Nieuws- en C.A.D.O.-Fabrieken Advertentieblad I V.S. Z0UT1 DBOP. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. PEPERMUNT spant de kroon t Cado-Sago en Aardappelmeel. W C A.D.O. “WS voor DEXTRINE en A’MEEL. ZATERDAG 2 FEBRUARI 1924. No 6. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. SSKBKK De meest moderne i „OUDE JONGENS" ZOUTE DROP Engros VAN SLOOTEN Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. Bekendmaking. UW HOESTEN JsT Hoestpastilles Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 i i t den (Zie vervolg op de 3e pagina.) Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. i de 6 cents SIGAAR bij uitnemendheid. Engros TR.OMF», Sneek werk te doen uitvoeren door werkeloo- zen uit de Gemeente. In verband daarmede stellen B en W. voor deze verbetering door en van wege de Gemeente te doen uitvoeren, belanghebbenden het benoodigde zand geven en bovendien nog 40 bijdra gen in de uit te keeren werkloonen. De heer Veenstra wil opmerken, dat hier belanghebbenden in hun eigen be lang eene tegemoetkoming vragen uit de Gemeentekas van f 350, maar hij vreest, dat men, bij het toestaan van dat verzoek, verkeerd zal uitkomen. Er zijn toch ook nog genoeg anderen, die op deze wijze hunne eigendommen gaarne zouden opknappen. De Voorzitter licht toe, dat B. en W. in dezen een middenweg hebben gekozen, wijl toch ook de grintweg zal lijden door dat lekken en wederzijdsche belangen zullen worden gebaat. Nadat de heer Gaastra op zijn vraag, of de Heidenschapster weg in eigendom aan de Gemeente behoort, een toestem mend antwoord heeft ontvangen, is deze mede van oordeel, dat dit werk ge schikt door werkeloozen kan worden verricht. Voor den heer Dijkstra is de ver plichting tot verbetering vanwege de gemeente niet duidelijk, wijl de grint weg toch loopt langs den ouden, vroe- geren polderdijk. De heer Sikkes ziet hier ook een kruising van twee belangen. Wel be hoort de weg voor het grootste deel in onderhoud bij de Gemeente, maar uok de polder heeft belang bij een goede waterkeering en daarom is eene bijdrage vanwege den polder ook alles zins billijk. De Voorzitter wil opmerken, dat de Gemeente heeft te zorgen voor een goeden rijweg, doch niet aansprakelijk is voor een goeden waterkeering, maar het beste zal zijn, bij de oplossing dezer kwestie, met wederzijdsche belangen rekening te houden. De heer van der Gaast is het eens met het idee van den heer Gaastra. De weg is het eigendom der Gemeente, de rijweg ligt toevallig op den polder dijk, die dijk moet nu zoo dicht blijven, dat de polder geen last van het water krijgt, dat gevoelt de polder ook wel en daarom wil die het benoodigde zand geven, wat toch een billijk voorstel is. Hij acht echter de cijfers wel wat hoog die allicht nog wel wat mee zullen vallen waarom hij het verzoek wil toe staan, ook uit een oogpunt van recht en billijkheid. De heer de Vries wil opmerken, dat blijkens het adres een tegemoetkoming wordt gevraagd inzake de kosten voor waterkeering, maar de zaak moet juist van tegengesteld standpunt worden be schouwd. Daarom is het beter, dat de Gemeente het het werk uitvoert en de belanghebbenden het zand leveren, wijl de Gemeente belang heeft bij een goe den weg en niet bij een goede water keering. Vandaar dat het voorstel van B. en W. zeer billijk mag worden ge noemd. 