-4 Nieuws- en Advertentieblad Van Slooten’s V.S. PEPERMUNT CAD.O AARDAPPELMEEL voor de Gemeenten Worknm, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Lastig dat Hoesten Waarom neemt Ge dan ook niet die vermaarde zuivere medicinale Alles goed en wel maar in kwaliteit gaat er niets boven PEPERMUNT Vraagt dit merk (Van Slooten Harlingen) ZATERDAG 17 NOVEMBER 1923, 49ste Jaargang, Officieel Gedeelte. Uitgrve van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. J s T Hoestpastilles No 4T. GEEN WONDER 3 I 3 to iir a ontvangst en uitgaaf ontvangst en er nd de te r n “i inzake de onderhoudsposten, waar- Fabriek „DE DRIE PROVINCIËN” Oostwold 1, n >r s- L? re n, m m i? ie te oo jn jn >r- ir, I gemaakt wordt, waarvoor f 101 post te schrapni 4. Post 106. Ti a r e st 1. g post shi tijd van bezuiniging, de b begrooting wel heeft onderzocht, maar het moet gaan over de geheele linie, waarom hij ook nog f 1500 wenscht te bezuinigen. Daarom acht hij het beter, de geheele rij van posten langs te gaan en is het eens met het voorstel Veenstra. Het voorstel Veenstra-de Boer in stemming gebracht, wordt aangeno men met 9 tegen 2 st, die der Wet houders. Voordat de Voorz. met de artikels- gewyze behandeling begint, wil hij iets in het midden brengen omtrent de gemaakte opmerkingen inzake de geraamde onderhoudsposten, waar- is, te schrappen, van en meer gevaarlijk dan den bestaan- den toestand; als palen en stekken op de stoepen weggenomen worden, zou dit h.i. een voldoende verbetering zijn. Eveneens acht zij het niet noodig dat er een trottoir op het Zijlspad owO uit getrokken is en stelt zij voor deze schrappen. 4. Post 106. Teren van den geheelen te spreken zijn voor dringende ge- van het waaggebouw op de gestelde voorwaarden, in dank wordt aanvaard. e. Een dankbetuiging van het Be stuur van de afdeeling Workum van de Friesche Maatschappij van Land bouw voor het afstaan van een lokaal voor het houden van een winter-land- bouwcursus en accoord verklaring met de voorwaarden. f. Een proces-verbaal van de gehou den kasopname bij den Gemeente ontvanger waaruit blijkt, dat het kas saldo bedroeg f 14.880.11, tot welk be- Mededeeling van B. en W. inge- dat als "plaatsvervangend Burgemeester is aangewezen de heer G. G. Posthumus en als vervanger van dezen de heer de Vries. Op een vraag van den heer Gaastra, hoe of het nu komt met het antwoord van het Bestuur der Leeszaal, zegt de Voorz., die kwestie nader te zullen onderzoeken, waarvan de juistheid vol gens de heer Gaastra, wél zal worden uitgewezen door de notulen van een of andere Raadsvergadering. De heer de Boer merkt op, uit de kasverificatie te hebben gezien dat f7000 op de post giro voorkomt, maar zit dat bedrag vast of kan daarover voldoende worden beschikt wat, vol gens den Voorz., blijkbaar wel het geval is, want er is pas nog f 5000 los gekomen. De ingekomen stukken worden daar na zonder hoofdelijke stemming, voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Stemming over het voorstel tot toevoeging van een hulp aan den Gemeente-architect, waarover de stemmen in de vorige vergadering hebben gestaakt. Ofschoon geen discussie meer over dit punt kan worden toegelaten, wenscht de heer Veenstra zijn stem te motiveeren, wijl hij toen in die vergadering niet aanwezig was. Die aanvraag heeft hem verwonderd, wijl door den Voorzitter vroeger is gezegd: de gevoelens van den Raad gehoord, is dus geen herhaling van wat is ge schied, noodig. Spreker is tegen die toevoeging, niet omdat hij tegen den architect is, maar omdat de gemeente-financiën het niet toelaten. De heer Sikkes vraagt, of het juist is, dat de verbouwing der openbare school is uitgesteld, waarop de Voor zitter antwoordt, dat dit met het oog op het jaargetijde juist is, maar de voorbereidende werkzaamheden toch wel kunnen doorgaan. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt thans verwor pen met 8 tegen 3 st., die derheeren H. de Vries, S. R. Dijkstra en G. G. Posthumus. Punt 4. Behandeling van het rap port van de begrootings-commissie, betreffende het onderzoek der Ge- meentebegrooting, die van het Bur gerlijk Armbestuur, Stads-Weeshuis en de lichtbedrijven voor 1924 met de in hare handen gestelde adressen van a. den Secretaris-Penningmeester van het Nederlandsch Genootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen, afdeeling Friesland te Leeu warden. houdende verzoek van toe kenning van een Gemeentel, subsidie; b. van het Bestuur van den Frie- schen Bond van autobus-ondernemers inzake het onderhoud van grind- en steenslagwegen. De Secretaris geeft lecture van het ingediende rapport der Begrootings- Commissie, met enkele voorafgaande algemeene opmerkingen. sggen i heer Brandsma twijfelt nog aan het orgi- neele van dien brief, waarna nog maals het daaromtrent genotuleerde wordt voorgelezen, tot ten slotte de notulen zonder hoofdelijke stemming worden goedgekeurd. Punt 2. Mededeeling van ingeko men stukken: a. Een scqrijven van F. Boersma, waarbij hij de voorwaarden, waarop hem grond in erfpacht is afgestaan, aanvaardt. b. Een apostille van Ged. Staten ge leidende het goedgekeurd Raadsbe sluit tot het afstaan van grond in erf pacht aan F. Boersma. c. Een dankbetuiging van het Bestuur der Oranje vereeniging voor de toe gezegde subsidie, doch dat tengevolge de gunstige financieele uitkomst, daar van geen gebruik behoeft te worden gemaakt. d. Een schrijven van het Bestuur der Leeszaal, dat het Raadsbesluit in zake afstand van het bovengedeelte ZE HELPEN UI uitbreiding van het geteerde wegen oppervlak over te gaan. Eerst dient bewezen te zijn, dat teren op den duur gunstig werkt. Zij stelt derhalve voor het geraamde bedrag f 2400 te verminderen met f 1400, blijft 5. er f 1000 voor onderhoud der geteerde wegen op de begrooting. Verder stelt zij voor om 50 RD basalt slag meer aan te schaffen voor onder houd der wegen, kosten f 400, dan kan post 106 dus f1000 verlaagd worden. Post 111. Baggeren uitgetrokken op f 1500, komt de Commissie te laag voor. 6. Zij stelt derhalve voor deze post met t 1500 te verhoogen en B. en W. uit te noodigen met een voorstel tot het verbeteren van een h.i. daarvoor het eerst in aanmerking komende vaart of vaarten bij den Raad te komen. De post f 500 voor onderhoud pra men en werktuigen, komt haar ook zeer ruim geraamd voor. 7. Post 187. Onvoorzien stelt zij voor met f 2000 te verlagen. Zij is van oordeel, dat er nog een stille reserve aanwezig is, daar de H. O. voor 1923 op ongeveer f 88000 geraamd is, waar van 1 3 komt op het jaar 1924, Januari tot Mei en dat daardoor de post on voorzien zal blijken minstens even hoog te worden als zij thans geraamd is. Bij aanneming dezer voorstellen zou een verlaging van f 11580 en eene verhooging van f 1500 worden ver kregen en zouden dus de uitgaven ruim f 10.000 verlaagd worden en stellen zij voor de H. O. voor 1924 vast te stellen op f65000. De begrootingen Weeshuis, Arm- voogdij en Gasfabriek geven haar geen aanleiding tot bijzondere opmerkingen en stellen zij voor die op de voor gestelde bedragen vast te stellen. Algemeene Armvoogdij, ontvangst en uitgaaf f 13215.34. Stads burger Weeshuis, ontvangst en uitgaaf f 3031.811/2. Gasbedrijf, f 43908.