Nieuws- en Advertentieblad a 35 cents HOESTPASTILLES I PEPERMUNT is kampioen door kwaliteit. Gij Hoest Dat is lastig V.S. zouti DBOP. Nieuwjaars- Advertentiën voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Leest de Adverteotiên in dit Blad Voor Deposanten: Aan onze Lezers REN TEBIJSCHRIJ VING Voor Spaarders: ZATERDAG 22 DECEMBER 1923. No 52. 49ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. En aid man. De winter. „OUDE JONGENS” Gemeente-belasti ngen. ZOUTE DROP Engros VAN SLOOTEN Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. iet m. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 rt e- Is le id n de Heer hea Ast dou dy blau, Donderd. Vrijdag Adv, en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. 3 4 t i nt ar er ia- ’t Wier hjerst omtrint de hiele simmer, En ’t wirdt noch bij de dei lans [slimmer, Men sjocht omtrint gjin sinne. Ja aide griisbird, al det lést, Der sitt’ we wer en skoft oan fêst En 't komt troch dij allinne. En jout men jins it fjild ris yn, Den bliist al wer dy selde wyn 'k Scoe mar de lijte siikje. ’k Bin bang dou bist al ünderweis, It fügelgoud gong al op reis, Dij witt’ hwet soks bitsjut. En den is ’t spil gau yn ’e tiis Mei al dij kjeld, mei snie en iis, Mei alles hwet mar rear is. Te Balk seit men nou grif al wer, ’k Scoe sizze det ’k it hjir wol hear, Det er alhiel gjin wear is. Mist dei oan dei en kald as brein, En sims en sniejacht sunder ein As scoe ’t al winter wirde. Sok waer it is mij hwet to sizzen, Men het er jins bij del to lizzen Mar 't is troch alles hinne. Naemst letter al en greate bocht, As en hynsder det oan spoeksjen docht, Foar hwet op iis mar lyke. Glediisje, 's eak ien fen dyn grappen, Om der nou ’t moaye fen to snappen, Ik net, as al en oar it kin. It jongfolk makkest glêd oerstjur, En my it libben danich sur, Om mei sietst dou yn Spanje. To witten ef de sleat al houde, As him en roek der op bitroude Den hiest it al oer riiden. En och hwet wierste er mei tsjinne, As 'k nachts de strjitten kreas fortinne Ta 'n moaije baen to gliden. Do, diest dei ut dei yn dyn bést, ’t Wier slydskje moarns en jouns it lést, Al dourre it eak en wike. En joech sims master middeis frij, Gjin jonge wier as dou sa blij, Ho rom wier den de wrald. Nou ’t is mar snig, dat ’s net sa slim Tinkst dou licht aide izegrim, En scilst er wol om laitsje. Ef yn 'e Oost, ik jou dij kar, Hjir makkest alles yn ’e war En mij de kop oranje. En en snieman meitsje, hwet en nocht, Krekt lyk as ’t jonggoud nou noch docht Dou diest ’t foarol net minder. Hou aide man, nou net sa rimpen, Det leit to smeulen en to skimpen, As wier ’k gjin turf heechl Bist dou to aid om mei to dwaen, Wol derfen mij de skild net jaen, Lizz derom mij net leech. ’k Bin noch de selde fen alear, Mar dou bist net de selde mear Dyste foar jierren wierste. wordt de rente in onze boeken bijgeschreven. Zij behoeven hiervoor dus niet ten kantore te komen. As ’k troch de gleddens glied ef stroffle, En earm ef skonk ef beide knoffle, Gong soks dy den miskien nei 't sin? Hest der nou gjin begryp mear oer, En sjochst by bernewille sur, Det komt, do wirdst aid. 1 3 t Engros Tromp, Sneek r t a j. e de 6 cents SIGAAR bij uitnemendheid. Engros Tromp, Sneek De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. nement belangrijk lager. Dyn mastersfeint, de eastewyn, Stekt oeral dryst de noas mar yn, Scil 't eak troch ’t slotsgat hinne. Hwent wierst as jonge op ’e trie Struide ik de earste Hokken snie En spjirringen yn ’e sleat. Bij abon- Dit blad verschijnt des Za terdags en 65 cents. 