Nieuws- en Advertentieblad PEPERMUNT Bij een gasprijs van slechts 9 respectievelijk 8 ct. per M3 kookt iedereen na tuurlijk uitsluitend op gas. ’t Is een van de goedkoopste brand stoffen. Vraagt inlichtingen ten kantore van het Bedrijf. yoof de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. spant u hoon I I Dit nummer bestaat uit 2 bladen. lOók Officieel Gedeelte. ïïwst in redenaar sei fen de V.S. pipermunt. No. 19. ZATERDAG 3 MEI 1924. 50ste Jaargang. t si Ingezonden. Binnenlandsch Nieuws. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Correspondentschap der Arbeidsbemiddeling. Plaatselijk Nieuws Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 dit jaar bedroeg ruim i werd zijn vaartuig door een rukwind gegrepen en sloeg overzij. De melkvaarder W. E. snelde on middellijk met zijn motorboot te hulp, doch van de beide drenkelingen was geen spoor meer te vinden. De vis- schersboot met mast en zeil werd later drijvende aangetroffen. Onmiddellijk werd met dreggen begonnen, doch de lijken werden niet gevonden. Heden Vrijdagmogen was nog geen van de beide lijken gevonden. Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM zullen op Zater dag den 10 Mei a.s. des voormiddags 11 uur ten Gemeentehuize publiek voor den tijd van vijf jaren onder de inge zetenen verpachten Het vischrecht in het Zool. Van de voorwaarden kan kennis wor den genomen ter Secretarie in de ge wone kantooruren, alwaar ook de in- schrijvingsbiljetten worden ingewacht vóór 11 uur in den voormiddag van den dag der verpachting. Workum, den 26 April 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn De Secretaris, A. DE VRIES. Tot plaatsing van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie In uw blad hebben wij reeds kunnen lezen Hij komt 1 Wie? De concertavond van Neerland’s grootsten organist, den heer H. de Vries van Rotterdam. Hieraan behoeft eigenlijk niets te worden toegevoegd immers, goede wijn behoeft geen krans, zegt ’t bekende spreekwoord, doch we meenen toch niet te moeten nalaten eene kleine op wekking te richten tot Workum’s inge zetenen. Dat de echte muziekliefhebbers komen, betwijfelen we nietdoch er zijn dikwijls ook menschen die denken, als er zulk een groot kunstenaar komt, kunnen wij wel thuis blijven, en tegen Het rijksinkomen der Koningin. In verband met het ingaan der sala risvermindering van de rijksambtena- ren op 1 Mei a.s., heeft de Koningin gevolg gegeven aan haar reeds eerder geuite voornemen om een gedeelte van haar rijksinkomen ter beschikking te stellen van de minister van financiën. De Postchèque- en Girodienst. Naar de Tel. verneemt, zou de heer J. Lazonder, directeur van het postkan toor te Rotterdam, in aanmerking ko men voor de benoeming tot directeur van den Postchèque- en Girodienst. De benoeming is reeds geschied en wel met ingang van 5 Mei. De groote kapitaalverliezen na den oorlog. Het finantieel-economisch weekblad >De Kroniek», van Dr. A. Sternheim, geeft een overzicht van het finantieel verloop der groote ondernemingen, die Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird méér üntgean. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. in de jaren 19151920 onder leiding dei banken zijn opgericht of sterk uitge breid. Het overzicht loopt over een totaal van 72 ondernemingen en wel uitslui tend over de grootere. Een zestigtal kleinere ondernemingen, door kleine banken in het leven geroepen, is buiten beschouwing gelaten. Ook zijn cultuur- en Scheepvaartondernemingen niet in het overzicht opgenomen, omdat daar van de resultaten niet voldoende bekend zijn. Het doel der statistiek is, zooals de samensteller het uitdrukt, «aan te geven het resultaat, dat de beroepsleiders van het spaarkapitaal hebben bereikt, dat zijn de bankiers die krachtens hun be roep geacht moeten worden de be kwaamheid te bezitten om in een ge geven tijdvak de belegging in de juiste banen te