Advertentieblad Nieuws- en Niemand denkt eraan Paardenmarkt Pepermunt TROMP, Sneek voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz, de wijn woor eiken stand PINDAS f I I Hwet in rodenoar sei fen de V.S. pipennmit Ook nu No. 20. ZATERDAG 10 MEI 1924. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte, Binnenlandsch Nieuws. Adverteeren in Friso heeft succes. te WORKDM op Maandag den 26 Mei '24 t IS IS -Q IEN MAEIJE. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. per flesch f 1,25 WIJNHANDEL Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 stormachtig bij den huidigen gasprijs n.l. 9 a 8 et. per Ms nog op andere wijze te koken of bakken dan met gas. Vraagt inlichtingen ten kantore van het Bedrijf. Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Rureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam voor Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. Hja woll’ net mear det falske leuzen Oer dea en libben trochslag jaen, Hja wegerje yn Godesnamme, Hjar evenminsken dea to slaen. Hja woll’ it foar hjar bern net ha, Det eak hjar each de skand’ oanskóget, Ho strakjes, grousommer as ea, Wer ’t oarlochsfjür omhegens lóget. Hja binn’ de grouwel net forgetten It lyen det de oarloch brocht, Eak net, ho elts derfen de skild, Bij oaren, bij him seis net socht. En mank it lofliet fen ’e fügels Klinkt eak de sang fen ’t minskebern, Det mient ’t lemieren fen ’e dage Fen ’n nije bliider tiid to sjen. It jonge libben, dat bij ’t winter En lange bange tiid oernachtte, Det yn de kalde tsjustre groun, Op 't kommen fen ’e dage wachte. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. It is er wer, it maitiids-wünder, Troch winterstoarm forslein, forklomme, Wirdt bij it bliere foarjiers Ijochtsjen De wrald to wekker üt hjar slomme. staat onder voort durende controle en is dus geheel zuiver I Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird meerüntgean. Hja woll’ net langer stymjend wachtsje Op oaren om hjar foar to gean, Lans ‘t paed, det moeisum, faek en [swier Dochs frede jout, it heechste lean. St. M. terwijl de tabaksprijzen omhoog gingen, namen wij tijdig onze maatregelen, en hebben voor weder- verkoopers schitterende aanbiedingen in SIGAREN van uitsluitend eerste kwaliteiten en ongepoederd Sigaretten vele nieuwe soorten. Bekend en vertrouwd adres. I Tot plaatsing van It teare bloeisel, d’ earste blêdsjes, It sêfte grien fen mied’ en finne, Riist skrüten üt de wintersliep, Fol langstme nei de foarjierssinne. En alle fügels sjonge, en roppe Hjar wolkom oan de nije tiid, Dij fiedsel bringt foar allegear En rêst en lok nei swiere striid. heeft uitgehaald. Ondervraagd over het geringe bedrag, dat hij nog bij zich had, zei hij dat men in Venlo hem f 50 ontstolen had. De tijdregeling. De vragenlijst, die door de Tijdcom- missie is toegezonden aan verschillende organisaties, vereenigingen, bonden, enz. is als volgt samengesteld la. Hebt gij bezwaren tegen den zo mertijd, zooals deze sedert enkele jaren werd ingevoerd en zoo ja, op welke gronden berusten deze bezwaren lb. Zijn naar uw oordeel aan de in voering van den zomertijd in vraag la bedoeld, voordeelen, van welken aard dan ook, verbonden, die naar uwe mee- ning de handhaving wenschelijk maken Zoo ja, welke zijn deze 2a. Gelden uw bezwaren tegen in voering van den zomertijd in gelijke mate, onverschillig over welk tijdvak, tusschen 1 April en 1 October van ie der jaar die invoering werd bepaald Of zou het stellen van een korteren termijn voor die invoering leiden tot opheffing, geheel of gedeeltelijk, van uw bezwaren 2b. Gelden de naar uw meeniug aan den zomertijd verbonden voordeelen in gelijke mate, onverschillig over welk