Y.S. Pepermuntfabriek Harlingen. PEPERMUNT verdringt alle an dere merken door toppunt van kwaliteit Voor liefhebbers van een lichte, kloeke, lichttrekken de Sigaar is bijzonder ge- geschikt de 7-cents „Dsseo” Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. In BOOT in TRAM op FIETS of SPOOR GAAT Y.S. er mee DOOR Advsrteart ia dit Blad Jubileum van Hare Majesteit de Koningin der Nederlanden. ZATERDAG 14 APRIL 1923. 49ste Jaargang. No. 16. Ofticieel Gedeelte Binnenlandsch Nieuws. I Beslissing over ingeleverde candidatenlijsten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Beslissing over ingeleverde candidatenlijsten voor de stemming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraad. Uitgive van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Dit nummer bestaat uit twee bladen14 Aprfl a-s-des n»middags> “et wel- zij° vriend, die op de duozitting zat, uil uumuiüi uwiaai uil ibug uiauvu wiUende medewerking van het mu- en twee dames, die zichjn het zijspan ziekkorps „Crescendo” en eenige jonge dames, een rondgang door de stad te doen houden. f-plaatsje N. Haag- Beslissing over ingeleverde candidatenlijsten voor de stem ming ter verkiezing van de leden van den Gemeenteraaad. erfpacht af te staan tegen een jaar- pachtsom van 1900 voor den 99 jaar en 8 maanden, ter- De VOORZITTER van het hoofd stembureau in de gemeente Workum maakt bekend, dat het hoofdstembureau in het stadhuis (Raadzaal) in deze ge meente op Woensdag 18 April 1923, des namiddags 7 uur in een openbare zitting zal beslissen over de geldigheid der op 10 April 1923 voor bovenge noemde verkiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorkomende candidates Workum, den 12 April 1923. De Voorzitter voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Uit Arnhem. De gemeenteraad van Arnhem heeft het heffingspercentage voor de plaat selijke inkomstenbelasting 1923—’24' vastgesteld op 2/.2 pet. (thans 5 pet.) Besloten werd aan den eigenaar van het bekende dierenpark te ’sHeeren- berg, die zijn inrichting naar Arnhem wil overbrengen een terrein van 10 H.A. aan den Schelmschen weg in erfpacht af te staan tegen een jaar- lijkschen pachtsom van 1900 voor den tijd van wijl daarna verlenging van de erf pacht met 75 jaren mogelijk is. Hierdoor is vast komen te staan, dat Burgers Dierenpark in Arnhem wordt gevestigd en Arnhem in 1924 een dierentuin zal bezitten. Tftdens de onderhandelingen met het gemeentebestuur was ook door Nijmegen aan den heer Burgers een terrein aangeboden. Legerinkrimping De heer Dresselhuys heeft aan den Minister van Oorlog de volgende vra gen gericht: I. Is het juist dat de minister een wijziging voorbereidt van de vredes organisatie van het leger in dien zin, dat de vier divisiën van het veldleger tot drie divisiën zullen worden terug gebracht II. Indien dit juist is, beteekent zoodanige nieuwe vredesindeeling dan, dat de infanteriesterkte van het veld leger metterdaad tot drie vierden van de bestaande sterkte wordt terugge bracht, in den zin als door ondergetee- kende bij de laatste begrootingsdebat- ten voorgesteld, dan wel, dat slechts de verdwijning van één divisiestaf wordt beoogd? III. Indien dit laatste het geval mocht zijn, wil de minister dan opge ven, welk bedrag op die wijze jaar lijks wordt bespaard en of niet, zoo- als de ondergeteekende veronderstelt, dit bedrag dan slechts zoo gering kan zijn, dat dientengevolge van verbete ring van uitrusting en tevens vermin dering van militaire lasten geen sprake zijn kan? IV. Is de minister dan in verband daarmede bereid alsnog te overwegen, of de gedachte in vraag II in de eerste plaats aangegeven, niet een meer aan nemelijke oplossing vormt om te ko men tot een harmonisch uitgeruste en tevens betaalbare weermacht? De VOORZITTER van het hoofd stembureau in de gemeente Stavoren maakt bekend, dat het hoofdstembureau ten raadhuize dier gemeente op Dinsdag 17 April 1923, des namiddags 4 uur in een openbare zitting zal be slissen over de geldigheid der op 10 April 1923 voor bovengenoemde ver kiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voor komende candidaien. Stavoren, 10 April 1923. De Voorzitter voornoemd, POPPINGA. Mededeeling van den Burgemeester van Workum. Zooals bekend is hoopt Hare Ma jesteit de Koningin op 6 September a.s. Haar Zilveren Regeeringsjubileum te vieren en ongetwijfeld met Haar het