PEPERMUNT Verandering V.S. 10UT1 DBOP, voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. 1 Nieuws- en Advertentieblad I OUDE ZATERDAG 23 FEBRUARI 1924. 50ste Jaargang. No. 9. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws verslaat alle concurrentie I t DIJ NEIWINTERS. TROMP, Sneek. ZOUTE DROP Engros VAN SLOOTEN Engros TROMP, Sneek Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. 3" 4 Ster- M. an ot- ID, L. Ct. >e. ar de de iet srs en ide )St- rar er- ies er ere aar der tad It hout det net mear doogt En det syn wirk hjir die, En hwer it jonge hout, Nou inkeld lést fen hie. De greate hofker strüst, Nou eak sa troch de wrald, En makket mei syn ark. Romte yn it minskewald. Freechje nei ’t werom net, Mar wol der yn birêste Bitrou, de hofker wit, Det alles strekt ten béste. TABAKKEN en alle an dere soorten van NIE- MEIJER tegen fabrieks prijzen steeds voorradig bij TROMP. Sneek. Nou sellemoarne kaern, Giet sneupend troch it hóf, De hofker stil syn gong En snoeit en slacht it óf. ste an” van spijs doet eten; een H16UW6 •SiCféLTfyt doet koopen en rooken. Een tiental mooie courante geheel nieuwe sigarettenmerken ontvangen. Zullen we een proefje zenden na In le, as er ;n. 3h en ir- Ün iet sn. en its an fe- ps ek er ve et un .n- eb it. in de en >k- er- 24. gst fde izit en en, go ed, ran wo- :en. I ‘ij, en ils t... fe- rd el an 3ht N.) §4 ee- Ut- rïè 23 rg? en- geT ge, ns, 31. LOT ?e, er- er ;n, En as men den aloan, Eak twiichjes fallen sjocht, Ha der gjin niget oan, Dy snoeit, wit hwet er docht. Al fiele d’ alden ’t wol, 't Wirdt ienkear tiid fen gean, Hwerom de jonkheit fait, Hja kinn’ it net forstean. itie die ran ard kje I Lire ge- cht de hij ■en, aad ero kei rte- iee, ’s •est ied Werkloozenkassen. De Haagsche Redacteur van de Rot terdammer* schrijft onder meer Reeds meer dan eens moest fraude geconstateerd worden bij de bestuur ders en leden van werkloozenkassen. Daar hierbij rijksgeld betrokken is, kan niemand strenge controle af keuren. Reeds geruimen tijd wordt in regee- ringskringen ernstig overwogen, op welke wijze de rijksbijdrage aan werk loozenkassen veilig gestelds kan wor den. De moeilijkheden zijn vooral daar in gelegen, dat deze bijdragen, zijn zij eenmaal toegekend, tot de bezittingen der organisatie (welke de kas in ’t le ven riep) behooren. Het is gebeurd, dat het Rijk de toe gekende bijdrage moest uitkeeren aan crediteuren der organisatie en dan zelf als crediteur met de andere op één lijn gesteld werd. Dat is niet in den haak. De rijks bijdrage dient uitsluitend om werkloo- zen te steunen en mag niet aangewend worden om tekorten (b.v. door fraude ontstaan) te dekken. De situatie wordt dan zoo, dat concientieuze bestnren ook omdat de regeering veel te weinig in de hooge administratiekosten bij draagt zuchten onder de moeilijk heden, en dat luchthartige of fraude- plegende bestuurders het Rijk een strop bezorgen. De regeering heeft daarom overwo gen, dat werkloozenkassen als zelfstan dige instituten, dus losgemaakt van de bondskassen, te doen functioneeren, maar de commissie van advies schijnt deze oplossing niet aanbevelenswaardig te achten. Daar een ander middel nog niet ge vonden is, ziet men vooralsnog geen anderen uitweg, dan het Rijk door zeer strenge controle tegen verliezen te vrij waren Het bezwaar blijft echter, dat goedwillende besturen feitelijk onder curateele staan, terwijl het niet afdoen de helpt tegen de uitzonderingen, die niet bang voor fraude zijn. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. “•SHWgaaiBüuafWKM q cents merken W Tot plaatsing van ik ?.P ij- Frankrijk en Engeland, waardoor tevens voorkomen wordt, dat ons land een afzonderlijke positie inneemt. Verschenen zijn de voorloopige ver slagen der Tweede Kamer inzake de wetsontwerpen, respectievelijk van de heeren Staalman c.s., en van de hee- ren Braat en de Boer inzake den Zo mertijd. Tegenover het eerste wetsontwerp bleken de vele leden sympathiek te staan. Het voorstel verzoent uiteenloo- pende belangen door den wettelijken zomertijd tot de 3 zomermaanden te beperken. Vele leden wenschten nadere inlichtingen van de regeering o.m. be treffende het internationale spoorweg verkeer in verband met den zomertijd- Mocht het niet mogelijk blijken de voorgestelde regeling dit jaar te doen Wij maken de beste het oudste en beste middel tegen hoest en verkoudheid Het lost de slijmen open neemt de prikkeling weg. Wij merken ieder stukje drop met ons merk V.S. opdat U de beste soort zult kennen. Vraag voor Uwe HOEST Overal verkrijgbaar. Harlingen Leeuwarden. jongens, DE 6 cents SIGAREN, laten alle mk.ir.i~ij in I kwaliteit achter zich Verpakt in kistjes van 100 en 50 ge- banderolleerd per sigaar of per kist naar keuze. Vraagt ze Uwen winkelier. 4e begin September, omdat de zo mertijd in Mederland eindigt. 5e. begin October, omdat de zomer tijd in België, Frankrijk en Engeland eindigt. Afgezien echter van alle moeilijkheden voor ons bedrijf, aldus verklaart de directie, moet, omdat iedere wijziging der dienstregeling als gevolg van invoering van den zomertijd nood zakelijk een belangrijke verslechtering van den dienst voor het publiek be- teedent, er althans naar gestreefd worden, het aantal malen, dat wijziging moet plaats hebben, tot het minumum te beperken. De directie ontraadt, inzonderheid op dien grond, het voorstel van de heeren Staalman c.s. en dringt er op aan, indien de zomertijd blijffgehand- haafd, dit te doen plaats vinden gedu- Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Te ruim 7 uur werd deze feestelijke vergadering door den feestleider, den Eerw. heer ds. Dönszelmann, geopend met het laten zingen van Psalm 103, vers 1 en het uitspreken van een ge bed, waarna naar aanleiding van Math. 7 24—27, door Z.Eerw. een pas send openingswoord werd gesproken. Uit het verslag van den secretaris, bleek, dat de afdeeling en de aan haar verbonden fondsen, zich in een gestadigen bloei mogen verheugen en ook, dat het ledental, dat thans 116 bedraagt, steeds vooruitgaande is. Door afgevaardigden der afdeelingen rende’ dezeïfdë" perTode^aisTn België, Hindeloopen Warns, Koudum en het Provinciaal Comité werd de afdeeling geluk gewenscht, alsmede door ver tegenwoordigers der afdeelingen van Patrimonium en Chr. Jongemannen- Vereeniging hier ter plaatse. Namens het Hoofdbestuur was dezen avond aanwezig de Bonds-propagandist Groen, die na eene hartelijke toe spraak, namens voornoemd Bestuur, als huldeblijk de afdeeling een fraaie zilveren medaille overhandigde, die met een woord van dank, door den feestleider van harte werd aanvaard. Aan het eind der vergadering werd door den feestleider een woord van dank en waardeering gericht tot allen, die hadden medegewerkt, om dezen avond naar wensch te doen slagen, waarna Z.Eerw., nadat gezongen was Gezang 180 1, met dank aan God, de bijeenkomst sloot. 19 Februari. In de gisteren ge houden ledenvergadering der ^Open bare Leeszaal en Bibliotheek” hield de voorzitter ds. I. Hulshoff, eene mooie inleiding over het lief en leed dezer nuttige instelling. Hoe mooi zit ten wij nu hier in het gerestaureerde waaggebouw, hoe keurig ziet alles er uit, maar helaas welke donkere wol ken komen aandrijven, die het rustig voortbestaan onzer leeszaal bedreigen! De intrekking der subsidies of ver mindering daarvan zullen een ramp zijn voor onze jonge vereeniging, als wij, leden, niet ons beste beentje voor zetten om veel meer leden te werven. Verhoogde bijdrage van de leden zou den ook wenschelijk zijn. Nu het bo* zoek hier zoo toeneemt en elk de in roemt, moet het middel gevonden worden om de ontvangsten evenredig te maken aan de uitgaven. In het keurig jaarverslag van den secretaris werd mede melding ge maakt van de groote verbetering van lokaliteit en hoe het mogelijk was ge weest met geringe kosten de zaak zoo goed in te richten. Dank werd gebracht aan de P. W. Jansen’s Frie- sche Stichting voor den belangrijken financieele steun. In 1923 bezochten 1698 personen o. w. 566 dames, onze leeszaal. Er wer den 777 boeken uit de wisselbibli- otheek gelezen en 622 uit Sneek be trokken. Zoo het nu lijkt zullen de cijfers voor het bezoek wel verdub belen. De