enz. enz. 0IBKK1IDI1ID 1 Nieuws- en Advertentieblad voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Hwet in redenear sei fen de V.S. pipermunt. ZATERDAG 26 JULI 1924 No. 31. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws Adverteert in dit blad te A. Alt te 1 verkanon. De proef is genomen door de Ffojlandsche Industrie- en Handel- Maatschappij in Den Haag, ’n dochter- resp. de Blathmacher Mozart met het feit dat gasverwarming zeer veel, en met succes, wordt toegepast is misschien oorzaak dat U nog niet tot aanschaf fing zijt overgegaan. Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. o Dit blad verschijnt des Za- 11 terdags en kost per kwartaal JI 65 centsfranco per post JI 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 11 Ingezonden stukken Don- I derdags voortn. in te zenden. I Advertentiën tot uiterlijk Don- 11 derdagsavonds, uitgez. familieber. rijwielbelasting,hetwelk hy jarige Martinus Tielemans, redde Dins dagmorgen te Lemmer met levensge vaar een meisje van 6 jaar, dat in de diepe zeesluis gevallen was. Bene misrekening. Verleden week kwam te Harlingen binnen de Katwijksche logger Gérard» met aan boord, drie Delftsche inge nieurs, die een nieuwe uitvinding had den gedaan voor het lichten van het goudschip »Lutine<. Zooals m«n weet, gemachtigd WOUTERS' Algemeen Advertentie-, Reclame- en Roeiboot omgeslagen. Zondagmiddag bevond zich de 19-ja- had dit schip veel goud aan boord, rige woonschuitbewoner E. de Groot met een roeibootje op de Rotte bij Rotterdam. Daar waren eveneens een viertal meisjes van 10 tot 19 jaar aan het roeien. De meisjes riepen den jongen aan en deze roeide daarop naar de meisjes toe. Toen de bootjes naast elkander lagen, sprongen twee der meisjes tegelijk over. Het bootje sloeg om en zoowel de jongen als de twee meisjes geraakten te water. De jongen slaagde er in de meisjes boven water te houden tot hulp kwam opdagen, doch toen zij op het droge gebracht waren, verdween de jongen, blijkbaar uitgeput, in de diepte. In bewusteloo- zen toestand werd hij opgehaald. Een verpleger gelukte het door middel van kunstmatige ademhaling de levens geesten weer op te wekken. In zeer maatschappij van Mij. Vlessing en Co., de Belgische kust ernstig heeft getei- aldaar. Het geschut is vervaardigd op de scheepswerf P. Smid en Co. te Rot terdam met behulp van twaalf terzake kundige meesterknechts van de Duit- sche geschutfabriek Erhardt. Tijdens den aan maak van deze batterij hebben Nederlandsche militaire autoriteiten her haaldelijk een bezoek gebracht aan de scheepswerf, en thans worden door het Nederlandsche leger proeven met deze kanonnen genomen. De veldhouwitsers zijn stukken van 10.5 cM. Het betreft hier een proef om te zien, in hoeverre Nederland zich onaf hankelijk kan maken van het buiten land, wat betreft geschuts-industrie. Het is een proef van genoemde maat schappij in Den Haag. De batterij is aan niemand verkocht, zoomin aan de Nederlandsche als aan een buitenland- sche regeering. Het Nederlandsche le- ftig^of^geen hulp kon worden geboden ger schiet thans de kanonnen in, om te zien, hoe de proef is gelukt. Brandstichting. Twee gebroeders, landbouwers De prijs der Advertentiën a is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats- 2 ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, 2 10 ets per regel. Bij abon- 2 nement belangrijk lager. 2 lA^AAA AAAAAA A a AAA A A A A 1 a SI X rW V^F W W W^F^^F^V WW^FW Aiear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhiei. Gjinien scil in wird meer üntgean. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. Te Ostende zelf heeft de storm een geweldige schade aangericht. Men meldt, dat een auto door den wind is omgekanteld en de bestuurder ernstig werd gewond. Bortnianski Zijderlaan Zöllner F. Pijlman C. Kuntze >loma boek houden van het Ned.Hanaelsinstituut Mej. B. Gielstra, leerlinge van den heer H. de Jager alhier. Tot de eerste klasse der R. H. B. S. te Sneek zijn op verklaring toe gelaten onze stadgenooten A. G. Grol. S. de Jong, K. de Jonge en A. Visser. Bevorderd van de 3e naar de 4e klasse B. Engelsma, Arij Gaastra, A. Noordenbos en J. Wiersma, van de 2e naar de 3e klasse B. Gaastra. Na afgelegd examen werd tot de lessen aan de Chr. H. B. S. te Hooge- veen toegelaten Jac. L. Kroes te Berghuizen, Ruinerwold. de en weer in de Terschelliger haven. De nieuwe toestellen waren niet eens geprobeerd. Immers, de Delftenaars hadden een groote fout gemaakt, ze hadden niet gerekend met den diepgang van den logger en met het feit, dat ter plaatse, waar de *Lutine« in ’t zand zit, bij laag tij niet meer dan 6 voet water staat. En de logger ligt wel een paar meter (liep. Zoo hadden de heeren geen water genoeg om hun, op de studeerkamer opgezette plannen ten uitvoer te brengen. Of ze ’t nog eens zullen probeeren, dan met een platbodemschuit, is thans onbekend. Op het strand werden ongeveer 70 ul en 20 totaal vernield. De tusschenkomst der politie was noodig, om te beletten, dat daar dieven hun slag zouden slaan. Ook te Blankenberge heeft het ge spookt. De storm stak op toen te i zee waren gestoken. Het duurde niet lang, of een 15-tal sloepen werd op de kust geslagen. Op den middag werden nog 5 groote sloepen vermist. Men vreesde dat de golven over den zeedijk zouden slaan. De zee was zoo woelig, dat de haven niet meer te bereiken was, en de sloepen de haven van Zeebrugge moesten binnenvaren. Op de Schelde is het ook ernstig gegaan. De Engelsche stoomboot Gram pian werd op de reede van Austruweel van haar anker geslagen. Het schip kon echter na groote krachtsinspanning weer worden vastgelegd. Een ramp kon hierdoor worden voorkomen. De lichter »Lily< met een lading tarwe, is ter hoogte van Walsoorten gezonken. Het Fransche schip »Galatée< is ter hoogte van het Hellegat (Oosterschelde) door het stormweer overvallen. Het schip kreeg veel water in de ruimen; de sleepboot »Brussel<, die het schip sleepte, kreeg zooveel water in de machinekamer, dat de vuren doofden. Sleepboot en schip dreven dan ook weldra hulpeloos rond. Zij zijn later door een sleepboot echter bijtijds op gepikt en de haven te Dintel binnen gesleept. Mr. Baels, Kamerlid van Ostende, heeft Dinsdag in de Kamer over de Noordzee-ramp geïnterpelleerd, waarbij waarbij hij vooral heeft doen uitkomen, dat het tekort aan reddingsmateriaal de grootste oorzaak is geweest, dat zoo veel visschers zijn omgekomen. De regeering antwoordde, dat zij de kwestie zal laten onderzoeken en de In- tusschen zijn in de kuststreek steun- lijsten in omloop gebracht voor de fa milieleden der slachtoffers. Koning Albert zond een persoonlijke gift van 10.000 francs. Tot plaatsing van en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend sterd meldden de Belgische bladen nog, dat drie booten nabij Ostende op het strand zijn geslingerd. Van drie sloe pen, die zijn aangespoeld wordt de bemanning vermist. Van de sloepen »O 138< en >O 92« was men Vrijdag avond ook zonder het minste nieuws In den avond werd vernomen, dat de sloep »O 138< met man en muis is vergaan. Geheel de visschersvloot was Vrij dagmorgen reeds in zee, Van op den Zeedijk zag 't samengeschoolde publiek hoe talrijke verraste garnaalvisschers bovenmenschelijke pogingen aanwend- den om aan wal te geraken. Een tragisch schouwspel was het te z;ep, dat de in hun bootje door de woeste haren rond geslingerde yisschers het noodsein had den geheschen, en hun toch maar wei- Ongevallen, Bij het baden in zee zijn Maandag te Ter Heide een vrouw en een kind verdronken, vermoedelijk moeder en dochtertje. Toen de drenkelingen aan land gebracht werden was het reeds te laat De namen der slachtoffers bleven on bekend. De vrouw was met ’t meisje achterop naar het strand gekomen. Maandag is te Wageningen de 14- jarige J. v. d. B. bij het zwemmen in de haven verdronken. Branden. Maandagavond, omstreeks half elf brak brand. hit in de garage, gelegen ach,ter aan het huis van den heer Nij- burg, aan den Soesterbergschen straat weg. In de garage bevonden zich twee autobussen, waarmede juist dezer dagen de dienst AmersfoortBaarn zou worden aangevangen. Beide bus- Sevenum (L.), resp. 16 en 36 jaar C oud. waren door de rechtbank te badkoetsen beschadigd Roermond veroordeeld