voeren. Het resultaat is in de hoogste mate bedroevend en geeft een buitengewoon slechten indruk van de bekwaamheid onzer bankleiding. Dr. Sternheim vat het aldus samen «Tegenover de vele mislukkingen staat geen enkel aanwijs baar succes. Hij voegt er aan toe «Onberekenbaar is de energieverspilling die met deze débacle gepaard is gegaan. In de 72 maatschappijen was in to taal 337 millioen gulden aan kapitaal gestoken. Het totale verlies, op dat ka pitaal geleden, bedraagt niet minder dan 305 millioen gulden. Hiervan is reeds 204 millioen openlijk afgeschre ven. Het overige zal uit stille reserves zijn afgeschreven of alsnog afgeschre ven moeten worden. Van de 72 maatschappijen bevinden er zich 19 in likwidatie, terwijl er 7 failliet zijn. Voorts lijden er 22 een kwijnend bestaan zonder kans op divi dend in afzienbaren tijd. Eindelijk zijn er 24 georganiseerd. Bij deze Hoekstra, W. R. de Jong en E. laatste 24 zijn van het oorspronkelijk kapitaal van tezamen 141 millioen 102 millioen als verloren te beschouwen. De grootste verliezen zijn geleden door Furness Stokvis (46 millioen), de kaarsenfabriek «Gouda” (7 millioen), Insulinde Oliefabriek (40 millioen), van der Kuy en van der Ree’s Machinefa brieken (51/2 millioen), United Java Oil- Mills (5.2 millioen), Vereenigde Kon- servenfabrieken (S1^ millioen), Veree nigde Hollandsche Sigarenfabrieken (6 millioen), Vereenigde Touwfabrieken (71/2 millioen), Compania Mercantil Ar gentina (28x/2 millioen), Handelmaat schappij Transoceana (6 millioen), Hol landsche Transatlantische Handelsver- eeniging (6.2 millioen), Indische Han- dels-Cy. (9 millioen), Manders Seeman en Co. (6 millioen), S. L. van Nierop en Co. (13 millioen), W. Kallis’ Bag- germaatschappij (12 millioen), Tabaks unie Philips (10 millioen). Men ziet, zegt «Het Volk«, dat de Koninklijke Hollandsche Lloyd hier nog niet eens bij is, zoomin als de Hol- land-Amerika-Lijn. Immers, de scheep- verhooging der vaartondernemingen zijn niet in het gooien, naar binnen en eischten sterke ve^e te moeten trekken in dit geval, drank. Er ontstond twist, waarbij de boer eenige sneden over een zijner armen kreeg, terwijl de knecht zeer ernstig in de lies werd getroffen. De politie stelt een nauwgezet onderzoek in. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- j nement belangrijk lager. M*» Aangezien nog steeds blijkt, dat van het bureau der arbeidsbemiddeling on voldoende gebruik wordt gemaakt en arbeiders dikwijls zonder werk zijn, ter wijl in hun vak hier of elders werkne mers worden gevraagd, wordt nogmaals onder de aandacht van werklooze ar beiders gebracht, dat het wenschelijk is, dat zij zich steeds aanmelden bij den correspondent der Arbeidsmidde- ling, R. de Jong, (dagelijks te spre ken op ’t stadshuis van 1P/S121/, uur). Ook werkgevers, die arbeiders zoeken, maken te weinig gebruik van deze nuttige instelling, zoodat ook hun ne medewerking in deze aangelegen heid wordt gevraagd. Klachten over de werking der Ar beidsbemiddeling kunnen steeds wor den ingebracht bij een der leden van de Commissie van toezicht, welke Com missie buiten na te noemen Voorzitter en Secretaris bestaat uit de heeren G. T. IJdema. De Commissie van toezicht op het Correspondentschap der Arbeidsbe middeling te Workum, A, WAGENAAR Azn, Voorzitter. R. R. VEENSTRA, Secretaris. bij enorme tabaksprijzen is voor we- derverkoopers een uitne mend adres voor gj-jtreil het van ouds overal bekende en soliede adres Tl «OM F* Sneek. omdat de orgelconcerten van dezen be gaafden heer de Vries steeds druk be zocht worden door menschen uit alle rangen en standen der maatschappij een bewijs, dat er ook voordeeenvou- digen, de minder muzikaal ontwikkelden, valt te genieten. Verder dient vermeld dat de heer de Vries hier niet komt om met een groot honorarium uit Workum te vertrekken, zooals zulk een artist ongetwijfeld toe komt, doch in de eerste plaats