ontvangen, als het reeds lang in de courant heeft gestaan, met twee drukkers het steeds ellende is geweest en thans met één drukker de toestand nog is verslechterd. De Voorzitter spreekt van een ge sloten contract, dat in den Raad is besproken, doch dat den heer de Roest niet bekend is. Op een klacht van den heer Barnas heeft de Voorzitter een onderhoud gehad met de drukkers en naar aanleiding daarvan is een contract met Brandenburgh aangegaan, hetgeen de heer de Roest toevallig later heeft gehoord. De heer Haijtema is ook van meening, dat er alle reden is, voot dat contract te bedanken. De heer Banning erkent ook den slechten gang van zaken, maar wil de drukker binden aan de gestelde voor waarden. Het voorstel de Roest wordt onder steund door den heer Haijtema, dóch de heer Hobma stelt prijs op behoud van het verslag, evenals ook de heer Brandsma, die de kwestie tot nu toe als een proef heeft beschouwd, terwij' ook de heer Banning het verslag wil behouden, omdat men zich daarop beter kan beroepen dan op. een courant. Het voorstel de RoestHaijtema wordt verworpen met 6 tegen 4 stem- ’t Lelt oan mijn ünmaoht most ik wik© Mar oan mijn wollen leit ’t net ’k Bin: Ela Fria Fresena* bernet Dij foar sijn rjuoht en frijdom ejert DEPOS1TO-RENTE wordt bijgeschreven. Deposanten behoeven dus niet te komen om hun rente te halen. Op 2, 3, 4 en 5 Jan. kan men 't ook afhalen. De wide wise fen alear Fen *t wiffe fen it jerdsk beatean In liet det bja al ieuen zong It liet fen kommen en fen gean. M. vervallen het ontworpen kanaal Harlin genPiaam. In overweging is nog een wgziging in in de richting van den afsluitdijk, zoodat deze aan de Friesche kust niet zal aan sluiten tusschen PiaamMakkum, doch meer Noordwaarts even bezuiden Zurich. In dat geval aal de spoorwegverbinding aan die egde, welke aanvankelijk was ontworpen in de richting naar Sneek, beter kunnen gericht worden op Har lingen. Staaltjes van geldverspilling. Na al de bezuinigingen, die bij den post-, telegraaf- en telefoondienst hebben plaats gehad, sou, schrijft iemand in het Tijdschrift voor pos terpen en telegrafie, dit staatsbedrijf in 1923 stellig niet slechts een sluitende begroeting, doch zelfs een aanzien lijk batig saldo kunnen krijgen, wanneer men ook den technischen dienst dwong al zijn uitga ven te beperken tot het strikt noodige. Tot dusver is echter bij den technischen dienst der telegrafie en telefonie op een zeer nonchalante manier met ’t geld om- gesprongen. Massa’s gewone grondwer ken op de Vein we werken voor dezen dienst tegen weekloonen van 40 60 gulden. Duitsche ingenieurs en monteurs ontvangen reep. 65 gulden en 35 gulden per dag. In een woord, de radic- inriohting op het Kootwgkersand ver slindt schatten gouds en kost nu reeds ruim negen millioen guldenvan een geregeld bedrgf is echter nog geen ipoor te bekennen. Men deelde den <chrjjxer mee, dat het zelfs hoogst twij felachtig is, of men wel ooit op een As hij mei pijl en hoge waopne Al bij ’t lemieren fen ’e dage, De printen socht lans slinke en poel En der it hart ef d’ otter jage. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- J derdagsavonds, uitgez. familieber. i goed continu-verkeer (dag en nacht) mag rekenen. Bij de eerste steenlegging van die in richting hebben technische ambtenaren in grootsohen stgl gefuifd op s rgke kosten natuurlgk. De lunch kostte f 20 per couvert. Voorts werd er een oorkon de opges'.eld, want de heuglijke gebeur tenis moest natuurlgk vereeuwigd wor den. Die oorkonde kostte maar 200 gul den en een afschrift er van slechts 175 gulden. Ten behoeve van de ondertee- kening van de oorkonde werd een nieuwe, heel kostbare inktkoker met penhouder aangeschsfc. Het materiaal door den technischen dienst aangeschaft, is, zegt de sbhrijver, over ’t algemoen soo duur, dat thans reeds ongeveer 35 pCt. van alle tele graaf- en teiefoon-ontvangsten wordt ge absorbeerd door den p< stafschrijvingen van dat materieel. Het ligt voor de hand, dat bij een der gelijk hoog per centage een loonende exploitatie uiterst moeilgk wordt. Ook het bureel telefooncentralen tij. de directie van den technischen dienst wordt uiterst duur. Voor de nieuwe kantoren te Rotterdam, Haarlem en Utrecht heeft dat bureel telefoon inrich tingen besteld, die niet minder dan resp. 2 millioen, IV2 millioen en 2 millioen gulden kosten. Wat de keuringen van het materiaal betreft, meent de schrijver, dat hiervoor veel te veel menschen worden gebezigd, waardoor het werk zeer duur wordt. Verder noemt de sohrgver nog als oorzaken van geldverspilling op, dat de arbeidsprestatie van het Isger technisch personeel, in het bijzonder dat buiten de kantoren werkt, te gering ia wegens onvoldoende controle, en dat op de voor raden in de technische magazijnen dik wijls onvoldoende toezicht wordt uit geoefend, eveneens op den voorraad, die dagelijks als „verwerkt” wordt op gegeven. Om tot meer oeconomisohe toestanden te komen, acht de sohrgver noodigal- geheele reorganisatie van den technischen dienst, ook van de directie inkrimping van het aantal hoofd-ingenienrs en in genieurs tot een zes- a achttal voor het geheele land openbare aanbesteding van alle werken van eenigen omvangdat alle keuringen van technische materialen geschieden door éón daarvoor aangewezen en kundig ambtenaar, los van den tech nischen dienststrenge controle op de dienstreizen en bepe-kia j van die reizen tot de hoogst noodzakelgkestrenge contröle op de werkzaamheden buiten de standplaats verricht, door technisch per. oneel, idem op de kantoren en in de netten door de directeurenbeper king van het aantal diensMuto’s en motorfietsen. op Woensdag 20 December 1922, 's namiddags 5 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az„ Burgemeester. Tegenwoordig 10 leden. Afwezig de heer R. F. de Boer Na opening der vergadering met ge bed en mededeeling van den Voorzitter, dat de heer de Boer tengevolge onge steldheid verhinderd is, zegt deze nog dat de notulen der vorige vergadering nog niet in druk zijn verschenen, en dus de vaststelling moet worden aan gehouden tot de volgende vergadering. De heer de Roest noemt, met het oog op de onregelmatige verschijning, het officieele verslag een janboel, een doorloopende lijdensgeschiedenis, en wil met het oog op de Onregelmatige verschijning, die zaak maar opdoeken, om alzoo de f 240, daarvoor op de be- grooting gebracht, beter te kunnen ge bruiken. De verslaggever zwoegt zich uit om het binnen den gestelden ter mijn persklaar te hebben en nu is het verslag van 9 November er nog niet. Handel, Nijverheid en voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 i J l 11 l 1 L t L L l l i i

Friso nl | 1922 | | pagina 1