tijdvak, tusschen 1 April en J October van ieder jaar, die invoering wordt bepaald Of zou het stellen van een korteren termijn voor die invoering lei den tot vermeerdering of vermindering van die voordeelen Zoo ja, in hoe verre 3a. Indien gij bezwaren hebt tegen de invoering van den zomertijd op den tegenwoordigen voet, zou het dan wel licht naar uwe meening wenschelijk zijn, althans minder aan bezwaren on derhevig, indien de wettelijke tijd ge durende het geheele jaar vervroegd werd met minder dan een uur, b.v. 40 hiers gezonden te hebben, hoe het zij, minuten. (Midden-Europeesche tijd). 3b. Indien gij invoering van den zomertijd, zooals die thans geldt, wen schelijk acht, zouden de daaiaan naar uw oordeel verbonden voordeelen ge heel of gedeeltelijk vervallen, indien gehandeld werd als aan het slot van vraag 3 a is gegeven 4. Wat is uw oordeel omtrent in voering van den Midden-Europeeschen tijd als bedoeld in vraag 3 alleen ge durende de zomermaanden (Op den voet van den tegenwoordigen zomertijd). 5. Zou het bij invoering van den Midden-Europeeschen tijd als in vraag 4 aangegeven wenschelijk zijn daarmee gepaard te doen gaan het verlaten van den tijd gedurende de wintermaanden met b.v. 20 minuten (West-Europeesche tijd 6. Hebt gij buiten het in bovenstaande vragen behandelde nog bijzondere ge zichtspunten omtrent invoering van een wettelijken tijd, die aan geopperde bezwaren tegemoet komen en daartegen over voordeelen bieden als aan den tegenwoordigen zomertijd zijn ver bonden Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post J 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- J derdagsavonds, uitgez. familieber. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement. belangrijk lager. en juist daarom zoo bij zonder geschikt voor Bruiloften en Partijen Bij hoeveelheden belang rijke korting. Onaangebroken flesschen worden terug genomen. nu Electrisch gebrand, eiken dag versch, scherp concurreerend bij TROMP, Sneek van financiën voor oogen om in de toekomst te voorkomen de dupliceering van ambtenaren voor verschillende in aard en wezen overeenkomende takken van staatsdienst. Het komt thans toch voor, dat dergelijke soortgelijke dienst takken een afzonderlijk bestaan hebben en dus elk afzonderlijke ambtenaren vereischen, welke, naar de regeering vermeent, door een reorganisatie in bovenbedoelden zin kunnen gemist worden. Middel tegen mond- en klauwzeer. De heer J. J. Meier, dierenarts te Breda, vertelt in de N. Rt. Ct., dat hij een stof gevonden heeft als middel te gen mond- en klauwzeer, welk middel met succes beproefd is op het vee van 23 eigenaren. De gebruikte stof heeft, zegt de schrijver, de volgende eigen schappen, welke voor de practijk van het grootste gewicht zijn. 1ste. Indien het serum in het incuba- tietijdperk (d.i. een periode kort na het binnendringen van de smetstof in het lichaam) onderhuids wordt ingespoten, dan wordt het besmette dier onvatbaar. 2de. Indien de werking van de smet stof te ver is gevorderd, dan wordt door aanwending van het middel de ziekte veel lichter van verloop dan gewoonlijk. De heer Meier acht exploitatie van het middel door hem zelf als zgn. ge- heimmiddel een onwetenschappelijk en onmaatschappelijk standpunt, en daar om bood hij de regeering publicatie aan. Een navolgenswaardig voorbeeld. Onder kinderen van de lagere scholen te Bussum is een club voor vogelbe scherming opgericht »De Merelge naamd, die reeds 70 leden telt. Bij toetreding beloven de kinderen geen nesten te verstoren of, toe te laten dat anderen dit doen. De liefde tot de natuur en kennis van het vogelleven wordt aangewakkerd door clubwandelingen door bosch, hei en langs de