1 Nieuws- en Advertentieblad Slechts met één lucifer steekt U een gaskachel of kook- toestel aan en U heeft direct de volle warmte in üw vertrek of onder Uw kookpan. V s voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. PEPERMUNT U ’t meeste [waard, N.V.R, G. VAN SLOOTEN- Harlingen Openbare kennisgeving. 49ste Jaargang. ZATERDAG 18 AUGUSTUS 1923. No. 34. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. - Uitgt.ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - ST. N1COLAAS TROMP, Sneek g i a r i r r een I e i, n d Vraagt inlichtingen ten kan tore der Gasfabriek. >t .t n e ti U Inweer en wind, In ’t hoekje bg [de haard, altijd is toezicht, is gebleken, dat van schuld bij de uitvoeders van het heiwerk in het geheel geen sprake is. De ambtenaren van Bouw- en Woningtoezicht, die de heistelling Maandag en Dinsdagmorgen hadden gezien, verklaarden, dat de veiligheidsmaatregelen volkomen in acht waren genomen. De losgeschoten tuipaal zat meer dan anderhalven meter in den grond. De grond naast de overblijfselen van de muren der oude Amstelsluizen schijnt echter door de langdurige droog te zeer rul te zijn geworden, zoodat de wrijvingsweerstand voor den paal onvol doende was geworden. Het geldt hier dus een ongeluk, waarvoor niemand eenigen blaam treft. De 60-jarige grondwerker Smit, is reeds vrij spoedig na de aankomst in het binnengasthuis, waar hij ter verpleeging was opgenomen overleden. Dit is des te tragischer, daar het zeer waarschijnlijk aan het optreden van deze man is te danken, dat een groot aantal kinderen aan een groot gevaar is ontsnapt. Relletjes. In den loop van den middag keerde Zondag een havenarbeider naar zijn wo ning in de Lange Frankens.raat te Rot terdam terug. De man verkeerde in be schonken toestand en viel de voorbijgan- Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Burgemeester en Wethouders der Ge meente Worknm brengen ter kennis der ingezetenen, dat het KANTOOR van den GEMEENTEONTVANGER, met ingang van Maandag 20 Augustus a.a. zal worden verplaatst naar het per ceel Wijk G no. 129b aan den Stations weg. Workum, den 15 Augustus 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L-Burgem. A. DE VRIES, Secretaris. Het Gemeentebestuur van WORKUM brengt ter openbare kennis, dat de bewaking en afsluiting van openbare overwegen over de spoorwegen is opge heven en dat deze overwegen kenbaar sullen worden gemaakt door waarschu wingsborden bestaande in een in zwart witte kleuren geschilderde paal, hoog ongeveer 2.75 M., met aan het boven einde twee elkaar kruisende borden, lang 1.30 M. en breed 015 M., waarop onderscheidenlijk vermeld staat: «onbe waakte overweg* en «let op de treinen.* Voorts zai op die wegen, waarover ook rijverkeer bij nacht plaats heeft, aan den paal aan de van den api orweg afgekeerde zijde een roode redactor worden aazgebracht. Een ieder zij bij het passeeren van de spoorlijn bij overwegen op zijn hoede. Workum, den 14 Augustus 1923. Het Gemeentebestuur voornoemd, De L.-Burgemeester, G. G. POSTHUMUS. De Secretaris, A. DE VRIES. Dit blad verschijnt des Za- Z terdags en kost per kwartaal Z 65 cents; franco per post 2 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. X J Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. doorloopen aanmaande. Dit was hem niet naar den zin en het heerschap attaqueer, de den politieman. Deze floot om assis tentie. Spoedig arriveerden eenige colle- is nog veraf, maar FEESTEN op bgna alle plaatsen zijn dichtbij. Prima waar. Nette verpakking. Concurreerende prgzen. Snelle levering Bekend en vertrouwd adres. Een heistelling omgevallen. Op het midden-Damterrein te Am sterdam, is sedert eenige dagen een begin gemaakt met de fundeeringswerken veer de tribune, welke daar ter gelegen- heid van het a.s. regeeringsjubileum zal den aanvaller met de sabel te verrijsen. Een aantal palen wordt in den grond geheid. Dinsdagmiddag ongeveer half drie, zou do heistelling worden verplaatst. Het zwaro blok hing boven-in tusschen de geleipalen. De staaldraden waarmede de stelling staande