Nieuws- en Advertentieblad Stavoren, enz. enz. Na den schoonmaak voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, i I i i i Hwet in redenaar sei fen de V.S. pipermuni ZATERDAG 26 APRIL 1924. 50ste Jaargang. No. 18. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. t r Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. AANBESTEDING. Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Harns. het houdt ge Uw huis het langst vrij van stof en vuil indien ge voor verwarming of koken gas gebruikt Vraagt inlichtingen ten kantore van het Bedrijf. Alear altyd heastch en skoar yn ’e kiel; Men koe tny mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird mêerüntgean. dere bezuinigingsmaatregelen dan nog verder noodig zijn. Losgelaten is derhalve het oorspron- kelyke voorstel om slechts het aantal In straat uur ee- Philipsfabrieken naar het gasthuis over- hij de hulp inriep van den adj.-Inspecteur gebracht, waar zij spoedig overleed. De dokter constateerde, dat zij aan inwen dige kneuzingen, voornamelijk bekomen aan borstkas, gestorven is, Ook haar kind, dat mede in den auto was gezeten, werd in het gasthuis opgenomen, doch bleek niet ernstig verwond te zijn. Wat de andere passagiers betreft, er zijn vele van hen verwond. Iemand uit Strijp heeft een arm gebroken. Deze is 28 jaar oud en heet C. van Osch. Een vrouw uit Zeelst, genaamd van Doren, was binnengedragen in een na bijgelegen café. Deze vrouw viel hier meermalen in zwijm en was ernstig ge schrokken door dit ongeval. Zij had een kind in haar armen gekneld. De arme kleine was wonderlijk genoeg hoe genaamd niet getroffen. Een 16-jarig meisje uit Strijp was door het water onwel geworden, waarvoor geneeskun- *4 Dit blad verschijnt des Za- erdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Reeds lang stond het pand 43 aan de Leuvehaven te Rotterdam bij de politie in een kwaden reuk. In het bewuste perceel kwamen na midder nacht verschillende personen bijeen en veroorzaakten er, de buren konden er van getuigen, een heidensch rumoerslist kunnen worden, of gelijke of an- meermalen steeg een helsch geschreeuw of gezang op uit pand 43. Het gevolg was, dat de politie eenigen tijd bedoeld pand in het oog hield. De laatste weken Deze maakte zich eerst aan hun be kend, daar hij in burgerkleeding was, en daarna sommeerde hij hen het café te verlaten, waaraan zij herhaaldelijk weigerden te voldoen. Hij heeft toen een der twee jongelieden om het mid del gegrepen en hem zoo naar bui ten gedragen, waarbij den ander dit trachtte te beletten door den politieman op den nek te springen. Tijdens deze uitzetting zag degene, die door den inspecteur er uitgedragen werd, kans uit zijn broekzak een groot knipmes voor den dag te halen, waar mee hij den adj.-inspecteur vier sneden over de linkerhand toebracht en een over de rechterhand, waardoor o a. een der slagaders van den linkerarm werd geraakt. Toen kon de politieman hem niet langer houden en beide jongelieden gingen aan den haal. De gewonde inspecteur werd voor- Engros by VAN SLOOTEN, derd. De bezuiniging op het onderwijs. Verschenen is de memorie van ant woord op het voorloopig verslag der Tweede Kamer betreffende het wets ontwerp tot wijziging van de Leerplicht wet en van de Lager Onderwijswet 1920. Nu het Kon. besluit van 19 Januari 1924 algemeen wordt afgekeurd, zal in de lijn der technische herziening van 1923 worden voortgegaan en in ver band daarmede het instituut der hulp- onderwijzeressen door dat der assisten ten worden vervangen. De regeering is van meening, dat, in- dienditwetsontwerpongewijzigd totstand komt en daarnevens op de onderwijzerssa- larissen een bezuiniging wordt toegepast in dezelfde verhouding als voor de rijks- ambtenaren blijkens de vroeger gedane mededeelingen in het voornemen ligt n.l. van 1/i ten aanzien van het Lager Onderwijs verder volstaan kan worden met een bezuiniging op de kosten van de opleiding en de examens en op die van het schooltoezicht. De minister is bereid den maatregel betreffende van toelatingsleeftijd geheel achterwege te laten, indien