tot 2 en 4 jaar gevang., terzake dat zij op 15 Maart te Sevenum opzettelijk de boerenhui- zinge van H vd. Sterren in brand - J perso- De rijwielbelasting. Thans heeft de minister bepaald dat de wet op de rijwielbelasting met 1 Aug. in werking treedt. De merken moeten bevestigd worden: hetzij aan de balhoofdbuis of aan één der buizen van het stuur; hetzij, binnen 15 centimeter afstand van het stuur, aan de bovenbuis van het rijwiel. De hoofden van gewinnen, die in de Rijksinkomstenbelasting over het loopende belastingjaar niet zijn of wor den aangeslagen en voor het rijwiel, dat zij voor hun beroep of bedrijt noodig hebben, volgens artikel 1, laat ste lid der wet kosteloos een belasting- merk wenschen te ontvangen, moeten zich daartoe in persoon aanmelden ten kantore van den ontvanger der accijnzen over hun woonplaats, ten einde aldaar een schriftelijke aanvraag te doen. Pe >Karppioen» meent de leden ernstig te mogen aanraden alleen plaat jes aan te nemen, waarvan de gaten behoorlijk in het midden zitten, en te weigeren de plaatjes, waarbij dit niet het geval is. Te Haarlem kwam, iemand bij de politie aangifte doen dat het merk voor de i’ eenige uren te voren had gekocht en aan zijn fiets oevestigd had, gestolen was. Pet eerste slachtoffer I Opgepast I De minister van financiën heeft be slist, dat het postpersoneel, dat zijn eigen fiets gebruikt ten behoeve van den dienst, de rijwielbelasting geheel zelf behoort te betalen. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 14°5. ernstigen toestand is de jongen naar een ziekenhuis vervoerd. De kosten van levensonderhoud. Het indexcijfer van de totale kosten van levensonderhoud bij arbeidersge zinnen vertoont, volgens opgave van het Bureau van Statistiek, in Juni 1924 een daling van 18.9 pet. sedert Maart 1920. Stelt men deze laatste maand op 10Q, dan bedraagt het in Juni 1924 dus 81.1. Het vorige driemaandelijksche in dexcijfer, voor Maart 1924, bedroeg 83.8, of een daling van 16.2 pet. be neden het peil van Maart 1920. Van Maart 1924 tot Juni 1924, is dus een daling te constateeren van 83.8 op 81.1 d.i. 2.7 op 83.8, of 3.2 pet. In Sep tember 1920 had de duurte haar hoogte punt bereikt met een indexcijfer van 106.§ op de basis van Maart 192Q 1Q0. Sedert September 1920 is er dus in Juni 1924 een daling van 106.8 op 81.1 of 24.1 pet. Het hiermede over eenstemmende cijfer bedroeg in Maart 1924 slechts 21.5 pet. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in Juni 1924 22 pet. tegen 16.7 pet. in Maart 1924 Van Maart 1924 tot Juni 1924 is er t o een daling wr te nepien van $4 pet. ®en nablJ den Schreierstoren te Voor de voeqipg a(zqnderlijk is de taling sedert (Ie vorjge drjetpaandpijk- s:fie berekening dys dan voor de totyle kosten yan Igyén* onderhout}- De meeste prijsverschillen, waarmede de statistiek in het afgeloopen kwartaal te rekenen kreeg, betreffende uitgaven voor de voeding. De prijsbeweging onderscheidde zich in de periode van Maart tot Juni 1924 hierdoor, dat de daling zich ditmaal tot verscheidene on derdeden heeft uitgestrekt. De daling is zoo goed als algemeen. Naar Frankrijk. Uit Qost-Groningen is weer een 12-tal jonge landbouwers naar Noord-F rank rijk vertrokken. Auto- en motor-ongelukken. Nabij Vries is een vrachtauto van de firma Lieftinck, uit Groningen, te gen een boom gereden. Twee inzitten den werden zwaar gewond. Te Eemnes is een 7-jarig meisje door een auto doodgereden. Het in de Zuiderzee gezonken vaartuig. De juiste naam van den schipper, die met zijn vrouw en 4 kinderen, waarvan de oudste 15 jaar Vrijdagmid dag op de Zuiderzee is verdronken, is Roeland Tielemanshet tjalkschip is de »Onrust» uit Den Bommel. De eenige overgebleven zoon, de 16- aanzienlijker bet ^eyen Se^ost. Een Ford-auto - J waarin niet minder dan 7 personen zaten, reed in snelle vaart langs de Geldersche kade in de richting van het Centraal Station. Ook in de bocht nabij den Schreiers toren werd de vaart niet verminderd. De auto botste met volle kracht tegen een paal van het geleidingsnet der electrische tram. Alle inzittenden wer den uit het voertuig geslingerd. Drie