'Het voorstel Gaastra— van der Gaast als zijnde van de verste strekking, wordt het eerst in stemming gebracht en aan genomen met 7 tegen 4 stemmen, die der heeren Posthumus, de Vries, Sikkes en de Roest, zoo dat dus de Gemeente het werk zal uitvoeren en belangheb benden het zand zullen geven. Tot plaatsing van Adv. en Wij maken de beste het oudste en beste middel tegen hoest en verkoudheid Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. De prijs der Advertentie» is van 1 5 regels 60 cents elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Burgemeester de vergaderingen niet leidt, toch vele uitgaande stukken door hem worden geteekend, wat toch een eigenaardige toestand is, iets, wat de Voorzitter met hem eens en voor hem persoonlijk ook niet aangenaam is, waarom het ook hem wenschelijk voor komt, dat alle stukken door een en denzelfden persoon worden geteekend, De ingekomen missives worden daarop zonder hoofdelijke stemming, voor kennisgeving aangenomen. Punt 2. Aanbieding van het ver slag der werkzaamheden van de Com missie tot wering van schoolverzuim in deze Gemeente gedurende 1923. Wijl geen der leden van dit verslag voorlezing verlangt, wordt het zonder hoofdelijke stemming voor kennisgeving aangenomen. Punt 3. Adres van F. G. Kramer in het Heidenschap, daarbij steun uit de Gemeentekas verzoekende, als be doeld in art. 13 der Lager Onderwijs wet. Blijkens het door den Secrstaris ge lezen adres vraagt adressant voor zijne 3 schoolgaande kinderen, die verder dan 4 KM. van de school verwijderd wonen, eene z.g. afstands-vergoeding en wel f 15 per kind per jaar. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor aan het verzoek tegemoet te ko men met dien verstande dat vanaf 1 Januari 1923 voor elk kind f10 per jaar zal worden vergoed. Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis van het publiek, dat aan ANTHOON HENDRIKSMA, melkcontroleur, wo nende te Workum en zijne rechtver krijgenden, vergunning is verleend tot het oprichten van een bergplaats voor het verkoopen van jachtkruit bij het gebouw, staande te Workum, wijk F no. 54, kadastraal bekend gemeente Workum, Sectie A no. 1893. Workum, den 26 Januari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd. A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. stel de Voorzitter wel zou willen over nemen. De heer v. d. Gaast wil, wat het zwaarst is, het zwaarst laten wegen en daarom deze verbetering uit den post voor straten, uitgetrokken op f 3000, bestrij den. De Markt is in veel slechter con ditie dan de Wijmerts en daarom wil hij nog dit jaar jaar uit dien begroo- tingspost putten. De heer Gaastra wil het idee van den heer van der Gaast wel ondersteu nen, want de toestand is zeer ellendig en verbetering urgent en met f 1300 kan allicht afdoende verbetering wor den verkregen. Ook de heer Dijkstra is van hetzelfde gevoelen, de Markt is slecht en dat moet noodwendig worden verbeterd. De Voorzitter geeft als het gevoelen van B. en W. te kennen, dat de post: straten, al tot een zeer miniem bedrag is aangebracht en daar f1300 af te nemen is wel wat bedenkelijk en zal er niet veel overblijven. Doch zooals het nu lijkt hebben de heeren wel eenigzins gelijk. De heer de Roest kan ook wel eenigs- zins met het idee-van der Gaast mee gaan, maar het bedrag van f1300 valt hem niet mee. Echter misschien kan het bedrag dat vrij komt, nu Jan de Boer is overleden, daaraan teü goede komen. De Voorzitter zegt, dat misschien van het bedrag van J. de Boer van f 12.50 per week, met inbegrip van zijn salaris inzake de arbeidsbemiddeling, allicht wel iets zal overschieten. De heer Sikkes heeft in de vorige vergadering den indruk ontvangen, dat de Raad wel genegen was, daar ver andering aan te brengen, maar hij is echter van de cijfers geschrokken. Doch gezien de instemming in de vo rige vergadering en het feit, dat uit stellen niet wenschelijk is, is hij toch genegen dit werk uit te voeren, zij het dan misschien ten koste van andere deelen der stad. De heer de Vries meent, dat het advies van B. en W. duidelijk genoeg is, maar de urgentie, waarover nu wordt gesproken, is bij de behandeling der begrooting niet gevoeld. Nu B. en W. meenen de verbetering te moeten uit stellen, acht de Raad weer de zaak urgent. Dat dit werk ten goede zou kunnen komen aan het idee van werk verschaffing acht hij vrij wel uitgeslo ten en daarom wil hij de verbetering nog wat