Nieuws- en Advertentieblad 1 C.A.D.O. SAGO voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. V.S. Z0UT1 DBOP. I Leest de Advertentiën in dit Blad Bij vorst of dooi, altijd komt van pas de zuivere me dicinale PEPERMUNT. i ZATERDAG 19 JANUARI 1924. No. 4 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. hoest en verkoudheid Engros VAN SLOOTEN bij TROMP, Sneek. t ZOUTE DROP oudste en beste middel tegen t P.S. en mevr. Het is geen blijspel ’t zij gezegd Het stuk dat wij gaan spelen. Wellicht dat w’n het volgend blad U iets gaan mede deelen Van Lijsbet, van haar liefd’ en leed Van ’t immer worst’lend strijden Aan haar alleen, we zouden graag Een Friso-nummer wijden 1 I „DE DRIE PROVINCIËN” Oostwold De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. j Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- I gezonderd Familieberichten, j f 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. De 5de van de and’re maand Is ons de Zaal gegeven „De Harmonie” ’t is U bekend Doet ons harmonisch leven. Geen wanklank werd daar ooit gehoord Gerust kan ieder komen, En die dit leest, hij zegg’ ’t voort Want menschen moet het stroomen 1 HET BESTUUR der N. V. Raad verklaarde het cassatiemiddel vol- Afd. Workum. Wat laat. Aan het postkantoor te Borne moe ten nog eenige duizenden nieuwjaars- kaartjes liggen, welke nog op bestelling wachten. Aan de bestellers is opdracht gegeven, om bij elke postbezorging een gedeelte hiervan mede te nemen zoo- dat het zeker nog wel ettelijke weken kan duren voor dat deze nieuwjaars- wenschen bezorgd zijn. De niet tijdige bezorging moet zijn ontstaan door ziekte van eenige bestellers. Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. Aan de LEDEN en DONA TEURS van de Afd „Workum” der Nederlandsche Vereeniging tot Afschaffing van Alcohol houdende Dranken. L. S. Ons werd gevraagd en zeer terecht Mocht men die vraag ons stellen „Hebt gij niet als verleden jaar, „Ons weer iets te vertellen „Wij vonden toch die avond mooi, „En gaven daarvan blijken „Thans gaan we trouw de „Friso” na „Doch zien geen N. V. prijken Oil Hf» Jongens, de 6-cents Si GAAR bij uitnemendheid Engros Tromp, SneekJ Pracht collectie SIGARETTEN. ’t Is waar, wij zijn de eersten niet, Doch weest gerust, wij komen Geeft ons een dag of wat krediet, We zijn reeds zwaar aan ’t boomen. En komen we dan straks voor ’t licht, ’t Is niet met leêge handen We bieden U een avond aan ’t Is om te watertanden 1 het Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. gens hetwelk het bewijs van den aan beklaagde ten laste gelegden opzet door het hof zou zijn afgeleid uit aanwijzin gen door middel van aanwijzingen ver kregen, gegrond, en vernietigde mits dien het arrest van het Bossche hof, doch alleeen voor zoover zij is schuldig verklaard aan het deel haar bij de in leidende dagvaarding ten laste gelegd en haar daarbij wegens medeplichtig heid aan poging tot moord straf is op gelegd. en alle andere soorten 4*4*0 REEPEN steeds voor 1\ W <1.11 lid, onmiddellijke levering voorhanden 3rof. Treub over de waarde van den gulden. Prof. Treub heeft een brochure het icht doen zien, waarop hij scherp op komt tegen de ongunstige beschouwin gen, die tegenwoordig van verschillen de kanten worden gegeven omtrent de positie van den gulden. Wel staat, aldus Prof. Treub, de gul- Doch hebt ge meê dien strijd doorleefd Die Lijsbet had te strijden, Dan geven we weer lichter kost Dat zal U zeer verblijden 1 Wat dat mag zijn Né, dankje hoor! Dat gaan we niet verklappen Want Wempe’s toorn was zéér groot Zoo w’ hem dat mochten lappen Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post X 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags voorm. in te zenden. X Advertentiën tot uiterlijk Don- I derdagsavonds, uitgez. familieber. X mogen verwachten dat ze nog verder zullen oploopen en houden hun oogst nog vast, ofschoon ze, per H.A. gere kend, daarvoor thans gemiddeld reeds f 600 kunnen bedingen. Tragisch