Nieuws- en Advertentieblad F voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. V.S. BOOTS DBOF i J 1 I ZATERDAG 16 FEBRUARI 1924. No. 8 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws Plaatselijk Nieuws Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Algemeene Vergadering van „HET GROENE KRUIS.” ZOUTE DROP Engros VAN SLOOTEN J, 1, r I sn l oL e- el d. P- e n l- n ij n ;1 et in d, dt g. te jn e- Lk e- sn is Is n. onze Leeuwarden presenteerde zich bij het door God geroepen te hebben gevoeld de zending te moeten dienen, die ook door Jezus zelf aan de Gemeente als haar taak was opgedragen. Na 3 jaar in Zwitserland vertoefd te hebben en 2 jaar in Rotterdam, waar hij het Maleisch en Javaansch en Neder- landsch had geleerd, was hij in 1905 naar Indië vertrokken, doch de we reldoorlog was oorzaak geweest, dat hij niet eerder met verlof naar ons land kon terugkeeren, waaraan hij nu had gevolg gegeven, en lien verlof tijd benuttigde om in Februari in Friesland en in Maart in Holland op te treden voor de Doopsgezinde ge meenten ter aanbeveling der zending. 23 Mei was hij in een feestelijke sa menkomst voor het laatst in züne ge meente opgetreden, in het bijzijn der zendelingen Jans en C'aassen, waar van de eerste reeds 45 jaar de zen ding heeft gediend en de laatste hem op zijn post zal vervangen. Bij dat afscheid is die 40 jarige ar beid feestelijk herdacht, God voor den geschonken zegen geprezen en hem de taak opgedragen de groeten over te brengen van de Javaansche ge meenten aan de Doopsgezinden in Europa, van de gemeenten, waaronder hij 18 jaren in de tropen heeft mogen arbeiden. Onder de 35 millioen Javanen is voor de Doopsgezinde zending een terrein aangewezen van 42 K.M-'met 1 millioen Javanen, waaronder reeds met vrucht is gearbeid en van de heidenen wordt gevraagd vernieu wing van hart en leven. Op de 4 zendingsposten zijn reeds 1188 tot Christenen gedoopt, worden 20 scholen door 1050 kinderen bezocht, waaraan 46 onderwijzers werkzaam zijn. Die kinderen ontvangen niet alleen vak- maar ook godsdienstonderwijs, terwijl een speciale opleiding voor onderwij zer bestaat. Verder wordt gezorgd voor colportage en verspreiding van bijbels en christelijke lectuur, voor ziekenverpleging en voor kolonisatie, waarbij partij wordt getrokken van de opwekking, die er in den laatsten tijd vooral onder de Chineezen kan worden waargenomen. Daarbij wor den door Spr, ook wel degelijk de bezwaren die de zending ondervindt, naar voren gebracht, maar speciaal om de hoorders te overtuigen van het groote belang der zending en ze daardoor op te wekken tot daadwer- kelijken steun. Op dien steun drong ook nog ds. Hulshoff aan, die vooraf den heer Thiessen bij de vergadering had ingeleid en hem aan het eind dank betuigde voor zijn duidelijke, eenvou dige, in het Hollandsch uitgesproken uiteenzetting der Doopsgezinde zen ding op Java. Met ingang van 1 Maart wordt verplaatst van Winterswijk naar Sneek onze vroegere stadgenoot de heer J. de Vries, commies bij de rijksbelas- tingen. Voor de lichting 1925 hebben zich 33 personen laten inschrijven voor den dienstplicht, waarvan 16 in aanmer king kunnen komen voor vrijstelling wegens broederdienst en één zich in Amerika ophoudt. Ter herdenking van het 25-jarig bestaan der Chr. Nat. Werkmansver- eeniging, werd Woensdagavond door de afdeeling Workum eene samen komst gehouden in de Ned. Herv Kerk, waar als spreker optrad ds. van' Bemmel van Hillegom. Ds. Dönszelmann opende deze