Pepermunt is anders dan an dere Pepermunt. Ze is beter. voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Nieuws- en Advertentieblad ÉÉNLUClFEtt, dat is alles waarmede U een gaskachel aanmaakt terwijl U direct de volle warmte in het vertrek krijgt. ïïwet in redenear sei fen de V.S. piperanni. 50ste Jaargang. ZATERDAG 9 AUGUSTUS 1924. No. 33. Officieel Gedeelte Binnenlandsch Nieuws. t TROMP, Sneek EEN VAKM1N Aanbesteding. TROMP, Sneek GROOTHANDEL. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Bekendmaking. Salarisregeling burgerlijke rijks- ambtenaren. Naar de N. Ct. verneemt zullen en kele groepen werklieden en lagere be ambten niet meer worden ondergebracht in het Bezoldigingsbesluit, maar op ar beidscontract in dienst worden genomen tegen 70 pct. van het gegarandeerde loon voor het ambt, dat zij vroeger bekleed- dok- een i Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. Dat tegen hunne aanslagen hebben, die binnen één itreiking der aanslag- te de de spits van alle 7-cents SIGAREN. Tegen fabrieksprijs bij P.S. Zoojuist ontvangen nieuwe mer ken SIGARETTEN. zal U zeggen dat, in kwaliteit, »BRAZILIAANTJES« staan aan Een oneerlijk ambtenaar. De vorige week is melding gemaakt van de arrestatie in een café aan het Damrak te Amsterdam, van een ad- junct-commies der belastingen, die ver dacht werd een bedrag van ongeveer f 400 te hebben verduisterd. Het nade re onderzoek, waarbij de verdachte een volledige bekentenis heeft afgelegd, bracht evenwel aan het licht, dat de gepleegde verduistering veel omvang- rijker is dan men aanvankelijk ver moedde, aldus »Het Volk.< De betrokken ambtenaar deed al sinds jaren dienst aan een der loket ten van het belastingkantoor aan het Haarlemmerplein. Nu ruim twee jaar geleden pleegde hij zijn eerste fraude, door een kleine belastingschuld, die iemand kwam betalen, niet aan den kassier af te dragen, maar in eigen zak te steken. Het biljet van den be lastingschuldige voorzag hij echter van de vereischte kwijting en ook in de kohieren boekte hij de belastingschuld als voldaan. Zoo werkte hij geleidelijk door. Zoowel waarschuwingen als dwangbevelen wist hij te verdonkerema nen, en telkens weer eigende hij zich kleinere en grootere bedragen, die Burgemeester en Wethouders van WORKUM zullen op Zaterdag den 16 Augustus 1924 onder de ingezetenen aanbesteden, de levering van SCHOOL- BEHOEFTEN voor de openbare lagere school. Van de voorwaarden kan kennis worden genomen ter Gemeente-secre- tarie in de gewone kantooruren. De gezegelde inschrijvingsbiljetten worden op den dag der aanbesteding ingewacht ter Secretarie vóór 11 uur in den voormiddag. Workum, den 2 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L.-Burgemeester. De Secretaris, A. DE VRIES. Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird méér üntgean. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. Ongevallen. Dinsdag is op de gasfabriek te Utrecht een ernstig ongeluk gebeurd, In verband met den bouw op de terrei nen staat aan het water een zooge naamde havenkraan, die een grijper draagt, welke is opgehangen aan twee snaren. Toen nu Dinsdagmorgen die toestel bezig was kolen uit een schip op de wal te laden, braken plot en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De kinderbijslag zal na 1 Jan. 1925 3 pet. bedragen voor elk kind beneden het 18e levensjaar met een minimum van f 50 en een maximum van f 240. De salarissen voor de ambten, die niet val len onder het Rijkswerkliedenreglement worden geregeld bij aparte koninklijke besluiten, nadat advies is ingewonnen bij de bijzondere commissies, de nieuwe regelingen worden gebaseerd op zooge naamde kernsalarissen, welke ontleend zijn aan de salarisnormen. Aan de ongehuwde ambtenaren zullen de twee laatste salarisverhoogingen in de schaal niet worden toegekend ter wijl van ongehuwde onderwijzers de vier laatste periodieke verhoogingen worden ingehouden. Voor vrij wonen zal tenminste 7 en ten hoogste 15 pct. van het salaris