Nieuws- en Advertentieblad Héél veel PEPERMUNT gaat er mee! i voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Pepermunt wint altijd door kwaliteit. ZATERDAG 15 MAART 1924. No. 12. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte 1 Binnenlandseh Nieuws. 111911 we soorten Koekjes ontvangen. UT STARUM. Ik worstel en ontzwem v.s. N.V. R. G. VAN SLOOTEN Suikerwerkfabriek Harlingen. t t Plaatselijk Nieuws Bekendmaking. nieuwe leerlingen Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. -- - Bekendmaking. i—- pers. 5 Hja hyssen der de flage omheech. Nou waeit de needflage yn 't want, En sit d’ald stêd fêst wol yn ’t leech Do hie fêst nimmen op ’e rekken Ho alles gau foroarje kin, Hu lyts det greatske Starum waerd, Kin elts nou yn 'e krante sjen. Der wierne fiskers dij yn sé, Troch 't iis hast al hjar want forlearen, En thus der jild foar op to rinnen, Wier fêst beswier tsjin bij de hearen. Voor winkeliers in halve blikken bij TROMP, Sneek. Do Starum 't is noch koart mar lyn Sa’n drokte hie oer sels-bistjür, En spriek it fiere frije wird, Gjin frjemd oan board en oan it roer. heel Twente hielden Maandag een de monstratie te Enschede, om uiting te geven aan hun ernstigen wil tot vol houden in den stakingsstrijd. De heer Stenhuis, van het N. V. V. de de monstratie ging uk van de moderne groep zei, dat het N. V. V. tot nog toe reeds f 400 000 aan steungeld heeft betaald. Maar het was niet voor niet. Reeds nu hebben de arbeiders in andere vakken van den strijd in Twente geprofiteerd (bij Philips, in de hout en meubel-industrie, in het schildersbedrijf, de bouwvakken en de steeuindustrie). Als de steun blijft vloeien als nu, aldus sprekar, kunnen wij de zaak nog 9 maanden financieren. Bericht. Het Bestuur van de Vereeniging „Het Nederlandsche Handelsinstituut”, gevestigd te Asterdam, deelt ons mede, dat haar Praktijk- en Leeraarsexamens thans onder persoonlijk toezicht st"au van den WelEd. Gestr. Heer Mr van der Biesen, lid van het Rijksschool- toezicht, oud p.rechter a, h. Arrondis- sements-gerechtshof te Amsterdam, die eveneens de door deze Vereeniging uit te reiken diploma’s zal teekenen. Deze nieuwe en belangrijke aanwinst voor het Nederlandsche Handels instituut zal haar examens zeer zeker ten goede komen. Nou gean hja op ’e skoai om ütens, Gjin need., it jild det komt er wis Mar, tsjin een heeche priis, jins skamje Det men fen Starum, boarger is WORKUM Mrt 1924. Behoudens een enkele goedkeuring hoopt de Chr. Muziekver. „Crescendo” hare jaarlijk- sche uitvoering te geven op 21 April a.s. (2de Paaschdag) in de Ned. Herv. Kerk, met welwillende medewerking van „Klein Gemengd Koor” (zang) en de heer IJ. Wielinga (orgel). Gewoon lijk werd die uitvoering gegeven in de maand Februari. Het aantal bezoe kers was de laatste keeren niet zoo groot, dan voor „Cresendo” wel wen- schelijk zou zijn, hetgeen wordt toe geschreven aan de felle kou en de drukke vergaderingen die er meestal om dien tijd plaats hebbon, alsmede een misschien te hooge entree. Deze be zwaren achten wij opgeheven doordat met Paschen alle kans bestaat op zacht weer, ook denkt het bestuur de entrée te verlagen tot 50 ct. p. Een en ander zal nader worden aan- gekondigd per advertentie in dit blad. Waar „Crescendo” voor het eerst met hare nieuwe instrumenten in het openbaar zal optreden, waardoor in de muziek een reuzenverhetoring ver wacht kan worden, vooral wat de zui verheid betreft, vertrouwen wij dan ook dat het niet aan voldoende belangstel ling zal ontbreken en bevelen wij deze altijd muzikaal hoogstaande uitvoe ring met genoegen aan. Op Vrijdag 28 Februari hield de „Ver. Geref. Schoolonderwijs” haar jaarvergadering en ouderavond in de Geref. Kerk. De voorzitter P. Veenstra, die deze vergadering leidde, sprak een kort, maar ernstig openingswoord naar aan leiding van Spr. 22 vers 6a„Leer den jongen de eerste beginselen naar den eisch zijn wegs.