Nieuws- en Advertentieblad PRIORITEIT edel fabrikaat J. H. DB GROOT - NOORD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. CACAO Hwet in redenear sei feu de V.S. pipermunt Niet doorloopend bewoonde vertrekken als sa lons, wachtkamers, kantoren, studeervertrekken, slaapkamers en dergelijke komen het eerst in aanmerking voor verwar ming met gas. No 39. ZATERDAG 20 SEPTEMBER 1924. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Plaatselijk Nieuws Binnenlandsch Nieuws. Adverteert in dit blad TROMP, Sneek TROMP SNEEK - --- Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. -- - t in t l is ge- of i i Engros by VAN SLOOTEN, Harns. Alear altyd heasich en skoar yn ’e kiel; Men koe my mar amper forstean. Nou brük ik V.S. en ’t foroaret alh'ei. Gjinien scil in wird mêerüntgean. Uitnemend adres voor levering van SIGAREN aan Wederverkoopers Groothandel P.S. Prachtcollectie SIGARETTEN. Meisje in brand. Te Roosendaal was men in de keu ken der familie v. Z, bezig in een pan netje op de kachel terpentijn te koken. Terwijl de 16-jarige dochter nabij de kachel stond, werd de keukendeur open gedaan, waardoor de vlam in de ter pentijn sloeg. De kleeren van het meisje vatten hierop vlam. Het meisje vluchtte naar buiten, waar een voorbij ganger het vuur doofde. Inmiddels had het kind aan borst, hoofd en armen reeds ernstige brandwonden opgeloopen. reepen, banket, bis cuits, hoestartikelen enz. Speciaal adres voor wederverkoo pers Naar wij vernemen heeft de Friesche Maatsch. van Landbouw, afd. „Workum en Omstreken“ in hare buitengewone ledenvergadering van 13 Sept. j.l. o.a. besloten de jaarlijksche Veekeuringen te houden op Woensdag 8 October a,s. WORKUM. Eene als spoedeischend uitgeschreven vergadering van den Raad tegen Woensdagavond 6 uur kon niet doorgaan, omdat met den Burgemeester als Voorzitter, slechts de heeren Posthumus, de Vries, de Roest en de Boer tegenwoordig waren. De burgemeester nam echter de ge legenheid te baat, om den heer Post humus te huldigen bij gelegenheid van zijn 25-jarig lidmaatschap van den Raad en sprak ongeveer het volgende Voor wij onze werkzaamheden aan vangen wensch ik een enkel woord te richten tot den nestor van onze vergadering, den heer G. G. Posthu mus. Het zal sommige van de Raadsle den waarschijnlijk bekend zijn, dat het deze maand 25 jaar is geleden, dat de heer Posthumus als lid van Wor- kum’s gemeenteraad is opgetreden. 25 jaren lang heeft hij als afgevaar digde van de Katholieke partij in de gemeenteraad zitting gehad niet alleen, doch tevens de belangen van de gemeentenaren in ’t algemeen ge diend. Geachte heer Posthumus, het spijt mij, dat ik U niet kan toespreken in eene voltallige raadsvergadering waar verschillende leden door ziekte of an der wettige redenen verhinderd zijn aanwezig te zijn in deze spoedeischen- de vergadering, die heden morgen moest worden uitgeschreven, doch ik weet namens de geheele raad te spreken, als ik thans enkele waar- deerende woorden tot U spreek. Zoo- als gezegd 25 jaren hebt Gij de ge meente mogen dienen, waarvan 21 jaren als Wethouder, terwijl gij in dien tijd enkele keeren op loffelijke wijze het loco-burgemeestersctiap, soms onder moeilijke omstandigheden, hebt waargenomen. Uw werk spreekt voldoende voor Uwe persoonlijkheid, Ik weet dat gij Uw 25-jarig jubileum niet openlijk wenschtet te vieren, waarom ik den eersten Dinsdag van September zonder meer heb laten passeeren, doch U zal het mij niet ten kwade duiden, dat ik deze gelegen heid aangrijp om U namens den raad hartelijk geluk te wenschen met Uw 25-jarig raadslidmaatschap, met het vertrouwen, dat de kiezers 25 jaren onafgebroken in U hebben gesteld. Van deze 25 jaren heb ik ruim 3 jaar met U mogen samenwerken op zeer prettige wijze. Ik heb U leeren kennen als een man van karakter, als een goed partijman, die daarnaast een open oog heeft voor de belangen van niet partijgenooten, als iemand, die niet alleen op tijd weet te spreken doch ook te zwijgen, en tevens als een persoon, voor wien de eed, dat hij de belangen der