■4 PEPERMUNT WIE Workum I-Sneek II Nieuws- en Advertentieblad Wij weten het niet|sP°(^X?cft waarom er nog gasverbruikers zijn die nog niet op gas koken, en nog geen gasfornuis, -oven of strijkbout in huis hebben. Is het onwetendheid Vraagt inlichtingen ten kantore der Gasfabriek. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. V S Vrnchtentabletten Workum (Opgericht 6 Mei 1912). 3® Heeft ze wel eens geproefd? ZATERDAG 9 JUNI 1923. 49ste Jaargang. No. 24. Zondag 10 Juni ’s nam. 4 uur. Black-boys I-S. V. G. I Aanvang 2 uur. Prijs Zilveren Medaille. Donateurskaarten zijn dezen dag niet geldig. by TROMP, Sneek. UitgLve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. z TROMP, Sneek e week. Hij streeft er, als 1 t e t, Los en in rollen. Heerlijk frisch van smaak. Probeert ze eensl aardig voorschrift en vraagt, ol daarvoor ook vergoeding geniet, de Voorzitter vindt ook dat voorschrift I t c t y staat aan de Spits door onovertroffen kwa liteit. e d g r r 1 1 V a a a a a v e L- n 7 r r agebracht. daarna zonder (Finale Seriewedstr. Hemelvaartsdag) Prijs Zilveren Lauwertak. Voorafgegaan door deattractie-wedstr. Entree’s 25 cent. Kinderen 10 cent. Zie Sportnieuws. I De prijs der Advertentiën I is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. 2 SEa Advertentiën tot uiterlijk Don- Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor Standaardmerken wil of goedkoope SIGAREN kan uitstekend terecht GROOTHANDEL. gmr* Enorme keuze SIGARETTEN. 1 ling de gelegenheid geheel af te staan voor de Leeszaal, hetgeen de Voorz. toestemmend beantwoordt, want de in richtingskosten zullen voor de Lees zaal tamelijk hoog zjjn en het Bestuur en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Friesland filiaal D. V. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. voor, dit adres voor kennisgeving aan te nemen, waartoe zonder hooldelijke stemming wordt besloten. Punt 13. Adres van het Bestuur der Vereeniging „Openbare Leeszaal en Bibliotheek, Workum en Omstreken/ houdende verzoek om de bovenver dieping van het gerestaureerde waag gebouw in huur te mogen bekomen. De Voorzitter zegt, dat bij destukken tevens het advies van B. en W. ter inzage heeft gelegen, waarom hij thans machtiging vraagt voor B. en W. om met voornoemd Bestuur een contract te sluiten, waarbij de jaarlijksche ver goeding van de zijde der Vereeniging wordt bepaald op f 200, met vrij gebruik van electrisch licht. Ter toelichting voegt hij er nog bij, met het Bestuur eene nadere kleine wijziging in het plan te hebben besproken, waarvoor v L -ivO, zou bijdragen in dé kosten. (Inmiddels wordt den leden nog de gelegenheid gegeven, de teekening in te zien). De heer de Boer, krijgt op zijn vraag, voor welken tijd het contract zal worden afgesloten, ten antwoord, dat daarop nog geen afdoend antwoord kan worden gegeven. De heer Brandsma vindt het weer pelijke toestanden, en vindt het vreemd, zeer eigenaardig, dat in dezen net als bij de restauratie der waag, geen berekening in details is gegeven, en meent dat de Raadsleden die dingen niet langer moeten accepteeren. De Voorzitter meent, dat de Raad dan maar moet verklaren, met de zaak niet accoord te kunnen gaan, doch dat het beter is, thans alleen de aan dacht bij deze zaak te bepalen. Het is echter een vergissing geweest, dat het gevraagde niet bij de stukken ter inzage heeft gelegen, maar dat verzuim is toch de moeite niet waard. De heer Brandsma geeft te kennen alleen ten opzichte van Boontje, tegen deze telkens wederkeerende handeling te moeten protesteeren en wil daarom in dergelijke gevallen overlegging van alle stukken. De Secretaris wil opmerken, dat Boontje in dezen vrij uit gaat, maar