r I I l I Nieuws- en Advertentieblad I V.S. ZOUTI DW. voor de Gemeenten Workum, Rem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. f ZATERDAG 26 JANUARI 1924. No 5 50ste Jaargang, Binnenlandsch Nieuws. hoest en verkoudheid, de mede: Engros VAN SLOOTEN --Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. ZOUTE DROP franco per post 1 Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 dat I I j Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Weer werk. Toen de mark, ofschoon laagstaande, zou hebben gestolen. De tweede ver dachte is later eveneens naar het huis van bewaring overgebracht. Poging tot vergiftiging. Zaterdag heeft vermoedelijk een po ging tot vergiftiging door gas plaats gehad op mevr. V. uit de Arnhemsche straat te Amersfoort. De «Tel.» deelt hierover het volgen- genoemd worden, spreken van honderd- een ander een bedrag van ruim f4000 duizend gulden en meer. De beide gebroeders zijn naar huis van bewaring te Leeuwarden overge bracht. steerd. De heer J. Reijenga wordt ver dacht van verduistering van gelden, welke hij uit hoofde van zijn beroep als zaakwaarnemer onder zich had, en de heer H M. Reijenga is aangehouden onder verdenking van verduistering van sommen, welke hij in zijn kwaliteit van secretaris-ontvanger van het water schap «Hommelt-Sneek» en als zaak waarnemer onder zich had. Er moet zeer geknoeid zijn door de gearresteer den. Zoo schijnen van de bedragen van een aantal spaarbankboekjes van de Middenstandsspaarbank afgeschreven en in plaats daarvan door de gearre steerden persoonlijk geteekende kwitan ties aan de houders te zijn uitgereikt. De burgerlijke rechter zal nu hebben uit te maken of de houders van der gelijke kwitanties worden beschouwd als crediteuren van de Middenstands spaarbank, dan wel van de verdachten Reijenga persoonlijk. Juist deze zaaK maakt het moeilijk den toestand der Middenstandsbank en hare crediteuren thans reeds te beoordeelen. De bedra gen, welke naar aanleiding van de ar- In Men „Ned”. Januari directeur twee jaren heeft hij dienst gedaan op een salaris van f 6000 per jaar. Volgens de gemeentelijke wachtgeldregeling geniet hij nog twee jaren vol salaris en dan"nog 2 keer het aantal dienst jaren of 4 jaren 70 pct. van het sa laris. Deze ambtenaar beurt dus 2 keer f 6000 is f 12000 en 2 keer f 6000 is f 12000 (wachtgeld) en dan nog 4 keer f 4200 is f 16.800 (wachtgeld) of in totaal f 40.800. Dat is dan verdiend in 2 jaren of per jaar f 20.400, veel meer dan een minister der Kroon. Buitenlandsche concurrentie. De Stoomvaart Mij. «Nederland» zal op een Fransche werf een schip doen bouwen voor f 4.900 000, terwijl de Ned. Scheepsbouw Mij had ingeschreven voor f6.270.000, ’n verschil dus van f 1.37O.OOO. Dit verschil moet echter verminderd worden f 50.000; die aan reiskosten, transport enz. bij bouw te Amsterdam uitgespaard zou den zijn, met f 50.000, omdat de N. S. M. twee maanden eerder zou kun nen leveren dan de Fransche werf en met f 450.000 eventueele steun van regeering en gemeente, wanneer het schip in Amsterdam zou gebouwd zijn. Er blijft dus nog een verschil van f 820.000 ten voordeele der Maatschap pij «Nederland» bij den bouw van het schip in Frankrijk. Bij den bouw van het mailschip te Amsterdam zouden 1000 man een jaar lang werk hebben gevonden. Thans zal de Ned.fScheeps- bouwmij. in April a.s. genoodzaakt zijn, haar groote werf aan de overzijde van het IJ te sluiten, waardoor pl.m. 400 werklieden op straat zullen moeten romen. Natuurlijk wordt ernstig Ik las in één der plaatselijke bladen, verschillende café’s den eersten j van kracht was, stiekem om half één de lichten zouden dooven. In de meeste gevallen had de waard echter buiten zijn gasten gerekend, die zich ook dit laatste half uur wenschten te zien toe gemeten. «Horecaf» is echter in 't geweer gekomen om booze plannen ten opzichte van den Zondagavond te ver ijdelen. Het schenken van borrels is na ’s nacht half een in deze stad niet loonend, beweert deze organisatie van deskundigen, en zij kan het ongetwijfeld weten. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents: 1 gulden. Enkele Ni os. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. De forensenbelasting. Nader wordt gemeld, dat de regeering een wetsvoorstel heeft voorbereid, vol gens hetwelk de forensenbelasting ge scheiden zal worden van de gemeente lijke inkomstenbelasting en als een afzonderlijke opbrengstbelasting van de werk- en woonforensen zal kunnen worden geheven. Het ontwerp is om advies gezonden aan de gemeentebe sturen en kamers van koophandel. Het moet tevens de bedoeling zijn van de regeering, aan de leden van de Ged. Staten restitutie te verleenen van wat zij sedert 1921 aan deze belasting hebben betaald, wat vermoedelijke aanleiding heeft gegeven tot het on juiste bericht van «Het Volk», dat de geheele forensenbelasting zou worden afgeschaft met terugbetaling van 1921 af. Een leefijke vergissing. Twee zoontjes van den agent van politie M. van het Gagelplein te Den Haag waren ziek en de dokter schreef voor beide kinderen medicijnen voor. In de apotheek heeft echter met deze medicijnen een verwisseling plaats ge had. Doordat de etiquetten verkeerd werden opgeplakt, zegt de »H. Ct. kreeg het jongentje van 10 maanden het drankje in te nemen, dat bestemd was voor het jongentje van 3 jaar. Zaterdag is het jongste kind overleden. Nadat de vergissing aan het licht kwam, heeft een sectie op het lijkje plaats gehad. Gebleken is, dat vrij zeker het kindje niet, tengevolge van het innemen van het verkeerde drankje gestorven is. Als doodsoorzaak wordt nekkramp opgegeven. Tegen den assistent-apotheker, die de standsbank te Sneek zijn thans gearre- vergissing heeft begaan, is proces-ver- baal opgemaakt. Diefstallen. In de cavaleriekazerne te Deventer miste men sedert geruimen tijd her haaldelijk goederen, die op de rustka mers werden geborgen, wat het instel len van een wacht aldaar noodzakelijk maakte. Maandag zag de bewaker, die zich in de betrokken rustkamer verdekt had opgesteld, daar den 19 jarigen vfijwil- liger-huzaar van B. van B. van H. bin nensluipen en een militaire jas ont vreemden. De bewaker sprong te voor schijn, maar werd op hetzelfde oogen- blik door den dief bedreigd, die een revolver, in een wapenrek aanwezig, greep en dit wapen op den bewaker richtte, om daarna een goed heenko men te zoeken buiten de kazerne. De dader van den diefstal werd evenwel ater gearresteerd en overgeleverd aan de militaire politie die thans een na der onderzoek instelt. Dinsdag is in het huis van bewaring te Dordrecht opgesloten, zekere M. v. D., verdacht van inbraak in een wo- restatie van de beide zaakwaarnemers I ning te Ridderkerk, waar hij met nog De ellende in de venen. ’t Is in de venen weer groote ar moe. 't Werk ligt door sneeuw en vorst stil, en de loooen waren, toen er nog gewerkt kon worden, zoo laag (221/, cent per uur), dat er absoluut niet gespaard kon worden. Vele veen arbeiders zijn dus op de armenzorg aangewezen, en die geeft per week f 5 plus voor elk kind een kwartje onder stand. Daar moeten de menschen van zien het leven te rekken. De roep tot de overheid om royaler steun wordt sterker. In de «Emmer Crt.» wordt een scherpe noodkreet aangeheven. Werk, redelijk betaalde arbeid wordt verlangd, zegt ’t blad, welke de bevol king een bestaan waarborgt. De crisis toestand is voorbij dat de overheid dat toch beseffe I in de Drentsche venen heerscht een permanente werk loosheid. Slechts door toepassing van radikale middelen is deze te bestrijden. Een steun bij onwerkbaar weer van 7 gulden en een loon bij een of andere werkverschaffing van 10 a 11 gulden maakt de menschen onherroepelijk tot paupers! En desondanks is het hier rustig, zijn wij bevrijd gebleven van werkïoozenrelletjes. De overheid waar deert dat toch en voorkome dat straks gezegd zal wordenals de arbeiders maar op hun poot spelen, worden de klachten verhoord 1 Wij weten dat wij de spreekbuis van alle lagen der bevolking in deze streken zijn, als wij zeggen dat een ieder overtuigd is dat de loonen bij de werk verschaffing veel en veel te laag zijn. Die eensgezinde overtuiging zal straks ook tot uiting komen in de aktie welke de gemeenten in den Zuid-Oosthoek op initiatief van Coevorden zullen voeren bij de regeering om de loonen bij de werkverschaffing te verhoogen. Meermalen heeft de regeering afwijzend gestaan tegenover partiëele verzoeken wat zal zij doen tegenover dezen massalen aandrang De oudste Jnwoner van Nederland overleden. Te Rijsbergen is in den ouderdom van 104 jaren overleden