Nieuws- en Advertentieblad Pepermunt voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz, Hwet in redenaar sei fen de V.S. pipermunt. Niet doorloopend bewoonde vertrekken als sa lons, wachtkamers, kantoren, studeervertrekken, slaapkamers en dergelijke komen het eerst in aanmerking voor verwar ming met gas. ZATERDAG 2 AUGUSTUS 1924, No. 32. 50ste Jaargang. o is kwaliteit! Binnenlandsch Nieuws. Plaatselijk Nieuws U wilt maar Engros TROMP, Sneek Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. ----- TROMP, Sneek 1 vrouw en naar een verlangen Tot volgend Een deelnemer. Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe tny mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en - 1 Vraagt inlichtingen ten kan van het bedrijf. toegeven willen weten, i maatregelen treffen, liet hij weten. En de minister heeft woord gehouden. Want toen B. en W. in hunne weige ring tot opheffing der huurcommissie bleven volharden, heeft de minister een Kon. Besluit uitgelokt, waarbij de Huurcommissie voor de gemeente Landsmeer wordt ontbonden. De op heffing zal nu over eenige maanden plaats hebben. Auto- en motor-oogelukken. Een zevenjarig meisje van den heer W. te Maastricht, is door een auto ge grepen en tegen den weg geslagen. Het kind is zonder tot bewustzijn te zijn gekomen in het hospitaal overleden. Maandagavond is op dêii Eemweg nabij Baarn een platte vrachtauto van den brandstoffenhandel van Fokke uit Soest, en bestuurd door den 29-jarigen G. W. Onwezen, woonachtig te Soest, geslipt, met het gevolg, dat de 39-jarige Jan van Woudenberg, metselaar uit Soest, die met eenige anderen achter op de auto had plaats genomen, er af viel en zoodanig met hoofd en boven lichaam op den straatweg terecht kwam, dat hij kort nadat hij naar het zieken huis te Baarn was vervoerd, aldaar aan de bekomen verwondingen is overleden. De bestuurder van de auto is later te Soest aangehouden en in arrest ge steld, doch ontkent eenige schuld aan het ongeluk te hebben. Het slachtoffer laat een kinderen achter. Slechte vooruitzichten voor ’t Limburgsche mijnbekken. De malaise laat zich op de Limburg- sche mijnen ook geducht voelen, schrijft de „Msb.” De toestand van verschil lende mijnen is in commercieel opzicht vrij ernstigtreedt niet spoedig ver betering in, dan staat te vreezen, dat men binnenkort zal moeten overgaan tot ontslaan van een deel der arbeiders of vermindering van het aantal werk dagen. Voor huisbrandkolen is de vraag nog vrij goed, doch de geweldige concur rentie der Duitsche en Engelsche mijnen maakt den afzet der Limburgsche in- dustriekolen tot loonende prijzen on mogelijk. Er wordt dan ook reeds be neden den kostenden prijs verkocht. Voor een niet gering deel wordt deze slechte toestand geweten aan de hooge vrachtprijzen, die de Nederland- sche spoor vraagt, De onbewaakte spoor-overwegen. Tusschen Heerde en Wapenveld is door de locaalspoor ZwolleApeldoorn op een onbewaakten overweg bij Heer de de heer A. Tepe Boers, manufac turier uit Zwolle, met zijn auto overre den.’ De heer Boers werd doodelijk gewond, terwijl zijn auto geheel ver brijzeld werd. De forensenbelasting. De firma R. S. Stokvis en Zonen te Rotterdam heeft den raad van Deven ter bericht, meldt »Het volk,» dat bij handhaving van den aanslag harer bei de directeuren in de forensen belasting, haar filiaal' te Deventer zal worden op geheven en de employe’s ontslagen of naar elders verplaatst, De firma heeft zich terzake ook tot de Koningin ge wend. Er heeft zich Donderdagavond een comité gevormd uit oud-leerlin- gen der Vereenigde Burgerschool, be staande uit een 12-tal dames en hee- ren. Doel van dit comité is ter gelegen heid van de ingebruikneming van de verbouwde school (waarschijnlijk in ’t begin van September deze gebeurte nis op gepaste wijze te vieren. Plan nen daartoe zullen worden uitgewerkt. Een beroep zal worden gedaan op alle oud-leerlingen-voorstanders(sters) der genoemde school om financieel die plannen uitvoerbaar te maken. Wij hopen van harte dat de giften rijkelijk mogen vloeien! Het bestuur wordt gevormd door de Simon Gaastra, secretaris en H. J. IJntema, penningmeester. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Woensdag gaf de Zangvereeni- ging T.a.v.e.n.u., directeur de heer Gerritsma van Bolsward, op de mu ziektent op het marktplein eene uit voering, waarover we van de toe hoorders niets dan lof hoorden. Door velen werd de wensch uitgesproken dat T.a.v.e.n.u. meer zulke avonden zou geven, ’t Weer hield zich beter dan de straatjeugd. De laatste schijnt nog aan zanguitvoeringen te moeten gewennen. wel andere Commissie voor de Leesbibliotheek, werd vervangen door den heer S. Gaastra. Aan de Leeszaal werd over het verloopen jaar nog een subsidie toegekend van f50, waarna de reke ning over het verloopen jaar werd goedgekeurd in ontvang tot een bedrag van f382.66, in uitgaaf tot f 330.25, met een batig saldo van f52.41. De begroe ting 1924—1925 werd in ontvang en uitgaaf vastgesteld op f364.91, waarbij o. m. een post voorkomt van f25 als subsidie aan de Leeszaal. Inzake de te houden Nutsavonden in het komende seizoen had het Bestuur voor 11 No vember reeds beslag gelegd op den gevierden spreker ds. Westmijse, zal het voor een tweeden avond in De cember zich wenden tot den heer Alt te Bolsward en werd het verder ge machtigd voor nog 2 avonden een passende aanvulling te bevorderen. zes cent betalen en tóch een prima Sigaar rooken Neemt dan »OUDE JONGENS», en U hebt een ongepoederde Sumatra- Sigaar, die met alles in dien prijs con- curreeren kan. P.S. Nieuwe soorten Sigaretten ont vangen. Nagemaakte rijwielplaatjes. Mogen wij het >Haarl. Dagbl.» ge- looven, dan wordt te Amsterdam in rijwielplaatjes een uitgebreide geheime straathandel» gedreven, op dezelfde wijle als indertijd met de broodkaarten geschiedde. De plaatjes zouden verkocht worden voor 50 cent, en nog wel voor veel minder. Het eenige onderscheid tusschen de echte en de nagemaakte plaatjes moet zijn, dat de eene soort (het is niet be kend of dit de echte of de valsche zijn) wordt vervaardigd van uit Duitsch- land, de andere van uit Amerika af komstig koper. Ook te Haarlem zouden de nage maakte plaatjes worden verkocht. Een verkooper moet daar ter stede reeds 500 nagemaakte plaatjes van de hand hebben gedaan. Valsche tienguldenbiljetten. Te Roermond zijn valsche tiengulden biljetten in omloop. Ned. Ver. tot afschaffing van Alkoholhoudende dranken. De oudste drankbestrijders-organisa- tie in ons land, de Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken, hield dezer dagen te Zwolle jaarvergadering. Het was de 89e al. Het ledental is ’t afgeloopen vereeni- gingsjaar met 184 teruggeloopen en bedraagt thans 21428, waaronder 377 raadsleden, georganiseerd in 371 afdee- lingen. Uit het verslag van den penning meester, dr. W. Hingst van Utrecht, bleek, dat de winst- en verliesrekening in ontvangsten en uitgaven een eind cijfer aanwijst van f27.378. Er is een verlies van f1328. De begrooting sluit met een eindcijfer van f644.50. Het jubileumfonds heeft een eindcijfer van f 102.306. De vergadering nam verschillende besluiten, waaronder om te werken in de richting van 't tot stand komen van een neutrale onthouders-federatie. Eveneens werd besloten de November- maand voor blauwe maand te bestem men. Aangenomen werd een voorstel- Dordt, om meer uniformiteit in de contributie te brengen. Een voorstel- Tiel om radio-toespraken te doen hou den, werd eveneens aangenomen. De vergadering was druk bezocht. De volgende jaarvergadering zal zeer waarschijnlijk te Leeuwarden woiden gehouden. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De ramp op de Schelde. De heer Paul Nijgh, te Bilthoven, schrijft aan de ,,N. R. Crt.” Wanneer het hart spreekt, is het verstand echter niet altijd van de partij en met volle instemming herhaal ik hier de vraag, die mij dezer dagen van meer dan een zijde gesteld werd, of het naar mijn meening wel juist gezien is, dat ten behoeve van de slachtoffers der ramp op de Schelde, zelfs door autoriteiten een beroep werd gedaan op het land. Immers, de nagelaten be trekkingen der thans omgekomen vis- schers zijn op geheel gelijke voor waarden als andere loonarbeiders wet telijk verzekerd. Indien onder bepaalde omstandigheden, naar het oordeel van plaatselijke deskundigen, eenige finan- ciëele aanvulling