“ Nadat de vergadering met groote belangstelling naar de gebruikelijke jaarverslagen van den penningm en den secretaris geluisterd had, werden als nieuwe bestuursleden gekozen de broeders C. Riemersma en E. Wouda. Een drietal referaten werden door personeel der school ten gehoore gebracht. ’t Hoofd der school, de heer S. Rie mersma behandelde ’t onderwerp „Bijbelsche geschiedenis,” en sprak over de groote waarde die ons hoofd vak heeft voor de verstandelijke, ze delijke en godsdienstige vorming onzer leerlingen en over de zware eischen, die dit vak aan den onderwijzer stelt. Scoe men it wapen fen ’e stêd Nou net op nij foroarje kinne f Yn ’t plak fen biskops steaven, Kearels Dy mei en biddelnapke rinne? behooren tot de laagste van het land. De loonstandaard in den landbouw is laag, aanhoudende werkloosheid drukt op de arbeiders in die bedrijven, zoodat al naar gelang van de verschillende streken van het land, de weekloonen varieeren van f 11 tot f 18. Brutale indringers. Omstreeks drie uur Dinsdagmiddag belden twee personen aan bij een dame wonende Spuistraat 226 te Amsterdam. Ze zeiden, dat zij den gasmeter kwa men controleeren. De vrouw des huizes liet de onbekenden daarop binnen en terwijl de een een boekje te voorschijn haalde, sloeg de ander eensklaps de dame met een breekijzer op het hoofd. Toen zij daarop luidkeels begon te schreeuwen, sloegen de indringers ijlings op de vlucht. De daders hebben nog den tijd gevonden een trommel open te breken, doch vonden daarin niets van hun gading. De aangevallene maakt het vrij goed. Voor het arme Drentsche school kind. Bewogen door het gebrek, dat door het schoolgaande kind in de gemeente Em men geleden wordt, slecht gevoed en gekleed als het is, doet het comité van schoolhoofden in die gemeente een be roep op de mildheid van het Nederl. Volk, ten bate van deze arme kleinen De langaanhoudende winter, waardoor de bevolking in de veenstreken langen tijd werkeloos bleef en bij gebrek aan voldoende ondersteuning nood leed, heeft niet het minst de schooljeugd het hard te verduren. Waar de ouders niet bij machte zijn het kind behoorlijk te voeden en te kleeden, en de gemeente aan het in stituut schoolvoeding en kleeding niet voldoende fondsen kan verschaffen, bleef voor het kind niets anders over, dan geduldig ontberingen te verdragen of thuis te blijven. Het is daarom, dat de comité leden die als onderwijzer deze ellende moeten aanzien, een dringende bede tot onze landgenooten richten, om, indien men nog wat af te zonderen heeft voor een noodleidend medeschepsel, aan ’t comité te willen denken. Giften in geld worden ingewacht aan het adres van den secr.-penningm. W. A. van der Velden, Hoofd der R.-K. School te Klazienaveen kleeding voor de kinde ren zende men aan de voormalige schippersbeurs, café T. Zuidinga te Klazienaveen. Alles komt ten goede aan de kinderen van de openbare en bijzondere scholen (in totaal 51.) Herdenking mobilisatie 1914. Zooals bekend, heeft zich eennatio- naai Comité gevormd tot herdenking van de mobilisatie van 1914. Reeds is men druk bezig de organisatie uit te bouwen. Voor de verschillende provinciën en de drie grootste gemeenten zijn comi- té’s in wording. Daarna zal volgen de vorming van Kring- en plaatselijke commissies. De herdenking zelve is, in hoofd lijnen, als volgt gedacht; 31 Juli (de dag waarop in 1914 het oproepingste- legram werd aangeplakt), algemeene herdenking door de geheele bevolking In den avond (na afloop der dagelijk- sche bezigheden) plaatselijke samen komst van degenen die gemobiliseerd zijn geweest en van belangstellenden. 1 Augustus (in 1914 de eerste mo- bilisatie-dag) landelijke herdenking te ’s-Gravenhage door afgevaardigden uit alle gemeenten van Nederland. En sizze hünjend strak üs bourren Soks hien’ we for j i m m’ doar net [socht Nou, dat we s a fier hinne wierne, S a earm, hien’ we seis net tocht, De Burgemeester der Gemeente WORKUM brengt ter kennis van be langhebbenden, dat de vervallen jacht akten voor het seizoen 1923/1924 op verzoek van belanghebbenden door hem kunnen worden bevestigd tot den ver valdag en voorts dat de houders van buitengewone machtigingen, als bedoeld in art. 26 der Jachtwet van 1857, waar van de geldigheidsduur op 1 Maart j.l. nog niet was verstreken, deze machti gingen kunnen opzenden aan het De partement van Binnenlandsche Zaken en Landbouw, waarna zij ten spoedigste tot den vervaldag bevestigd, zullen worden teruggezonden. Workum, den 8 Maart 1924. De Burgemeester voornoemd, A. WAGENAAR Azn. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van ouders en voogden, dat op Dinsdag 1 April a.s. kunnen worden toegelaten tot de Ver- eenigde Burgerschool alhier. Kinderen, die vóór 1 October 1924 den leeftijd van zes jaren bereiken, komen voor toelating in aanmerking. Aangifte bij het Hoofd der School den heer IJ. Oosten. Workum, den 4 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Ernstige brand te Amsterdam. Tegen elf uur Dinsdagavond is brand uitgebroken in perceel 432 aan de Kei zersgracht te Amsterdam, een oud huis, dat door verschillende families wordt bewoond. Direct na het uitbreken der eerste vlammen klonk uit de ramen van twee etages angstig gegil. Vrouwen riepen om hulp, kinderen schreeuwden, terwijl de vlammen knetterend uit de tweede verdieping sloegen. De politiebeambte Klein, die den brand had opgemerkt, waarschuwde de brandweer en begaf zich in gezelschap van een burger naar het dak van perceel 430, waarin de Independant Orde of Oad Fellows is gevestigd. Hij slaagde er in een gat te trappen-in het dak van het brandend perceel en op deze wijze zes kinderen, een man en een vrouw te redden. Spoedig daarna was de brandweer aan wezig, waarna deze, geassisteerd door de overige bewoners van het perceel nog vijf personen bevonden zich in het met rook gevulde achterste gedeelte van het huis in veiligheid wisten te brengen. Na een half uur reeds was men den brand meester. Een gedeelte der ge redden zijn voorloopig in het I. O. O. F.-gebouw ondergebracht. Zes kinderen werden per auto-bran- card naar de quarantaine-inrichting aan den Zeeburgersdijk gebracht, waar ze verder verzorgd zullen worden. Uit een onderzoek is gebleken, dat de brand ontstaan is op twee hoog voor, waar een der bewoonsters met haar rok bleef haken aan een petroleum kachel en deze omtrok. De rijwielbelasting. Het hoofdbestuur van den Ned. Bond van Arb. in het Landb.-, Tuinb.- en Zuivelbedrijf heeft een adres gezonden aan de Tweede Kamer met verzoek het wetsontwerp tot heffing van een belasting op rijwielen niet aan te ne men. In de memorie van toelichting wordt gezegd, dat meer dan voor eene groep der bevolking het rijwiel voor de landarbeiders in den breeden zin des woords een voorwerp is van dagelijksche behoefte. Zonder het rijwiel zou het groote groe pen van land-, tuin- en veenarbeiders werkelijk onmogelijk zijn dagelijks hun werk, op vaak grooten afstand gelegen, te bereiken, temeer waar Spoor- en Tramwegen in vele streken ontbreken, of zóó die vervoermiddelen wel aan- wezig zijn, de landarbeiders daarvan Hwent dij ljue hwer en oar nei heart, toch geen gebruik kunnen maken, daar hun werkdag in den regel reeds om 5 a 6 uur des morgens begint. De land arbeiders maken in het algemeen op Zon- en feestdagen van hun rijwiel weinig gebruik. De voorgestelde belasting zal boven dien op de landarbeiders zeer zwaar drukken. Allereerst wordt opgemerkt, dat het landarbeidersrijwiel meestal uit de tweede of derde hand gekocht, da gelijks op veld en tuin blootgesteld aan regen of zon, spoedig is versleten en zeer veel kosten meebrengt voor re paraties aan banden, ketting, enz. De ge middelde waarde van hetlandarbeidersrij- wiel is zeker niet grooter dan f 15 a f 20. De voorgestelde belasting is dus enorm groot tegenover deze zeer geringe waarde. Daarenboven wordt deze be lasting gevraagd van bezitters van rij wielen, wier inkomsten, zooals het ge val ia by land*, tuin- en veenarbeiders, De prijs der Advertentién is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter invor dering toegezonden, het primitief kohier der belasting op de honden, dienst 1924, dat