Nederlandsche volk, dat behoefte gevoelt door een daad uiting te geven aan de liefde en dankbaarheid die er in het hart leeft voor hetgeen Hare gedurende 25 jaren voor >lk heeft gedaan. Het comité nationaal huldeblijk is van zakelyke restauratie van°het koor der .Nieuwe Kerk” te Delft, waar het gedenkteeken voor Prins W i 1- herinnering onzer Stadhouders aan onze geliefde Vorstin een pi soonlyk geschenk worden aangebodi De oolijke veldwachter. In een Brabantsch achteraf-plaatsje - zoo vertelt Intimus in de „N. Haag- sche Ct.” hoopte men, ’t was in den tijd toen men nog leefde onder de oude kieswet, een gemeenteraadsverkiezing bij enkele candidaatstelling te doen afloopen en de burgemeester vond het wat vervelend, dat de herbergiers be sloten hadden een lijst in te dienen, alzoo den omslag van een stemming noodig makend. Zou daar nu niets aan te doen zijn, peinsde de burgervader, juist terwijl de tweede man in zijn koninkrijk, de gemeenteveldwachter, binnentrad. En gemoedelijk, gelijk het in Brabant gaat, klaagde de edelachtbare zijn nood aan den welgestrenge. Deze knip oogde met een beteekenisvol lachje en zei: laat dat maar aan mij over, Burgemeester, die lijst wordt niet in gediend. Hoe weet gij dat, vroeg de burge meester. Laat u dat maar aan mij over, her haalde de man der wet met kalmte en waardigheid, het is een ambtsge heim voorloopig, doch ik zeg u, het komt voor elkaar. Meer zei hij niet en de Burgemeester moest er genoegen mee nemen. Doch dat het plan van den veldwachter slaagde, begon hij in den loop van den dag al meer te gelooven. Van 12 uur af wachtte hij en de man met de lijst der herbergiers, dat machtige gilde in een Brabantsche gemeente, waar om de 5 huizen een kroeg staat, verscheen niet. Toen het uur der indiening ruim verstreken was, verscheen de veld wachter. En? vroeg de Burgemeester. Nu, antwoordde zijn onderbevelheb ber, zal ik hem nu maar weer losla ten? Wie? Natuurlijk den man met de lijst der herbergiers. Waar is hij dan? Wel, in het cachot, maar ik kan hem nu wel laten gaan, nietwaar? Maar hebt gij dan tegen de wet ge handeld door iemand, zonder reden in het cachot te stoppen? Volstrekt niet, Burgemeester, ant woordde de veldwachter. Maar ik vist van te voren hoe ’t loopen zou. De man, die met de lijst liep, moest handteekeningen verzamelen bij de herbergiers en werd natuurlijk overal getrakteerd. Gevolg was, dat hij tegen den middag aangehouden en opge bracht moest worden wegens openbare dronkenschap. Hij maakte immers de straat onveilig. ’k Heb hem dus maar zoolang op geborgen en hij kan thans zijn lijst wel thuis brengen. De versplintering. Voor de Amsterdamsche raadsver kiezingen zijn niet minder dan 34 af zonderlijke lijsten ingediend. Dat is een record, zegt de N. Rt. Ct. Een groot deel van het kiezerscorps is in allerlei kleine belangen-partijtjes, groe pen en groepjes uiteengevallen. Vooral de middenstand, de handel drijvende en industrieele middenstand, althans verschillende groepen daaruit, heeft in dit sectarisme uitgemunt. De aardappel-, groente- nn fruithande laars, de vischhandelaars, de brood- en banketbakkers, de hotel-, cafè-en res tauranthouders, de kruideniers, de melkslijters, de vleeschhouwers, de drogisten, de drukkers en de boekver- koopers, de bloemenhandelaren en fo tografen, de houders van kleine en van groote waschbedrijven (ieder weer afzonderlijk), de rijwielhandelaren, de kleine artisten en de groote (elk voor zich), de sigarenhandelaren en de ven ters, dzij ^allen hebben hun eigen lijst J}?* geheel zijn er 18 afzonder lijke lijsten door bijzondere midden- standsgroepen ingeleverd. Men zegt, dat hierachter zit de heer A. Weiss, de aanvoerder van het neutrale blok aller middenstanders, die aldus voor deze partij verscheidene raadszetels hoopt te bemachtigen. Engros bij TROMP, Sneek jesteit de Koningin op 6 September te vieren en ongetwijfeld het Nederlandsche volk, dj aan de liefde en dankbaarheid die er Majesteit gedurende 25 ja land en volk heeft gedaan. H voor het nationaal plan tot stand te brengen de nood- .Nieuwe Kerk” te Delft, waar net .rii lem I is opgericht en waaraan de herinnering onzer Stadhouders en Koningen verbonden is. Verder zal aan onze geliefde Vorstin een per soonlijk geschenk worden aangeboaen, dat volgens den wensich van Hare Majesteit, met het oog' op de tijds omstandigheden, niet kostbaar