worden gekort. Gehuwde ambtenaren die 23 jaar oud zijn, twee dienstjaren hebben en een salaris genieten beneden f 2000, krijgen een toelage van f 200 over schrijdt echter de schaal waarin het ambt is ondergebracht de f 2000, dan wordt de toelage bepaald op f 300. Deze toelage zal telkens verminderd worden met de periodieke verhoogin gen, welke zullen worden toegekend. De standplaatsaftrek blijft vastgesteld op 4 en 8 pet. voor de 2e en 3e klasse standplaatsen. De salarisverlaging voor kostwinnaars zal over 1925 ten hoogste 15 pet. bedragen, op salarissen welke met meer dan 15 pet. worden verlaagd zal een extra-toeslag worden gegeven. Een gunstige toestand Uit Langendijk wordt aan de sTel.< gemeld In deze uitgestrekte tuinbouw streek heerscht gedurende de laatste maanden een leven en een opgewekt heid, die weer doen denken aan de beste jaren voor den tuinbouw. Was het vorige jaar alles malaise en achter uitgang, in den aanvang van dit jaar is dit als bij tooverslag veranderd. De prijzen der verschillende tuinbouw producten waren zoodanig, dat van een rijk jaar kon worden gesproken, en van het begin der nieuwe campagne is de toestand zoo gunstig, dat het alle verwachtingen overtreft. De vroege aardappelen zijn voor prijzen verkocht, die zeer goed konden genoemd worden, terwijl het beschot over het geheel genomen buitengewoon is meegevallen. Aardappelen zijn er dit jaar veel ver bouwd. Het aantal bebouwde hectaren wortelen was dit jaar betrekkelijk klein, terwijl de prijzen ook maar middelmatig waren. Voor bloemkool en zilvernep worden ongehoord hooge prijzen be steed en ook de overige groenten worden aan de veilingen verkocht te gen prijzen, die een voordeelige exploi tatie als resultaat geven. Van misluk king van een of ander gewas is, zooals dit vaak in andere jaren het geval was, geen sprake. Het buitenland vraagt veel onzer groen ten en aardappelen, waardoor in de prijzen de gevolgen van groote aan vraag worden weerspiegeld. De kool soorten, die nu in de laatste weken aan de veilingen zijn aangevoerd als nieuw product, deelen mede in de gun stige prijzen, die ook voor andere tuin bouwproducten gelden. Alles bijeen genomen is de toestand der tuinbou wers alleszins bevredigend te noemen en worden de gevolgen van de slagen, die velen hunner de laatste jaren kre gen, thans weer hersteld. Dat ook de andere klassen der bevolking daarvan den gunstigen weerslag ondervinden is duidelijk. CTlLrAx*-. dag wordt onze enorme den. 1 sorteering BANKET, BISCUITS, CHOCOLADE, SUIKER WERKEN, enz. enz. aangevuld met nieuwe artikelen. Vlugge levering. Prijzen concurreerend. Dit blad verschijnt des Za- terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post i 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. 0 Advertentiën tot uiterlijk Don- 4 seling, bij het ledig naar beneden gaan van den grijper, de twee snaren. Het zware gevaarte stortte naar beneden, kwam op den rand van het schip te recht, en kantelde vandaar het ruim in. In het schip waren twee werklieden aan den arbeid, die niet tijdig het on geluk zagen aankomen. Een van hen werd door den vallenden grijper getrof fen, en gevaarlijk aan het hoofd ge wond. De getroffene is per ziekenauto siaar de rijksklinieken overgebracht. Zijn toestand is zorgelijk. Er was een bal van den 14-jarigen zoon vsn J. H. Bekius aan den Noor- derhaven te Harlingen op het dak ge raakt van den buurman Bijlsma. Om den bal terug te krijgen, klom de knaap op het dak. Bij het zich laten zakken kreeg hij houvast aan een ijzeren or nament, dat ongelukkigerwijze uit den muur losliet, zoodat de knaap naar be neden tuimelde, met het noodlottig ge volg, dat hij met de buik in de ijzeren punten van het stoephek terechtkwam en zich zeer ernstig bezeerde. De jongen is in het ziekenhuis opgenomen. Terwijl te Didam de moeder zich even verwijderde, viel een kind van den arbeider Wolters en brak een been. In den tijd, dat de moeder haar kind naar het ziekenhuis bracht, kwam een ander