geval. Te Renkum is een 32-jarige man, die, na 18 jaar in Duitschland te heb ben gewerkt, over was gekomen om zijn zuster te bezoeken, bij het over steken van de straat door een auto overreden en gedood. Het was een vrachtauto komende uit Wageningen met een tweeden wagen op sleeptouw. Het slachtoffer had gewacht tot de vracht tot de vrachtauto hem gepas seerd was, doch de tweede auto had hij niet opgemerktdoor deze werd hij het geval, overreden. Een berucht inbreker. De politie te Gronau heeft een be rucht inbreker, een Duitscher, gevat, die deelgenomen heeft aan de inbraken te Oldenzaal in den nacht van Vrijdag op Zaterdag j.l. Verschillende van die inbraken afkomstige voorwerpen waren nog in zijn bezit. Na een jacht van anderhalf uur, waarbij de inbreker twee keer door de Dinkel zwom en de po litie 7 schoten op hem had gelost zonder hem te treffen, werd hij gearre steerd. Op 12 December is dezelfde man uit de gevangenis te Gronau ge vlucht. Het drama te Valkenswaard. De Hooge Raad, arrest wijzende in zake het cassatieberoep van mevroyw De Smet, door het gerechtshof te ’s Hertogenbosch veroordeeld tot vier jaren gevangenisstraf wegens mede plichtigheid aan poging tot moord op haar echtgenoot, verwees de zaak naar het gerechtshof te Arnhem. De Hooge legd en het voor een poosje van de bewoonde wereld afgesneden. En al is het mischien ook wel eens ruim niets te vernemen van de ellende der maat schappij, toch wordt er door de mees ten al spoedig eens naar de aankomst post verlangd. Een overtocht is thans echter geheel buitengesloten. Sneeuw en vorst te zamen hebben een zoo on overkomelijke band om ons eiland ge legd, dat elke poging gerust kan wor den gestaakt. De vrachtbooten, nog in volle actie, lagen, evenals de passagiers- boot eensklaps tot werkloosheid ge doomd, terwijl zelfs de vrachtboot op Dokkum met met gedeelte van de lading is blijven liggen, terwijl een ver der lossen onmogelijk bleek te zijn. Gelukkig heerscht er noch gebrek aan levensmiddelen, noch aan brandstof, zoodat daarom een langdurig isolement gerust kan worden afgewacht. Kregen de bakkers gebrek aan gist ook dit euvel is verholpen door de komst van 2 vliegtuigen, die gisteren dit noodzake lijk artikel hier aanbrachten, benevens een gedeelte der post van de laatste dagen. Op een tweede gedeelte behoef de ditmaal niet lang te worden gewacht want hedenmiddag gonsde het al weer in de lucht en weer bracht het tweeta de nieuwtjes der groote wereld. Lastig is de toestand voor hen, die noodzakelijk het eiland moeten verlaten, of vóór het invallen van den winter nog aan den overkant waren. Geen enkel middel is er, om over te komen Ja toch één, de vliegdienst maar deze verkeert nog niet in dat stadium, dat ieders beurs een vervoer hiermede toe laat.. Heden zou hier echter toch een dergelijk vervoermiddel verschijnen, om een gezagvoerder der koopvaardijvloot te halen. Het wachten aan het koude strand was echter tevergeefsch. Later vernam men, dat door een defect de tocht had moeten worden onderbroken en tot morgen vroeg worden uitgesteld Het ijsvermaak is in vollen gang. Gelukkig is er dezen keer weer zooveel water, dat het schaatsenrijden den tijd doet verkorten. Er wordt dan ook druk gebruik van gemaakt, terwijl rijderijen en festiviteiten worden georganiseerd. Als nieuwe attractie wordt des avonds de baan electrisch verlicht, voorzeker wel wat bijzonders voor ons eiland. Vrijdag werd er een zeer geanimeerde ringrijderij gehouden, waaraan niet minder dan 34 paren van eiken leef tijd deelnamen. De prijzen werden resp. gewonnen door den heer en mevr. KarstKruisinga den heer Teensma—Wiebes, den heer R. Visser mej. R. Teensma, den heer L. Faber met mej. P. Faber, ’s Avonds werd een zeer gezellig feest gevierd. Gisteren hadden de schoolkinderen hun dag. Er werd flink gereden, de ouderen bij paren de jongeren meisjes en jongens afzonderlijk, ’s Avonds natuurlijk weer gezellig samenzijn. Het gladde ijs met de bevroren sneeuwhellingen bezorgde een paar dames reeds een gebroken.pols, onaan genaamheden, die nu eigenlijk bij het vermaak niet passen. De postchequé en girodienst. Er wordt deze week een begin ge maakt met de uitzending van de afre- ceningen, vervaardigd volgens de aan den girodienst bekende gegevens, be treffende de rekeninghouders van 1 tot 100.000. Van hunne medewerking zal het afhangen, of de definitieve accoord- verklaring zoo spoedig mogelijk zal runnen plaats hebben. De »Res.