I Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Alle reparatiën aan Goud- en Zilverwerken - Oorijzers enz. enz. - worden door ondergeteekende BILLIJK en NET uitgevoerd t ALBERT ZUIPERS Goudsmid - Workum ZATERDAG 10 FEBRUARI 1923. No. 7. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. DE SISTER. Bekendmaking. Bekendmaking. Bekendmaking. 49ste Jaargang. Uitgi ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Aan onze lezers! i. vervolgonderwijs salarissen toe te fronteerd met het lijk kennen. DE UITGEVER den vinding Handel, Nijverheid voor het eeft snd sto- de ion is van nen de Hjar plak is net hwer wielde blinkt, Net hwer it libben wille skinkt, Hja giet hwer ’t lijen wennet. Net hwer rjue goed ef edels tien, Mar hwer de glinster fen en trien Hjar treast en atipe leannet. De sister komt hjar han fol krêft, Mar eak as memmeh&n sa sêft Docht mear aa mem hjir koe. Yn ’t feale twiljocht lizz’ de strjitten En steeebjes ienlik en forlitten Elts mijt de kjeld en ’t tsjaster. Dij tier ha en it béste dije, Hwer earm en aid sa fel faek lije Trooh net fortsjinne soarch en leed. Sa bringt hja yn elts hóe fen imert, De seine fen en ijeafjend hert, En Ijocht hwer ’t tsjaster wier. En krij’ hja der gjin tagongskaert, Te goed witt’ hja it aids paed, Sa faek al gien nei d’ earme klisten. je voor aan1” nal at en - tot nen der ;ing st.g te- rnr, aar dat len der zijn te den cht ras, ken looh de ran- of litie het de and rer- am G ibg oot ler- 'en och jak te te oor P. net ide ier- len en- ver ast- od- de Igk te vee po- de hie- een iitie nog zou aan eer De prijs der Advertentiën is van 1S regels 60 cents, j1 elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- J ruimte. Buiten Friesland, uit- j gezonderd Familieberichten, I 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. o Hja frechet nei geloof noch leare En eikei net om rom ef eare, Soks ia hjar heache ropping frjemd. Flokken dwerrelje wiekje jeije, Wijlde twirren tejirnyend kleije Gillend giere om smfike wenten. een 1 te laar de ven itse hun in ;be- eer iien likt lun 1 >9 den Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor BURGEMEESTER en WETHOU- DERS der gemeente WORKUM bren gen ter kennis, dat is opgemaakt, vast gesteld en aan den Ontvanger ter in vordering toegezonden de lijst van ver schuil igde retributie wegens het wegvoeren van faeoale stoffen over het jsar 1923, dat zij, die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen ééne maand na de uitreiking der aanslagbiljetten sohrif telijk behooren in te dienen bij hun college. Workum, den 5 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders vcornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Mar hwa gjin nacht gjin sniestoarm keart, Ho dij eak om hjar géit en beart, Is ien dy treaste bringt d>s sister. kend gemeente Workum, Sectie A, no: 3199. Workum, den 6 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan C. GIELSTRA, timmerman te Workum en aan J. PISO, wagenmaker te Wor kum en hunne rechtverkrijgenden ver gunning is verleend respectievelijk voor het plaatsen van een 1 a 4 PK. et een 14 8 P.K. gasmotor in het gebouw staande te Workum, wijk G, no: 99, kadastraal bekend gemeen e Workum Sectie A no: 2998 en tot het plaatsen van 2 electromotoren van ieder 2 P K respectievelijk voor aandrijving van een vlakbank en een zaagmachine in het gebouw, staande te Workum, wijk A, no; 173 kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie A, no: 2780. Workum, den 3 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM brengen ter kennis der ingezetenen, dat het kantoor van den Direoteur-boekbouder der gas fabriek alle werkdagen geopend zal zgn van 9 tot 11 uur ’s voormiddags. Workum, den 5 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. De wijziging der L. O.