voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz, Uitgi ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Nieuws- en Advertentieblad PRUIMERS TROMP, Sneek. ZATERDAG 17 MAART 1923. No. 12. 49ste Jaargang. Officieel Gedeelte. VERKIEZING voor den gemeenteraad I Gesausde goedkoope Pruimtabak Zware Ster o T Peper munt .t Geldwezen buiten jie prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78. Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. t l r J it k ,r n e n y a, t- a, d n m it ir ;n 4 Tot plaatsing van Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. i Advertentiën tot uiterlijk Don- X i derdagsavonds, uitgez. familieber. is gewijzigd, dat het tot f 80.000 is I geklommen. Door een en ander Is de toestand reeds veel verbeterd, zoodat, waar oorspronkelijk f 80.000 werd ge raamd, thans met f 50.000 wordt vol staan. Maar ook, het scheppen van de mogelijkheid dier leening is feite lijk niets meer dan een veiligheids klep. Het voorstel van B. en W. wordt daarop zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 11. Voorstel van B. en W. tot het doen van rechtstreeksche uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der begroetingen, diensten 1922 en 1923. Waar geen der leden nadere toe lichting van de voorgestelde uitgaven verlangt, wordt het voorstel zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 12. Voorstel van B. en W. tot aanschaffing van een portret van H. M. de Koningin. De Voorz. zegt van de peintureBo- gaerts een aanschrijving te hebben ontvangen omtrent een jubileums- uitgave van een nieuw portret van H. M. de Koningin. Na gevraagde in lichtingen is door de firma een por tret in lijst ter bezichtiging toege zonden. De kosten bedragen f60 voor het portret en f 37.50 voor de lijst, totaal f 97.50. Het alhier bestaande portret is ver ouderd en verbleekt, waarom B. en W. voorstellen voor de Raadszaal een nieuw, gelijkend portret aan te schaften. De heer de Roest kan zich met dat voorstel niet vereenigen. Waar hier zoo vaak wordt gesproker! van be-’ zuiniging en dat op de kleintjes moet worden gepast, acht hij deze uitgave niét gemotiveerd. Wij worden er niets beter van. Mede gedachtig aan het spreekwoordEenvoud is het kenmerk van het ware, wil hij niet' op het voorstel ingaan. De Voorz. erkent de eisch van be zuiniging, maar of dientengevolge daar van alle uitgaven moeten worden ver meden, is een andere zaak. Aanschaf fing zal ook kunnen zijn een daad van liefde voor het Vorstenhuis en kan in dit geval niet als een luxe-uitgaaf worden beschouwd. Ook de heer Banning kan zich niet met dat voorstel vereenigen en moti veert dat met een herinnering aan de gehouden Troonrede van verleden jaar, waar de Regeering aan de Koningin soberheid en zuinigheid in den mond legt. Deze uitgave zal enkel luxe zijn, waar hier toch voldoende portretten aanwezig zijn. De heer Haytema gevoelt wel veel voor het gesprokene door den Voor?., maar hij acht echter deze uitgaaf thans te hoog en wil daarom wachten tot een en ander goedkooper zal zijn geworden. De heer de Boer is het ook niet met B. en W. eens, doch wenscht de Raad het portret al aan te schaften, dan wil hij het koopen zonder lijst, om deze door ingezetenen'te laten leveren. Echter beter is het, met den aankoop te wachten, wijl later allicht minder zal behoeven te worden be taald. Ook de heer Faber is het eens met het idee de Roest. Er moet thans, waar mogelijk, worden bezuinigd en daarom is wachten met den aankoop voldoende gemotivèerd. Het voorstel van B. en W. instem ming gebracht, wordt verworpen met 6 tegen 4 stemmen. Tegen stemmen de heeren Faber, de Roest, de Boer, Haytema, Hobma en Banning. Punt 13. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening. De Voorz. licht toe dat deze geld leening een uitgave van f 13.500 be treft ten behoeve den verbouw der Herv. school. Zonder hoofdelijke stemming wordt tot die geldleening besloten. stemming voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Adres van Y. S. Haagsma om onderhandsche inhuring van den overhoek van den Heidenschapster- weg nabij zijne woning. