Nieuws- en Advertentieblad Bij gure najaarsdagen is een gaskachel een ware uit komst. De prijs van het gas behoeft geen beletsel meer te zijn terwijl een kachel kunt huren. Chocolade 11 voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hwet in redenear ssi fsn de V.S. pipermunt ZATERDAG 16 AUGUSTUS 1924. No. 34. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. TROMP, Sneek. TROMP, Sneek. t t TROMP, Sneek. Z— Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - - BANKET en BISCUITS dame bloedvlekken aanwezig waren. Verder droeg hij een grijzen hoed en had hij een bleek, gladgeschoren uiter lijk. t t r is GROOTHANDEL. L r 3 i t 150 witte kaarten 600 gr. kaarten. 2.400 bl. kaarten. 9.600 roode krten. 38.400 gr. kaarten. 153.600 gele kaarten 614.400 w. k. 2e serie in grootste sorteering bij GROOTHANDEL. t Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. ij ,t P De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Een VERTROUWD en BEKEND ADRES. ring ring ring ring ring ring ring 2.357.600 gr. k. 2e serie ring 9.830 400 bl. k 2e serie nu maar de vraag wanneer de kooplust ophoudt een soort spe- voorraad en sorteering V UlCJjLJ zoowel in SIGAREN als SIGARETTEN waaronder vele nieuwe soorten, bij het van ouds voor wederverkoopers bekende adres GROOTHANDEL. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- i derdagsavonds, uitgez. familieber. ■♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦••♦O» saagde badman Willem Paap, de beide personen aan het strand te brengen. Was het personeel voornoemd 5 mi nuten later aan het strand gekomen, dan zouden wij weder tengevolge van verregaande roekeloosheid, twee men- schenlevens te betreuren gehad hebben. Dat de geredden niet inzagen in welk groot gevaar zij verkeerd hadden, moge wel blijken uit het feit, dat zij de redders geen enkel bewijs van dank baarheid gegeven hebben. Geruischlooze bestrating. Naar de «Standaarde meldt, heeft de heer van Haagen te De Bilt een me thode uitgevonden om de straat tege lijk stofvrij en geruischloos te maken. Hij heeft de oplossing gezocht in straat- bedekking door middel van een eenige centimeters dikke laag van zeker rubber- procédé, dat ook voldoende weerstand bezit. Het opbrengen levert geen moeite op, terwijl reeds na een half uur het verkeer zijn gang kan gaan. De genomen proeven hadden het meest gunstige resultaatook is de toepassing betrekkelijk goedkoop. Vooral is deze methode aan te bevelen voor het ge ruischloos maken der bestrating voor scholen en andere publieke gebouwen. Ongeluk in een zweminrichting. In de zweminrichting te Bussum be merkten enkele jongens, dat een der zwemmers, die reeds een paar maal gedoken had, te lang onderbleef. Zij waarschuwden den badmeester, die enkele oogen blikken later den zwemmer naar boven haalde. Ijlings ontboden geneesheeren pasten dé kunstmatige ademhaling toe, doch tevergeefs. De ongelukkige zwemmer bleek te zijn dr. G. H. Fabius, directeur der Gooische H. B. S. Een van zijn zoons was bij ’t onge luk aanwezig. Mishandeling van een agent van politie. Toen de hoofdagent van politie te Eindhoven, G. vd. Wiel, een dronken man, zekeren Maas, wilde meenemen, werd hij plotseling door 2* broeders van Maas aangevallen en zwaar mis handeld. Door twee collega’s werd hij tenslotte ontzet. V.d. Wiel is zoodanig in 't gezicht gewond, dat hij voorloo- pig geen dienst zal kunnen doen. Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhtel. Gjinien scil in wird méér üntgean. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. De „Zwarte Bende” bij de Spoor wegen. Het >Haarl. Dbl.« heeft een onder houd gehad met den heer P. J. Arnold, chef der Treincontrole der Spoorwegen, meer bekend als >de Zwarte Bende”, zooals de 12 controleurs naar hun uniform genoemd worden. Ik zou boekdeelen kunnen vullen, bij wijze van spreken, aldus de heer Ar nold, met verhalen betreffende de verschillende manieren waarop men tracht de spoorwegambtenaren te be- Doodgedrukt. Op den Boroschen weg te Almelo is de 18-jarige knecht Kuipers van de firma Gebrs. Rossmark, toen hij met zijn fiets nog tusschen twee uit tegen overgestelde richting komende wagens wilde doorrijdeo, bekneld geraakt en en doodgedrukt. De moord in Den Haag. Naar de >Resb.