plassen. Zaterdag werd een tocht gemaakt naar het Naardermeer, onder leiding van den heer Drijver uit Amsterdam. Een onderwijzeres, mej. Redemagni, is de oprichtster en de ziel van de club. Moord. Eenige jongens te Nieuw Vennep konden het niet verdragen dat een timmermansknecht met een meisje liep. Meermalen hadden zij hem gewaar schuwd deze in hun oog verkeerde handeling niet voort te zetten. Zondag avond verscheen bij weer op den Hoofdweg met het meisje gevolgd door de jongens, die er nu een eind aan wilden maken en een vechtpartij uit lokten. Nadat eenige klappen waren gevallen trok de timmermansknecht zijn mes en stak daarmede den 17-ja- rigen P. Tates in de hartstreek. De long werd doorboord en de jongen zakte ineen. De geneesheer constateerde den dood. De politie was spoedig ter plaatse om een onderzoek in te stellen. Behalve de dader werden nog drie jongelieden en het meisje gearresteerd en naar Hoofddorp overgebracht. Dubbele moord. In den nacht van Zoudag op Maan dag heeft in de buurtschap Woezik onder de gemeente Wijchen een dub} bele moord plaats gehad. Aan een bin nenweg in deze buurtschap wonen de 75-jarige landbouwer W. Willems en en diens 65-jarige zuster Trui. Hoewel reeds bejaarde menschen, waren zij nog gewoon eiken morgen zeer vroeg aan het werk te gaan op hun kleine boer- en ral zweeft daarbij den minister koeien hielden. Toen Maandagmorgen vastgesteld. Het verdere onderzoek bevestigde het feit, dat de man met een hamer op een gewelddadige wijze is dood geslagen de schedel was geheel open. Ook de vrouw is op deze wijze om het leven gebracht. Het sectie-onderzoek werd door dr. Hulst, uit Leiden ver richt. Twee verdachten zijn aangehouden, die betrokken zijn geweest bij een Zondag te Alverna bij Wijchen plaats gehad hebbende vechtpartij. Een hun ner had tal van bloedvlekken op zijn kleeren. Hij heeft echter nog niet bekend. De hamer waarmede de moord is gepleegd, is in een put gevonden. Het justitieel onderzoek leidt in de richting, dat personen uit Wijchen de daders zijn. De vermoedelijke daders van den dubbelen moord te Wijchen zijn gear resteerd. Eerst werd de hand gelegd op ‘een zeer ongunstig bekend staanden 25-ja- rigen jongeman Kees van den Broek, die met twee andere personen in den moordnacht bij de woning van den ver moorden Willems was gezien. Later is ook zijn jongere broer Piet aangehou den. Beiden staan bekend als dronken- lappen en vechtersbazen. De derde persoon, die verdacht werd, was een zwerver, zekere Van Munster Hij was kort geleden uit de gevangenis ontslagen, waar hij wegens broeder moord 3% jaar uit zat. Ook zou hij ge zien zijn met bebloede handen. Al wat politie was werd in den bree- den omtrek aan ’t werk gezet om hem te zoeken, en ten slotte gelukte het den rijks veld wachters om hem in de buurt van Woezik te arresteeren De aanwij zingen tegen van Munster moeten zeer sterk zijn. Een veelbelovend jongetje. De gemeente Heerlen had zich door den groothandelaar N. te Aken school schriften laten leveren. N. schijnt nu meer geleverd te hebben dan aanvan kelijk bepaald was of minder goede ca- Nieuwe bezuinigingscommissie. De regeering overweegt naar ’t Corr.- bureau meldt, de instelling van een interdepartementale Commissie, samen te stellen uit ambtenaren der verschil lende departementen van algemeen be stuur, die een leidinggevende functie uitoefenen, aan welke commissie de opdracht zou worden verstrekt nog eens grondig na te gaan de mogelijkheid en uitvoerbaarheid van eene tot flinke vereenvoudiging en bezuiniging lei dende reorganisatie van den staatsdienst, derij, waar zij wat kippen, varkens zesduizend stuks werden niet betaalden stonden ter beschikking van den papier handelaar. Toen dan ook eenige dagen geleden het 14-jarige zoontje van den heer N. kwam om de schriften voor pa terug te halen, gaf men ze hem grif roedeken in verschillende porties haalde hij ze af. Intusschen is echter thans gebleken, zegt de >Tel.