Advertentieblad Nieuws- en PRIORITEIT edel fabrikaat slechts 6 cent, f 2.85 per 50 stuks Neemt proef 1 J. H. DE GROOT - NOORD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. CACAO Gebruikte Kachels te koop 5 Salamanderkachels No. 2651. 1 Dito zonder bovenstuk. ZATERDAG 27 SEPTEMBER 1924. No. 40. 50ste Jaargang. Officieel Gedeelte. Binnenlandsch Nieuws. TROMP, Sneek. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - Tot plaatsing van Uitslag van de loting voor de Nationale Militie, Geslachts- en Voornamen. Opmerkingen. 1 Broederdienst Broederdienst Broederdienst l Volg nummer 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 21 22 23 24 25 26 28 29 30 31 32 33 Getrok ken nummer Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst Broederdienst t i 5 5 t r WORKUM. lichting 1925. 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 Prachtsorteering luxe bussen bij TROMP, Sneek Groothandel. 22 23 24 29 4 10 16 7 19 25 15 8 13 20 5 11 6 3 1 14 17 28 26 21 2 9 18 12 27 De prijs der Advertentiën 2 is van 1S regels 60 cents, 1 elke regel meer 7 cents. Grootere letters naai plaats- X ruimte. Buiten Friesland, uit- 2 gezonderd Familieberichten, X 10 ets per regel. Bij abon- nement belangrijk lager. 2 No. o h alphab. register Als de Koningin bij den haring» afslag is. Toen het vaststond, dat H. M. de Koningin op 19 Sept, te Vlaardingen e«n haringafslag zou bijwonen, werd Donderdag uit de vier beschikbare la dingen bij loting als nummer één aan gewezen een schip van de logger- maatschappij, dir. de heeren Hoogendijk. Om, zoo vertelt ’t >Hbl.<, te voorko men, dat de reederij voordeel zou trek ken van de >Koninginnelading<, was bepaald, dat iedere kooper voor ’t af mijnen met 't electrisch toestel telkens f 10 zou betalen, welk geld voor een liefdadig doel zou worden bestemd. Men vreesde, dat dit voor den reeder wel eens schadelijk uit zou kunnen komen, 't Kwam echter heel anders uit. Door de aanwezigheid van H. M. werden prijzen voor de visch besteed, en Nijverheid beschikbaar ge- voor een nader te bepalen ZOOVEEL concurrentie kan er niet zijn, of ONS bekend adres voor levering aan wederver- koopers van SIGAREN uit dag en nacht verwarmde droog- kamers, b 1 ij f t een adres waarop men zich verlaten kan. In SIGARETTEN óók enorme keuze. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 cents; franco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. I Advertentiën tot uiterlijk Don- x derdagsavonds, uitgez. familieber. van den Akker, Auke Bekema, Andries de Boer, Harmen Brouwer, Feike Bijlsma, Jacob Faber, Bernardus Dirk Finnema, Arjen Gaastra, Meijer Groenhof, Jacob Haagsma, Douwe Hoff, Anne Huisman, Pieter Hunia, Marten de Jong, Cornelis de Jong, Lammert Jongstra, Sietze Ketelaar, Robertus Lanting, Fedde de Roest, Abe Schakel, Durk Schippers, Jan Simonsma, Petrus Sijbrandij, Sjouke Vlas, Pieter de Vries, Eke Wagenaar, Jan Hendrik Wijnia, Jan Yntema, Yge Zwerver, Siemen 3 Potkachels, met bijpassende pijpen, vulemmers enz. Inlichtingen bij den Gemeente-archi- tect. Gesloten briefjes in te leveren ter Gemeente-Secretarie te Workum, uiter lijk 1 October 1924. overvallen, waardoor de giek brak en het zeil overboord sloeg. Toen het de noodvlag had geheschen, is de sleep boot Vooruit*, kapitein Duiker, ter assistentie uitgevaren. Ze heeft het schip behouden binnengebracht. Mede werd in de Lemsterhaven bin nengebracht het ijzeren tjalkschip »Nieuwe Zorg* schipper K. de Vries, van Amsterdam, dat, ook met grint geladen, op reis was van Kampen naar Groningen. Dit schip werd eveneens door een zware bui overvallen en ver speelde eenige planken. Later is de sleepboot voor de derde maal uitgevaren om. hulp te bieden aan een schip, in de richting van Kuin- re, dat de noodvlag in top had en ver moedelijk aan den grond zat. Nader wordt bericht, dat dit schip was de Klaziena, schipper