Advertentieblad i Nieuws- en Puike PEPERMUNT Eén roep voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. ME wint er eiken dag nieuwe klanten bij! Pepermunt wint altijd door kwaliteit. uien we GROOTE NOTEN uit voorraad leverbaar door No 10 50ste Jaarjramr Winterjouns oan de Fluessen. Plaatselijk Nieuw Binnenlandsch Nieuws. i ra ar ie at le, as is- of n- et on st! in w, ijd :r- ZATERDAG 1 MAART 1924. TROMP, Sneek. Ik worstel en ontgroen v.s. N.V. R. G. VAN SLOOTEN - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. TROMP, Sneek. Engros TROMP, Sneek. 1st lat iw en er he et as ie g, ar er !P> fe at, ur de le te er lat en ?e- 10- m, »e- •e- ra- •d. an ar de a- er- et ir- or er ze de er en en sr- <e n. >r- en en li ra ra P ie ra s. r- e- >r g r- it. g- en td e- ?e d, en en fe ns ht u- oe ie jn ti nt er ,r- ce w e- ik WORKUM. Tot tijdelijk opzichter bij de Gemeentewerken'is door B. en W. benoemd de heer J. L. Schat te Wier. Het doet ons genoegen dat het Bestuur der afdeeling Workum van de Ned. Ver. t. a. v. a. d. onze zachte wenk voor den tweeden feestavond ter harte heeft genomen, door een half uur voor den aanvang de deuren open te stellen, welke maatregel, naar we hopen, ook door andere plaatselijke vereenigingen, bij gelegenheid zal worden toegepast. Langzaam vulde zich de geheele Societeitszaal, zoodat om .8 uur geen plaats meer onbezet was en de bijeenkomst door den waar- nemenden Voorzitter, de heer L. de Wit, kon worden geopend. En dat zoovelen waren opgekomen, heeft onze verwachting overtroffen, want gewoonlijk valt eene herhaling van eene uitvoering, wat de opkomst be treft, niet mee, maar gelukkig is onze vrees beschaamd geworden. En die groote opkomst was ook thans, de Vereeniging weer ten volle waard. Hetzelfde programma werd naar voren gebracht en wat wij daaromtrent de vorige maal opmerkten, kunnen wij thans weer geheel onderstreepen. De spelers, door wie in de hoofdrollen de inhoud van „Lysbetu werd gedragen, hebben zonder onderscheid mooi werk geleverd, daarbij zeer verdienstelijk geadsisteerd door de vertolkers eener minder op den voorgrond tredende figuur. Alles te zamen was het „af”, niettegenstaande doorloopende door de hoofdpersonen veel moest worden ge presteerd. Het behaalde succes ook ditmaal, is hun van harte gegund. Als aanvulling kregen we ook nu weer van den heer Zuidema enkele zangvoordrachten, mooi naar in houd zoowel als uitvoering, alsmede van de heeren Zuidema en Groenhof het succesnummer„Thomasvaer en Pie- ternel in Workum”, waarbij ineenige coupletten op daarbij passende pikante woorden de revue passeerden enkele dingen uit het openbare leven ön uit den Raad. Ter afwisseling werden iïl de pauzes gemeenschappelijk ge zongen enkele liederen uit het ..Frysk Unthalders-Lieteboekje“. Het officieels van den avond werd besloten met eene poëtische ontboezeming van den Voor zitter, de heer Kleefstra die in ri’m op zeer verdienstelijke wijze dank bracht aan allen, die,tot het slagen van den avond hadden meegewerkt. Een geanimeerd bal besloot de - wer kelijk gezellige en -uitstekend- ge-- slaagde bijeenkomst. de spits. zee As einliks sljept de libne wrald Fen weachedunjen, stil en kald, Troch ’t wyte sniekleed ditsen. Det yn oangrypend ienlikheit As diggelfjür to fonkjen leit Troch 'n inkeld wek mar britsen. Hjar woaste kreft syn master foun, Nou snie en iis dy weachen boun, Hwylst de noardeaster guide en bearde En gierend