ij dat door een onwillekeurig verzuim of verkeerd begrijpen, de volledige stukken niet zijn overgelegd. De heer Hobma vraagt nadere in lichtingen omtrent den afstand aan de Leeszaal en of de Gemeente te dien opzichte daarover, buiten de Leeszaal om, ook eenige beschikking behoudt, waarop de Voorzitter antwoordt, dat 1, thans 3 dagen die gelegenheid open gesteld is, maar stel dat het 6 dagen wordt, dan kan de Gemeente daarvoor niet altijd electrisch licht geven. Maar ook, het Bestuur zal zelf de gelegen heid geheel als leeszaal inrichten, zorgt zelf voor meubileering, voor alles. Ook moeten de gasbuizen voor de verwarming worden vernieuwd en is electrische lichtinstallatie gewenscht, maar èn electrisch licht èn gasver warming liggen op den weg der Leeszaal. De heer Veenstra wil het lokaal ook voor gebruik van andere dingen afstaan, b.v. voor een corps of zang- vereeniging, maar, asjeblieft, geen corps of zangvereeniging, zegt de Voorzitter, want daarvoor zal het zaaltje geheel ongeschikt blijken te zijn. De heer de Roest merkt op, dat zoodanige regeling ook een groot bezwaar voor de Leeszaal zou zijn. De heex' de Boer stelt voor, dat B. en W. in overleg met het Bestuur der Leeszaal, een contract zullen op maken en dit later ter goedkeuring aan den Raad zullen aanbieden. De heer Hobma had meer het oog gevestigd op afstand van het lokaal voor een commissie-vergadering of het houden van een bakercursus of zoo iets. dat Abma alleen de vruchten moet plukken van de regeling van minister Aalberse. Hij wil, dat de Raad er niet mee accoord zal gaan, om Abma Zaterdags tot 4 uur te laten werken. De heer de Roest vraagt ook, dat het toch de bedoeling is, Abma zijn vrijen Zaterdagmiddag te laten en wil verder, dat de bepaling, dat de Ge meentewerklieden vrij af moeten vra gen aan den Architect, om de Ge meente te verlaten, alleen betrekking zal hebben op werkdagen. De Voorzitter meent, dat die bepa ling niet van veel beteekenis is en wel kan blijven bestaan, wijl een verdere strekking ook niet in de be doeling van B. en W. is gelegen. De heer Faber vindt de bepaling, dat de stadstimmerman zijn eigen ge reedschap moet houden, een eigen aardig voorschrift en vraagt, of hi daarvoor ook vergoeding geniet, doch de Voorzitter vindt ook dat voorschrift niet van groot belang, wijl daarvan in de praktijk wel niet veel terecht zal komen. Verder wijst de heer Banning nog op een in hetzelfde re glement voorkomende bepaling, dat werk, buiten den gewonen werktijd verricht, niet zal worden vergoed, waartegen de Voorzitter opmerkt, dat de verhouding van Gemeente en zijn ambtenaren een andere is dan die bij een particuliere werkgever. In ge meentelijk bedrijf kan men bij een weinig extra werk niet direkt daar voor vergoeding geven en daarom acht hij die bepaling niet zoo bezwa rend. De heer Banning meent, dat b.v. voor het zandstrooien in den winter, wanneer dit ’s avonds of Zondags ge schiedt, toch wel vergoeding wordt gegeven en wil die bepaling dan van kracht laten blijven. De heer de Vries vindt, dat voor die vergoeding alle reden bestaat en dit alleszins billijk is en in die richting ook steeds wordt gehandeld. Het voorstel van B. en W. wordt daarna zonder hoofdelijke stemming aangenomen. De Voorzitter deelt nog mede, dat voor het personeel ter secretarie, de werktijd gedurende den zomer is ver lengd tot 6 uur ’s namiddags. Punt 12. Verzoek van B. en W. van Smilde, om adhaesie te willen betuigen aan eene door den Raad dier gemeente aangenomen motie inzake de heffing der gemeentelijke inkomstenbelasting. In die motie wordt aangedron^en by de heffing van de inkomstenbelasting Dus, zegt de heer Brandsma, is de bedoe- voor