Alle voorkomende worden spoedig en net geleverd door Telefoon No. 45. Gemengd Nieuws. Heet de LandsvrouwMargarina, van - I I 1750 M. door de 2250 M. lange, recht naar het Zuiden loopende tunnel uit Een bom in Lenin’s graftombe. In het Mausoleum van Lenin, het welk nog dagelijks door zeer velen bezocht ’wordt, is een helsche machine gevonden. Eenige arbeidersorganisaties en cor poraties van studenten hadden de crypt bezochtde bewakers welke des avonds in functie kwamen, vonden een pakket couranten, waarin een auto- matisch-werkende bom van explosief vermogen om het geheele Mausoleum in de lucht te doen vliegen. Eenige honderden studenten werden in arrest gesteld en aan een dergelijk zwaar verhoor onderworpen, dat, naar beweerd wordt, eenigen, om aan de marteling te ontkomen, bekend hebben medeplichtig te zijn. Hun verklaringen waren evenwel zoo vaag en tegen strijdig, dat hiermede, naar het oor deel der autoriteiten, de daders niet zijn gevonden. Nog steeds vindental rijke aanhoudingen plaats. De bewa- is inmiddels verdubbeld, en in het vervolg zullen alle bezoekers gefouil leerd worden, alvorens tot het Mauso leum te worden toegelaten. Majesteitsschennis. Het Blue-band-poststempel vreesd wordt echter, dat dit niet tot een gunstig resultaat zal leiden, om dat ook vroeger reeds herhaaldelijk moet zijn gebleken, dat een belasting bij de bron niet het vereischte bedrag in de schatkist zal brengen. Een kabelspoor naar de Zugspitse. Naar ons van betrouwbare zijde medegedeeld wordt, zal op Duitsch- lands hoogsten berg, de Zugspitze, een kabelspoorweg gebouwd worden teneinde de top bereikbaar te maken. De Zugspitse, de hoogste berg van de Alpen van Noord-Tirol ligt ten Z.W. van Garmisch op de grens van Tirol en is bijna 3000 M. hoog. Vol gens een artikel in de Munchener Illustrierten Presse van 9 Juni 1924 zal de spoorweg gebouwd worden volgens een project van Ir. Cathrein, waarmede reeds in 1914 door Koning Lodewijk instemming betuigd werd. In liet onderhoud hetwelk dezer dagen plaats vond tusschen Ir. Ca threin en de Generaal-director der Berner Oberlandbahnen, den heer Dr. Zehneer-Spörry, den heer Director Peter der Gleichström Electr. A,G. te München, welke laatste den bouw zal uitvoeren en den spoorwegdirec- teur Mittelstadt, voor de firma Lenz Co., welke indertijd de geheele Oost-Afrikaansche spoorweg bouwde, werd besloten, dat het gedeelte van Garmisch tot Eibsee het volgende jaar geopend zal worden. Beginnende in Station Garmisch- Partenkirchen loopt de spoorweg on geveer 3 K.M. naast de staatsspoor- weglinie Garmisch-Griesen, gaat naar het station Ortschaft Obergrainau, waar de tandradlijn begint. Van hier volgt de lijn eerst den weg van Obergrainau naar de Eib- seestraat, gaat van het station Eibsee door in Z.W. richting, tot op onge veer 400 M. van de Oostenr. grens, Witte Dal. Na dit station gaat het door een 2400 M. lange tunnel tot het eindsta tion, de Zugspitz-Ostgipfel. De geheele lijn wordt gebouwd op een breedte van 1 M. en wordt electrisch gedreven. Het project van Ir. Cathrein heeft beoogd het omstijgen te vermijden en biedt de mogelijkheid van onge stoord bedrijf gedurende den win ter. Voor toeristen biedt deze spoor weg een bijzonder voordeel omdat iedereen thans genieten kan van het bijzonder interessante en prachtvolle dal, waar midden in den zomer aan wintersport gedaan kan worden, en dat zonder moeite en gevaren het on vergelijkelijke hooggebergte, sneeuw en ijslandschap voor ieder toeganke lijk maakt. De in de nabijheid liggende Hütten bieden een wonderschoon Alpenpano rama. De Gleichström Electrizitêts-A. G. welke het geheele project bouwt, en gedeeltelijk financiert, rekent erop, dat de honderdduizenden, welke daar door ook van de schoone Beiersche Alpen genieten kunnen, dit plan met sympathie zullen ontvangen. Kokadorus filantroop? Gedurende de Zaandamsche kermis heeft Kokadorus, gebruik makende van een hem door B. en W. verleende vergunning, een weldadigheidsloterij gehouden om poppen en koek, zooals hij dat reeds op verschillende plaatsen heeft gedaan en waarvan het geheele batig saldo ten goede zou komen aan de vereeniging Kindervoeding aldaar, schrijft de „N. R. Crt.” Dat Kokadorus hierbij alleen filan tropische oogmerken had en zelf geenerlei voordeel uit deze loterijen zou trekken, vond weinig geloff. Om die reden meende het bestuur van Een zonderlinge geschiedenis. 