en Advertentieblad PEPERMUNT Nieuws- voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. v.s.® i Pepermunt wint altijd door kwaliteit. Herijk van Maten en Gewichten. ZATERDAG 29 MAART 1924. 50ste Jaargang. No. 14 Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws spant de kroon TROMP, Sneek. y Ik worstel en ontzwem N.V. R. 0. VAN SLOOTEN TROMP, Sneek. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM.- Het Wenielt t i t r 1 i.M iiEr uw Wat groeit, USA 1 i I» I W-. 1 Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Tel. Intercomm. 1114. Advert entiev e>« n-^l. L l bij ons van nieuwe SIGARETTEN. Winkeliers, gij weet het, een nieuwe Sigaret doet koopen. 4 1 i t a 9 1 1 3 j 1 t 'V IBM Ml Suikerwerkfabriek Harlingen. voornemen, om U binnenkort te vesti gen als winkelier Zorgt dan dat gij U nergens bindt, maar eerst kennis maakt met wat wij hebben aan te bieden. Overal kunt gij inlichtingen bekomen over onze wijze van zaken doen. De grootste sorteering. Eiken dag nieuwe artikelen. TKOMP, Sneel. Adres van vertrouwen. Dt blad ijTc'rg'- et« 65 cents 1 gulden. Ingezonden derdags voorin. (zooals groote noten), valt verschillend uit, maar wij zijn dit jaar gelukkig met een partij GROOTE NOTEN, waarvan de smaak inderdaad fijn is Winkeliers bestelt nog voor Paschen. «v 4 0 derdagsavonds, uitgez. familieber. t T9t plaatsing van WORKUM. Zaterdag 22 Maart werd het eerste kievitsei gevonden door Jacob Wiersma, vuurtorenwachter alhier en door dezen opgezonden aan H. M. de Koningin, die Maandag een tweede ei heeft gevonden, hetwelk door hem is aangeboden aan den Commissaris der Koningin in deze provincie. Verleden jaar was Wiersma ook de vinder van het eerste ei en wel op 20 Maart. In 1922 bracht Jacob Kingma te Giekerk het op 15 Maart mee uit het veld en in 1921 Lieuwe Kamminga te Dronrijp op 12 Maart. Een vroegere is er sinds 1912, toen de datum 9 Ma,art was, niet geweest. Aan het einde der Landbouw- wintercursus vanwege de afdeeling Workum van de Friesche Mij. van Landb., onder leiding van den heer S. Terpstra van Sneek gehouden, kon het diploma wo“den uitgereikt aan D, Terp stra, A. Bajema, W. de Witte en D. Bokma te Ferwovde en J. Kampen te Heidenschap, en P. Buwalda, B. Kete- laar en G. van der Baan, te Workum. Wreede regime - In de vierde winterlezing in de Ger. Kerk, vanwege het Comité van Chr. Winterlezingen, trad Woensdag als spreker op Dr. B. Wielinga van Amsterdam met het onderwerp>De Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 5 April e.k. des voormiddags 11 uur, voor den tijd van vijf jaren, bij gesloten briefjes verhuren het perceel bouwland gelegen achter de Emmakade, met recht het voor weiland te bestemmen Van de voorwaarden kan vanaf Maan dag 31 Maart as. kennis worden ge nomen ter Secretarie in de gewone kan tooruren van 91 en 35. Workum, den 25 Maart 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS L. B, De Secretaris, A. DE VRIES. welk zestal mee te en merkwaardig genoeg, drie zes antwoordden, dat zij 4 4 4 4 Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM maken bekend, dat dit jaar voor den herijk der maten en gewichten zitting zal worden ge houden in een der lokalen van het gemeentehuis en wel voor de bewoners van wijk A, op Donderdag den 17 April e.k. 's voormiddags van 91/3 tot 12 uur en 's namiddags van 1 tot 31/, uur. wijk B en C, op Dinsdag den 22 April e.k. 