Jan Mathijsen, de oudste inwoner van Nederland. Schipbreukelingen gered. Het stoomschip Grootendijk van de Holland-Amerikalijn heeft op zee gered de bemanning van de in nood verkee renden Amerikaanschen schoener Annie Parker. De opvarenden, zes man, wer den aan boord van de Grootendijk op genomen, maar een hunner is aan boord van dat vaartuig overleden. Dé middenstandsbank te Sneek. De beide directeuren van de Midden- scheepswerven niet met de Duitsche concurreeren, met het gevolg, dat ’t meeste werk naar Duitsche zaken ging. Maar nu Duitschland bezig is met de stabiliseering der mark komt de evenaar weer in ’t huisje. Op de Scheepswerven in Oost-Groningen ziet men weer de geboden wordt en dies protesteeren de... schepen komen. En men ziet het met Zaterdagavond omstreeks tien uur kreeg de politie telefonisch bericht, dat mevr. V. bij haar buren hevig ontsteld binnen was gevlucht. Toen een inspecteur daarop een onderzoek instelde bleek hem uit de verklaringen der dame, dat er bij haar thuis iets ernstigs gebeurd was. Zij vertelde om half tien naar haar slaap kamer gegaan te zijn, om zich ter ruste te begeven. Haar man zou nog dien zelfden avond naar een vriend te Rot terdam vertrekken, vanwaar hij Maan dag weer zou terugkeeren. Toen mevr. V. zich gereed maakte om naar bed te gaan en ook nog gedurende eenigen tijd, dat zij al te bed lag, hoorde ze een vreemd geraas, 't was alsof er iets werd verschoven en of er voorwerpen vielen. Even later werd zij gaslucht op de slaapkamer gewaar. Ze hoorde ook het suizend geluid van uitstroomend gas. In verband met vijandige gezind heid van haar man en de dienstbode jegens haar is mevr. V. toen uit angst voor ernstige gebeurtenissen naar de buren gevlucht, hoe moeilijk haar dat ook viel, want ze was onlangs ernstig ongesteld tengevolge van het nog on opgehelderd geval van arsenicum-ver- giftiging. Na deze mededeelingen van mevr. V. trok de politie-inspecteur da delijk op onderzoek uit. De inspecteur Losekoot en een agent gingen de wo ning binnen en brachten allereerst een bezoek aan de slaapkamer. Daar hing een verstikkende gaslucht. Kruipende gingen de beide politieman nen in de richting der ramen ten einde te trachten deze omhoog te schuiven. Het bleek hun echter, dat de touwen waren doorgesneden. Door er iets onder te zetten konden ze evenwel toch open blijven. De gaskraan werd opgezocht en ’t bleek, dat deze geheel openstond. Om tien uur moet de heer V. zich in gezelschap van zijn winkeljuffrouw naar Rotterdam begeven hebben. Hij had echter vergeten op zijn kantoor het electrisch licht uit te draaien. Ook stond het gasmeterkastje nog open. Mevr. V. verklaarde nadrukkelijk, dat ze niets van gaslucht bemerkt had, toen ze haar slaapkamer binnentrad. Vermoedelijk is dus vooraf de kraan opengezet en later, toen mevr, ter ruste gegaan was, ook de gasmeter. De po litie had sterke vermoedens tegen den heer V. zelf en verzocht den hoofd commissaris te Rotterdam om hem aan te houden. Dat kon betrekkelijk ge makkelijk omdat zijn vriend in dezelfde straat woonde als de familie van de winkeljuffrouw, waar toevallig iemand jarig was. De heer V. is op de ver jaarsvisite gearresteerd. Ook de dienst bode van den heer V. is gearresteerd als verdacht van medeplichtigheid aan de poging tot moord. Zij werd nog 's nachts uit haar bed gehaald Zij moet de touwen der ramen doorgesneden heb ben. V. blij ft alles ontkennen Hij beweert zelfs niets van een gaskraantje af te weten. Wel verklaart hij eenige malen naar boven te zijn gegaan, voor het laatst om half tien. Dit deed hij volgens zijn zeggen, om te zien of zijn vrouw al sliep. Hij vond het jammer haar nog wakker te maken om afscheid te ne men Toen hij geen licht meer zag, is 'lij reeds halverwege de trap terugge- De touwen der ramen waren zoo vertelde hij om was dat zijn vrouw wel raam kon springen. Geen speelgoed. Zondagavond was de rijksveldwachter Piekaar te Leiden bij een familielid, zekeren Van der Kwaak aan de Oranje- gracht op visite. Toen hij heen zou gaan en Van der K. hem zou helpen de overjas aantrekken, maakte hij de opmerking dat deze zoo zwaar was, waarop de veldwachter zeide, dat er een geladen revolver in zat, een gum mistok enz. Dit maakte de nieuwsgierig heid der familie gaande. De wapens