Nieuws- en Advertentieblad V.S. ZOUTE DBOP. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hoestpastilles. Ze helpen U. Engros Tromp, Sneek. Gij Hoest? )ude Jongens9’ Inzameling nn gelden. 1 I ZATERDAG 12 JANUARI 1924. No. 3 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte, Binnenlandsch Nieuws. I hoest en verkoudheid Engros VAN SLOOTEN 1 Caran ReePen VaVaUj Sigaren, Sigaretten, in grootste sorteering en billijkste prij zen bij het overal bekende adres Tromp, Sneek - 1 - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. JsT ZOUTE DROP V Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 versche den -cents SIGAAR bij uitnemendheid. de werkhaven bij de oever, de bescher- mingsdijk om het toekomstige sluis- terrein aldaar, en eenige gedeelten van het in verband met de afsluiting van het Amsteldiep aangelegde afwaterings- en scheepvaartkanaal. De post beloopt f 20.000. De totale uitgaven bedragen f 24.000.000 TV ii vooral is de zuivere medicinale Pepermunt een zéér te pas ko mende opwekkende versnapering I De prijs der Advertentien J is van 15 regels 60 cents, i elke regel meer 7 cents. J Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- i gezonderd Familieberichten, J I 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. I Ingezonden stukken Don- derdags voorin, in te zenden. j Advertentien tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a F -< i werpen zijn daar weggenomen groot aantal horloges, ringen, banden, colliers, lepels, vorken, Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. het Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. Je Burgemeester van Workurn brengt teralgemeene kennis, dat het houden va collecten in deze gemeente zonder to-temming van het Gemeentbestuur veioden is, en verzoekt den ingezete ne, teneinde ongeoorloofde geldinza- mingen zooveel mogelijk te voorko- nn, om bij aanbieding van een lijst e zich van te willen overtuigen, of drop het stempel is aangebracht varbij vergunning door het Gemeen- over de afgeloopen week, eindigende 31 Dec. in Nederland uitgesproken 62 faillissementen tegen 71 faillissementen in dezelfde week van het vorige jaar. Van 1 Januari tot en met 31 Dec. 2 1923 4292 faillissementen tegenover 3153 over hetzelfde tijdperk van het vorige jaar. De postchèque- en girodienst. De directeur van de Postchèque- en girodienst heeft aan Kamer van Koop handel en Fabrieken voor het Land van Maas en Waal bericht, dat omtrent het tijdstip van de heropening van den dienst nog niets kan worden meege deeld. I ernstig in de war. De heer De Boer kwam er, als door een wonder, zonder letsel af. Hij kon zich evenwel van het ongeval maar heel weinig herinneren. Plotseling, aldus vertelde hij, zagen de inzittenden van de auto den trein op zeer korten afstand en in minder dan geen tijd werd de wagen gegrepen en een eind verder neergesmakt. De heer De Boer kwam in een weiland terecht en heeft daar eenigen tijd bewusteloos gelegen. Oplichtersp raktij ken Een villabewoner in de Graaf Wich- manlaan te Bussum had van een win kelier acht paar schoenen op zicht ont vangen. Even later kwam iemand de zichtzendingterughalen onder voorgeven, dat verkeerde schoenen gezonden waren. Eerst toen de schoenwinkelier om rap port kwam bleek het, dat een oplichter hem voor geweest was, De werkloosheidssteun. Zooals bekend, heeft de regeering aanvankelijk bepaald, dat tegen 1 Jan. 1924 de Steuncomité’s voor de Crisis werkloosheid zouden worden opgehe ven. De crisiswerkloozen zouden voor taan als armlastigen beschouwd en naar de burgerlijken armbesturen worden verwezen. Thans verneemt het Hbl., dat de re geering op daartoe tot haar gerichte dringende verzoeken, o. a. door de vertegenwoordigers der vier groote ge meenten, den duur der bestaande re geling heeft verlengd, voorloopig slechts voor een maand, omdat zij het haar opvolgend kabinet niet wil binden. De kans is echter zeer groot, aldus