pepermunt! Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Goed adres voor Sigaren HET TOPPUNT van gemak en zindelijkheid is verwarmen of koken met gas. Banket, Biscuits, Chocolade, Suikerwerken, Cacao, enz., enzlevert in grootste sorteering vlug, degelijk ver pakt, tegen concurreerende prijzen VrU gesproten I V.S. Pepermunt is ook zoo Geen wonder 49ste Jaargang. ZATERDAG 16 JUNI 1923. No. 25. Binnenlandsch Nieuws. TROMP, Sneek. TROMP, Sneek. Uitgi.ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Vele t l t l den iocsSand verkeerds. De cfficier van justitie u van dji vonnis in hooger beroep gegaan. t De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, a elke regel meer 7 cents. X Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, a 10 ets per regel. Bij abon- T nement belangrijk lager. X hetzij goedkoops of S,andsardtnerkeD, is Vele nieuwe soorten Sigaretten ontvangen. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor 1 -- Vraagt inlichtingen ten kan tore der Gasfabriek. een gesteld) voor zien wij ons werkweek te moeten inkorten en ons personeel thans en waarschijnlijk ook in de naaste toekomst te moeten inkrimpen. In verband met dese aangelegenheid heeft het gemeenteraadslid, de heer A- Bekhuis, aan den burgemeester verzocht, hom in de gelegenheid te stellen, over dese aaak eenige vragen te doen n.l., of B. en W. werkelijk werkgelegenheid hebben tegengehouden of het B. en W. bekend is, op welke wijze da firma Nering Bögel de hulp van de regeeiisg in deze zou htsbben ingeroepen. Het blad verneemt nader, dat reed* aan 10 of 12 arbeiders van de fabriek ontslag is aangezegd. ADRES VAN VERTROUWEN. 3* IJ de kwaliteit der VERLEIDELIJK Overal verkrijg baar. 1 verovert S eiken dag nieuwe afnemers. de eertjjds zoo solide belegging van kapitaal in onroerend goed en hypothe ken een onherstelbare en niet te over- ziene schade zal worden toegebraoht. Boefjes. Vier kleine jongens, de oudste was pas elf jaar, hebben den geheelen inventaris van »Hot Witte Huist te Purmerend, waar de kindervoeding onderdak had ge vonden, vernield. De electrische lampen zijn naar beneden gehaald en op den vloer stuk gesmeten, het elecirieoh kook- apparaat en ’t verdere kookgerei vernield en toen dat alles kapot en verstrooid lag, hebben ze hun vernielzucht verder bot gevierd aan de ruiten en het behangsel Tenslotte zijn ze aardappelen gaan koken, ’t Mag een wonder heeten, dat er geen brand is ontstaan. Toen een voorbij komende politieagent ontdekte dat in »Het Witte Huize iets bijzonders gebeurde en naar binnen ging, vluchtten de kinderen naar den tuin, waar ze zich in het lange gras verstopten. Daar vond hen de politieagent. De jongens zijn binnengekomen met behulp van meegenomen sleutels, wrar- van er een op de deur paste. Gratis logies, lunch en diner. De 33 jarige koopman P. A. C. on zijn vriend E 8. uit Den Haag hadden een oplossing gevonden voor het dure leven en waren in het bezit van het geheim om gratis in hotels te logeeren en n restau rants te lunchen en te dineeren. Overal waar zij kwamen moest E. 8. na afloop van diner, lunch of ontbijt zich verwij deren. C stond dan na eenigen tijd ook op en zeide, dat zijn vriend die direct terug zou komen, alles wel bot&len zon. Maar 8. kwam al evenmin terug als C. Deze vinding ken men echter in isdea établissement slechts een keer toepassen In do lunchroom «The Hagen» te Rot terdam is men hun te slim afgeweest. Ook daar verweiderde 8. zich, nadat men ruimschoots gebruik had gemaakt van fos- co, chocolade, limonade, krentebroodjes en roomsoezen. C. wilde eenigen tijd later ook opstaan en zich verwijderen met de mededeeling dat zjjn vriend direct terug zou komen om de vertering te betalen Mzar de juffrouw, die den ongewone eet lust van haar klanten met eenige verbazing gevolgd had, ging voer den uitgang staan en verzocht C eerst de kleine formaliteit aan de kassa in orde te maken. Toen viel C. door de mand. Men haalde de politie er bij, die C. mesnam en aan het bureau al spoedig vernam, dat verschillende hotels en csfé’s daar ter stede nog een kleine vordering op C. en zijn vriend hebben. C. bleef aan het bureau, maar 