< verneemt, heeft zich eenigen tijd geleden bij de politie een dame gemeld, die verklaarde dat zij op den morgen van den moord op den heer v. d. S. in de De Riemerstraat te Den Haag omstreeks half elf een man zag komen uit de woning van den‘vermoorde. De man, die eenigszins zenuwachtig deed, was gekleed in een licht-grijs costuum, waarop volgens de en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. dotten en kan in het algemeen zeggen, dat onze ervaringen treurig zijn. Het bedrog wordt waarlijk niet alleen door derde klas-reizigers gepleegd, maar ook door reizigers eerste, tweede klas Menschen uit alle rangen' en standen doen er aan mee. Met dames is het soms ergerlijk. Meermalen worden die in hoogere klassen dan waarop zij blijkens haar plaatsbewijs recht hebben, aangetrofifen en als zij betrapt worden, hebben zij soms allerlei praatjes tegen den con ducteur of controleur. Ook schamen sommigen zich niet een valschen naam op te geven. Maar ook advocaten, officieren, inge nieurs och, u kunt het u niet voor stellen wie er al niet trachten met een onjuist plaatsbewijs, een vervalscht abonnement of alleen met een perron- kaartje op een goedkoope manier te reizen 1 De vernuftigste dingen worden uitgedacht. En de treincontrole moet maar zorgen, dat zij nog slimmer en vernuftiger is dan de sluwe bedrieger. Het is ongelooflijk wat er gebeurt. Toen de werkmanskaarten nog be stonden, werd daar veel mee geknoeid en thans gebeurt dit nog wel met abonnementen. De vervalschingen worden soms zoo prachtig aangebracht, dat je er voor staat. Van een kort traject wordt op de kaart een veel langer traject ge maakt. Ook wordt geknoeid met wat den tijd betreft. Op een abonnement, geldig van Januari tot April, wordt bijv. April in Juli veranderd. En dan niet te vergeten het knoeien met de prijzen. Door z.g. radeeren van abonnementen bedriegen kinderen hun ouders of voogden en reizigers hun patroons of firma’s. Zoodra het bedrog ontdekt wordt geeft de controle er onmiddellijk kennis van aan de betrokken ouders of patroons. Kan de zaak dan in der minne geschikt worden door betaling van een schadevergoeding aan de spoor wegen, dan volgt geen aangifte. Maar blijft de betrokkene ontkennen, dan wordt hij aangeklaagd wegens valsch- heid in geschrifte en boet het bedrog in de gevangenis. Bovendien wordt iemand, die eenmaal getracht heeft de Maatschappij er in te laten loopen of een ander treinmisdrijf (er gebeurt in treinen heel wat waarvan het groote publiek niets weet en waarvan slechts nu en dan eens iets uitlekt) heeft ge pleegd en die daarbij is betrapt, nooit meer een abonnement verstrekt. Soms worden bedriegers wel eens door bona fide menereizigers aange wezen, maar over het algemeen vinden de controleurs van het publiek niet veel medewerking en geen aangename behandeling. Ook de reizigers, die er niet aan denken zich aan bedrog schul dig te maken, treden maar al te dik wijls tegenstrevend en soms opzet telijk op. De gevaarlijke zee. Het scheelde niet veel, of bij de enorme drukte van Zondag had de zee op de badplaats Kijkduin offers ge- eischt. Omstreeks 3 uur zag de heer Flier, commandant van de zwem- vereeniging „De Haagsche Waterratten” dat een heer en dame in hoogst ge vaarlijk water waren gekomen bij een golfbreker. Toen aan zijn fluitseinen geen gevolg werd gegeven, kwamen zijn mannen terstond met reddings- toestellen aanloopen. Een tros werd hen toegeworpen die zij grepen en toen kon men met een stok en beugel hen spoedig op het droge brengen. Het bleek toen, dat de onvoorzichtige zwemmers zich met een autoband aaneengebonden hadden. Om halfvijf hoorde een heer, die bij het hoofd aan het zwemmen was, kinderen om hulp roepen. Tpen hij er heen zwom, bleken het zijn eigen kinderen te zijn, die door het water plasten langs het hoofd en zich toen door de zee voelden meegetrokken. Zij klemden zich zoo vast aan hun vader, dat deze niet kon zwemmen en in groot gevaar