Nieuws- en Advertentieblad Verkwikkend en opwekkend werkt bij sport en spel V. 8. Pepermunt «mmb tromp, Sneek CAD. O. AARDAPPELMEEL I PEPERMUNT voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. VAN SLOOTEN’s Pepermuntfabriek HARLINGEN Nieuwe abonné’s publiek verhuren en verpachten ZATERDAG 22 SEPTEMBER 1923. 49ste Jaargang. No. 39. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws gaat Overal en Bovenal! Verkoop Rietgewas, Binnenlandsch Nieuws. Uitgi ve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Burgemeester en Wethouder» vootno&md, G. G. POSTHUMUS, L. Burgemeester. A. DE VRIES, Seoretsris. Fabriek „DE DRIE PROVINCIËN” Oostwold geheel bgiondere aanbieding in SIGAREN en SIGARETTEN. salarissen, i reorganisatie Staatsdienst, en moei worden geschat) met 20 pCt. (over twee jaren verdeeld) verminderd moeten worden. Dat sulks een onmoge lijkheid ie sonder aantasting ook van die wedden, welke vóór 1 Juli 1922 werden genoten zal wel voor ieder duidelijk zgn. De regeering niet zich daarom genood zaakt de intrekking van art. 40 van het Overal verkrygbaar. den STADS en van den de hier gelegerde militairen 1ste en het 9de regiment de laatste dagen eenige op- De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. I Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- I gezonderd Familieberichten, t 10 Cts per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. De ambtenaarssalarissen. Vermindering met 20 pCt. in 2 jaar tijd. Stopzetting der periodieke verhoo- gingen gedurende 3 jaar. In de millioenen-nota wordt de ver mindering der ambtenaarssalarissen als volgt aangekondigd Boven en behalve de besparing op ui» don zal de last vrn salarissen iconen (welke op ruim f 260 millioen worden Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. I Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. die verkregen wordt i en inkrimping van Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Zij, die zich met 1 October op >Friso< wenschen te abon- neeren, worden beleefd ver zocht daarvan spoedig opgave te doen aan den uitgever T. GAASTRA Bz BURGEMEESTER en WETHOU DERS d*r Gemeente WORKUM znllwn op Zaterdag den 29 September 1923, des middags 12 uur, bij gesloten briefjes, vanaf 12 November 1923 tot 5 Maart en 12 Mei 1928, le. d® WONING (voormaligs herberg) aan de Zeesluis te Workum met bij- behoorand ERF 2e. een perceel WEILAND gelegen in het Workumer Nieuwland 3®. het beweiden van den HINDE LOOPERDIJK 4e. de opkomsten en de opbrengst VUUR- en BAKENGELD, en 5e. het beweiden van ZEEDIJK naar Makkum aanwas van het STRAND. Van de voorwaarden kan kennis wor den genomen ter Secretarie der gemeente in de gewone kantooruren van 91 en 3—5. WORKUM. Harde wind, veel regen en bijna doorloopend onweersbuien in den nacht die voorafging aan Woens dag 19 September, voorspelden weinig goeds voor de op dien dag te houden jaarlijksche keuring van fokvee en con cours van tuigpaarden van wege de afdeeling Workum en Omstreken der Friesche Maatschappij van Landbouw. Doch de lucht klaarde in den morgen allengs op en een heldere zon bescheen weldra de op het Marktplein aange voerde schoone collectie dieren, waar van de Catalogus een 125-tal inzendin gen aanwees. De kwaliteit van al het aangevoerde kon worden geroemd, een belangrijke vooruitgang kon worden geconstateerd, die volgens deskundigen, in geen ja ren zoo groot was geweest en waarin vooral de afdeeling melke koeien uit blonk. Geen gemakkelijke taak voor de Jury-leden, die voor het fokvee be stond uit de heeren P. N. van der Zijpp te Warns, Bosma te Wommels, W. S. Veeman te Marssum, R. H. Schaap te Deersum, L. D. Hijlkema te Heidenschap, N. S. Kingma te Boxum M. Leenstra te Huizum en P. P. Mie- detna te Engelum en voor het con cours van tuigpaarden uit de heeren T. Poprna te Bolsward, S. Vrolijk en M. J. J. Houthuis, Rijksveearts te Wor kum. Een nieuwe practische maatre gel was, dat na de uitspraak der Jury, van de ZEESLUIS van het HAVEN De BURGEMEESTER van WORKUM zal op Zaterdag 29 September 1923 de» voormiddag» 11 uur, bij enkele in Bohrijving verkoopen hei op stam staand RIETGEWAS op hot perceel gelegen in het Workumer Nieuwland, in den honk van den Hindelooper zeedijk en Slaperdijk stabij de Stad. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie alwaar de inechrijvingsbiljetten franco behooren te worden ingeleverd. De Burgemeester voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L-B «hen. dat hooger ligt dan het station deze per bulletin werd aangeplakt, met Venlo, met groote snelheid langs de hei lende lijn gereden en tegen het station Venlo opgestormd, waar ze te pletter liepen. Wonder boven wonder zijn er geen persoonlijke ongelukken gebeurd. Wél is het station ernstig beschadigd. De ge heel® kap en een gedeelte van de dou aneloods zijn vernield en vormen met de 25 voorste wagens, die op en over el kaar geschoven zgn, een vreeselijke ruïne. Vijftien der wagens zgn totaal versplin terd. Was het aantal wagon», dat het station te Venlo kwam binnenstormen, kleiner geweest, dan sou zeker het ge heele station vernield zijn. Thans werk te de lange staart der 64 wagons in de bocht, die de lijn vlak voor het station maakt, nog een beetje remmend. De schade aan het stationsgebouw veroorzaakt, wordt op minstens één ton ’t Ergste van het gebeurde is echter nog, dat men hier niet met een onge luk te doen heeft, doch met opzet. Vol gens den commandant van de Belgische regie in deze zone, betreft het hiet n.l. een sabotagegeval van den kant der Duitschers. Op het station Kaldenkir chen stonden de wagons in reserve op den rangeerheuvel op een zijlijn Het treinendeel was door remsloffen op de rails afgesloten. Bovendien stond de wis sel van de zijlijn zoo, dat ónmogelijk wagens op de hoofdlijn konden komen. De saboteurs, goed op de hoogte van den plaatselijken toestand, hebben het blokhuis, waarin zich de wisaelhandleo bevonden, opengebroken en den wisse) op den zijlijn naar het hooft spoor ver legd. Daarop hebben zg de remiloffnn verbrijzeld, waardoor ’t treinde?! in be weging geraakt is met het gemelde nood lottig gevolg. Deze sabotage kan niet genoeg gelaakt worden, zegt De Crt., waaraan we dit bericht ontleenen, omdat ook menschen leven» en bovendien neutrale personen gedood hadden kunnen worden en Neder landsoh eigendom beschadigd i». Aan de saboteurs heeft het niet gelegen, dat de botsing niet ernstiger geworden is dan thans het geval was. De lijn KaldenkirchenVenlo, die in Belgisch beheer was overgegaan, zelf heeft niet geleden en ’t vervoer zal binnen enkele dagen weder ongestoord kunnen plaats vinden. een korte vermelding van de gronden, waarop die beoordeeling rustte. Wij laten daarom deze vooral ter nadere vergelijking van het groote publiek, hier in zijn geheel volgen Rubriek I. Enterstieren, 6 inzendin gen. le prijs Adolf van T. S. Haag- sma te Workum. De meest evenredig gebouwde stier met voldoende adel. 2e prijs Lady's Roland van H. Hijlke ma te Heidenschap. Diepe, best ont wikkelde stier met iets ronde heupen. Eervol Karel V van Gebr. Vrolijk te Hindeloopen. Stier met beste lijnen, doch iets hoog. Eervol Sjoerdje’s Wo- dan van P. L. Sterkenburgh te Fer- woude. Goed soort kop matig gevormd. Rubriek II. Kalverstieren, geboren na 31 October '22 en voor 12 Febru ari ’23. 10 inzendingen. 2e prijs Bravo van Y. S. Haagsma te Workum. Goe de diepe stier met iets te ronde dijen. Eervol De verwachting van K. F. Vro lijk te Workum. Goed ontwikkeld, staartinplanting matig. Eervol Johan van K. F. Vrolijk, Stier met adel, doch te zwakke lendenen. Rubriek IH. Kalverstieren, geboren op of na 12 Febr. 1923. 12 inzendingen, le prijs Mida’s Wodan Jan van J. Haag sma te Workum. Goede, vaste stier, kop wat te wenschen over. 2e prijs Wolke van W. Kuiper, Heidenschap. Stier met beste bovenbouw, stand voor matig. 