8. is onvindbaar en ongetwijfeld bezig zich van klein geld te voorzien ofvan een anderen vriend, vertelt de Tel. Een geoorloofde overtreding der winkelsluitingsverordeniag. Iemand had des middags bij een i b ciën aan de Keizersgracht te Amsterdam een bril gekocht. Het bleek, dat de glazen niet goed waren en ’e avonds on geveer half tien, begaf de kooper zich wederom naar den optici a om een anderen bril. Een agent maakte wegens overtreding der winkelsluiting^ verordening prooer- verbaal op tegen den opticiën. Deze werd door den kantonrechter tot een geldboete veroordeeld. In hooger beroep sprak de den opticië i vrij, op grond, dat de heer, dio de bnlleglazen kocht na het slukinge- Niet mopperen. Duizenden menschen mopperen tegen woordig over het weer. Maar weinigen beseffen daarbij, hoe onbillijk ze zijn, meent »de Tel.» Want de Nederlander kan over ’t algemeen deze weersom standigheden uitstekend verdragenvoch tige dagen zijn voor ons gestel beter dan droge en heete. In het leger vooral merkt men het aan het weerstandsvermogen. Groote af- standcmarschen op vochtige dagen worden uitmuntend verdragen, maar wanneer de zon blakert, is het mis dan vallen er velen flauw, alsof ze omver geblazen worden. De ervaring leert ook, dat de gutsende regen niet bevorderlijk is aan de verbreiding van besmet telg ka ziekten. De vorst, vaak als heel gezond betiteld, staat in dit opzicht ver bij den regen achter. En voor de kinderen is het ook een voordeel, dat ze in plaats van in over verhitte lokalen thans in frissohe scholen kunnen ver big ven. Het onderwgs is er stellig mee gebaat. Ook de eetlust en de slaap worden in gunstigen zin beïn vloed. Al zien we dus op a’n tijd graag de zon als levenwekkendon factor in ons leven, ’t is toch wel een beetje ondank baar, in deze dagen alleen maar te mopperen. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Handels- informatiebureau van Van der Graaf en Co’s Bureaux voor den Handel zijn over de afgeloopen week, eindgende 8 Juni in Nederland uitgesproken 53 faillisse menten tegen 51 faillissementen in de zelfde week van het vorige jaar. 1 Januari tot en met 8 Juni 1797 faillissementen tegenover hetzelfde tgbperk van het Van 1923 1240 over vorige jaar. Machinaal melken, veehouders in Noord-Hollaud maken tegenwoordig gebruik van een uit Zweden ingevoerde melkmachine. Daarbg wordt, vertelt »de Tel.«. met een riem de melkpan aan de koe be vestigd, de epeenkoppen worden op de 4 spenen gep'aatst en omsiuiten deze, zoon s anders met de hand geschiedt. De machine is door een gummislang aan een motor bevestigd, die in de boerderij geplaatst is. Wanneer een koe uitgemo&en is, wordt de pan geledigd en aan een ander beest bevestigd. In enkele dagen gewennen de dieren aan deze behandeling, die uit hygiënisch oogpun' veel voordeel heeft boven de oude melk wijze. Eén machine brengt per uur gemiddeld 60 L. melk uit. Eén man kan 4 machinos bedienen, zoodat op een grooten veestapel een belangrijke besparing van arbeidsloon verkregen wordt. Om een voetbalwedstrijd te kunnen bijwonen. Een besteller, die belast met het sor- teeren van brieven aan het postkantoor te Amsterdam, uit een brief van een Hasgaohe Voetbaivereen, twee plaats bewijzen stal voor een in het Stadion te houden wedstrijd, hoorde voor de rechtbank zes maanden gevangenisstraf tegen zich eiechen, Ook is bij zijn be- opti- trekking kwjjt. Tegen den vriend van den besteller, die op een der kaartjes naar het Stadion was gegaan, werd drie maanden gevang, geëischt. De loonen der landarbeiders In noorde'ijk Friesland heerscht onder de landarbeiders, zoo bericht men ons, groote ontevredenheid over de thans geldende 'oonen, welke voor de mannen zijn vsstge- steld op 25 oent per uur en voor de vrouwen op f 1 f 1.20 per dag. Op verschillende plaatsen worden protejiver^aderingen be- uur, «onder lorgnet in een hulpbehoeven- tegd, terwij’ da Nederlanlfcha Liadarböi- derabond wederom eene bespreking hoeft aangevraagd mei d» werkgeversorganisa tie in het landbouwbedrijf. L. Ct. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. ’s Rijks Munt. Aan de Munt zijn 18 werklieden en 4 ambtenaren ontslagen. E«n verrassing is dat overigens niet, volgons het »U. D.