en Advertentieblad PEPERMUNT 1 I I Uw Wij o, Limonades enz ontvangt van voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. i Pepermunt wint altijd door kwaliteit. Noord. Wyziglng staat Waterstaatswerken ZATERDAG 12 APRIL 1924. No. 16. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. is volkomen zuiver! UT STARUM. Ik worstel en ontzwem v.s. N.V. R. VAN SLOOTEN Suikerwerkfabriek Harlingen. Binnenlandsch Nieuws. i Engros TROMP, Sneek Ingezonden. Emmabloem-Collate 1924- Burgerlijke stand. Regulateurs en "tij Iklokken met diverse gongslagwerken, z.a. Bim-Bam en Westminster. M J. Schootstra. TROMP, Sneek - - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 17 M. Volledige prijscourant, benevens gratis monsler zijn steeds ter beschikking. Sitt’ de strobben by de sleat En to wachtsjen op hjar kans, Nou lüdroftich, den sa stil As gong domenij der lans. As nou mar de bearskes komme, Hwent üs fiskers binne klear, Brükt de ien en grienteblikje, Oaren ha en fieske as kear. De Secretaris, A. DE VRIES. o i Mei as angelstok en prikke, Mei en triedsje jern as snoer, Den ta koark en lüsjefers En en wjirm, ’t lokjend voer. doet U wanneer U voor bruiloften of andere gelegenheden Voor hot ooff lijken ze wel wat onbeteekenend, maar in werkelijkheid zijn de beroemde 7-c e n t s „BRAZILIAANTJES” SIGA REN overheerlijk. Neemt proef. Giet it sims hast op en fjochtsjen, Fait er dan mar ien yn lij, Den, is 't kibjen wer forgetten En it ünwaer driuwt foarbij. Wirdt er nou en den ien fongen, Al is ’t eak as brein sa kald, Hwet en rykdom, hwet en wille Yn dij lytse jonges-wrald. St. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën totuiterlijkDon- derdagsavonds, uitgez. familieber. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie Mijnheer de Redacteur! De ontvangst van ettelijke honder den Emmabloempjes herinnert mij aan de verplichting deze jaarlijkschê collecte, die bepaald is op Woensdag 23 April, bij onze ingezetenen aan te bevelen. Ik vertrouw op Uwe wel willende medewerking, waar het geldt de eenige collecte, die door onze afdeeling van „Het Groene Kruis” wordt gehouden. De zuivere opbrengst komt ten goede aan de ongelukkige t.b.c. lijders van alle gezindten in onze woonplaats en omgeving. Bloemendag! beteekent wat meer dan dat een stelletje vroolijke jonge meisjes door de straten en langs de wegen gaat om die simpele bloempjes te verkoopen aan rijk en arm, aan oud en jong. Bloemendag is de groote steun Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de WEEKMARKT in deze gemeente samenvallende met den GOEDEN VRIJDAG, zal worden gehouden op DONDERDAG den April e.k. Workum, den 10 April 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. van de plaatselijke vereeniging, die de tuberculose-bestrijding heeft ter hand genomen. En die bestrijding kost altijd geld, veel geld. Het steeds toenemende aantal na volgers en mededingers van de Emmabloem-collecte, en de alom heersebende gedrukte stemming in handel en industrie zullen nu meer dan gewone krachtsinspanning van onze jonge dames noodig maken, om deze collecte op het oude peil te handhaven, zegt ons hoofdbestuur. In 1923 was de totale opbrengsf in ons land f 109.482.785, tegen f 126.238.82 in 1922. Voor onze afdeeling waren die cijfers voor die jaren f 250 en f204 netto. Zouden we nu nog meer moeten dalen Als iedereen maar wist, wat het t.b.c -kwaad voor onze volkskracht en welvaart beteekent, dan zou niemand de deur dicht houden voor onze ijverige meisjes. Niemand zou den moed hebben, dat akelige „niet noodig!” uit te spreken. Er