enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad i 1 voor de Gemeenten Workum, Rem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, ----- Uitgrve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ALLEN Dat is dus KAUWGOM! KAUWGOM „MO-JO". No. 2. ZATERDAG 6 JANUARI 1923. 49ste Jaai^ang. Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 van ons land a voor Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. den modernen typografenbond i voorgesteld. Ook zij zijn dus van het billijke van deze re- Staking in het drukkersbedrijf. De moderne typografenbond heeft het concept drukkerscontract verworpen met 2860 «temmen voor en 3501 tegen; 193 «temmen waren in blanco. J.l. Zaterdag is op de verschillende drukkerijen aan de modern georgani- seerden het werk opgezegd, met een opzegtermijn van 14 dagen Dat zou dus, als niet van te voren nog overeenstem* jning werd verkregen, een uitsluiting worden. Maar daar deed zich een bij kwestie op, en die heeft den strijd, welke op termijn zou werden gevoerd, direc' doen ontbranden, ’t Lag n.l. in ’t be doelen van de patroonsorganisatie, dat beidsovereenkomat in bet drukkersbedrijf, omdat hij da 48-urige arbeidsweek, de loonsverlaging van 6 pos. en de wijziging in de regeling der rechtspositie niet heeft aanvaard. Toch zijn deze veranderingen alleszins noodzakelgk Dat het Nederlandsche drukkersbedrijf niet alleen de 45-urige werkweek kan handhaven, wanneer in bet buitenland en n Nederland algemeen 48 uren wordt gewerkt, zal niemand kunnen betwisten. Een loonsverlaging van 6 pot. is, gezien den slechten toestand van het bedrijf, wel het minste wat msg worden verlangd, In alle andere vakken kwamen grootere veris gingen tot stand. En de daling vsn het levensonderhoud bedraagt 18 pot. Er blijft dus een zeer belangrijke verbetering van het levenspeil. Trouwens de thans door gevoerde loonsverlaging is in de Onder handeiingscommiseie door de bastaarde ren van i zelf mede overtuigd geling. De rechtspositie, die het nieuwe con tract den gazellen aanbiedt is van groote beteskenis. Zooals in de mie C. A. O. zal ook thans geen werknemer zonder een geldige reden ter beoordeeling van een uit werkgevers en werknemers sa mengestelde commissie, kunnen worden ontslagen, Daardoor kan de werkgever nooit oen willekeurig ontslag geven. Daarnaast moet bij slapte de werk nemer, die het laatst in dienst is ge komen, het eerst weder worden opgezegd Aldus wordt bereikt, dat de oudere werknemers, die lang op een zaak zijn, een zeer vaste positie hebben. Deze re geling is in de nieuwe C. A. O. nog gunstiger gemaakt, door de bepaling, dat een patroon, die aan werknemers wegens slapte de dienstbetrekking heeft opgezegd, wanneet hij binnen een msand daarna opnieuw personeel noodig heeft, telkens de laatst ontslagene het eerst weder moet terugnemen. Tenslotte is in de nieuwe C A O. nog bepaald, dat werknemers, die voort durend den geregeldcn gang van het be drijf belemmeren, zonder dat een groot in het oog vallend fait tegen hen kan worden sangevoerd, kunnen worden ont slagen met enn maximum sohadevergoe ding van vier maanden loon. Zeer ten onrechte hebben sommige gezellen in den modernen bond tegen dezo bepalingen bezwaren. Want van werkgeverszijde zal mede tegen misbruiken worden ge waakt, gelijk de algemsene vergadering der patroons te verstaan heeft gegeven Uit dit alles blijkt wel duidelijk, dat de patroons met den Roomsch-Katholieken, Christelijker! en Neutralen Gezellenbond een voor de werknemers voor deze tijden zeer gunstig collectief oanlraoc hebben afgesloten, al heeft de meerderheid in den modernen Typografenbond het niet aanvaard. Trouwens het referendum, dat de moderne bond hield, gaf een zeer groote minderhe d vóór de C A.O. 2260 vóór en 2500 tegen en ongeveer 200 blanco. Wanneer men nu weet, dat in den modernen bond ongeveer 1700 werk loosen «jjn, waarvan, als onze inlichtingen juist zijn, velen tegen het collectief con tract hebben gestemd, dan blijkt