Nieuws- en Advertentieblad f i V.S. Z0ÜT1 DBOP. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ZATERDAG 8 DECEMBER 1923. No 50 49ste Jaargang. Officieel Gedeelte Binnenlandsch Nieuws. t ZOUTE DROP Sa binn’ der. hoest en verkoudheid Engros VAN SLOOTEN Bekendmaking. Bekendmaking. Uitgive van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. --- en de hoogte jongen. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. laar jaar op het landgoed. Weldam 'wente valt te constateeren, jgenden vruchten, in figuurlijken zin, af- jaar weer, onder de pachters een gewassenwedstrijd uitgeschreven. Hieronder is iets heel anders te ver- Amnestie aan Nederlandsche „deserteurs”. Tijdens den oorlog vertoefden ver schillende Nederlandsche dienstplichti gen in ’t buitenland en hebben toen Wij maken de beste oudste en beste middel tegen werktuigen, zullen worden uitgeloofd. Men wil daar nog iets verder gaan. Namelijk ook prijzen uitloven voor zoons van pachters, die met goed ge volg een landbouwcursus hebben ge volgd voor een diploma met zeer veel vrucht f 7.50, met veel vrucht f 5. met vrucht f 2.50. Zij zullen worden uitgereikt niet in geld, maar in goede landbouwleerboeken. Dit zijn verblij dende dingen. Teekenen van groeiende belangstelling in het lot van den pachter, van een meeleven met hem; van een streven om door daadwerke- lijken steun de positie der pachters te verbeteren en in ’t algemeen mee te werken tot opheffing van den land bouw in de streek. Nou, binn’ hja tige liberael, Den, danich foar it aide, Hjoed, scille hja it mei de moer, Moarn ’t mei de dochter halde. ’t Giet hjar lyk as en partje kij Dij wadzje yh ’e sleatten, Om nou ’ris fen de iene wal Fen d’ oare strak to fretten. Anderen bladen ■*- vak- en nieuws bladen wordt beleefd verzocht dit artikel over te nemen. het Het lost de slijmen open neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. Tot plaatsing van Wirdt ien dy ’t mei de winder haldt En tiid yn eare halden, Sjoch einliks de ljue him troch, Den is hy glêd forkalden. Ien dy mei alle wynen waeit Der kin gjin minske op boue, Fient nije noch fen ’t aide Ijocht Scil nimmen him betrouwe. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Workum brengen ter ken nis van het publiek, dat aan Jan Fei- kema, directeur der Coöperatieve Stoomzuivelfabriek „De Goede Ver- wachting“, wonende te Workum en zijne rechtverkrijgenden, vergunning is verleend tot uitbreiding dier fabriek, staande in wijk G no. 113, kadastraal bekend Gemeente Workum, Sectie A no. 2866, door vergrooting van het karnlokaal in dat Workum, den 1 Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. satie-oproep van de Nederlandsche regeering. De betrokkenen worden als deserteurs beschouwd, zoodat zij niet ongehinderd in hun vaderland kunnen terugkomen. Men hoopte aanvankelijk dat de Koningin, ter gelegenheid van haar regeeringsjubileum, aan de be trokkenen amnestie zou verleenen. Nu deze wensch niet in vervulling is ge gaan, hebben eenige afdeelingen van de vereeniging «Nederland in den Vreemde» besloten onmiddellijk de noodige stappen te doen om zoo spoe dig mogelijk de rehabilitatie van de verschillende «deserteurs» te verkrijgen. Bovendien ligt het in het voornemen een der leden van de Tweede Kamer te verzoeken in verband met deze kwestie 'n interpellatie te houden. Branden. Te Veghel is brand ontstaan in de stalhouderij van den heer G. H. Smit. De remise werd een prooi der vlammen; de rijtuigen en wagens konden in veiligheid worden gebracht. Met veel moeite wist de brandweer het woonhuis te behouden. Verzekering dekt de schade. en op jammerlijke wijze ver- Burgemeester en Wethouders der Gemeente Workum brengen ter ken nis van het publiek, dat aan de Maatschappij tot Detail verkoop van petroleum „De Automaat“ te Rotter dam en hare rechtverkrijgenden, ver gunning is verleend tot het oprichten van een ondergrondsche benzine-be- waarplaats met aftapinrichting in het gebouw staande te Workum, in wijk B no. 95, kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie A nos. 4215 en 2417. Workum, den 1 December 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. En wirde dy al tier en fet Op kosten fen en oar, It dourret eak mar ta en tiid, Den komme hja oan ’t tsjoar. Dy minske sleatsje wadders Dy loer’ op jild ef eare, Dy kinne sjogge hja s’an kou Der