kan nooit te veel gegeven wor den voor de bestrijding dezer volks ziekte. Voor den Staat is’tnogte kost baar, alles, wat daaraan vastzit, alleen te betalen. Er wordt steeds getracht, op verschillende wijzen in de flnanci- eele leemten te voorzien. Rijk, pro vincie, gemeente, particuliere instel lingen allen doen mee, maar,de man in de straat” kan door zijn groot aan tal verbazend mee helpen. Waar het Rijk moet bezuinigen en de subsidies dus verminderen, moeten we vele on kosten door particuliere bijdragen dekken. Dat gaat gemakkelijk als ie dereen zijn penningske bijdraagt, maar ik herhaal het iedereen! In 1923 stierven er in ons land op de 10.000 inwoners slechts 10.47 aan tuberculose, d.w.z. 7484 personen in het geheel. Dat is de laagste cijfer, dat wij tot nog toe gekend hebben. In allé be scheidenheid mogen wij dezen voor uitgang gedeeltelijk toeschrijven aan h et h y gi n isch-pro) )agand i sti sch e werk van de Nederlandsche Centrale Ver eeniging tot bestrijding der t.b.c. en van hare onderafdeelingen waartoe ook de onze behoort. Er dient nu volgehouden te wor den Dames doet uw best op Woensdag 23 Aprilonze ingezetenen zullen wel zorgen, dat deze collecte van belang is voor onze afdeeling tuberculose- bestryding van „Het Groene Kruis”. De Secret iris, JELLE BOONSTRA. Wirdt om 't beste plakje tsjierd, Den klinkt faek grammitich fel Zeg, süst oak wat rümte geve ’k Wil niet bij de berm del! Bliest al d’ eastewyn füleindich, Blau fen kjeld de lytse kop, Sjocht men der en roerich folkje, ’t Binn’ üs fiskers yn ’e dop. Workum. Van 4—11 April. GeborenSijke, dv Melle Zwerver en Geertje de Boer. Gehuwdgeene. OverledenPetrus Johannes Kamp- stra, oud 14 jr. overleden te Sneek. Bauke Minks, oud 9 maanden zv Hendrik Minks en Wietske Kuipers. Hemelumer Oldephaert en Noordwolde van 28 Maart10 April. GeborenJan zv Auke Attema en Trijntje Leenstra te Koudum. Sjoukje dv Jakke van der Kamp en Rimke Schaper te Heidenschap. Gerrit zv Klaas Hoekstra en Akke Krol te Kou dum. OverledenSijtske Bremer 72 j. te Hemelum, echtgen. van Botte de Boer Wieger Hobma 28 j. te Hemelum, echtgen van Trijntje Kampen. GehuwdJan Voerman 46 j. wedn. van Maria Johanna Lari by en Antje Buma 29 j. te Warns. Voor het Zomerseizoen ontvangen een ruime keuze Prijzen vanaf f 14. Hand-, Trap- en Inzink-Naaitnachines, voor- en achteruitwerkend vanaf f50. Barometers - Wekkers, met en zonder Radium-verlichting vanaf f2.25. Horloges in alle metaalsoorteneen goed loopend nikkel Rem. voor f3.50 Alles wordt met garantie verkocht. Reparaties vlug en concurreerend. Beleefd aanbevelend, Ongevallen. Toen de chauffeur op den Parallel weg te Rotterdam voor een wielrijder moest uitwijken is Maandagnamiddag op den Parallelweg een autobus van den dienst Groote MarktTuindorp, toen één der voorwielen in de spoor rails beklemd raakte, omgeslagen. Alle ruiten braken en een vijftal passagiers werd door de glasscherven licht ver wond. Allen werden ze in het hulp- ziekenhuis aan de Maashaven verbon den,. waarna zij zich huiswaarts konden begeven. Van de autobus is het voorstuk zwaar beschadigd. De 93-jarige L. N. werd te Rui- nerwold verdronken in de sloot bij zijn huis gevonden. Te Gorredijk is de 74-jarige weduwe F. verdronken. De 21-jarige W. S. te Zwolle is de vorige week komen te vallen door dat kinderen iets tusschen de spaken van zijn rijwiel wierpen. Het stuur kwam met zoo’n kracht tegen de maag streek, dat de maag scheurde. Hij is aan de gevolgen overleden. Te Maarssen geraakte een drie jarig knaapje onder een met paard be spannen