2e prijs Jacob van P. L. Ster kenburgh te Ferwoude. Groote, diepe stier, midden iets slap. Eervol Betjes Wodan van D, D. van der Werf te Workum. Stier met beste bovenlijn, nog wat smal. Rubriek IV. Productie-koeien. 9 in zendingen. le prijs Verg, zilveren me daille aangeb. door de Coöp. Zuivelfa briek „de Goede Verwachting” Jetske van K. F. Vrolijk te Workum. Diepe koe, met zeer goede vormen en beenwerk. 2e prijs Jantje van K. F. Vrolijk. Goede lijnen, beste melkteekens, iets fijn beenwerk. 2e prijs Sjoerdje V van D. S. Gerritsen te Heidenschap. Sterke bovenbouw met iets minder adel. 3e prijs Prinseske IV van K. F. Vrolijk. Beste middenhand, met iets oneven redig kruis. 3e prijs Pietje I van K. F. Vrolijk. Goed gesloten bouw, midden- hand kon iets sterker, Rubriek V. Oudere melkkoeien (twee tallen). 8 inzendingen, le prijs Verg, zilveren medaille aangeboden door Tjebbes Co. te Workum, Jantje en Jetske V van K. F. Vrolijk. Meest evenredig gebouwde tweetal. 2e prijs Klaasje IV en Zwartje VII van K. F. Vrolijk. Goed type zwartje, vertoont iets afwijking in het kruis en is iets minder in de voorhand. 2e prijs Hiske VI en Sjoerdje van D. S. Gerritsen te Heidenschap. Sjoerdje best en Hiske iets afwijkend kruis. Eervol Mina XII en Klaasje VI van J. Haagsma te Workum. Klaasje VI te zwakke boven bouw. Eervol Truida en Antje VIII van J. P. Kuipers te Workum. Best ontwikkelde koeien, doch te weinig komen met vooritellen tot verlaging der ambtenamsalarristen, aan de Kamerle den een voorstel te doen vrij willig hun salaris met een zeker percentage te ver legen. De bedoeling van dit voorstel ia, om een grvndwetghertiening te voorkomen. Rumoerige soldaten. Uit Assen wordt aan de »N. Rt. Crt.< gemeld Onder van het heenchte winding, die voornamelijk haar oorzaak vond in het feit dat, toen de vorige week te Assen feesten gehouden werden, de militairen groote marsohen moesten maken. Het aantal soldaten is te Assen op het oogenblik grooter dan gewoonlgk, in verland met het feit dat er manoeu vre» gehouden worden. Maandagavond ia het ia de barakken achter de Emma-kazerne, waar het late regiment gelegerd is, tot eenige inciden ten gekomen. Een sergeant was, naar het oordeel der soldaten, te ruw opge treden, met het gevolg dat zij tegen hem in verzet kwamen. Er onstond een alge meens woordenwisseling tusschen soldaten en onderofficieren en er werd met bajo netten gegooid. Da twist liep zoo hoog, dat de onderofficieren de hulp van de wacht en de miiitaire politie inriepen. Toen deze aan de barakken kwam, waren de ingangen gebarricadeerd on moest men door de vensters naar binnen klauteren Men beweert dat er ook ge schoten is. Ongelukken zgn bij deze incidenten niet voorgekomen. Eenige soldaten zgn in arrest gesteld. Onder de oproerkraaiers schijnen eenige soldaten geweest te sgn, die een werkzaam aan deel hebben gehad aan de relletjes in de Harskamp, eenige jaren geleden. Nachts herhaalden de in cidenten zich bij de troepen van het 9de regiment. De orde werd spoedig hersteld. De dienst StavorenEnkhuizen. Zaterdagnamiddag is, schrijft men on» de nieuwe veerboot, de »W. F. van der Wgoks, in den gewonen dienst te Sta voren onder heel wat belangstelling aan gekomen. Over hei algemeen vindt men het model niet zoo elegant als vau de beide andere nieuwe booten, wat seker we) hiermee samenhsngt, dat de »Van der Wgoks 5 meter korter en 1 meter breeder is. maar ook tot oorsask heeft, dat de achterbouw, zooals bij alle mo- torbooten, niet in- maar uitspringt bene den. ’t Is dan ook een motorboot, die met ruwe olie gestookt wordt en te Rotterdam gebouwd is. Wat binnenin vooral in het oog loopt, is de luxueuse inrichting, terwijl het sloe pendek naar achter doorloopt en voor het publiek toegankelijk is. En zoo is dan nu het trio nieuwe booten in de vaart en behoeven de rei zigers bij aankomst van de treinen niet meer uit te kijken, of het mkschien ook de oude boot is, die voor de overvaart gereed ligt. De »Frie»land« heeft als veerboot af- gedaiD. L. C. Een misdadige sabotage-poging Op den lijn KaldenkirchenVenlo is iets zeer ernst'g» gebeurd. Vier en zestig ledige goederenwagens zgn van het Duitsohe station Kaldenkir- Bezoidigingsbesluit Burgerlijke Rijks- ambtenaren te bevorderen. Aangezien over de wijze, waarop de salarisverlaging voltrokken zal moeten worden, nog overleg wordt gepleegd, kan de regeering daarover thans nog niet anders dan hare aanvankelijke msening kenbaar maken. Deze luidt aldus: lo. Een verlaging van den totalen laat van salarissen en loonen met 20 pCt. over twee jaar te verdoelen, ie noodzakelgk. 