de daar mede beoogde bezuiniging op andere wijze wordt verkregen. Hij meent daar in geslaagd te zijn met de voorstellen die in het gewijzigd ontwerp van wet zijn uitgewerkt. De naarvoren gebrachte bezwaren tegen het ontwerp hebben den minis ter aanleiding gegeven, op een paar voorname punten daaraan tegemoet te <omen. Om deze reden heeft hij ge meend, de noodzakelijke bezuiniging in slechts twee maatregelen te moeten vinden, n.l. terugkeer tot den zes-jari- gen leerplicht en vergoeding uit ’s rijks kas van niet meer dan één onderwijzer per 48 leerlingen. Reide maatregelen zullen met het jaar 1930 automatisch vervallen. In den tusschentijd zal be- gesteldheid van deze autobus, die zeer veel te wenschen overlietvooral dat gene, wat nauw verband houdt met de stuurinrichting. Er is n.l. gebleken, dat de moeren aan de veerstang los zaten en slechts met koperdraad werden tegengehouden. De autobus is, nadat hij op den wal was gebracht, door de politie in beslag genomen, De stuurinrichting was defect, toen de autobus op de Markt aankwam, bestuurd door den chauffeur v. d. Ven. Deze waarschuwde daarom den eige naar Verpoorten, die toen zelf is gaan rijden met de bedoeling om den auto te repareeren in de garage. Hij heeft echter onderweg zijn autobus vol met passagiers geladen en overbelast. Ver moedelijk moet de veerstang op de tramrails gezakt zijn met het gevolg, dat de wielen zich plotseling omkeerden en in de richting van de Vest reden. De chauffeur moet nog geremd hebben, doch het baatte niet. De chauffeur is aangehouden en in voorarrest gesteld, verdacht van over treding van art. 307 van het wetboek van strafrecht (veroorzaken van dood door schuld). Mishandeling der politie. Zondagavond omstreeks 12 kwam een tweetal jongelieden, die nigszins aangeschoten waren, in luid ruchtige stemming met den trein uit Hilversum aan het Centraalstation te Utrecht aan. Op den Leidschenweg gingen zij een café binnen, gevolgd door den adjunct-inspecteur van politie Telenburg, die met den zelfden trein was medegekomen. De caféhouder wil de ook al omdat het sluitingstijd was hen niet tappen, doch de jongelieden weigerden het café te verlaten, waarom De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Spaar de vogels. Clinge Doorenbos dicht in de Tel. Jongen, als je strakjes buiten In een bosch bent aangeland En je mensch’lijke vernielzucht Sterker wordt dan je verstand, Als je kannibalen-aanleg Zich niet onderdrukken laat. En je onverschrokken, dapper Recht omhoog den boom ingaat. Als je boven bent gekomen Bij het mooie vogelnest Vol met pas geboren vogels, Jongen, doe dan flink je best. Roof de diertjes van hun ouders Als je dat genoegen geeft Zet ze thuis in een klein kooitje (Als ’t gezelschap dan nog leeft). Want, niet waar, mijn dappere jongen Ouder-angsten ken jij niet Jij g’looft niet aan ouder-tranen En aan ouderlijk verdriet. Maar vóórdat j’ een flinken greep [doet In dat vogelhuis vol vreugd, Denk dan eens één oogenblikje Aan je eigen eerste jeugd. Denk dan aan je eigen wiegje Aan je Moeders warmen schoot Aan een reus, die je er af sleurt, Fijn knijpt in zijn ruwen poot, Moordaanslag. Even na het sluitingsuur, half een, is de eigenares van een café aan den Visschersdijk te Rotterdam, plotseling door haar kellner aangevallen. Hij gaf haar een klap tegen het hoofd met de bedoeling haar te verdooven en zich het geld, dat ze juist bezig was te tel len, toe te eigenen. Daar de klap niet hard genoeg aan kwam, bracht hij haar nog drie steken in de rug toe. De toe stand van den getroffene is ernstig. De dader is gevat. Gevaarlijke aardigheden. Te Tilburg wilde een J 7-jarige land- stormer, J. de K., die een geweer met patronen thuis had, een der patronen laten ontploffen. Hij plaatste een der projectielen tusschen den muur en ging het verhitten. Bij de ontploffing die volgde, werd de jongen aan het eene oog zoo ernstig getroffen, dat het ver lies daarvan wordt gevreesd. Motor-ongeiuk. Te Delft is Dinsdagmiddag op den Rotterdamschen weg de twaalfjarige knaap A. Zonneveld bij het oversteken van den weg aangereden door een mo torrijder. Met een dubbele schedelbreuk werd de jongen in zeer ernstigen toe stand naar het gasthuis vervoerd. De be stuurder, die doorreed, is bekend. f Ned. Vereen, voor afschaffing. Uit het jaarverslag van de Nederl. vereen, tot afsch. van alcoholhoudende dranken over 1923 blijkt, zoo zegt de »N. Rt. Ct.