A. Wijni, met een lading ijzer van Duitsuhland naar Leeuwarden-Groningen. Visscher S. Bootsma haalde de vrouw en zes kinderen van boord benevens 8 Lem- ster visschers. De schipper met 4 vis- schers zijn aan boord. Het schip zal moeten worden gelicht. Schip en lading zijn verzekerd bij de binnenlandsche vaartrisico te Amsterdam. Ook op andere plaatsen spookte het. Zoo wordt uit Enkhuizen gemeld, dat Zondagmorgen aldaar zijn binnenge- loopen de geladen klipperschepen »Aaltje« schipper J. Leeman, van Ou- werkerk naar Antwerpen met papier en >Avontuur<, schipper H. Boon, ge laden met superphosphaat. Deze sche pen waren op zee met elkander in aan varing gekomen, waarbij de »Aaltje< een groot gat in den boeg bekwam. Na dit met zeil te hebben gestopt wist men pompende deze haven te bereiken De Avontuur* bekwam mindere averij De lading van de Aaltje* wordt hier gelost. Uit Harlingen wordt gemeld, dat Zondag door de sleepboot »Stortemelk* de klipperaak Dorothea* welke in den laatsten storm bij Ameland was ge strand is binnengebracht. Het schip zal op de werf Welgelegen* aldaar wor den gerepareerd. Diefstal. Terwijl een rentenierster te Blerick zich nog beneden bevond, werd in de tweede verdieping van haar huis inge broken. De dief klom binnen langs den vlaggestok en ontvreemde een dir amanten hanger, een gouden horloge twee gouden armbanden, een gouden ketting en een gouden dasspeld. Het aanwezige geld vond de dief niet. f 5000 afgelost. Beiden zijn thans ter beschikking van de justitie gesteld. Ongevallen. Dinsdagmiddag is de 33-jarige schil der H. J. Smits, werkzaam aan een perceel in de Wijnstraat te Dordrecht, van het dak gevallen. Hij werd be wusteloos opgenomen en naar het ge meentelijk ziekenhuis vervoerd. Daar is hij even na aankomst overleden. Dinsdagmiddag is de heer Sj. van Bussum, uit de Jan v. d. Heydenstraat te Hilversum met zijn motorfiets tegen den Gooische stoomtram die uit de richting Hilversum kwam, aangereden, met het gevolg, dat de tweede wagen van de tram ontspoorde, en de motorfiets aanzienlijke schade kreeg. De beer Sj. kwam er wonderwel goed afhij kreeg eenige ontvellingen. Toen de heer P. uit Tilburg Maan dagavond over den Moergestelschen weg reed met zijn autobus, haperde de motor en kwam P. tot de conclusie dat de benzine op was. Bij het vullen van het reservoir sloeg plotseling de auto in brand, Deze brandde geheel uit, alleen de motor bleef gespaard. Gelukkig bevatte de bus geen passa giers. Maandagmiddag had op den Heuvel hoek Heuvelstraat te Tilburg een aan rijding plaats tusschen een militairen auto en den luxen auto van den heer van Dooren, uit Tilburg. De aanrijding was zoo hevig, dat de luxe auto ern stig werd beschadigdde treeplank stuk, vooras gebogen, spatscherm ver nield, de ruiten gesprongen, enz., ter wijl de geleider P. P. ernstig werd ver wond aan zijn voorhoofd. In den luxen auto waren 2 dames ge zeten waarvan eene zoodanig schrok door de botsing, dat zij eenige minu ten later bewusteloos moest worden weggedragen. Een ongeluk, dat wonder boven won der goed is afgeloopen, had Zondag te Sluis IV plaats. (Balkburg). Des morgens van Hollandscheveld met een open auto naar Zwolle zijnde geweest overkwam den heer Bakker uit Hol landscheveld op den terugtocht een on geval, doordat de band van het achter wiel sprong, waardoor de bestuurder het stuur kwijt raakte en de auto par does van den hoogen wal in den De- demsvaart stortte. Zes personen zaten in den auto, die allen mede te water geraakten. Door spoedig toegeschoten hulp mocht het gelukken, allen behouden op den wal te brengen, zoodat er geen menschenlevens bij te betreuren zijn, die de visschers deden glunderen. De auto werd door een juist daar lig gende schipper met takels op den wal geheschen en bleek niet beschadigd te zijn. Door omwoners werden allen van droge kleeren