kwam. Andere baders gaven toen elkaar de hand, vórmden een keten en wisten hem zoo te grijpen. Door „De Waterratten” werden de talrijke wonden verbonden, die hij door de steenen van den golfbreker ge kregen had. Zaterdagmiddag moest de heer Meijer, de directeur van het zeebad tot twee maal toe een zwemmer uit zee halen, die in het mui kwam, welke zich daar sinds eenige dagen gevormd heeft en door de zuiging werden meegesleept. Op het Stille Strand te Scheveningen is de 17-jarige J. E. S., uit de Jacob Mariestraat, bij het zwemmen afge dreven. Met levensgevaar werd hij ge red door den 32-jarigen heer Hof- schreuder Zondagmiddag heeft de 20-jarige J. v. K., uit de Wilhelminastraat zich te ver in zee gewaagd en werd gered eveneens met levensgevaar, door den 21-jarigen C. de Haas. Een bezoeker van de baden te Zand- voort schrijft aan de „Tel.” Zaterdagmorgen circa 8 uur waren drie badgasten, een heer en twee dames, een bad gaan nemen voor het Grand-Hotel te Zandvoort. isfet bekend met de getijen, zagen zij zich op een gegeven oogen blik door het opkomen van het water van het strand afgesneden een der dames, die zwemmen kon, wist het strand te be reiken, doch de anderen stonden op de bank om hulp te roepen. Gelukkig dat juist tegen halfnegen het personeel van de bad-inrichting voor het Kurhaus in dienst kwam; dit zag reeds van den boulevard af het groote gevaar waarin de baders zich bevonden. Zij spoedden zich dan ook dadelijk naar het strand, brachten met vereende krachten, het paard was nog niet ingespannen, de boot te water en zoo wist de bekende, kalme en onver» culatie of de liefhebberij zoo groot zal zijn dat de 7e of 8e ring b.v. nog te vormen is. Iedereen, die er aan mee doet, behoort dit speculatieve element te kennenkan het kennen het licht zoo voor de hand, dat zij, die mede- speculeeren en geen prijs krijgen, later niet daarom behoeven te klagen, dat zij bedrogen zijn. Stel dat de grens bij ring 8 ligt, dus dat van de groene kaarten der 2e serie nog 2.427.600 geplaatst worden, dan krijgen de 2400 houders van de blauwe kaarten der 1ste serie nog ieder hun uitkeering. Die van de overige seriën, dus meerdan 3 millioen kaarten, krijgen dit niet. Worden er minder kaarten geplaatst, dus b.v. alleen maar die tot en met ring 6 (153.600 kaarten) dan krijgen alleen de witte kaarten hun uitkeering, de andere kaarten geen van allen een prijs. In beide gevallen krijgt steeds maar een van elke 1365 verkochte kaarten een uitkeering. Natuurlijk gaan de kaarten der bin nenste ringen opgeld doen, hoe verder men den verkoop der buiten-ringen weet uit te breiden en worden verkocht door de houders, naar een schatting van de kans die ze hebben op de beloofde uitkeering. De kwestie of speculatie of loterijen verkeerd zijn of niet, is hier niet aan de orde. Iedereen die speculatie verkeerd vindt, onthoudt zich uit den aard der zaak ook van deze affaires; menschen, die geen bezwaar zien in een kansspel en die een bepaalden «sneeuwbaluitge- ver« vertrouwen, hebben voor zich zelf een gissing te doen, hoeveel ringen van medekansspelers in Nederland bij zulk ’n opzet gevonden zullen worden en daaruit te concludeeren of prijs en inleggeld het waard maken de kans te hebben, dat om den ring, waarin zij zich koopen zich nog het vereischte, soms vrij aanzienlijke aantal steeds veel grooter wordende ringen van koopers zal vormen. Of een bepaalde persoon of instel ling eerlijk zal administreeren is iets waarover iedereen zelf zal moeten oor- deelen naar de omstandigheden. Het is ook wel mogelijk dat bepaal de ondernemingen in hun opzet iets varieeren aan bovenaangeduid systeem, b.v. een deel van den koopprijs der kaarten teruggeven of door bijzondere regelen de kans eenigszins wijzigen daarover zullen wij geen discussie ope nen bovengenoemde omschrijving zal wel voldoende zijn voor belangstel lenden om zich een oordeel te vormen over de kansen, die zulke systemen in het algemeen bieden. De verplichte werkloosheidsver zekering. Het N.V.V. heeft zich met het ad vies van den werkeloosheidsraad om de werkeloosheidsverzekering op te