om te voldoen aan de uitnoodiging van en kele kennissen, om Workum van zijne heerlijke kunstenaarsgaven te doen ge nieten. De welwillendheid van den heer de Vries muet toch op hoogen prijs worden gesteld. Laten wij Workumer muziekliefhebbers onzen dank toonen door allen Woensdagavond 14 Mei a.s. in de Herv. Kerk te zijn, en anderen op te wekken, dit ongetwijfeld schoon concert, dat ons allicht niet spoedig weer zal worden aangeboden, tegen zoo geringe kosten, bij te wonen. Dat de heer de Vries om zijn groote verdiensten ter gelegenheid van zijn 25 jarig jubileum 't vorige jaar door onze regeering bij monde van Z. Ex. Minister Dr. de Visser is gehuldigd en hem de «Ridder in de Oranje Nassau is aangeboden en dat de heer de Vries de orde Officier d’ Academie des Beaux-Arts (Frankrijk) bezit, bewijst de waardeering die hem van alle zijden, zelfs uit ’t buitenland ten deel valt. Het concert zal een uur duren. Laat men zich zooveel mogelijk tijdig van kaarten voorzien. ’t Bestuur van 't Orkest «Ceacilia». Kaarten a 30 cents verkrijgbaar in Sigarenmagazijn A. Zeijlstra Hz. WORKUM 25 April ’24. In dejaar- lijksche ledenvergadering van de Boaz- bank alhier, welke heden in de bewaar school werd gehouden, bracht de kas- sier-boekh. verslag uit over ’t boekjaar 1923. De omzet over D/j millioen. Het aantal spaarders was met 100 vermeerderd, en was op 31 Dec. ge stegen tot 596. Voor 110 personen was een deposito rekening aangelegd bovendien hadden 90 zakenlui een Rek, courant geopend Ongeveer f270.000.was op de Bank belegd. Van de accountant, den Heer M. Kramer te Leeuwarden, was een zeer gunstig rapport ter tafel, terwijl de Heer B. IJ. Wielinga namens controle commissie en Raad van Toezicht mee deelde, dat de boekhouding keurig in orde was en dat alle credieten in rui me mate gedekt waren. De Heeren D. Faber en B. IJ. Wie linga werden beide herkozen resp. in Bestuur en Raad van Toezicht. De debet-rente voor Rek. courant- houders werd met verhoogd. De reductie voor het lidmaatschap blijft gehandhaafd. Het dividend werd vastgesteld op 10 vanaf heden betaalbaar. De gezellige vergadering onder voor zitterschap van een Heer J. T. de Jong werd door den Heer S. S. Hobma met dankzegging gesloten, De visscher F. Buma, uit het naburige Oudega (W.) was Zaterdag avond, vergezeld van den 15-jarigen H. P., naar de Brekken vertrokken, om zijne netten in te halen. Daar gekomen, Veranderde tijden. Een ook in het buitenland zeer be kende Nederlandsche industrie, de Kon. Stearine Kaarsenfabriek te Gouda, gaat het in de laatste jaren allesbehalve voor den wind. Er is zelfs kans, dat ’t be drijf mettertijd wordt opgeheven, 't Be- drijfsjaar 1923 leverde een nadeelig saldo op van f 498.704. Een jaar te voren was er ook al een tekort van bijna een half millioen. De oorzaak van dezen achteruitgang is in de eerste plaats de lage valuta, waartegen niet te concurreeren is De afzet van kaarsen in ’t buitenland werd daardoor sterk verminderd, 't Binnen landsch debiet werd door de toenemen de electrificatie eveneens ingekrom pen. De directie heeft zich dan ook al de vraag gesteld, of het bedrijf op den duur, bij de zeer bijzondere ontwikke ling van andere verlichtingswijzen, nog een toekomst waarborgt. Dit jaar wordt geen dividend uitge keerd. Ergerlijke dierenmishandeling. In de Wagenaarstraat te Amsterdam waren in den avond van 23 Dec. j.l. twee herdershonden aan ’t vechten. De eigenaar zag het en probeerde de honden uiteen te jagen. Dit gelukte hem niethij greep daarna den eenen hond met de voorpooten van den grond en liet hem door zijn eigen hond bij ten. Een broer van den eigenaar, een leerling-machinist, kwam een handje helpen en trapte het arme dier op er gerlijke wijze. Toen de beulen hun werk hadden volbracht namen ze den halfdooden hond op en gooiden hem in den win kel waar hij thuis'hoorde. „Nou stikt-ie den moord wel,” riep de