zal mogen zijn. 1 Voor het inzamelen van gelden in deze gemeente heeft zich het bestuur der Oranje ver eeniging bereid ver klaard. Dit bestuur heeft, in overleg met mij, beshjten, daarvoor Zaterdag Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Herleving in de steen-industrie. De steen-, pannen-, en grèsbuizen- industrie in Midden-Limburg begint weder op te leven. De fabrieken te Te- gelen, Swalmen, Venlo en Echt ontvan gen weder groote orders, daar door den hoogen markenkoers niet meer in Duitschland besteld wordt. Ook de Belgische steenfabrieken doen thans minder concurrentie aan. Door Belgische firma’s wordt zelfs in Holland besteld. Verschillende fabrie ken nemen weer personeel aan. Betere tijden voor de tuinbouwers. Een tuinder in Noord-Holland kreeg twee maanden geleden voor twee wa gons kool aan Duitschland geleverd f60; de vorige week ontving hij voor een zelfde hooveelheid f 667. Zij die hun voorraad bewaarden, kunnen dus nu pröfiteeren. Door de Ged. Staten van Noord-Hol land is in totaal aan 614 tuinders cre- diet verleend, onder garantie der pro vincie, tot een bedrag van f 339.715. Op het ongunstig advies der plaatse lijke commissies werden 73 aanvragen afgewezen tot een totaal van f50.150. Botsing tusschen tram en motorrijwiel. Door onvoorzichtigheid van den be rijder, kwam een motorrijwiel te Am sterdam ii? botsing met de tram. Door den schok slingerden de bestuurder, op het tot stand komen dezer lijn een geweldigen invloed hebben gehad, die als haar eerste directeur hebben ge fungeerd, nog in het land der levenden zijn. Het zijn de heeren dr. A. Plate en jhr. Otto Reuchlin. Zij en de heeren J. V. Wierdsma en mr. M. Mees, van wie de eerste in 1880 tot de directie toetrad en de laatste van het begin tot bijna aan zijn dood president-com- missaris is geweest, mogen in de eer ste plaats worden aangemerkt als de mannen, die de lijn gemaakt hebben tot een onderneming van wereldbe- teekenis. In verband met dentegen- woordigen toestand in de scheepvaart werd het gouden feest op bescheiden wijze herdacht in een samenkomst in hetkantoor te Rotterdam, waarcadeaux werden aangeboden door het personeel aan commissarissen en directie en toe spraken werden gehouden. Aan het personeel werden gratificaties geschon ken, benevens een gedenkboek, dat door dr. M. G. de Boer was geschre ven en waarin de geschiedenis van de lijn uitvoerig wordt verhaald. De maatschappij beschikt thans zoo wel op passagiers- als op vrachtge- bied over een goede vloot, een goede organisatie en een goede reputatie. Zoolang dit alles zoo blijft, is de toe komst van de maatschappij verzekerd en al mogen de financiëele resultaten onder de tegenwoordige crisis en on der de restrictie op immigratiegebied in Amerika ernstig te lijden hebben, ook daarin zal weer verandering ko men, eene verandering die zich in een verdere ontwikkeling zal afspiegelen, zegt de directie in haar voorwoord. o De prijs der Advertentiën JI is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. j i I Grootere letters naar plaats- 11 ruimte. Buiten Friesland, uit- j o gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- J De VOORZITTER van het hoofd stembureau in de gemeente Hinde- loopen maakt bekend, dat het hoofd stembureau ten raadhuize dier ge meente op 18 April 1923, des middags 12 uur in een openbare zitting zal be slissen over de geldigheid der op 10 April 1923 voor bovengenoemde ver kiezing ingeleverde lijsten en over de handhaving van de daarop voorko mende candidaten. Hindeloopen, 11 April 1923. De Voorzitter voornoemd, van NAUTA. des namiddags, met wel- zijn vriend, die op de duozitting zat, bevonden, meters ver over de straat. De twee heeren en een der dames werden licht verwond, de andere dame moest in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. Het motorrijwiel is geheel vernield. Inbraken. In de nacht van Zondag op Maan dag hebben dieven zich toegang ver schaft tot de villa van den heer mr. F. J. Frowein, Ceintuurbaan|2, Hilver sum. Daar de bewoners tijdelijk afwezig waren, hebben de inbrekers op hun gemak kunnen werken. Het geheele huis werd overhoop gehaald en onge hinderd konden de heeren vertrekken. Een bewaker van de nachtveiligheids- dienst had licht zien branden en een deur geopend gevonden. Hij stelde echter geen verder onderzoek in, doch deelde zijn ervaring na eenigen tijd aan