's voormiddags van 9 tot 12 uur en ’s namiddags van 1 tot 3y2 uur. wijk D, op Woensdag den 23 April e.k. 's voormiddags van 9 tot 12 uur en 's namiddags van 1 tot 3T/a uur. wijk E en F, op Donderdag den 24 April e.k. 's voormiddags van 9 tot 12 uur en ’s namiddags van 1 tot 31/3 uur en wijk G, op Vrijdag den 25 April e.k. ’s voormiddags van 9 tot 12 uur en ’s namiddags van 1 tot 3 uur. terwijl voorts verwezen wordt naar de gedane bekendmaking aangeplakt in een der aanplakkastjes in de Bagijnestraat. Workum, den 24 Maart 1924. Burgemeester en Werhouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Woensdagmorgen had hier op een stuk land van den heer S. F. Vro lijk een demonstratie plaats met Kra mers patent greppelploeg, waarvan de alleen vertegenwoordiging isopgedragen voor Friesland, Groningen en Drenthe aan N.V. Algemeene Machinehandel »Het Landbouwhuis» te Sneek. De re gen van den vorigen dag en nacht was niet bevorderlijk geweest aan een ge- wenschten toestand van het terrein, maar niettemin mag de demonstratie een nog al feilen stroom liep het water langs de pas peploegde greppels, die weinig tijd en arbeidskracht hadden gevorderd en en daarbij eene belangrijke besparing van kosten hadden gegeven. Wel trok het de aandacht, dat er nog al verschil bestond in het resultaat dat werd ver kregen in het trekken van een rechte lijn, al naar mate een meer of minder deskundige de ploeg bestuurde, doch ook hier zal wel blijken dat hanteeren doet leeren, terwijl ook nog moet wor den afgewacht of de resultaten op een meer vlakken bodem even gunstig zul len zijn. Een talrijke schare belangstel lenden was op het terrein aanwezig, waaronder uit Makkum, Koudum enz., doch van de eigen leden der afdeeling schitterden velen door afwezigheid. Het dubbelkwartet „de Goede”, bestaande uit vier broers en vier zusters, allen kinderen van den heer de Goede van Hemelum, directeur de heer J Nauta Jzn, van Koudum, zal volgens indrukken geeft ze, als wij ons inden ken dat de historie begint met een pa radijs, waarin slechts leefden Adam en Eva en toch ook zal eindigen meteen paradijs, waarin alle de gezaligden zul len zijn. Maar tusschen die twee paradijzen ziet ge een met bloed bevlekt kruis. Kan men het oude Testament verge lijken met den berg Sinai, het Nieuwe Testament geeft weer de berg Sion, waarop men ziet de 144.000 gezaligden in hunne witte kleederen. In het tweede gedeelte werd gewezen op het Koninklijke woord, nader uit gedrukt in den wil. Merkwaardig dat men ook hierin weer kan zien het groote onderscheid tusschen den Bijbel en andere boeken, van welke letter kundige waarde ook, nergens wordt zoo den wil des schrijvers uitgedrukt. Men leest dit direct op de eerste blad zijde reeds, waar staatGod schiep en door heel de historie heen loopt weer de Goddelijke wil, door heel de historie heen wordt weer openbaar het Godde lijk Raadsbesluit. Enkele boeken zijn er s zooals in het boek „de Negerhut” ofschoon geen boek van letterkundige waarde, toont de schrijver hierin toch zijn wil tot afschaffing van den slaven handel, Maar nooit wordt die wil zoo uitgedrukt als in de H. Schrift, want daar ziet men naast de gedachte, de wil, welke weer in verband staat met het priesterlijk woord of het gevoel. Vóór de behandeling van dit laatste punt werd gezongen Psalm 72 11 Zijn Naam moet eeuwig eer ontvangen, Men loov’ hem vroeg en spa. De wereld