het Hbl., dat daarna de bestaande toestand zoo lang zal worden gecontinueerd, tot de op te treden nieuwe regeering haar standpunt zal hebben bepaald. Ongelukken. De slager S. uit de Koestraat te Til burg, die Donderdag bij het slachten van een rund door het vallen van het schietapparaat door een schot getroffen werd en een kogel in het onderlijf kreeg, is in het ziekenhuis aan de ge volgen bezweken. Op de straatweg van Enschede naar Hengelo onder de gemeente Lonneker is de 21-jarige mej. A. A. L. uit Lon neker gevallen, doordat haar fiets op den gladden weg slipte. Zij viel met het hoofd tegen de juist passeerende auto van de familie Holst uit Enschede en was tengevolge van een schedel breuk onmiddellijk dood. Een krasse rijder. Naar de D r. C r t. meldt, is de 79- jarige Markus Lageveen van Leeuwar den, Zaterdag in twee uur tijds van Leeuwarden per schaats naar Drachten gereden om een bezoek te brengen aan een familielid aan de Noorderdwars- vaart. Hoewel voorbij de Hooidammen het ijs allesbehalve mooi was, toonde de bejaarde man geen teekenen van vermoeidheid, en Zondag heeft hij dan ook de terugreis weer welgemoed per schaats ondernomen. Lageveen maakte ondanks zijn leeftijd een streek die menige jonge rijder hem zou benijden, zegt het blad. De afsluiting der Zuiderzee. Verschenen is het wetsontwerp tot vaststelling van de begrooting van in komsten en uitgaven van het Zuider- teefonds van 1924. Aan de Memorie van Toelichting is aet volgende ontleend Terwijl het voornemen bestaat om de verken voor de afsluiting en gcdeelte- ijke droogmaking der Zuiderzee weer «rachtiger aan te vatten en voort te ’.etten dan in de laatst verloopen jaren net het oog op den toestand van 's ands geldmiddelen geschiedde, en aan iet in 1922 voor de jaren 1922—1925 anvaardde werkplan niet vérder vast e houden, zal toch, zoolang hierotn- ■ent geen beslissing is genomen, met e afwerking van het bovenbedoelde 'erkplan ook in 1924 moeten worden oortgegaan. De ingediende ontwerp-begrooting is leen gegrond op de uitvoering van st beperkte werkplan. Voorshands is iet op uitbreiding van personeel ge kend. Het wordt echter wenschelijk geacht, it eenige tijdelijke ambtenaren en lambten, die op den duur niet kunnen jrden gemist, in 1924 een vaste nstelling te geven. Volgens het beperkte werkplan zal iige afsluiting van het Amstel-diep larvoor op de begrooting van 1923 i eerste post van 500.000 gulden is getrokken en waartoe volgens een der opgemaakte begrooting in het leel met een bedrag van f 2.7 50.000 kunnen worden volstaan. herder zal moeten worden voortge- de aanleg van het afwaterings- en eepvaartkanaal naar het Nieuwe tp te Den Helder. Voorts is weer te enen op f 500.000 voor den aankoop d aanvoer van steen, terwijl zijn getrokken bedragen van f 20.000 voor aankoop van gronden, f 30.000 voor woging van waterkeeringen op (ringen, f75 000 voor onderhoud en loitatie der Rijksbeplantingen en 30 voor het onderhoud der vaar- bij de Van Ewijcksluis. oorts zijn posten uitgetrokken voor onderhoud der voltooide werken, voor Januari-December 1923 21.894.000 K.G. met een waarde van f37.845.OOO tegen 21.758.000 K G. met een waarde van f41.845.000 voor Januari-December 1922. De gemiddelde prijs is dus lager Jan- eervol pensioen verleend. Als dan in 1922. De uitvoer naar Duitsch- J land en Oostenrijk neemt toe. Ook de uitvoer van kaas is in No vember gunstig geweest in vergelijking met November 1922. Thans is in 1923 nog maar weinig minder uitgevoerd dan in Januari-December 1922. In te genstelling tot de boter is de gemid delde prijs van kaas iets hooger dan in 1922. De uitvoer van melkproducten blijft zeer bevredigend. Duitschland neemt meer volle melk af dan in 1922. Het auto-ongeluk te Kethel. Zondagavond is bij Kethel op een onbewaakten spoorwegovergang een auto door een trein gegrepen, met het noodlottig gevolg, dat twee der inzit tenden werden gedood. De