voorzien en werd de reis in twee ontboden auto’s verder naar Hollandscheveld voortgezet. Doodslag. Zondagmiddag is bij de wed. C. Ver- meeren achter de Krabbebosschen onder Princenhage geheel naakt komen Jaan- loopen een jongeman van 22 jaar, C. van Eyck, uit Grinniken. De man was vreeselijk toegetakeld en bloedde uit hoofd en rug. Hij werd bij deze weduwe in een schuur gelegd terwijl de politie werd ontboden. Ter plaatse gekomen, gelukte het den beide veldwachters niet, iets uit den man te krijgen, daar meer kon spreken. Tenslotte! leening van1 heeft hij op een papiertje geschreven* dat hij aan het baden was en toen op eens een harden klap op zijn hoofd kreeg. Toen hij weer boven kwam, was de persoon, die hem den slag had toe gebracht met zijn kleeren verdwenen. Ter plaatse hebben de veldwachters een knuppel vol met bloed gevonden, waaraan ook hoofdhaar was. De man is per brancird naar het diaconessen huis te Breda overgebracht. Men vreest voor een hersenaandoening. Het onder zoek wordt vcortgezet. Brandstichters. In den omtiek van Haarlem schijnen brandstichters aan het werk, die het gemunt hebbet op militaire gebouwen. Tot nu toe betrof het gebouwtjes van weinig waarde, maar de bevolking in den omtrek dei forten maakt zich on gerust, zegt de »Msb.« dat men er straks in slagen zal ook munitie-berg- plaatsen in vlanmen te doen opgaan, wat dan wel e;ns minder goed zou kunnen afloopen De serie brandstichtingen begon met het in brand steken van een schijven loods op de schietbanen te Overveen. Daarin waren eetige scherpe patronen geborgen. Door het absoluut gebrek aan water in de duinen brandde het loodsje voor de helft af. Daarna brandde een materialenloods nzbij het fort bpaarn- dam af. Eenigen tijd later werd een tweede materialenloods een prooi der vlammen, ook bij het fort Spaarndam. En nu j.l. Zondagnacht is de 'tweede helft van het bovenvermelde schijven loodsje door vuur vernield. Vrij zeker wordt aan brandstichting gedacht, hoe wel een nauwgezet onderzoek der politie de vermeende brandstichters niet heeft kunnen vinden. Intusschen heeft de Haarlemsche politie nu een verdachte, in Haarlem woonachtig, gearresteerd, maar het is niet uitgemaakt of daar mede de dader is gepakt. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Handel houden liefdadig doel. Tegen oorlog en militairisme. Ds. J. B. Th. Hugenholtz heeft het ini tiatief genomen tot oprichting van een Bond van Predikanten, Evangelisten en Godsdienstonderwijzers tegen oorlog en militairisme. Het ontwerp-beginselverklaring van den Bond luidt De bond verklaart zich op grond van het Evangelie van Jezus Christus, dat als hoogste Levenswet tegenover vijandelijke bejegening en gewelddoe- ning zelfverloochening en geloof in de macht der liefde stelt, tegen alle ge organiseerd geweld van natie tegen natie en klasse tegen klasse, zooals dat in het militairisme tot uiting komt. De bond doet een beroep op alle menschen in en buiten de kerken om persoonlijk en gezamenlijk den strijd aan te binden tegen militarisme en oorlogstoerusting, terwijl zij aan ieders geweten overlaat op welke wijze hij of zij meent dezen strijd te moeten voeren in eigen kerk, kring of partij. De bond geeft zijn zedelijken steun aan allen die op grond van hun geweten en Christelijke levensbeschouwing zich gedrongen voelen oorlogsdienst of mi litairen dienst te weigeren en ijvert voor de eerbiediging van alle gewetens bezwaren door de regeering. De bond stelt zich ten doel het ge weten der Christenheid te wekken, opdat de barbaarschheid van het militairisme wordt beseft en onze samenleving breke met het georganiseerd geweld in dienst van welk verheven doel ook. Van andere gemeenten. B. en W. van Apeldoorn stellen aan den Raad voor het tapverbod op te heffen, ’t Verbod was gedurende de zomermaanden reeds buiten werking gesteld, en in die maanden