Nieuws- en Advertentieblad te WORKUM Pepermunt Kolonl&lfl-on Grutterswaren chocolade WIJNEN - LIKEUREN -- voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordi, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. op Maandag den 8 Sept. 1924 I t Indien LI denkt Hwet in redenear sei fen de V.S. pipermunt. t Het St. Maria Magdalena Klooster te Stavoren (1Ö49)1 TROMP, Sneek OPENING gerestaureerde Vereenigde Burgerschool ZATERDAG 30 AUGUSTUS 1924. 50ste Jaargang. No. 36. Officieel Gedeelte. i gaat overal! Geen wonder Binnenlandsch Nieuws. SIGAREN! J. H. DE GROOT Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - is I J Kerk in kennis gesteld. I f fen, wacht dan niet te lang. Bij kil of vochtig weer in den zomer is het een genot. Vraagt inlichtingen ten kan tore van het Bedrijf. Der nonnen groet bij 't binnentreên, Gold meer dan 't steenen beeld Wie voelde als zij, waar werd geleên, Wat Kloosterrust niet heelt Zij zag Ursuul uit Gelderland, In ’t rein en wit gewaad Hoe 't hart, aan wuïten zin verpand, Vond bij het kleed geen baat. Daar stond het beeld van Magdaleen, In ’s kloosters ruime hal De handen samen tot gebeên Boetvaardig na haar val. De Kloostermoeder, streng uit plicht, Zag ’t schouwspel zorgvol aan, Dat open lag op ’t lief gezicht Was met heur lot begaan. En menig woord in 't bidvertrek, Waar zij Ursuul ontbood, eene wierd. De brandklok klept door Stav’ren heen, En elk 't gevaar ontvloog Ursuul ook vlood langs Magdaleen, Zag niet den traan in 't oog. Dat open lei de wonde plek, Vergeefs haar mond ontvlood. Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alhiel. Gjinien scil in wird meerüntgean. 1 *lr i Dus feller vlamde 't stille vuur, En brandde zonder end, Tot eens - 't was 't middernacht’lijk uur, Zij schuw sloop' door 't konvent In groen geboomt’ lag 't oud Konvent Met statig Kerkgebouw Het lag aan Stav’rens noorderend, Gewijd aan boete en rouw. A Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 September a.s. ONTHEFFING wordt verleend van dé verbodsbepalingen der verorde ning op de WINKELSLUITING in deze gemeente. Workum, den 28 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders aanleg, voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. „Waar ’s Ursula de Moeder vroeg „Waar vluchtte zij wel heen? Zij torscht nu zwaarder dan zij droeg l” „Waarom - Dat wist niet een. Zij bracht haar vaak vóór Magdaleen En vriend’lijk keek het beeld Beaamde Moeders zachte beên; Zij wist, Wie 't harte heelt. Ursuul verdroeg slecht Moeders woord, ’t Verwijs’ naar Magdaleen Zij hoort slechts wat de zin bekoort, En - zweeg ze - 't oog sprak „Neen 1" Beschuldiging. In het soc.-dem weekblad >De Ar beidt worden beschuldigingen geuit tegen den commissaris van politie te Culemborg, den heer Blokhin verband met den dubbelen moord aldaar, om- Voor ’t behoud van onze land goederen en bosschen. In den laatsten tijd vallen weer heel wat landgoederen en bosschen onder den moker van den slooper en den bijl van den hakker. En gaandeweg verarmt het landschap. Is daartegen niets te doen De vereen, tot behoud van natuur monumenten heeft herhaaldelijk goed werk gedaan, en bekende complexen terreinen, waarvan het behoud van na tionaal belang geacht wordt, weten te bewaren. Maar de financieele expansie van een dergelijke vereenihing is vaak onvol doende. Daarom bepleit de secretaris van C. Sprongers, in de N. Rt. Ct. het denk beeld, dat de staat bij zal springen. In de eerste plaats, doordat de staat overneemt de bosschen, reeds door de vereeniging aangekocht. Daardoor kreeg de vereeniging gelden vrij, welke voor nieuwe