— Electriciteitsbedrijf, uitgaaf f6250. Over de 3 bijgevoegde adressen heeft zij geen voorstel, doch laat zij de beslissing aan den Raad over. De Voorzitter zegt, dat de bemer kingen der Commissie, wat het tech nische deel van het rapport betreft, in handen van den Gemeente-architect zijn gesteld om advies, waarvan de Secretaris mede lecture doet. Enkele bemerkingen uit het zeer uitvoerige rapport stippen wij aan: Dat als regel wordt aanbesteed, met levering van de materialen door de aannemers. Het straatmaken maak te daarop tot dusver eene uitzondering. Een volgend jaar kan het straatmaken echter worden aanbesteed, als dit noodzakelijk wordt geacht. Voor zoo goed als alle gemeente- eigendommen zijn onderhouds-bedra- gen uitgetrokken, omdat bijna alle eigendommen oud en vervallen zijn. De begrooting is opgemaakt na een onderzoek in loco, waarbij als systeem is aangenomen, dat alles, wat ook maar eenigszins uitgesteld kan worden, niet is berekend, waardoor het soms moeilijk werken is, om toch gedurende den loop van het jaar, binnen de per ken van de begrooting te blijven. Post 80. Die f 100 is bedoeld voor de geheele waag, binnen en buiten en met het oog op de dubbele bestem ming, welke thans aan de waag gegeven is, zullen het volgend jaar onvermijdelijk eenige kosten vallen. Post 105. Aangezien het onderhoud van de bestrating door de stad wegens de hooge steenprijzen der laatste jaren achterop is geraakt, is daarvoor thans, nu de prijzen normaler zijn, f 5000 op de begrooting gebracht. Met hetgeen dit jaar aan de bestrating gedaan is, zou een volgend jaar de achterstand voor een goed deel zijn ingehaald en de bestrating weer in behoorlijke conditie verkeeren, terwijl voor het vervolg met een matige onderhoudspost de houdt de mond frisch en rein, ontsmet de keel en is daardoor geneeskrachtig bij verkoudheid en keel aandoeningen. dat OUDE JONGENS TREFFERS HARTENKONING CARSIFA (POPULAIR) SC r andere merken verdringen. en dit jaar f 13343.42. Indien het saldo dit jaar gelijk was aan dat van het vorige jaar, zou de Hoofdelijke Omslag, thans geraamd op f 75Ó00, feitelijk f 85000 moeten bedragen, wat met de H. O. van 1922, die ongeveer f88000 was, een klein verschil maakt. Waar de algemeene eisch tot bezuiniging sterk op den voorgrond treedt, meent de Commissie, waar dit h.i. ook maar eenigszins mogelijk is, op de voor gestelde uitgaven, voorstellen tot be zuiniging te moeten doen. Verder acht zij het van belang, dat er als regel, steeds aanbesteed wordt, met levering van de materialen door de aannemers en zoo weinig mogelijk werken in eigen beheer uit te voeren. Dat zal ook den Gemeente-architect ontlasten. Ook komt het haar voor, dat voor alle Gemeente-eigendommen geene uit gezonderd onderhoudsbedragen uitgetrokken zijn en vraagt zij zich af, of dan alles het volgend jaar aan onderhoud toe is. Het vestigt bij de Commissie sterk den indruk, dat de begrooting niet opgemaakt is na een onderzoek in loco, maar dat als systeem aangenomen is: noteer voor alles maar een bedrag, noodig of niet direct noodig, dan werkt het in den loop van het jaar wat gemakkelijker. 1. Zij stelt voor een nieuwe post in de ontvangsten aan te brengen, nl. 81'2 °/o pensioenstorting voor alle ambtenaren, raming ongeveer f3000. Waar over het algemeen een streven naar vermindering van salarissen in overweging is en de laatste pensioen wet groote verbeteringen voor de ambtenaren beteekent, meent zij door de salarissen intact te laten en daar door de pensioen-grondslagen, maar de ambtenaren 8i/2 van de 15V2 °/o zelf te laten betalen, daarmede een billijk voorstel te doen. Post 56, groot f750 voor verlichting en verwarming van het Gemeentehuis, komt haar ruim