hoor’ en volg’ mijn zangen Met Amen, Amen na! Het priesterlijk woord, dat weergeeft het gevoel, wordt ook wel het dichter lijke, de poezie van den Bijbel genoemd. Niet alleen de Psalmen, die op som mige oogenblikken het gevoel des dichters openbaarden, worden poezie genoemd, maar ook andere plaatsen uit den Bijbel, o.a. de Spreuken van Salomo. Maar ook, wanneer Adam het uitroeptDeze is ditmaal been van mijn gebeente en vleesch van mijn goed geslaagd heetën. In vleeschmen zal ze Manninne heeten, omdat zij uit den man genomen is. Alhoewel het er niet in poezie staat, niet in rijmregels, toch in verhevenheid van taal bezingt Adam de lof der vrouw en mag hij de eerste dichter genoemd worden. Maar ook werd door Spr. stilgestaan bij de klaagliederen van Jerémia en ge wezen op de dichterlijke wijze, waarop een man als Jesaja zijn profetieën schrijft en op welk een meesterlijke wijze hij de juiste snaar weet te treffen. Ook werden nog eenige verzen uit de Psalmen naar voren gebracht en voor gesteld als priesterlijke woorden, woorden van dichters, die spraken van gevoel. Op meesterlijke wijze werden we, zooals de Spr. het uitdrukte, door het Goddelijke landschap heen geleid en werd op treffende wijze het profe tische, het koninklijke en het priester lijke woord ons geopenbaard, uitge drukt in denken, willen en gevoel. Nadat nog gezongen was uit de lof zang van Simeon, ging de geachte Spr. voor in dank tot God Jammer, dat niet meerderen van deze interessante lezing hebben geprofiteerd. De goederentrein, die ongeveer 1 uur ’s middags uit de richting Sneek hier aankomt, geraakte Maandagmiddag rnnu1imtrii i' gezonderd Familie.beru: hier. 10 ets per regel. Hij abon uement belangrijk lager verschijnt des Za- kost per kwartaal franco per ;>“St Knke’.e Nos. 5 ets. stukken Don- in te zenden. Advertentién tot uiterlijk Don- j derdagsavonds, uitgez. familieber. bij het rangeeren met een bagagewa gen uit de rails, waardoor de lijn op het hoofdspoor versperd geraakte en de trein 1 37 uit Sneek en de daarop vol gende sneltrein niet verder konden doorgaan. Vanuit Stavoren reed na het ongeval een extra trein van tien rij tuigen ter adsistentie, om de reizigers van Workum naar Stavoren te brengen, zoodat met een klein uur vertraging de boot van Stavoren naar Enkhuizen kon vertrekken. Na korten tijd was de treinenloop in de richting Sneek weer verzekerd. Schoonheid van den Bijbel.Deze be gon met er op te wijzen dat de Bijbel, het woord van God van eeuwigheid tot eeuwigheid, een boek is dat op velerlei wijze wordt becritiseerd, dat wordt ver acht, ja, zelfs wordt verbrand. Maai door alle eeuwen heen is toch zeer duidelijk aan het licht getreden de onsterfelijkheid van den Bijbel. Wat ook veranderde, de Bijbel bleefoud is hij, maar nog altijd nieuw. Wel moet worden toegestemd, dat niet ieder den Bijbel leest om uitsluitend de waarheid te zoeken of daarnaar grijpt, om woorden van troost te vinden. Neen, om hoe- vele andere redenen wordt gegrepen naar dat eeuwen-oude boek Soms om hem te gebruiken voor het maken van een Christusfilm, al gelooven ze slechts aan een Christus-legende. Ook zijn er, die den Bijbel alleen willen lezen om de schoonheid, die ze daarin meenen te vinden. Zoo werd eens de vraag gericht aan enkele meesters in de litte ratuur, die een tijdlang op een eenzaam eiland boeken zij zouden wenschen nemen van de zes antwoordden, dat