meelwagen, waardoor een der wielen over het hoofdje reed. Toen men het opnam leefde het nog maar enkele oogenblikken. Belasting op Rijwielen Verschenen is de Memorie van Ant woord der Tweede Kamer betreffende het wetsontwerp tot het heffen van be lasting op rijwielen. Daarin deelt de Minister van Finan ciën o.m. mede, dat hij om verschil lende redenen met het denkbeeld om bij de heffing der belasting zekere pro gressie toe te passen niet kan instem men, Het ligt in het voornemen de bevestiging van het merk aan het rij wiel aan den belastingplichtige over te laten. Het zal zonder beschadiging kunnen worden verwijderd opdat de eigenaar bij verzending per spoor of in andere gevallen het merk tijdelijk kan afnemen. De regeering is voornemens, de mer ken in eigen beheer in werkplaatsen van 's Rijks Munt te Utrecht te doen aanmaken. De kosten worden op een matig be drag geschat. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter openbare ken nis, dat zij heden eene wijziging heb ben gebracht in den staat van Water staatswerken dezer gemeente, door van dien staat af te voeren de opslagvaart bij de R. K. Kerk en de Lange brug onderscheidenlijk voorkomende onder nos. 23 en 68 van gemelden staat en daarop aan te brengen twee vaste be- tonbruggen, een over de Hollemeer en een over de Krommevaart. Genoemde staat zal vanaf 8 April 1924 gedurende dertig dagen ter se cretarie der gemeente voor ieder ter inzage liggen, binnen welken ter mijn door belanghebbenden schriftelijk bezwaren bij hun college kunnen wor den ingebracht. Workum, den 5 April 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd A. WAGENAAR Azn. Burgemeester. Us lytse fiskers. Snjeon to middei, frij fen skoalle, Jonges oan de bermsleat, Hwer it toan-bearsfiskjen hjar Hirdzjen en gedild eak leart. Kievitseieren. Aan de markt te Sneek waren Dins dag 2000 kievitseieren aangevoerd, prijs 35 cent per stuk. Kindermoord. De 22-jarige mijnwerker J, W. te Nieuwenhagen in Zuid-Limburg trouw de met een vrouw, die een kindje van eenige maanden had. De man behan delde het kind zeer slecht, zoodat de moeder meermalen bij anderen was gaan vragen of zij het kind niet bij zich wilden nemen. O.a. had hij het kind eens opgenomen en over een af stand van 2 meter in de wieg neerge kwakt. Op den trouwdag was de kleine zoolang bij een buurvrouw onderge bracht. Deze vrouw reed het kind in een kinderwagentje. W. had haar ge vraagd, of zij het wagentje niet zóó kon omgooien, dat het kind den nek brak dat was hem f 10 waard. Toen de vrouw die even naar den schoenmaker was, terugkwam, was het kind dood. Uiterlijke teekenen van ge weld waren niet te bemerken, doch de dokter verklaarde, dat de borst was in gedrukt, vijf ribben waren gebroken en longen, lever en milt waren door de gebroken ribbetjes verwond de rugge- graat was gebroken, de keel was dicht gedrukt, en onder de schedel was bloed opgehoopt, zoodat waarschijnlijk ook nog een slag op ’t hoofdje was toege bracht. De man, die van dit gruwelfeit werd beschuldigd, werd gevangen genomen. Hij ontkende, maar kon niet verklaren hoe het kind aan de inwendige kneu zingen is gekomen. Thans heeft hij voor de rechtbank te Maastricht terecht gestaan Hij bleef ontkennen. De eisch luidde vier jaren gevangenisstraf. Veel te weinig Tegen T’nsclieji gaan GROOTE NOTEN altijd vlot. Wij hebben PRIMA KWALITEIT. Doodslag. In een sloot onder de gemeente Zaamslag vonden voorbijgangers een bewusteloozen jongens van pl.m. acht tien jaar. Hij werd naar zijn ouders vervoerd en overleed daar zonder tot bewustzijn te zijn gekomen. De