aankoopen kunnen dienen en tevens kon de vereeniging dan al haar trachten blijven wijden aan de verkrij ging van nieuwe objecten en behoeft zij niet de lasten van het beheer te blij ven dragen. De staat zou bovendien een fonds moeten vormen voor het aankoopen van boschcomplexen. Engros by VAN SLOOTEN, Harns. partij ging trekken voor de twee roerige elementen, retieerde S. het cafétje. Een der belhamels probeerde nog met een mes te steken, wat hem niet Een bekend, vertrouwd en zéér concurreerend adres zich een gaskachel aan te schaf- TROMP, Sneek, Groothandel Enorme keuze SIGARETTEN. Vele nieuwe merken. Tot plaatsing van Advertentiën en Pijnlijke maaltijd. De voerman V. te Rotterdam had, zoo meldt »de Rotterdammers een zware vracht te verplaatsen, waarbij zijn paard stapvoets moest loopen. V. wil de nu zijn boterhammen verorberen. Hij had een paar happen genomen, toen de man plotseling een brandende pijn in den mond voelde. Verschrikt den Ned7BoscVma7,d7h7e7A.”A“ spuwde hij zijn brood uit en bemerkte tot zijn niet geringe verbazing, dat met het brood een doorgebeten wesp zijn mond uitkwam. Het beest had nog kans gezien, om een flinke prik in V.’s tong te geven. De geheele mond is door den steek opgezwollen, zoodat de onfortuinlijke voerman zich onder be handeling van een dokter moest stel len. BISCUITS, enz. Vlugge levering. Eerste hands adres. van het vorige jaar. politie zou opzet- TABAK en SIGAREN Zeer voordeelig bij Boodschappen gaarne aan huis opgenomen en bezorgd. Zoude zoo vraagt de schrijver als grondslag voor dit fonds niet kun nen worden aangewend de opbrengst van den verkoop van sommige staats- gronden, welke weinig rentegevend zijn en uit een oogpunt van algemeen be lang geen waarde hebben In de groote landbouworganisaties, o.a. kort geleden in de Geld.-Overijselsche Maatschappij van Landbouw, is nu en dan aangedrongen op den verkoop van staatsdomeinen, die bij den landbouw in gebruik zijn, waarbij er op werd gewezen, dat deze gronden vaak niet onder beheer van goed onderlegde deskundigen zijn gesteld. Wij zouden niet zoo ver willen gaan om thans be hoorlijk rentegevende domeinen te vervreemden, doch gelooven dat er op tal van plaatsen weinig opbrengende staatsgronden zijn, wellicht ook weinig rendeerende landbouwgronden, veelal onder beheer van het dienstvak der registratie, die met voordeel zouden kunnen worden verkocht, hetzij als bouw- of industrieterrein, voor den landbouw of voor andere doeleinden. Hieraan zou tevens het voordeel ver bonden zijn, dat de ambtenaren der registratie werden ontlast van het tech nisch beheer van grondbezit, waartoe zij niet zijn opgeleid. Indien de opbrengst van deze ver- koopen in het bedoelde fonds werd gestort en in de eerste plaats aange wend voor den aankoop van zulke boschcomplexen, die van algemeen belang zijn uit een oogpunt van natuur schoon en daarnaast een matige rente kunnen afwerpen, dan gelooven wij, zegt de schrijver, dat ook zonder be langrijke financieele offers van den staat thans nog veel zou kunnen worden bereikt. streeks Kerstmis De commissaris van telijk het onderzoek in deze moordzaak hebben belemmerd en met opzet 't dwaalspoor hebben gevolgd, dat de moordenaar hem had gewezen. De schrijver van het artikel in «de Arbeie« is, naar >Het Volk« meldt, Otto de Beus te Culemborg. Laag individu. Op de markt aan den Pompenburg- singel te Rotterdam is de 25-jarige broodbezorger V., die een meisje de haarvlechten afknipte, gegrepen en aan de politie overgeleverd. Vermoedelijk is dit hetzelfde iadivi lu kat zich den laatsten tijd verscheidene malen aan dit misdrijf