commissie voor het nazien der rekening rapporteerde, dat de jaar rekening over 1923 sloot met een ont vang van f 1505.671 en een uitgaaf van f1512.491 2- Het saldo van f 183.18 bij het begin was aan het einde des ja'ars verkeerd in een nadeelig slot van f 6.82. De begrooting voor dit jaar gaf het bestuur veel hoofdbrekens. Eene ver- eeniging alhier schonk f 150, de werk- f 25, andere 'corporaties zullen ook r gevraagd worden en dan hoopt men er in te slagen met vermeerderde leden-contributie een sluitende begroo* ting te krijgen met f 1078 in ontvang en uitgaaf. Herbenoemd tot bestuursleden de heeren ds. I. Hulshoff, L. Wielinga, mevr. Quarles van Ufford en IJ. Oosten. De heer W. de Vries Hz., ver trokken, werd vervangen door ds. Bouritius. Benoemd tot leden der financieele comm'ssie de heeren M. De prijs der Adv, is van i t reg<_. elke regel meer 7 cents Grootere lertt o- naar ruimte. Buiten Friesland, gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De werkloosheidssteun. >’t Hbl.« meldt, dat een definitieve beslissing van minister Ruys omtrent de voortzetting van de werkloozensteun- regeling nog niet is genomen, doch uit alleszins betrouwbare bron verneemt ’t blad, dat de kansen voor het be stendigen van den bestaanden toestand zeer zijn gestegen. Zoodat per saldo de regeering zich hoogstwaarschijnlijk niet aan den werkloosheidssteun zal ont trekken. De Middachter Allee bedreigd. De Middachter Allee, reeds bijna 200 jaar oud en de schoonste weg van Ne derland, wordt bedreigd. Niet doordat bij wijze van jaarlijksche opruiming dit maal meer doode boomen moesten worden weggeruimd dan andere jaren, als gevolg van de groote droogte- perioden van vorige jaren, maar - aldus de rentmeester van Middachten door de onvergeeflijk roekelooze wijze, waarop indertijd de electrische kabel op veel te korten afstand van de boomen is gelegd, waardoor van de binnenste rij aan den Zuidkant de wortels werden afgesneden. Men be hoeft geen deskundige te zijn, zegt hij, om te zien, dat vooral die rij boomen onrustbarend achteruitgaat, wat waar schijnlijk de oorzaak zal worden dat binnen eenige tientallen van jaren de schoone Middachter Allee tot de geschie denis zal behooren. Men doet nog al het mogelijke om deze deblace zoolang mogelijk te verschuiven. Een dubbelkwartetin één huisgezin. Uit het gezin van de manufacturier De Goede te Hemelum heeft zich een dubbelkwartet gevormd van vier broers en vier zusters, dat dezen winter onder leiding van den muziekonderwijzer J. Nauta Jz., in verschillende dorpen in Frieslands Zuidwesthoek met veel suc ces optrad, meest in Geref. Kerken, waarbij de leider den zang afwisselde door orgelspel. Het ensemble zal ook voor de zending en andere Chr. doel einden gaan optreden, meldt de Stand.* „Gewapend” beton. Aan de van Speyckstraat te Amster dam worden in eenige in aanbouw zijnde woonhuizen kelders gemaakt van gewapend beton. Het is van groot belang dat de z.g. «wapening* met zorg wordt aangebracht, waarom dan ook te Amsterdam de regel geldt, dat geen beton mag worden gestort, alvorens deze wapening door het Bouwtoezicht met de teekeningen is vergeleken en goedgekeurd. In het onderhavige geval hadden de aannemers deze keuring echter niet afgewacht, zoodat, naar de »N. Rt. Ct. meldt, reeds drie kelders klaar waren, toen de controleerende ambtenaar ter plaatse kwam. Deze haast scheen hem verdacht toe en hij gaf last op eenige plaatsen in de kel ders gaten te hakken, om na. te gaan of de wapening wel in orde was. Niet zoodra was dit den aannemers ter oore gekomen of zij verdwenen van het werk Bij het onderzoek bleek de reden van die vluchtde wapening was op sommige plaatsen nagenoeg geheel af wezig, men had haar tijdens het storten weggenomen en weggelaten en daartoe bij voorkeur des avonds laat overge werkt. De constructie had daardoor een groot deel, hier en daar zelfs ne gentig procent van de benoodigde sterkte verloren. De kelders zullen thans geheel volgens de voorschriften in orde worden gebracht. De zomertijd. De directie der Nederlandsche bpoor- FRISO. afwijzing van het