inzittenden van de verongelukte auto waren de 31-jarige monteur S. A. W. Muhlen en diens 26-jarige compag non G. de Boer, alsmede de 21-jarige mej. Th. Kremer en de 22-jarige A. Kimmel. Het viertal was ’s daags op de schaats geweest, en daarbij hadden de heeren de dames een autoritje beloofd, 's Avonds om acht uur was het gezel schap uit Rotterdam vertrokken, om via Delft, Kethel en Schiedam naar huis terug te keeren. De heer Muhlen werd tusschen de vernielde auto en een telegraafpaal be kneld, en overleed kort daarna, terwijl mej. Kremer des nachts in het zieken- hnis overleed. Mej. Kimmel bekwam ernstige ont vellingen, doch had overigens geen ge- en dezen toen plotseling aanviel met het doel hem te berooven, welk opzet mislukte doordat de dokter hem de baas bleek, hoorde thans voor de rechtbank te Breda 4 jaar gevangenis straf tegen zich eischen. Dood in de sneeuw gevonden. De 72-jarige H. D. te Den Ham is Vrijdagmorgen voor zijn woning dood in de sneeuw gevonden. Zeer vermoe delijk is hij 's nachts onwel geworden, naar buiten geloopen en, door de kou de bevangen, in bewusteloozen toestand neergevallen. 58 Jaar op één school. Aan den heer C. Gorter, onderwijzer aan de Christ, school te Dokkum, is na 51-jarige dienst met ingang van 1 Rijk en gemeente. Na de weigering van den gemeente raad van Didam om f 25.000, door het Rijk aan de gemeente als voorschot verleend, terug te betalen, is het Rijk begonnen verschillende bedragen van Rijksuitkeeringen, voorschotten, enz., in te houden. De gemeenteraad vol hardt bij zijn weigering, omdat volgens hem bedoeld bedrag op eigen verant woordelijkheid van den vroegeren bur gemeester, jhr. van Nispen, is aange vraagd zonder dat de gemeenteraad hieromtrent een besluit genomen heeft. Van deze f 25.000 is f 18.000 besteed ten behoeve van de krijgsgevangenen. Een genoegelljke doktersvisitc. tiestuur voor de collecte verleend is. Ze zÜn Heilzaam. Ie collecten zonder lijst zijn vanaf den verboden. Hiervan zijn uitgezonderd die voor stellingen eener kerkelijke gemeente, ikel aan de huizen van de lidmaten er gemeente. Waar meer en meer blijkt, dat ver- ihillende personen de dupe werden an oplichterij, wordt men verzocht de olitie zoo spoedig mogelijk mededee- ng te doen wanneer zich iemand voor et ontvangen van gelden fen bate van >ersonen of instellingen c_.nmeldt, zon- ler een door het Gemeentebestuur goedgekeurde lijst te kunnen toonen. Workum, den 10 Januari 1924. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. bijzonderheid wordt gemeld, dat de heer Gorter in 1865 aan de eerste Chr. school te Dokkum als leerling werd ingeschreven. In 1872 kwam hij er aan als kweekeling en sinds 1879 dient hij als onderwijzer; 58 jaar dus aan de zelfde school als leerling en meester. Gevaarlijke proefneming. De zoon van mej. wed. Kruis aan den Sluisdijk te Joure had een nieuwe con structie voor een stoommachine uitge vonden. In den ketel ging 5 L. water. Dezer dagen zou hij er een proef mee nemen. Moeder en zoon waren er beiden bij tegenwoordig, toen ineens de ma chine sprong, waardoor de heer Kruis zich nog al erg bezeerde, vooral in z’n gezicht. De ruiten werden verbrijzeld, ook het glaswerk der schilderijen en de gaslampen en zelfs het behang aan den wand scheurde. Het IJs. Aan den Scharnderweg te Maastricht zakte Zojidag een meisje door het ijs. Bij de pogingen om het kind te redden, geraakten vijf personen te water. Met heel veel moeite werden ten slotte allen weer op het droge gebracht. Tijdens de wedstrijden op het Buiten- IJ te Durgerdam zag een 9-jarig knaapje een vogel langs het ijs fladde ren. Hij wilde dat beest vangen en volgde het op schaatsen al verder en verder, totdat het dier nabij den vuur toren op een pas toegevroren wak neerstreek. Op korten afstand zakte op deze eenzame plaats het kind tot den hals door het ijs. Gelukkig werd dat van verre opgemerkt door een spiering- visscher. Deze