allereerst in het bezit van den Bijbel wenschten te zijn. Ziehier, dat zelfs in ongeloovige kringen de Bijbel uit schoonheidsoogpunt een eerste plaats krijgt. Men wil den Bijbel weer een eereplaats geven, niet omdat hij Gods woord is, maar om de schoone letter kunde. Doch vanwaar dan die aantrek kelijkheid van den Bijbel Alleen toch omdat hij door edeler hand dan eens menscheu hand is geschreven. Heilige mannen, door den Heiligen Geest ge dreven, hebben het Woord Gods te boek gesteld. Wat de letterkunde be treft, vallen de romans, hoe fantastisch vaak geschreven, in het niet, als zij vergeleken worden met den Bijbel. De Hollandsche taal en de talrijke ver schillende overzettingen uit het He- breeuwsch zijn oorzaak, dat veel schoons van de taal is ve doren gegaan. De Hebreeuwsche taal is fijn, uit letterkundig oogpunt beschouwd. Be halve de klinkers en medeklinkers, die ook wij in onze taal gebruiken, be schikken de Hebreeërs nog over wel dertig andere hulpmiddelen, om zich in hunne taal juist uit te drukken. Aan de hand van een 3-tal punten liet de spr. zien de letterkundige schoonheid van den Bijbel. 1. Het profetische woord, uitgedrukt in het denken, de gedachte. 2. Het Koninklijk woord uitgedrukt in het willen, de wil. 3. Het priesterlijk woord uitgedrukt in het gevoel. Het profetische, dat in verband staat met het denken, geeft ons weer dein drukken en mooie gedachten die er schuil gaan in de letterkundige schoon heid van den Bijbel. Neem het eenvoudige verhaal van Rebecca bij de bron, waarin zoo dui delijk de heerlijke gedachte uitkomt, dat Rebecca, als de jonge maagd uit verkoren werd om Isaaks vrouw te wor den en alzoo tot een uitverkorene Gods werd gerekend. Evenzoo het verhaal van de Egyp tische koningsdochter, die op haar wan deling het biezen kistje vindt met het kindje Mozes, waardoor deze aan het van den Farao wordt onttrokken. Welk eene schoone gedach te, dat die gevonden Mozes eens de leidsman van Israel zal zijn uit het diensthuis. En wanneer we dan de ge schiedenis doorbladeren, welke verheven De Ijsclub Workumvergaderde j.l. Vrijdagavond met 11 van de 130 leden, geen bewijs van groote belang stelling en wel wat ontmoedigend voor een Bestuur. En dat heeft het Bestuur waarlijk niet verdiend voor zijne activi teit, dezen winter betoond, want het jaarverslag mocht getuigen van 7 ge houden wedstrijden, die alle naarwensch waren geslaagd. Jammer, dat de laatste, tengevolge de inmiddels ingevallen dooi, niet financieel gunstig kon worden ge noemd en dat de laatst uitgeschrevene, die tusschen vrouwen, ook al tenge volge den dooi niet kon doorgaan, en juist deze had een buitengewoon succes kunnen hebben gehad, wijl alle snelle rijderessen van geheel Friesland waren ingeschreven. Het financieele resultaat van dezen winter is geweest, dat ont vangen is f 1632,49, uitgegeven f 1712.48Yg, zoodat de kas van den Penningmeester sloot met een nadeelig saldo van f 79.991/2. Een belangrijke uitgave had de aanschaffing van een som7Va7rffi“sprakr*is v7n 7en wil* ”lotor Sekost> om> onafhankelijk van den stand van het boezemwater, de baan ten allen tijde onder water te kunnen zetten, echter, hierbij had het Bestuur, tengevolge den toestand der strekdam men, wel wat pech. Om de kosten van dien motor te betalen was eene rentelooze leening geplaatst van 87 aandeelen a f 5, waarvoor de heeren G. Visser en E Robijns zich