uitstellen. De heer de Boer trekt de conclusie uit het gesprokene door verschillende leden, dat verbetering van het Markt plein wel noodig is en daarom wil hij het dit voorjaar voor Mei nog uitvoe ren, terwijl daarbij z. i, ook nog wel werk is, dat geschikt is voor losse ar beiders. Het voorstel van der GaastGaastra in stemming gebracht, wordt aangeno men met 8 tegen 3 stemmen, die der heeren Posthumus, de Vries en Brand- sma. Punt 6. Alsvoren van het Bestuur van den Heidenschapster polder, hou dende verzoek verbetering te willen aanbrengen in de toestand van den Heidenschapster weg. Dit reeds in de vorige vergadering ingekomen en in handen van B. en W. gesteld adres om advies, behelst het verzoek om eene tegemoetkoming in de kosten voor uitgraving en aanvul ling met zand van enkele polderdijken en wel, dat de Gemeente de arbeids- loonen voor hare rekening zal nemen. Blijkens het door den Secretaris gele zen rapport van den Gemeente-architect lekt de grintweg over eene lengte van 750 M., waarvan de verbetering f350 zal moeten kosten. Wil de Raad het verzoek inwilligen, dan adviseert hij, het doen van zich spreken wegens de UIT STEKENDE HOEDANIGHEDEN van hare fabrikaten. Elke WINKELIER heeft succes met den verkoop van de keurig en hygië nisch verpakte Elke BAKKER roemt de kwaliteit van de BLANKE STROOP en van de DRUIVBNSUIKER der C. A. D. O. Handel en Industrie in binnen- en buitenland vragen het merk Cado! Overal >Cado< als ’t beste. Cado maakt de geschiedenis van de AARDAPPEL op de geheele markt. Coöperatieve A’meelfabriek der Land bouwers, groot en klein „DE DRIE PROVINCIËN”—OOSTWOLD (W.K.) Telefoon Groningen 1284. klompen. De heer de Boer is van gevoelen, dat wat de heer Gaastra zegt, ten deele waar is, want bij regenachtig weer zal hij wel grooter kosten hebben. De heer Haijtema meent ook dat het klompengeld al gauw meer dan f 10 per kind zal bedragen. De heer de Roest zegt, dat kinderen, die minder dan 4 K.M. moeten loopen, toch ook die kosten hebben. Boven dien vreest hij, bij inwilliging, dat meerdere verzoeken zullen inkomen. Een arbeider zou dan wel f 30 noodig moeten hebben. Het voorstel van B. en W. in stem ming gebracht, wordt aangenomen met 7 tegen 3 stemmen, die der heeren Veenstra, de Roest en Gaastra. (De heer Sikkes is bij deze stemming nog niet tegenwoordtg.) Punt 4. Alsvoren van het Bestuur der Nieuwe Vereeniging voor Chr. Onderwijs alhier, houdende verzoek tot bekoming van gelden uit de Gemeente kas voor verbouwing van de school der Vereeniging. De Secretaris geeft lecture van het adres, waarbij overeenkomstig art. 74 der Lager Onderwijs wet van 1920 eene bijdrage uit de Gemeentekas wordt verzocht van f4782. De Voorzitter stelt namens B. en W. voor, het verzoek in te willigen en voor de bestrijding der kosten eene geldleening aan te gaan, waartoe zonder hoofdelijke stemming wordt besloten. Punt 5. Alsvoren. van den Secretaris van de afdeeling Workum der Friesche Maatschappij van Landbouw, daarbij mede namens de leden der afdeeling, j verzoekende van de bestra ling van het Marktplein. Na voorlezing door den Secretaris van het reeds in de vorige vergadering ingekomen adres en het dienaangaande ingewonnen advies van den Gemeente- architect, die 2 plannen heeft uitgewerkt, n.l. een verstrating met keien enz. die f1336 zal moeten kosten en eene met waalsteen, waarvan de kosten worden geraamd op f 3555, waarvoor echter werk van vaklui gewenscht is, zegt de Voorzitter dat B. en W. niet sympa thiek tegenover het plan staan, maar wil de Raad tot verbetering besluiten, dan adviseeren zij het goedkoopste plan te nemen, wijl bij de begrooting niet op deze uitgaaf is gerekend, daarvoor niet te leenen en de uitvoering tot later uit te stellen. De heer Brandsma is het eens met B. en W. en acht het beter bij de be handeling der begrooting voor 1925 daarover te beslissen en wil