C. i.11.0. s u.o a 35 cents Nieuwjaars- Advertentiën Stavoren, enz. enz. I Nieuws- en Advertentieblad V.S. ZOUTE DBQP voor de Gemeenten Workum, Rem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, t ZATERDAG 15 DECEMBER 1923. No. 51 49ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. hoest en verkoudheid Engros VAN SLOOTEN Blomkesiikje Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Bekendmaking. ZOUTE DROP 28 November - Sniestoarm Aanbesteding. I Fabriek „DE DRIE PROVINCIËN” Oostwold i Evenals vorige jaren kunnen genoemde advertentiën weder geplaatst worden in >FBISO< van 1 Januari e.k. welk No. Maandagavond 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER Brand. .derdagsavonds, uitgez. familieber. en borst, han- Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. De is Mar bringt it Ijocht de dei fen moarn, Den binne al dy luden stoarn, Binn’ al myn frjeonen foart. As wy üs plakje hjir forlitte, As wy üs ierdske soarch forjitte Fen hwet üs Ijeaf is skiede Wy freegje dernei om ’e nocht, Gjin minsk dy hjir fen ütliz docht, Dit boek is foar him sletten. Net ien ho wiis hy wêze mei Dielt üs it ho en 't werom mei, Forklearret hjir de wetten. Scil eak de han die hjarren liedt, Dy hjar nei better oarde fiert, Us minsken feilich liede En famke dounse boartsjend Op 't noegjend poulke ta, En woe der blomkes ploitsje De moaisten moast hja_ha. Deun oan ’e kant fen 't wetter, Hwer ’t glinsterweachje blonk, Der stie fierwei it moaiste Det 't famke lokjend wonk. 4 FRISO terdags en cents En dochs is 't ef ’k yn 't floitsjen hear. En folgend jier binn’ wij hjir wer, As ’t waer wer mylder wirdt. Net hwa ef hwet hjar riedsman wier, Net hwa ef hwet hjar liedsman wier, Dy lange lange baen. Farwoll farwol! ropt ider lud, Farwoll farwoll it giet jimm’ goed, Farwol! farwoll foar ’t léste. Wy witte net hwet hjarren dreau, Hwet wet it hjar to foaren skreau, Dy greate reis to dwaen. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 pepermunt! overtreft alle andere merken in KWALITEIT het Het lost de slijmen open neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. Blier laitsjend glanze it poulke Yn maitiids sinneskyn, En oan hjar iggen bloiden Rjue blomkes bünt en fyn. Mem seach de blomkes driuwen, Hjar blom wier net to sjen, Hwent yn it laitsjend poulke Der sliepte nou hjar bern. De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt bij deze ter kennis van bestuurders van motorrijtuigen, dat het bij art. 13 van het motor- en rijwielreglement verboden is, in be bouwde kommeneenigander geluid- signaal dan een hoorn te gebruiken. De naleving van dit verbod zal in het vervolg streng worden gehandhaafd door tegen de overtreders onverwijld proces-verbaal op te maken. Workum, den 13 December 1923. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Az. Wij maken de beste oudste en beste middel tegen It wier sa fier to rikken, De wal wier steil en glêd, En plof, en neare gjalp, Waerd der troch nimmen heard. En rêst hja licht al op it stran, F;n 't Ijeaflik moaije fiere lan tichter bij de sinne. Dit blad verschijnt des Za- kost per kwartaal cents; franco per post gulden. Enkele Nos. 5 ets. 