2o. Met ingang van 1 Januari 1924 worden alle salarissen en loonen, van hoog tot laag, met 10 pC». verminderd. 3o. Oamiddellijk zal worden ter hand genomen een algemeene herziening van het bezoldigingsbesluit, ten doel hebbend om met ingang van 1 Januari 1925 een zeodanige salarisregeiing in werking te doen treden, dat over dat dienstjaar het sub lo. gestelde geheel bereikt wordt. De regeering is van oordeel, dat bij die herziening voor de hoogste salarissen, b.v. die der minister» en enkele andere, de huidige bedragen met de voile 20 pCt. verminderd zullen moeten worden dat de loonen der werklieden weer in overeenstemming zullen moeten worden gebracht met den plaatselgken loonstan- daard en dat overigens bjj de herziening rekening zal moeten worden gehouden met do mate, waarin voorheen de ver- hoogingen werden ioegekend. Van een gewijzigde regeling voor den z.g. stand- plantsaftrek voor ambtenaren en onder wijzers, meent do regeering te moeten afsien. Tot de maatregelen, waarmee de re geering voorts het accres der staatsuit gaven wil tegengaan, behoort voor een periode, welke naar de meening der regeering op vetmoedelijk ten hoogctc drie jaren moet worden gesteld, de stopzetting van alle periodieke traote- mentsverhoogingen, zulks in afwachting van een nadere regeling dier verhoo gingen, welke naar haar aanvankelijke meening noodzakelgk is. Het Koninklijke voorbeeld. De Koningin en de Koningin-Moeder hebben vrij willig afstand gedaan van een deel van het door de Grondwet ge waarborgde inkomen. De Standaard noemt dit hét voor beeld „Zooals steeds zoo schrijft het blad in Verleden en Heden heeft het Oranjehuis ecu juiste daad op het juiste oogenblik weten te volbrengen. Ons volk weet feest te vieren en te jubelen, maar het weet niet minder in stilte te waar- deeren. „Wij sgn er zeker van, dat dit Ko ninklgk voorbeeld onder ons op de juiste waarde geschat zal worden.” Ook ’t Hbl. spreekt met instemming over dit besluit. Het komt ons voor dat dit inderdaad vorstelijk gebaar algemeene waardeering zal vinden. De Koningin, en hare Moeder, toonen hiermede op nieuw, in alle opzichten mede ie leven met het Nederlandsohe volk. Op herin- netjngsdagen maar ook in druk en zorgen. Dit verdient, dunkt ons erkentelijk te worden geconntateerc Ook de Kamerleden Near de „Msb.” mededeelt bestaat bg den voorzitter der Tweede Kamer het voornemen, om als -de regeering zal Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. adel. Rubriek VI. Tweetallen melke twen- terrieren. 3 inzendingen, le prijs Pietje VII en Griet XII van F. K. Vrolijk te Hindeloopen. Best ontwik keld tweetal, met goede achterstellen, uier kon beter. 2e prijs Pietje en Sietske van S. F. Vrolijk te Workum. Goed tweetal met voldoende adel, doch kruis bij beiden kon beter. Rubriek VIL Tweetallen melke enter- rieren 5 inzendingen, le prijs Prinses ke VI en Durkje I van K. F. Vrolijk te Workum. Zwaar ontwikkelde diepe koeien met beste bovenbouw, bij de eene kon achterstel een sier beter. 2e prijs Bonte XVII en Griet XIV van Y. S. Haagsma te Workum. Goed tweetal met beste uiersbij de eene laat middenstel te wenschen over. Rubriek VIII. Hokkelingen bij twee tallen. geboren na 31 October '21 of voor 12 Februari '22 7 inzendingen, le prijs Froukje I en Dina I van K. F. Vrolijk te Workum. Diep gebouw- O. i 1 -

Friso nl | 1923 | | pagina 1