< dat het ventje heelemaal geen opdracht van zijn vader gekregen had hiervoor. Het was weggeloopen en had na de schriften in ontvangst te hebben genomen deze weder in klei ne partijen aan winkeliers, scholen en particulieren verkocht. Toen een verzoek om aanhouding kwam liet hij zich op een zusterschool, waar hij ’n partijtje aan den man zou brengen niet meer zien. Zoodra men in het hotel C. waar hij overnachtte, de deur af sloot van zijn slaapkamer en de politie hem trachtte te arresteeren, vluchtte hij over het dak. In Heerlerheide wist hij nog even f 150.van iemand te stelen, waarna de politie zijn spoor bijster werd. In Arcen waar hij, zooals hij later vertelde, op weg was naar Rotterdam om een schip te krijgen, uit de tram stapte, werd hij tenslotte geknipt. Men vreest dat hij nog meer boef jesstreken tegen acht uur de vensters van het huisje nog gesloten waren, zijn de bu ren gaan kijken en toen zij geen ant woord kregen, waarschuwden zij on middellijk den burgemeester. Deze stel de met de politie een onderzoek in, waaruit bleek, dat de vrouw en de man vermoord waren. De vrouw lag dood in de keuken, de man in een kamertje boven de kelder, met een groot gat in het achterhoofd. De vrouw had zeer bloedende wonden. De dader moet het huis zijn binnen gekomen aan den voor kant door een raampje boven de kel der. De politie heeft onmiddellijk den om trek van het huisje afgezet in afwach ting van de komst van de justitie. Het was bekend, dat de oude menschen die steeds zuinig nebben geleefd, niet geheel onbemiddeld waren. Of de da ders buit hebben gevonden is nog niet bekend. De vermoorden wooncLen geheel alleen. Zij hadden geen knecht en deden al het werk op de boerderij zelf. De man was in nachtgewaad en zijn zuster eveneens. Zij had echter klom pen aan, zoodat de daders schijnbaar eerst den ouden man hebben aange vallen en deze om hulp heeft geroe pen. De vrouw zal toen zijn opgestaan met het doel, haar broer te hulp te komen. Haar nachtkleeren waren geheel verscheurd en in de kamer werd een stuk van een omgevallen petroleum lamp gevonden. Het schijnt, dat de slagen zijn toegebracht met een scherp voorwerp, vermoedelijk met een stuk ijzer of iets dergelijks. Het parket uit Arnhem wordt elk oogenblik verwacht. Op het erf rondom het huisje is na bij de waterput een kaars gevonden. Overigens werden er geen direct aan wijzingen ontdekt, De oude menschen hebben geruimen tijd geleden hun grond verkocht om van de opbrengst te kunnen leven. Het schijnt dat dit bekend is gewor aan iemand, die er niet tegen op zag, door moord in het bezit van dit geld te stellen. Het lijkt wel, alsof het misdrijf is voorbereid. Ongeveer veertien dagen geleden toch zijn de waakhond van Willems en die van zijn buurman dood- gevonden. Een zekere v. d, B. uit Wijchen is onder verdenking gearresteerd, doch bijna onmiddellijk weer in vrijheid ge steld, daar is komen vast te staan, dat hij met het gebeurde niets uitstaande heeft. De laatste dagen zijn in het dorp geen vreemde personen opgemerkt. De justitie te Arnhem is Maandag middag ter plaatse geweest voor een onderzoek. Uitgemaakt werd, dat een kist was opengebroken. Of daaruit iets ontvreemd is, kon nog niet worden Hja scill’ yn bliide wyldsang nou It bitter winterleed forjitte En gean betrouend, sünder soarch, De moaije simmertiid to mjitte. Cultura Pu OfQ "O “f CO co G cr P "1 s» Cf® ISO. J.H. de Groot.

Friso nl | 1924 | | pagina 1