'tÖKngezonden stukken Don- /derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- De postchèque- en girodienst. De Tel. verneemt opnieuw, dat met 1 Januari de postchèque- en girodienst zal worden heropend. Eerlijke vinder, al kwam ’t wat laat. De heer L. N. te Rilland had 1 l/t jaar geleden zijn portefeuille, inhoudende f600, aan het station verloren. Eenige dagen geleden vond N. in de brieven bus aan zijn woning de portefeuille. Het geheele bedrag was daarin nog aanwe zig. Zoo vertelt de M i d d. C r t Ongevallen. De 38-jarige mevr. J. BrandBiston aan den Nieuwe Binnenweg te Rotter dam, had Maandagmorgen haar hoofd haar met benzine gereinigd en beging daarna de onvoorzichtigheid dit te wil len drogen boven een brandend gas- comfoor. Hierbij vloog het nog voch tige haar in brand, terwijl zij verder, door het in brand geraken van haar kleeding, brandwonden aan den en armen bekwam. Zij is in het ziekenhuis aan den Coolsingel opgenomen. De knecht van den veehouder A. S. van der Meer onder Wartena, de 18- jarige W, van der Kooi, afkomstig uit Te Zaandam is in de groote stoom- houtzagerij en -schaverij van de firma P. de Lange Czn., welke van de zagerij de grootste capaciteit heeft van alle fabrieken der Zaanstreek, een groote brand uitgebroken. De afdeeling schaverij was 's morgens voor het eerst in gebruik genomen. Voor de brandweer was het zeer moei lijk het terrein te bereiken, daar dit van alle zijden door water is omgeven. Nadat de brand om 8 uur was ont dekt, lag de geheele fabriek omstreeks 11 uur nagenoeg tegen den grond. Door den gunsteen wind zijn de om vangrijke opslagplaatsen, waar voor meerdere tonnen gouds aan hout ligt opgestapeld, gespaard gebleven. De firma is verzekerd bij de Nat. Onderl. Brandwaarborg Mij. voor hout handelaren (directie Knegt), te Amster dam. De oorzaak van den brand is onbekend. Hartelijkheid is maar alles Te Boelenslaan bij Surhuisterveen overleed een oude man, die eigenaar was van een boerenhuizinge met grond, een paar koeien en wat huisraad. Reeds 25 jaar lang had een zwakzinnige neef met hem samengewoond en de bevol king vroeg zich af, wat het lot van de zen man zou zijn. De erfgenamen, van wie er drie in Amerika wonen, verkochten de bezit tingen bij openbare verkooping, waarbij alles in handen van derden overging. Om den neef bekommerde zich nie mand. Men liet hem des avonds in ’t leege huis achter, slechts in 't bezit van stroozak, een paar dekens en wat aardappelen ’t Merkwaardige is nog dat zijn ouders nog leven en weiger den hem in hun huis op te nemén. Des avonds vertrokken allen, ook de ouders, en de arme zwakzinnige liep schreiende de heide in. Aldus meldt de Dr. Ct. Een erfenisquaestie. Een te Arnhem overleden bejaarde dame had als erfgenamen een zoon en een dochter. Zij had, vertelt »’tHbl.«, vele jaren bij de dochter ingewoond tegen eenige vergoeding. Bovendien had zij haar dochter een bedrag van f 11.000 gegeven onder bepaling, dat zij voor die som gedurende haar ver dere leven recht zou hebben op onder houd en verzorging. De dame was niet lang na die schenking overleden. Bij de verdeeling van de erfenis kwam de zoon in verzet tegen het feit, dat op deze wijze f 11.000 aan de nalatenschap was onttrokken. Hij vorderde dat deze som geheel of gedeeltelijk in de na latenschap zou worden teruggebracht. De rechtbank te Arnhem heeft die vordering ontzegd. In hooger beroep besliste het gerechtshof te Arnhem, dat de gewraakte betaling niet als een schenking viel te beschouwen, doch benoeld als vergoeding voor hetgeen door de erflaatster gedurende 25 jaren te weinig voor kost en inwoning was betaald en voor hetgeen zij in de toekomst daartoe noodig zou hebben. De meening van den zoon, dat de erf laatster in den tijd vóór het storten van de f 11.000 een som van f 600 per jaar betaalde, daarmede een voldoende vergoeding gax. kon het Hof rekening houdende met stand en het fortuin der partijen, niet deelen. Het Hof bevestig de het vonnis de Rechtbank en stelde den eischer in het ongelijk. prijs der Advertentiën van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar plaat* ruimte. Buiten