Nieuws- en i t Advertentieblad I-- t Pepermunt v gaat er mee 1 Biseoiis, voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Indien U denkt zich een gaskachel aan te schaf fen, wacht dan niet te lang. Bij kil of vochtig weer in den zomer is het een genot. o Hwet in redenear sei fen de V.S. pipermnnt ZATERDAG 19 JULI 1924 No. 30. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. TROMP, Sneek, Engros TROMP, Sneek. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - --- Plaatselijk Nieuws t Men had de deur afgesloten, ten einde Harns. pr. Amsterdam konden be- Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. Een brandbrief schrijver gepakt. Dezer dagen ontving een heer te botterdam een brandbrief, waarin hij met den dood werd gedreigd, indien hij niet f 1700 betaalde, aan den brief schrijver te overhandigen in een roei boot op den Kralingschen Plas. De heer waarschuwde de politie, die zich op den aangegeven tijd en plaats verdekt opstelde. Weikelijk verscheen er een man in een roeiboot, die zoodra hij de politie zag, de vlucht nam. Later is hij in zijn woning gearresteerd. Ongeluk bij het aftuigen van een baggermolen. Maandagmiddag geraakten in de ha ven van de Arnhemsche Stoomsleep helling Mij. te Arnhem bij het aftuigen van een baggermolen, vier emmers in en, met het gevolg dat de gehuwde werkman L. Jansen met de emmers tusschen de ladder door te water ge was hij reeds dood, het hoofd werd door een der emmers verbrijzeld. Een tweede werkman liep lichte kwetsuren op, Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Banket, Cacao, Cho colade, Suikerwerken enz., steeds ruim- schootsvoor onmiddellijke levering voor radig aan het bekende adres GROOTHANDEL specteur Ruyg van Een schermutseling met de politie. Een paar honderd geestverwanten en bekenden van de communisten Brommert en Van ’t Reve, welke beiden onlangs ter zake opruiing te Enschedé waren gearresteeerd en Maandag op vrije voe ten waren gesteld, hadden zich Maan dagavond omstreeks 11 uur aan het Centraal station te Amsterdam verza meld, ten einde van hun sympathie met de beide losgelatenen blijk te ge ven. In optocht werd de tocht door de stad aanvaard. Hier en daar voegden zich groepjes nieuwsgierigen bij de volksverzameling, die zich onder het zingen van revolutionnaire liederen voort- jenedenwaartsche richting aan het rol- bewoog. Onderweg kwam de politie een paar maal tusschen beide en ver zocht het zingen en het maken van gerucht na te laten. Aan dit verzoek werd echter geen gevolg gegeven. Op liet Muntplein, waar de stoet sterk aan gegroeid bleek te zijn, was een klein detachement onder leiding van den in- klasse la naar 2a S. de Vries. De vorige week is ook nog vorderd van de le naar de 2e klasse Gymnasium te Sneek Reinouw Tjeerde Auto- en motorongeluk. Op ’t Groot Heiligland te Haarlem is een zevenjarig jongentje uit Heem stede, dat plotseling den weg overstak, door een auto overreden. De wielen gingen ’t arme kind over ’t hoofd. In levensgevaarlijken toestand is hij naar ’t ziekenhuis gebracht. Wiskunde voor de hoofdakte. Een leeraar wiskunde M.O. signa leert in de N. Rt. Ct. wat hij noemt ergerlijke feiten1’ aangaande de wis- kunde-opgaven voor de hoofdakte. Dit jaar voor het eerst volgens het nieuwe programma, geen rekenen meer, maar algebra en meetkunde, Dit be sluit kwam October 1923 als een bom uit de lucht vallen. De candidaten stu- deeren 2 of 3 jaarhadden dus een groot deel van hun tijd besteed aan de ïonderwijzerssommen<, die nu in eens niet meer gevraagd worden. Dus maar hals over kop aan algebra en meetkunde beginnen. Resteerende tijd te kort. En nu de opgaven van dit jaar. De eerste geeft de berekening van een wortelvorm. Daarin een drukfout. Drukproeven nazien hier overbodig Na meer of minder langen tijd werd op de fout gewezen. Gevolgtijdver lies, onrust en gemopper. De tweede opgave was zoo onduide lijk gesteld, dat vele candidaten ze niet kónden begrijpen. Ook de vierde opgave was onhan dig gesteld. ke wijze kenbaar te maken «door dui- raakte. Gedurende den val delijke onderscheidingsteekenen, alvo rens op