< Er zijn onlangs ook al verschillende leden van het personeel ontslagen, en de werk zaamheden zijn dusdanig ingekrompen, dat het noodzakelijk ie geworden mat zoo weinig mogelijk menschen voort te gaan. De werkzaamheden zijn eigenlijk tot een minimum gereduceerd. Dit komt doordat in oorlogstijd de aanmaak van nieuwe munten met groote hoeveelheden heeft plaats gehad. Ons land heeft nu op 't oogenblik zilveren ruilmiddelen genoeg en Indië, dat altijd het belangrijkste afneem gebied is geweest, speelt op het t ogen blik ook geen rol in de afname van zilvermunt. Het gevolg is, dat de arbeid aan de Munt zoo goed als stil staat. Intussohen is men bezig te verkrijgen, dat een hersmelting zal plaats hebben van het grove zilver, terwijl *t niet mo gelgk is, dat ook op andere wijze nieuwe arbeid gevonden wordt. De dure spoor en de auto-concur- rentie. Dat de spoor niet uit kan, ligt niet aan het feit, dat ze hare tarieven niet hoog genoeg zou hebben gesteld. Die hooge ta rieven zijn juist oorzaak geworden, dat de spoor meer en meer concurrentie krjjgt van vrachtauto’s en auto-bureen. De Minister van Waterstaat ziet die concurrentie met leede oogen aan en heeft aan de pas geïnstalleerde staatscommissie voor het vervoer de vraag voorgelegd, of niet gedacht moet worden aan vrijheids beperking» en «belasting» van die con- ourreerende auto’s. Onzin, zegt de »N. R. Ct.«. Zulk eene politiek kan wellicht liggen in de lijn van de tegenwoordige regeering, die veel voelt voor verplaatsing van lasten, maar daarmee wordt feitelgk niets gewonnen. Zoowel de minister als de voorzitter der commissie hebben er op gewezen, dat de malaise, die de schuld voor een goed deel van het tekort der spoorwegen draagt, waarschijnlijk nog van langen duur zijn zal. Welnu, als dit soo is, dan moge de commissie vóóral overwegen, dat in deze malaise- jaren aan niets zoo zeer behoefte zal zjjn, en niets zoozeer zal kunnen bij dragen, om de ongunst der tgden te overwinnen, dan goedkoop vervoer. Het auto- vracht- en personenvervoer dat zich zoo sterk aan het ontwikkelen is, dankt vooral hieraan zijn snelle op komst: in de eerste plaats, dat het goedkoop is, en vervolgens, dat het zich gamakkelijk aan de behoeften van het oogenblik aanpassen kan. Het heeft waarschijnlijk nog een zeer groote toe komst, en het kon wol eens blijken, dat het ook op den duur, wanneer de ma laise voorbij is, nog een ernstige con current van de spoorwegen blijven zal wegens de gemakken, die het boven deze laatste kan aanbieden. Niets is Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post Z 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- 2 derdags voorin, in te zenden, a Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. kortziohtiger, dan nu, ten bate van de spoorwegen, maatregelen te willen bera men, die de ontwikkeling van het auto vervoer zullen tegengaan. Het motorvervoer is het moderne in opkomst zijnde vervoer, en men zal zich met deze gedachte vertrouwd hebben te maken. Gelijk de opkomst van de spoor- en tramwegen de beteekenis van het ver voer te water hebben gewijzigd, zal het auto-vervoar op zijn beurt de beteekenis van het spoorwegvervoer niet verminde ren want voor massa-vervoer en het verkeer over lange afstanden zullen dc spoorwegen nog wel voor langen tijd het hoofdvorkeersmiddel blgven maar wel veranderen. Het moge noodzakelijk blijken, van het vervoer per auto eene bgdrage te gaan vorderen in de door dat vervoer buitengewoon verhoogde kosten van aan leg en onderhoud onzer wegen, als be ginsel moet voorop gesteld worden, niet dat het autovervoer een lastige concur rent is geworden van onze spoorwegen, die met een jaarlijks aanzienlgk tekort hebben te kampen, maar dat het een uiterst nuttig e» gemakkelijk vervoer middel is, waarvoor de voorwaarden om tot verdere ontwikkeling en volmaking te komen ook van staatswege behooren te worden geschapen. Malaise. De directie van de Deventer Ijzer gieterij en Machinefabriek v.h. J. L. Nering Bögel en Co. te Deventer heeft Zaterdagmorgen aan haar personeel ken nis gegeven, meldt de »N. R. Cc», dat ze door da voortdurende malaise in haar bedrijf genoodzaakt was, voorloopig des Zaterdagsochtends niet te laten werken. »Wjj hebben», aldus schreef de directie, «sinds weken gehoopt, dat de gemeente afgelegen porcoelen, Deventer, die een brug van ongeveer f 70.000 had te vergeven, deze brug tou bestellen bij een der Hollandsche fabrieken, die zich tegenover ons ver plicht hadden, in dat geval, voor een zelfde bedrag aan gietwerk bij ons te plaatsen. Evenwel hebben noch de wet houders van publieke werken en van sociale aangelegenheden, de hoeren mr. de Boer en Kelderman, noch de direc teur van gemeentelijke werken, de heer Van Gedt, daartoe kunnen besluiten, daar de Nederlandscho fabrieken onge veer f 6000 hooger hadden aangeboden, dan de firma Wm. H. Müller en Co. Thans, nu deze brug aldaar besteld is, en hierdoor ongeveer f 35.000 aan Icon voor onze arbeiders (dat wil dus zeggen, dat ongeveer 30 volslagen werklieden heel jaar te werk konden worden ons verloren is gegaan, helaas genoodzaakt, de Een pleit voor den strijkgeld- schrijver. De strijk- en verhooggelden bij vei lingen van onroerende goederen zullen worden afgesch&fi, heeft de Tweede Kamer besloten. Als de Eerste Kamer er ook zoo over denkt, dan is het gebeurd. Maar dat moet niet, bepleit iemand in de »N. R. Ct.« Mst het verdwijnen der verhooggelden kan hij vrede nemen, omdat die de prijzen kunstmatig op dri ven, vaak tot boven de werkelijke waarde. Maar met de strijkgelden is het iets anders. Die drgven de prgzen niet op, maar bepalen min of meer de juiste waarde. De verkoopingen vooral op het platteland worden geheel beheersoht door het uitloven van strijkgeld De strgkgeldsshrgver brengt ter wille van een botrekkelgk kleine belooning het perceel tegen niet op de waarde. Vergist hij zich, en biedt hij te veel, dan loopt bij de grootste kans het per ceel te houden, en de door hem gebo den som te moeten betalen. In de meeste streken van het land zijn de strijkgeldschrijvers dan ook de bij uitstek deskundigen, die door langdurige praktijk de waarde van de te veilen perceelen zeer juist weien te tsxeeren. Wensoht iemand een perceel te koopen, hij heeft dan do gelegenheid dit voor de juiste waarde te doen; aan het bod van den strgkgeldschrijver heeft hij een maatstaf. Koopt bij het dan, welnu de strijkgeld- «chrijver heeft wat verdiend, zijn doel is bereikt, maar de maatschappij heeft nog grooter voordooi, want dan is het goed verkocht voor de waarde, die het heeft. De kooper tracht het door hem be geerde perceel zoo goedkoop mogelgk te verkiggen, de verkooper wil gaarne zoo veel mogelgk hebben, welnu de strijk- geldzohrgver is de man, die tussohen hen inslaat en het goed op de juiste waarde brengt. En zijn belangetje ver- dwijns geheel in het niet bij het belang, dat de maatschappij er bg heeft, dat onroerende goederen voor de juiste waar de worden verhandeld. Wordt het strijkgeld afgecchaft, dan is ook de waardebepaling van het on roerend goed verdwenen. Een’gszin? waar maar een enkel persoon belang bij heeft, zullen voor een appel en een ei worden ver kocht, immers niemand maakt het den liefhebber van zulk een perceel last’g Waar blgven op die manier de be langen der minderjarigen en met hen gelijkgesteiden, wier onroerende goederen alleen in ’t openbaar verkocht mogen worden Waar die van hypotheekhou ders, als zij de kans loopen, dat bij verkoop hunne zoo soiled jeaohte beleg ging groot gevaar loopt? De bij uitstek deskundigen de Broe derschap van Notarissen en de Ver- eeniging v. Directeuren van Hypotheek- 1 anken, hebben tegen dit ontwerp ge waarschuwd I Waren hunne betoogen niet de moeite van bespreking waard Als men zich dez<- zaak dieper indenkt, zegt de schrijver, dan rijst de vraag of de Minister en de Tweede Kamer, welke laatste over de minste futiliteit, als er maar een politiek luchtje aan is, dagen lang zoek maakt, zich wel genoegzaam rekening hebben gegeven van de gevol gen v*n dit heillooze ontwerp, dat den geheelen handel in onroerend goed zal knakken. Als de Eerste Kamor dit ontwerp aanneemt, zal de toekomst leeren, dat i i 5 3 I i* i ■W®

Friso nl | 1923 | | pagina 1