kind te dicht bij het for nuis en brandde beide handen. Ver volgens kwam een derde kind onder een motorrijwiel, brak een been en kreeg ernstige hoofdwonden. Te Bunschoten gingen geruchten, dat een alleenwonend rijk ingezetene van 90 jaren waarschijnlijk in eenzaam heid gestorven was. Zijn woning was en bleef gesloten men hoorde of zag niets van hem. De burgemeester begaf er zich heen, vergezeld van een ter, een paar politiemannen en werkman, dien hij de deur liet openen Hierop betrad hij vergezeld van de vorengenoemden en een paar familie leden de woning. Alles werd in vol maakte orde aangetroffen, maar de grijsaard was door een beroerte getrof fen en niet bij machte om iets te zeg gen of te doen. Hij werd verzorgd. Aangezien niemand der familieleden volmacht tot handelen had, heeft toen de burgemeester met zijn ambtenaren de openstaande brandkast en andere zaken geïnspecteerd en moet een groote som geld verzegeld hebben. Zaterdagmiddag arriveerden 225 ad- spiranten van den Ned. Typografen bond te Laren, met het doel Zondag een Landdag te houden. De jongens overnachtten in tenten op het Zeveneind. Des avonds werd de 16-jarige W., van Amsterdam on gesteld. Hij werd in het St. Jans zie kenhuis opgenomen en overleed er des nachts tengevolge van hartzwakte. De landdag werd afgelast en de jongelui togen huiswaarts. Toen de moeder van W. Zondag in het ziekenhuis kwam en den dood van haar zoon vernam, zeeg zij ineen. Haar toestand was van dien aard, dat zij in het ziekenhuis is opgenomen. Zonderling geval. Zondagmorgen in de vroegte vonden de wijkzuster en de juffrouw van het Groene Kruisgebouw te Veendam, door hulpgeschrei wakker gewotden, den 33-jarigen A. R. uit Ommelanderwijk, met een op twee plaatsen gebroken been naast zijn motor in een droge sloot. R. deelde mee, dat hij daar reeds een paar uren had gelegen zon der dat iemand hem gehoord had de politie vertelde hij, dat een hem onbe kend motorrijder hem in de sloot had geworpen. De politie doet onderzoek. Jacht op een dief. Te Enschede zagen twee rechercheurs den wegens verschillende inbraken ge- zochten v. V., die, toen men hem wilde arresteeren, zijn woning binnen vluchtte en zoo op de daarachter gelegen lan derijen trachtte te ontsnappen. Een aan zijn loket werden betaald, toe. Een maal verduisterde hij op die wijze zelfs een post van ongeveer drie duizend gulden. Tot dusver is kunnen worden vastge steld, aldus het blad, dat deze ambte naar zich in ruim twee jaar een bedrag van 25 a 30 duizend gulden heeft toe geëigend. Door een toeval is men deze ver duistering op het spoor gekomen. Ie mand, die van den ontvanger een aan maning kreeg om zijn belastingschuld te voldoen, begaf zich, met zijn reeds geheel afbetaald aanslagbiljet, naar het kantoor, teneinde daarmede aan te too- nen, dat hij zijn verplichtingen jegens den fiscus reeds was nagekonen. Toen hij daar kwam, bevond zich toevallig een andere ambtenaar aan het loket en zoo werd de naar men meende eer ste en eenige verduistering van een paar honderd ontdekt. Daarop volgde de arrestatie van den schuldigen amb tenaar. Bij een huiszoeking kwamen ettelijke belastingbescheiden voor den dag. Van verschillende personen had hij de geheel aioetaalde aanslagbiljet ten ingehouden, terwijl hij ook aanma ningen en zelfs dwangbevelen verdon keremaande, als hij de daarbij geïnde bedragen althans niet afdroeg. De meeste belastingposten, die hij verduis terde, noteerde hij in een zakboekje. Het is gebleken, dat de betrokken ambtenaar, die een bescheiden inkomen genoot, daarvan een gezin had te on derhouden, een zeer losbandig leven leidde. Het omvangrijkejustitieele onderzoek is nog in vollen gang. Onweer. Zaterdagmiddag woedde te Uffelte (Dr.) een hevig onweder, gepaard met geweldigen regenval. De bliksem sloeg in de woning van den rijksveldwachter D, v. d. Berg. Deze en zijn echtgenoo- te die beiden in de achterkeuken aan tafel gezeten waren (de kinderen be vonden zich gelukkig in een ander