Nederlanders te schieten alsof het wild ware. wan neer het gaat om smaak en kwaliteit, de 7 cents BRAZILIAANTJES het win nen 1 Neemt proef. P.S. Enorme collectie SIGARETTEN, waaronder weer vele nieuwe. Tot plaatsing van te beletten. Hier werd opnieuw gesom meerd met het zingen op te houden. Toen hieraan geen gevolg werd gege ven, trokken de beambten de sabel. Het resultaat was, dat de groote groep demonstranten zich in kleinere afdee- lingen splitste en verder ten deele onge merkt de richting van het Jonas Daniël Meijerplein trok. Er werd geen gebruik van de wapenen gemaakt. Het schijnt, dat alle clubjes zich weer in de nabijheid van den Hortus Botanicus verzamelden. En spoedig had de optocht weer dezelfde formatie als zij op het Muntplein had gehad. Het zingen nam weer een aanvang en werd niet gestaakt, ofschoon de inspecteur van het bureau Jonas Daniël Meyerplein, de heer Ebbenhout, die in gezelschap van drie andere politiebe ambten was, nadrukkelijk had verzocht dit rumoer maken, na te laten. In de Plantage Middenlaan gekomen, zag de inspecteur, die zich aan den kop van den stoet bevond, zich plotseling omringd door een aantal protesteerende en schreeuwende lieden die hem in hun midden namen en hem elke gelegenheid tot ontkomen ontnamen. Op hetzelfde oogenblik werd met groote keien, die daar ter plaatse lagen en voor bestrating van de tram baan dienden, naar de drie andere agenten geworpen. Uit zelfverdediging trokken dezen de sabel, wat niet weg nam, dat een aantal demonstranten zich zeer agressief bleef betoonen. Alle drie beambten ondervonden daarvan de gevolgen. Een hunner werd door een steen getroffen, waardoor een vin ger uit het lid geraakte. De tweede kreeg een zware klinker tegen den rug, ter wijl nummer drie een messteek in den pols ontving. Deze agent trok onverwijld de revolver en schoot op Inderdaad een treurig stel werk, zÜn aanvaller, die snel een goed heen- zegt de schrijver. Uit onbevoegde han- komen zocht. Hij slaagde er niet in hem te treffen en de dader ontkwam. Natuurlijk was een heftig tumult het gevolg van dit gebeuren. De meeste demonstranten kozen het hazenpad, temeer daar alle aanwezige politiedie naren de revolver trokken, teneinde voor zelfbehoud zorg te dragen. Verschillende personen, men schat het aantal er van op ongeveer honderd kwamen verderop weer te zamen en verzamelden zich in een ge bouw op den hoek der Plantage Prin senlaan en Plantage Middenlaan, een en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTER’S Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Met scherp schietende kommiezen. Er wordt, naar bekend is. den laat- ten tijd vrij strenge controle uitgeoefend op de automobielen met het oog op het veelvuldig smokkelen van alcohol. Vooral bij de grens worden heel dik wijls de auto’s aangehouden, waarbij de ambtenaren, die met het onderzoek belast zijn, van vuurwapenen zijn voor zien, om ingeval de automobilisten weigerachtig zijn hun voorschriften op te volgen, tegen dezen te kunnen op treden. Maar het schijnt, dat ook wel eens wat al te lichtvaardig deze vuur wapenen in gebruik worden gesteld. Iemand uit Laren (N.-H.) die met een gezelschapje per auto uit België was gekomen en even voor Maastricht de grens was gepasseerd, had kort daarop een ontmoeting, waarover hij in de courant zijn beklag doet. De papieren waren bij 't onderzoek aan de grens in orde bevonden en het gezelschap vervolgde zijn weg. Tus schen Sittard en Roermond, aldus de schrijver, waar 't verkeer nog al druk was, reden wij langs een paar lachende jongelui, gekleed in fantasiepak met strooien hoed, die links van den weg stonden en met een speelgoed vlag getje wuifden waarop later bleek »dou- ana« te staan. Direct daarop hoor den wij een paar knallen, waarop de chaffeur inhield, toen op hetzelfde oo genblik een heer met een fiets aan de hand te voorschijn kwam en zijn han den in de hoogte stak, om ons het doorrijden te beletten. Op onze vraag wat hij wenschte, vernamen wij, dat hij kommies was en de twee anderen rijks ambtenaren, die met scherp op ons geschoten hadden. Toen wij onze