1 Zondagnacht te half twee werd de 1 stroohandelaar J. van der Kooy van J den Oudendijk nabij de gemeente 1 Kethel als gewoonlijk door het afloo- pen van zijn wekker gewekt. Hij hoorde vreemde geluiden. Onmid- dellijk toog hij op onderzoek uit en vond op den zolder den zoon van zijn tweede vrouw, den 18-jarigen G. W. K. de Lange, stevig met riemen ge- bonden, een prop in den mond en ge- heel bewusteloos op den grond. On- middellijk waarschuwde hij de politie en dr. de Leeuw, die kort na dien verschenen. De jongen werd bevrijd en bij kennis gebracht. Hij vertelde, volgens „Het Volk”, dat twee gemas kerde mannen zijn slaapvertrek wa ren binnengedrongen met welke man nen hij een fel gevecht had geleverd. Door een slag met een zinken bus op het hoofd, verloor hij het bewust zijn. Op den grond vond de politie een briefje waarop met groote letters stond geschreven Teekening verdwe nen (Raffles). Met de teekening is be doeld een ontwerp voor een nieuw soort vliegmachine, welke de jongen zoo goed als voltooid had. Vermoed wordt, dat twee gemaskerde mannen zich Zondagavond hebben laten in sluiten en op de vlucht zijn geslagen, toen de wekker zijn plicht deed. Maandag is reeds een man gearre steerd, dien men verdenkt een der gemaskerden te zijn geweest. Het is een eigenaardig geval en zal zeker opgehelderd moeten worden. De jongen is zeer sterk onder den invloed van het gebeurde. De politie is een uitgebreid onderzoek begon nen. Auto-ongelukken in het buitenland. Bij Karlsbad is de auto van den industrieel dr. Kaspar, waarin deze gezeten was met zijn vrouw, de too- neelspeelster Sedlatskowa, tegen een lantaarnpaal gereden. De chauffeur was op slag dood, mevrouw Sedlats kowa bekwam ernstige inwendige kwetsuren, welke een operatie nood zakelijk maakten, terwijl dr. Kaspar er met een diepe snee in den rug nog ’t beste afkwam. Men hoopt me vrouw Sedlatskowa in het leven te behouden. Een ander auto-ongeluk trof de Ser vische militaire missie, die de Tsjecho- Slowaksche manoeuvres bijwoonde, te Pressburg. Hierbij brak kolonel Nenadowitsj, de militaire attaché te Praag, het rechter-sleutelbeen en werd een overste licht gewond. Te Weenen heeft een beschonken chauffeur met zijn auto twee vrouwen aangereden, van wie er een op slag dood was en de andere een hersen schudding bekwam. Den chauffeur, die in hechtenis is genomen, heeft de politie het rijbewijs ontnomen. Kranig. Een kranige chauffeur heeft door zijn buitengewone koelbloedigheid 12 passagiers het leven gered. De man bestuurde een groote toer-auto nabij Brighton (Engeland) toen op een steile helling de remmen weigerden te wer ken. In vliegende vaart stormde het gevaarte de helling af, waarin nog een groote draai was. De chauffeur Haynes, bleef echter sturen, met den haast onvermijdelijken dood voor oogen en toen hij aan het eind van den hel ling, terwijl het voertuig zeker een vaart van ’n 110 K.M. had, een open hek in een kromming zag, slaagde hij er in, het gevaarte door het hek te sturen, dat nu op het veld spoedig zijn vaart kwijt was en bleef staan. Toen viel de flinke kerel op zijn stuurrad flauw. Doch de 12 passagiers waren gered. Ongevallen. Op den weg RoermondHorn werd Maandagmiddag een met 65 biggen t x heeft Clinge Doorenbos