Nieuws- en Advertentieblad Pepermunt is in waarheid een versnap ering bij koude of warmte 'SS SM voor de Gemeenten Workum, Rem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. t |Ben groot stuk Indien U denkt ïïwst in redenaar sei fen de V.S. pipermunt. Grootst Snbeid No. 27. ZATERDAG 28 JUNI 1924 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Adverteert in Friso”. TROMP, Sneek. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM. - Binnenlandseh Nieuws. TROMP, Sneek. van Adv. en Reclames voor Handel, Nijverheid voor laan. Er was de politie n.l. meegedeeld Het echtpaar Gr. heeft een gehuw de dochter en een 14-jarige zoon, die in Leeuwarden ter school gaat, en te 5 uur thuiskwam. Gelukkig had men hen voorbereid. N. Sn. Ct. Er bevonden zich in den wagen drie anderen resp, 3, 8 en 10 jaar. De jongste, het driejarige meisje, was met een riem zoodanig aan een stoel ge bonden, dat het alleen kon staan en cnielen. Tot plaatsing van en Geldwezen buiten de prov. Friesland is uitsluitend gemachtigd het Alg. Adv.-Bureau D. Y. ALTA, Warmoesstr, 76-78, Amsterdam Friesland Filiaal D. Y. ALTA te Leeuwarden, Ruiterskwartier 85 Tel. Intercomm. 1114. voor weinig geld BANANEN 5 Burgemeester en Wethouders der Gemeente WORKUM Gelet op een ontvangen advies van den Directeur van den Keuringsdienst voor Waren voor het Keuringsgebied Friesland brengen ter kennis der ingezetenen, dat wegens het veelvuldig voorkomen van mond- en klauwzeer onder het vee, het raadzaam is om de melk on middellijk na ontvangst goed door te koken. Workum, den 27 Juni 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. de VRIES. Een fijn paar. Dinsdagmorgen heeft de commissaris van politie te Haarlem de volgende mededeelingen gegeven betreffende P. C. R. en R. J. B. te Haarlem, betrok ken bij het vervalschen van postwissels De beschuldigden zijn aan de justitie voorgeleid en ingesloten in het huis van bewaring. Uit het verder ingestel de onderzoek bleek, dat R. zich bo vendien schuldig gemaakt aan verdui stering van ongeveer f 460 ten nadeele van de geliquideerde bouwvereeniging >Vesta<, waarvan R. president-commis- saris was, en welke gelden onder zich had om ze onder de verschillende le- Treinroof. Zaterdagmorgen arriveerde uit 's- Gravenhage in een coupé derde klas te Haarlem de 4 5-jarige A. van R., bouwkundige, wonende te ’s-Gravenhage Gedurende de reis naar Haarlem be vonden zich in zijn gezelschap twee andere personen. De heer van R. lijdt juist 50 jaar was geworden, aan toevallen en is dan ook gedeelte- lijk zijn bewustzijn kwijt. Vermoedelijk heeft hij ook in den trein een toeval gekregen, want hij herinnert zich niet meer, dat de trein in Leiden en Voge- tering van een schrijfmachine ten na deele van de firma Fles en Co., en de verduistering van plm. f 450 ten nadeele van een inwoner van Schoten voor wien R. een huis had verkocht R. en B. hadden tenslotte een mooi plannetje in elkaar gezet, dat de politie even eens ter oore kwam. In Marken-Binnen woonden een paar oudjes, R. en B. dachten die menschen met chloroform te bedwelmen en ze van hun kapitaaltje te berooven. Door middel van een valsch recept, dat ten name van een Haarlemsch geneesheer stond, hebben zij uit een apotheek te Amsterdam chloroform weten te bemachtigen, Reeds eenige malen hebben zij de oude menschen een bezoek gebracht en R. had zich daarbij uitgegeven als deurwaarder, B. was de bediende. De heeren lieten de oude menschen een valschelijk opgemaakte dagvaarding tee- kenen, waarin hun het te weinig be talen van belasting werd ten laste ge legd. Zoo wonnen zij langzamerhand hun verbouwen. Zij kregen verschillen de belastingaanslagen van vorige jaren en van dit jaar ter inzage. Tenslotte brachten zij hun plan niet tot uitvoer omdat zij meenden, dat er te weinig contanten in huis waren. Een woekeraarster. Een kaartlegster uit den Van Ostade- straat te Amsterdam hield zich, behalve met het ontsluieren van toekomst-ge- heirnen, ook bezig met woeker-leeningen. Zoo