breede baenen fage En wiskjend snie oan banken jage Hwer him dyk ef reidkraech kearde. As scoe de hiele hirde koarste Fen wal ta wal oan skossen boarste. Den troch en kreft, üntwitend dreech It triljend iisfjild him bijout It wetter troch de skourren stout, En kreakjend 't kistwirk boarst omheech. St. M. f in en is ig ns >el ir- >e- et- ril en n ;r Bi ir ra ht sn m g- Hweryn nou wylde fügels djoeye, Hwer Ijochtsjes yn ’e djipte gloeye, De wearskyn fen de stjerrepracht Dy strielet hwer gjin tiid bestiet, Der, hwer gjin grins de romten skiedt En wying jout de winternacht. Hist, partij. Geen deugdelijke spaarpot. Een boer te Raalte had zijn porte feuille met f 150 in de varkensstal laten liggen. Zoodra hij zijn vergeet achtigheid bemerkte snelde hij er heen en zag nog juist hoe een der varkens, die de portefeuille had gevonden en opengewroet, de laatste resten van het bankpapier inslikte. Overleden. Mevrouw de Stoppelaar, lid van den Raad van Leiden, die onder de raads zitting plotseling onwel werd, is m denzelfden avond overleden. Zij weid 51 jaar oud en behoorde tot de Chr. Hist, partij. ketel. Onmiddellijk nadat hij zich door het z.g. mangat had gewerkt, volgde een exploisie. De machinist werd met groote kracht tegen het dek van het ketelhuis geworpen en verminkt en overdekt met brandwonden levenloos opgenomen. De ongelukkige laat vrouw en vier kinderen achter. - Dit blad verschijnt des Za terdags en 65 cents: 1 gulden. Ingezonden stukken Don derdags voorin, in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. water gegeven Aanwezig waren de drie moterspuiten der gemeente Leeuwarden met ieder twee stralen en 2 slangen wagens van de politie, die met twee stralen werkten. Ofschoon 't flink brandde waren aan vankelijk van de straat af geen vlam men te zien, 't Personeel v. d. Rami inderhaast opgeklopt, werkte wat het kon om de automobielen, die beneden in de garage en in de showroom ston den, in veiligheid te brengen, 't Ge lukte om op één na alle wagens, ’t waren er in totaal een dertigtal, veilig naar buiten te brengen. Eén der groot ste auto’t een Renault, die in de show room stond, moest blijven staan. Zij is niet verbrand doch heeft door de hitte en ’t water vrij ernstig geleden. Ondanks het feit, dat de drie mo- torspuiten per minuut gezamelijk 2 M8 water in het vuur stortten, breidde de brand zich uit, zoodat de perceelen aan den westkant (de wind was Noord-Oost) min of meer gevaar begon te luopen, Bij de familie J. Kramer werden alle meubelen inderhaast de deur uit ge dragen. Verscheidene stukken werden tijdens het vervoer beschadigd, terwijl andere, die niet zoo gauw naar buiten konden worden gebracht, ernstige wa terschade kregen. De familie is niet of Tot plaatsing van Adv. en daarnaast was bewoond. Om kwart over acht woedde de brand zoo hevig, dat de brandweermenschen vreesden dat het geheele huis in vlam men op zou gaan. Tot ver in den om trek waren de vlammen, die van uit de ramen der rijwielafdeeling meters gaat er over de ongehoord fijne smaak en kwaliteit der pakjes ESPERANTO WAFELS van Wed. B. v. Doesburg, met »den Lindeboom», direct tegen fabrieksprijs leverbaar door Vreeselijk ongeluk, Dinsdagmiddag begaf de 40-jarige van het I machinist P. Hoede te Zaandam zich door in het met een brandende kaars in' een droge Moai biste foarjiers bij ’t üntweitsjen, Moai is ’t hjir simmernoft to smeitsjen, Moai bist’ as hjerstmis fül en wreed, Hjir kening stoarm heechtij fiert, Dyn wetter giselt det it siedt, Mar moai bist’ eak yn 't winterkleed. De prijs der Advertentie" is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents Grootere letters naar pi- ruimte. Buiten Friesland 1 gezonderd Familieberichte! 