aanleiding gegeven tot de volgende berijming in „De Tel.” In ons vruchtbaar sappig landje Vol van welig groene wei Met het schitterende melkvee En de zuivelmakerij. In ons roomig paradijsje, In ons boter-huisgezin. Nemen ze een boter-loopje Met schrik niet de Koningin. O wat heerlijk, als je borstbeeld Op een zegel is te zien: Koninklijke Boter Boodschap Hollanders Eet Margarien Waar is onze eerbied henen? Waar is ons gezond verstand Heet de LandsvrouwMargarina, Koningin van Boterland? Dorpsgeschiedenis. Heintje Klok en Arie Vos. De Gooische correspondent ,H. V.” vertelt: Er was eens een zekere Arie Vos die een winkel had en de neiging om veel sterken drank te gebruiken. Toen vrouw Heintje Klok eens in zijn winkel kwam, beweerde Vos, dat Heintje 2 gulden van de toonbank had genomen, die volgens zijn beweren daar zouden gelegen hebben. Gevolggroote ruzie Zaterdag’s bevatte het plaatselijk blaadje de volgende advertentie„2 Gulden wegIk heb ze nietmijn vrouw heeft ze niet. Heintje Klok zegt, dat zij ze ook niet heeft. Arie Vos.” Dat was niet heel prettig voor Heintje. Tegen haar gewoonte om al maar te kakelen, (vandaar haar naam Klok is Hen) zei ze geen stom woord, maai den volgenden Zaterdag las men deze advertentie„Twee Gulden. Ik heb ze niet, zijn vrouw heeft ze niet. Misschien heeft hij ze zelf wel verzopen. Heintje Klok.” Het dorp lachte Arie uit en Heintje kon weer praten. Ontvreemde koe. Zaterdagmiddag heeft er zich op den Meppelerweg bij Zwolle een tooneeltje afgespeeld, dat een zeer gelukkigen afloop had. De-heer J. Dijk wandelde voor zijn huis, toen hij een net gekleed persoon tegenkwam met een koe aan een touw, welke een wonderlijke ge lijkenis had met een van zijn eigen beesten. De belangstelling van D. werd in zoodanige mate getrokken, dat hij eens informeerde naar de herkomst van het dier. Aanvankelijk gaf de heer-veedrijver voor de koe in Meppel gekocht te hebben. Doch waarschijnlijk in het nauw gedreven door de ondervraging van D., wien het zaakje wat verdacht voorkwam, ging genoemde persoon plotseling aan den haal, wat geen twijfel overliet omtrent de herkomst van het dier. Terwijl eenige jongens de koe weer terug brachten in het weiland bij het huis van D., waaruit het ontvreemd was, en landbouwer Neuteboom de politie waarschuwde, hield D. den dief in de gaten, met het gevolg, dat hij weldra bij den Lang- holterweg gearresteerd en geboeid naar den politiewachtpost op de Tho mas A Kempisstraat gevoerd kon worden. Naar het bleek was de dader een Amsterdammer die den geheelen dag al in den omtrek had rondgesnuffeld, ’s Morgens had hij in een café in de buurt iets gebruikt. De Tabaksaccijns. Verwacht wordt, dat binnen een dag of 14 de Memorie van Antwoord op ’t wetsontwerp tot verhooging van den Tabaksaccijns zal verschijnen. Het „Eindh. Dagblad” meldde on langs, dat de voorgenomen accijns- verhooging niet zal worden toegepast op sigaren, doch alleen op sigaretten en tabak. Volgens den Haagschen correspondent der „Msb.” staat dit echter nog niet vast. De minister van financiën toch heeft ten deze nog geen beslissing genomen: er wordt nog een belangrijk advies hierover afgewacht, dat eerst een dezer dagen zal worden uitgebracht. Voorts verneemt het blad, dat nog eens een nader onderzoek zal worden ingesteld naar de mogelijkheid van een tabaksbelasting bij de bron. Ge strekte gegevens, toonde zich aan stonds bereid, het verschil aan te zuiveren, zich voorbehoudende, indien de gegevens nader onjuist mochten blijken, het te veel betaalde terug te ontvangen. Toen nu de zaak zoover tot een oplossing was gebracht, gaf de politie man als zijn oordeel te kennen, dat dit saldo veel te laag was berekend. Naar zijn gegevens, die hij van de leveranciers van Kokadorus had ont vangen, kosten de poppen in plaats van f 2.60 ten hoogste f 1.75 en de koeken, in plaats van 64 cent, 24 ct., zoodat Kokadorus aan dit zaakje zou hebben verdiend 1 1600. Bovendien meende hij ook nog een opmerking te moeten maken op sommige posten van de exploitatierekening. Vermoedelijk zal tegen Kokadorus procesverbaal worden opgemaakt. Een prettige verhouding. In den gemeenteraad van Hedik- huizen (N.