nog duidelijker, hoe veel werkende leden van den modernen bond dit contract niet ongunstig achten. De meerderheid van Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. j Advertentiën tot uiterlijk Don- j derdagsavonds, uitgez. familieber. GOED afgesp oken, dat wij allen, óók in 1923, weer geene andere PEPERMUNT zullen verkoopen en gebruiken, dan de ZUIVERE MEDICINALE J c T WAAROM TOPPUNT van kwaliteit die SIGAREN 9 verkoopen, raden wij aan, nies bij te koopen, zonder enrst onze speciale aanbiedingen te hebben gezien. Wij hebben volgens algemeen oordeel SCHITTEREND GOED VOOR WEINIG GELD Enorme collectie SIGARETTEN TROMP, Sneek. Bekend en vertrouwd adres. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Oud en jong kauwen goedkoop en onschadelijk op de bekende echte Vrzagt ze Uwen Winkelier. Importeurs TROMP; 9.«k hat bestuur van don AN.T.B hoofs bij het referendum geadviseerd vóór te stemman. Dit feit wijst in dezelfde rich ting, Wanneer men de stemmen cijfers in dn vier gezellen-organisaties te zamon beziet, dan hebben ongeveer 7000 Ne derland «obe typografen vóór dat contract gestemd en 4500 tegen. Wat al weer aantoont, dat de overgroote meerderheid der gezamenlijke typografen dit contract geacoeptabei vindt. Dagelijksch Bestuur van den A.N.W.B Toeristenbond Nederland, voor 1923. EDO BERGSMA, Enschedé, Voorzitter. A. A POS, Blaricum l), Tweede Voor zitter Hoofdconsul. L. C 8TEFFELAAR, Scheveningen 3), Secretaris Penningmeester. J. H. SLICHER, Scheveningen 3) Twoede Secretaris. J. C. REDELE, Dordrecht. W. J. LUGARD, Twello. A SPANJAARD, Scheveningen Adres BondsbureauKeizersgracht 590, Amsterdam. 2) Adres Bondsbureau Parkstraat 18 ’s Graven hage. De armlastigheid te Amsterdam. Bedenkelijke cijfers breng: het Decem bernummer van De Schakel inzake de armlastigheid te Amsterdam. »De toestand op heden izc, aldus het orgaan >in weinig woorden te schet sen Vele honderden behoeftigen stroo- men naar de kantoren der armbesturen om steun voor hun gezin te vragen. In November werd aan niet minder dan I'S 75 behoefiigen een min of meer geregelde on- derstenning tosgeksnd bovendien kregen 919 anderen nog een »gift ineens* uit gekeerd voor aankoop van kleeren, ge reedschappen e. d. of om mede te han delen. Tegenover al deze toekenningen van onderstand stonden slechts 527 af voeringen in één maand tijds is dus in Amsterdam door een opkomenden vloed het water aan de peilschaal van behoef tigheid met 848 ‘frapp gerezen... Het totaal bij de verschillende instel lingen in onderstand zijnde partijen, data op 1 Januari 1922 plm. 9000 was, nadert reeds de 11 000 Stakingen. Uit Almelo wordt bericht. De arbeiders van de N.V. Textielfabriek v.h. H. en B. Scholten, die onlangs tijdelijk is stop gezet, lijn met uitbetaling van een week loon met ingang van da volgende week ontslagen. Uit Deventer schrijft men aan de N. R. Ct. Dinsdag is een staking uit gebroken aan de tapijtfabriek der firma H, J. Peters, omvattende 71 man. Drie arbeiders sijn aan den arbeid gebleven; het eigenlijke bedrijf staat stop. De oorzaak van het conflict is de ver vanging van het minimumloon door een z.g. riohtloon en een loonsverlaging van 5 pet., benevens het niet meer uitbe talen van Christelijke feestdagen, vacantie- en verzuimdagen. Een drama In het laatst van de vorige week heeft zich te Kerkdriel (Bom meier waard) een drama afgespeeld. Een vrouw, die bij afwezigheid van de gezinsleden dooreen vriend werd bezocht, in door twee stief zoons overvallen. De bezoeker werd met spade en riek bewerktin hopeloozen toestand ie hij naar het ziekenhuis in Den Bosch vervoerd. De vrouw, die het huis ontvluchtte, vond men den vol genden morgen verdronken in een sloot. Inbraak In den Oudejsarsnscht is ingebroken in de villa van den heer J. L. L. T. aan den Vriezenveenschcn weg te Almelo. Een bedrsg van circa 700 galden ia ge stolen. Van de daders geen spoor. deze eerste veertien dagen van het nieuwe jaar op het verlaagde loon en in den verlengden arbeids ijl zou moeien worden gewerkt. Over de vraag of dit zou worden geaccepteerd, is het directe confl ct ontstaan. Er was «egt het »Hbl.