vertrek) werden beiden getroffen en raakten het bewustzijn kwijt. Een neer stortende schilderij verwondde v. d. Berg aan het hoofd. Zijn vrouw was doof. Alles wat op tafel stond werd stukgeslagen. Van den schoorsteen is een stuk afgeslagen. Een eind pijp is 20 M. verder door het dak van het kippenhok gedrongen. Vele pannen van het dak van het huis zijn vernield. De dakgoot voor aan het huis sloeg weg en een ruit is verbrijzeld. Een ijzeren deurtje in den schoorsteen is er uitgeslagen en is weergevonden in een hoek op den zol der. Een kachel naast den schoorsteen doormidden gebroken. Flesschen, pot ten, enz. op den zolder werden verbrij zeld. Zolder en balken zijn erg geha vend. Een wonder mag het heeten, dat geen brand is veroorzaakt. Toen het echtpaar v. d. B. het be wustzijn kreeg, was het vertrek vol rook en vuur. Voor de vrouw werd de hulp van dr. Miedema ingeroepen, die van oordeel was, dat de doofheid der vrouw wel weer zou overgaan. Geen brood Dat was Maandagmorgen een heele consternatie in verschillende pensions te Bergen, dat stampvol met badgas ten zit, zoodat de broodbakkers geen brood genoeg kunnen bakken. Nu is het geoorloofd op Maandagmorgen voor tien uur oud brood teverkoopen, geen versch brood, doch er was geen oud brood meer voorhanden. Daarom verkochten de bakkers versch brood met het gevolg, dat velen hunner een bekeuring opliepen. In eenige pensions echter was geen versch brood te ver krijgen, het oude was op. De hoofdinspecteur van den Arbeid te Haarlem heeft aan de Bergensche broodbakkers doen weten, dat hij geen termen vindt aan hun verzoek om vroeger dan in art. 35. zesde lid der Arbeidswet 1919, geoorloofd, brood, dat op den zelfden dag is gebakken af op gewarmd, te mogen verkoopen, of af te leveren, te voldoen, onder opmer king, dat tegen deze afwijzende be schikking binnen 14 dagen bij den Minister van Arbeid in beroep kan worden gegaan. Natuurlijk zullen de bakkers in hoo- beroep gaan en is het voor de bad gasten te hopen, dat de Minister de beschikking van den hoofdinspecteur te niet doet. Er ishonger! Hbld. Het vervalschen van rijwielplaatjes. Het Volk schrijft: Er doen den laatsten tijd verschil lende geruchten de ronde, als zou er op groote schaal vervalsching plaats hebben van de belastingplaatjes welke aan de rijwielen bevestigd moeten zijn. Wij hebben naar aanleiding hiervan de betrokken afdeeling van het Depar tement van Financiën om inlichtingen gevraagd. Men deelde ons mede, dat inderdaad op het ministerie verschei dene waarschuwingen waren binnenge komen over vervalsching der plaatjes. Bij nader onderzoek bleken deze ge vallen op fantasie te berusten en was de aangever niet te vinden. Aan het namaken der plaatjes zijn trouwens te groote moeilijkheden verbonden, dan dat het op groote schaal zou kunnen worden toegepast. Men heeft er een zware negenpersmachine voor noodig. Het graveeren neemt heel veel tijd in beslag. Men zou op deze wijze hoog stens twee plaatjes per dag kunnen vervaardigen. Men achtte het echter niet onmogelijk, dat de clandestien aangeboden plaatjes van diefstal afkom stig zijn. Vervalsching is naar het oor deel van den betrokken ambtenaar practisch uitgesloten. Wij vestigen er de aandacht op, dat het belastingplaatje beschouwd wordt als een rijkszegel. Het vervalschen hiervan kan worden gestraft met een gevangenisstraf van zes jaren. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis, dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Gemeente-Ontvanger ter in vordering toegezonden het 1ste supple toir kohier der belasting op de honden, dienst 1924. Dat zij, die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen oe- zwaren te maand na de u biljetten schriftelijk behooren in dienen bij hun College. Workum, den 2 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, G. G. POSTHUMUS, L.-Burgemeester A. DE VRIES, Secretaris. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid RISO o W W WW W V wwvvvw

Friso nl | 1924 | | pagina 1