< dat de verslechtering der economische omstandigheden ook in haar werk merkbaar is geweesthet aantal afdeelingen steeg met 3, maar het ledental liep van 21.612 tot 21.428 terug. Ook de geschriftverspreiding leed geducht onder de malaise. Het aantal bij de vereen iging aangesloten gemeenteraadsleden onderging eenige wijziging en bedraagt thans 377. On danks de groote vermindering van de Rijkssubsidie, wordt de samenwerking met de overheid in het bizonder met inspectie der Volksgezondheid, geroemd. Vechtpartij. Zondagavond, circa tien uur, ontstond te Tilburg in de Molenstraat een twist tusschen een zekeren van I. en P.. beiden onder invloed van sterken drank. P. trok zijn mes en bracht van I. een 7 cM. lange steekwond toe. Bovendien kreeg van I. een snede aan de rechter hand en werd zijn jas en vest op tal van plaatsen stukgesneden. De getrof fene, die bewusteloos was neergevallen, werd door den geneeskundigen Dienst verbonden. P. is gearresteerd. Rotterdam bij nacht. Reeds lang stond het pand 43 Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag 3 Mei 1924, 's voorm. 11 uur, ten raadhuize aanbesteden het maken van pl.m. 200 M. walbeschoeiing langs de Die pe Dolte. Bestek en teekening zijn ter inzage ter Secretarie en aldaar verkrijgbaar tegen betaling van f 5. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. behandeling per ziekenauto naar de Rijksklinieken vervoerd. De messenheld is de 21-jarige be steller J. W. I. en zijn helper de21-ja- rige kleermaker G. M. v. M. Zij zijn reeds des nachts van hun bed gelicht en naar het politiebureau overgebracht, waar zij een volledige bekentenis heb ben afgelegd, meldt de »Tel.« Ze werden ter beschikking gesteld van de justitie. I. staat niet ongunstig bekend, v. M. daarentegen wel, daar hij reeds betrokken is geweest bij een diefstal met braak. De toestand van den adj.-inspecteur T. is, niettegenstaande het vele bloed verlies, tamelijk goed. Eerlijk Rotterdam. een confectiezaak op de Hoog- is van een werkster een porte- monnaie met f 12 gerold. Van juffrouw B. B., uit Heinlantstraat. is in een damesconfectiezaak op de Hoogstraat een portemonnaie met f25 uit haar mantelzak gerold. Uit de woning van J. D., in de Groote Draaisteeg van Rotterdam, zijn eenige gouden en zilveren sieraden gestolen, Uit Scheveningen is naar Rotterdam werd meermalen door de politie gecon- leerplichtige kinderen voor de bereke- stateerd, dat een zekere J. L. de L., ning van het getal leerkrachten wier een bekende van de politie, zich in het bewuste perceel had gevestigd en er met behulp van een vrouw een nachtkroeg exploiteerde. Dezer dagen, even na halfeen, zag de politie groepjes van 2 en 3 personen naar binnen gaan. De politie nam nu haar maatregelen. De dienstdoende inspec teur sommeerde den houder van de nachtkroeg de deur te openen. Deze deed alle moeite de politie op te houden, maar het hielp hem weinig. Even daarna stapten de politiemannen naar boven. Verschillende personen, 16 mannen en 5 vrouwen van verdachte zeden, waren daar in een zeer luxueus vertrek bijeen. Op den grond waren zware tapijten en tegen den wand dikke gordijnen. Toen de politie binnentrad waren de nachtelijke bezoekers bezig de drinkglaasjes onder een divan, fau teuils enz. weg te moffelen. In kleine groepjes werden de overrompelden meegenomen naar een dichtstbijzijnd politiebureau, waar tegen allen proces verbaal werd opgemaakt. De verlaging der ambtenaars salarissen. Zooals bekend zullen de salarissen van de ambtenaren met ingang van 1 Mei verminderd worden. Het Comité ter behartiging van de algemeene belangen van overheidsper soneel (A. C. O. P.), dit feit bespreken de, besloot aan de drie bij het A. C. O. P. aangesloten