de gemeenten te nemen het ge-1” middelde der inkomsten over eenige der voorgaande jaren, instede van het laatst verloopen jaar. De Voorzitter stelt namens B. en W. VERSLAG van de Vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 31 Mei 1923, des na middags 4 uur. Voorzitter de heer A. Wagenaar Az., Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met de voorlezing van het formuliergebed, stelt de Voorzitter als punt 1 der agenda aan de orde: 1. Notulen der vorige vergadering. De heer Brandsma kan zich niet vereenigen met het genotuleerde in zake de benoeming van een opzichter by de restauratie van het waaggebouw, wijl daarop, naar zijn meening, oor spronkelijk niet was gerekend, hetgeen de Voorzitter betwist, wijl dit vol doende uit de stukken blijkt. Verder merkt de heer Brandsma op, dat hem in den mond wordt gelegd, dat hij geen vertrouwen in Boontje stelt, doch hij heeft gezegd geen vertrouwen te stellen in de cijfers van Boontje. De heer Haijtema is van meening dat Brandsma de bedoelde woorden wel heeft gezegd, wat ook het gevoelen is van den heer de Vries. De heer de Roest spreekt er zijn verwondering over uit dat nu wel over dat punt wordt gediscuseerd, doch hem in de vorige vergadering daarover het woord is geweigerd. Het voorstel van den heer Brandsma vindt geen steun. De heer de Roest merkt nog op dat hij niet gezegd heeft dat de ervaring van den be noemden opzichter beneden nul staat, maarals zoo’n jongmensch meer er- loontje, dan staat voor hem de ervaring van Boontje beneden nul, welke wijziging in de notulen zal worden aangebracht. De notulen worden hoofdelijke stemming vastgesteld. Punt. 2. Mededeeling van inge komen stukken: a. Een schrijven van de fa. Tjeerde, houdende aanneming der voorwaarden waarop haar een stuk grond in erf pacht is afgestaan. b. Een apostille van Ged. Staten, geleidende het goedgekeurd Raads besluit tot wijziging der Gemeente- begrooting, dienst 1922. c. Een schrijven van den heer M. J. Schootstra, houdende aanneming zijner benoeming tot plaatsvervangend lid van het Hoofdstembureau. d. Een apostille van Ged. Staten, geleidende het goedgekeurd Raads besluit tot afstand van grond in erf pacht aan fa. Tjeerde. e. Idem, idem tot onderhandsche verhuring van middenstandswoningen aan D. Boontje en fa. Simon Gaastra. f. Een afschrift van het proces verbaal van de gehouden zitting van het Hoofdstembureau. g. Twee afschriften van het proces verbaal der gehouden verkiezingen. h. Een mededeeling van B. en W. van den uitslag der gehouden aan besteding van de restauratie van het waaggebouw. i. Idem, dat bij de Friesche Bank een geldleening is afgesloten van f 13.500. j. Een schrijven van G. Veltman, houdende aanneming zyner benoeming tot Concierge van het gemeentehuis. k. Een schry ven van den Gemeente- architect D. Boontje, inzake de ge houden besprekingen in de vorige vergadering, betreffende de benoe ming van een opzichter-teekenaar. it ij it e >- s t- t, Q 141? U P jaren staat onze zaak overal bekend als DE zaak, waar de grootste sorteering :is; waar vlot geleverd wordt en de gelijk verpakt, en bovendien scherp geconcurreerd, zoodat voor winkeliers n Chocolade- en Suikerwerken, Cacao, Biscuits, Banket, enz. Eerste-Hands Adres is voor in dien geest te besluiten, in ver band waarmede zij voorstellen de in structie van stadstimmerman en weg werkers te wijzigen. De heer Veenstra wijst op den 48- urigen werkweek voor den stadstim merman, de 36- urigen voor het Secre- tarie-personeel en den 54-urigen werk week voor de politie, waarbij voor deze laatsten dan 9 op een Zondag vallen. Als dit waar is, dan wil hij daarover zijn leedwezen betuigen en meent hij te mogen pleiten