schuldig maakte. Zware kei. Bij het graven van sleuven voor het leggen eener rioleering in de Hofstraat te Almelo, heeft men een kei naar boven gehaald, die 25000 a 26000 Kg. weegt. De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. Het klooster lag geheel terneer; Werd nimmer opgeb^uwd. „En zag men ooit Ursma weer Geen, die het u ontvouwt. H. J. BUSÉ. „Tegenw. Staat”, blz. 312 schrijft: „In 't Noorden van Stavoren stond weleer ook een Begyne Kloosterdoch 't zelve werd in 1549 door eene Gel- dersche Begyne in brand gestoken, omdat zij, door de Moeder van 't klooster, volgens hare gedachten, onder al te strenge tucht gehouden, Dit klooster was schoon van en voorzien met een fraaie en lommerijk geboomte, doch allengs verarmd, zoodat de Bagynen den kost met weeveh moesten winnen Reclames voor Handel, Nijverheid en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Burgemeester en Wethouders van WORKUM maken bekend, dat boven genoemde school officieel zal worden geopend op WOENSDAG aanstaande, 's voormiddags 9s/4 uur. Behalve de uitgenoodigde vereeni- gingen en personen zullen met het oog op de beschikbare ruimte alleen zij worden toegelaten, die in het bezit zijn van eene op de Secretarie verkrijgbare toegangskaart. Deze in beperkte hoeveelheid aan wezige kaarten zijn a.s. MAANDAG MORGEN van 101 uur verkrijgbaar, in de eerste plaats voor ouders en andere verzorgers der schoolgaande kinderen. Workum, den 26 Augustus 1924. Burgemeester en Wethouders van Workum, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. CACAO, BANKET gelukte. De kastelein slaagde er ten slotte in de gemoederen tot bedaren te brengen, bij den burgemeester van Epe is een aanklacht ingediend. Onderwijzeres en assistente. Aan de openbare lagere school te Firdgum met 40 leerlingen heeft de onderwijzeres, wegens benoeming naar elders, haar ontslag gevraagd. Het Hoofd zal dus na dat ontslag de éénige leerkracht aan die school blijven. Wordt weer in de vacature voorzien, dan zal het salaris van de opvolgster na 1 Januari 1925 geheel voor reke ning van de gemeente komen, B. en W. gevoelden beide bezwaren en dachten een regeling uit, die aan beide hinderpalen tegemoet kan komen. Bij het ontslag der onderwijzeres moet aan de school te Firdgum toch een onderwijzeres in de nuttige hand werken benoemd worden. B. en W. willen daarvoor nu aan stellen een geheel bevoegde onderwij zeres, in het bezit van acte K en deze daarvoor beloonen met 300 gld. sa laris. Zij willen deze leerkracht dan meteen als assistente in de school te Firdgum toelaten, waarvoor de Gemeente haar jaarlijks 350 gld. betaalt. Men zou dus op die manier in de vacature op vol ledige wijze kunnen voorzien tegen een jaarlijksche belooning van 650 gld. Wat een besparing zal geven van meer dan 50 °/0, Bovendien kregen B. en W. toezegging van particuliere belangstel lenden in het genoemde dorp, dat zij bij aanstelling van een volledig be voegde leerkracht bereid zijn finan cieel in hare belooning bij te dragen. De kosten zullen dus voor de ge meentekas nog minder worden, tenzij de steun van particulieren voor de nieuw benoemde tuntionaresseals een extraatje wordt beschouwd. Met algemeene stemmen besloot de gemeenteraad op deze voorstellen van het college van B. en W. in te gaan. De school te Firdgum houdt dus twee leerkrachten, het Hoofd en een onderwijzeres-assistente, een nieuwe coalitie, die de novelle 1920 der On derwijswet mogelijk maakt. Petroleum-boringen Nu de petroleumboring te Corle bij Winterswijk op last van den Rijksop- sporingsdienst van Delfstoffen een ontijdig einde heeft gehad, wordt thans, naar de «Tel.