I I Nieuws- en Advertentieblad V.S. ZOÏÏTS DBOR I voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz i i r No.'7. ZATERDAG 9 FEBRUARI 1924. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte Binnenlandsch Nieuws. UT STA RUM. t 4 t hoest en verkoudheid. Engros VAN SLOOTEN ZOUTE DROP --Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. (althans ‘donkere) manchester jas. l<' getuigen ge- justitie, mr. Kneep- en M. St. 6 fen Sellemoarne Melkvervalsching. De 62-jarige melkvenster H. S., te kost per kwartaal franco per post Enkele Nos. 5 ets. stukken Yn mannich hert wekken dy stimmen Eat hwet der noch slomjende lei, It wier tank den ef treast en birêsting Elts naem wol hwet er fen mei. 1 Wy ha hjir üs bourren en joun hawn, Foroaring moat elts sims ’ris ha. It Koar fen Molkwar het hjir songen, Wij dieën it hearren der ta. publiek verpachten van het bruggeld der Op verzoek van den Commissaris van Politie te Bergen op Zoom wordt onderstaande waarschuwing in dit blad opgenomen De Commissaris van Politie te Ber gen op Zoom waarschuwt hen, die in relatie wenschen te treden met de Ne- derlandsche Trust Maatschappij geves tigd te Bergen op Zoom, Blauwehand- straat no 2, eerst inlichtingen bij hem in te winnen. Nou, wier it en sang fól birêsting, Den, en jubeljend liet wer fen tank, Det hj arren dy der nei harken Mear joech as en idele klank. Hja songen hjir wijdde sangen, Lyk as det yn tsjerke biheart, En det de formoanje net fól wier, Oan sang en oan sjongers lei ’t net. het Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe PIOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. zeer Volk. Wij maken de beste oudste en beste middel tegen Tot plaatsing van 4 Middelharnas was door den Kanton rechter te Sommelsdijk veroordeeld tot f 80 boete of 80 dagen hechtenis, om dat, zij op 20 September 1923 melk heeft verkocht, welke 19 pCt. water bevatte. Bekl. vertelde hoe het zoo gekomen was. Het had dien dag net zoo hard geregend en daarvoor was er zooveel water in de melk gekomen. De president>Nu dan zal het wel Ongelukken. In de staatsman Emma te Hoens- broek zijn twee arbeiders door afvallend gesteente gedood. In de fabriek der firma Reinders en Co. te Zwolle, sprong een drijfriem. De arbeider M. V. werd getroffen en kreeg een schedelbreuk, tengevolge waarvan hij na enkele uren overleed. Te Princenhage hebben kinderen ten huize van een zekeren v. R. een bran dende kachel omgetrokken. Een kindje van 1 jaar kreeg zulke erge brandwon den, dat het aan de gevolgen is over leden. Dinsdag is het bijna 3-jarige doch tertje van J. v. d. R. te Capelle a.d. ruw weer in den IJssel geraakt Moord. Voor de rechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht H. de W., kan toorbediende, geboren te Schimmert 27 Mei 1898, zwervende, terzake moord op zijn echtgenoote E. B. op den open weg te Schimmert op 25 Nov. BURGEMEESTER en WETHOU DERS der Gemeente WORKUM zullen op Zaterdag den 16 Februari a. s. des middags 12 uur de opbrengst Zuiderbrug. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Secretarie in de gewone kantooruren van 91 en 35. De inschrijvingsbiljetten worden in gewacht ter Secretarie op den dag dej verpachting vóór 12 uur ’s middags. Workum, den 5 Februari 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. De Zomertijd. De Zomertijd dreigt weer een punt van langdurige discussie te zullen wor den in de volksvertegenwoordiging. Naast ’t voorstel Braat, tot afschaffing er van, hebben thans de leden Staalman, Westerman, De Groot, Van Gijn en Boon een voorstel ingediend om de Zomer tijd te bepalen tot de maanden Juni, Juli en Augustus (van den laatsten Zon dag in Mei tot de eersten Zondag in September). Det winsket dy han to betrouen, To witten, mids soarchen en leed, Det dy it net los lit mar fêst haldt, En stipet en helpt yn de need. baren 1923. In deze zaak waren zes dagvaard. De officier van kens, zei, dat uit de uitvoerige beken tenis met de verschillende aanwijzingen Geldwezen buitende prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. Een rare