de politie mede, die toen den inbraak kon constateeren. Van de dieven was toen evenwel geen spoor meer te bekennen. Des morgens werd de familie F., die te Oosterbeek vertoefde, gewaar schuwd. Bij haar thuiskomst des mid dags werd vastgesteld, dat gestolen warentwee gouden heerenhorloge, een gouden damesarmbandhorloge, een zwart gebrand armbandhorloge, een antieke gouden halsketting, een bloed koralen broche met pareltjes, een an tieke gouden broche met paarlen, een geladen revolver en f 325 aan bankpapier. De politie te Barneveld is zes jon gelui van 17- tot 23-jarigen leeftijd op het spoor die op twee verschillende tijdstippen in Roskam’s fabrieken al daar hebben ingebroken en daaruit ongeveer 30 Kg. biscuiten hebben ge stolen. Men heeft getracht in te breken in het postkantoor te Ede. Er is een pa neel uit de buitendeur van de post- karrenbergplaats gezaagd. De inbre kers zijn niet verder kunnen komen, daar de verbindingsdeur met het kan toor met ijzer beslagen is. Vechtpartij Zaterdagmiddag is in de Weststraat te Scheveningen een vechtpartij ont staan tusschen politieagenten en eeni- ge burgers. Twee dronken personen broers, waren uit een café verwijderd en een hunner zou worden gearre steerd door een surveilleerden agent van politie. Hij verzette zich evenwel ernstig, waarbij zijn broer hem kwam helpen. De agent kreeg intusschen assitentie van eenige collega’s. Er ont stond nu een hevig gevecht, waarbij harde klappen met sabel en gummie- stok vielen. Hierbij geraakte een der agenten zijn helm kwijt, terwijl voorts zijn jas gescheurd werd. Naar men van politiezijde mededeelt, namen verschillende burgers gedu rende het gevecht een dreigende hou ding aan en werd er ook met stee nen gegooid. Enkele agenten te paard, die toevallig in de nabijheid waren, hebben het publiek toen op eenigen afstand gehouden. De arrestant is ver volgens naar een politiepost gebracht, terwijl even daarna eenige politie agenten, onder leiding van den hoofd inspecteur Zimmerman, den broer van den arrestant hebben aangehouden, die zich in de woning van zijn zuster bevond. Deze broer had een vrij ern stige wond aan een zijner handen op- geloopen, bij het inslaan van een ruit. Hij werd door den Eersten Hulpdienst verbonden. De Holland-Amerikalijn 50 jaar. Maandag was het vijftig jaar geleden, dat de „Nederlandsch Amerikaansche Stoomvaartmaatschappij” te Rotter dam werd opgericht. Het is zeker wel merkwaardig, zegt het „H.bld.”, dat twee mannen te Rotterdam, die en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. I j Dit blad verschijnt des Za- X j j terdags en kost per kwartaal 3 65 cents; franco per post j1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. j I Ingezonden stukken Don- j derdags voorm. in te zenden, i o Advertentiën tot uiterlijk Don- JI derdagsavonds, uitgez. familieber. Z Het bestuur twijfelt er niet aan of de ingezetenen van Workum willen er gaarne het hunne toe bijdragen, om het nationaal comité in staat te stellen bovengenoemd plan uit te voeren. Voor het collecteeren in ’t Heiden schap en enkele andere plaatsen, buiten de route van het muziekkorps liggende, zullen twee door de Oranje- vereeniging aangewezen dames zorg dragen. Mochten er desniettegenstaande personen worden aangetroffen, die vergeten zijn te bezoeken, en die be hoefte gevoelen iets voor het hulde blijk bij te dragen, dan ben ik gaarne bereid, hun de gelegenheid te geven in een op de Secretarie aanwezige bus hun gift te storten en wel van Maandag 16 tot en met Vrijdag 20 dezer, ’s morgens van 9 tot 1 en ’s namiddags van 3 tot 6 uur. Ik vestig er de aandacht op, dat het bestuur der Oranjevereeniging binnen afzienbaren tijd, op nader be kend te maken datum, een tweede inzameling van gelden zal houden, be stemd voor in Workum te houden festiviteiten, als schoolfeesten en der gelijke. De collecte op Zaterdag a.s. wordt afgedragen aan het comité voor het naiionaal huldeblijk. Van harte beveel ik deze inzameling bij de inwoners van ons stadje aan, opdat moge blijken, dat ook in Wor kum de liefde én trouw voor Koningin Wilhelmina in het bijzonder en voor het huis van Oranje in ’t algemeen onverzwakt is. De Burgemeester van Workum, A. WAGENAAR Azn. N.B. A.s. Zaterdag worden dus alleen gelden voor het nationaal huldeblijk gevraagd. L FRISO. 4- aaw* J J AA A A A A ■▼▼▼VW W W W

Friso nl | 1923 | | pagina 1