Nieuws- en Advertentieblad A. BRANDSMA Onze Opruiming begint Zaterdagmiddag 5 Julia.s. van alle voorradige Goederen no. 45 Pepermunt ziet men overal. Geen wonder! 1 I 0H2ÏKKNDHIID met het feit dat gasverwarming zeer veel, en met succes, wordt toegepast is misschien oorzaak dat U nog niet tot aanschaf fing zijt overgegaan. Oude jongens, DE 6 cents voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. I Bureau „FRISO” is tele fonisch aangesloten onder T. GAASTRA Ez. Boekhandelaar - Uitgever Hwet in redensar sei feu do V.S. pipsrmunt. No. 28 ZATERDAG 5 JULI 1924 50ste Jaargang. 1 Binnenlandsch Nieuws. Bekende lage prijzen contant Geen zichtzendingen Aanbevelend, t TROMP, Sneek - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. TROMP, Sneek I Veldmuizen. De postchéque- en Girodienst. taak, man Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. mogen laten Commissie Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en 't fozoaret alh Tel. Gjinien scil in wird meerüntgean. Engros by VAN SLOOTEN, Harns SIGAAR bij uitnemendheid. Neemt proef! Reclames voor Handel, Nijverheid en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101. Telefoon Intercomm. 145. De minister van Waterstaat, heeft een brief gericht tot de Tweede Ka mer betreffende den gang van zaken bij den postchéque- en Girodienst. Daarin wordt o.m. melding gemaakt van een rapport van den directeur, waarin een uiteenzetting wordt gegeven omtrent de bezwaren van het thans in gebruik zijnde mechanische systeem. Behalve de technische bezwaren noemt de directeur er een 14-tal. Hij aarzelt op grond daarvan de thans gevolgde werkwijze te aanvaarden, te eerder daar deze werkwijze zeer duur is. Op grond van verschillende bezwaren komt de directeur tot de conclusie, dat het M. A. B. O.-systeem, hoe vernuftig ove rigens ook uitgedacht, voor een ad ministratie als deze niet heeft voldaan De slotsom van den directeur is, dat het ’t beste zal zijn het verlies te aan vaarden en een nieuw systeem te kie zen in den geest van het Belgische. Hij geeft daarvoor verschillende argumen ten, ook o.a. dat het thans geen tijd meer is voor nieuwe experimenten maar het zaak is thans ten spoedigste tot her opening van den dienst volgens een beproefd systeem te geraken. Bestuur van zijne woning afgehaald en geleid naar het lokaal Rehoboth, dat keurig versierd was en geheel gevuld was met belangs' hem te huldigen voor hi l Omringd door zijne echtgenoote, zijn op dit gedenkwaardig oogenblik tegen woordig de heer Van Dam namens de School-Inspectie, de Burgemeester en de Wethouders, de Hoofden van de andere scholen in deze Gemeente, Afscheid van den Heer B. IJ. Wielinga. De dag van 30 Juni zal voor het Hoofd der Chr. M. U. L. O. School alhier, de heer B. IJ. Wielinga, een onvergefelijke dag geworden zijn, wijl hij op dien dag afscheid nam van het onderwijs, hetwelk hij 42 jaren had gediend, waarvan 32 jaar in deze Ge meente. Het Bestuur had gemeend, dien dag niet onopgemerkt te m voorbijgaan. Er was eene gevormd om een en ander voor te bereiden en bij de leden der Veree- niging en de oud-leerlingen was de noodige medewerking verzocht en verkregen voor het aanbieden van een blijvend aandenken. Des avonds te 8 uur werd de heer Wielinga door eene deputatie uit het geleid naar het lokaal Rehoboth, 1 i :evuld was met belangstellenden, om het werk, door hem op onderwijs-gebied gepresteerd. Omringd door zijne echtgenoote, zijn ouden vader en zijne kinderen, waren Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTER’S Algemeen Advertentie-, Reclame- en tevens ook de heer Nuyen, de opvol ger van den heer Wielinga en verder het Bestuur