propagandist. Watergang, een gemeentegedeelte van Landsmeer, herbergt een zonderling personage. Een zekere K schilder van beroep, tot voor kort leider der afd. Watergang van de Ned. Ver. tot afschaffing van al- koholhoudende dranken, is de geheele week dronken geweest en heeft in dien tijd behalve zijn weekloon, ook zijn mooie jonge kippen en de hokken en het karpet van den vloer in alkohol om gezet. Zijn toestand was een dier da gen van dien aard, dat de gemeentepo litie hem voor veiligheid van vrouw en kinderen, een nacht in het chachot stopte. Om erger te voorkomen heeft de vrouw al haar meubeltjes die ze maar even missen kon bij buren en vrienden ondergebracht. Hij wilde, zooals hij tegen ieder die het maar hooren wilde vertelde een persoonlijk voorbeeld geven van de jam mer die de alkohol bij den mensch teweeg brengt. Propaganda dus van een bijzonder, maar zeer gevaarlijk soort, zegt Het Wy reisgen sa mei de sjongers De wiizen üt it easten nei, Hwer ’t berntsje, sa tear en sa klien, Yn ’t krebke to Betlehem lei. I i De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents I Groorere letters naar plaats- 1 ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. ♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦❖♦♦♦♦I» Dit blad verschijnt des Za terdags en 65 cents: 1 gulden. Ingezonden stukken Dou- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. It biddende siikjen om 't heechste, Foun wjerklank yn mannich gemoet, Det siket op 't paed troch it libben Nei en han dy 't alles bestjürt. Jimm’ sjongsters en eakjimme sjongers Der ut det lytse Molkwar, Us tank foar hwet jimm’ joechen, En komme wij wer ris oan bar. Wol der net lang den mei wachtsje, Jimm’ sjongen foei sa yn de smaek, Nou wij det ienris mar hearden Komm’ jimme us nea net to faek. lichtingen kunnen worden verstrekt aan te verschaffen aan de gemeentebestu ren. Indien van tijd tot tijd, opzettelijk of occasioneel, de aandacht der jeugd, door het gebruik dezer platen, kon worden gevestigd op hetgeen men op den openbaren weg doen en laten moet, ook in het belang der eigen veiligheid, dan, meent de Bond en hij heeft daarbij den steun der Tuchtunie zal langzamerhand ook in ons volk de gedachte postvatten, dat de weg er is voor het verkeer, en niet om er op te voetballen bijv., dat veronachtzaming van de regels van den weg niet slechts onbehoorlijk is, maar ook groot gevaar meebrengt. De platen zijn in twee series verdeeld de eene voor de ste den, de andere voor het platteland. Duur hout. Bij de in de laatste weken op de Veluwe gehouden houtverkoopingen worden prijzen besteed, welke die van de oorlogsjaren nabij komen en zelfs vaak overschrijden, schrijft >’t Hbld.< Een, de vorige week gehouden ver- kooping in het Speulderbosch (Ermelo) door het Staatsboschbedrijf, waarvan de opbrengst op pl.m. f7000 werd ge schat, bracht ruim f 4000 meer op dan de schatting. Ook in andere streken van het land worden zeer hooge prijzen besteed. Deskundigen schrijven dit toe aan het weinige hout dat thans gekapt kan worden, doordat er in den mobi lisatietijd te veel is geveld. Diamanten(?) in Limburg gevonden Een landbouwer te Nieuwenhagen kwam dezer dagen met het in Zuid- Limburg geruchtmakende bericht, meldt de »Tel.«, dat hij op zekere, hem al leen bekende, plaats diamanten gedol ven zou hebben. Met enkele stukjes van den door hem gedolven schat, kwam hij bij den rijks-geologischen dienst, waar men hem toezegde de »diamanten« te onderzoe ken. Inmiddels liet de schatgraver aan verschillende personen eenige gevonden stukjes zien die er inderdaad prachtig uitzagen. De steentjes waren helder en doorschijnendze vertoonden bij het stukslaan prachtige splijtvlakken. Som mige waren bruinachtig getint, vermoe delijk een gevolg van ijzeroxyde. De man droomde koninklijke droo- men over den schat, dien hij dacht gevonden te hebben en zeker meende hij, dat deze droomen werkelijkheid zouden worden, toen een horlogemaker te Heerlen voor een of twee uiterst kleine stukjes direct tien gulden gaf. Doch helaas, zijn droomen