leende zij aan een juffrouw uit de Sarphatistraat f 800 tegen een rente van f200 per maand of wel 300 pet. rente 's jaars. Drie maanden lang be taalde de juffrouw telkens f200 rente. Daarop verscheen de woekeraarster ten harent, zeggende »Mijn geldschieter maakt ’t mij lastig, hij wil zijn geld terug hebben, u wilt wel zoo vriendelijk zijn, mij de f800 terug te betalen plus nog f 200 ver schuldigde rente. Slechts door zich te beroepen op den geldschieter van de kaartlegster wist de juffrouw uit de Sarphatistraat aan dezen eisch te ontkomen. Maar de kaartleg ster was daardoor zoo woedend, dat zij den heer met een pianokruk het hoofd te bloeden sloeg. Voor dit laatste feit werd zij veroor deeld tot f 10 boete. Haar woekeraars praktijk scheen, helaas, niet strafbaar te zijn. ogelijke verschei- lenzang stopte. Toen de heer van R., courante nadat zij in Vogelenzang stil hadden gestaan, bijkwam ontdekte hij, dat hij beroofd was van een gouden horloge met gebrand zilveren ketting. De heer van R., die bij zijn aankomst te Haar lem nog niet geheel helder was, heeft toch nog aan den overgebleven mede passagiers gevraagd, of deze gedurende de reis niets gemerkt had. Deze passa gier beweerde, dat v. R. het horloge in een zijzak had gestoken. Nauwelijks stond de trein in Haarlem stil, of deze zegsman maakte zich uit de voeten. Vermoedelijk was de andere mederei- ziger al te Vogelenzang uitgestapt. De Zuiderzeewerken. Omtrent de afsluiting van het Amstel- diep (tusschen Wieringen en Ewijck- sluis) meldt ’t Hbl. nader dat de werk zaamheden thans zoover gevorderd zijn, dat de afstand tusschen de twee dijksge- deelten (men is van weerszijden begon nen den dijk te bouwen) nog slechts 400 meter bedraagt. Dit is intusschen geen bevaarbare doorruimte meer. Wat toch is het ge val Door de vernauwing is de stroom zeer sterk geworden, zoo sterk dat men de modderbakken benoodigd voor ’t werk, met twee sleepbooten er vóór moet opsleependaar behoeft men zich ook niet over te verwonderen, als men weet, dat in de doorruimte dik- een val staat van 40 c.M. Geladen schepen gaan reeds beoos ten het eiland om, en ook de beurtschip per van Wieringen naar Den Helder die vroeger door het Amsteldiep voer de haven te De Haukes af. vaart uu van de haven te Den Oever. Voor de kleine visschersschuiten is 't reeds afgedaan. Immers, zij moesten hun vischveld benoorden Wieringen zoeken, doch waar ’t niet meer moge lijk is zonder gevaar door »hetgat« te gaan, hebben zij hun vaartuigen moe ten opleggen, in de hoop, dat er wel licht een kooper uit andere oorden er hun zal afhelpen. Eigenaardig is, dat, terwijl ’t vroeger tusschen de wisseling van ebbe en vloed in 't Amsteldiep soms 30 minu ten stilstaand water was, dit thans geen 5 minuten meer duurt. Zoo ge beurt het dat een schipper, die op eigen risico toch waagt door de door ruimte te varen naar hij denkt vóór stroom, eensklaps den stroom tegen zich krijgt en hij rechtsomkeert moet maken. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. zich een gaskachel aan te schaf fen, wacht dan niet te lang. jen te verdeelen. Verder aan verduis- Bij kil of vochtig weer in den zomer is het een genot. Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. Pensioen tegen wil en dank. Men schrijft uit Friesland aan het N. van het N. Dat de pensioenraad soms bijzonder roojaal zelfs voor een dorpsschoolmees ter kan zijn, blijkt in een plattelands gemeente. Het lijkt ongelooflijk, en toch staan wij voor de waarheid in. Voor ongeveer 10 jaar werd in die gemeente het hoofd eener openbaie lagere school op pensioen gesteld we gens lichamelijke ongeschiktheid. Een paar jaar daarna was hij weer hersteld en werd in dezelfde gemeente nu in een ander dorp weer be noemd tot hoofd der openbare school. Op den bepaalden datum kwam zijn mandaat voor uitbetaling van pensioen De man meende daarop nu niet meer recht te hebben, doch de pensioenraad bleek van een ander gevoelen. Eens pensioen, blijft pensioen. En