Nieuws- en Advertentieblad OHBIKINDHIXD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Hwet in redenaar sei fen de V.S. pipermunt. ZATERDAG 23 AUGUSTUS 1924. No. 35. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Adverteert in Friso”, Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. een interessant staatje voor betreffende het ge- met het feit dat gasverwarming zeer veel, en met succes, wordt toegepast is misschien oorzaak dat nog niet tot aanschaf fing zijt overgegaan. Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. Alear altyd heasich en skoar yn 'e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird meer üntgean. een fa- ver- er De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. Auto- en motorongelukken. Te Rotterdam had Zondag bijna een aanrijding plaats tusschen een autobus en een in razende vaart naderende luxe-auto. Op het laatste oogenblik wist de bus-chauffeur het stuur nog behendig om te gooien, doch kon niet voorkomen, ‘dat de bus omsloeg Vijf der inzittenden werden licht gewond een juffrouw werd van schrik bewuste loos, terwijl de matroos zoo door het springende glas in zijn gelaat verwond werd, dat hij naar het ziekenhuis ver voerd moest worden. De luxe-auto, die de schuld van alles was, reed door alsof er niets gebeurd was. Te Breda is Zaterdagmiddag de groentehandelaar S. door een vracht auto, bestuurd door den 17-jarigen A. de B., uit Aalst, aangereden. De man bekwam een drievoudige bekkenbreuk Men vreest voor zijn leven. Te Rotterdam is de 23-jarige H. G. Schijder door een auto overreden en levensgevaarlijk gewond. Corruptie van Journalisten. In een te Amsterdam verschenen brochure worden verschillende journa listen beschuldigd, van den heer Broek- huijs geld aangenomen te hebben om voor zijn loterijen propaganda te ma ken. Het dagelijksch bestuur van den Ned. Journalisten Kring heeft den schrij ver uitgenoodigd, voor het Kringbestuur te verschijnen, waarna het een onder zoek zal instellen. Een gestolen voorraad. In de Schoolstraat te Rotterdam heeft de recherche in een pakhuis on der den vloer verborgen gevonden 134 horloges, 65 horlogekettingen, 35 ringen benevens een groote partij oorbellen en armbanden. Al deze voorwerpen zijn afkomstig van de inbraak van 28 Nov. '23 in het pakhuis van M. B. in de Steven Hoogendijkstraat. De daders werden toen gevonden, de gestolen goederen echter niet. Vuurwerk afsteken. Een 17-jarige jongen te Amsterdam, die Zondagavond op den Nieuwendijk vuurwerk afstak, maakte zich bij het zien van een naderenden politieagent ijlings uit de voeten. In zijn verbouwe reerdheid stak hij het vuurwerk, dat reeds brandde, in een zijner zakken. Plotseling ontplofte dit waardoor de kleeren in brand geraakten. Zijn ver wondingen, die nog al ernstig waren, werden in het Binnengasthuis verbon den, Verduistering. De politie te Zeist, heeft den 21- jarigen V. K., kantoorbediende aan het bijkantoor v. d. Boaz Bank aldaar en diens schoonvader Z. uit IJsselmui- den gearresteerd. Deze arrestatie is geschied naar aanleiding van het feit dat Vrijdag de politie te Zeist ter oore was gekomen, dat aan genoemde bank belangrijke verduisteringen gepleegd waren. Ook de directeur van de Boaz- Bank, mr. D. werd in verzekerde be waring gesteld, eveneens op grond van aan de politie gedane mededeelingen omtrent gepleegde malversatiën. Inderdaad is gebleken, zegt de »Tel.« dat Mr. D. werkelijk gelden ten eigen bate had aangewend, doch deze reeds geheel weer heeft aangezuiverd, zoodat het publiek bij het gebeurde geen cent schade zou lijden. De kantoorbediende had zich reeds gedurende ongeveer een jaar gelden van den bank toegeëigend hetgeen hij te gemakkelijker meende te kunnen doen, doordat hij van het plegen van de fraude van zijn directeur op de hoogte was. Deze laatste was daardoor aan handen en voeten ge bonden ten opzichte van zijn bediende Het was reeds geruimen tijd opgevallen dat de bediende V. K. zeer boven zijn stand leefde. Toen hij nu een veertien dagen geleden te Kampen in het hu welijk trad werd daarbij zooveel pracht en er in Tot plaatsing van Advertentiën en Loosduinen en boven het vérdere Westland