bij eenkomst met het laten zingen van Psalm 68 10 en het lezen van Rich- teren 16 1931, ging daarna voor in gebed, waarna Z.Eerw. wees op het voorrecht, dat de Chr. Nat. Werkm. Ver. genoot in het feit, dat zij 25 jaar had bestaan en wijdde een enkele ge dachte daaraan naar aanleiding van de woorden: „O, God, wij gedenken Uwe welda den in het midden Uws heiligdoms”, waarna ds. van Bemmel, onder het zingen van Psalm 25 2 en 6, de kan sel betrad. Z.Eerw. hield een rede naar aanleiding van de woorden uit het Evangelie van Johannes: „De Geest is het, die levend maakt.” Spreker betoogde, dat ook in de 25 jaar die achter ons liggen, de hden deze Vereeniging, als stoere Friezen, deuitdragershebben mogen wezen van WORKUM. Woensdagavond hield de heer N. Thiessen, zendeling der Doopsgezinden op Java, in de Doops- nZn' „Ar gezinde kerk alhier eene zendingsre- t de, toegelicht met lichtbeelden. De spreker, zelf uit Zuid-Rusland afkom stig, geboren uit de daar tot den grooten wereldoorlog vertoevende Doopsgezinden, maar toen van huis het 5 Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. ik I Q- I- I !S IU ’t is 5t l Het zevende leerjaar. Naar het Vad. verneemt, is het wets ontwerp om tot 1930 af te zien van de invoering van het 7de leerjaar op de lagere scholen en van de uitbreiding van de Leerplichtwet, in de afdeelingen van FRISO. De Amsterdamsche gemeente- begrooting. Gedep. Staten van Noord-Holland hebben de begrooting van Amsterdam niet goedgekeurd. Er zit, officieel althans een gat in van f 3.2 millioen. Het H b 1. zegt hiervan, dat er hoogstwaarschijnlijk geen andere uitweg zal overblijven dan verlaging van uitgaven op de begroo- Tot plaatsing van De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. 4 1 derdagsavonds, uitgez. tamiiieoer. i pooten en danig versterkt. Het zuurstof apparaat deed dienst, bij 4 patiënten, waarvan 2 zijn hersteld en 2 overleden. De brancard werd gebruikt voor ver voer van een patient. Voor de verpleging werden gebruikt 281 artikelen voor 230 gezinnen. De 8 ligtenten vorderen elk jaar een flink bedrag aan onderhoud, maar worden ook druk gebruikt, ofschoon de thans niet gebruikten, in goede conditie zijn opgeborgen. Door de financieele commissie, be staande uit de heeren S. Wiersma, J. J. Meijer en Hotze Zeijlstra, werd bij monde van laatstgenoemde rapport uitgebracht over de ingediende rekening en verantwoording van den Penning meester, den heer S. S. Hobma. Daar bij werd gewezen op enkele der voor naamste posten en het Rijk f 634, idem netto Vrijdagavond vergaderde de afdeeling van >>Het Groene Kruis” bijgewoond door slechts 28 van de 783 betalende leden, onder leiding van den heer B. N. Crol, die in zijn openingswoord kon constateeren, dat 1923 voor de Vereeniging een goed jaar was geweest. Hij sprak zijn waardeering nog uit voor de vertrokken Zuster van Melle en meende nu reeds het Bestuur, de leden en de patiënten te mogen feliciteeren met de komst van de nieuwe Zuster Dijkstrakon niet nalaten te roemen de verhouding die er nu gelukkig tusschen doktoren en Zuster bestond en hoopte, dat de besprekingen ook van dezen avond mochten leiden tot verhoogden bloei en tot nut der Ver eeniging. Na de lezing der notulen door den Secretaris, de heer J. Boonstra, bracht deze een uitvoerig, nauwkeurig en zeer lezenswaardig verslag uit over het ver- loopen jaar, waaruit wij de volgende belangrijke wetenswaardigheden aan stippen Het ledental bedroeg l Januari 1923 totaal 810. Hiervan