-B.) gaat het nogal eens rumoerig toe, zegt „de Tel.” Zaterdag morgen werd een motie aangenomen, waaruit blijkt, hoe aangenaam de verhouding tusschen burgemeester en raad hier is. In deze motie brengt de raad ter kennis van Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant dat bij besluit van den raad van 10 April j.l. zijn voorzitter verplicht werd een des nachts brandende lantaarn voor zijne woning op te heffen; dat op 11 April j.l. zijn voorzitter tegen dit besluit in beroep ging bij de Kroon, doch dit beroep niet ont vankelijk werd verklaard, als zijnde niet in het algemeen belang dat desondanks zijn voorzitter zich niet stoort aan de uitspraak van de Kroon en weigert bewuste lantaarn buiten werking te stellen, terwijl art. «ocx iuv xu.. vwxl vwovoxxx. 70 der Gemeentewet hem toch dezen om dan op een hoogte van ongeveer plicht oplegt; - - - jat 00k aan anjere raadsbesluiten rdoor zijn voorzitter slechts lijdelijk te komen op de hoo'gte van het z.g. uitvoering wordt gegeven en waaróp onze raad t.z.t. terug zal komen; dat de voorzitter door zijn tyranniek optreden den indruk wekt boven de Kroon te willen staan reden, waarom onze Raad uw ge acht college beleefd, doch dringend verzoekt, zijn voorzitter op zijn onge hoord optreden en eedsschending te willen wijzen, en desnoods andere ingrijpende maatregelen te willen nemen. Het gewichtige koffertje. In een hotel te Rotterdam kwam de vorige week een heer, die een kamer bestelde. Hij deelde mede, dat hij tenminste een week in Rotterdam zou blijven. Hij informeerde daarbij of het wel vertrouwd zou zijn een koffertje, dat hij bij zich had, overdag op zijn kamer te laten staan, wanneer hij uit was. De man sprak eenigszins geheim zinnig over dit koffertje. Hij beduidde den kellner, dat het een groote geld som bevatte. Eiken morgen infor meerde hij er naar bij den ober, wien de speciale bewaking was opgedragen. Wanneer de gast vertrok zou hij een flinke fooi ontvangen. Dezer dagen klopte de ober aan de deur van de kamer, waar de gast met het koffertje verblijf hield. Hij kreeg echter geen antwoord. Toen de ober j de kamer binnenging, bleek, dat de gast er niet was. In den loop van den dag keerde hij niet terug om het xoffertje te halen en de verblijfkosten en de fooi aan den ober te betalen. Men hoopte echter, dat de man terug zou komen om het koffertje met zijn rostbaren inhoud af te halen. Toen de leer niet terug kwam, opende men net koffertje. De inhoud bleek te be- staan uitdames-ondergoederen. De politie te Rotterdam zoekt den man en de dame, aan wie de onder- Kindervoeding den heer Linnewiel, goederen toebehooren. geladen vrachtauto door de tram gegrepen, medegesleurd en totaal vernield. De eigenaar, de heer Bakker, uit Brunssum, zat met twee personen in den auto. Allen bleven ongedeerd. Van de biggen werden verscheidene gedood of gewond. Het tramverkeer was lang gestoord. Ter gelegenheid van het koninginne- feest te Oudewater, zou de heer Pot tum met zijn ballon „Glim” Dinsdag middag om 5 uur opstijgen. Er stond een sterke wind, de kans van op stijgen was gering. Op een oogenblik kreeg de sterkfe wind het gevaarte te pakken en sloeg den gevulden ballon uit zijn net. De ballon was niet meer te houden en sloeg tegen een gaslantaarnpaal, waarvan het dagpitje het gas aanstak. Met een hevigen knal sloeg de ballon uiteen en huizen hooge vlammen laaiden op. Er ontstond een paniek, enkele personen werden onder den voet geloopen, en eenigen hunner kregen