toen de 40 pCt. bijslag kwam, werd ook aan den betrokkene dezen toegekend. Bovendien maakte dit schoolhoofd de verhooging der onderwijzerssalaris- sen mede, zoodat deze opvoeder der jeugd in een klein dorpje boven zijn salaris van pl.m. 3000 gld. nog altijd uitgekeerd krijgt zijn pensioen pl.m. 40 pCt. toeslag. Een cadeautje, waarop de man niet gerekend had en dat ’s Rijks kas op eenige duizenden guldens komt te staan. De man kan toch niet weigeren, nu de Pensioenraad beschikte dat de man recht had op zijn pensioen, ofschoon hij weer in dezelfde functie in dezelfde gemeente werkzaam was, tegen een vrij wat hooger salaris. Het recht moet zijn loop hebben en het gepensioneerde in actieven dienst zijnde schoolhoofd streek zonder ge wetenswroeging Rijks guldens op, en doet dat nog. Of hij gelijk heeft 1 Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret altrel. Qjinien scil in wird meerüntgean. Engros by VAN SLOOTEN Harns. ^♦♦♦4 •♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦I 2 Dit blad verschijnt des Za- X terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post 1 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. X Ingezonden stukken Don- X derdags voorm. in te zenden. x Advertentiën tot uiterlijk Don- X derdagsavonds, uitgez. familieber. dat daarin kinderen werden mishandeld. ondanks de waarschuwingen opdreef, onzen staat op een kleine 20 mille te staan. grooter en gaan een ernstig bezwaar vormen voor onze op’de|Maas toch al zoo moeilijke scheepvaart. Nu zal de Waterstaat die kiezel moeten laten op ruimen. Dat zal allicht een f15.000 kosten. Voegt men daarbij de 3 a 4000 gulden, die de staat aan inkom- H 157 van G. M. aan de Binckhorst- sten van de verkochte kiezel nu moet missen, dan komt de maatregel van het Registratiebeheer, dat den kiezelprijs Het Zeehelden fonds. Het Zeeheldenfonds, genaamd Do- rus-Rijkers Fonds, heeft eergisteren te Amsterdam vergaderd onder leiding van den heer Henri Ter Hall. Deze begon met te herinneren aan de aanleiding van de oprichting het Fonds. Dit was de onthulling van het Marine- Monument in den Helder in 1922. De burgemeester van den Helder aanvaard de heteerevoorzitterschap van het fonds. Tot zijn vreugde heeft sp. geconsta teerd, dat, waar de regeering zooveel jaren in gebreke is gebleven, er nu toch kentering is gekomen. Dat bleek bij de behandeling van de desbetreffen de begrooting; daarna heeft de minis ter van waterstaat het hoofdbestuur van het fonds tot een onderhoud uit- genoodigd, waarbij men den indruk kreeg, dat bij den minister de gedach te om metterdaad eenige hulp te ver- leenen, voorzit. Uit het verslag van den penning meester bleek, dat aan giften inkwam in 1923 een bedrag van f6015. Het tezamen f4600. Kindermishandeling Een agent en twee rechercheurs te Den Haag hebben zich dezer dagen toegang verschaft tot den woonwagen met het saldo 1922 is dat Kazerne en trouwzaal. Sinds Kampen zijn instructiebataljon verloor doet het gemeentebestuur alle moeite om de school voor verlofsoffi- cieren daarheen overgeplaatst te krij gen. ’t Gemeentebestuur heeft aange boden om vrijwel alle directe kosten voor zijn rekening te nemenzelfs biedt het aan vrij vervoer der aanko mende krijgshelden per tram naar het oefenterrein. Waarom die vrijgevigheid Een »niet-belanghebbende« onthult in de N. Rt. Ct. welke bijzondere mo tieven hier gelden. Bij het bezoek dat Z. Exc. de mi nister van Oorlog ongeveer een maand geleden te Kampen heeft gebracht ter overweging van de zaak in kwestie, schijnt de burgemeester de aandacht te hebben gevestigd op de keurige trouwzaal ten gemeentehuize en het geringe rendement, dat deze zaal dreig de te geven, indien K. niet opnieuw van een garnizoen werd voorzien, dat hoopvolle verwachtingen zou kunnen geven.” Een volle kazerne, een rendeerende trouwzaal, dat schijnt dus een vaste twee-eenheid te zijn. Valsch bankbiljet. Op het kantoor van den Rijksont- vanger te Gendringen is een valsch bankbiljet van f25 aangeboden. Het bankbiljet is in beslag genomen. Uit de textielindustrie. Naar >’t Hbl.