voorstel te leiden. Verscheiden leden spraken als hun oordeel uit, dat de regeling van het vraagstuk wegens zijn internationaal karakten niet bij iniatief-voorstel zal plaats hebben. Aangaande het wetsontwerp-Braat zegde verscheiden leden, hoewel de na- deelen van den zomertijd erkennende, hun stem er niet aan te kunnen geven Vrij algemeen achtte men de middelen door den Braat gebezigd om zijn doel te bereiken ontoelaatbaar. Men verwees naar de obstructie, waarop de heer Braat de Kamer ont haalde om wat in zijn oog de regee- rin had misdaan. Het ware beneden de waardigheid der Kamar zich op deze wijze te laten pressen om een wetsvoorstel aan te nemen. In eèn onbewaakt oogenblik geraakte het kindje der echtelieden W. op de Wal, te Sittard, dat nabij het vuur met papier speelde, in brand. Toen de moeder thuis kwam, vond ze het kindje, dat 16 maanden oud was, ge heel met brandwonden overdekt. Een poosje later overleed het. WORKUM. Onze vroegere stad genoot, de heer Aug. Reitsma, thans leeraar aan de Gemeentelijke Kweek school voor onderwijzers te Rotterdam, is benoemd tot Directeur dier in richting. Beroepen bij de Ned. Herv. Gemeente alhier, ds. A. Altena te Balk. -• - hedenvereenigmg gaf een bijdrage van Naar wij vernemen zijn door de Commissie der Gemeentelijke gas fabriek plannen aanhangig gemaakt om met ingang van 1 Maart a.s. de prijs van licht- en kookgas te bepalen op 9 cent per M3, hetgeen tot nu toe 10 cent bedroeg, terwijl voor een verbruik van meer dan 1000 M3 dan 8 cent zal worden betaald en het gas voor verwarming 7 cent per M3 zal bedragen. Vrijdag 15 Februari, vierde de afdeeling Workum van den Chr. Nat. Schootstra, A. HeudriksmaenTj. Vlas. Werkmansbond, in eene huishoudelijke bijeenkomst, haar 25-jarig jubileum. de directie mededeelt, wijziging der dienstregeling noodig worden le einde Maart, omdat België, Frank rijk en Engeland den zomertijd invoe ren. 2e. einde Mëi, omdat Nederland den zomertijd invoert. 3e. 1 Juni, invoering nieuwe dienst regeling, die ingevolge internationale overeenkomst jaarlijks plaats vindt op 1 Juni of enkele dagen later, indien de datum van het Pinksterfeest dit noodig maakt. wegen heeft aan de Tweede Kamer een adres gericht inzake het voorstel van wet tot intrekking van de wet van 23 Maart 1918 tot tijdelijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot in voering van een wettelijken tijd, inge diend door de heeren Braat en De Boer, en inzake het voorstel van wet tot wijziging van eerstgenoemde wet, ingediend door de heeren Staalman c.s, De directie vestigt er de aandacht op, dat het belang van het publiek vordert, dat in Nederland ten opzichte van den Zomertijd zooveel mogelijk ge handeld wordt als in de naburige lan den. Immers, zoo wordt aangevoerd, in dien en zoolang in Nederland Zomer tijd geldt en dit in eenig aangrenzend land niet het geval is, of omgekeerd, i”gaan,“'dan behoeft dit nog nietTot wordt in de eene richting de aanslui- - ting van de treinen aan de grens ver broken en worden iu omgekeerde rich ting de reizigers noodeloos een uur aan de grens opgehouden. Deze bezwaren kunnen slechts wor den weggenomen door eene wijziging van de dienstregeling, die echter altijd de belangen van het reizend publiek zou schaden. Zoolang nu de bestaande toestand gehandhaafd blijkt, n.l. dat in Duitsch- land geen en in België, Frankrijk en Engeland wel zomertijd zal gelden, zal dus wijziging van de dienstregeling hier te lande onvermijdelijk zijn en moet, indien in Nederland Zomertijd zal gel den, de dienstregeling voor het ver keer met Duitschland en, indien geen zomertijd zal gelden, de dienstregeling voor het verkeer met België en Enge land gewijzigd worden. De bezwaren aan het wijzigen der dienstregeling, bij het begin en het einde van den zomertijd verbonden, zijn voor beide gevallen ongeveer gelijk, indien de Zomertijd in Nederland gel de gedurende dezelfde periode als in België, Frankrijk en Engeland. Wordt echter de zonnetijd geregeld als aangegeven in het wetsvoorstel der heeren Staalman c.s., dan zou, naar

Friso nl | 1924 | | pagina 1