der wettelijke uitkee- ring (zeer groote gezinnen, bijzondere opvoeding der kinderen) gewenscht is, stellen bestaande plaatselijke fondsen of het landelijk Nationaal Zeemansfonds daartoe in staat. Het is mij bekend, dat zulks in de practijk goed werkt en ieder geval daarbij naar eigen merites wordt beoordeeld. Dat van dezen ramp zulk een bijzon deren ophef gemaakt is, heeft ernstige nadeelen. Zooals de berichten in uw blad zijn verschenen, wekken zij den indruk bij het groote publiek, alsof deze ongelukkige visschersgezinnen ge heel onverzorgd achter zouden blijven, hetgeen volstrekt niet het geval is. Maar afgezien hiervan en dit is wel het voornaamste bezwaar dat ik voor de toekomst onder de aandacht zou willen brengen komt het mij grie vend en sociaal onjuist voor tegenover de nagelaten betrekkingen van de ruim 200 wettelijk verzekerde loonarbeiders, die jaarlijks in andere bedrijven te land en ter zee den dood vinden, dat van hun leed nooit of nimmer in het open baar eenige notitie wordt genomen. Ik weet zeer wel, dat de verklaring van een en ander luidtde zeeman heeft nu eenmaal in de harten van ons volk een streepje voor, maar dit mocht voor mij geen reden zijn om het boven staande in de pen te houden. Gemeente contra regeering. Landsmeer heeft eene huurcommis sie. Die moet verdwijnen, ordonneerde de ministermaar het Dag. Bestuur maakte, op grond van de woningtoe standen ^egen de opheffing bezwaar De minister hield echter voet bij stuk; en zou, wanneer B. en W. van geen ’t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird meerüntgean. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. De voorspelling kwam niet uit. Men schrijft aan »de Standaard» Het dorpje Nieuwe Tonge, op ons eiland Flakkee, werd dezer dagen in groote beroering gebracht, een beroe ring, die de rustige wateren van het geestelijk leven tot zelfs in grooten omtrek in rimpeling bracht! Thans vijftien jaar geleden was er in deze geweente een vrouw, die bekend stond, een »diep geestelijk le ven» te leiden. Ze kon praten als de ^Zwaarste dominé» e# doorspekte haar vermaningen, lecringen en opwekkingen met bijbelteksten. Haar woord had dan ook gezag. In dien tijd vertelde ze aan ieder, die maar naar haar luisteren wilde, dat ze een soortgelijke aanzegging» had ontzangen van den Heere, als eenmaal Hiskia gewerd, betreffende zijn ver lenging van levensduur. Ook zij zou nog 15 jaar leven en precies op den 27en Juli 1924 weggenomen worden. Al de jaren. die volgden, heeft ze haar bewering volgehouden en nu de ster- vensdag naderde, maakte ze inderdaad Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- J derdags voorm. in te zenden. i Advertentiën tot uiterlijk Don- T derdagsavonds, uitgez. familieber. WORKUM. De heer J. B. Dijkstra alhier behaalde bij het Concours te Kollum met het corps „Harmonie” te Warns in de afdeeling uitmuntendheid met 507 punten een 2den prijs en een kunstvoorwerp als directeurs-prijs. In eene gehouden huishoudelijke vergadering van het Nuts-departement alhier zijn als leden der Spaarbank- Commissie herkozen de heeren C. Tjebbes en J. Boonstra. Als Commissie van controle op het beheer der Spaar- bank zijn aangewezen de heeren T. heeren A. Zeijlstra Hz., voorzitter, Horensma en A. Wagenaar Az. De OJ-n■L— -T heer Crol, die bedankte als lid van de toebereidselen voor haar heengaan, Den laatsten tijd voerden zij en haar man niets uit en gingen zij op in bespiege lingen over den grooten dag. Haar aanzegging wist het vrouwtje voor een groot deel der inwoners aan nemelijk te maken en ze werd overla den met weldaden. Alle levensmidde len werden haar in overvloed verstrekt en ieder was begeerig, een woordje van deze .,diep-ingeleide-vrouw” op te vangen. Zoo werd Zondag 27 Juli verbeid.... Maar deze dag ging voorbij, zonder dat het „groote feit” gebeuren ging Men begrijpt wat het gevolg was. Het vrouwtje is van haar geestelijk aureool beroofd en naar verluidt heeft ze het voornemen, te vertrekken Oud-Beierland. Deze historie levert intusschen weer eens een kras staaltje van hetgeen er in valsche mystieke kringen van ons land wel omgaat. De werkverschaffing in de Veenkoloniën. ’t Vorige