-wet. Verschenen is de Memorie van Ant woord aan de Eerste Kamer betreffende het wetsontwerp tot wijziging der La- geronderwijswet 1920, waarin de minister rijn dank betuigt voor de woorden van waardeering, dia door vele leden ten aanzien van zgn werk werden geuit. Van het bijzonder onderwijs kan niet worden verwacht, dat het, evenals zulks bij de openbare school zal geschieden, het getal leerlingen per klasse niet bin nen de grenzen der wet zal opvoeren tot het maximumaantal. Speciale dwang maatregelen zgn hiervoor onnoodig. Zoo wel de gemeenten als de schoolbesturen zullen in het algemeen zich wel houden aan de in de wet gestelde normen. Dat de bestaande vrijheid tot hot aanstellen van boventallige onderwijzers behouden bleef, tast het beginsel der gelijkheid niet aan. Wat het zevende leerjaar aangaat be treurt ook de minister, dat hij moet medewerken tot opschorting van de uit voering van hei verplichte zevende leer jaar. Maar de e’sch om te bezuinigen waar dit ook maar eenigzins doenlijk is, moet hier den doorslag gaven. Wijziging van de Arbeidswet behoeft uit den voorgestelden maatregel niet noodzakeigk voort te vloeien. Het komt den minister onnoodig voor opnieuw al de argumenten op te som men die hem er toe hebben geleid, het eenmaal door hem te dezer zake inge nomen standpunt inzake het onderricht in de beginselen eener vreemde taal te handhaven. Dat de ouderwijzere? op wachtgeld, evenals de andere vrouweigke ambtena ren in eeno uitzondoringepoe'tie is ge plaatst in zoover het wachtgeld niet wordt uitbetaald tijdens haar huwelijk, indien dit gesloten is op den dsg waar op het wachtgeld ingaat of later, vloeit voort uit het feit, dat de onderwijzeres zelf door haar huwelijk een uitzonderings positie gaat innemen Daardoor toch onttrekt zij zich vrijwel aan de mogelijk heid om herbenoemd te worden. Met den onderwgzer op wachtgeld die gaat trouwen is dit niet het geval. Bij den huwenden onderwijzer blijft het wacht geld zgn karakter behouden, bg de huwende onderwijzeres zou dit niet het geval zgn. De minister kan geen bepaalde toe zegging doen tot het in uitzicht stellen van steun uit *s Rjjks ka» in enkele ge vallen, waar het vervolgonderwijs nuttig zou werken. De minister kan voorts op dit oogen- blik nog niet met zekerheid aangeven, met ingang van welke datum da inder daad noodige regeling zal tot stand komen, waatdoor het onderwgs aan doofstommen, ■lechthc orende en blinden onder het buitengewoon lager onderwgs wordt ge- rsngschki. O vei leg hieromtrent is nog tusscher zgn ambtgenoot van Fmano'ën en hem gaande. Da nood der hterbedcal- de instituten gast intusschen ook der Regeering ter harte. Het is den gemeente- en zchoolbaa.u- ren geenzins verboden voor het geven Der leit op en earmoedioh béd To gau ta 'n ein, it libben sêd En aide bodder zwier besocht. Hja redt him krekt as wier ’t hjar heit En as hij den wer noflik leit Nou sliep him réit en lichting brocht. Den leit en gljmloaits op sijn wêzen Hwer ijn de wjerskgn is to lézen Fen tank foar hwet de sister die. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente WORKUM bren gen ter kennis van het publiek dat door H.H. Gedeputeerde Staten dezer provincie aan hun college vergunning is verleend' tot het uitbreiden der gas fabriek door het plaatsen van een gashouder op hot perceel kadastraal be- Hjir alt bij ’t sijkbêd fen hjar bern, En mem en moat it Igen sjen Det bja sa graech forsêftzje woe. Algemeene Ledenvergadering van de Afd. Workum van het „Groene Kruis”. De Algemeene ledenvergadering van de afd. Workum van de Vereen. „Het Groene Kruis“, Vrijdagavond j.l. onder presidium van den heer B. N. Grol genouden, werd bijgewoond door slechts 31 leden, een beschamend cijfer, als men weet dat de afdeeling einde December 810 leden telde, zoo- dat dus maar 4° 0, zegge 4 percent, aanwezig was. Die geringe opkomst geeft geen blijk van veel