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor aan het verzoek te voldoen voor den tijd van 5 jaren, tegen een jaar- lijksche huur van f 10.waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 4. Adres van G. H. Sieperda te Parrega, daarbij vergunning ver zoekende tot het maken van een rijdam aan den trekweg ten noorden van Parrega. De Voorzitter adviseert namens B. en W. het verzoek toe te staan met in achtneming der door den Gemeente architect gestelde voor waarden, hetgeen zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 5. Adres van A. Wouda, hou dende verzoek in aanmerking te komen als huurder van het perceel bouwland achter de Emmakade ge legen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor het verzoek toe te staan voor den tijd van 15 Maart 1923 tot 15 Maart 1924, tegen betaling eener jaarlijksche huur van f 40.waartoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. Punt 6. Verzoek van het Bestuur van den Bond tegen het schenden door het vloeken van Gods heiligen naam, om regelingen te treffen, waar bij het vloeken en ijdel gebruik van Gods heiligen naanl in woord en ge schrift wordt verboden. De Voorzitter stelt voor dit adres in handen te stellen van B. en W. om advies, om te overwegen of de noodzakelijkheid er toe kan leiden, de gewenschte maatregelen te nemen. De heer de Roest stelt voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, wijl z. i. de overheid tegen dat kwaad al zeer weinig zal kunnen doen. Hij acht het de taak van ouders, geestelijken en onderwijzers de jeugd op dat euvel te wijzen. Daartegen strafbepalingen in het leven te roepen, zal veel ellende kunnen geven. Hij zelf echter keurt de gewoonte om te vloeken ook ten zeerste af. De heer Banning zegt het voorstel de Roest te willen ondersteunen, ter wijl de heer Haytema zijn steun geeft aan het voorstel van den Voorz. Eerst genoemde merkt op, dat elk hoogstaand mensch het vloeken zal afkeuren, maar men moet de dingen tegenover elkaar plaatsen. Hij is het daarom eens met het voorstel-de Roest en daarmee zal de zaak van de baan zijn. De heer de Boer zegt, zich meer malen bij het passeeren van de Markt te hebben geërgerd, wanneer daar Gods naam werd misbruikt, en daarom vindt hij het de taak der overheid, daartegen te waarschuwen. De heer Banning vraagt voor de derde maal het woord, waar de heer Haytema zich tegen verklaart, maar welk voor stel geen steun bij de andere leden krijgt, zoodat de Voorz. nogmaals het woord aan den heer Banning geeft, die zegt, de waarheid van het gespro kene door den heer de Boer te willen erkennen. Ieder zal dat vloeken moeten af keuren. Maar de zaak moet practisch worden aangevat en dat Han, doordat ieder voor zich de menschen op die verkeerde gewoonte moet wijzen. Hij voor zich heeft aan de fabriek waar hij werkzaam is, meer dan eens daarop gewezen en nog steeds zijn een tweetal personen hem daarvoor dankbaar. Dat is het juiste middel. Anders is de zaak zeer moei lijk te regelen en daarom moet de Raad zich tot afkeuring bepalen. De Voorzitter wil opmerken, dat uit hun voorstel niet voortvloeit, dat B. en W. met eene verordening zujlen komen. Echter, ook zij keuren het vloeken af, want dit wijst op onbe schaafdheid, maar zij willen afwachten of eene verordening noodig is. Het ophangen van een waarschuwing in fabrieken zou reeds veel kunnen hel pen. Het voorstel van B. en W. ver bindt tot niets, waarin echter reeds een afkeuring is gelegen. De heer de Roest wijst nog op een voorbeeld te dien opzichte bij een verboden vliegwedstrijd, waarbij een man op eigen erf stond te vloeken, waartegen de Overheid toch niets De prijs der Advertenties is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten. w A 10 ets per regel. Bij abon- kon doen. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 9 tegen 1 stem, die van den heer de Roest. Punt 7. Adres van H. de Jager, Gemeente-ontvanger, houdende ver zoek om eenige bij-betrekkingen te mogen waarnemen. De Voorzitter zegt, dat adressant op zijn persoonlijk verzoek, nog een briefje bij hem heeft ingediend, welke bij-betrekkingen hij wenschte waar te nemen, waaruit blijkt dat hij bedoelt het bijhouden der 'boeken van H. de Vries èn controle, b.v. eens per maand, van de boeken van Repko, Gielstra en Westra, zoodat B. en W. adviseeren, die werkzaamheden toe te staan. Op een vraag van den heer Brand- sma, of hij bij voorkomen dus telkens opnieuw zal moeten aanvragen, ant woordt de Voorzitter bevestigend, inzooverre het althans werkzaam heden van blijvenden aard zal be treffen, iets, wat de heer Hobma wel wat peuterig vindt, doch waarmede de heer de Roest het niet eens is, of schoon hij hem ook niet te veel aan banden wil leggen, doch in dit geval wil hij hem niet meer geven, dan hij vraagt. 'De Voorzitter zegt, dat de Jager zich door zijn toedoen, tot deze aan vragen heeft beperkt, ofschoon hij wel wat meer vrijheid wilde hebben, doch de heer de Roest zegt, dien indruk niet te hebben gekregen. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Punt 8. Verzoeken om voorschotten op de Gemeentelijke vergoeding, over eenkomstig art. 101 der Lager onder wijswet, van de Vereeniging voor Chr. Nationaal onderwijs in het Hei denschap te Brandaburen, het R. K. Parochiaal Armbestuur voor de R. K. jongens- en meisjesschool, de Ver eeniging voor Gereformeerd School onderwijs en van de nieuwé Vereeni ging voor Chr. schoolonderwijs. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, gunstig op die verzoeken te beschikken, waartoe zonder hoofde lijke stemming wordt besloten. Punt 9. Wijziging der Gemeente- begrooting voor 1923. Overeenkomstig het advies van B. en W. wordt daartoe zonder hoof delijke stemming besloten. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot het aangaan eener geldleening, ter voorziening in de behoefte aan kas geld. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor te besluiten tot een kasgeld- leening van hoogstens f50.000 en dat bedrag naar behoefte op te nemen. Op eene desbetreffende vraag van den heer Faber licht de Voorzitter toe, dat men voor uitgaven kan komen te staan, wanneer nog niet voldoende is ontvangen, om dus gedekt te zijn voor het doen van eventueele uit gaven bij eene tijdelijke schraalte aan kasgeld. De heer de Boer vraagt, of de ver schillende takken van dienst geen rekening-courant kunnen openen, wat, volgens den Voorz., niet mogelijk is, wijl alles moet worden betaald op mandaat. De gasfabriek alleen heeft een afzonderlijke administratie. De heer Banning maakt de opmer king, dat destijds, toen de inning van den Hoofdelijken Omslag aan het Rijk is overgegaan, hier gezegd is, dat dit voordeelig voor de Gemeente zou zijn, wijl dan maandelijks aan de Gemeente zou worden gestort, maar hoe zit dat nu met die afdracht? Uit de door den Voorz. gegeven na dere inlichtingen blijkt, dat maande lijks een bedrag van f 6000 werd uit gekeerd, dat echter reeds in zoo verre Nieuw van Theodorus Niemeijer, 9 cent per pakje a i/ó ons. Vraagt ze Uwen Winkelier. Tegen fabrieksprijs bij is volgens algemeen oordeel de allerbeste! jvww is gewijzigd, dat het tot f 80.000 is T 1 j 1 hetzelfde is niks ge-1 geklommen. Door een en ander Is de I I M P 1 Neemt voor afwisseling 0.1111 U eens, als U van licht ll houdt, de lichttrekkende kloeke prima 7-cents Si gaar „DESEO”. Vraagt ze Uwen Winkelier. Engros bij TROMPSneek. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Woensdag 7 .Maart 1923, des na middags 5 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az., Burgemeester. Tegenwoordig alle leden, behalve de heer P. Veenstra. Na opening der vergadering met het uitspreken van het formulier gebed, vraagt de Voorzitter of een der leden ook aanmerkingen heeft op de in druk toegezonden notulen der laatste twee vergaderingen. De heer Banning zegt, dat hem in het verslag van 25 Januari, op bladzijde 30 een schreeuwende fout in den mond wordt gelegd, n.l. dat er genoeg arbeiders zijn, die gaarne voor 25 cents per uur willen werken en dezen dan rekenen f 15 per week te verdienen, waarvoor ze dan 80 uren moeten werken. Hij heeft echter gezegd van 60 uren, welke fout door den Voorzitter zal worden hersteld. De beide notulen worden daarop zonder hoofdelijke stemming goed gekeurd. Punt 2. Mededeeling van inge komen stukken a. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij wordt mede gedeeld een Koninklijk besluit tot goedkeuring van de verlaging van het salaris der Wethouders tot f300. b. Een procesverbaal van de ge houden kasopname van den Gemeente ontvanger waaruit blijkt dat ontvan gen is f 264.133.761/2, dat is uitgegeven f233.369.89, zoodat in kas moest zijn f30.763.871 2, tot welk bedrag kas en boeken overeenstemmen. c. Een schrijven van den heer H. Beimin, houdende aanneming zijner benoeming tot lid der plaatseiijke Commissie voor toezicht op het Cor respondentschap der Arbeidsbemid deling. d. Idem van den heer H. de Jager, berichtende aanneming zijner benoe ming als Gemeente-ontvanger. e. Een mededeeling van den Mi nister van Arbeid, dat hij geen be zwaar heeft tegen verlaging van den huur van de Middenstandswoningen. f. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, houdende goedkeu ring der begrooting voor 1923. g. Een apostille van Ged. Staten, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot overdracht der school aan den Stationsweg aan het Geref. School bestuur. h. Idem van hetzelfde College van het Raadsbesluit tot afstand van grond in erfpacht aan H. de Jager. i. Idem, idem, tot onderhandsche verhuring van een middenstands- woning aan L. de Wit. j. Idem, idem, tot het doen van rechtstreeksche uitgaven uit den post voor onvoorziene uitgaven der be grooting 1922. k. Een mededeeling van de Maat schappij tot zekerheidsstelling van een borgstelling van f 13000 voor den Gemeente-ontvanger H. de Jager. l. Een dankbetuiging van de wed. J. Oudeboon voor de haar toegekende m. Idem van den heer S. Jager voor het stoffelijk blijk van waardee- ring ontvangen bij zijn aftreden als Gemeente-ontvanger. n. Een mededeeling van B. en W. van den uitslag van de gehouden aanbestedingen inzake weg Branda buren, Hinilelooperdijk en gemeente- reiniging. o. Een resolutie van Ged. Staten houdende mededeeling van een Kon. besluit tot goedkeuring van de rege ling der jaarwedde van den Gemeente ontvanger. p. Een mededeeling van B. en W. dat de candidaatstelling voor de ver kiezing van den Gemeenteraad moet plaats hebben op Dinsdag 10 April en dat de stemming zal worden ge houden op Donderdag 24 Mei. q. Een bericht van den heer P. Veenstra dat hij verhinderd is de Raadsvergadering bij te wonen, welke stukken zonder hoofdelijke Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland 1 iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 De BURGEMEESTER van WOR KUM brengt het volgende ter open bare kennis. Op Dinsdag, 10 April aanstaande, zal plaats hebben de candidaatstelling voor den Gemeenteraad. Op dien dag kunnen, van des voor- middags negen uur tot des namiddags vier uur, bij den Burgemeester, ter secretarie dér gemeente worden in geleverd Lijsten van Candidaten als bedoeld in artikel 35 der Kieswet. Op dezelfde lijst mogen ten hoogste 16 candidaten worden geplaatst. Iede re lijst moet worden onderteekend door ten minste 25 personen, die vol gens de kiezerslijst, geldende op het oogenblik der inlevering, kiezers zijn voor de Gemeenteraad in de gemeen te. Dezelfde kiezer mag niet meer dan één lijst onderteekenen. De candidaten moeten, met vermel ding van hun voorletters en woon plaats, op de lijsten geplaatst worden in de volgorde, waarin door de ondertee- kenaars aan hen de voorkeur wordt gegeven. Indien de candidaat is een gehuwde vrouw of weduwe, wordt zij op de lijst vermeld met den "naam van haar echtgenoot of overleden echtgenoot on der toevoeging van haren eigen naam, voorafgegaan door het woord „geboren” of een afkorting van dit woord. Bij de vermelding van een candi daat mogen de voorletters geheel of ten deele door de voornamen worden vervangen. Dezelfde candidaat mag niet voor komen op meer dan één Lijst. Bij de lijst moet worden overlegd de de in art. 4 van het Koninklijk be sluit van 12 December 1917 (Staatsblad no692) bedoelde schriftelijke verkla ring van iederen daarop voorkomen den candidaat, dat hij bewilligt in de plaats, hem op de lijst aangewezen. Indien de candidaat zich buiten het Rijk in Europa bevindt, kan de hier bedoelde verklaring telegraphisch worden gedaan en is zij niet aan het officieele formulier, hierboven bedoeld, gebonden. De inlevering der lijst moet geschie den persoonlijk door één der onder- teekenaars. De candidaten kunnen daarbij tegenwoordig zijn. Van de in levering wordt een bewijs van ont- vangst afgegeven. Formulieren voor de lijsten en voor de schriftelijke verklaring, hierboven vermeld, zijn ter secretarie dezer ge meente kosteloos verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. In herinnering wordt gebracht ar tikel 148 der Kieswet, luidende als volgt: Hij die eene lijst, als bedoeld in arti kel 35 inlevert, wetende dat zij voor zien is van handteekeningen van per sonen, die niet bevoegd zijn tot deel neming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die handteekeningen geen voldoend aantal voor eene geldige lijst zou overblijven, wordt gestraft met ge vangenisstraf van ten hoogste drie gratificatie, maanden of een geldboete van ten" hoogste honderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die wetende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die inlevering bestemde lijst, als bedoeld bij a rtikel 35, heeft ondertee kend. Workum. den 12 Maart 1923. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De BURtGEMEESTER van WOR- KUM breng t ter openbare kennis, dat op Maandag den 19 Maart a. s. des namidags 112 uur, achter de Stads werkplaats in de Bagijnestraat, bij afslag zal w orden verkocht het onge merkt éénja.rig schaap (ram), onder gebracht in. den schutstal aan het Zuideinde. Workum, den 15 Maart 1923. De Burg emeester voornoemd, A.'WAGENAAR Azn. 1 1 3 e i 3 1 a t

Friso nl | 1923 | | pagina 1