politie, die een onderzoek instel de, vernam, dat de jongen, zekere De Vries, den avond te voren, te Terneu- zen met een meisje wandelende, had bloot gestaan aan baldadigheid van een groep jongens en dat hij onder meer met een grooten steen tegen het hoofd was geworpen. In verband hiermee zijn zeven jon gens gearresteerd. Belastingverlaging. De financieele toestand van de ge meente Arnhem ziet er zoo goed uit, dat B. en W. van meening zijn dat de beperking der uitgaven voor de pensi oenen aanleiding mag geven voor een bescheiden vermindering van belasting druk. B. en W. stellen nu voor om de op centen op de hoofdsom der rijksinkom- stenbelasting op 85 te brengen (dus met 15 te verlagen) met gelijktijdige verhooging van de eigen heffing van 2.5 op 2.9 pCt. Inkomens van f 1000 tot f2000 betalen slechts f0.45 tot f 0.2 5 per jaar meer dan heden. Daaren tegen worden de inkomens hooger dan f2000 gebaat, de hoogste zelfs zeer aanmerkelijk. Boter en Kaas. Blijkens het verslag van de rijkszui- velinspectie bedroeg de uitvoer van bo ter in 1923 23,936,000 K G. bij een pro- ductievancirca69,417,000K.G 9,194,000 K G. of circa 131/2 pct. van de totale pro ductie was ongecontroleerde boter. De boter invoer bedroeg ruim 700,000 K.G. Ruim de helft hiervan was af kom stig uit Australië. De uitvoer van kaas bedroeg in 1923 61,982,000 de totale productie 105,542,000 K.G., waarvan 86.3 pet werd voorzien van 't Rijksmerk. De prijs der Advertentiën is van 1 5 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De gevaren onzer zeelieden. Van de Noordzeevisscherij is te Urk aangekomen de motorbotter U. K. 34, waarvan de schipper Jah. Romkes en zijn beide zoons Klaas en Albert, 21 en 1 5 jaar oud, weer eens hebben on dervonden, welke gevaren aan dat be drijf verbonden zijn. Zij hadden ge- vischt bij Ameland zonder succes, waarom besloten werd een betere visch- plek te zoeken, aldus het »Hbld Er woei een flinke bries uit het nooi doos ten en motor en zeilen deden den bo ter snel vooruitgaan, terwijl Klaas aan het roer stond. Eensklaps deed een rukwind zeil en giek overgaan en op hetzelfde oogenblik sloegen vader en Albert, die naast elkaar bij de motor kap bezig waren, tegelijk overboord, en intusschen snelde de botter in vol len gang voort. Geen enkel vaartuig was in de nabijheid om hulp te bie den, maar gelukkig behield Klaas zijn tegenwoordigheid van geest. Met in spanning van al zijn kracht slaagde hij er in het roer te wenden om in de nabijheid der drenkelingen te komen en zijn vader de schielijk opgezochte aatjeslijn toe te werpen. Deze voelde zich reeds zinken, toen hij nog bijtijds het touw grijpen kon, waarmede hij binnenboord getrokken werd. Maar Al bert dreef al met het hoofd naar be neden op golven. Met een haak sloeg Klaas op hem, doch de broek scheur- ne uit en weer moest de botter over de wind, om rakelings langs den jon gen te komendeze gleed onder het schip door, maar kwam achter bij het roer weer te voorschijn. Met een for- schen greep pakte Klaas hem bij het been en had hem weldra binnenboord. Gelukkig was de vader door het ge roep en geschreeuw van Klaas intus schen tot het volle besef van den toe stand gekomen en dadelijk werden de pogingen om bij den drenkeling de levensgeesten op te wekken toegepast, gelukkig met goed gevolg. Den volgenden dag ging men weer met nieuwen moed aan den arbeid. Sa is ’t der en oarlochslibben, Sa is 't eak wer frede en rest, Digert elts wer nei syn koarkje As siet ’t libben der oan fest. -i— i <4 i:ezvl\io& J.H. de Groot,

Friso nl | 1924 | | pagina 1