werden te voorschijn gehaald. Hoewel Piekaar meende de revolver geheel te hebben ontladen, zat er nog een kogel op ;het wapen ging plotseling af en de kogel trof de vrouw des huizes in den buik. Ernstig getroffen werd zij naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij nog des nachts werd geopereerd. Haar toe stand is zorgwekkend. Later bericht meldt, dat de getroffene is overleden. dagen van bezuiniging. schrijft uit Amersfoort aan de dat daar met ingang van 1 1924 eervol is ontslagen de van Onderwijs. Gedurende het Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, i 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. te hebben. verband gezocht tusschen de poging tot arsenicum-vergiftiging op mevr. V. Zaterdag, dat de nieuwe bepaling gepleegd en deze gebeurtenis. Op last der politie blijven de dro gisterij en de woning van den heer V. gesloten, totdat het parket uit Utrecht een onderzoek heeft ingesteld. De dienstbode, aangehouden als ver dacht van medeplichtigheid aan poging tot moord door gasverstikking, is op vrije voeten gesteld. De drogist, die blijft ontkennen, is naar Utrecht over gebracht. Behalve de heer V. is ook nog diens broer door de politie gearresteerd. Een premietrekking verhinderd. Er is in de laatste tijd nogal recla me gemaakt voor een premieleening, georganiseerd onder den naamCoöpe ratieve Vereeniging voor Nederlandsche Herstellingsoorden in Duin en Bosch, op de Heide en aan Zee”. Nu zou Zaterdagavond op de bovenzaal van „Former” aan het Kleine-Gartmanplan- soen te Amsterdam een premietrekking van deze dusgenoemde „Coöperatieve Vereeniging” worden gehouden. Daar stond een kleine Simplex-machine van het systeem, als de vroegere Broek- huystrekkingen gebruikt, doch van klein formaat, ze moest met de hand worden gedraaid er was ook publiek, en een aantal belanghebbenden bij deze onderneming. Vóór het draaien begon verscheen de commissaris van het bureau Leid- scheplein, vergezeld door eenige re chercheurs, en deelde mee dat de trek king niet door zou gaan. De simplex- machine werd in beslag genomen en voorloopig in het politioneel „herstel lingsoord” aan het Leidscheplein onder dak gebracht, de bestuurders der„Coöpe- ratieve Vereeniging” werden verzocht daar ook even aan te wippen tot het verstrekken van inlichtingen voor het op te maken procesverbaal over het geval. De inbeslagneming geschiedde op last der justitie en op grond van het vermoeden van overtreding der Lote- rijwet. Schandelijke oplichting, Een juffrouw in de Versijdenstraat te Haarlem hield commensaals. Ze had al heel wat verschillende lui op haar ka mers gehad, maar de heer die er nu 't laatst was, was een bijzonder aardig beminnelijk mensch. Wat kon hij gezel lig een praatje maken, wat was hij ge dienstig altijd 't Kwam zoover dat de heer de juf frouw met een huwelijksaanzoek ver raste. Ze sloeg het niet af en het geluk kige paar maakte plannen voor een even gelukkig huwelijksleven. Hij stelde voor, naar Zuid-Amerika te gaan, om daar onder de gunstigste omstandighe den aan te vangen. De trouwplannen stonden al vast en de toekomstige echt genoot was zoo vriendelijk, zich be schikbaar te stellen voor den verkoop van het meubilair zijner aanstaande ga de. De meubels werden weggehaald en de bruid wachtte op de terugkomst haars geliefden. Maar die moet nog komen. Hij is er tusschen uit gegaan, en als de te leurgestelde juffrouw hem ooit weer ziet, zal ’t wel zijn voor de rechtbank. Een protest van caféhouders. Onze nieuwe burgervader, zegt de Rotterdamsche correspondent van het «H.bld.», is een beminnelijk man die niet gaarne ziet, dat zijn gemeentenaren ook maar in iets te kort komen. Der halve heeft hij voor de café’s het slui- nog waarde had, konden de Groninger tingsuur voor den Zaterdagavond met een half uur verlaat en van half een op een uur gebracht. Een zelfde maat regel is in uitzicht gesteld voor den Zondagavond. Wij accepteeren hier echter niet ge- V. verklaarde pertinent, makkelijk iets, dat ons zoo maar aan- geheelonthouders mis de caféhouders, genoegen. keerd. doorgesneden dat hij bang eens uit het Maar mevr. nog lang niet levensmoede te zijn en heusch nooit zelfmoordplannen gehad Wij maken de beste oudste en beste middel tegen FRISO j 4

Friso nl | 1924 | | pagina 1