dit oars wol fen leare. Gong ’t jongfolk him alear, Oan slokjes wol to buten, Oan bier en oan biljetten, Kwatta het nou dy ear Hja koaye apenüten, En sobje op sigaretten. Det ien tsjin ’t süpen is It lit hem wol forstean Mar wirdt it eak gjin tiid It fretten tsjin to gean gebouw. December 1923. om toelating tot het examen zijn vrij van zegelrecht en moeten vóór 1 Jan. 1924 met de ge- boorte-acte, een bewijs van den burge meester der geboorte- of woonplaats, dat de candidaat Nederlander en on- hèwd is en een bewijs dat hij aan de nationale militie heeft voldaan, bij het Ministerie van Financiën zijn ingekomen. Broekhuys biedt 100 pCt. aan. De Broekhuys-loterijen zijn, zooals men weet eerst door hemzelf uitgege ven, toen door de zgn. Broekhuys- banken, zijnde de Hollandsche Cre- dietvereeniging te Rotterdam, de Hol landsche Verzekeringsmij. te Amster dam en de Zuid-Nederlandsche Cre- dietbank te Heerlen. Al deze banken zijn, evenals Broekhuys persoonlijk, be nevens de vennootschap Oostergarage te Rotterdam, waarin hij ook betrokken was, in staat van faillissement verklaard. Thans biedt Broekhuys, aldus de »L. K.«, in al deze faillissementen een uitkeering van 100 pet. aan. De fiscus is crediteur voor een be drag van ongeveer een half millioen gulden, terwijl de groep der voor De Dag aangenomen journalisten, die hun vorderingen aan een trustee te Amster dam hebben toevertrouwd, een geza- melijke vordering doet gelden van circa 21/, millioen. De redactie van „De Veldpost” zendt ons haar blad van 1 December met verzoek onderstaand Hoofdartikel uit dat blad over te nemen. CiEWASSENWEDSTRIJD. Kijk, wanneer overal een dusdanige samenwerking bestond tusschen pachter en verpachter of diens rent meester, om de akkers tot hoogere vruchtbaarheid te dwingen, als sedert een paar jaar op het landgoed Weldam in Twente valt te constateeren, wat zou dat gezegenden vruchten, in letterlijken en figuurlijken zin, af werpen! Daar is n.l. verleden jaar en dit jaar weer, onder de pachters een gewassenwedstrijd uitgeschreven. Hieronder is iets heel anders te ver staan, dan een gewassenkeuring, zoo als die sedert jaren op tentoonstel lingen plaats vindt. Hier werden en worden dikwijls bijeengebracht keur garven en andere keurvruchten, die volstrekt niet het bewijs leveren, dat de akkers, waarvan zij afkomstig zijn, over ’t geheel zulk een best of ook ’t Is iets nieuws, waarop we met verheuging de aandacht vestigen. Deze gewassenwedstrijden of -keu ringen behoeven niet beperkt te blijven tot het gebied der pachters zij' moeten zich verder uitstrekken en niet alleen door rentmeesters of welwillende pachtheeren worden ge organiseerd, maar ook en vooral door plaatselijke landbouwver- eenigingen. Hier is een mooi terrein, waarop deze alzijdig praktisch werk kunnen verrichten. Zonder gel- delijken steun van andere zijden zal het in vele gevallen moeilijk gaan, want de kassen dier vereenigingen zijn in den regel niet zoo goed gespekt. Maar die steun is o. i. wel te verkrijgen. Men kloppe vrijmoedig daartoe aan bij de Boerenleenbank ter plaatse heel vaak kan die zonder bezwaar van haar reserve of behaalde winst eenige tientallen guldens voor dit landbouwdoel afstaan. En dan zullen er vrij wat landbouwaankoopvereeni- gingen zijn, die ook wel iets kunnen en willen missen: het komt immers den geheelen landbouw ten goede. En omdat dit inderdaad in den ruim- sten zin het geval is, en hier daarom niet zonder grond mag gesproken worden van een algemeen belang, mag men ook o.i. met de meeste vrij moedigheid steun zoeken bij het ge meentebestuur. Er worden heel wat subsidies verleend, welke minder te rechtvaardigen dan één voor dit doel. In de meeste plattelandsgemeenten behooren ook boeren tot de vroede vaderen. Welnu, zij zullen zeker het inzicht toonen, dat een subsidie, niet te karig, voor dit doel verleend, alles zins goed besteed is, en allerminst in strijd met het thans algemeen voor zittend en prijswaardig streven naar bezuiniging. Zóó hebben dan ook de gemeente besturen van de Overijselsche ge meenten WIERDEN en RUSSEN (zetter, met vette letters s.v.p. de namen dezer gemeenten!) ingezien. Op het voorbeeld van Weldam hebben zij dit jaar gewassenkeuringen, door de landbouwvereenigingen ter plaatse georganiseerd, krachtdadig gesteund. Hulde aan deze besturen, en in ’t bijzonder