Nieuws- en Advertentieblad Ansicht-Alboms voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. T. GAASTRA Bz. Winter! TROMP, Sneek 49ste Jaargang. No. 9. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. weer verkrijgbaar in den boekwinkel van ZATERDAG 24 FEBRUARI 1923. Schutting van Vee. Uitgi.ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Bekendmaking. W^r men gaat of komt, overal vindt men de zuivers medicinale OVER het algemeen houden de Friezen van een forsche lichte, lichttrekkende SIGAAR En daarom is waar het r I c r r i 1 ,n ii- :n 33 a z- 8 P n n a ’t Illustre gezelschap zwaaide na de braspartij stomdronken langs de straat. Een dikke „krintstoete.” Het personeel, werkzaam bij de tram baan te Ostwold, bereidde een van de collega’s dezer dagen een merkwaardige verrasing Het gezin van deze collega, den werkman A. B. was namelijk vermeerderd. Het gezamelijk personeel had een krint stoete» laten bakken van buitengewone afmetingen. Twee mannen vervoerden het broodjes dat maar even 30 pond woog op een lange plank. Natuurlijk trok deze zonderlinge optocht veel bekijks. den zolder. Het was het kind niet ver gund in de huiskamer te komen. Ge woonlijk stond zij op het portaal ook moest zij in de kenken staande het middagmaal gebruiken. Zoowel officier als politierechter waren ten zeerste ver ontwaardigd over het gedrag van deze urouw. De officier zeide niet te willen zeg gen, hoe hij een dergelijk wezen zou moeten noemen, en vorderde vijf maanden gevangenisstraf. Da politierechter dacht er ntet aan, het verzoek van beklaagde, om een voorwaardelijke veroordeeling, in overweging te nemen en veroordeelde haar tot vier maanden gevangenisstraf. Het mishandelde kind is ondertussohen doer de bevoegde maeht onder toezicht gesteld van de grootouders. Confrontatie van Oen kind met het lijk van een kind. Te Utrecht had een 14-jarige jongen bij het spel in een opwelling van drif zijn klomp gegrepen en daarmee een kameraad naar ’t hoofd gegooid, tenge volge waarvan de getroffene stierf. De justitie gelastte toen een confron tatie van den jeugdigen doodslager met zijn slachtoffer, tegen welke confrontatie dr. vd. Hoeven Jr. in het Weekbl. v.h. Recht toornend zijn stem verhief. Kom, kom, zegt in een volgend no. van dat tijdschrift mr. J. A. H. Coops, is die verontwaardiging niet erg over dreven Gij spreekt van «kinderlijke onbezonnenheid Jawel. Dezelfde soort kinderlijke onbezonnenheid, die heele buurten van den Haag onveilig maakte, die de lummels er toe bracht banken van haar plaats te sloepen en voor de Soheveningsche stoomtram te leggen, op gevaar van massa-ongelukken. Laat ons toch niet te sentimenteel zijn tegenover BURGEMEESTER en WETHOU DERS van WORKUM brengen ter openbare kennis, dat in den schotste) Wijk G no. 196 (Zuideinde) ia onderge bracht een een jarig schaap (ram) onge merkt. De eigenaar daarvan wordt verzocht zich binnen 14 dagen voor opvordering te melden aan het bureau van politie, zullende na het verstrijken van dien termgn tot verkoop van bedoeld schaap worden overgegaan. Workum, den 23 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Aan. De Secretaris, A. DE VRIES. de trein passeert, zal het Mannenkoor het Zweedsche ten gehoore brengen. Woning-ellende. nabijheid van Hoogeveen is met een oproep om steun tot de burge rij gewend. Voor deze viering hebben zich verschillende comité’s gevormd. Het plan van het uitvoerend comité is de aanstaande zomermaanden verschil lende tentoonstellingen te organiseeren. Zoo wordt er een tentoonstelling voor letterkunde gehouden, welke een beeld zal geven van het leven en den arbeid van de Nederlandsche dichters en pro zaïsten van 1813 tot 1923 voorts een tentoonstelling van schilderijen en beeld houwwerken van Haagsche meesters en oen bouwkundige tentoonstelling. Aan vang September zal een