daarom de behandeling aanhouden welk voor- wordt aanmerkelijk verlicht door het gebruik der volkomen zuivere medici nale Wendt U tot Uwen winkelier. Engros TROMP, Sneek De heer de Roest zou, als de Wet er het recht toe gaf, het verzoek voor kennisgeving willen aannemen, maar als dat niet kan, zou hij toch rekening willen houden met den financieëlen toestand van adressant en hem met in gang van 1924 voor elk kind f 5 wil len toestaan. Of hij over 1923 recht heeft, valt te betwijfelen, wijl hij toch sedert dien van woonplaats is veranderd. Op een vraag van den heer Brandsma of het vdorstel van B en W. rekening houdt met hetgeen ten dien opzichte in andere gemeenten geschiedt, ant woordt de Voorzttter bevestigend, wijl er zijn die f 15 en ook f 10 uitkeeren en dus hun voorstel billijk is. De heer Veenstra zou met de ver goeding nog lager wenschen te gaan, Lverbetering rekening willende houden met den welstandsgrens, want anders vreest hij dat er nog meer zulke adressen zullen komen, maar toch wil hij het voorstel de Roest ondersteunen. De Voorzitter zegt, dat hem een geval uit Wijmbritseradeel bekend is, waar aan iemand, om zijn financieele positie, vergoeding is geweigerd, deze toen echter in beroep is gegaan bij Ged. Staten en hem f 10 werd toe gekend. Bij een beroep op de Kroon is hem gezegd, dat hij recht had op de werkelijke kosten. Opnieuw aange vraagd, is hem f 15 toegekend, hetgeen echter Ged. Staten niet hebben goed gekeurd, waarom weer hooger beroep is aangeteekend, waarvan echter de beslissing nog niet is afgekomen. De heer Gaastra meent toch dat er verschil bestaat, wanneer vergoeding wordt gevraagd voor het gebruik van een openbaar middel van vervoer of voor vergoeding van schoenen of VERSLAG van de vergadering van den Raad der Gemeente WORKUM, op Donderdag 24 Januari 1924, des namiddags 6 uur. Voorzitter de heer G. G. Posthumus, oudste Wethouder. Tegenwoordig alle leden. Na opening der vergadering met de voorlezing van het formuliergebed, stelt de Voorzitter aan de orde de be handeling der agenda en wel Punt 1. Mededeeling van ingekomen stukken a. Een schrijven van den heer A. Haijtema, houdende aanneming zijner benoeming tot Armvoogd. b. Idem van den heer L. Wielinga, betreffende zijne benoeming Secretaris boekhouder Armbestuur. c. Idem van den heer E. de Roest als Weesvoogd. d. Idem van den heer H. J. Jansen als lid der Commissie van toezicht op het Onderwijs. e. Idem van de heeren W. R. de Jong, R. R. Veenstra, G. T. Hoekstra en E. Ydema, als leden der Plaatselijke Commissie van toezicht op het Corres pondentschap der arbeidsbemiddeling. f. Een gids van de gemeente Franeker. g. Een extract uit het resolutieboek van Ged. Staten, waarbij, ingevolge de nog niet goedgekeurde begrooting, machtiging wordt verleend tot het doen van uitgaven tot de helft van het bedrag. h. Idem van hetzelfde College, houdende goedkeuring van het Raads besluit tot verhaal van de pensioens bijdragen der Gemeente-ambtenaren. i. Een apostille van Ged. Staten, geleidende het goedgekeurd Raads besluit tot wijziging der Gemeente- begrooting voor 1923. j. Idem, tot verhuring van berm der trekweg te Parrega. k. Idem, tot verkoop van de huizen bewoond door H. Faber en H. Pruiksma. l. Idem, tot onderhandsche verhu ring van de bovenvertrekken van het Waaggebouw aan de Openbare Leeszaal. m. Idem, tot onderhandsche ver huring van grasgewas aan Sj. Haitsma. n. Idem, tot aankoop van grond van Mr. van Hall te Amsterdam. o. Idem, tot onderhandsche verhu ring van een stukje grond aan M. Visser. p. Eene mededeeling van B. en W. inzake de gehouden aanbesteding van den verbouw der openbare school en het verfwerk daarvan. De Voorzitter stelt voor deze stukken voor kennisgeving aan te nemen, doch de heer Gaastra spreekt er zijn ver wondering over uit, dat ofschoon de k t IL t i 1 s n

Friso nl | 1924 | | pagina 1