jaar heeft de regeering, in samenwerking met de betrokken veen koloniale gemeentebesturen, voor die streek een Centrale Werkverschaffing op touw gezet. Thans wenscht ’t rijk zich uit deze zaken terug te trekken met dien verstande, dat het de subsi die op loonen en reiskosten der werk- loozen blijft doorbetalen. De gemeente besturen zijn thans druk aan ’t over leggen hoe zij nu verder zullen wer ken. Reeds zijn plannen geopperd een vennootschap te vormen. Wordt daar toe besloten dan kan aanstonds de ar beid worden aangevangen met het vrije bezit van 125 H.A. grond, gedeeltelijk reeds ontgonnen, plus een boerderij en nieuwe houten barakken, welke plaats bieden aan 630 arbeiders. Een mislukte inbraak. Maandagmiddag te halfvier hoorde het dienstmeisje van de familie Thole aan den ’s-Gravelandscheweg te Bussum, terwijl zij boven aan het werk was, eenig leven in de benedenkamers. Daar er niemand van de familie thuis was, ging zij naar beneden en vond in den salon aan de -straat alle kasten openstaan. Zij keek naar buiten en zag een man onder de struiken van den tuin zitten. Dadelijk belde zij de politie op, en intusschen hield zij den man, die in den tuin zat, in het oog. Toen een politieagent arriveerde, werd de verdachte gearresteerd. Het bleek, dat er een goede vangst is gedaan. De gearresteerde is zekere G. S. uit Haarlem, een berucht inbreker, die eerst half Juli uit de strafgevangenis was ontslagen, nadat hij vier jaren ge vangenisstraf wegens inbraak had onder gaan. De man ontkende in de villa te zijn geweest, doch in een zijner zakken werden vier sigaren gevonden, welke na onderzoek uit het kistje van den heer Thole afkomstig bleken te zijn. Behalve deze sigaren werd niets vermist. Vrijzeker is het, dat S., die zwervende is, door de openstaande’ serredeuren het huis is binnengekomen, doch dat hij bij zijn werk door het dienstmeisje verrast is. Hij is naar het Huis van Bewaring te Amsterdam overgebracht. BANKET, BISCUITS, SUIKER WERKEN en CHOCOLADE-ARTI- KELEN in de meest groote sorteering, eiken dag aangevuld met nieuwe arti kelen, voor onmiddellijke levering be schikbaar bij Groothandel Adres van vertrouwen De prijs der Advertentiën Z is van 15 regels 60 cents, elke tegel meer 7 cents. T Grootere letters naar plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- X gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- X nement belangrijk lager. x Zondag j.l. had in Gaasterland (Elfbergen) een Jongerendag plaats van de afd. Bolsward, Sneek en Wor kum van den Vrijzinnig Christelijken Jongerenbond. Een 70-tal deelnemers(sters) waar onder 22 van onze afd. waren tegen woordig toen de voorzitter van ’t Gewest Friesland, v. Borssum Waalkes, allen hartelijk welkom heette in Gaas- terlands schoon e dreven. Na voorlezing van een gedeelte uit het eerste deel van „De Kleine Jo hannes11, van Frederik v. Eedenwerd het woord gegeven aan den voorzitter der afd. Bolsward die een inleiding hield over Marcus 1615 „Gaat heen in de wereld? De gedachtenwisseling die volgde getuigde dat deze keurige goed ver zorgde rede, met belangstelling was gehoord. Het dubbelkwartet der afd. Bolsward liet dan eenige liederen hooren waar van we lied 104 uit den Leidschen bundel „Menschenkind voort in het wondere leven11, het mooist vonden. Toen werden de deelnemers onaangenaam verrast door een hevige regenbui die allen een veilig plaatsje deed opzoeken in den grooten kam peer tent der Doopsgez. Catechisanten. Hier las de voorz. der afd. Sneek eenige gedeelten voor uit een roman van den Duitschen schrijver Hans Sterneder, getiteld „De Boerenknecht11 een prachtwerk dat in ’t bijzonder spreekt tot jonge menschen. Na het zingen van het bondslied gezang 124 uit den Leidschen bundel (Ev. gezang 99) werd deze schoone dag door v. Borssum Waalkes gesloten. Gezamenlijk fietsten we toen door de aan ongerept natuurschoon zoo rijke Elfbergsche bosschen naar Oude- mirdum, waar onze wegen scheidden. Deze Jongerendag, georganiseerd met het doel de leden der afdeelingen nader tot elkaar te brengen heeft volkomen aan dit doel beantwoord en ik geloof dat allen met mij naar „Da capo“ jaar dan ISO.

Friso nl | 1924 | | pagina 1