was het aantal bekeuringen wegens dronken schap aanmerkelijk minder dan in den- zelfden tijd daaraan voorafgaande. Noodweer op zee. Het heeft weer eens erg gespookt op zee. De schepen hebben het hard te te verduren gehad. Zoo meldt men uit De Lemmer, dat Maandagmiddag aldaar is binnen gebracht het ijzeren tjalkschip »Lu- chiena*, schipper Henssen, van Gro ningen, op reis met een lading grint van Kampen naar Delfzijl. Op ongeveer een half uur afstand van de Lemster haven is dit schip door een hevige bui Met dit al wisten de bestuursleden van den Vlaardingschen afslag geen raad met het geval. Er was alleen afgesproken dat de f 10, dus in dit geval f 260, voor een liefdadig doel beschikbaar gesteld zouden worden. Maar de verkooper van de »Koninginne- lading», de heer I. J. Hoogendijk, wist raad. Hij rekende even uit dat hij tegenover de marktwaarde van den vorigen dag voor de «Koninginne- lading* f 1438.95 te veel ontvangen had. Daar het eea officieele verkoop was en de bemanning 24 pCt. van de besom ming ontvangt, moest hij over dit meerdere natuurlijk ook de 24 pCt. aan de bemanning uitbetalen, zoodat deze aan het bezoek van H. M. een voordeeltje dankt van f345.35. Het overschot van f 1093.60 met de f260 in totaal f 13 53,60 wordt door de Ver- eeniging ter Bevordering van Visscherij, 1 Licht ia een oude moordzaak. In December 1918 werd in zijn wo ning te Scheveningen de oude algemeen geachte Gerrit van den Oever vermoord gevonden. De oude heer had nog al wat geld in huis en dit geld bleek verdwenen. Ook een boomstam, die de vermoorde zich eenige dagen voor z’n dood had aangeschaft was gestolen. Ofschoon de politie haar uiterste best deed de daders op te sporen, slaagde zij er niet in de zaak tot helderheid te brengen. Dezer dagen echter hebben derden een gesprek gehoord tusschen twee Scheveningers, dat liep ovei den moord en den diefstal van den boomstam. In verband daarmede zijn nu vierScheve- ningers, verdacht van dien diefstal, in het Huis van Bewaring opgesloten. De politie heeft voorts in handen gekre gen een gouden horlogeketting, die heeft toebehoord aan den ouden Van den Oever. De ketting, die al in de vijfde hand was geweest, heeft jaren geleden ook berust bij een der vier verdachten. In verband met deze zaak zijn reeds vijf personen gearresteerd. Hardleersch. Men zou zoo zeggen, dat na het vreeselijk ongeluk bij Heino de men schen wat voorzichtiger zouden worden. De ervaring leerde dezer dagen iemand uit Almelo, dat het niet zoo is. Hij nam plaats in de autobus, die van Al melo over Vriezenveen, Geesteren naar Tubbergen rijdt. In deze autobus hangt een verordening der gemeente Tubber gen, die het rooken in dit vervoermid del verbiedt. En wat zag hij daar Dat zoowel de chauffeur als een rijksveldwachter die naast dezen zat, er lustig op los damp ten, vlak boven het benzine-reservoir, alsof er geen verbod tot rooken be stond. Bedriegelijke bankbreuk. Te Hilversum zijn dezer dagen de beide firmanten van een kleine tabaks fabriek gearresteerd, ter zake van be driegelijke bankbreuk. In September failliet verklaard, bleek, dat zij een be langrijk bedrag aan goederen aan den boedel hadden onttrokken, welke goe deren alle verkocht waren en niet in de boeken verantwoord. Met een ta bakshandel in Amsterdam hadden zij een accoord aangegaan, waarbij hun een groot crediet werd geopend op de voorwaarde van alleenlevering der be- noodigde tabak. Geleverd werd daarop een belangrijke partij ruwe tabak, die niet betaald werd. Toen dan ook van andere zijde informaties omtrent de gefailleerde firma bij de leveranciers werden genomen, bleek dat zij zich niet hielden aan de voorwaarde van alleenlevering. Zoodoende kwam de zaak aan het licht. Nog in Juli hebben de gefailleerden aan een broeder van hij niet één der firmanten een I 5 1 1 1 3 I L l h ISO.

Friso nl | 1924 | | pagina 1