< meldt zijn bij de firma Van Heek te Enschede, thans 2282 arbeiders weer in dienst gesteld. Er zijn 183 man ontslagen. „Meer en Berg”. Het provinciaal gesticht voor krank zinnigen »Meer en Berg< te Bloemen- daal, heeft gister 75 jaar bestaan. Er Mien Jieeft gelijk gehad, toen ze zeiin hoVfdzaalZ Ams^rdammers’/^^'^"’ Bij ’t zwemmen verdronken. In de Barneveldsche beek bij Amers foort is een militair uit Stompetoren, een zekere de Boer bij ’t zwemmen verdronken. Verkeerde zuinigheid. Een goede maand geleden was het water in de Maas nog schrikbarend hoog, voor den tijd van het jaar en nu komt achter de Maasbrug reeds weer een groote droge plek, een kiezelbank van wel een 100 M2. te voorschijn. Andere jaren werd die Maaskiezel, die veel aftrek had, niet alleen gratis uit gebaggerd, doch het rijk kreeg nog bovendien 15 cent per Ms. Later werd de prijs tot 25 cent verhoogd. Jaarlijks werden een 10 a 15.000 M3. kiezel uit gebaggerd, zoodat het rijk er nog eenige duizenden guldens voordeel van had. Had men den prijs nu maar zoo gelaten, doch ten slotte liet de regi stratie maar eventjes 40 cent per M3. betalen, voor kiezel die de menschen zelf moesten uitbaggeren. Dat vonden de baggeraars echter wel wat veel en zij trokken met hun »drageurs« naar Belgisch gebied, waar zij maar 60 cen times of 8 cent per M8. betaalden. Door den trein gegrepen en gedood. Maandagmiddag is de baanwachteres aan de overweg te Scharnegoutum mej GroenBronger door den snel trein, welke even voor twee van Leeu warden te Sneek aankomt, overreden en onmiddellijk gedood. Mej. Gr. schijnt wat laat met het sluiten van de hoo rnen geweest te zijn, de trein was reeds dichtbij toen zij aankwam om den overweg af te sluiten. De dorps- - ----- kant was reeds afgesloten en toen zij saldo over dat jaar bedraagt f2963, Dnze kiezelbanken worden nu steeds oversteken wilde naar de andere zijde, greep de zware locomotief de ma chinist gaf nog een alarmsein haar On middellijk remde de bestuurder doch voor de trein volkomen stilstond was mej. Gr. nog wel een 25 M. mee gesleurd, haar lijk was geheel ver morzeld. Haar man, die een vrije dag had en in den tuin bezig was, kwam het eerst bij het stoffelijk overschot van zijne echtgenoote, die Zondag soorten CHOCOLADEREEPEN, waaronder nieuwste soorten, direct uit voorraad leverbaar bij het van ouds bekende adres Een vergissing. Ze liep al tegen de veertig, doch bleef nog hopen op den trouwdag. Ze woonde in een lief buitenhuisje. Ieder die voorbij kwam, bekeek vol bewon dering het knusse >home<. Op zekeren middag passeerde een heer, die het huisje al bijzonder aan trekkelijk scheen te vinden hij wan delde tenminste eenige malen voorbij en nam het van onder tot boven op. Den volgenden dag, op hetzelfde uur dezelfde heer. Ze vond het een gedistingeerd type en ging zoo staan, dat hij haar moest zien. En werkelijk, hij zag haar, nam beleefd zijn hoed af, doch keerde toen niet meer terug. Den dag daarop ging ze in den voor tuin zitten een japonnetje, dat haar goed stond had ze natuurlijk niet ver geten aan te trekken. En op het vaste uur kwam hij weer voorbij, groette en sloeg een zijlaan in. Dat spelletje duurde zoowat een week en men kwam maar niet verder. Ze zou hem dus maar wat aanmoedigen. En ’s middags stond ze vlak bij het hek wat blaadjes van de rozen weg te knippen, toen hij passeerde. Ze keek hij groette. Mijnheer, kwam er blozend uit. Hij stilstaande Mevrouw Meneer ging ze voort, ik zie aan uw oogen, dat u me wat hebt te ver tellen. Het is een geheim een hee ernstig en u druft er niet mee voor den dag te komen. Het is heel aardig van u dat u mij niet wegstuurt, mevrouw. Maar worden’thans“i 300 paüënten'verpieegd* MlPn nepft erpliik o-phnrl tnpn 7A 7pi’ 1rja Mevrouw is een best mensch, en als je haar vraagt, of je bij mij in de keuken mag komen, weigert ze beslist niet. MA O. I I w V

Friso nl | 1924 | | pagina 1