« in het hoofdbestuur van den modernen bond een strooming, die zou willen ad- viseeren, alleen dan aan het werk ie gaan, als do werkgevers zich bereid verklaarden gedurende die twee weken onder de oude arbeidsvoorwaarden te laten werken. Anderen wilden de ver. anderde arbeidsvoorwaarden voor de zen korten termijn aanvaarden doch slot was, dat het bestuur de leden vrij liet in de aanvaarding van ’t contract, en dus machtigirg gaf om te staken. Zoo stonden de zaken. Da feestdagen gingen voor hen die be trokken waren bij ’t drukkersbedrijf in •panning voorbjj. Hoe zou ’t komen De eerste werkdag van het nb uwe jaar heeft het antwoord gegeven, Het directe confl ct is uitgebroken. Op ver schillende drukkerijen te Leeuwarden werd Dinsdag door de modern-georga- nisearden niet gewerkt. In een vijftal bedrijven drukkerij Leeuwarder CrtEtema’s drukkerij, Ccöp Haudelsdrukkerij, bij Borge sius en bij Bouma, werd niet of door een zeer onvoltallig personeel gewerkt. In geheel heeft een 80 al drukkers gezellen den arbeid neergelegd. Enzooals de toestand te Leeuwarden ie, is het in gansoh bet land. De volgende gegevens daaromtrent «iju ons bekend. Haarlem. De arboiders georgani seerd in den modernen bond zijn Dins dagmorgen op verschillende drukkerijen niet aan het werk gegaan. A'leen de N Haarl. Crt. verschijnt De Oprechte Haarlemmer en het Haarl. Dagblad ver schijnen niet. Het aantal stakers be draagt 500, waaronder 300 bij de firma Enschede. D e n H a a g.Van het bestuur van den A. N. T. B. vernomen we, dat 400 ypo grafen in staking zijn gegaan. Dienten gevolge kur nen niet verschijnen Het Vaderland, de N. Crt., de Avondposten het Dagbl. van Zuid-Holland Ook op verschillende andere groote drukkerijen wordt gestaakt. Op eenige drukkerijen is aan de eisohen der gezellen toegege ven. Een bericht als zouden R -Kath. ty. pografen, dio naar hun werk gingen, zijn gemolesteerd, wordt door het be stuur van den A. N T. B. tegengespro ken. Amersfoort. De modern«georga niseerde typografen zjjn ten deele aan het werk gegaan. Groningen. Op de meeste druk kersen gingen de modern-georganiseerde typografen niet aan het we;k. Van de hier verschijnende dagbladen zal alleen «Ons Noorden* verschijnen. De drie andere dagblad-ondernemingen zullen met vereenigde krachten één blad uitgeven. Amsterdam. Vanwege den A N. T. B. wordt meegedeeld, dat geheel i f gedeeltelik wordt gestaakt te Amsterdam, Rotterdam, Den Haag, Amersfoort, Assen, Meppel, Leeuwarden, Groningen, En schede en Almelo. Te Amsterdam wordt op twaalf druk- Mededeeling van den Burge meester van Workum, WERKLOOSHEID. Et heeft in deze gemeente een voorval plaats gehad, dat ten zeerste is te be treuren, waarom ik, waar herhaling moet worden voorkomen, daarop de aandacht wensch te vestigen. Door den correspondent der arbeids bemiddeling is aan het dagelijksch be stuur rapport uitgebracht, dat bij hem een arbeider werd gevraagd voor een zsker werk. Een z.i. voor dat werk ge schikte werklooze werd met het geval in kennis gesteld en hem in overweging gegeven, zich met den werkgever in verbinding te stellen. ’t Bleek dat hij per week f 18.— zou kunnen verdienen. De werklooze, van wien men toch zou mogen verwachten, dat hij met beide handen de gelegenheid zon aan grijpen arbeid en dus verdiensten te verkrijgen, weigerde, omdat het loon hem te laag was. Hij vond het zelf) niet eens de moeite waart aan bovengenoemden conespon- dent den uitslag van de onderhandelingen met den werkgever mede te deelen. Gevo!g is geweest, dat de werk gever heeft getracht een arbeider uit Koudum te halen, wat m i. jammer is, want ik stel ma voor, dat er in onze gemeente nog wel werkloozen worden gevonden, die in den tegenwoordigen tijd gaarne voor f 18.per week willen werken. Een en ander neemt niet weg, dat de houding van den werklooze m.i. on- verded'gbsar