bloemenfeest plaats vinden. In de eerste week van September zal voorts een winkelweek worden gehouden, terwijl het verder in de bedoeling ligt te komen tot een fee stelijke versiering van pleinen en straten. Bij de eigenlijke huldebetooging worden muziek- zang- tooneel- en sportvereeni- gingen betrokken. De leden van ongeveer 45 zan jvereenigingen zullen onder leiding van dr. Wsgenaar een groot koor vor men. In kerken en andere gebouwen zullen muziek- zangverenigingen zich doen hooren. Een uitdeeling aan de ar men zal plaats vinden. Op Houtrust zal een groote sportdemonstratie worden ge organiseerd in samenwerking met groote vereenigingen hier ter stede. Verder ■taan op het programma kinderfeesten. Voor de herdenking te Soheveningen is een afzonderlijke commissie ingesteld, ’t Ligt in de bedoeling alle aangesloten vereenigingen en organisaties in de ge legenheid te stellen de Koningin hulde te brengen. Bij die gebeurtenis zal aan de Koningin een gedenkpenning worden aangeboden namens de Haagsche burge rij welke penning daarvoor opzettelijk zal worden geslagen. Daar ging het geld. Een rondtrekkende koopman uit Cuyk, die gedurende eenige jaren onvindbaar was geweest, moest zijn eerste ouderdomsrente nog ontvangen en zag zich dezer dagen in eens de kapitale som van ruim f 400 uitgekeerd. Hij bracht het gauw op de Spaarbank denkt ge? Mis, hij liet het met eenige vrienden en vriendinnen door de keel glijden in den vorm van jenever en der- en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente WORKUM brengen ter kennis van het publiek, dat aan TJERK GOSLIGA, zonder beroep, wo nende te Workum en zijnen rechtver krijgenden vergunning is verleend tot het opriohten van een banketbakkerij in het gebouw staande te Workum, wijk D no. 14, kadastrarl bekent gemeente Workum, sectie A no. 2055. Workum, den 17 Februari 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L.-B. De Secretaris, A. DE VRIES. Cacaopoeder in alle kwaliteiten zoowel los als in allerlei prachtige Luxe bussen, benevens echte Zeeuwsche Chocolade-koekjes en zelfsmeltende, ruim in voorraad De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. De ouderdomswet 1919. Verschenen is de Memorie van Ant woord inzake het wetsontwerp tot wijsi- der Ouderdomswet 1919, sooala die wet laatstelijk gewijzigd is bij de wet van 19 Mei 1922. Daarin wordt o.a. opge merkt dat, indien de regeering meent haar voorstel te moeten handhaven, dit geschiedt op de overweging, dat de verhooging welke de premiën zullen moeten ondergaan, wanneer daardoor ook de administratiekosten sullen worden gedekt, naar hun gevoelen niet van dien aard zijn, dat daardoor de bevolkings groepen voor wie deze verzekering in het bijzonder in ingesteld, van het be nutten van het instituut der vrijwillige verzekering zullen worden afgehouden. In de Nota van Wijzigingen, die de Memorie vergezelt, wordt de mogelijkheid geopend om van de wekelijksohe uitbe taling der renten af ie wijken en langere betalingstermijnen in te stellen. Voorts wordt een bepaling ingelascht, waardoor wettelgk wordt vastgelegd de interpre tatie, dat een verzekering, waarvan de aanvraag tot sluiting nog werd ingediend vóór het tijdstip, waarop eventueel de onderhavige wetswijziging in werking treedt vóór dit tijdstip gesloten is, dat de betrokkene aan de voorwaarden voor de toelating gesteld, voldoet, ook al wordt op die aanvraag eerst na het in werking treden der wijzigingswet beslist. Door kolendamp gestikt. Zaterdagnamiddag omstreeks een uur had er te Broeksittard een droevig ongeval plaats. Naar uit een ingesteld onderzoek is gebleken zou vrouw S. en 2 kinderen reep, van 35 jaar, die boven verblijf hielden, door kolendamp gestikt zijn. Toen de dokter uit Sittard ter plaatse verscheen was de vrouw en een der kinderen nog in leven, doch even later stierven zij. Zaterdagnamiddag