wordt gehouden, waren verbonden aan vijf tuipalen, welke cirsa anderhalven meter diep in den grond waren gedreven. Tijdens de verplaatsing is een van de tuipalen, geplaatst binnen de schutting op denhoek van den Dam en den Vis- schersdam, uit den grond geschoten. De zware geleipalen gingen daardoor be wegen, eerst even langzaam, om daarna met een zwaren smak neer te vallen op het gedeelte van de schutting tegenover de Beursstraat. Twee van de drie palen knapten als lucifers af, een gedeelte van de schut ting was totaal vernietigd. Even voor het neervallen van de stelling speelden ongeveer 20 kinderen bij de schutting, Een 60 jarihe grondwerker, genaamd Smit, van het Van Hogendorpplein, die toevallig aanwezig was en niets met het werk had te maken, had juist de kin deren tot voorzichtigheid aangemaand, omdat zij dreigden in aanraking te komen met heipalen, welke werden binnengesleept. De man stond naar de kinderen te kijken, toen de stelling naar beneden sloeg. De uiteinden van de palen vielen hem op het lichaam. Ge lukkig slaagden de grondwerkers en eenige toegeschoten agenten erin den man spoedig uit zijn benarde positie te bevrijden. Hij bleek ernstige wonden aan het hoofd te hebben en zijn linker been was gebroken. Hij was evenwel niet bewusteloos. De tuipaal, welke uit den grond was gerukt, vermoedelijk tengevolge van de zanderigheid van den bodem, is door de lucht gevlogen en kwam op het trottior buiten de schutting terecht. Het mag een wonder heeten. dat op den vrij drukken verkeersweg, niet meer slachtoffers onder de vallende palen zijn geraakt. De politie stelde een ondersoek in naar de oorzaak van het ongeval. De losgeraakte tuipaal is in beslag genomen. Zoowel uit de verhooren van den aannemer en van de werklieden als uit gers lastig, waarom een agent hem tot SIGAREN zoowel GOEDKOOP en GOED als 8TANDAARD-MERKEN, benevens SIGARETTEN in enorme keuze bij TROMP, Sneek moest worden gehaald, geen redding kon brengen. Met ontzetting zagen de dorpelingen, dat de brand met niet te stuiten felheid op de aangrenzende en in de nabije om geving gelegen huizen oversloeg. De boerderij van Bareids was weldra ook één groote vuurzee. Daarop volgde de winkel van de manufacturier H. Warring. Ook daar woedde het vuur dadelijk met groote kracht. De boert erg van Flokstra trof spoedig hetzelfde lot. Zij brandde aanstonds in haar vollen omvang. De huizen aan de andere zijde van den straatweg waren evenmin veilig voor het alles verslindende vuur. De boerderij arnex café van den heer Zantinge ging weldra in vlammen op, evenals de Sy nagoge met daarbij behoorende school- gebouwtje en de aangrenzende smederg van den heer Rieske. Ook het huis van den veehandelaar Hendrik Broers werd vrij spoedig aan getast en brandde tot den grond toe af. De in de nabijheid liggende boerderij met winkel van den heer H. Piest bleef niet gespaardze maakt weldra ook deel uit van de vuurzee, evenals de wo ning van den arbeider L. Smit. De dorpelingen deden intussohen wat ze konden. Ze zwoegden rusteloos om de nog niet aangetaste huizen, die wel gevaar liepen, zooveel mogelgk nat te houden, waarbij de brandzeilen van veel nut bleken te zijn. Aan hun krachtig en energiek optreden ie het te danken, dat de openbare school, die wel even ge brand heeft, het huis van het schoolhoofd en het café van den heer De Wal gespaard bleven. Plotseling werd bemerkt, dat ook de peervormige koepel van den toren der Ned. Herv. Kerk door het vuur was aangetast. De vlammen waren niet meer te stuiten, en huiverend sagen de dor pelingen de vernieling van hun mooien toren aan. Tot zes uur deed het uur werk van den toren zijn plicht. Zes slagen klonken tusschen het geloei der vlammen. Daarna werd het opgenomen in het groote vernielingswerk. De klok ken vielen naar beneden; een er van smolt in den vuurpoel. Ook de kerk begon te branden. Mach teloos stond men er tegenover. De Ned. Herv. Kerk dateert van 1492 en werd gerestaureerd in 1639. Van deze kerk en den 35 meter hoogen toren bleef slechte een ruïne over. Slechts de