woedde, heeft nog heel wat schade aangericht. Bij den heer C. v. B. werd een tuinarbeider uit Monster door den bliksem tegen den grond ge slagen. Toen zijn patroon hem vond was hij bewusteloos en verlamd. De dokter meende, dat die verlamming wel spoedig zou overgaan. Door den geweldigen hagelslag, die het onweer vergezelde, werd zeer veel schade toegebracht aan de te vel de staande producten, van vele was het blad afgeslagen of verscheurd. Van sommige vruchtboomen werden takken vol vruchten afgerukt, de hagel lag als een dikke laag op den grond. Bij den heer B. sloeg de bliksem in huis, geen andere schade veroorzaken de dan dat eenige meubels omver werden geworpen. Dinsdagochtend is in de boerderij van den heer A. Laay te Oostvoorne de bliksem geslagen. De brandweer kon met groote moeite het woonhuis tegen verbranding beschermen. De landbouw- schuur is geheel uitgebrand. Verzeke ring dekt de schade. Ongevallen. Terwijl zij met andere kinderen aan het spelen was op den zolder van een huis in het Tuindorp aan den Groenen Hilledijk te Rotterdam is de 2-jarige K. J. V. in een onbewaakt oogenblik uit een zol ierraam gevallen. Het kind dat een gebroken schedel had is twee uur later overleden. Tusschen St. Oedenrode en Veghel deed Maandag een motorrijder een ernstigen val. Zwaar gewond werd hij door een automobilist gevonden en naar St. Oedenrode vervoerd. Bij het passeeren van een onbewaakte overweg, werd het paard van den turf handelaar J. Gerrits te Vroomshoop, gespannen voor twee aan elkaar ge bonden wagens door den van Marien berg komenden trein gegrepen. De voerman werd van den wagen gewor pen doch bekwam geen letsel. Het paard moest worden afgemaakt. Een der wagens werd vernield. Een meisje uit Venlo, met vacantie te Woensel, kreeg bij het spelen in de weide een hevige trap van een paard tegen het hoofd. In zorgwekkenden toestand werd het kind opgenomen en naar het ziekenhuis te Eindhoven ver voerd. Toen Dinsdagmorgen de heer G. Gimbrère op zijn Douglasmotor in ma tigen gang over de Korvelschen weg te Tilburg reed, wilde, ter hoogte van de Paterstraat de 60-jarige mej. C. Tabbers op het laatste nippertje nog de straat oversteken. Zij werd aange reden en tegen den grond geworpen. Met een zeer ernstige hoofdwonde en in bewusteloozen toestand, werd zij naar het gasthuis vervoerd. Naar Frieslands Zuid-Westhoek. Onder bovenstaanden titel geeft Panorama van deze week een aardig artikel over Gaasterland met een korte beschrijving van de Morra en de Fluessen en eenige mooie kiekjes van Gaasterland, de Morra en de ingang van de Fluessen bij Galamadammen. Actie tegen Plaatselijke keuze. Bij het comité tegen Plaatselijke keuze waren de vorige week reeds meer dan honderdduizend handteeke- ningen tegen het wetsvoorstel-Rut- gers binnengekomen. Het comité hoopt een eindresultaat van haar actie te bereiken als in 1921 toen de Eerste Kamer haar goedkeu ring onthield aan het wetsvoorstel tot invoering van Plaatselijke keuze ten opzichte van den sterkendrank-verkoop Een interessante statistiek. In het door het Centrale Bureau voor de Statistiek onlangs uitgegeven Statistisch Zakboek komt op bid. 43 Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Onweer. Het onweder dat Dinsdagmorgen te de Rijksinkomstenbelasting. In het be lastingjaar 1921/22 waren 1.638.456 personen in de Rijksinkomstenbelasting aangeslagen met een gezamelijk inko men van 4292 millioen, opbrengende een belasting van ruim *130 millioen. Uit dit staatje blijkt o.m., dat 63 pet. der aangeslagenen een inkomen had van minder dan f 2000, 93 pet. een inkomen van minder dan f 5000 en 97.8 pet. een inkomen van minder dan f 10.000. Slechts 2 2 pct. had dus een inkomen van f 100.000 of hooger en slechts 0.79 pct. van f 20.000 of hooger. Deze laatste betrekkelijk kleine cate gorie van 13.036 personen betaalde te zamen ruim 53 pet., dus meer dan de helft der geheele inkomstenbelasting. De 3730 rijken, die een inkomen van f50.000 en meer hadden, betaalden te zamen ruim 41 pet. van deze belasting, de 1335 allerrijksten, met een inkomen van f 100.000 en daarboven, betaalden bijna 30 pet. der geheele belasting. Wij