1 gulden, hnkeie N Ingezonden Maar er is een probaat en goedkoop middel. Haal direct bij uwen winkelier een ons zuivere medicinale J T S T ot plaatsing van De GEMEENTE-ONTVANGER her innert de belastingplichtigen aan het betalen van Hondenbelasting, Faeca- liën belasting (Tonnenstelsel) en Schoolgelden, welke voor 31 Decem ber a.s. behooren te zijn voldaan, Workum, 20 December 1923. H. DE JAGER, Gemeente-Ontvanger. jaar niet ziek geweest is5. door het vervallen der uitkeering van 14 dagen loon bij ontslag wegens leeftijd of in validiteit 6. door vermindering van het aantal verlofdagen 7. door intrekking van de 4 vrije dagen voor personeel, dat minder dan 26 vrije Zondagen per jaar heeft. De organisaties, welke bereid zijn met de directie over deze zaak in overleg te treden, zijn Donderdag 20 December bij haar geweest. Daar het spoorwegpersoneel voor zoover het aangesloten is bij één der organisaties, op het standpunt staat, geen verslechteringen te aanvaarden, alvorens maatregelen van nagenoeg de zelfde strekking voor het rijkspersoneel neel kunnen ingaan, is de kans niet uitgesloten dat geen der vijf bonden aan deze bespreking zal deelnemen. Ook in dezen wil men het standpunt van de nieuwe regeering afwachten. Het vérdrinkingsgeval te Diemen. Naar de »Tel,« verneemt is de te Diemen woonachtige vrouw, wier acht jarige stiefdochtertje onder verdachte omstandigheden verdronken is, na door den rechtercommissaris gehoord te zijn, niet op vrije voeten gesteld, doch naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. Deze arrestatie moet verband houden, met sporen, welke aan het kinderlijkje ontdekt zijn, en welke er op wijzen zouden, dat het meisje een geweld- dadigen dood zou gestorven zijn. Echter moet nog niet vaststaan, of het kind eerst, hetzij door worging of op andere wijze om het leven gebracht en daarna te water geworpen is, of dat de litteekens aan het lijkje veroorzaakt zouden zijn door de pogingen om het kind door onderwaterfaouding het leven te benemen. Tink om dyn jongesjieren aide, Forjit dy net mar wol ünthalde Hwet noft dyr maitiid joech. Wij maken de beste het oudste en beste middel tegen hoest en verkoudheid Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. Wegens renteberekening 28 Dec. geen zitting-. Hebt ge intusschen dringende zaken, vervoeg U dan bij den KASS1ER-BOEKHOUDER of bij den Heer F. FABER Jr. Soks joech dy Ijeau ik wille en rest En 'k hald er foar det den dyn lést Eak wol sa maklik droech I Spoorwegpersoneel. De »Tel.< meldt in aansluiting van hetgeen reeds medegedeeld werd met betrekking tot de voornemens van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, om met ingang van 1 Januari 1924 de loonen van het personeel te verlagen, voorzoover de noodige besparing van f 10.000.000 niet op andere wijze zou kunnen worden verkregen, dat de directie meent, dat op de navolgende middelen bezuiniging mogelijk is 1. door intrekking der bevorderings- clausules, voornamelijk voor trein- en locomotiefpersoneel2. door wijziging der berekening van de bezoldiging per dag (x/»66 inplaats van 1/ut van het jaarloon)3. door wijziging der laatste periodieke verhooging4. door geen uitkeering van 4 dagen loon meer te geven aan personeel, dat het geheele En den noch lébje op sniebal goaijen Dou wiest oars eak net min yn ’t [rooien As wier ’t eak op en tsjinder. 't Unthald wint er by dy net oan, Mar my hügt alles malle skoan Hwet dy sa ’t skynt forgeat. Evenals vorige jaren kunnen genoemde advertentiën weder geplaatst worden in FRISO van 1 Januari e k. welk No. Maandagavond 31 December verschijnt en in Workum huis aan huis zal worden bezorgd. Vroegtijdige opgaaf wordt beleefd verzocht. DE UITGEVER „Gewetensbezwaar." De Chr. „Rotterdammer” vaart als volgt uit tegen zekere gewetens bezwaarden In sommige Gereformeerde kerken zijn altijd nog leden die weigeren mee te doen aan het geven van een vaste bijdrage voor de instandhouding van de kerk. Ze zeggen, dat ze er gewetens bezwaar tegen hebben. De linkerhand mag niet weten wat de rechterhand doet. Ze vervullen hun plichten tegen over de kerk door te „offeren” in een bus bij den uitgang van het kerk gebouw. We hebben vroeger al eens gelegen heid gehad er op te wijzen, dat bij sommige van zulke menschen het „gewetensbezwaar” niet veel meer dan een smoesje is. Uit de opbrengst der bussen bleek dan, dat het gezamenlijke offer