der school, de leden der vereeniging en tal van oud-leerlingen der school. Tengevolge ongesteldheid van den Voorzitter der School-Vereeniging, ds. Dönszelmann, had ds. Romijn de lei ding van den avond op zich genomen, die bij den aanvang in zijn gebed dank bracht aan God voor het Goede, door Hem in den heer Wielinga geschonken, voor de gaven aan dezen verleend en voor den langen tijd, die deze was gespaard gebleven voor het werk der school. Met een kort inleidend woord verwelkomde Z.Eerw. de Inspectie, het Gemeentebestuur, de verschillende hoofden en verder al de aanwezigen, die blijken hadden gegeven van hunne belangstelling door hunne tegenwoor digheid. Als zijnde nog maar kort in de Gemeente en weinig met de school- zaken op de hoogte, zich gevoelende als een kajuitsjongen, die dienst moet doen als kapitein, heeft hij den Voor zitter verzocht hem schriftelijk te willen mededeelen, wat deze anders had willen zeggen en waarvan hij dan ook de vergadering mededeeling doet, meester Dit schrijven kenmerkte zich door een toon- van vriendschap en groote waar- deering voor het werk, voor het schei dende hoofd verricht, waarbij hem hulde werd gebracht voor zijn be toonde toewijding, waardoor de school op zulk een hoog peil is komen te staan, en waarvoor hem aller dank toekomt en waarby de wensch werd uitgesproken, dat God hem nog vele iaren mocht doen genieten van een welverdiende rust. Daarna richtte ds. Romijn een woord van welkom tot het nieuwe hoofd, de heer Nuyen, hem inleidende in zijn werk en daarbij wijzende op de zware opvolger te moeten zijn van een als de heer Wielinga, hem toe- wenschende, de hulp des Heeren te mogen ontvangen bij het vervullen dier taak, hetgeen, zooals ook heden wel blijkt, dankbare waardeering zal vinden bij de leden der Vereeniging. Vervolgens werd het woord gegeven aan den heer Van Dam, als vertegen woordiger der school-inspectie, die in schoone bewoordingen het scheidende hoofd huldigt voor de aangename wijze van samenwerking en voor het vele goede, door hem ten opzichte van zende op de'' vele mannen, door hem gevormd, die thans een eereplaats bij het onderwijs innemen. Hoewel thans rustend overtuigd, dat de heer steeds doch, wanneer het noodig zal zijn, nog zijne gaven ten beste zal willen geven voor het onderwijs, getuige dat c 2T'„' J* werking heeft ingeroepen ten slotte toe, dat hij nog menig jaar in gezondheid met de zijnen mag doorbrengen en nog vaak nuttig werk zaam zal mogen zijn op velerlei gebied. Ook door het Hoofd der Gemeente werd de scheidende gecomplimen teerd, waarbij deze opmerkte, dat de ontvangen uitnoodiging blijk gaf van een nauwer band, dan die enkel door de financieele verhouding was gelegd. Hoewel nog niet zoo heel lang hier, om met oordeel over het werk van den heer Wielinga te kunnen spreken, wil hij toch gaarne instemmen met de hulde, hem hier gebracht, en dankt hij het scheidende hoofd voor de hu mane wijze, waarop hij met dezen heeft kunnen samenwerken. Hij wenscht hem en zijn gezin Gods zegen toe bij zijn welverdiende rust. Nadat een lied was gezongen en door eenige dames een glas limonade en gebakjes was gepresenteerd, werd het woord gegeven aan den heer S. S. Hobma, aan wien, als oudste lid ue auuöre buuuicu iu van het Bestuur, was opgedragen het alsmede van die uit de omgeving, blijvend aandenken aan den heer Wielinga aan te bieden. Hij meende eerst als oud-vriend h3t woord te moeten voeren, welke vriendschap reeds in 1881 begonnen was, toen de heer W. nog op den Klokkenberg was. Hij herinnerde verder aan zijne benoeming als hoofd der lagere school te Workum, zijne installatie op 15 November 1892, aan het