hebben 783 con tributie betaald. Voor 1924 zijn reeds weer 13 nieuwe leden ingeschreven, doch 15 ingeschrevenen moeten we gens overlijden en vertrek worden af gevoerd, zoodat 1924 wordt begonnen met 781 leden. Vaak echter wordt er met persoonlijke, vrijwillige aanmelding gewacht, tot er een zieke in het gezin komt, doch dezulken hebben het zich zelf te wijten, indien zij dan een ver hoogde contributie hebben te betalen. De opbrengst der contributie bedroeg f1191 tegen f1221 in 1922. Zuster van Melle, in September 1918 benoemd tot wijkverpleegster, heeft in April j.l. eervol ontslag gekregen en voor hare toewijding bij de zieken en vooral inzake de t.b.c bestrijding, ver dient zij aller dank. Door het Bestuur zijn pogingen in het werk gesteld om eene verpleegster- enquetrice te krijgen, maar Zusters met t.b.c. diploma schijnen dun gezaaid Op de geplaatste advertentie’s kwamen enkel sollicitanten zonder dat diploma, totaal 7. Bij eene nadere kennismaking werd daaruit op 29 Mei benoemd Zuster T. Dijkstra te Groningen op een salaris van f1600. Dit wordt op f1800 gebracht, zoodra zij in het bezit is van het diploma enquetrice, terwijl zij ver plicht is, de eerste daarvoor te houden cursus te Leeuwarden te bezoeken. Zij is 10 Juli in functie getreden en de keuze blijkt een goede te zijn ge weest, gezien de reeds thans ingekomen betuigingen van tevredenheid. Uit haar rapport blijkt, dat er voor de verpleging 2967 bezoeken zijn af gelegd, tegen 2057 in 1922 en 1088 in 1921. Een woord van dank mag in dezen ook niet worden onthouden aan de doktoren, die thans ten vólle mede werken om de wijkverpleging meer en meer in de huisgezinnen ingang te doen vinden, ten voordeele en in het belang der zieken Het getal t.b.c. huisbezoeken bedroeg 175, waarvan 77 tevens verpleging. In 1922 waren daarvoor 145 bezoeken afgelegd. Na den verstreken proeftijd van een halfjaar is Zuster Dijkstra met ingang van 11 Januari j.l. met algemeene stemmen door het Bestuur voor vast aangesteld. De artikelen in het magazijn ver- de Tweede Kamer ongunstig ontvangen, keeren over het algemeen in een flin- ken toestand en herstelling of ver nieuwing of aanvulling werd door den magazijnhouder prompt gecontroleerd. Aanschaffing van nieuwe gummi- artikelen hebben echter een belangrijke som gekost. 5 thermoforen werden aangekocht, benevens een practische closetstoel, die altijd in gebruik is. Vele ledikanten zijn verhoogd op de Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Wij maken de beste oudste en beste middel tegen hoest en verkoudheid Het lost de slijmen op en neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. ting van 1924. En om Jot zulk een verlaging te komen, zal het gemeentebe stuur wel aan de salarissen en loonen die thans te Amsterdam ongeveer 56 millioen gulden bedragen moeten tornen. Het georganiseerd overleg en de bezuiniging. Dinsdagmorgen is te ’s-Gravenhage een bijeenkomst gehouden van de cen trale commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken, ter bepaling van het in te nemen standpunt inzake de be zuinigingsmaatregelen, welke de regee- ring voornemens is op de salarissen van ambtenaren en rijkswerklieden toe te passen. Aan »Het Volk« ontleenen wij daar over Des middags zou de regeering wor den medegedeeld, dat de vergadering niet slechts een definieering der bezui nigingsmaatregelen gewenschtacht, doch tevens wenscht te weten hoe lang de ambtenaren van verdere beziuniging verschoond zullen blijven. Voorts