-bode« verneemt dat zich onder de teruggezonden afrekeningen van de rekeninghouders 100.000 114.000 slechts een gering percentage van niet-accoordverklaring bevindt. Ook wordt gemeld, dat de ambte naren van het P. T. T.-bedrijf, beneden de 22 jaar, die op 1 Januari j.l. ont slagen werden, bij den Postchequé en Girodienst op proef in dienst zijn ge steld. Dankbaarheid. Enkele weken geleden kwam de houthandelaar van der Meer te Delft in kennis met een Hongaar, die zich beschaafd voordeed. De man vertelde operazanger te zijn en zeide een enga gement te zoeken. De heer van der M., door medelijden bewogen, nam hem mede naar huis, verleende hem gast vrijheid en gaf hem bovendien wat kleeding. De vorige week Vrijdag zeide hij naar Amsterdam te moeten om zich bij den Hongaarschen consul te melden voor een pas. Het reisgeld daarvoor werd in kank aangenomen. Tot dank voor deze weldaden vond de heer van der M., na het vertrek van den Hongaar, zijn bureau open gebroken, waarin f 100, het loon voor de knechts, was geborgen. Stijgende vlasprijzen. Vielen den vorigen zomer, toen er in de provincie Groningen een drukke handel gedreven werd in het nog te velde staande gewas, de vlasprijzen zeer tegen ze beliepen maar ruim de helft van die betreffende den oogst 1922 thans begint er, naar >’t Hbl.< meldt, een levendige vraag naar dat artikel te komen, zoodat de prijzen reeds 15 h 20 pCt. hooger geworden zijn. Verschillende telers meenen te Voorts bleek het aan de hand van de praktijk bij de reconstrutie noodig, ter aanvulling van de kernafdeeling voor de rekeningcourant, personen aan te stellen, die vroeger in het particu lier bedrijf bij de boekhouding werk zaam waren. Het bericht van de »Tel.« als zou het in de bedoeling liggen, ambtenaren van de postkantoren in de plaats te stellen van het thans aan het centraal girokantoor werkzame tijdelijke perso neel is onjuist. Integendeel, het schijnt geenszins bij de directie van den P. C. G,-dienst in het voornemen te liggen, om tijdelijk personeel, dat naar volle tevredenheid aan het centraal girokantoor in Den Haag werkzaam is, te vervangen door personeel van de postkantoren. De heer A. P. F. van Duynstee, in specteur der posterijen en telegraphic, die genoemd is als opvolger van den nog steeds met ziekte-verlof» zijnden directeur van den postchequé- en giro dienst, den heer A. W. Kymell, is dezer dagen naar België vertrokken, teneinde de functionneering van den postchequé- en girodienst daar te lande nader te bestudeeren. Een ingenaaid spaarpotje. Te Roosendaal (N.-Br.) leefde een bejaard echtpaar, waarvan dezer dagen de vrouw overleed, ’t Echtpaar had steeds sober geleefd, en die t kenden dachten dat er wel een aardig spaar potje zou zijn. Maar de man ontkende. Waar zou ’t dan moeten zitten. Wel had de vrouw steeds over het geld gegaan, maar ze had toch nooit op zoo iets gezinspeeld. Toch maar eens onderzoeken, zoo dachten de kennissen. Want als er niets was, zouden ze zich al leelijk moeten vergissen. En eindelijk na lang zoeken, heeft de politie tusschen de schamele nala tenschap een kistje gevonden, ingenaaid in een oude vrouwenrok, met een som van vier a vijfduizend gulden er in. Een eierleg-machine. Op de tentoonstelling van Avicultu- ra, die thans te Den Haag gehouden wordt, is er een kip, een witte leghorn, van den heer Welleman te Buurmalsen, die, naar de N. Rt. Ct. meldt, in één jaar tijds 313 eieren heeft gelegd, wat wel de grootste eierproductie per