bouwen op den grondslag der ver plichte verzekering, vereenigd. In een adres aan den minister zegt het be stuur van het N.V.V., dat naar hun meening de verzekering in ’t algemeen zal moeten worden opgebouwd op ie dere industrietak afzonderlijk, doch hierop dienen dan belangrijke afwijkin gen mogelijk te zijn. Met name zal het kantoorpersoneel en het technisch leidend personeel o.i. niet in de werkeloosheidsverzekering van de bedrijfstak, waarin ze werkzaam zijn, moeten worden opgenomen, doch dient voor deze groepen een beroeps- werkloozenkas te worden gesticht. Daarnaast is het noodzakelijk, dat de industrietakken, die in hoofdzaak werken met ongeschoolde arbeiders, tot één groep worden samengevoegd. Mogelijk zal de invoering van de verplichte verzekering in den eenen bedrijfstak meer voorarbeid vereischen dan in den anderen, zoodat de verze kering misschien niet voor alle bedrij ven gelijktijdig kan worden doorge voerd. Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Dit vage signalement is naar alle politiebureaux in ons land verzonden, met verzoek tot aanhouding van een dergelijk persoon, ter confrontatie met genoemde dame. Tevens vernam ’t blad, dat de poli tie thans in 't bezit zou zijn van een stukje papier, zeer waarschijnlijk een gedeelte van een der bladzijden welke bij den moord uit het kasboekje van den verslagene zijn gescheurd. De aan- teekeningen. daarop vermeld, zouden eenig spoor aanwijzen omtrent den per soon op wien deze aanteekeningen be trekking zouden hebben. Naar dezen persoon wordt gezocht, maar tot nu was hij onvindbaar. Sneeu wbal-zaken Het >Hbld.« bevat een artikel over dit onderwerp, dat thans de aandacht trekt door dat er weer meer re clame voor wordt gemaakt. In het bui tenland wordt het als kanspel meer aangetrofifen dan hier. Het idee, dat in het algemeen aan zulke sneeuwbal-affaires ten grondslag ligt, laat zich het best door enkele voorbeelden toelichten. Een horlogefabrikant belooft een gouden horloge van f 100 waarde aan iedereen die hem f25 zendt, vergezeld van de handteekeningen van 10 per sonen die ook ieder f25 zenden en be loven ieder wederom tien nieuwe per sonen ;te vinden, die f25 zenden en beloven, enz. enz. Men krijgt dan als de horloge- fabrikaut zijn belofte nakomt wel het horloge, zoolang men maar een kring van tien menschen kan vinden, die de f25 storten en die ieder weer een nieuwe ring van tien dergelijke menschen hopen te vinden. Het is duidelijk dat dit voor den fa brikant een goede zaak kan zijn als die tweede ring bij elkaar is heeft hij 110 X f25 binnen en geeft hij als belooning elf horloges van f 100. Hij heeft steeds geld in handen. Maar slechts een klein gedeelte dergenen die hem f25 zonden krijgt hun horlo ge, want na een bepaalde tijd lukt het niemand meer om tien medemenschen tot hetzelfde te bewegen. In een ander geval krijgt men niet direct de prijs als de volgende ring gesloten is. Men moet b.v. een vijftal ringen om zich heen hebben. Eenvouds- halve geven wij hiervan het volgende voorbeeld van een sneeuwbalsysteem gebasseerd op kaartenverkoop Het eerst worden verkocht één witte kaart, daarna worden 4 groene kaarten uitgegeven, van dat zelfde nummer. Verder 16 blauwe, 64 roode, 256 grijze. 1024 gele enz. telkens vier maal meer kaarten, Wanneer nu van een nummer al deze kaarten zijn verkocht, dus totaal 1365 kaarten, dan krijgt de van de witte kaart een uitkeering. Zijn er later ook nog 4096 witte kaarten serie II verkocht, dan krijgt de houder van de groene kaart serie I van dit nummer ook die uitkeering. Zoo gaat het door. Maar als er in het begin 150 witte kaarten worden geplaast, moeten over 't algemeen 150 zulke stellen als bovenbedoeld aan den man gebracht worden. Buiien den ring der koopers van een bepaalde kaart- kleur moet telkens weer een niewen ring van koopers viermaal zoo groot gevonden worden. Dit loopt ten slotte natuurlijk spaak. Want de volgende getallen zeggen dat duidelijk genoeg le (binnenste) ring 2e 3e 4e 5e 6e 7e 8e 9e Het L i T 8 i 1 i L 3 1 3 5 i r 8 l- 3- )- n k n ij n 3- k SO.

Friso nl | 1924 | | pagina 1