Voor St. Nicolaas: Gilette apparaten; Sigaren; Toilet Zeepen; Eau de Cologne. J.W. de Jong, Markt Van Slooten’s V.S. PEPERMUNT i Verkrijgt», in het Sigarenmagazijn van J. Witteveen Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz Uitgive van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Thans is het tijd om U van Winterkleeding te voorzien. Wfy* brengen een mooie sorteering Heerea-, Joagek.- sa Kinder Ovsrjasaea sa Jekkero P. J. FLAPPER J. Wu de JOJKr, Markt, Werkw I Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Leest de Advertentiën in dit Blad Vraagt dit merk (Van Slooten Harlingen) Wijnen van Ferwerda Tieman ZATERDAG 24 NOVEMBER 1923. No. 48 49ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. t Laagste prijzen Een nuttig Sint Nic.-Cadeau is zeker een Corset van het zoo gunstig bekende merk „FAVORITE’ ^6. Bordeaux Wijnen. Nieuwste Stoffen en Modellen 1 Ingezonden Mededeelingen. Aanbevelend, houdt de mond frisch en rein, ontsmet de keel en is daardoor geneeskrachtig bij verkoudheid en keel* aandoeningen. Workum -1.50 -1.40 -1.80 i genezende PÜ- 30, 60 en 90 ets. Alle maten en modellen Heupcorsetten, Bandcorset- ten, Buikcorsetten, Buste houders, Bustevormers, Heupgordels, Jarretelhou- ders enz. enz. Vriendelijk aanbevelend, Fa DB JONG HORKSTRA Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland 1 iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. De prijs der Advertentiën is van 1.5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. eenvoudig, elegant en hygiënisch De gegarandeerde, droogrookende gezondheidspijp Rectificatie Raadsverslag. In mijn vorig verslag laat ik den Voorzitter zeggen dat B. en W. meenen dat thans een heffing van 5 pCt. voor de salarissen boven f 1000 voldoende zou zijn. Dit had echter moeten zijn dat B. en W. 5 pCt. wilden heffen van het volle salaris of 812 pCt. van de sala rissen boven f 100Ö. De Verslaggever. Een oud-hardrijdster overleden. TeBaflois in den ouderdom van 78 jaren overleden mej. Jakobje v. d. Kooi, die een 60-tal jaren geleden de ster was van de hardrijdsters op schaatsen in het Noorden. Overal waar mej. v. d. Kooi aan de wedstrijden deelnam, ging ze met de prijzen strijken. Het moet zelfs meermalen op groote wedstrijden voorgekomen zijn, dat wanneer de rijdsters zich moesten laten inschrijven, eerst door hen werd gevraagd, of mej. v. d. Kooi ook aan den wedstrijd deelnam. Was zulks het geval, dan trokken de meeste snelle rijders zich terug. Zij was de laatste jaren sukkelend en woonde bij haar neef, op het landgoed der familie. Een praatje over plaatsnamen. Wanneer men de lijst van Neder- landsche gemeenten en gehuchten na gaat, valt het als een merkwaardig heid op, dat er zooveel gelijknamige bestaan, schrijft O. J. L. in „Het Kom pas.” Men vindt b.v. tweemaal Hen- geloo, driemaal Aalst, viermaal Beek, vijfmaal Hoorn, zesmaal Lavr, zeven maal- Nes of De Nes en wel elfmaal Loo of ’t Loo. Er zijn vriendelijke en onvriende lijke namen (b.v. Onze Lieve Vrouwe Parochie en Valom). De cijfers spelen een rol: Eenrum, Tweewegen, Driebergen, Vierverlaten, Vijfhoek, Zesgehuchten, Zevenbergen, Achtkarspelen (negen is vacant). Tien- raai, enz. Er zijn ook malle namen bij. Als ik b.v. van een slecht, huwd man zeg: „’t Is echt een vrouwenverdriet, een kraantjelekZijn vrouw, die dAcht met hem als 't waar een hemelrijk binnen te gaan, ohé, ze kwam in een hel. In plaats van nummer één telt hij ze voor nummer dertien,” dan heb ik de namen van 12 plaatsen, n.l. Echt in Limburg, Vrouwenverdriet tusschen Zaandam en Westzaan, Kraan- tjelek bij Zandvoort, Hem bij Venhui zen (N.