voor een vrijen Zondag voor hen, opdat ook hun gezinsleven daarvan mag profi- teeren, want anders zal die lange Zondagsdienst een knuppel in het hoenderhok blijken te zijn. Nadat de Voorzitter den heer Veen stra heeft gevraagd of dezé persoon lijk, dan wel namens de politie die beschouwing ten beste geeft en deze heeft geantwoord, zijne persoonlijke meening te vertolken, geeft de Voor zitter eene berekening van een werk week voor de politie van 48 a 49 uren. Genieten zij echter geen vrijen Zondag, dan krijgen zij daarvoor een vrijen dag in di hoofd der politie, zooveel mogelijk naar, hen een vrijen Zondag te geven, maar het is tot nu toe onmogelijk, ingevolge de verregaande baldadig- de Vereeniging dan nog f 100, heid der jeugd. Vooral op Zondag worden dienaangaande vele klachten gehoord, maar overigens streeft hij er zooveel mogelijk naar, het op den duur 'met 3 agenten te kunnen doen. De heer Banning geeft als zijn ge voelen te kennen, dat de heeren van de Kamer van Koophandel, zeker geen ruimen blik hebben op de maatschap- 1. Een uitgave van de Provinciale Vereen, van Vreemdelingenverkeer, waarin iets voorkomt omtrent het stedeke Workum. De Voorzitter stelt voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen. De heer de Roest vraagt of dat rapport van den Architect vrijwillig of op verzoek is ingediend, waarop de Voorzitter antwoordt, dat dit vrij willig is geschied. De heer de Roest hoopt, dat dit niet gewoonte zal wor den bij Gemeente-ambtenaren, zulke lange brieven in te zenden, want blijkbaar beschouwt Boontje zich als twaalfde Raadslid. De Voorzitter meent, dat wanneer de heer de Roest wordt aangevallen, deze zich ook zal trachten te verde digen, waarna de ingekomen stukken zonder hoofdelijke stemming, voor kennisgeving worden aangenomen. Punt 3. Aanbieding van het ge- meente-verslag en van het verslag der Volkshuisvesting, beide over 1922. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, deze stukken gedurende 14 dagen voor de leden ter visie te leggen ter Secretarie. De heer Veenstra wil opmerken dat op bladzijde 2 wordt gesproken van Chr. Ger. Kerk en predikant, doch dat dit moet zijnGereformeerde Kerk. Tot de ter visie legging'wordt zon der hoofdelijke stemming besloten. Punt 4. Aanbieding van het verslag en balans, winst- en verliesrekening der Vereeniging „Volkshuisvesting” over het jaar 1922. Conform het voorstel van B. en W. wordt zonder hoofdelijke stemming Dej besloten ook deze stukken gedurende 14 dagen voor de leden ter visie te leggen. Punt 5. Aanbieding van een besluit van het Burgerlijk Armbestuur, tot wijziging der begrooting zijner admi nistratie over het jaar 1922. De Voorzitter zegt dat dit punt, ingevolge besluit der vorige verga dering, om inlichtingen is terug gezonden. Het nader advies heeft ter inzage gelegen, waarom hij namens B. en W. voorstelt, het besluit thans goed te keuren, waartoe zonder hoof delijke stemming wordt besloten. Punt 6. Alsvoren van de Voogden van het Stads-Weeshuis, tot wijziging der begrooting hunner administratie voor het jaar 1922. Op voorstel van B. en W. wordt ook dit besluit zonder hoofdelijke stemming goedgekeurd. Punt 7. Voorstel van B. en W. Tot aanvulling van de met de provincie gesloten overeenkomst tot het hebben van kabels, het plaatsen van steun punten enz. in, op of boven gemeente- eigendommen. De Voorzitter deelt mede, dat deze aanvraag in overeenstemming is met een desbetreffend reeds vroeger ge nomen besluit en waarom B. en W. thans machtiging vragen, aan het ver zoek te voldoen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 8. Voorstel van B. en W. tot wijziging der gemeentebegrooting voor den dienst van 