kip is, die in Europa bereikt is. De heer Welleman heeft dit resultaat pas na jaren van veel geduld en proefneming verkregen. Hij is begonnen met kippen die gemiddeld 200 eieren per jaar leg den, heeft deze productie zoover weten op te voeren, dat zij nu gemiddeld 250 eieren per jaar legden en houdt een gemiddelde van 300 eieren per jaar niet voor onbereikbaar. Hij getroost zich om het te bereiken echter groote opofferingen, getuige het feit, dat hij twee lanen uit Amerika heeft laten komen, die hem per stuk f 1000 kosten I De Rijkstniddelen. Ook in de laatste maand van het afgeloopen jaar overtrof de opbrengst der middelen de raming en wel met ruim 2 ton (0.6 pet.) De totale opbrengst van December 1923 bedroeg ruim f 34 millioen en bleef bij die van December 1922 bijna 33.5 ton (10 pct.) ten achter. Over het geheele jaar 1923 bedroeg de opbrengst der Rijksmiddelen ruim 428.865 millioen d. i. ruim 23 4 millioen 5 a 6 pct.) meer dan de raming, doch rond 39.9 millioen (ruim 9 pet.) minder dan de opbrengst over 1922. den er niet zoo goed voor als vóór den oorlog. Dat is met geen enkele munt maar hij staat er niet slech ter voor dan de krachtigste onder zijn broeders, de Amerikaansche dollar niet uitgezonderd, ondanks de veelgehoorde opinie, dat de Amerikaansche dollar zoowel als waardemeter als in zijn qua- liteit van ruilmiddel het in stabiliteit verre wint, Prof. Treub waarschuwt dan tegen den raad, die tegenwoordig veel wordt gegeven om Nederlandsche waarden in dollars om te zetten. Dit toch kan een funeste uitwerking hebben. Is eenmaal het vertrouwen in den gul den geschokt, dan is niet meer te zeg gen, hoe ver de gevolgen hiervan zullen kunnen reiken. Daarom is het altijd door bedokteren van den gulden zoo ge vaarlijk. In één opzicht is er wel aanleiding het frappez toujours toe te passen, n.l. wat de bezuinigingsnoodzaak betreft, maar toch is het voorzichtiger, dit zoo weinig mogelijk te doen in verband met de waarde van den gulden, en met het voor Nederland, naar de vaste over tuiging van prof. Treub, weinig dreigen de inflatie-gevaar. Met onze staatsfinanciën staat ’t er op 't oogenblik niet gunstig voor, dat zal ieder moeten toegeven. Het verband tusschen de staatsfinanciën en de waarde van den gulden is intusschen niet zóó groot, dan men oppervlakkig wel zou denken, omdat ook bij een goede financiering van den Staat de wisselkoers toch ongunstig kan zijn, als gevolg van een ongunstige internatio nale betalingsbalans, waarop de inter nationale goederenhandel van het land in de eerste plaats van invloed is. Ons land staat er in dat opzicht niet on gunstig voor. Wel zijn in- en uitvoer belangrijk lager dan vóór den oorlog en kwijnt de scheepvaart, maar toch bewegen in en uitvoer zich in een langzaam stijgende lijn. Onze betalings balans is thans gunstiger dan in 1920 en ons land heeft tegenwoordig een vrijwel sluitende internationale balans, zij het ook op een aanmerkelijk lager niveau dan vóór 1914. Alles bijeengenomen is er hier te lande geen reden tot juichen, maar even min tot een pessimistischen kijk op de naaste toekomst. Indien de Staatsfinan ciën met vaste hand worden geregeld en in orde gebrachte, is er, zoolang geen nieuwe internationale verwikkelingen nieuwe beroering en onrust brengen, geen enkele gegronde reden om voor in flatie in Nederland te vreezen. Treden zulke verwikkelingen wèl* in, dan zullen de gevolgen er van hier niet ernstiger zijn dan elders. Prof. Treub concludeert derhalve, dat het omruilen van goede vaderlandsche fondsen in dollarwaarden of andere buitenlandsche papieren on redelijk en tevens landsgevaarlijk is. Schiermonnikoog in zijn isclement. Uit Schiermonnikoog meldt men dato 8 Januariaan het N. vh. N. Vóór men eigenlijk er op was voor bereid, heeft de wintervorst zijn ver stijvende hand ook op ons eiland ge- i L. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Wij maken de beste FRISO l I L I. I

Friso nl | 1924 | | pagina 1