brandwonden. Een der om standers. de heer Van Vliet, werd bewusteloos en moest bij dr. van der Berg worden binnengedragen. Er waren duizenden menschen op het terrein. Gelukkig was de wind daar van af, zegt „de Tel.” zoodat het ongeluk nog betrekkelijk goed is afgeloopen. Wegen uitsluitend voor autoverkeer. Mussolini gaat den automobilisten- droom Verwezenlijkenhij heeft het initiatief genomen tot de projectie van autowegen, n.l. vanuit Milaan naar de drie groote meren van Noord- Italië. Het karakteristieke van deze „auto wegen zal zijn: de rechte lijn, zoo weinig mogelijk zijwegen en geen tram- of spoorwegovergangen. De weg splitst zich tweemaal in twee takken, die resp. leiden naar Como, Gallarate, Varese en het Lago Maggiore. De uitvoering berust bij een maatschappijelk jaar steunt de staat met l1/? millioen lire, waardoor de autoweg na 55 jaar aan hem zal moeten worden overgedragen. De weg moet voor het einde van 1925 gereed zijn. Mocht de nieuwe verkeersweg aan de verwachtingen voldoen, dan ligt het in het voornemen geheel Italië er langzamerhand van te voorzien. Verbruik van sigaren, sigaretten en tabak. Het met de tabaksbelasting inge voerde banderolle-systeem stelt in staat na te gaan hoe en hoeveel door de Nederlanders wordt gerookt. Het Augustusnummer van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek bevat hieromtrent eenige belangrijke cijfers over 1923. In totaal blijken over dit jaar onge veer 1.600.000 000 sigaren te zijn afge leverd, vertegenwoordigend een totaal kleinhandelprijs van bijna 80 millioen gulden. Sigaren van 10 cent blijken het meest te worden gerookt (ruim 227 millioen stuks) daarop volgen de sigaren van 8 cent (ruim 218 millioen stuks.) De bijna 2.000.000.000 afgeleverde sigaretten hadden een totaalwaarde van ruim 36 millioen gulden. De grootste aantallen treffen we hier aan voor de 1 cents sigaretten (bijna 644 millioen), hierop volgen de l’/2 cents sigaretten (316 millioen), 295 millioen van 2i/2 cent, 250 millioen van 2 cent en 218 millioen van 3 cent. Wat de tabak betreft kan worden medegedeeld, dat in totaal ruim 12.800.000 K.G. is afgeleverd met een totaalwaarde van bijna 29 millioen gulden. De totale kleinhandelprijzen van alle over 1923 gebanderolleerde siga ren, sigaretten en tabak bedroeg bijna 145 millioen gulden. alias Kokadorus, een dienst te bewij zen, als het hem in de gelegenheid stelde aan te toonen, dat deze ver dachtmaking ongegrond is. Toen dan ook Maandag Kokadorus met de blijde mededeeling kwam, dat hij als batig saldo f 1102 aan Kinder voeding kon af dragen, werd hem de |s voorslag gedaan, in het bijzijn van een vertegenwoordiger der pers en de politie, rekening en verantwoor ding te doen. Aanvankelijk maakte Kokadorus be zwaar, dat zijn gegevens zouden wor den gepubliceerd, doch toen men er op wees, dat daardoor alleen klaar heid kon worden gebracht in de zaak, stemde hij er in toe. Uit deze gegevens blijkt, dat in de week van de kermis 880 trekkingen zijn gehouden, die elk f6,50 opbrach ten, 97, die f 10 per trekking als recette gaven, samen f6690. Bij elke trekking ontving de winner een pop, die naar Kokadorus mee deelde, f 2.60 kost, en twee koeken, elk van 64 cent, benevens in sommige gevallen een premie, waarvan de waarde gemiddeld op 30 cent geschat SI werd. Voor de 880 gewone trekkingen werd alzoo aan prijzen en premiën MH gegeven f 3678.40, voor de 97 tien- guldens trekkingen te zamen f758.76. let totaal bedrag voor prijzen en oremiën had dus beloopen f 4437.16. hm Je exploitatiekosten bedroegen f 967,50 gM: zoodat volgens de door Kokadorus verstrekte gegevens het batig saldo oedroeg f 1285.34. Kokadorus, dié, zooals boven is W® meegedeeld f 1102 had willen af dragen op grond van door zijn „chef” ver-1 Drukwerken Drukkerij „FRISO” - Workum ::v”'

Friso nl | 1924 | | pagina 4