waardeering voor den arbeid van het Bestuur en bij name niet voor den veel omvat- tenden arbeid van Secretaris en Pen ningmeester en Wijkzuster. Want dien arbeid naar waarde schatten kan men alleen, als men getuige is van de uit voerige en belangwekkende verslagen dier functionarissen. Wij willen daarom ditmaal eenigszins uitvoerige aantee- keningen geven uit die verslagen, in de hoop dat een volgende maal min stens 100 leden zullen tegenwoordig zijn. Uit het verslag van den Secretaris, de heer J. Boonstra betreffende de wijkzuster-huisbezoekster, zuster J. van Melle, stippen we het volgende aan Deze heeft inzake de gewone wijk verpleging 2057 bezoeken afgelegd bij 103 gezinnen. In het vorige dienstjaar waren slechts 1088 bezoeken afgelegd in 40 gezinnen. Als huisbezoekster voor t.b.c.-bestrijding kon de zuster noteeren 145 bezoeken in hoogstens 10 gezinnen. In April werden 4 afgevoerd, doch thans weer geklommen tot 9 gezinnen. Een patient heeft sanatorium- verpleging genoten te Hellendoorn. Financieelen steun is daarbij genoten van verschillende zijden. Het is daarom plicht, voor de bestrijding van deze vreeselijke ziekte zooveel mogelijk te doen, zal men kunnen blijven rekenen op Rijkssubsidie, die voor 1922 niet minder dan f 524 heeft bedragen. De magazijnmeester, sinds 1 Juli G. Feenstra, heeft het ook drukker gehad dan vroeger. Bij natelling van het con- troleboek is gebleken, dat er aan 233 gezinnen 293 verplegings-artikelen zijn uitgeleend. In 1921 waren deze getallen 219 artikelen aan 160 gezinnen. Goede behandeling en spoedige terug bezorging der artikelen is ten zeerste aanbevolen. Verschillende leden hebben geprofi teerd van het zieken-autovervoer door het Groene Kruis. Zij konden daarbij restitutie van een deel der kosten krijgen, als zij tijdig bij den Secretaris een lidmaatschapskaart aanvroegen, daarom - onbekendheid daarmee kan de leden geld kosten. Het rapport der Financieele Com missie, belast met het onderzoek der rekening over 1922 van den Pen ningmeester, de heer S. S. Hobma, uitgebracht door den heer L. de Wit, gaf de volgende cijfers: Voor de afdeeling t.b.c.-bestrijding was ontvangen f 846.56, w.o. als voor naamste posten van ontvangop brengst der Emmabloem f 250 en sub sidie van het Rijk f 524. De uitgaven voor die afdeeling hadden bedragen f 799.161/2, w.o. >/3 van het salaris der wijkverpleegster f 500, voor kosten van 8 ligtentjes f 215.34, voor verple- gingskosten van een patient in het. sanatorium te Hellendoorn f 193.95. Lênte. De heer Bernink, directeur van Na- tnra Docet, het Twensche natuurmuseum, noteerde op een wandeling de volgende bloeiende plantenmadeliefje, paarde bloem, kruitkruid, vogelmuur, hoornbloem, akker eereprij», driekleurig viooltje, een jarig beemdgras, paarse doovenetel, kroontjeskrnid, kleine brandnetel, sneeuw klokje, erocus, groen nieskruid, haselaar- kornoelje, Japansche peer, too ver haze laar, wintei jasmijn. Spreeuwen zitten bij heele troepen in de boomen te fluiteneen enkelen slak liet zich zien de wilgekatjes zgn geheel witde iep bloeiteen enkele vlinder liet zich ook zelfs door het lentezonne- tie lokken. Hoe verzint men het? Overeenkomttig de gewijzigde grond wet, met het begin van dit jaar van kracht geworden, ontvangen de leden der Tweede kamer 1 Februari voor het eerst hun nieuwe, verhoogde maandgeld. Hei bleek echter bg narekening niet 1/li van het nieuwe jaargeld te zgn, maar er ontbraken eenige guldens aan. Een ver gissing Neen, de afdeeling met de uit betaling belast, had juist en zuiver be rekend, dat aan de Kamerleden over 30 dagen het nieuwe maandgeld toekwam en over één dag nog het oude. Hoe dat zat 1 Wel de nieuwe Grondwet werd afge- kondigd in het Staatsblad van 13 De cember, Zij bevatte geen datum van in-wer- king-treding. Dus was op haar toepasselijk de >al- emeene bepaling,dat