* verneemt, tusschen Lichtenvoorde en Groenlo door Mijn bouwkundige Werken een nieuwe proef boring verricht. Binnen enkele dagen zal bovendien begonnen worden met een tweede bo ring, door dezelfde maatschappij uit te voeren. Deze boringen geschieden in een ter rein waarvoor door genoemde maat schappij concessie tot exploitatie is aangevraagd. Kindje ontvoerd. De familie Sd. te Musselkanaal had een kindje aangenomen van een onge huwde moeder. Dezer dagen vervoeg den zich twee heeren bij de pleegou ders, met het verzoek het kind even te mogen zien. Een paar dagen later verscheen plotseling de eigenlijke moe der, die gaarne een paar uurtjes zou blijven, daar ze zoo naar haar haar kind verlangde. Na eenigen tijd ging men een eindje wandelen en een en ander koopen. Toen het drietal zich in een winkel bevond, wilde de logé nog even buiten in de etalage zien, dus stapte ze met het kind de straat op. Nauwelijks daar aangekomen, komt een auto langzaam aangereden, stopt, moeder en kind worden door een heer ingeholpen en voort ging het met groote vaart. De pleegmoeder was zoo verbluft, dat ze niet eens het nummer van de anto heeft kunnen opnemen. Ze heeft de politie met het gebeurde Ongeluk. N. Blauw, die Zondag te bij Gorredijk, bij een het leven wordt medegedeeld dat onderwijzer te Schoten wel eenigen tijd te Am- i aan maar Omtrent Terwispel, ongeluk met een revolver verloor, wordt medegedeeld hij geen onderwijzer te was. Hij was sterdam als onderwijzer werkzaam een school in de Karthuizerstraat, i moest deze betrekking wegens anti militaristische neigingen verlaten. Daar na werkte hij eenige maanden tot Oc tober van het vorig jaar. bij een meu belmaker te Haarlem als stoffeerder. Wegens dienstweigering had hij eenige malen gevangen gezeten op het fort bij Spijkerboor en te Scheveningen. Blauw voerde vaak besprekingen met de arbeiders in de venen. Voor een dergelijk doel vertoefde hij nu ook in Friesland met den Haarlemschen anii- militarist Schuurman. Beiden zouden dikwijls dreigbrieven van fascisten ont vangen hebben en droegen daarom zelfverdediging een revelver bij zich. Een inspecteur aangevallen. Een onaangenaam uitstapje maakte Zondagmiddag de Zwolsche inspecteur van politie de heer Smit. Met een vriend fietste de inspecteur naar Epe. Omstreeks 5 uur overviel hen te Ernst onder die gemeente een hevige regenbni, waar voor zij schuilden in een cafétje, dat pas onlangs geopend is. Toen de bui over was, wilden beiden weer vertrek ken. S. had echter nauwelijks, na een vriendelijk goeden dag, zijn fiets bij het stuur genomen, of een van de ze ven bezoekers van het cafétje, meest landbouwersknechts, kwam op hem toe en gaf hem een flinken opstopper. Voor dat S. te weten kon komen, waaraan hij die onvriendelijke bejeging te danken had, kreeg hij van een tweeden bezoeker ook een ferme mep. De in specteur verzocht daarop zijn metgezel naar den veldwachter te gaan. Zelf maakte hij zich bekend in zijn kwaliteit van onbezoldigd rijksveldwach- ter, waarna hij zijn aanvallers uitnoo- digde hem naar de plaaselijke politie te vergezellen. Beiden gaven aan deze uitnoodiging gehoor en zoo begaf men zich, gevolgd door alle bezoekers van het cafétje op weg. Halverwege bedachten de aanvallers zich echter en zij stelden zich opnieuw in gevechtspositie. S. paste n u zij n bokskunst toe, zegt de >Zw. Crt.< weerde de op hem gerichte slagen af en sloeg zijn tegenpartij een bloedneus. Daar de vriend nog niet teruggekeerd was en de «menigte* meer en meer daadwer- op- naar Paardenmarkt I&XSO

Friso nl | 1924 | | pagina 1