mooie antieke kroon kon gered worden. Ook het orgel ging in de vlammen verloren. Intussohen was naar alle kanten om hulp gevraagd. De motorspuiten van Assen en Meppol kwamen zoo spoedig mogelgk ter assistentie op de plaats van het onheil. Ook van Diever kwam de opuit, terwijl uit de omb'ggende gehuchten mannen met materiaal te hulp snelden. Helaas! wat eenmaal brandde, kon niet meer gebluscht worden. Maar de hulp was toch welkom. Vele huizen, die gevaar liepen, moesten nat worden ge houden. Er werd dapper gewerkt, en de heele dorpsbevolking nam aandeel in het blusschingswerk. Een huis, dat viermaal door den brand werd aangetast, kon ten slotte toch nog behouden bljjven. De schade wordt voor een groot deel door verzekering gedekt. Vele huizen en ook het kerkgebouw waren evenwel te laag verzekerd. L. N. Ook een Record, De oplaag van »De Kampioene, het orgaan van den A.N.W.B., Toeristen bond voor Nederland, overschreed deze week de 60.000 exemplaren. De prijs der Advertentiën i is van 15 regels 60 cents, I elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- j gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. hertjes. Eerst dacht men aan een kwa jongensstreek, maar later kreeg men ver moedens tegen rijwielhersteller, die aan dien weg bij de kruising met het fiets pad Lage Vuursche—Laren een soort vliegende reparatieplaats heeft opgericht. Hg had het bar drukvoortdurend kwam een in bandennood verkeerende fletser bij hem. Spoedig merkte hij, dat de po litie hem verdacht de spijkertjes met voorbedachten rade op den weg te heb ben gedeponeerd. Daar zijn geweten sulver was op dit punt, ging hij, in combinatie met de Hilversumsohe recher che op zoek. Het spoor leidde naar de woning van een B&arnschen aannemer. Uit het ondersoek bleek, dat hij Woens- te Hilversum vijf kilo kopspijkertjes had gekocht en het pak achter op zijn mo torfiets bevestigd. Op den terugrit naar Baarn was het pak opengegaan. Toen hij thuis kwam zaten van de vijf kilo gram nog tien enkele spijkertjes in het pak. De rest vormde een prikkelbaar verband tusschen Hilversum en Baarn. De rijwielhersteller is in eer hersteld en de Soestdijkerstraatweg kan weder zon der gevaar worden bereden. De groote braad te Dwingelo. De groote brand te Dwingelo, die tien huisen en twee kerken vernielde, is een ware ramp voor dit dorp geworden. Het vuur greep zoo snel om zich heen, dat binnen een kwartier het ganache complex in lichte laaie stond. Hooi, koren en krukdroge rieten da ken voedden het vuur, dat met groote felheid het eene huis na het andere aantastte. De oogst was juist opgeborgen. Overal lag het hooi opgetast, overal waren de schuren en zolders beladen met rogge en hr ver. Omstreeks half vijf Maandagavond brak de brand uit in de boederg van Andreee, naar men vermoedt in een stookhut. Met eenige zekerheid is dit evenwel niet te zeggen. Onmiddellgk stond de geheele boerderg in brand, zoodat aan het redden van huisraad niet viel te denken. Do bewo ners moesten zich in allerijl in veiligheid brengen. Zoo spoedig mogelgk begon men met de handspuiten te werken, maar al heel gauw stond het vast, dat hier het beetje blusohwater, dat uit de z.g. brandkuilen De plannen van minister Colijn. Onder meer zou de nieuwe minister van financiën, de heer Coign, het voor nemen hebben, de salarissen van Rgks- ambtenaren met 15 °/o te verminderen. De Re abode. is echter van meaning, dat het met die vermindering niet zoo’n vaart zal loopen. Het blad spreekt van de sensatiejour- nalistiek van de Telegr., en deelt mee, dat men het te bevoegder plaatse als krankzinnig kwalificeerde. De heer Coign, die voornemens is de begrooting sluitend te maken, heeft ook het voornemen en de machtiging van den ministerraad, om op de salarissen van het rijkspersoneel eenige millioenen te vinden, maar hiervan is nog niets in details uitgewerkt. Een cijfer van 15 pCt. noemde men echter een belachelgk verzinsel, zooah ook de andere „Telegaaf’-mededeelingen konden worden gekwalificeerd. Het rijkspersoneel, aldus eindigt het blad, late