Friesland, uit- j gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. De loft is fól fen fügellüden, Fen frjeunen, dij op reis nei 't süden Foar sé jet efkes rêste. I schatkist ernstig is benadeeld, zijn te wijten aan verregaande slordigheid aan departementen. De commissie doelt o.m. op een geval, waarin een wissel, groot 750 duizend Rijksmark, in Juni 1919 aan gekocht tegen den koers van f 17.60 per 100 mark, tengevolge van het overlijden van een ambtenaar bij het departement van Waterstaat, ongeveer 2 jaar in een dossier was blijven rusten. Tallooze malen blijkt uit het verslag, dat niet de vereischte zuinigheid in acht is genomen, zonder dat sprake is van ongeoorloofde handelingen of slordigheid. Bij verscheidene ambte naren schijnt niet het besef te zijn doorgedrongen, dat het Rijksbelang bij het doen van uitgaven in acht moet worden genomen. Nadat nog verschillende gevallen worden genoemd, wijst de commissie op eenige gevallen betreffende het departement van Arbeid, bijv, de stof- feering en de meubileering van de nieuwe bureelen van den Gezondheids raad. Door de ministers van Landbouw en van Arbeid zijn ter bewoning afge staan aan onder hun departementen ressorteerende ambtenaren twee per- ceelen, welke op rijkskosten van vaste waschtafels en jaloezieën werden voorzien. De commissie verlangt, dat er meer controle komt op de bestellingen en meer overleg tusschen de verschillende diensten onderling. Voorwerpen, die voor 's Rijksdienst kunnen worden gemist, moeten worden overgedragen aan het Rijksinkoop- bureau, dat uit deze voorraad in de eerste plaats zal moeten putten. Op verplaatsingskosten van ambtenaren moet worden bezuinigd. Voor een ver huizing van Utrecht naar ’s Gravenha- ge werd bijv, een tegemoetkoming van f4924.32 betaald. In 't algemeen is den commissie ge bleken, dat door sommige ministers eigenaardige comptabele opvattingen worden gehuldigd. Een dure gemeenteraad. Eindelijk is het dan toch eens uit gesproken. Niemand minder dan de burgemeester heeft het den heeren verteld en gelukkig in openbare zitting zegt het >R. Nbld.” De behandeling van de begrooting zal de boofdstad f 25 000 kosten I De Amsterdamsche Gemeenteraad is nl. van 13 November j,l. af, met onderbreking des Zaterdags en des Maandags «bezig” met de be handeling van de begrooting voor 1924 En nog altijd vloeit de stroom van redevoeringen onverminderd voort. De vierde supplement-agenda is reeds in gediend en blijkbaar is de breed sprakigheid Maandagmiddag begonnen burgemeester De Vlugt te hinderen. Hij gaf toen uiting aan zijn verlangen om Vrijdag gereed te komen, onder mededeeling, dat de behandeling van de gemeente-begrooting dan een kwart ton gekost zal hebben 1 De fout zit natuurlijk in het bezol digd ambt. Indien men geen geld met praten in een officiëeele functie verdie nen kan, en zijn tijd mede voor de behartiging van eigen belangen in eigen maatschappelijke positie noodig heeft, doet men en passant ook als Raadslid de zaken vlug en zonder veel omhaal van woorden af. Terwijl de Amster damsche burgerij krom onder den bo venmatigen belastingdruk loopt, zitten 45 dames en heeren a f 5 per séance de belangen van diezelfde burgerij te «behartigen». Met het resultaat, dat de «behartigers» in enkele weken een paar honderd gulden extra als presentiegeld verdienen, dat de «behartigden» mogen opbrengen. Hiermede is genoeg gezegd. De me dedeeling van burgemeester De Vlugt over deze geldverspilling is het belang rijkste, tijdens deze begrootingsdebatten medegedeeld. Ho :bunen hja de lange wei, Nefff lan det yn ’t süden lei Hjir c. sa fier fendinne Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 29 December a.s. 