-H.), ten Zuiden van Leeuwar den en bij Weidum, ’t Waar bezuiden Mieuwolda (Gron.), Hemelrijk tusschen Dungen en Schijndel, Ohé bij Stevens- weert, de Hel bij Willemstad, Num- meréén bij Breskens nummerdertien bij Stadskanaal. Men zou ook de volgende geogra fische puzzle kunnen gebruiken op een examen voor onderwijzer: „Binnen welken tijd kan een goed chauffeur tuffend met een vaart van gemiddeld 40 K.M. per uur, van Ne derland uit een bezoek brengen aan Frankrijk, Denemarken, Napels, En geland,'Rome, Turkije, Groot-Zwitser- land, Oostenrijk en America??” Het antwoordt luidt: binnen 24 uur. Hij gaat dan uit van Nederland (bo ven Blokzijl), rijdt naar Frankrijk (bo ven Harderwijk), naar Denemarken (boven Slochteren), naar Napels (bij Winschoten), naar Engeland (boven Beekbergen), naar Rome (ten O. van Zaltbommel), naar Turkije (tusschen Oostburg en Uzendiike), naar Groot- Zwitserland (boven Maastricht), naar Oostenrijk (tusschen Horst en Tien- raai) en ten slotte naar America (tus schen Helmond en Venlo). Een middel tegen mond- en klauwzeer. De heer D. C. Booy, een 78-jarige man te St. Pancras (N. H.) beweert een middel tegen mond- en klauwzeer uitgevonden te hebben, dat bij onder zoek werkelijk gunstige eigenschap pen bleek te bezitten. Hij zegt het De lichting 1924. De sterkte der lichting 1924 is be paald op 23500 man, aan te wijzen als gewoon dienstplichtige (verplicht tot het vervullen van werkelijken dienst), welke over de verschillende wapens en dienstvakken zullen wor den verdeeld als volgt: Bij het wapen der infanterie 14186 man; bij de onbereden artillerie 1834; bij de bereden artillerie als beredene 1691 en als onbereden 1106; bij de cavalerie 1215; bij de genietroepen 1040; bij de zeemacht 750; bij het bataljon wielrijders 566; bij de'com pagnieën hospitaalsoldaten als zieken verpleger 183bij de oefenings- detachementen van de scholen voor verlofsofficieren en de koninklijke militaire academie elk 100; bij de luchtvaartafdeeling 140; bij de inten dance troepen 75 en bij de school- compagnie van den motordienst47 man De Zomertijd. In een Zaterdag te Amsterdam ge- van de dagelijk- rie centrale land- middel reeds gedurende 54 jaar te bezitten, maar hij stuitte steeds op wantrouwen wanneer hij trachtte het toe te passen. Totdat thans eindelijk de heer Tjade Koelemeij Sr. te St. Pancras den heer Booy verlof gaf zijn middel op zes koeien toe te passen. Het ingeven der medicijnen had plaats op 27, 28 en 29 October j.l., terwijl 2 November d.a.v. drie der koeien werden overgebracht naar den stal van Tjade Jr., alwaar zes koeien lijdende zijn aan mond- en klauwzeer. Aan twee der behandelde koeien heeft de districts-veearts, de heer K. Vink, te Alkmaar, toen smetstof toegediend het derde dier werd met het besmette voeder gevoerd. Ook de drie koeien, op den stal van den heer Koelemeij Sr. achtergebleven, ontvingen besmet voedsel uit den stal van zijn zoon. Merkwaardige resultaten werden bereikt, zoo schrijft „Het Volk“. Na de behandeling door Booy leef den de zieke koeien als het ware op, gaven tot twee liter per dag meer melk, en zelfs een koe kwam van nog geen 3 op ruim 8 liter melk per et maal. Ruim drie dagen na de besmetting begonnen de met het voorbehoedmid del behandelde gezonde beesten de gewone teekenen van mond- en klauw zeer te geven, zoodat men had kun nen verwachten, dat het middel niet doeltreffend zou zijn geweest. De dieren bleven echter kerngezond, voerden bij voortduring uitstekend, en verminderden dan ook absoluut niet in het geven der melk. Het bleek, of de ziekte uitbrak, echter dat gelijk bij het optreden ze ook weer verdween, zonder de dieren ook maar in het ge ringste te bezwaren. Dit blijkt uit de niet verminderde melkproductie, de glanzende huid en andere uiterlijke teekenen van een volkomen gezond heid. Als men nagaat dat de toegediende smetstof genomen werd uit een geslo ten blaar van een tweejarig rund, waarbij zoo juist de gevreesde ziekte was uïtgebroken, en voorts, dat de koeien van den heer Koelemeij alle ook tweejarige dieren zijn, derhalve op een leeftijd, waarbij ze voor de ziekte het meest