is en niet getuigt van plichtsgevoel tegenover de gemeenschap. Waar het gemeentebestuur alle moeite doet de werkloosheid te bestrijden, doet het op zijn zachtst uitgedrukt vreemd bob, wanneer een werklooze, bij aan bieding van passenden arbeid toont niet tot medewerking bereid te zijn, ’t Betrof hier nog wel een arbeid, dia ongeveer 5 weken zou duren. Het rapport van de correspondent van de arbeidsbemiddeling is dan ook door gezonden aan den bond, waarvan de werklooze uitkeering geniet, een en ander met de bedoeling om te trachten de ondersteuning te dosn inhouden. Met een vertegenwoordiger vau dien Bond is door mij daze onverkwikkelijke aangelegenheid besproken. Door hem werd toegegeven, dat de houding van don werkleoze ten zeerste is af te keuren. Er werd overeengekomen, dat de onder steuning voor straf gedurende 6 degen ■al worden in gehouden. Deze weg zal ook worden gevolgd, wanneer zich meer dergelpke gevrllen voordoen. Ik heb eohter over ’t geheel wel zooveel vertrouwen in onze arbeiders, dat ik meen te mogen aannemen, da; gevallen als het onderhavige tot de uit sonderingen zullen behooren Voor mededeelingen dienaangaande houd ik mjj echter aanbevolen. Workum, den 4 Januari 1923 De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR As. kerijen gestaakt. Hieronder zijn geen drukkerijen van dagbladen. In veie andere plaatsen buiten de genoemde, worden ondorhandelinpen ge voerd. In ciroi 25 plaatsen wordt gestaakt. De staking bij de Leeuwarder Courant. Hierov&r geeft genoemd blad in be perkte editie, waarvan Donderdagmorgen het eerste no. verscheen, de volgende beschrijving: Men heef: hier natuurlijk niet met een persoonlijk conflict tusrehen de leden van ons personeel en de directie van ons blad te doen. Hadden deze beide part gen alleen met elkander te maken gehad, er zou niets zijn gebeurd. De onderlinge verstandhouding liet niets te wenschen en beiderzijds was men tot een tegemoetkomende houding bereid Het is hier evenwel een strijd tustchen de federatie der drie voreenigingen van boekdrukkerspatroons in Nederland en den Typografenbond, aan welker parolen wederzijds gevolg werd gegeven, en onze drukkerij werd aangewezen als een der kampplaatsen voor het uit vechten van dien strijd. Dit vermoedelijk omdat on» zettere- en drukkerspcrsoneel voor het overgroote deel uit bij den Typografen bend aangeslotenen bestaat. En zoo staken van ons personeel handzetters, machinesetters cn rotatie drukkers, te zsmen 27 man sterk, thans 21 man. Als merkwaardigheid voegen wij hier aan toe, dat er onder deze 21 personen 1 is die 35 jaren, 2 die 34 jaren, 1 die 33 jaren, J die 31 jaren, 1 die 30 jzren. 2 die 26 juren en 1 die 24 jsren aan de „Leeuwarder Courant’" werkzaam zijn geweest. Wij hebben thans getracht met die zes ons blad trouw gebleven werklieden een blad mat bijna uitsluitend advertent ën uit te geven. De meeste advertentën, die heden niet geplaatst konden worden, zullen in ons volgend nummer worden opgenomen. Wat het nieuws betreft, hebben wij gisteren onmiddellijk maatregelen getrof fen om onze abonré’s, op wier indulgentie en welwillendheid wij in deze moeilijke dagen zeker wel een beroep mogen doen, een verkorte editie van de „Nieuwe Rotterdsmsche Courant” te verstrekken, welke zg ook heden, thans met een be knopte uitgave van ons blad, ontvangen. Dr. van Rhijn, de secretaris van de Patroonsfederatie, bericht het volgende L -den van den A.N T Bdie op de nieuwe voorwaarden willen arbeiden, kunnen aan het werk gaan. Wanneer zij om die reden door hun organisatie worden geroyeerd, dan zorgt onze patroons organisatie, dat zij, ondanks dit royemsnt, na oplossing van het con fliot, m de werkplaatsen zullen mogen blijven en in een der gezellen-organi saties worden opgenomen.” Het nieuwe contract in het druk kersbedrijf. Van werkgeverszijde schreef men aan het »Hbl.« nog De moderne Typografenbond is >een contractant bij de nieuwe'collectieve ar- j FR

Friso nl | 1923 | | pagina 1