zij, die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben, die binnen één maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schrifte lijk behooren in te dienen bij hun Col- lege. Workum, den 8 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd hét Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. x Dit blad verschijnt des Za- x terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post X 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- x derdags voorm. in te zenden. X Advertentiën tot uiterlijk Don- i derdagsavonds, uitgez. familieber. Gehoopt wordt, dat een fonds kan I worden gevormd ter ondersteuning van hen, die door de mobilisatie in bijzon dere moeilijkheden zijn geraakt. Oplichting. Bij een zekeren C. J. v. A. die in de Pieter de Raadstraat te Rotterdam woont, vervoegde zich dezer dagen een persoon, welke informeerde of v. A. misschien zonder betrekking was. Dit was niet het geval, doch hij zou spoe dig buiten betrekking komen en had wel oor voor den bezoeker, die vertel de, dat hij de zoon was van den direc teur van de N.V. Industrie, gevestigd in de Doedesstraat, v. A. zou daar een betrekking kunnen krijgen als contro leur en voorloopig f28, later wanneer alles goed ging, f32 verdienen. Daar hij dan echter het toezicht had over de in- en uitgaande goederen, welke meerendeels erg breekbaar waren, zou hij een borgstelling van f 100 moeten storten opdat men eventueel schade, door zijn schuld veroorzaakt, op hem zou kunnen verhalen. Men sprak af dat de bezoeker nog eens zou terugkomen. In den tusschentijd ging v. A. eens in de Doedesstraat kijken, doch daar bleek op het opgegeven nummer geen N.V. Industrie gevestigd te zijn. Toen de zoon van den directeur terug kwam antwoordde hij dat dit het geval was. De maatschappij had daar slechts een kantoortje en was eigenlijk gevestigd te Vlaardingen, aan de Visscherijhaven Men kwam nu tot een beslissing en de directeurszoon zou terugkomen met een contract en een arbeidsreglement en dan zou v. A. de f 100 betalen. Deze vertrouwde de zaak echter niet en toog naar Vlaardingen. Daar bleek de Visscherijhaven niet te bestaan en toen begreep v. A. dat men bezig was, hem er tusschen te nemen Hij nam de politie in den arm en tegen vijf uur bevond zich een rechercheur in zijn woning, die den directeurszoon arresteerde, toen het heerschap aan belde. Het bleek de 22-jarige expeditie- knecht I. v. d H. te zijn, een goede bekende van de politie, zoo pas na tien maanden zitten uit de gevangenis ontslagen. Jeugdige brandstichtster. Nadat Zondagmiddag brand was uit gebroken in den hooiberg bij de erven V. te Ermelo, is Maandagochtend al- dns meldt de »Tel.« bij den buurman, den smid B brand uitgebroken in een houten schuur staande achter zijn wo ning. De brandweer, die spoedig aan wezig was, kon alleen de belendende perceelen nat houden en voor verder onheil bewaren. Het perceel brandde geheel af. Kort daarop zagen de buren dat de woning van B. in brand stond. B. vertrouwde de zaak niet en waarschuwde de politie. Nadat met een paar emmers water deze brand was gebluscht. werd een onderzoek in gesteld. De verdenking viel op de 14- jarige dienstbode, die bekende niet al- het huis, doch ook de schuur in brand te hebben gestoken. Het meisje is door de politie gearresteerd. Verkeersongelukken. In het laatste kwartaal van 1923 zijn door de politie te Amsterdam 3451 verkeersongevallen genoteerd, waar onder 37 doodelijke en 283 zeer ernstige. Meer dan 25 pCt. van het totaal aantal gevallen is door toedoen van fietsen ontstaan. Nog grooter was ’t aantal ongelukken door personen- en vrachtauto’s veroorzaakt, n.l. 33 pCt. De meeste ongelukken waren ’t ge volg van verkeerd uitwijken der voer tuigen. Gaat men den leeftijd van de ver- keersslachtoffers na, dan blijkt, dat jeugdige personen en ouden van dagen lichter een ongeluk krijgen dan de menschen van middelbaren leeftijd. Het textielarbeidersconflict ia Twente. Tienduizend textielarbeiders uit ge-

Friso nl | 1924 | | pagina 1