werk door lem verricht, zoowel aan de Normaal school als aan de M.U.L.O-School. Ver- volgens werd de heer Hobma de tolk van de leden en de Commissie, door den heer Wielinga het stoffelijk blyk van waardeering, hetwelk inmiddels werd onthuld, aan te bieden, bestaande in een keurig schrijfbureau met stoel. De gevers meenden, dat, hoewel de leer W. af-ging, hij daarom nog niet af-was en het hem gegeven moge worden, zijne gaven en talenten nog lang ten dienste te mogen stellen van de corporatiën, waarvan hij dikwijls de ziel blijkt te zijn. Hij wenscht hem toe, nog vele jaren van God gezond heid en kracht te mogen ontvangen, om rustig aan deze schrijftafel dat werk te mogen verrichten. Door den heer D. Faber, penning- der Vereeniging, werden mede waardeerende woorden gespro ken en enkele brieven van vrienden, die ingekomen waren, voorgelezen, allen getuigende van deelneming in het feit van den dag en van dank baarheid voor de lessen, van den heer W. ontvangen. Vervolgens kwamen nog aan het woord de heeren L. de Jong, hoofd der Christelijke School te Warns, dankbaar getuigende van de opleiding, van den heer W. ontvangen, M. Brink- sma, die nog enkele periodes uit het schoolleven citeerde, L. Stegenga, die als secretaris der Vereeniging, den heer W. dank brengt voor de aan gename wijze waarop deze steeds als adviseerend lid van het School bestuur tegenwoordig was. Zich noemende „edelachtbaar” De raad van Hedikhuizen (N.-Br.) be gint ook al Zwijn drechtsche manieren te krijgen. Donderdag j.l. had er de volgende ^aangename» woordenwisse ling plaats. De heer Dobbelsteen Mijnheer de Voorzitter ik wil het woord voor een persoonlijk feit. VoorzitterIk weet wel waar ge heen wilt, Ik geef daar geen gelegen heid voor. Dobbelsteen De Voorzitter met z’n bekrompen verstand heeft Voorzitter: Wat zeg je daar? Is jou verstand zoo groot Maar ik zou nu maar eens zwijgen of anders Dobbelsteen Jij wilt nu altijd zoo’n goed katholiek zijn Wethouder van Engelen Wat heeft dat er nu mee te maken DobbelsteenLaat me uit praten. De Voorzitter wil altijd doorgaan voor een heel braaf katholiek man, maar wil ik eens zeggen wat hij is Hij deugt niet. Het is een groote farizeër. Wethouder WinkelIk heb nog nooit zoo’n akelig ventje gezien als dien Dobbelsteen. Hij kan niets anders dan den boel in de war sturen. Een groote s neus, een echte kwajongen is-ie. De Voorzitter Bandietenstreken uit halen kan hij, anders niet. Dobbelsteen Maar dan ben jij toch de grootste bandiet. Dat zal ik eens gauw bewijzen. Wethouder WinkelAls je er de kast niet voor in ging, dan zou je hem den nek omdraaien, dat akelig kleine ventje maar van zoo’n zoodje heb je alles te wachten. De Voorzitter Ik schors tot Vrijdag morgen de vergadering. Enkele leden van de raad verklaar den niet meer te zullen terugkomen. Dinsdagavond stak in de Regulier- dwarsstraat te Amsterdam een man met een dolkmes de vrouw, met wie hij vroeger verkeering gehad had, en daarna den anderen man, tot wien de vrouw in verhouding stond. De vrouw is levensgevaarlijk in den hals gewond de man vrij ernstig in pols en hals. De dader werd achtervolgd door een broer van de vrouw. Hij vluchtte door de ruit van een huis in de Geelvink- steeg, doch werd op het dak gearres teerd. Hij was zelf ook vrij ernstig ge wond. Tot plaatsing van Advertentiën en De heer Ridder, hoofd der R. Kath. I school sprak nog op waardeerende toon van de sjoviale wijze, waarop steeds met elkander was omgegaan. Na deze verschillende sprekers trad de heer Wielinga zelf naar voren om dank te zeggen voor de hulde, die hem was gebracht en het blijvende aandenken, dat hem was vereerd. Hij dankte