zeer ver dienstelijk hadden gemaakt. De heer W. Rijpma werd tot bestuurslid her kozen en eene gunstige wijziging ge bracht in den toegang van huisgenooten tot het terrein der club. advertentie voorkomende in dit no. een uitvoering geven in de Geref. Kerk alhier. Het „Friesch Dagblad” van 13 Maart j.l. schreef over een uitvoering van dit koor gehouden te Ijlst o.m. het vol gende „Van de zang van dit koor,”die op hoog peil staat, beviel ons het meest „Woudgedachten” van Fr. Abt en „Kerstnacht” van Marie van Essen (solo, koor een bromstemmen). Vooral in het eerste kwam de prestatie van van dit dubbelkwartet tot zijn recht. Bekoorde ons de zang van het koor niet minder die van Mej. A. de Goede. Zij bezit een fraaie sopraanstem, die doordat ze nog ongeschoold is natuur lijk en eenvoudig is. Een woord van hulde komt vervol gens toe aan den heer directeur, die het koor op zoo’n hoog peil bracht. Ook zijn dirigeeren was uitstekend. Orgelspel en begeleiding der solo’s wer den op verdienstelijke wijze door hem uitgevoerd, terwijl de liederen door hem zelf getoonzet, dank zij zijn goede lei ding, op uitmuntende wijze door het koor vertolkt werden. We hopen dat we dit zanggezelschap weer eens in ons midden mogen hebben.” Woensdag 2 April is het 25 jaar geleden dat H. Minks in dienst trad van de tegenwoordige N.V. Kaas- en Roomboterfabriek »Workum« voorh. Tjebbes en Co. Blijken van belangstelling zullen dien dag M. zeker in ruime mate ten deel vallen. Onze vroegere stadgenoot, de heer W. Feikema, geboren te Koudum, is aan de Universiteit te Amsterdam bevorderd tot arts. Ruim 300 menschen vulden Maan dagavond de Doopsgezinde Kerk. Het was het Boheemsch strijkkwartet (voor dezen avond een trio) dat zooveel be langstelling opwekte. Het was te voor zien dat onze muziekvereeniging »Cea- cilia« succes zou oogsten met het or- ganiseeren van dit concertimmers herhaaldelijk maakten de provinciale bladen gewag van de volle kerken en zalen welke deze Boheemsche musici trokken. De verwachting was dan ook dat men zou krijgen te genieten heerlijke muziek, hoogstaande kunst. Die ver wachting is in vervulling gegaan! Hoe heerlijk indrukwekkend waren de tonen die deze 3 dames aan hare instrumen ten wisten te ontlokken 1 Nu eens een teer pianissimo als kwam het van uit de verte tot ons dan aanzwellend tot een machtig fortissimo 1 En dan die volmaakte zuiverheid van toon, haar ongekunsteld optreden en de groote vaardigheid in hun spel welke bewon dering afdwong 1 Wat een verrassing was het ons ook nog te mogen genieten van het schit terend pianospel van eene der dames. Ons niet tot oordeelen bevoegd wetende kunnen wij ons bepalen tot het weer geven tot een >totaal indruk» en die indruk was algemeen zeer gunstig. Mag een enkele muziekbeoefenaar soms meer gevoelen voor een ander meer zwaar der programma en minder gemakkelijk te verwerken voor de oningewijden in de muziek, de door het trio uitgevoerde nummers waren bij uitstek geschikt voor een concert als dit, getuige de ademlooze stilte tijdens de uitvoering en het enthousiasme dat het spel op wekte. Dat dit enthousiasme zich moest uiten in handgeklap en voetgetrappel op eene plaats als deze, heeft onze in stemming niet en hierin staan wij niet alleen, wijl een en ander in Doopsge- Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 l prijs Vrïr- moesten toeven, e- 4

Friso nl | 1924 | | pagina 1