geraamd voor. Post 73 meent zij dat, daar een nieuw contract voor het drukken der notulen belangrijk verhoogd zal moeten worden, nl. verslaggever f 100 en drukloon f 150, totaal f 250 en vraagt zij zich af, of een uitgaaf van f250 daarvoor niet te hoog is, Post 78. Salarissen politie. Waar heeren Wethouders mededeelden dat een voorstel aangaande den politie agent R. de Jong, spoedig van B. en W. te verwachten is, heeft zij dienaan gaande haar voorstel teruggenomen. Waar reeds zoolang door 3 agenten den dienst is gedaan, vertrouwt zij, dat zulks in het vervolg ook mogelijk zal blijken en zou zij, indien de agenten enkele uren boven het minimum dienst wilden doen, in dat geval hun sala rissen iets willen verhoogen. Post 80. Een post van f100 voor verven en timmeren aan het nieuwe politie-bureau, dat thans nog niet in gebruik is genomen, stelt zij voor, als overbodig, te schrappen. Post 105 van f 5000, voor verbetering der bestrating Wijmerts, stelt zij voor: 2. met f 2000 te verlagen. Het komt haar voor, dat het beter is, dat in 1924 de gaten in de bestrating zooveel mogelijk hersteld worden en zoo weinig mogelijk nieuw werk te maken, daarvoor acht zij f3000 voldoende. 3. Verder stelt zij voor het trottoir Bagijnestraat, wat op f2500 geraamd Een smaller maken den rijweg acht zij bedenkelijk den toestand; als palen en stekken ■ggenomen worden, doende verbetering ZITTING CENTRAAL STEMBUREAU VERKIEZING GEMEENTERAAD. De Voorzitter van het centraal stem bureau voor de verkiezing van de leden van den Gemeenteraad maakt bekend, dat het centraal stembureau een zitting zal houden in het Gemeen tehuis op Dinsdag 20 November a.s., des namiddags 4 uur, ten einde te voorzien in de door het bedanken van het lid H. M. van Meekeren open gevallen plaats in den Gemeente raad. Hindeloopen, 12 November 1923. VAN NAUTA, Voorzitter. Mededeeling van den Burgemeester. Ik heb besloten mijne spreekuren zooveel mogelijk weer drie keer per week te houden en daarvoor gekozen de volgende dagen: Maandag telkens ’s voorm. van Woensdag 1112 uur, op het stad- Vrijdag huis. Men wordt verzocht zich zooveel mogelijk aan deze uren te houden. Aan huis zal ik voorloopig alleen vallen. Workum, 15 November ’23. De Burgemeester van Workum, A. WAGENAAR Azn. hooging wordt een af van de lengte der vaart of vaarten, of dit bedra; De reedschappen drag kas en boeken overeenstemmen, g. Mededeeling van B. en W. ingi volge artikel 77 der Gemeentewet, aal aangewezen de heer G. G. Posthumus bestrating op peil kan worden ge houden. Bij het maken van trottoirs in de Bagijnestraat ligt het niet in de be doeling de rijweg te versmallen. Het geel voetpad langs het Zijlspad is uitgesleten en blijven daarop water plassen staan. Voor f 1080 kan een geheel nieuw voetpad worden gemaakt van bazaltinetegels, dat afdoend werk geeft en zindelijk en aangenaam in het gebruik is. Post 106. Het bewijs, dat wegen teren op den duur gunstig werkt, is reeds geleverd en de architect wijst in dezen op Frankrijk sedert 1880, op ons land sedert 1902, op het wegen congres te Londen in 1913, op het eerste Nederlandsche wegen-congres te ’s-Gravenhage in 1920 en op het verkregen succes in de eigen Gemeente De zuivere kosten van het teren in onze Gemeente bedragen 8 cent per M2, terwijl in andere gemeenten de kosten varieeren tusschen 10 en 18 cent per M2. De Commissie stelt voor het teren te beperken tot de thans geteerde wegen en daarvoor f 1000 uit te trekken, doch deze wegen zullen echter f 1600 moeten kosten. Met f 1000 blijft het gedeelte van den spoor overweg tot Jan de Boer geheel over en het op dat gedeelte behaalde succes gaat