gemeente Wor kum en hare ingezetenen zal behar tigen, geen holle klank is, doch een prikkel, om steeds te ijveren voor de belangen van de gemeente, die hem lief en dierbaar is, waar zijn wieg heeft gestaan, waar hij als knaap heeft gespeeld, waar hij als jongeling en als man op rijperen leeftijd, rijk aan levenservaring, zijn arbeid heeft ge vonden. Namens de gemeente Wor kum bied ik U een bloemstuk aan als klein bewijs van waardeering voor Uw arbeid. Mijnheer Posthumus, ik hoop van harte, dat Gij nog menig jaar lid van onzen gemeenteraad moogt zijn, dat Hij, van Wien alle dingen zijn, U ook in Uw particulier leven rijkelijk mag zegenen en in elk opzicht nabij zijn. De heer Posthumus bedankte voor deze sympathieke woorden en hoopte dat de leiding der gemeentezaken nog vele jaren in handen van den heer Wagenaar mocht zijn. Ook Wethouder de Vries sprak zijn mede-wethouder hartelijk toe, zich aansluitende bij de woorden van den Voorzitter, waarna de aanwezige raads leden en de pers den heer Posthumus complimenteerden. De loonsverlaging in het mijnbedrijf De Chr. Mijnwerkers-organisatie heeft met de door de directie voorgestelde loonsverlaging op .1 Oct. en 1 Dec. genoegen genomen. Deze loonsverlaging beteekent een vermindering van 8 pet. op 1 DeJ. bij de thans betaalde loonen. De moderne bond heeft nog geen be sluit genomen. De strijd tegen de onveilige auto bussen. Dezer dagen is de politie te Zwolle openlijk den strijd begonnen tegen de «rijdende doodkisten,» schrijft men aan ’t H b 1. De waarnemend commissaris van politie, de heer Lettink, liet bij aan komst te Zwolle o.a. in beslag nemen het vervoermiddel, toebehoorende aan en bestuurd door iemand uit Dedems- vaart waarmede deze een geregelden autobusdienst van Dedemsvaart op Zwol le onderhield. De bovenbouw was oor spronkelijk gemaakt voor varkensver- voer. Achteraan zijn twee deurtjes, waarvande sluiting bestaat uit twee knip jes binnenin, en één knipje buiten onder aan. Dit laatste knipje werd niet dicht gedaan, maar viel uit eigen zwaarte, naar beneden zoodra de auto in bewe ging kwamde passagiers zaten zoo doende volkomen opgesloten. Boven dien bevindt zich op halve hoogte een vaste houten beugel, zoodat de passa giers, ook al zijn de deuren los, moeten kruipen door een opening ter hoogte van ongeveer 90 c.M. Voor, bij den chauffeur, stond een volle bus benzine, wat sedert den ramp te Heino verboden is. Het stuur rust alleen op het dasbord en zit daardoor geheel los. De remmen inrichting is een unicum. De voetrem werkt wel, maar de handrem bestaat aan den eenen kant in plaats van uit een stang, uit een stuk rikkingdraad, dat geheel slap hangtaan den anderen kant zit nog wel de oorspronkelijke stang, maar daar werkt de rem evenmin, daar het geheele remtoestel los zit en met ijzer draadjes aan elkaar hangt. Met dit vehikel arriveerden Vrijdag morgen twaalf personen, terwijl bovenop zes groote colli met kippen en eenden ballanceerden. De Blue-Band-reclame. Ook het vereenigd verkoopkantoor Beterbo Maatschappij te Amsterdam heeft bij den directeur-generaal der posterijen te 's Gravenhage geprote steerd tegen de tegenwoordige reclame op de poststempels en zich voorbehou den ter bevoegder plaatse wegens bo venbedoeld feit een eisch tot schade vergoeding in te stellen. Het kort geding voor den president van de Haagsche rechtbank inzake de actie tegen den Staat over de reclame voor Blue Band in de poststempels zal Maandag a.s. worden gehouden. Militaire opstootjes. Ook te Utrecht aan het Centraal Sta tion is het Maandag rumoerig toege gaan, v.n.l. tegen den laten namiddag Onder de soldaten waren velen, die te diep in het glaasje gekeken hadden. Zij roerden zich zoodanig, dat plotse ling een formeel relletje ontstond, waar bij de op het station aanwezige vrij sterke macht van politietroepen hevig bedreigd werd. Het kwam spoedig tot handtastelijkheden en er werden harde klappen uitgedeeld. De politietroep greep krachtig in en arresteerde twee belhamels. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en 2 Dit blad verschijnt des Za- o 2 terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 2 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. 2 Ingezonden stukken Don- 2 derdags voorm. in te zenden. J 2 Advertentiën tot uiterlijk Don- 2 derdagsavonds, uitgez. familieber. a «♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦a Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau «Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. De prijs der Advertentiën Is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. Vraagt inlichtingen ten kan tore van het bedrijf. slechts 6 cent, f 2.85 per 50 stuks Neemt proef 1 De moordzaak te WIjchen. Dinsdag werd voor de Arnhemsche rechtbank de behandeling van deze af schuwelijke moordzaak, thans tegen den hoofddader, Jacobus van Munster, voort gezet. Zooals bekend, werden hierbij in den nacht van 4 Mei j.l. de bejaarde landbouwer Willems en zijn zuster Geer- truida wreedaardig vermoord. Bekl. weet zich van het geval, zoo het schijnt niets meer te herinneren, hij blijft alles ontkennen en antwoordt op de vragen van den president kortaf »Nee«. Over deze koelheid gaat een gemompel van afschuw door de zaal. Uit het deskundigenverhoor blijkt echter, dat volgens den deskundige- psychiater dr. P. Bierens de Haan uit Utrecht, bekl. ontoerekenbaar te achten is. Bij het getuigenverhoor beaamt Piet v. d. Broek, dat zij met hun drieën naar het huis van Willems en zijn zuster gingen. Piet was dronken en ging langs den weg tegen een heg liggen slapen. Toen hij er eenigen tijd, een uur onge veer, had gelegen, werd hij wakker en zag Van Munster en Kees, zijn broer, terugkomen. Eerst thuis vertelde zijn broer hem: zij zijn allebei dood. Van Munster heeft tegen beide gezegd verraad mij niet, anders krijg ik levenslang. Ook de mededader Kees v. d. Broek wordt als getuige verhoord. Hij geeft 'n verslag van de toedracht der zaken, hij vertelt hoe de man neergeslagen voor een stoel lag, waarop de vrouw naar de kamer wilde, v. M. heeft hem daarop gezegd dat hij bij den man moest blijven, v. M. vroeg de vrouw om geld. Zij gaf hem f 6.50. Meer had zij niet, naar zij zeide. v. M. geloofde dat niet en viel haar aan. Hij heeft haar daarop met den hamer doodge slagen. Van Munster zat tijdens heel dit ver haal onbewegelijk tegen den muur in de beklaagden bank. Geen trek kwam over zijn gelaat. Het scheen dat alles buiten hem omging. De deskundige, dr. Hesselink, kwam in zijn rapport tot de conclusie, dat door hem gevonden vingerafdrukken en bloedspatten op v. M.’s kleeren, hem den indruk gaven dat v. M. den dubbelen moord gepleegd heeft. Dr. Bierens de Haan herhaalt, dat bekl., die een geboren imbeciel is, ab soluut ontoerekenbaar moet worden ge acht. Het thans verhandelde ging ge heel langs hem heen. Spr. meende te moeten erkennen, dat bij bekl. een zeer sterke simulatie aanwezig is, vooral wat betreft het ge- heugendefect. Hij blijft bekl. evenwel gevaarlijk achten voor de gemeenschap. Het O. M, vertegenwoordigd door Jhr. Mr. Nahuijs, ging het gebeurde te Wijchen na en kwam tot de slotsom, dat de schuld van v. Munster onher roepelijk is komen vast te staan. Daar het wettig overtuigend bewijs volgens spr. is geleverd, aarzelt hij niet, de maatschappij voor dezen man te be schermen en voor hem levenslange ge vangenisstraf te eischen. Bij het hooren van dezen eisch weer klonk eenig applaus en gemompel van instemming op de publieke tribune. Bekl. zelf hoorde onbewogen den eisch aan. Knipte slechts even met de oogen, doch bleef star voor zich uit staren. De verdediger, mr. A. V. M. Bonni- ke, vorderde dat bekl. voorloopig in een krankzinnigengesticht zou worden geplaatst, daar eerst een definitief oor deel omtrent bekl.’s geestestoestand moet vastgesteld, waar hij zoo duide lijke teekenen van een ziekteproces vertoont. Uitspraak over 14 dagen. Goed afgeloopen. Maandagmiddag werd te Zeist de heer Mörf, die nog voor een hem rechts achterop rijdende auto langs wilde fietsen, door de auto gegrepen en ver dween met fiets en al