is de officier van justitie uit Maastricht met een tweetal doctoren en een scheikundige ter plaatse verschenen tot het instellen van een onderzoek. Het ongeval ie des te droe viger, wijl de vrouw 8 dagen geleden moeder was geworden. Het jongste de meer dan bedenkolijke verschijnselen, g®'ijh goedje, speciaal ook onder de jeugd voorkomend, van verruwing, gebrek aan eerbied voor anderer leven en gezondheid. «Afaohu we igh vergrijp aan de ziel van een kind,» roept de Inzender verontwaardigd. Ik viaag daartegenover, of zulk een con frontatie integendeel niet zeer heilzaam kan zijn voor dit jeugdig gemoed en misschien meer kan bijbrengen tot een in net lij ken omkeer in het gemoed van den jeugdigen moordenaar dan rechter lijke vermaningen en straf. Een kind moet niet behandeld worden als een volwassenedaarover zijn wij het allen eens. Maar een vergrgp tegen het leven van een ander rechtvaardigt toch ook tegenover een kind een ge voelige reactie. Een reactie, waarop ook de nabestaanden van den vermoorde recht hebben. En die in den vorm der gewraakte confrontatie zeer krachtig en doelmatig kan zijn geschied. In vredesnaam niet te veel sentimen taliteit tegenover moord en doodslag 1 De bevolking van Sneek. Van de bevolking der gemeente Sneek, op 1 Januari 1923 bestaande uit 13787 zielen, waren: Ned. Hervormden 5798 Gereformeerden 2130, Roomsch-Katho- lieken 1976, Doopsgezinden 524, Ghr. Gereformeerden 335, Baptisten 139 Israë lieten 84, Andere gezindten 406. Tot geen gezindte behoorden 2405 personen. Het jubileum der Koningin. Het comité voor de luisterrijke viering van het 25 jarigregeeringsjubheum van de Koningin in Den Haag heeft zich Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Dit blad verschijnt des Za- j terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. In de dezen zomer een huisgezin in een koe- sohuurtje getrokken. De moeder heeft dezer dagen aan het 16e kind hot le venslicht geschonken. Het gezin woont slechts in één ruimte. Ter beschutting voor de koude is een kleed vtor den ingang van de schuur gespannen. Dure deurwaardersexploten. In het »N. v. h. N.t wordt gewezen op de dure deurwaardersexploten voor de plattelanders. De kosten regelen zich naar de afstanden, maar de berekening er van is niet op de hoogte van den tgd. «En zoo komt het zegt het blad thans wel voor, dat een deurwaarder, die het wat druk heeft in zijn beroep, gemakkelijk op één dag honds ird gulden kan verdienen met het in rekening brengen van afstandsgelden.» D«> schrijver geeft de middenstandabankon in overwe ging, om aan dit onderwerp eens de noodige aandacht te schenken en dan ook met name de vraag te bespreken, waarom het platteland zoor reel zwaarder door die afstandsgelden getroffen moet worden, dan de plaatsen waar het ge rechtsgebouw gevestigd in. In ieder ge val, het blaa acht het bnslist verkeerd, dat alleen met het bezorgen met een exploit aan gedaagde of veroordeelde zooveel onkosten gepaar d gaan. Niemand toch kan ontkennen, dut een bezorgloon van een exploit ten bs (drage van f 10 f 12 eene ai te dure expeditie ial Pepermunt Waardoor? Door de ongeëvenaarde kwalitet! Het bezoek van den Koning van Zweden. Naar de Tel. meldt, zal de Koning van Zweden 2 Maart in ons land arri- veeren. Aan de stations Olden zaal, De venter, Apeldoorn en Amersfoort zal de Koning door de burgemeesters dier ge meenten worden verwelkomd. Te Deven ter, waar Deventer Volkslied doordat het diep onder de dekens ver borgen lag. De man, kleermaker van beroep was tijdens het ongeval beneden werkzaam. De drie lijken zijn door de justitie en politie in beslag genomen en naar een der schoollokalen vervoerd parket een lijkschouwing hield. In ’t land der melk de hoogste melkprijs. De Leeuwarder oi rrespondent van De Tel. constateert, dat op moment de melk het allerduurste is in „het land van de melk”, onze provincie. In de stad Gro ningen betaalt mdn per L. 15 cent, te Leeuwarden 18 ct., op het Friesohe platteland 16 a 17 cent. Nu wordt gemeld, dat door middel van het Ned. Zuivel- kantoor per dng 8000 L. melk naar Essen ■al worden gezonden tegen den prijs van 13 ct. per L Het abiioiuut gemis aan concurrentie is, naar de correspondent verneemt, de oorzaak van den hoogen prijs der melk in Friesland. Verschillende suivelfabrieken laten met melk venten, de fabriek bepaalt den prgs en de boeren melktappers nemen den prgs van de fabriek over. Een slechte moeder. Voer den politierechter, mr. dr. Mul ler, stond Maandagnamiddag te Alkmaar terecht een 42 jarige vrouw eohtgenoote van een bootsman bij de K N.M., aan wie ten laste was gelegd ergerlijke mis handeling van het 11 jar. Mientje, doch ter uit het eerste huwelijk van haar man. Zij sloeg het kind met de honden zweep sloot haar in een bedstede, joeg haar half gekleed in den winter raar „DES EO” (7 cents Sigaar) zoozeer gevraagd. Engros TROMP, Sneek. Geriefelijk nachtverblijf. Sedert den vorigen herfst heeft een ongeveer 50-jarige landloopster zich als nachtverblijf een door haar zelf vervaar digd hutje in een dennenbosch op de hofstede «Harde veld» te Barneveld ge kozen. In de nabijheid van een vijver bond deze vrouw aan twee naast elkaar staande boomen ter hoogte van 1 Meter een stok, waarover, tot aan den grond, zakken zijn gehangen, terwijl de beide einden op dezelfde wijze eenigszins voor wind en regen zijn afgesloten. Op den grond ie een bos stroo uit gespreid. Daarmede is dit «buitenverblijf» waarin de zwerfster, vergezeld van haar onaf scheidelijk hondje zich eiken avond, kruipende ter ruste begeeft, kompleet. Zelfs tijdens de laatste vorst- en sneeuw- periode verklaart zij nachts absoluut geen last van de koude te hebben. Ongeluk. Verleden week had op de Maas te Rotterdam een aanvaring plaats, tenge volge waarvan het Rijnschip «Fendel 7», dat met ijzeren platen geladen w&s, zonk. Aan de nieuwe bergingsmaatschappij was opgedragen het vaartuig te lichten, met welk werk Maandag begonnen werd. Een duiker daalde naar het schip af en sloeg daar een g. klam om de ijzeren platen op te hijschen en in een ander Rgnvaar- tuig over te laden. Vermoedelijk doordat deze klem niet goed was aangeslagen, vielen 2 van de ijzeren platen juist, toen ze boven he bergings vaartuig geheschan waren, om laag, met het noodlottig gevolg, dat ds 23 jarige schipper van de «Fendel 7», A. Srnets, uit Waspik, die op het dek stond, geheel verpletterd werd. De bezetting van het Ruhrgebied. dat 00£ op ae kamer verbleef, Het was vooruit te zien, dat de be zetting van de Ruhr door de Fransohen voor Rotterdam en de andere Nederland- sohe havens, die op het verkeer met den Rijn zijn aangewezen, zeer noodlottig zou zijn. Zoo vernam de Rotterdamsche correspondent van het »H.bld.« dat een groot getal ertsimporten nit Zweden, voor Rotterdam bestemd, zijn afbesteld en hun weg over de Duitsche havens zullen nemen. Maar bovendien zijn thans ook een groot aantal trans porten van Engelsche kolen voor den Bovenrijn bestemd in het bezette gebied aangehouden, met den eisch, dat daarvoor tien pot. invoerrecht aan de Fransohen sullen worden betaald. Als het onze re- geering niet gelukt waarbij zeer zeker ook Engeland een woordje zal hebben mee te spreken dan staat het te vreezen, dat ook voor dit vervoer Nederland noodgedrongen moet worden uitgesohakeld, en dit over de Duitsche havens moet worden geleid. Intusschen mag men verwachten, dat dit niet zoo zal doorgaan, omdat ver schillende maatregelen door de bezettings troepen, genomen in flsgranten strgd zijn met de Rijnvaartakte, bg welker nale ving zeker ook de Fransohen zelf thans belang hebben. FRISO 3 i 1 l i i i L i i i r L t 3 i, d k 8 l-

Friso nl | 1923 | | pagina 1