geheel verloren. De hoeveelheid van 50 M3 meerdere basaltslag is dan ook te weinig, terwijl verzuimd is f2 per M3 te rekenen voor lossen en verspreiden in het voorstel der Com missie, alsmede de eenheidsprijs van f 8.in het gedrang komt. De oor spronkelijke op f 5575 gestelde post voor onderhoud wegen, is zeer laag genomen en moet blijven gehandhaafd, mede blijkens een overgelegd staatje van wat geraamd en verwerkt is over de jaren 19181924. Post 111. De post van f1500 dient in de eerste plaats ter bestrijding van de kosten van jaarlijks hekkelen en zoden opruimen. Voorts worden in den loop van het jaar eenige ondiep ten gebaggerd. Een bedrag van ruim f 1000 zal dan vrij blijven, om in den loop van het dienstjaar, volgens nader besluit, te worden verwerkt; meestal komen hiervoor in aanmerking droge wijken in de bebouwde kom. Bij ver hooging wordt een som van rnim f 2500 verkregen en hangt het geheel f 500 voor pramen en ge- i kan niet worden ge specificeerd, aangezien niet is vast gelegd hoe en waar de post voor baggeren zal worden verwerkt. De Voorz. wil, in afwijking van de artikelsgewijze behandeling van het vorig jaar, eerst het rapport der Com missie behandelen, dan de bemerkin gen der leden en vervolgens de voor stellen van B. en W., doch de heer Veenstra is het daarmede niet eens. Hij heeft ook enkele aanteekeningen ge maakt, waarbij hij in veel met de Commissie kan meegaan, maar in an dere dingen weer niet, want z.i. zijn vele posten zoo maar overgeschreven van het vorige jaar, zoodat hij voor stelt de begrooting artikelsgewijze te behandelen. De heer de Boer merkt op, dat wij leven in een 1”" commissie de begrooting wel de geheele linie, waarom hij ook nog acht hij het beter, de geheele rij met het voorstel Veenstra. VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Vrijdag 9 November 1923, des na middags 4 uur. Voorzitter de heer G. G. Posthumus oudste Wethouder. Tegenwoordig alle leden. Na opening der Vergadering met de voorlezing van het formulier gebed deelt de Voorz. mede, dat de Burge meester, ingevolge medisch advies, zich van de leiding dezer vergade ring zal moeten onthouden. Hij stelt vervolgens aan de orde, punt 1 der agenda: Notulen der vorige vergade ring, welke den leden bereids in druk zijn toegezonden. De heer Gaastra merkt op, dat hem inzake de voor waarden gesteld voor de Leeszaal, geen andere bekend zijn dan eene betaling van f200, met vrij gebruik van vuur en licht, terwijl de Voorz. en de heer de Vries van meening zijn, dat de Leeszaal, in verband met eeni ge aangebrachte verbeteringen, daar voor nog de helft in de kosten (f100) zou bijdragen. De heer Brandsma verzoekt nog maals voorlezing van de in de vorige vergadering ingezonden brief van den Gemeente-architect, waaraan door den Secretaris gevolg werd gegeven en in verband waarmede nog de Voorz. eene nadere uiteenzetting geeft van het stadium, waarin de aan te lej weg naar Ferwoude verkeert. De van dien brief, waarna nog- wordt voorgelezen, tot ten slotte de worden goedgekeurd. meent dat het nog geen tijd is tot was het vorige jaar f 2669, L 1 f bai ït t L r 1 1 r 3, t- g 3 1 S L L L L 3“ tn ;n >ij dj 4 6 Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën totuiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en G :ldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. V. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Injercomm. 1114. - De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, a elke regel meer 7 cents. Gmotere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. l_ -- - Til IA ig voldoende zal zijn.

Friso nl | 1923 | | pagina 1