broer, en inderdaad stierf de hond tengevolge van de schandelijke mishan deling. De leerling-machinist beroemde zich er later nog op, dat zijn Amerikaansche puntschoenen degelijk werk hadden ver richt. De beide broeders stonden terecht voor de Vierde Kamer der Amsterdam- sche rechtbank. De veearts, die de sectie op den gestorven hond had ver richt, verklaarde, dat hij nog nooit er ger vorm van dierenmishandeling had ontmoet. De officier van justitie eischte tegen ieder der bekl. twee maanden ge vangenisstraf. overzicht opgenomen. De bankinstellingen, die de aller grootste verliezen leden, zijn de Neder landsche Handels-Maatschappij (27.9 millioen), de Bank-Associatie (16 milli oen), Marx en Co.’s Bank, die haar totale kapitaal en reserve verloor 14’/2 millioen), de Nederlandsch-Indische Handelsbank (38.8 millioen), de Hol landsche Rank voor Zuid-Amerika (211/ millioen). Maar ook alle overige groote en kleine banken leden zeer belangrij ke verliezen. Hoe twee inbrekers gesnapt werden. In de Amsterdamsche Pijp werden den laatsten tijd meer dan eens kleine inbraakjes gepleegd. Vooral op de winkels hadden de inbrekers het voor zien. Op toevallige wijze kwam het de po litie ter oore, dat er ingebroken zou worden bij den filiaalhouder in gedis tilleerd, den heer van Leeuwen, wiens winkel gevestigd is in de Pijp. Van Leeuwen werd op de hoogte gebracht en hij bedacht een plannetje, dat schitterend slaagde. Twee van zijn buurlui zouden n.l. wanneer de familie van Leeuwen het huis verliet, een oogje in ’t zeil houden. De eene buurman deed dit door middel van een spionnetje. Des avonds verliet de filiaalhouder met zijn echtgenoote het huis. De buurlui, die op hun post waren, be merkten, dat het echtpaar door twee mannen gevolgd werd. Eenigen tijd later keerde het tweetal, nu vergezeld van een wielrijder terug. En de spionneerende buren zagen, hoe een der mannen ongemerkt voor de voorbijgangers de deur opensloot. Daarna gingen twee van de drie snel naar binnen. Toen was het oogenblik van hande lend optreden voor de buren aange broken. Een hunner posteerde zich voor den winkel, terwijl de andere de politie opbelde. Een geheel detachement politie-agen- ten arriveerde. Via het aangrenzende huis bereikte men den achterkant van den winkel en drong de slaapkamer van het echtpaar van Leeuwen binnen. In het schijnsel van een zaklantaarn zag men de insluipers, die op den rand van het bed zaten en on middellijk aan het bevel «handen op« gehoor zaamden. Nadat de beide inbrekers, de derde was verdwenen, naar het politiebureau waren overgebracht, inspecteerde men nog eens de woning. De laden van het buffet waren opengebroken. Het gestolen geld hadden de dieven, toen de politie naderde, snel verstopt. Ook hadden ze zich te goed willen doen aan een paar flesschen advocaat, die vermoedelijk op den goeden afloop zouden geledigd worden. Regeering en middenstand. Bij de pas opgerichte Vereeniging van Kamers van Koophandel is een adres ingekomen van belanghebbenden, waarin belangstelling wordt gevraagd voor het middenstandscrediet, in ’t bij zonder voor de kleine voorschotnemers. In het adres wordt verzocht alle Ka mers van Koophandel op deze kwestie opmerkzaam te maken. De regeeringshulp aan den midden stand, zeggen adressanten, is even nood zakelijk als aan grootbedrijven. De re geering mag niet partij kiezen in één richting, is verder hun oordeel. In verband hiermede wordt verwezen naar een belangrijke verklaring van den minister van Financiën in de me morie van toelichting op het ontwerp tot steunverleening aan de Hanzeban- ken. Gevaarlijke bruiloftsgasten. Bij den veehouder A. Nijmeijer te Meppel vierde men bruiloft. Op een gegeven oogenblik drongen acht boe renknechten, die zich vermomd had den door hun jassen over ’t hoofd te deze onjuiste gedachte meeneii wij te B»»»» B***»»»»»**-a.***-i-***»»»»»^i A

Friso nl | 1924 | | pagina 1