10 ets per regel. Bij abon uement belangrijk lager. Ernstige brand te Leeuwarden. Aan het L. N. ontleenen we hieraan het volgende Dinsdagavond heeft in Leewarden een zeer ernstige brand gewoed. Het was omstreeks half zeven dat iemand die de gebouwen van de >Rami< aan het Ruiterskwartier passeerde, brand lucht meende te bemerken. Hij waar schuwde dadelijk een der chauffeurs yan 't bedrijf, den heer Alkema, die in de oniniddellijke nabijheid woont. Deze, die even te voren nog in het gebouw was geweest en niets bijzon ders bemerkt had, stelde dadelijk een onderzoek in. Tot zijn schrik zag hij dat brand ontstaan was in de afdeeling rijwielen, die op de eerste verdieping is gelegen. Oogenblikkelijk snelde hij naar de Harmonie om de brandweer op te bellen. Nog geen kwartier later was alles in actie, werd met 8 slangen kost per kwartaal franco per post Enkele Nos. 5 ets. stukken Een geweldige vonkenregen daalde neer. Op het dak van de Harmonie stond het personeel met emmers water klaar om, mochten de vonken daar een be gin van brand veroorzaken, dadelijk te kunnen blusschen. ’t Gebied dat door de vonkenregen bestreken werd was zeer uitgebreid. Tot zelfs op de Wes tersingel daalden nog vonken neer. De bewoners van de huizen in het eerste gedeelte der Hania-steeg, die tegenover de rijwiel-afdeeling zijn gele gen, beleefden angstige oogenblikken. Sommigen konden hun huis niet eens verlaten, daar vlak tegenover de straat deur de vlammen aan alle zijden uit 't brandende gebouw sloegen. Ware de wind anders geweest, dan waren zeker verscheidene woningen daar in asch gelegd. Nu is gelukkig de brand be perkt gebleven tot 't gebouw der »Rami«. De huisjes kregen zelfs niet eens waterschade. Alleen het huurhuis aan de westzijde heeft waterschade be- loopen. Dit werd, zooals met weet, be woond door den heer Kramer. Ruim drie uur achter elkaar is door de spuitgasten fel en krachtig water gegeven. Van alle kanten werd het vuur bestookt. Ook vanaf het dak van den heer Hoekstra, het huis hoek Haniasteeg-Ruiterskwartier, werd water gegeven. Om tien uur had men den brand onder de knie. Echter pas om drie uur in den nacht durfden de mo- torspuiten inrukken. Omtrent de oorzaak is niets bekend. De voorraden zijn op Beurspolis ver zekerd, de panden bij de A. G. te Brussel. Een moeilijke tocht. Maandag is te Volendam de vis- schersvloot na weken in de haven ge legen te hebben, weer uitgevaren. Het is een tocht geweest die dit visschers- dorp lang zal heugen, De wind liep 's middags naar het Noordoosten en wak kerde steeds aan. Het gevolg hiervan was, dat het ijs weer naar de Volen- damrperhaven woei, een deel der vloot keerde in allerijl naar de haven terug, terwijl eed 40-tal botters naar Hoorn internationaal verkeer Suikerwerkfabriek Harlingen. De Zomertijd. Verschenen is de memorie van ant woord inzake het voorstel van wet van den heer Staalman c.s. tot wijziging van de wet van 23 Maart 1918 tot tij delijke afwijking van de wet van 23 Juli 1908 tot invoering van een wette- lijken tijd. Het deed den voorstellers groot genoegen uit het Voorloopig Verslag te bemerken dat vele leden, zoowel voor- als tegenstanders