1922 en 1923. De Voorzitter zegt, dat deze voor stellen ter visie hebben gelegen en verzoekt daarom die wijzigingen thans goed te keuren. Op een vraag van den heer Veenstra of de f 4000 voor het Stadhuis betrek king heeft op de geheele verandering, krijgt deze een toestemmend antwoora, doch in verband met f 215 van het laatste punt der agenda, zou hij gaarne zien, dat de Raad in die dingen meer ig) varing heeft dan B< werd erkend, opdat het publiek ook beter over die dingen zal kunnen oordeelen, iets, wat volgens den Voor zitter, ook verder in het plan van B. en W. ligt. De heer de Roest wijst er op dat de verandering van het Stadhuis, de geraamde post met f 1680 heeft over schreden, want begroot op f 2250, was daarvoor f 3930 uitgegeven. De ver andering inzake den inwonenden Concierge heeft f 800 gekost, maar waaraan is dan de overige f 880 be steed? In zijn geheel is het toch een zeer hooge uitgaafpost. De Voorzitter licht toe, dat, toen de zaak onder handen werd genomen, veel bleek verrot te zijn, hem die restauratie ook is tegengevallen en achteraf is gebleken, dat het beter is zoo iets later misschien aan te besteden. De heer Brandsma vindt den post: stormschade ad f 976, zeer hoog en acht die overschrijding van zooveel posten toch een eigenaardigen toe stand. De Voorzitter wil opmerken dat die kwestie van stormschade ook aan B. en W. later onder de oogen is ge komen, maar de architect moest toen in die gevallen directe maatregelen nemen. De heer Brandsma meent, dat hier toch verschillende posten zijn samen gevoegd, hetwelk toch voor de leden een eigenaardigen indruk moet geven en zij daardoor geen zuiver overzicht van de financiën kunnen krijgen. Nadat de Secretaris nog eenige inlichtingen omtrent het verloop dier zaken heeft gegeven, belooft de Voor zitter den architect om de noodige inlichtingen te zullen vragen, waarna de voorgestelde wijziging der begroo ting zonder hoofdelijke stemming wordt goedgekeurd. Punt 9. Voorstel van B. en W. tot het doen van af- en overschrijvingen van en op uitgaafposten der gemeente- Legrooting, dienst 1922. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, dat de Raad daaraan zijne goed keuring zal verleenen, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 10. Voorstel van B. en W. tot het doen van rechtstreeksche uit gaven uit den post „onvoorziene uit gaven” der begrooting, dienst 1923. Ook in dezen wordt geadviseerc daartoe te besluiten. De heer Brandsma wil het daarin genoemde cadeau aan het mede-Raads- lid (S. Haytema) door de leden zelf laten betalen, als een door hen ge brachte hulde. De Voorzitter vindt dit een eenigszins teere kwestiewaar de heer Haytema er zelf bij tegen woordig is, maar zijne bedoeling is geweest, dat blijk van waardeering te geven „namens de Gemeente1*, aan een oud Raadslid en vindt het beter, daarover geen verdere discussie te voeren, waarna het voorstel van B. en W. zonder hoofdelyke stemming wordt goedgekeuid. Punt 11. Brief van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Fries land, betreffende eene verlenging der werkuren van personeel in Gemeente dienst met voorstel van B. en W. In den door den Secretaris gelezen brief adviseert de Kamer den arbeids duur van Gemeentepersoneel tot het bij de Wet vastgestelde maximum te verhoogen, overtuigd, dat de overheid in dezen moet voorgaan, opdat de particulieren zullen volgen, en waarom zij voorstelt dien arbeidsduur op 48 uren per week te bepalen. De Voorzitter stelt namens B. en W. voldoen, waartoe zonder Punt k Voorstel van B. en W. tot iging der gemeente begroo dienst van 1922 en 1923. l l 5 3 t 3 5 t i, 3 3 3 st 1- 3- 3- 3- 1, .1 O.

Friso nl | 1923 | | pagina 1