allen voor hunn^ goede woor den, doch wees er op dat hij die hul de in de eerste plaats heeft te dan ken aan Gods goedheid en aan de vele menschen, die ook hem weer hadden gevormd tot hetgeen hij is ge weest en hetgeen hij heeft gedaan, daar bij eenige zijner levenservaringen naar voren brengende. Hoewel zichzelven zeer wel bewust dat aan al zijn werk nog veel gebrek en onvolledigheid zal hebben gekleefd, hield hij ook voor zijn verdere levensdagen zich en de zijnen in de vriendschap van autoriteiten en vereeniging aanbevo len. Eindelijk vroeg nog het nieuw be noemde hoofd, de heer Nuyen, het woord, daarbij zijn dank uitsprekende voor het vertrouwen, hem geschon ken in zijne benoeming, zich er van bewust gevoelende, welk een zware taak hij op zich heeft genomen, door de plaats van den heer Wielinga in te nemen, maar waarbij hij hulp van Bo ven verwacht en de vriendschap vraagt van Bestuur leden en ouders. Het middernachtelijk uur had reeds geslagen, toen ds. Romijn meende, de samenkomst te moeten sluiten. Hij sprak nog een kort slotwoord en ver zocht de vergadering den scheidende toe te zingen Gezang 96, de laatste helft gewijzigd als volgt: Vader, sla hem steeds in liefde gade, Zoon des Vader, schenk hem uw [genade Uw gemeenschap, geest van God. Amen, zij zijn eeuwig lot. Nadat hieraan staande was voldaan, ging ds. Romijn voor in een dankge bed aan God voor dezen gezegenden avond, tevens het scheidende hoofd in Gods gunst en hoede aanbevelend. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën totuiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- ruimte. Buiten Friesland, uit- gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. In den nieuwen Veenpolder „De Deelen” gelegen in de gemeenten Utingeradeel, Engwirden en Hasker- land, heeft men tegenwoordig veel last van veldmuizen. Bij tientallen H.A. grasland is het gras daar grootendeels afgeknaagd, de graanworteltjes zijn doorgebeten, de bovenkorst van den grond is doorwroet Duizenden gangetjes gaan zig-zag op kleine diepte door de graslanden. Dat de schade groot is, laat zich denken. Niet alleen is er veel gras verloren, maar doordat de bovengrond door de muizen veel losser gemaakt is kunnen de warme zonnestralen dieper in den grond doordringen en gaat de grond snel uitdrogen. De graszode met doorgebeten gras worteltjes heeft dan ook al een vale, doodsche kleur en het is te begrijpen, dat de boeren er hard naar regen ver langen. Of de veldmuizen niet te verdelgen zijn Volgens de boeren is er geen be ginnen aan met dat ongedierte, dat zich zich zoo snel vermenigvuldigt Gelukkig komt de muizenaanval niet elk jaar terug. Volgens onze informaties komen de muizen geen twee jaar achtereen een zelfde stuk land bevolken, zij houden van verandering en kiezen elk jaar een ander stuk uit. Dat is tenminste een troost, al is het ook een schrale voor de boeren, die dit jaar de attentie van het mui- zenvolkje genieten. 'T' o collectie chocolade- K-Z I 1 O reepen is weer met eenige courante soorten uitgebreid. schoone bewoordingen het scheidende samenwerking en voor het vele en g het onderwijs verricht, daar by wij zende op de vele mannen, door hem gevormd, die thans een eereplaats bij b 1 onderwijzer, is Spreker er van igd, dat de heer Wielinga niet daarom rustig zal blijven zitten, -- nog zijne gaven ten beste zal willen ook thans weer het Rijk zijne mede werking heeft ingeroepen voor eene examen-commissie. Hij wenscht hem ten slotte toe, dat hij nog menig jaar in gezondheid met de zijnen mag zaï mogen zijn op velerlei Ook door het Hoofd der Gemeente P Dubbele moordaanslag. Vr-'- V 0

Friso nl | 1924 | | pagina 1