zijn benieuwd naar de gegevens over 1922/23, welke, naar we vernemen, binnenkort bekend zullen worden. Natuurgeneeskunde. Een vrouw te Vlissingen was sedert eenigen tijd lijdende aan een borstkwaal. Zij is daarvoor sinds drie maanden onder behandeling van een »natuur- geneeskundigec, zekeren B., die te Rotterdam ’n inrichting heeft voor na tuurgeneeswijze en o.m. ook op gezette tijden spreekuur houdt te Middelburg. Dit heerschap vraagt als honorarium van f 20 tot f 40 per visite. De vrouw, die hij te Vlissingen onderhanden had, is Vrijdag j.l. over leden. Begin Aug. moet de genees kundige deze vrouw geadviseerd hebben een pas geboren hondje den hals af te snijden, het dan onmiddellijk open te snijden en daarna op de wond te leg gen het daarop 24 uren te laten liggen. De vrouw moet dit advies hebben op gevolgd het resultaat is geweest, dat zij, na hevig lijden, zonder verder eenige medische hulp te hebben ge kregen is overleden. Het lijk van de vrouw is door de politie in beslag genomen, en de heer B. is Zaterdag te Rotterdam gearre steerd en vervolgens naar Vlissingen overgebracht. De rljwielbelasting. Het Eerste Kamerlid Jhr. W. C. de Jonge, heeft den minister van financi ën de vragen gesteld Of het den mi nister bekend was, dan reeds medib Augustus de met het toezicht belaste ambtenaren begonnen met waarschuw en, terwijl de meesten der gewaarschuw- den reeds in Juli de plaatjes hadden aangeschaftdat velen van deze laats- ten hun plaatje niet eerder zullen be vestigen dan 1 Sept., wanneer dit ver plichtend isdat door dit uitstel de gelegenheid tot ontvreemding in de hand gewerkt wordt en dat door de onbillijke uitvoering der Rijwielbelas- tingwet de prompte betalers geschaad worden. Zoo ja, is de minister dan be reid, een datum te bepalen waarop ie der een plaatje móet hebben aange schaft De postchèque- en girodienst- Gemeld wordt, dat bij de heropening van den postchèque- en girodienst, (zoo mogelijk in de tweede helft van September met een aanvankelijk be perkt, later telkens uit te breiden aan tal rekeningen) alleen stortingen, giro’s en chèques zullen worden toegelaten. Locale rekeningen zullen vervallen. Automatische overschrijvingen, postcre- dietbrieven, bijschrijvingen van bedra gen, welke de post-administratie aan rekeninghouders heeft te betalen we gens postwissels, quitantiën, enz., ge legenheid tot spoedbehandeling, verre kening in giro van te betalen quitan tiën, postabonnementen, busrecht, enz., worden, althans voorloopig, niet uitge voerd. V. K. heeft reeds—'bekend, het bedrag der verduiste- moet nog blijken uit van weer praal ten toon gespreid, dat men over ging praten. De politie vond een en ander aanleiding om een grondig onderzoek in te stellen. Daar bij kwamen toen de verduisteringen aan het licht. Een tweetal rechercheurs begaf zich naar Kampen om de zaak verder na te gaan en V. K. en diens schoonvader te arresteeren. Beiden wer den echter daar niet meer aangetroffen Het gelukte de politie te weten te ko men dat de gezochten weer naar Zeist gegaan waren, waar zij, van hun bed werden gelicht en wel in een villa te Bosch en Duin, waar zij zich schuil hielden. doch het bedrag ringen moet nog onderzoek van de boeken. Mr. D., die alles weer in orde had maakt, doch wiens fraude nu door de arrestatie van v. K. aan het licht kwam, is zeer onder den indruk. De schoon vader van K. is gearresteerd als ver dacht van heling. De officier van justitie te Utrecht is van de zaak op hoogte gesteld. Het onderzoek wordt nog voortgezet. Arbeidstijd in veenderijen. De minister van arbeid heeft het verzoek van verschillende verven ers- Wanneer de dienst eenmaal regel matig loopt, zal rustig kunnen worden nagegaan, of deze faciliteiten weer moeten worden ingevoerd, en zoo ja, welke. Het is n.l. in de praktijk ge bleken, dat sommige dezer faciliteiten voor het publiek wel erg gemakkelijk zijn, maar voor den dienst een bron van veel moeilijkheden. Daarom meent men de wederinvoering van deze faci- liteiteiten in nadere overweging te moeten nemen, althans den dienst bij de heropening niet het gevaar van nieuwe moeilijkheden er door te laten loopen. Van