werden wreed verstoord, toen de rijks-geologi- sche dienst hem berichtte, dat er van diamant absoluut geen sprake was. Hetgeen hij gevonden had was slechts kwarts, een delfstof die op vele plaat sen in Zuid-Limburg gevonden wordt. De ontnuchterde diamantdelver blijft echter hopen. Hij heeft zich thans tot de regeering gewend met een geheim zinnig schrijven waarin hij van zijn vondst kennis geeftde vindplaats blijft natuurlijk geheim. Velen van zijn buren, ook grondeige naren, hopen met hem 1 En zoeken ook naar diamant.... een flinke bui geweest zijn Uit het getuigenverhoor bleek, dat bekl. allang verdacht werd de melk flink te wasschen, maar nooit hadden de keurmeesters haar kunnen snappen. De presidentEr waren twee emmers. In den eenen emmer was volle melk en in den anderen emmer was voor één vijfde deel water, hoe kan dat dan Het had toch overal gelijk geregend Bekl. tja, dat zal wel, maar boven den eenen emmer hadden we een pa- rapluie gehouden De prisident»O. Eisch: f80 boete of 80 dagen hech tenis. ’s Lands wijs ’s lands eer. Te Acht (N.-Br.), waar een paartje in ondertrouw is, weigerde de bruidegom de gebruikelijke ton bier aan de buurt- genooten te schenken. De omwonenden hingen, als wraak twee poppen in de boomen op, die bruid en bruidegom moesten voorstellen. Een toepasselijk gedicht was er bij gehangen. Qeen aangename gast. Zondagavond omstreeks een uur of zeven stapte een vreemdeling, een jon geman van zoo’n jaar of twintig, de wo ning binnen van den landbouwer P. N- te Nispen. De huisvrouw, die een vrien din op visite had (de heer des huies was niet thuis) vroeg wat of hij wenschte. Of hij misschien een kop drinken kon krijgen Terwijl de boerin hem een kop koffie inschonk, haalde de ongevraagde gast plotseling een revolver te voor schijn en eischte geld. De vrouw gaf hem vier kwartjes, doch de indringer vond dit niet genoeg. De vrouwen waag den het op de vlucht te gaan. De man zond hen een schot na, dat gelukkig geen doel trof, en ging er toen zelf ook van door. Tot dusver heeft men geen spoor van hem kunnen vinden. Auto-ongeluk. Nabij de Hyacinthenlaan aan de Leidschestraat te Hillegom heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Een van de richting Amsterdam komende auto, waarin twee dames en twee hee- ren gezeten waren, reed, naar men aan de >Res.-bode« mededeelde, met ont zettende snelheid om de gevaarlijke scherpe bocht daar ter plaatse, met het gevolg, dat door de snelheid de auto in den kant van den weg tegen een daar staanden telefoonpaal terecht kwam Een heer en een dame werden uit de auto geslingerdde dame viel onder den telefoonpaal, die inmiddels was af geknapt. De twee andere inzittenden werden in de auto bekneld. De dame werd onder den telefoonpaal vandaan gehaald en geheel bewusteloos bij de familie de Koker binnengedragen. Ook de andere personen werden uit hun benarde posite verlost. Twee doctoren, die spoedig ter plaatse waren, consta teerden bij de dame een gebroken arm, de andere dame was inwendig gekeusd, terwijl allen lichte schrammen hadden opgeloopen. De auto was totaal ver nield. Alle inzittenden werden later bin nengebracht bij den heer Oudorf, boek houder bij de Zandsteen fabriek »Ar- noud«. Zeldzaam jubileum. Dinsdag hebben S. J. graaf van Lim burg Stirum en gravin van Limburg Stirum op den Huize Lichtenbeek te Arnhem hun zestigjarig huwelijksfeest herdacht. Hiermede viel samen de 92ste verjaardag, van graaf van Limburg Sti rum. Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 is komen vast te staan, dat beklaagde een moord heeft gepleegd en de vrouw met voorbedachten rade is vermoord. Beklaagde is telkens teruggeschrikt, maar tenslotte zegevierde de slechtheid. De daad was beestachtig en de zaak wordt nog erger, waar beklaagde haar vermoordde, aan wie hij eens beloofd had een steun te zijn. Hij heeft haar trouweloos verlaten, zonder hulp achter gelaten, geen hulp geboden, maar haar wreedaardig vermoord. U, mijnheer de president, zegt de officier, hebt er reeds op gewezen, beklaagde heeft niet zijn echtgenoote, maar de moeder van zijn kinderen vermoord. In deze een voudige vrouw uit de heffe des volks sprak luide het moederhart. De daad wordt er des te zwaarder om. Valsche schaamte heeft bekl. tot deze daad ge bracht. Toen hij zijn vrouw verliet, heeft deze zich altijd goed gedragen. Er was geen enkele reden voor die daad, geen jaloezie, geen drank, die vrouw was te lastig voor beklaagde, die zeide beneden zijn stand te zijn getrouwd, en daarom moest zij uit den weg worden geruimd, de vrouw, die alles voor zijn kinderen was. Bekl. is een schipbreukeling, die nooit opgepast heeft en gezonken is van kwaad tot erger. Het eenige lichtpunt is dat bekl. zijn misdaad voelt. Eisch levenslange gevangenisstraf. Verdediger was mr. Haex, die het feit zoo onbeschrijflijk laag en bestiaal vond, dat een verdediging niet moge lijk is. Pleiter was er niet in geslaagd een enkel lichtpunt ter verontschuldi ging te vinden en zei, dat hem alleen overbleef na te gaan, of het feit geheel of ten deele aan bekl. kan worden toegerekend. Op een viertal gronden kwam pleiter tot de conclusie, dat het voorzichtig zijn zou, te laten onder zoeken of bekl. toerekenbaar is of minder toerekenbaar. Pleiter verzocht de rechtbank de zaak terug te wijzen naar den rechter van instructie. Een koopje. Eenige dagen geleden werd op een boeldag te Dalen (Dr.) een oude Sta tenbijbel van het jaar 1636 verkocht voor slechts f 1.60. De kooper heeft dezen thans weer verkocht voor f150. Spoorwegongeluk. De trein ZwolleKampen, die eer- gistermorgen te half elf te Zwolle moest binnenloopen, liep door het weigeren van de remmen op een stootblok op het stationsemplacement, waarbij drie personen gewond werden, van wie een ernstig. De typhus te Edam. De typhus-epidemie te Edam kan thans als geëindigd worden beschouwd. De laatste patiënten zijn hersteld. Het verbod tot het verkoopen van ongepas teuriseerde melk is ook opgeheven. De regels van den weg. >’t Hbl. meldt, dat de A. N. W, B. het voornemen heeft eenige schoolpla ten te laten vervaardigen door den teekenaar Bart van Vlijmen, die aan schouwelijk onderricht geven in de wijze, waarop men zich op straat ten aanzien van het verkeer wel en niet IJssel bij heeft te gedragen, Het is de bedoeling en verdronken. Al te gedienstig, Een moeder te Assen bracht dezer dagen haar gehuwde dochter naar den trein, die om 1.29 n.m. uit Assen ver trekt in de richting van Zwolle, n.I. de sneltrein van 1.02 n.m. uit Gronin gen. Bedoelde trein komt binnen, vlug ingestapt, bagage geborgen, dochter met haar beide kleine kinderen wisse len nog een laatsten groet met de achterblijvende en de deuren worden gesloten. Maar, o ramp, terwijl de trein zich in beweging zet, komt naar de »A. Ct.” meldt, de moeder tot de ontdekking, dat ze haar dochters handtasch nog aan den arm heeft hangen. Zenuw achtig tracht ze de aandacht van haar dochter te trekken, ja zelfs de deur van de coupé te openen, want die tasch moet haar dochter hebben. Daarin zijn immers de plaatskaartjes en het re$u voor den kinderwagen. Maar te vergeefs. Daar buigt zich uit de zelfde spoor wagen doch één coupé verder, een man, die schijnbaar de situatie overziet, en zegt met vriendelijk gelaat»Geef maar hier, juffrouw, ik zal die tasch wel even aan die juffrouw gevenen meteen gaat de tasch in de zoo vrien delijk uitgestoken hand over. Welk een ontsteltenis echter voor deze moeder, toen den volgenden mor gen haar dochter schreef»zend per omgaande s.v.p. mijn taschc, gevolgd natuurlijk door een uitlegging van den schrik en de verlegenheid, waarin ze had verkeerd bij aankomst, zonder kaartjes, re<;u enz. In deze groote bruine leeren damestasch bevond zich benevens het vorengenoemde, ook nog een trouwboekje en een portret, alsook ruim 15 gulden. Het signalement van bedoeld persoon was als volgtomstreeks 30 jaar oud, opvallend donker uiterlijk, donkere pet met gladde klep waarschijnlijk blauw, In- deze platen tegen den kostenden prijs den rijks veld wachter K. van der Werff te Assen. i* K’ f i i 4 4 FRISO. fl

Friso nl | 1924 | | pagina 1