een wet in wer king treedt op den twinstigsten dsg na Naar Canada. Mr. R A. Fockema schrijft in de N Rt. Crt., dat door bemiddeling van het informatiebureau der N. V. Lsndverhui zing, in dit jaar 1500 boerenarbeiders in Canada goed geplaatst kunnen worden, met zekerheid van behoorlgk loon, kost en inwoning. Da kosten van overtocht bedragen pl.m f 400 a f 500. Slapte. De Lobithsche Scheepsbouw Maatschap pij voorheen Gebrs. Bodawea te Lobith, een der grootste werven van ons land, welke voor eenige tijd nog ruim 1200 werklieden in dienst had, welk aantal de laatste maanden evenwel reedt: to een honderdtal was geslonken, heeft tegen 15 dezer aan alle werklui en personeel den dienst opgezegd, daar op dien datum het geheele bedrijf wegens gebrek aan orders totaal wordt stopge set. Confrontatie van een kind met het lijk van een kind. Dr. H. van der Hoeven Jrte Ut reeht, schrgft in ’t «Weekblad van hr’ Rechte „Twee jongens—één van 14 en van 19 jaar-krggen ruzie bij ’t knik keren. De jongste gooit zgn klomp nat? ’t hoofd van den ander, die daarop we dra bewusteloos wordt en ’s avonds sterf Ik vernam nu, M de R., dat het kind van 14 jaar door de justitie is gecon- De GEMEENTE ONTVANGER maaks bekend aan hen die nog Hoofdelijken Omslag, Schoolgeld, Hondenbelasting of Retributie wegens hei wegvoeren van faeoale stoffen verschuldigd zgn, dat de termgn van betaling is vervallen, en verzoekt beleefd deze alsnog voor 15 Februari a.s. ta willen voldoen, aange zien na dien datum tot aanmaning zal worden overgegaan. De Gemeente-Ontvanger, H. DE JAGER. ee o o o Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- j derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- j derdagsavonds, uitgez. familieber. Hja giet en keninklike baen, Om sünder omsjen wol to dwsen Wirdt hja eak mar »de sintert neamd. M. van zgn door hom gedooden makker. Van ’t oogenblik af, dat mij dat werd verteld, zoek ik naar woorden die betamelijk genoeg zgn, om in dit Weekblad de aandacht te vesti gen op deze tegenstelling aan den éénen kant een kinderlgke onbezonnen heid, zooals wij allen er tientallen heb ben begaan, voor de rampzalige gevol gen slechts behoed door een gelukkiger gesternte dan dat waaronder dit arme kind geboren blijkt te zgnaan den anderen kant de groote menschen, die met rustige overweging en in *t besef van hun plicht zich zoo afsohuwelgk vergrijpen aan de stel van een kind, dat men zich wel moet afvragen of de voorschriften, die hun dat gebieden, wel door beschaafde menschen zgn ge maakt. «Het «Recht» smaakt gewonen men- sohen soms kwalijk, M. de R. en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Friesland l iliaal D. V. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Hwer en door üt ’t lead, beplakte róten, Net hald’ de kjeld, de fijan buten Sa nej besibbe oan sgkte en need, Van verschillende zijden bereikten ons opmerkingen over het eentonige van de feuilloton-rubriek, waarom wij besloten hebben de schoisen «Van zon en »cha- duw« niet meer op te nemen en daar voor in de plaats meer boeiende verhalen aan te bieden. Hoewel we ons niet voorstellen aan ieders verlangen te kun nen voldoen, meenen we toch met deze verhalen, waarvan heden het eerste ge deelte wordt geplaatst, een meer aan trekkelijke rubriek voor ons biad te hebben gevonden. hare afkondiging. 13-j-20=33. Af voor December 31. Blijft voor Januari 2 Dus op den 2en Januari begon de Grondwet pas te wer ken. En dus moest voor den len Januari nog de oude, lagere vergoedig uitbetaald worden, Men krijgt respect voor den vinding rgken bureaucraat, die zoo iets uitdenkt, zegt Het Volk. „En wij bieden de schatkist onzer gelukwensoh aan. Eén half remontepaard- r ons dappere leger zit er allicht I I ter ran De eer een 8® ■-v [♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦WÉ

Friso nl | 1923 | | pagina 1