wenschte men zich op de hoog te te stellen van de maatregelen, die de referendaris van Binnenlandsche Za ken, de heer Ceulen, mogelijk acht om 45 millioen te bezuinigen, zonder dat van salarisvermindering sprake behoeft te zijn. Verder verlangde de Centrale Com missie na kennisneming van het stand punt der regeering voldoende gelegen heid om rustig met haar organisatie- J leden te dien aanzien overleg te plegen. Ten slotte wilde de comnyssie gaarne ingelicht worden omtrent het bedrag, dat reeds is bezuinigd door de 8\/3 pet. pensioenpremie, de inhouding van den vacantiebijslag, het garantieloon der gehuwden en vooral door de af vloeiing aan ambtenaren. In de des middags voortgezette ver gadering voerde de heer Van Hinte het woord namens de Commissie van Tien. Minister Westerveld gaf monde ling een schema van bezuiniging, dat op militaire en burgerlijke ambtenaren, behalve die der bedrijven, 14 millioen moet opbrengen. Er zijn geen regeeringsvoorstellen te verwachten voor verhooging van de pensioenpremie. De regeering zal haar standpunt nog schriftelijk aan de Centrale Commissie sturen, waarna gelegenheid tot overleg zal worden geboden. Een brutaal heerschap. Er is al eenige malen in de bladen gewaarschuwd tegen een personage, dat den goeden naam van een Friesche vee- fokkersfamilie (de familie Schaap te Deertum) misbruikt voor zijn oplich- terspraktijken. ’t Heer treedt op als een lid der familie Schaap, hij geeft opdrach ten tot veevervoer, doet inkoopen en dergelijke, maar gebruikt al deze trucs om geldsbedragen los te krijgen, wat hem doorgaans wél afgaat. F dwijnt hij, en de benadeelde komt te laat tot de ontdekking dat hij bedro gen is. Hij heeft, naar wij vernemen, ook in welSubsidie van i van de Gemeente f 500, netto opbrengst Emmabloem f 204.18 (vorig jaar f259 26), gift van de leerlingen van den cursus voor landhuishoudkunde f 8.07, vrijwillige gift van een verpleegde f 10.de halve opbrengst der entrée’s bij een boelgoed-bezichtiging f5. Bij de uitgaven kwamen als voor naamste posten voorsalaris Zusters f 1735.75, verbetering ledikanten f82 80, idem ligtenten f 163.63, closetstoel f 32,10, salarissen bode en magazijn meester f 140. In de afdeeling t.b.c. bestrijding werd ontvangen f 966.58, uitgegeven f 888.16, kassaldo f 78 42. Voor den gewonen dienst bedroegen de ont vangsten met inbegrip van het kas saldo over 1922, groot f 215.12, in totaal f 1935.19, de uitgaven f 1628.08, batig saldo f 307.11. Het totaal der eind-rekening wees in ontvang een bedrag aan van f 2901.77, in uitgaaf f 2516.241/,, zoodat de rekening sloot met een batig saldo van f 385.521/3, waarbij den Penningmeester decharge werd verleend inzake zijn gehouden beheer en hem dank werd gebracht voor deze belangrijke en uitvoerige administratie. De begrooting voor 1924 werd na de noodige toelichting, zondêr noemens- waardige discussie, in ontvang en uit gaaf vastgesteld tot een bedrag van f 2900. Tot bestuurslid in de vacature W. H. de Vries werd gekozen de Heer J. T. de Jong en in de vacature S. S. Hobma de heer W. G. v. d Meer. Tot leden der financieele commissie voor het nazien der rekening over 1924 worden aangewezen de heeren E. van der Zee, J Bandstra en E. 'de Roest. Bij de rondvraag kwam nog ter sprake de omvang van het gebied van Het Groene Kruis, voorzoover de af deeling Workum betreft, de naams verwarring die er meermalen bestaat met een drogist, die denzelfden naam voert en de minder geschikte berg plaats der ligtentjes, waarna de ver gadering met een woord van hartelijken dank, speciaal aan den heer Hobma voor zijn 7-jarigen, veel omvattenden arbeid, door den Voorzitter werd gesloten. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 6; ceatsfranco per post 1 gulden. Enkelt Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. provincie gewerkt. Hij logeerde in en haard verdreven, verklaarde zich Landbouwhuis als Fransch veeëxpor- teur, en ging naar de familie Schaap om daar zaken te doen (hier trad hij op als Fransch agent). Hij deed een mooie bestelling en verdween met ’n honderd a tweehonderd gulden geleend geld, omdat hij toevallig geen reisgeld bij zich had. Den volgenden dag, toen het vee afgeleverd zou worden, hoorde de firma Schaap gewaarschuwd door het Landbouwhuis en de Leeuwarder politie dat zij met een oplichter te doen gehad had, en ’t vee werd dus maar thuis gehouden. Intusschen zette de bedrieger ('t is een zekere A. P. de Leister, uit IJssel- o muiden afkomstig, iemand van goede familie, die in de laatste tijden te Me- luli in Noord Frankrijk woonde) zijn praktijken voort. Hij sloeg zijn slag ook in de Pul, waar een zwager van de heer Schaap woont, in Boxmeer, en maakte zich voordoende als zoon van den heer Schaap, zelfs een der hoogst geplaatsten in den lande slachtoffer van zijn praatjes. Ook werd een Amsterdamsche bankdirecteur door hem opgelicht, terwijl hij, volgens cou rantenberichten, in de laatste dagen in Twente werkt. De politie zoekt ’t heerschap, dat, glade vogel als hij is, haar tot nog toe te vlug af was. En men mag verwach ten dat, ondanks zijn brutaliteit, hij spoedig tegen de lamp zal vliegen, zoo dat er een eind gemaakt wordt aan zijn oplichterspraktijken. De bedrieger is een man van circa 35-jarigen leeftijd, van middelbare lengte (1.75 a 1.80 cM. groot) flink gebouwd, donker van uiterlijk. Hij draagt een kortgeknipte snor, heeft dikke lippen en een grooten mond. Hij is als heer gekleed. L. N. Brandstichter aangehouden. Maandagmorgen is te Oldetrijne, zoo wordt van daar berich\ de boerderij, bewoond door Joh. Kuiper, en eigen aan S. de Leeuw te Steenwijk, een prooi der vlammen geworden. Toen de bewoner ongeveer halfvier uit den slaap werd opgeschrikt, stond alles al in lichte laaie, zoodat aan het redden van het vee niet meer te denken viel en het geheele beslag, bestaande uit 34 stuks groot vee en eenig klein vee jammerlijk moest verbranden. Slechts twee paarden en eenige varkens ont kwamen den vuurpoel. Waar een oorzaak van het ontstaan van den brand moest worden gezocht, viel al dadelijk eenige verdenking op den vroegeren knecht een zekere E. G., oud 23 jaren, afkomstig van Noord- wolde-Zandhuizen, die j.l. Zaterdag na eenige woordenwisseling met zijn pa troon had afgerekend en naar de ou derlijke woning was vertrokken Zoowel gemeentelijke als rijkspolitie stelde on middellijk een onderzoek in en het mocht haar Dinsdagavond gelukken te Wolvega den verdachte aan te houden. Onmiddellijk legde hij een volledige bekentenis af en verklaarde, ’s mor gens omstreeks halfdrie in het hooivak den brand te hebben gesticht. Daarna heeft hij zich in een bosch nabij de boerderij verstopt en ,van daaruit de uitwerking van zijn booze plannen gadegeslagen. Den geheelen dag heeft hij zich verder schuil gehou den, om ’s avonds naar de ouderlijk woning te gaan. Hij is naar Leeuwar den overgebracht, om ter beschikking van den officier van justutie te worden gesteld.

Friso nl | 1924 | | pagina 1