van die „gewetensbezwaarden” al heel karig was. Maar zoo sterk als ’t met de „ge wetensbezwaarden” in de Geref. kerk van Delft gesteld is, hebben we 't nog nergens gezien. Daar zijn plm. 400 weigerachtigen voor de vaste bijdragen aan de kerk en die 400 „gewetens bezwaarden” hebben in dit jaar 1923 met elkander in de deurbussen „ge offerd” de som van f425. Dat is pre cies uitgerekend plm. f 1.25 in een heel jaar, oftewel zoo ongeveer 2 roode centen per dienst. De goedgeefschheid of offervaardig heid van die „gewetensbezwaarden” komt nu eens aardig aan den dag. Ze hebben er heelemaal geen ge wetensbezwaar tegen dat de overgroote meerderheid der kerkleden voor flinke vaste bijdragen teekent. Dan kunnen zij er zich met twee roode centen per dienst afmaken. Daar is hun geweten óók niet over bezwaard. Wegens de Kerstdagen en Nieuwjaar verschijnt „FKISO” de volgende week niet. Het volgende nummer van ..Friso” komt Oudejaarsavond uit, dus 2 dagen later. Zooals bekena is wordt dit nummer in Wor kum huis aan huis bezorgd. DE UITGEVER. Hald dy dochs stil en wêz sa wiis, Praet net oer mij oer snie en iis, Lyk aste strakjes dieste. kost pér kwartaal franco per post os. 5 ets. stukken Don derdags voorin, in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Teneinde onze Spaarders uit HIIN- DELOOPEN le gerieven, houdt F. FABER Jr. vanaf Dinsdag 8 Januari geregeld eiken Dinsdag zitting te Hindeloopen van 2V<—31/* ten huize van den Heer P. ROOSJE. Op ’t slimst, den krij ’k en oare kear, »Der is moai grif sa’n aep foar klear« En sniebal op myn baitsje. En stründe ik nachts om hüs en En skildre ik blomkes kcin en tear Op omtrint alle rüten. De Rotterdamsche autobandieten. Een nieuw opzienbarend proces te gen Rotterdamsche autobandieten is gevoerd voor de rechtbank te Rot terdam. Als eerste beklaagde werd de 26-jari- ge chauffeur G. de B, voor den rechter geleid. Hem werd ten laste gelegd, dat hij op 30 Aug. te Schiedam in ver- eeniging met twee andere personen een kantoorlooper van een tasch inhouden de f23.000 heeft beroofd, na genoem den looper met een auto te hebben aangereden. Beklaagde bekende voor ’t grootste gedeelte de hem ten laste ge legde feiten. Hij was snorder van be roep en daardoor met allerlei slecht gezelschap in aanraking gekomen. Na den eersten beklaagde stond te recht W. M., een 48-jarige winkelier te Rotterdam. Deze beklaagde had de tasch met geld opgeraapt en gegeven aan den koopman L. H. v. d. S., die er mee weg fietste. Ook deze beklaagde be kende. Hij had evenwel niet de be doeling gehad aan de berooving mee te doen, hij had de tasch, die de aan- geredene liet vallen, opgeraapt en ge geven aan den man die naast hem stond. De-man-die-naast-hem-stond, voor noemde L. H. v. d. S., 31 jaar, was ook de rechtbank gedagvaard. Hij deed zich voor als de onschul digste van alle drie. Zeer zeker was hij weggereden met de tasch, maar stak daar iets kwaads in Was het geen vriendendienst om de tasch, die W. M. hem in de handen duwde, in voorloo- pige bewaring te nemen Het O. M. was echter niet erg van beklaagdes onschuld overtuigd, temeer daar hij een verdacht individu is, zeven veroordeelingen achter den rug heeft en ettelijke malen verdacht is. Tenslotte eischte het O. M. tegen de autobandieten gevangenisstraffen van resp. 2, 8 en 8 jaar. Inbraak. Zondagavond is ingebroken in de woning van den landbouwer de R. in den Grooten IJpolder, bij Amsterdam. Toen de bewoners, die op visite ge weest waren, thuis kwamen, sprongen de dieven door een raam van de serre, met achterlating van hun fietsen, als mede van den gereedliggenden buit. De hond van den landbouwer lag dood in de kamer. Mar det fait op en djür eak ou, Den wer nei hüs, fen kjeld hast Hwylst noas en earen prykje. moarns fen ’t béd óf [seachste, Ho ast den üt de fearren fleachste Faek heal klaeid al nei buten. Woensdag 2 Jan. v. 2-4 uur 6-8 6 8 f FRISO 6- Boaz-bank - Workum i L L 4 S s l, o jp •n sn i i

Friso nl | 1923 | | pagina 1