's voormiddags 11 uur onder ingezetenen aanbesteden a. Het verbouwen van de school voor Openbaar Lager Onderwijs. b. Het glas- en verfwerk aan die school. Bestekken en teekeningen zijn ver krijgbaar ter Secretarie, in de gewone kantooruren, die sub a. voor f 3. per stel en die sub b. voor f 1.per bestek. Workum, den 13 December 1923. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Suawoude, zou Zaterdagavond in een bootje de post halen, die aan den over kant van de vaart werd afgegeven. Toen hij niet terugkeerde en men hem ging zoeken, zag men de boot met den vaarboom op het water drijven, zoodat dadelijk het vermoeden rees, dat den jongen een ongeluk was overgekomen, Na een uur zoeken werd het lijk van knecht uit het water opgehaald. Een goede maatregel. Zooals men weet kunnen sinds 1 Nov. j.l, houders van traject-kaarten op de Nederlandsche Spoorwegen deze kaar ten vijfmaal in plaats van driemaal per jaar verlengen. Ten aanzien van algemeene abonne mentskaarten, groepkaarten en scholier- kaarten is nu ook de maatregel geno men, dat met ingang van 1 Januari 1924 tegen bijbetaling van het prijsverschil de geldigheidsduur vijfmaal in plaats van driemaal verlengd kan worden, zoo dat een dergelijke kaart, die 12 maan den geldig is, desgewenscht, in zes ter mijnen betaald kan worden. In zee gedreven. Drie kleine jongCas, kinderen van 9, 10 en 11 jaar, waren op een houtvlot in de haven van Hoorn aan het spelen. Plotseling raakte ’t vlot los en de kin deren dreven de haven uit. Aanvanke lijk merkte niemand het ongeluk. Pas toen zij al ver in zee waren werd op den dijk het hulpgeroep der kleinen door een visscherman vernomen. Deze begaf zich onmiddellijk naar de plaats van waar het geroep klonk en trof daar de kinderen geheel verkleumd aan. Ze waren wel wat bang, want het begon al donker te worden, maar ze hadden af gesproken dat ze zich met kettingen op het vlot zouden vastbinden om zoo den nacht in te gaan. De vis^herman bracht ze naar het politiebureau, maar het vlot moest hij wegens de grootte achterlaten. Is de jeugd anders dan vroeger? De verzuchting van menig ouder is te genwoordig: Wat waren wij anders, toen wij kinderen waren 1 Zeker, zei dezer dagen de heer Deelen, sec. van het Ned. Jeugdleidersinstituut, in een verga dering van den Bond ter Behartiging van de belangen van het kind, de jeugd is anders dan vroeger, héél anders. Het kind is echter niet slechter dan vroe ger, zooals vele ouderen meenen. Ook niet beter. Het is alleen een beeld van zijn tijd Er is, zoo zei de heer Deelen, een vloedgolf van onwaarheid en goud dorst in deze tijden te constateeren. De bioscoop, de pers en het vermaak zijn onwaar, uit gouddorst ontstond een we reldoorlog, zinnengenot neemt de over hand. Er is gebrek aan eenvoud, wij leven te luxueus en dit komt natuur lijk het kind niet ten goede, Prof Pels concludeertLevenseenvoud voert tot levensvreugde, en deze woorden moet spr. geheel onderschrijven. De beste paedagogische raad, die de heer Deelen in dezen tijd kan geven is Leert de kinderen arbeidzaamheid en eenvoud. Voer het gezin terug naar de Hollandsche eenvoudigheid van vroeger en gij, ouderen, zult niet meer kunnen klagen Wat waren wij toen wij jong waren, toch anders en beter dan de jeugd van nu. Waar het geld blijft. De commissie uit de Tweede Kamer voor de staatsuitgaven, betreffende het verslag der Algemeene Rekenkamer inzake hare werkzaamheden over 1922, zegt in haar verslag getroffen te zijn, dat van de zijde der regeering niet meer aandacht wordt geschonken aan behartigingswaardige opmerkingen van de Rekenkamer. 1

Friso nl | 1923 | | pagina 1