aan den burgemeester van Wierden, die, zooals we lazen het initiatief in deze heeft genomen. Moge allerwegen deze nieuwigheid ingang vindenMogen zeer vele ge meentebesturen den ruimen blik toonen te bezitten, dat het hier inderdaad een zaak geldt, welke ter wille van het gróote belang zonder bekrompenheid dient ge steund te worden. Dan zal er werk aan den winkel komen ook voor onze Rijkslandbouwconsulenten, landbouw- leeraren, landbouwonderwijzers en andere deskundigen, wier bijstand noodig zal zijn voor de keuring der akkers. Maar van de medewerking dier heeren meenen we ons bij voor baat verzekerd te mogen houden. Als het eerst maar zoover kome! BLOKKER. De prijs der Advertentiën is van 1—5 regels 60 cents, elke regel tneer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. gevallen dronken. Toegeschoten hulp bleek te laat te zijn. Het lijk is opgehaald. De man laat een vrouw met zeven kinderen onverzorgd achter. Examens voor kommies der directe belastingen. Op 29 April 1924 en volgende dagen zal te Arnhem het vergelijkend examen voor kommies der directe be lastingen, invoerrechten en accijnzen worden gehouden, ter vervulling van 200 plaatsen, welke in 1924 of later mochten openvallen. Om tot het examen te worden toe gelaten moet men ongehuwd zijn, bij den aanvang van het jaar 1924 den vollen ouderdom van 22 jaar bereikt en dien van 28 niet overschreden heb ben en de lichamelijke geschiktheid voor den actieven dienst der belastingen bezitten. Gepasporteerde onderofficieren, die 12 jaar als militair hebben gediend, zoomede kommiezen te water, deze laatsten ook indien zij gehuwd zijn, kunnen echter tot het examen worden toegelaten, indien zij bij den aanvang van het jaar 1924 den vollen ouder dom van 34 jaar, en gepasporteerde militairen, die 6 jaren als zoodanig ge diend hebben, indien zij op gemeld tijdstip den vollen ouderdom van 30 jaar niet hebben overschreden. Verder wordt van alle personen, die in hun functie bij het Rijk kunnen worden gemist, op wachtgeld zijn ge steld of op wachtgeld zullen worden gesteld, de leeftijdgrens voor toelating tot het examen verhoogd tot 34 jaren, indien zij 12 jaren, en tot 30 jaren, indien zij 6 jaren den lande hebben gediend. De verzoeken Te Glanerbrug is Maandagavond de boerderij van J. Agka afgebrand. Een bedrag van ongeveer f 300 ligt waar schijnlijk onder het puin. Te Reek brandde door onbekende oorzaak de boerderij van A. H. af. Het vee werd gered. Ongevallen. In een woning van den Westerweg te Den Haag heeft Maandag een ern stig ongeluk plaats gehad. De vrouw des huizes moest iets van de boven verdieping halen en liet de twee kin deren alleen in de huiskamer achter. Tijdens de afwezigheid der moeder schijnt een der kinderen een vierjarig meisje, te dicht bij de brandende ka chel te zijn gekomen, tenminste toen de bewoonster terugkeerde, zag zij tot haar ontzetting het kind geheel in vlammen gehuld. Zoo goed en zoo kwaad als dat ging, trachtte de ont stelde moeder met doeken de vlammen te dooven. De arme kleine had echter over het geheele lichaam brandwonden bekomen en moest in zorgwekkende toestand naar het ziekenhuis worden vervoerd. De brandwonden waren zoo ernstig dat herstel uitgesloten was en in den loop van den middag is het meisje reeds overleden. Ook de moeder bekwam bij het blusschen vrij ernstige brandwonden. Zij kon echter, na verbonden te zijn, thuis blijven. Dinsdagmiddag zijn drie werklieden door het breken van een steiger bij de in aanbouw zijnde theologische school te Kampen naar beneden gestort. Twee hunner kwamen met lichte kneuzingen vrij, doch de derde is naar het zieken huis vervoerd. Te Alkmaar is Dinsdag een P. P., van een schuit in het kanaal gevallen en verdronken. Dinsdag heeft te Rijpwetering een spoorwegongeval plaats gehad. De trein, die ongeveer half zeven vertrekt, reed tegen de geopende ophaalbrug, waardoor de staaldraad doorknapte en de brug dichtsmakte. Van de locomotief werd de pijp afgerukt, de wagons bleven onbe schadigd. Het ongeval is, volgens de «Tel.” te wijten aan grove nalatigheid van het spoorwegpersoneel. Nadat een schip was doorgelaten, vergat men de brug weder te laten zakken, doch trok het sein op veilig. Het verkeer ondervond een uur vertraging. Dinsdagavond te 10 uur is de 56-ja- rige arbeider P. de Swart, te Buiten post, van een buurpraatje terugkee- rende, door de duisternis misleid, bij de steenen wal van de ijzeren spoor brug in het kanaal DokkumStroobos Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland I iliaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 maar een goed gewas voortbrachten, voor prijzen tot een totaal bedrag van geen gevolg gegeven aan den mobili- En ook wanneer die akkers te voren f 100.