van hen werden zeer ernstig gewond en door den geneeskundigen dienst naar h^ Binnengasthuis vervoerd, waar bij aankomst bleek, dat twee van hen waren overleden. De andere vier inzittenden bekwamen minder ernstige verwondingen en be hoefden niet naar het Ziekenhuis te worden vervoerd. Uit het voorloopig door de politie ingestelde onderzoek is gebleken, dat de inzittenden allemaal in sterke mate onder den invloed van sterken drank verkeerden. De auto bood bovendien slechts plaats voor 4 personen ^epyyl er 7 in zaten. De bes^uyrder van dien auto i§ dpor de politie in hechtenis genomen en zal ter beschikking van de justitie worden gesteld. Kanonnen. Men schrijft aan de N. Rt. Ct.: Voor het eerst in Nederland heeft een fabriek de vervaardiging onderno men van kanonnen. Verleden week is - de eerste batterij gereed gekomen den inventaris kon worden gered. WORKUM. Bij goed weer geeft de Zangvereeniging T.A.V.E.N.U. Woens dag 30 Juli, 's avonds 81/2 uur eene uitvoering op de Markt. Het publiek wordt beleefd verzocht gedurende de zangnummers niet heen en weer te loopen. Onderstaand programma uit knippen. 1. Bondslied 2. Serenade van een Landsknecht Orlando Lasso 3. Bede v/h Vaderland Valerius 4. De Twee Jagers 5. Morgenlied 6. De wereld een orkest Henri Dubois 15 minuten pauze. 7. Du Hirte 8. Sneeuwklokjes 9. De Spijskaart 10. Lentelied 11. Domme Hans Geslaagd voor het dip] Louden van het Ned. Handt gouddelverswerk geheel stil. Maar nu kwamen de hooggeleerde heeren en zij zouden met hun nieuwe vindingen het goud aan zand en baren wel weten te ontrukken, zegt het »L. Nbld.c Dinsdag kwamen ze aan, Woensdag voeren ze naar strandingsplaats van de »Lutine« Donderdag reeds lag hun vaartuig sen, waarvan de een een groote waar- noodige maatregelen zal treffen, de vertegenwoordigde, werden een prooi der vlammen. De brandweer moest zich bepalen tot het nathouden van het aangrenzende perceel. Het voorste deel van het huis bleef ge spaard, doch werd ernstig beschadigd. Verzekering dekt de schade. Maandagmiddag brak brand uit in de rijwielbergplaats van den heer C. L. Breman te Ooltgensplaat. Onmid dellijk stond de geheele zaak in volle vlam. Een jongen liep brandend de straat op. Door hem over den grond te rol len, wist men zijn brandende kleeren te blusschen. De heer Breman zelf kreeg ook ernstige brandwonden. Het geheele perceel ging verloren. Niets Jj111 vier veldhouwitsers en een ^.g.y. pul- Alles was slechts laag verzekerd. De storm in België. Omtrent den jongsten storm, die ook waarmee de Engelsche troepen hier te lande moesten betaald worden. Het zou op de ree van Texel dit geld los sen en dan de reis voortzetten naar Hamburg en de rest zijner kostbare lading de banken daar afgeven ter ver? sterking van hun crediet. De »Lutine< is toen bij stormweer uit den koers geloopen, en het was in 1799 op een der gevaarlijke drijf- zandbanken voor Terschelling ge strand. En daar ligt het schip tot op den huidigen dag, meters diep in het mulle zand weggezonken. Er is al menige poging gedaan om de waardevolle lading van het vaartuig te bergen, wat ook gedeeltelijk is gelukt, doch het heet dat daar nog enorme schatten moeten bedolven liggen. In de laatste jaren stond evenwel het op Terschelling hebben gestoken, waardoor drie nen in levensgevaar kwamen te ver- Blankenberge de visschers juist in keeren en inboedel en kleinvee ver brandden. De 80-jarige H. vd. Sterren had de boerderij aan den oudsten be klaagde verkocht, doch zou tot zijn dood vruchtgebruik genieten. Daar be klaagde echter wenschte te trouwen, sommeerde hij den ouden man her- haaldelij’k te verhuizen, wat niet ge beurde. De jongste broer heeft toen in overleg met de oudste den boel in brand gestoken. De oude man had al les zeer laag verzekerd, de huishoud ster, die niets verzekerd had, werd voor f500 benadeeld. In hooger beroep voor ’t Hof te Den Bosch eischte de adv.-generaal bevestiging der straffen. Auto-ongeluk. Twee dooden. Zondagnacht omstreeks kwart over Amsterdam een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan twee personen V I FRISO.

Friso nl | 1924 | | pagina 1