schoof den drenkeling onder eiken arm een lange visscherslat kroop er heen en slingerde een jas naar het kind. Dit beet in de jas, en zoo werd het aan zijn tanden voorzichtig op het ijs getrokken en gered. De Elfstedentocht. Het bestuur van de Elfsteden-veree- niging heeft, tengevolge van den ingevallen dooi zich genoodzaakt gezien den tocht uit te stellen. Als voorloopige datum is nu aangeno men in de hoop dat 't nog weer opvriezen zal, waarop t weerbericht van De Bilt evenwel niet veel uitzicht biedt Dinsdag 15 Januari. Niet te laat begonnen. Het driejarige dochtertje van h'rdrijder M. Slager te Wolvega leert al schaatsenrijden. De moord te Culemborg. Te Tiel zijn vier personen uit Culem borg gevankelijk binnengebracht. Na een verhoor door den rechter-commis- saris, dat tot half 4 duurde, is tegen allen een bevel tot gevangenneming uitgevaardigd. De justitie meent de daders in handen te hebben. Faillissementen in Nederland. Volgens mededeeling van het Han- delsinformatiebureau van Van der Graaf Strenge vorst. Wel buitengewoon streng is de vorst geweest in den nacht van Zondag op Maandag. Te Leeuwarden heeft de thermometer van Fahrenheit 34 gra den vorst aangewezen, dat komt over een met ongeveer 19 graden Celsius. Ook in Groningen is deze temperatuur opgenomen, terwijl aldaar de laagst be reikte temperatuur sedert 1851 was-15 graden Celsius, n.l op 14 Dec. 1899. Zuidelijker is blijkbaar de vorst min der streng geweest. Althans De Bilt constateerde Maandagmorgen als laagste temperatuur -15 gr. Celsius, terwijl de laagst bereikte temperatuur, welke al daar genoteerd werd, geweest is -20 gr. Celsius (36 gr. Fahrenheit), en wel op 8 Dec. 1871. De nacht, die aan den Oudejaarsdag vooraf ging, heeft dus vooral hier in 't Noorden wel een zeldzaam strenge vorst gebracht. Inbraak in een goudsmidswinkel. De weduwe W. vd. Grost die in de Kinkerstraat te Amsterdam een goud smidswinkel heeft was Zondagavond met haar kinderen afwezig. Bij haar thuiskomst om halfelf bemerkte zij, dat inbrekers den winkel bijna geheel had den leeg gehaald. Iemand, die blijkbaar goed op de hoogte was van den stand van zaken, heeft zich, vertelt ’t Hbl., toegang ver schaft tot een trapportaal dat naast den winkel gelegen is en dat slechts door een houten wand daarvan afgescheiden is. Door bij de bovenbewoners aan te bel len wist de inbreker de deur geopend te krijgen: in dit trapportaal heeft hij een luik opgelicht, waarna hij onder den vloer door tot onder de winkelruimte wist te kruipen. Met boor en zaag is daarop een gat gemaakt in den winkel vloer. Tal van gouden en zilveren voor- een arm vaarlijk letsel. Wel waren haar zenuwen een diamanten broche, een gouden Friesche 24 moeten worden voltooid de vol- kaP e“ een bedra& *an.144 gulden’ alles tezamen vrijwel den geheelen winkelinhoud. De inbreker, die waarschijnlijk met de hulp van een of meer handlangers zijn slag heeft weten te slaan, heeft nagenoeg zijn geheele buit weten mee te nemen enkele doozen, waarvoor blijkbaar geen gelegenheid bestond om ze tegelijkertijd >in veiligheid te brengen,heeft men onder den vloer bij het luik verstopt. Deze zouden dus later moeten worden afgehaald. De eigenares der goudsmidszaak, die zelden het huis verliet, had voor de bescherming van haar winkel, waar men als eens eerder heeft getracht in te breken, een grooten waakhond in haar woning. Het dier was echter in een achterkamer opgesloten, zoodat de in dringer zonder gestoord te worden zijn buit kon inpakken en wegvoeren. De zuiveluitvoer. De Nederl. Landbouw-Handelskamer deelt mede, dat de gunstige uitvoer van boter zich in November heeft voortgezet, zoodat thans de uitvoer in Wendt U dan tot de zuivere medicinale Wij maken de beste oudste en beste middel tegen en Co.'s Bureaux voor den handel zijn I December 1922. De uitvoer bedraagt langs bij een dokter een visite maakte f 1 FRISO. I

Friso nl | 1924 | | pagina 1