verontwaardiging en verbazing uitten, over het feit, dat jon gelui, in politiek gekleed, aan den kant van den weg staand, op voorbij gaande anto’s durven schieten, vroeg ons de kommies of wij onbekend wa ren in deze streek en niet wisten,dat, om het veelvuldig smokkelen van alco hol tegen te gaan, de passeerende au to's aangehouden worden. De jongelui, die naderbij gekomen waren, antwoorden op onze bewering, dat wij het heele geval voor een flauwe grap gehouden hadden tengevolge van hun lachende gezichten toen zij met het vlaggetje wuifden: »Wij kunnen toch niet altijd ernstig kijken l« En op onze verontwaardigende vraag, of zij inderdaad met scherp op ons hadden geschoten, antwoordden zij be vestigend, terwijl één hunner er aan toevoegde: >Ik had nog wel op iets heel anders kunnen schieten l« Nadat zeer vluchtig een klein deel van onze bagage was doorgezien, werd proces-verbaal opgemaakt en wij verder rijden. Nederlandsche rijksambtenaren, aldus de schrijver, dienen zich op behoorlij- Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Het schijnt, dat een der demonstran ten gevolge van een slag met de sa bel gewond is. Hij heeft zich in het Israëlitisch ziekenhuis laten verbinden en is na de behandeling stil verdwe nen. De gekwetste agent heeft zich in een der gasthuizen eveneens laten ver binden. De kwetsuren der beide ande re beambten zijn niet van ernstigen aard. Natuurlijk trok dit geval de be langstelling van de vele voorbijgangers. Er werden voorloopig geen arrestaties gedaan. Per fiets door een spiegelruit. Een dame, die per rijwiel de Zee straat te Zandvoort afreed, raakte ’t stuur over haar fiets kwijt. In volle vaart vloog zij door de groote spiegelruit van een winkel en kwam met fiets en al in de etalage terecht. Door 't brekende glas werd de dame ernstig aan 't gelaat en armen gewond. Een schietpartij. Ruim 2 jaar geleden woonde in de Laurierstiaat te Amsterdam op de {t?8’ Kiasse 20 naar tl. Kransen, eerste verdieping het echtpaar de V. klasse 1b naar 2b J. Koch, W. Coil rm j- >erus, H. de Zwart, D. Visser N De man die zijn vrouw dikwijls mis- bönszelmann, R. Nauta, enJ.de Jong handelde, werd later opgezonden naar klasse la naar 2a S. de Vries, iet krankzinnigengesticht Den Dolder. ïenigen tijd geleden werd hij daar ont slagen en zocht daarna herhaaldelijk zijn vrouw op, die thans in de vroe- den Leveren de candidaten slecht werk in, dan zakken ze; is het opge geven werk slecht, danmoesten de examinatoren eigenlijk „zakken”, wil hij zeker zeggen. Bezuiniging ook in het kleine. Bij een aantal nog te houden schrif telijke onderwijzersexamens heeft, naar de Stand.meldt, de commissie aan de candidaten meegedeeld, dat zij op het schriftelijk examen thans zelf moe ten zorgen voorpennen en inkt. dan Sigaren zijn, mooier op oog en meer luxe Valsche munterij op groote schaal ontdekt. De Amsterdamsche politie heeft een valsche munterij op groote schaal ont dekt. In Juni j.l. kreeg de Ned. Bank te Utrecht valsche bankbiljetten van f 40 van het oude type in handen. Dadelijk werd door de Valsch Geld- contróle alles in ’t werk gesteld om de uitgevers daarvan te vinden en met succes. Al spoedig hoorde de recherche, dat een als heer gekleed man met enkele stijve vingers verscheidene Hilversum- sche winkeliers betaald had met valsche bankbiljetten van f 40, Nu had de Valsch Geld-contróle on der haar uitgebreide collectie fotogra- fieën er ook een van iemand met een paar stijve vingers, zekeren G. G. Dit portret werd den Hilversumschen win keliers getoond en allen herkenden den man, die hen bedrogen had. Toch ging de politie niet dadelijk tot arrestatie over. Zij wachtte geduldig af tot er meer aan het licht zou komen. Dit meerdere kwam spoediger nog dan men verwacht had. Een drukker, M. K., ook al een goede bekende van de justitie, beging in een dronken bui de domheid met een valsch bankbiljet van f 40 te betalen. Nu had de politie pas goed houvast. In de drukkerij van K. werd een inval gedaan, doch er werd niets bezwarends gevonden. De cliché’s voor de valsche bankbiljetten waren bepaald verdonkeremaand.' Ook bij G. G. werd een huiszoeking gedaan, doch ook daar werd niets gevonden. Toch werden beide mannen gearres teerd. Een paar dagen later vischte een werkman uit ’t Oostzanergat een pakje op, dat bleek te bevatten 1747 valsche bankbiljetten van f40 plus een cliché. De man bracht het eerlijk naar de po litie, die wel begreep waar de biljetten vandaan kwamen. Behalve de twee ge noemde personen is ook nog gearres teerd een zekere H. D., los-werkman, die als helper moet hebben dienst gedaan. Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alh el. Gjinien scil in wird meer üntgean. ■ET GR mo°ier °P t Hier werd tot na middernacht vergaderd. Beetgum, 88 Engros by VAN SLOOTEN, ALLEN zijn het er over eras, datde P°litie ,e belet“" binnen te komen. het bureau Singel gere woning bij een familie binnens- aanwezig, ten einde het verder trekken huis woont. De twisten van vroeger herhaalden zich telkenmale bij deze bezoeken waarbij de buren zich aan den kant der vrouw scharen. Dinsdag omstreeks 1 uur vervoegde de man zich wederom voor de woning trapte de voordeur in en slaagde er in het huis binnen te dringen. Zijn vrouw vluchtte reeds met haar kindje op het balcon, waarna de buren trachtten den man het huis uit te werken, en daarvoor o.a. eenige emmers water gereed hadden staan. Plotseling viel een schot, dat in de trapleuning drong. Nog een tweede schot werd afgevuurd, dat een jongen aan den arm verwondde. Inmiddels was de politie door de buren gewaar schuwd, aan de woning gekomen, waar men den man in arrest nam. Bij foullieering werd een kleine re volver op hem bevonden. De man ver klaarde geschoten te hebben. Hij is ter beschikking der Justitie gesteld. Vierde afd. Fanfare. 3e pr. „Constan- „Cres- pr. „Con- pr. „Cres- Afd. Uitmuntendheid Fanfare, le Crescendo" Workum, 57 p. WORKUM. Bij het muziekconcours te Minnertsga, gehouden ter gelegen heid van het 30-jarig bestaan van het fanfarecorps „Oranje” aldaar is in de afdeeling uitmuntendheid, Fanfare, de eerste prijs, een zilveren lauwertak, behaald door de fanfare „Crescendo” alhier, (Directeur de heer J. B. Dijk stra), met 114 punten. In de eerewedstrijd, waaraan deelna men de Corpsen die in hun afdeeling den eersten prijs hadden behaald, ver kreeg „Crescendo” te Workum mede den eersten prijs, zijnde een gouden medaille, met 57 punten. De totale uitslag is als volgt: Vierde afd. Fanfare, le pr. „Constan tia" Menaldum, 104 p.2e pr. „Excel sior" St.-Annaparochie, 96 p.2e pr. „Asaf" Lollum, 95 p.2e pr. „Eupho- nia" Wommels, 94 p.2e pr. „Jeauthun" Opeinde-Nijega, 81 p. Vierde afd. Harmonie, le pr. „Sint Gregorius" Leeuwarden, 101 p.2e pr. „Harmonie" Sneek, 81 p. Derde afd. Fanfare, le pr. „Cres cendo" Tzummarum, 109 p.le pr. „Excelsior" Oudebildtzijl, 100 p. „Oranje" Minnertsga, 10i p. (buiten mededinging)2e pr. „Hallelujah" Menaldum, 88 p.2e pr. „Excelsior" Ferwerd, 81 p.3e pr. „Concordia" Welsrijp, 64 p. Tweede afd. Fanfare. 3e pr. „Con cordia" Sexbierum, 78 p.3e pr. „Looft den Heer" Garijp, 71 p. --Eerste afd. Fanfare, le pr. „Cres- perceel, waarin eertijds een afdeeling van cendo" Drachten, 102 p.2e pr. „De het Koloniaal Instituut was gevestigd. Bazuin" Berlikum, 94 p.2e pr. „Har- -03 p 2e pr nWil. helmina" Oosterend, 83 p. Afd. Uitmuntendheid Fanfare, le pr. „Crescendo" Workum, 114 p.le pr. „Aurora" St.-Jacobiparochie, 104 p. le pr. „Klimop" Berlikum, 101 p.le pr. „Ons Genoegen" Marssum, 100 p. Eerewedstrijd. Vierde afd. Fi tia" Menaldum, 44 p. Derde afd. Fanfare. 2e cendo" Tzummarum, 55 p. Tweede afd. Fanfare. 3e cordia" Sexbierum, 37 p. Eerste afd. Fanfare. 2e cendo" Drachten, 54 p. Pr. Beroepen by de Gereformeerde Gemeente alhier ds E. C. van der Laan te Lollum. Geslaagd voor 3e stuurman groo te vaart de heer J. Groenhof. Het 6-jarig jongetje van den sluis wachter E. Zijlstra is Woensdagmid dag bij het baden op het strand ver dronken. Aan de Chr. Kweekschool voor onderwijzers te Sneek zijn o.m. be vorderd van klasse 3 naar 4 P. Fek- xes, klasse 2b naar 3 H. Kransen, O ■$1 I L oog en meer r- - - hoimma* JLACXV* U^Ul Lkyll, 1X11 C111UC

Friso nl | 1924 | | pagina 1