—, in den vorm van landbouw- in oogenschouw waren genomen, gaf 1-i—11-J hetgeen op de tentoonstelling werd aangevoerd, in den regel niet het beeld weer van het gewas te velde. Zulke keuringen hebben dan ook een geringe of betrekkelijk geringe waarde in vergelijking met een gewassenwed strijd, als ’t vorige jaar voor het eerst op Weldam werd uitgeschreven. Daar werd het geheele gewas beoordeeld, en bij die keuring werd gelet op allerlei, dat de boer in acht heeft te nemen, wil hij van zijn akkrs het hoogste rendement behalen. De ras echtheid van het gewas komt dus allereerst in aanmerking, voorts in hoeverre het land o n k r u i d v r ij is, dan de stand van het gewas en de ziekten, welke zich vertoonen. Men ziet direct, dat zulke wedstrijden, wanneer er belangstelling voor ge wekt kan worden in een streek van groot practisch nut en voordeel kun nen zijn. En die belangstelling ont breekt op Weldam niet. Eerst was de deelneming niet groot; dat deed het vreemde, het nieuwe. Maar dit jaar waren er een 30-tal pachters, die zich opgaven. Dat waren er dus 30, die met zorg hun zaai- en pootgoed gingen kiezen; die zich moeten be ijveren om schoon land te krijgen; óm de verschillende ziekten, b.v. in het aardappelgewas, teleeren kennen, de oorzaken daarvan en de middelen ter bestrijding; die zich hadden af te vragen, welke voor een bepaalden akker en voor een bepaald gewas de doelmatigste bemesting zal zijnwelke grondbewerking moest worden toege past; kortom, die zich op de hoogte hadden en hebben te stellen van alle factoren, welke op de opbrengst en kwaliteit van den oogst van invloed kunnen zijn, ’t Spreekt van zelf, dat dit alles niet het resultaat is of kan zijn van een enkel jaar. Maar zoo’n wedstrijd zal natuurlijk in de volgende jaren worden voortgezet. De wedstrijd op Weldam had be trekking op een 3-tal gewassenrogge aardappelen en haver. Er waren prijzen uitgeloofd want zulk een rechtstreeksche prikkel mocht niet ontbreken tot een totale waarde van 350 gulden. De keuring geschiedde door den Rijkslandbouwconsulent en den rentmeester. De laatste is zeker ook alleszins deskundig te achten, want, vergissen we ons niet, dan is dit de voormalige Rijkslandbouwcon sulent te Zutphen, de heer De Lange. De uitslag was, dat voor rogge een le prijs kon worden toegekend aan een 4-tal personen, voor aardappelen aan een 2-tal, voor haver eveneens aan een 2-tal personen. Voorts werd een 2e, 3e, 4e enz. tot een 8e prijs voor rogge toegekend aan onder scheiden personen, voor aardappelen le tot en met 7e prijzen, voor haver een le, 2e en 3e prijs. Tal van akkers werden bekroond, en verschillende pachters waren zoo gelukkig meerdere prijzen te verwerven, ’t Kan niet anders of zoodanige wedstrijden brengen de streek vooruit en het denkbeeld daartoe achten we bijzonder gelukkig. Trouwens, velen zullen zich herinneren, dat de heer De Lange ook vroeger als Rijkslandbouwleeraar blijken heeft gegeven, dat de belangen van den boei' hem ter harte gaan, en hij daarvoor zich gaarne moeite wil getroosten. Zeer juist is de opmerking in het verslag, dat door deze keuring een nauwer contact ontstaat tusschen den p a c h t e r en den rent- m e e s t e r, die elkaar wederzijds beter leeren kennen. Inderdaad, want niets is meer geschikt, lijkt ons toe, om den pachters te doen zien, dat de rent meester, geroepen om de belangen van zijn heer te behartigen, daarom zeer goed ook aan de zijde der pach ters kan staan om dezen te steunen naar zijn vermogen en ook hun stof felijk belang krachtdadig te bevorde ren. Dat vooruitzicht van een nauwer contact in onzen tijd vooral zoo ge- wenscht, zal, dunkt ons, een krachtige prikkel tot navolging zijn van dit mooie voorbeeld. Wij lazen dan ook al, dat op het landgoed Junne, onder Ommen, ’t volgend jaar.eveneens een gewassenkeuring zal plaats vinden. En wel bij de gewassen rogge, haver, aardappelen en mangelwortelen, waar- 4

Friso nl | 1923 | | pagina 1