onder den grooten wagen, Door het onmiddellijk remmen kon het slachtoffer er nog onder uit worden gehaald. Hij bleek wonder boven won der slechts licht gewond. Ongevallen. Te Heesch ontstond door het spelen met lucifers door een 3-jarig kind een brandje in de woning van den arbeider v. Dinther. Deze was op zijn werk, terwijl de moeder even weg was. Het stroo van zijn kistje, waarin een ruim 1-jarig kindje lag, vatte vlam en de kleine bekwam zoo hevige brandwon den dat het aan de gevolgen is over leden. Maandag is in de Erasmusstraat te Rotterdam de 8-jarige K.V., toen hij plotseling van aphter een stilstaanden wagen te voorschijn kwam, door een auto overreden. Een wiel ging het ven tje over het hoofd Hij werd de ouder lijke woning binnengedragen. Daar kon een ter hulp geroepen geneesheer slechts den dood constateeren. In de Haarlemmermeer is Maandag een auto nabij het fort de Liede in de Ringvaart gereden, na eerst een ijzeren meerpaal te hebben vernield. In den auto zaten een heer uit den Haag en een verloofd paar uit Amsterdam. De inzittenden raakten te water, maar kon den zich, doordat de auto op zij in de vaart gevallen was, vrij gemakkelijk redden. Ze kregen geen letsel, maar enkele kleedingstukken gingen verloren. De auto werd beschadigd. Vermoede lijk heeft de wagen met veel te groote snelheid een bocht genomen. Dinsdagmiddag half drie sprong in de zuivelfabriek te Wircjum (Fr.) de ketel uiteen, waardoor het achterste gedeelte van de fabriek grootendeels is ingestort. Van het hoofdgebouw zijn de muren gescheurd en het dak ge deeltelijk ingestort. De ketel is door den geweldigen druk in een ander ver trek terecht gekomen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Burgemeester en Wethouders van WORKUM brengen in verband met een bestaand misverstand ter kennis van belanghebbenden, dat de veror dening op de Winkelsluiting in deze Gemeente, niet is ingetrokken maar in alle opzichten behoort te worden nageleefd. De verleende ontheffing van de ver bodsbepalingen der verordening op 1 September j.l., had alleen betrekking op de feestviering ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin. Workum, den 13 September 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES Het Instructie-bataljon opgeheven. Het Instructie-bataljon bestaat niet meer. Sedert Juli 1850, toen op initia tief van Koning Willem III de instel ling werd opgericht, is zij onafgebroken te Kampen gevestigd geweest en zoo danig was zij met de plaats van vesti ging vereenzelvigd, dat het «naar Kam pen gaan< van jonge lieden geen ver dere toelichting behoefde. Ook dat is nu voorbij. Maandag zijn de laatste kweekelingen als sergeant naar de re gimenten gegaan het vaandel van het instructie-bataljon wordt geplaatst het leger-museum te Doorwerth. Verkeersongevallen. Het tweede kwartaal van 1924 voor Amsterdam, wat de verkeerson gelukken betreft, zeer ongunstig ge weest. De statistiek toont aan, dat in dit tweede kwartaal niet mindei dan 1122 verkeersongevallen ter kennis der po litie kwamen, tegen 922 in het tweede van 1923. Van deze 1122 waren er 155 van meer ernstigen aard, waaronder 12 den dood en 80 ernstig letsel ten volge hadden. De meeste ongelukken troffen werden veroorzaakt door fietsers. De Rijksmiddelen. De rijksmiddelen hebben in Augus tus f 5.46 millioen meer opgebracht dan een jaar geleden, ongerekend de bate uit de rijwielbelasting van f 4.59 millioen. Verrassende steigingen gaven zegt de N. Rt. Ct. dividend- en tan- tièmebelasting (f 41/, millioen), de regi stratierechten (bijna f2 millioen) en het bier (f */4 millioen). Daartegenover wa ren de voornaamste dalingen bij de inkomstenbelasting (f 1 millioen), suiker (f Vs millioen), gedistilleerd (fP/j milli oen) en successie (4 ton). Voor de eer ste 8 maanden is het totaal nu ca. 61/, ton hooger dan verleden jaar (on gerekend de rijwielbelasting), terwijl de raming met f 18.4 millioen is over troffen. RISO i i L i i i F ■«►♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦♦O

Friso nl | 1924 | | pagina 1