belang is verder, dat de oude afrekeningen weer in eere zullen wor den hersteld. Met de afschaffing van de machines vervallen ook de vieze afrekeningen op carbonpapier. Zooals vroeger, worden op de afrekeningen voortaan weer vermeld hetopeningsbe- drag, de af- en bijschrijvingen en het slotbedrag van den dag. Vernomen wordt, dat het aantal aan geslotenen bij den dienst door opzeg ging van de zijde der rekeninghouders met 1300 en door opzegging van de zijde van den dienst met ongeveer 2500 is verminderd, zoodat het in totaal bij de heropening ongeveer 4000 minder zal bedragen dan bij de tijdelijke slui ting. bonden ingewilligd inzake den arbeids tijd van arbeiders van 16 jaar of ouder. Arbeid mag worden verricht tot en met 11 Oct. gedurende ten hoogste 10 uren per dag en 5 5 uren per weekvan 13 Oct. tot en met 15 Nov. gedurende ten hoogste 8 uren per dag en 45 uren per week; van 17 Nov. tot en met 20 Dec. gedurende ten hoogste 6 uren per dag en 34 uren per weekvan 22 Dec. 1924 tot en met 3 Jan. 1925 ge durende ten hoogste 6 uren per dag en 30 uren per week; van 5 Jan. tot en met 7 Febr. gedurende ten hoogste 6 uren per dag en 34 uren per week van 9 Febr. tot en met 14 Maart ge durende ten hoogste 8 uren per dag en 45 uren per week; onder voorwaardedat de arbeidstijd van genoemde arbeiders tot en met 11 Oct. in zijn geheel gelegen is tusschen 6 uur voorm. en 6 uur nam. en in het tijdvak van 13 Oct. 1624 tot en met 14 Maait 1925 in zijn geheel gelegen is tusschen 7 uur voorm. en 6 uur nam. dat in het tijdvak van 16 Maart 1924 tot en met 15 Maart 1925 de totale werkduur per arbeider ten hoogste 2500 uren bedraagt. Een woesteling. De expediteur V. d. B. had milie van Bussum naar den Haag huisd. Maar de rekening, die hij over indiende, was, volgens de familie, veel te hoog, zegt de »Tel.< Men kwam overeen, dat, daar de familie Zondag een bezoek aan oude kennissen te Bussum zou brengen, V. d. B. dan daar zou komen om over de rekening te spreken. Zondagmiddag nu vervoeg de de expediteur zich bij bedoelde familie aan da Mecklenburglaan. De besprekingen hadden echter niet het gewenschte resultaat. De expediteur maakte zich hierover zoo woedend, dat hij zijn schuldenaar aanviel en zoolang sloeg, dat de man bewusteloos bleef liggen. Diens echtgenoote die haar man wilde helpen, gaf de woesteling een stomp in den buik, zoodat zij een dubbele breuk bekwam. De familie, in wier huis het tooneel zich afspeelde, wilde de politie opbellen, doch de woesteling kwam op het telefoneerende meisje toe, sloeg haar den hoorn uit de hand en rukte het telefoontoestel van den wand. Op het geschreeuw en tu mult werden de overburen opmerkzaam. Deze telefoneerden om politie-assistentie. Toen de politie verscheen had V. d. B. reeds de vlucht genomen hij bleef den geheelen dag onvindbaar. Hij werd Maandag in zijn woning gearresteerd. De toestand van het mis handelde echtpaar is zeer ernstig, hoe wel niet levensgevaarlijk. Zij mogen echter niet naar den Haag worden vervoerd. Inbrekers in de val. Twee Amsterdamsche inbrekers drongen eergisteravond binnen in een onbewoond staande woning aan de 2e Helmerstraat, waarschijnlijk om door den tuin van die woning hepn in een aangrenzend pand hun slag te slaan. Ze troffen 't evenwel niet, daar boven de onbewoonde woning de hoofdcom missaris van politie de heer Van As peren woont, die, opmerkzaam ge worden door het gestommel in ’t benedenhuis en hoorend dat de knip pen op de deur werden dichtgeschoven, direct de slotsom trokdaar zijn in brekers. Hij waarschuwde telefonisch zijn bureau en in minder dan geen tijd was 't pand omsingeld. De inbrekers, zich bemerkt ziende, trachtten te ontsnappen, maar liepen pardoes een paar agenten in den arm. Vroege vorst. Te Dinxperloo heeft het eergister- nacht gevroren, verschillende akkers waren met ijs bedekt. Dit blad verschijnt des Za- 4 terdags en kost per kwartaal X 65 cents; franco per post X 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 4 Ingezonden stukken Don- X derdags voorm. in te zenden. 4 Advertentiën tot uiterlijk Don- 4 derdagsavonds, uitgez. familieber. 4 I FRISO.

Friso nl | 1924 | | pagina 1