zich door dergelijke sensatie- berichten niet het hoofd op hol brengen. De tendens van een dergelijk bericht is niet anders dan een politieke agitatie te kweeken. Dat daardoor onnoodig zorg en angst in duizenden gezinnen worden gebracht, deert een dergelijke journalistiek natuur- lijk niet. Mond- en Klauwzeer. De stand van het mond- en klauwzeer in Nederland gedurende de week van 29 Juli tot 5 Augustus 1923 luidt Gelderland bij 2 veebeslagen in 1 ge meente; Utrecht 11 en 8; Noord-Hol- land 2 en 2; Zuid-Holland 120 en 36; Limburg 5 en 5. Uit Kerk-Driel wordt gemeld dat verschillende gevallen van mond- en klauwzeer zijn geconstateerd en dat tevens de gevreesde longenpest bg var kens is uitgebroken. Meisje verbrand. Terwgl de moeder, mej. Jansen, boodschap in de buurt deed en even haar vier-jarig dochtertje alleen had achtergelaten in bed op de bovenver dieping, zag deze plotseling vlammen uitstaan uit dit deel van haar huisje te Hilversum. Zg dacht direct aan haar kind, en met behulp van de buren werd haast het onmogelijke beproefd om door den vuurgloed heen te breken en het meisje te redden. De brand was echter plotseling zoo in hevigheid toege nomen, dat de pogingen moesten opge geven. Toen de brandweer, die spoedig aanwezig was, het vuur gebluscht had, werd het geheel ve rkoolde Igkje gevon den. Oorzaak van (lit droevig ongeluk is vermoedelük het suelrn mot lucifers door de kleine. lijf gingen en hem een gat in het hoofd sloegen. De beschonken» ging er toen van door en snelde zijn huis binnen de deur achter zich toewerpend. Plotseling verscheen hg voor het open raam en de palitie buiten weer in de gaten krijgend pakte de man een theeser vies en het op een kozijn zettend, begon bg met de bestanddeelen er van te gooien. Eerst ging de suikerpot naar beneden, toen de melkkan, de theepot net zoo lang tot de voorraad uitgeput was geluk kig zonder iemand te raken. Dit bom bardement had begrijpelijkerwijze een grooten oploop veroorsaakt. De heele omgeving stond overeind en er moest hulp komen van de bureaux in de Meer- mansstraat en de Lange Torenstraat. Het volk drong zóó op, dat men zeven re volverschoten in de lucht moest lossen, ter schrikaanjaging. Ten slotte werd de straat met den sterken arm ontruimd en afgezet, tot de rust was weergekeerd. De oorzaak van het relletje heeft men zijn roes maar laten uitslapen, om hem den volgenden morgen onderhanden te nemen. Een „bespijkerde” weg. De Soestdijkerstraatweg van Hilver sum tot Baarn lag de vorige week Woensdag bezaaid met kleine kopspij- Een botsing. Omstreeks zes uur Dinsdagnamiddag kwam een autobus van den dienst SpangenCrooswijk den Nieuwen Bin nenweg af, in de richting van Rotter dam. In de bocht even voorbg de Mathe- nesserlaan tegenover de Van Speijkstraat trachtte de chauffeur een tramwagen van lijn 8a te passeeren en haalde links uit, zulks terwgl op dit punt de ver- keeringsweg smal js en geen ruimte toelaat tot passeeren buiten de tramrails. De chauffeur had dan ook geen ruimte om uit te wijken, toen plotseling uit de tegenovergestelde richting een tramwagen van Ign 8 aankwam. Hg trachtte door rechts uif te wgken nog juist voorbg Ign 8a, te glippen, doch .e laat. De motorwagen van Ign de verklaringen van Bouw- en Woning- met groote kracht tegen de andere tram. }g Met luid gekraak raakte de bus tusschen de tram gekneld, wat ’n paniek in de 3 voertuigen tengevolge had. Wonder boven wonder werd evenwel niemand gewond, de twaalf inzittenden van de autobus, meerendeels vrouwen, bekwa men niet het minste letsel en haastten zich uit het vehikel, dat zwaar bescha digd wae. Geen ruit bleef er van heel, terwgl het onderstel zoo goed als geheel ingedrukt bleek. Van den motorwagen van Ign 8 werd het voorbalcon vernield, terwgl Ign 8a uit de rails was gedrukt. De chauffeur, een jonge man, was ten zeerste overstuur en onder den indruk van het gebeurde. Het tramverkeer ondervond hier uiter aard groote vertraging. Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 j i i t FRISO. I 5- ,u

Friso nl | 1923 | | pagina 1