organisaties, te weten den Ned. Bond van werklieden in over heidsdienst, den Centr. Ned. Ambte- naarsbond en den Bond van Ned. On derwijzers, te adviseeren den Staat der Nederlanden een proces aan te doen zoodra van een zijner leden de op 1 Juli 1922 genoten wedde wordt vermin- doen van onderzoek naar de technische koopman N. K., die verdacht wordt van den kleermaker T. R., uit de Voorstraat f33 verduisterd te hebben. De koopman D. A. van W., van den Crooswijkschenweg, is door een bewoner van de bophiakade voor f 60 opgelicht. Aangehouden is A. T., die verdacht wordt uit een schoenwinkel op de Hoogstraat een paar schoenen te heb ben gestolen. Van juffrouw E. N., uit de Bloem- straat, is in een winkel op de Gedem- te Botersloot een portemonnaie met f 17 gerold. Een Brabantsch monteur is Dinsdag nacht op straat in de binnenstad door twee vrouwen beroofd van f110. Twee jongens, die zich toegang had den verschaft tot een pakhuis in de Pelikaanstraat, zijn aangehouden. Zij werden in het bezit gevonden van een pak havermout en een pak pudding poeder, uit dat pakhuis gestolen. Op verzoek van den officier van ju stitie is aan boord van het stoomschip Ajax liggende in de Schiehaven aan gehouden de matroos H. H. Hij wordt van diefstal verdacht. In een café op den Schiedamschen dijk is van een vrouw f25 gestolen. In de Tuindersstraat is van den chauffeur P. N., daar woonachtig f 45 gestolen. dige hulp moest worden ingeroepen, loopig verbonden en daarna ter verdere Het water was vuil, wat altijd het ge val is, wegens de kleurstoffen, die in de vest uitloopen. Wellicht zal dit na- deeligen invloed hebben op de licha melijke gesteldheid van de passagiers, speciaal voor hun longen. Verschillende andere passagiers zijn door dit water on wel geworden. Twee kinderen, die onder de menigte waren geraakt, bleken geenerlei letsel te hebben bekomen. De chauffeur A. Verpoorten zelf bleek niet noemenswaard gewond aan han den en gezicht. De publieke belangstelling voor dit ongeval was zeer groot, zoodat de ge meentepolitie voor een moeilijke taak stond. Onder leiding van den commis saris en den burgemeester werd de om geving afgezet, zoodat het reddings- en opruimingswerk vlot van stapel kon oopen. Terstond zorgde de politie te vens voor de noodige auto’s om de slachtoffers naar huis te vervoeren, want jer autobus durfden zij dat niet. Het kostte veel moeite om vehikel uit het water te krijgen. Door de politie werden direct na iet gebeurde foto’s genomen van een en ander, terwijl de commissaris twee deskundigen heeft aangezocht tot het overgebracht de daar aangehouden jaarwedden door het rijk worden ver goed, op de bekende 4 data te tellen. Ook kan in dien gedachtengang be houden blijven de algemeene verplich ting voor de gemeente- en schoolbe sturen om de scholen op het zevende leerjaar in te richten. Een wetsontwerp tot het stellen van regelen betreffende het verleenen van ontslag aan onderwijzeressen van lagere scholen, die in het huwelijk treden is aan de Raad van State ter overweging toegezonden. Auto-ongeluk. Maandagavond omstreeks 7 uur had te Eindhoven een autobus-ongeluk plaats. De autobus van de firma Ver poorten reed tengevolge van een defect aan de stuurinrichting in de vaart. De wagen sloeg om, alle inzittenden, on geveer 20 personen, vielen op en door elkaar en werden met moeite bevrijd. De gehuwde vrouw Canterenberg uit Woensel werd zwaar gewond naar het ziekenhuis vervoerd, waar zij terstond overleed. Voorts werden circa 12 personen, onder wie eenige kinderen, licht gewond, terwijl verschillenden armbreuken be kwamen. De chauffeur A. Verpoorten is licht gewond aan de handen. De auto is totaal vernield. Omtrent dit ontzettende ongeluk verneemt de »Tel.« nog, dat de over ledene vrouw gehuwd was en 41 jaar oud, wonende te Woensel. Zij laat een gezin met negen kinderen na. De vrouw zag er ontzettend uit, toen men haar uit den auto haalde. Zij heeft vrijwel het geheele gewicht van den wagen met passagiers op haar borstkas gekregen. Per brancard is zij van de X i i

Friso nl | 1924 | | pagina 1