ontvankelijk zijn, terwijl bovendien het ingeven der me dicijnen reeds op den tweeden dag geschiedde met de hulp van den zoon van Koelemeij, die op zijn stal de ziekte reeds had, waardoor men veilig mag aannemen, dat ook al diens klee- ren besmet waren, dan mag voorze ker worden getuigd, dat de proefne ming boven alle verwachting is ge slaagd. Het zal ongetwijfeld noodig zijn de proef op uitgebreider schaal te her halen. De correspondent acht de mo gelijkheid niet gering, dat daarbij met absolute zekerheid komt vast te staan, dat het middel van den heer Booy het langgezochte is, dat de gevreesde ziekte afdoende voorkomt en bestrijdt. Het zou den boeren en indirect den consumenten honderdduizenden, die nu periodiek verloren gaan, bespa ren. ZIJN UW HANDEN EN LIPPEN pijnlijk, schraal of gesprongen door de koude, gebruik dan de heeriijk verzachtende en snel ROL. In doozen van Bij apoth. en drogisten. Een peperwerper. Een persoon, die tot nu toe onbe kend is gebleven, heeft in het Hortus plantsoen te Amsterdam met peper geworpen naar een juffrouw, die op ’t Amstelveld woont. Gelukkig mikte het sujet niet goed, waardoor een gedeelte van de specerij op haar wang terecht kwam. Terstond na zijn daad zette de man het op een loopen. Ongeveer twintig minuten later deed zich eenzelfde geval voor op den Binnen-Amstel. Hier was het een bewoonster van Haarlem. Eenig poe der trof haar in de oogen, tengevolge waarvan zij in het Binnengasthuis moest worden behandeld. Daarna kon ze weer vertrekken. De dader is onbekend gebleven. De aanslagen hebben vermoedelijk dezelfde drijvers ten grondslag als bij het Inktwerpen, houden vergadering sche besturen der di bouw-organisatiesde Ned. Boeren bond, het Kon. Nederlandsch Land- bouw-Comité en de Christ. Boeren- en Tuindersbond in Nederland is besloten, opnieuw te trachten tot afschaffing van den wettelijken zomertijd te ge raken. Aan den eventueel nieuw op tredenden minister van landbouw en zoo noodig aan het nieuwe kabinet zal verzocht worden, een wetsvoorstel in dien zin in te dienen. Mocht van die zijde op het verzoek afwijzend beschikt worden, dan zal aan Kamor- leden van verschillende politieke partijen verzocht worden een des betreffend ontwerp van wet aanhangig te maken. Een 100 jarige. De gepensioneerde wachtmeester der artillerie J. M. Timp, te Utrecht, werd gister 100 jaar. Timp trad in Mei 1850 in dienst en werd in 1852 bevorderd tot wacht meester. Na een diensttijd van 62 jaar werd Timp in Nov. 1904 gepensioneerd Bij bezoeken van leden van het Vor- teïijk Huis in de legerplaats bij Mil- ligen werd Timp steeds aangewezen als ordonnans, o.a. in 1864 van Koning Willem III en in 1866 van Prins Hendrik der Nederlanden tijdens diens bezoek te Utrecht. Stout ruiter als Timp was ving hij in 1864 het paard op van den Prins van Oranje, dat zich had losgerukt en de heide inrende. Op het fort Vossegat bluschte Timp met zijn kinderen na 3 uur werken een brand in de nabijheid van lokalen, gevuld met ontplofbare stoffen. Behalve het gezichtsvermogen is Timp vrijwel gezond; hij is weduw naar en woont bij zijn dochter. De Koninklijke Vereeniging van gepensioneerde onderofficieren en minderen van het Nederlandsche leger heeft niet nagelaten 22 Novem ber voor Timp tot een blijden dag te maken. per fl. fl.40 n n n Medoc per fl. fl.30 Vino de Rioja Vermouth per flesch fl.60. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal i 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden, j I Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavqnds, uitgez. familieber.1 «►♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I Hl biedt bij wijze van reclame tijdelijk aan tjgg onderstaande, in kwaliteit uitmuntende gMzoete wijnen, onder eigen etiket Witte Samos Witte Port gSB Roode Port Witte Bergerac n n n ■4 t t o. FUSÈe - r' „Favorite” n n

Friso nl | 1923 | | pagina 1