van den zomertijd, zooals deze de laatste jaren is geregeld, sympathiek tegenover hun voorstel stpnden en dat zij daaraan te recht de beteekenis van een compro mis hebben toegekend De voorstellers zouden zich stellig niet geroepen heb ben gevoeld het initiatief in deze te nemen, indien de regeering inderdaad blijk zou hebben gegeven de tegen stelling van de belangen van voor- en tegenstanders in deze te willen ver kleinen. Het grootste bezwaar tegen het wets voorstel schijnt te bestaan in de vrees, dat een goede regeling van ’t spoor wegverkeer, in ’t bijzonder van het j er zeilde. Het binnenzeilen van de Volen- dammerhaven was bijna onmogelijk door den vloed en den sterken ijsgang. Tel kens dreven de botters voor het ha vengat weg en zeilden tegen elkander, waardoor veel averij werd opgeloopen. Op de havenhoofden verdrong men zich om hulp te bieden. Vooral de bootsman Hein, die zich ook onlangs bij de reddingspogingen van de Hoorn- sche boot bijzonder onderscheidde, heeft veel gepresteerd hij wierp touwen naar de schepen en slaagde er met zijn hel pers in, ondanks den hevigen sneeuw storm, veel botters binnen te trekken. Een der botters geraakte het roer kwijt en moest buiten de haven ankeren. Helaas valt naar men weet, ook een slachtoffer te betreuren. De »VD. 172« werd achter op het roer aangevaren, waardoor de 35-jarige schipper Jacob Bmit een klap kreeg van de helmstok, overboord viel en bijna onmiddellijk in de diepte verdween Het lijk van den verongelukte, die een vrouw met 5 kin deren achterlaat, is nog niet gevonden De botter, nu geheel aan het beheer van den knecht overgelaten, meldt de >Tel.«, dreef bezijden de haven, waar geankerd werd. Later slaagde men er in, met een goed bemanden botter de »V.D. 172in veiligheid te brengen. De averij aan de vloot toegebracht wordt op pl.m. f 2000 geschat. De botter van J. Lichtendahl te Har lingen was Maandag ter haringvangst uitgevaren. Bij de zoogenaamde Pollen dammen had men het anker laten vallen. Des namiddags omstreeks half 5 uur, bij opkomenden storm, werd het vaartuig van zijn anker gerukt en een speelbal der golven. Het ranke vaartuigje sloeg over den dam en door het breken van het tuig, was het aan het noodlot overgelaten. Later werd vernomen, dat de boffer was terecht UV 1U111V.11 UVl 11J IUV1V1.) hoog de lucht in sloegen, zichtbaar. ^e^omeu °P een zandplaat in de - 6 - - - - bij Makkum. De opvarenden een zoon van den eigenaar en een knecht, zijn door een Makkumer visscher met een roeiboot uit hun benarde positie gered en be houden aan wal gebracht. Zij zijn met een vrachtautomobiel door Lichtendahl van Makkum gehaald. Getracht zal worden om de botter af te halen, hetgeen niet gemakkelijk zal zijn, nu de vorst weder ingevallen is, zegt de »L. Crt.« As troch de loft sa wünderklear, En fiere klok galmt wündertear Oer stille wrald hjar sjongsum liet, Det sjongt fen tiiden lang foarbij Ef fen en takomst hoopfol blij Nei ’t aid ef jong dij klank forstiet. As al mar traecher roallen weachen, Mei 't grounds op hjar breede rêggen Ef ’t elts syn eigen fijan droech, Dy, as it waer bigoun to lunjen, As loam en loamer waerd it dunjen Hjar d' ien nei dl oar yn boeijenis [sloech. Mar eak bist’ moai as ’t wetter tynt En nearne den en utwei fynt, Ho ’t tongerjend davert den oer ’t wiid, As waerd der keegle op en baen Hwer reuzen reuzen wol forslaen En kampe der yn reuzestriid. Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. En den wer weachjes seftkes kabbelje, althans zeer laag verzekerd. Het huis As mar mearminnen fredich babbelje Oer ’t léste Franske modeblêd, Salang hjar wek jet iepen is En 't noch gjin tiid fen sliepen is, Yn ’t koele marmearminne béd. gedrang zou komen, temeer daar ook van de zijde van de directie der Ne- derlandsche spoorwegen bezwaren zijn aangevoerd. De voorstellers kunnen de gegrondheid dezer bezwaren niet er kennen. In de eerste plaats merken zij op, dat de argumentatie van de directie der Nederlandsche spoorwegen zou moeten leiden of tot een zomertijd ge lijk aan dien van België, Frankrijk en Engeland, of tot afschaffing van den zomertijd. Een derde oplossing zou on mogelijk zijn. De voorstellers meenen, dat, waar juist geruimen tijd te voren, wordt hun voorstel tot wet verheven, de periode gedurende welke de zomertijd zal du ren, precies bekend zal zijn, de bezwa ren tegen de door hen aangeprezen aangeprezen oplossing veel te groot zijn voorgesteld. Het komt hun niet onmogelijk voor, spoorweggidsen te doen verschijnen zoowel bij het begin als einde van den zomertijd in België, Frankrijk en Engeland, alsook bij begin en einde van een afwijkenden zomer tijd hier te lande, en bovendien nog op 1 Juni. Maar bovendien meenen zij, dat ook zonder telkens nieuwe uitgaven, zonder meer uitgaven dan thans van een reis gids der Nederlandschespoorwegen ver schijnen, het publiek zeer voldoende zou kunnen worden ingelicht omtrent den loop der treinen, indien dit wets ontwerp kracht van wet mocht verkrij gen, Dan zou immers het spoorboek wan 1925 op een of andere duidelijke wijze slechts hebben aan te geven.dat enkele treinen, die in het internationaal verkeer en zijn aansluitingen voorzien, van 26 Mei tot 6 September een uur later loopen dan overigens vermeld staat. Dit betoog krijgt naar de voorstel lers verwachten, meer beteekenis als zij hierbij verklaren in het gunstigste ge val te verwachten de wet, die hun voorstel beoogt, niet vóór 1925 in wer king te zien treden. Wijziging van den zomertijd nog in de loop van dit jaar begrijpen zij, stuit op te veel bezwaren Reeds nu willen de voorstellers ver klaren welwillender te zullen staan te genover eventueele voorstellen om de periode, gedurende welke de zomertijd zal gelden, doelmatig te wijzigen, zonder het karakter ’van dit wetsont werp aan te tasten. In een nota ter beantwoording van het verslag merkt de minister van landbouw op, dat indien de zomertijd gehandhaafd blijft, hetzij in den te- genwoordigen, hetzij in een anderen vorm, er bezwaarlijk sprake van zal kunnen zijn den West- of midden-Euro- peeschen tijd in te voeren. Immers gaat men bij den zomertijd uit van de ge dachte, dat de Amsterdamsche tijd met een uur wordt vervroegd. Zij, die den West- of midden-Europeeschen tijd wenschen, moeten derhalve trachten hun denkbeelden ingang te doen vinden bij de behandeling van den zomertijd Op dezen grond meende de minister zich te moeten onthouden van een praemature bespreking Hij wil echter wel verklaren, dat hem de invoering van een anderen localen tijd dan den Amsterdamschen op de bij de behan deling van de wet van 23 Juli J908 aan gevoerde gronden ongewenscht voor komt. 1 rX jongens 6 cents SI- OU JU/LL garen staan aan de Spits. Verkrijgbaar in kistjes van 100 of 50 en naar keuze per kist. Ook per sigaar gebanderolleerd. Vraagt ze Uwen winkelier.

Friso nl | 1924 | | pagina 1