I Nieuws- en Advertentieblad d s Mantels Mantelcostunms Japonnen Blouses Jumpers Gebreid Vesten i i *n KLEEDINGMAGAZIJN „LEEUWENBURG”-SNEEK PRIORITEIT edel fabrikaat J. H. DE GROOT - NOORD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw., Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. Alles goed en vel maar tóch kan geen enkele soort Peper munt het halen bij de zuivere medici nale Dit Dommer bestaat uit bladen. IWie Officieel Gedeelte. Thans zijn aller oogen geopend No. 43. ZATERDAG 18 OCTOBER 1924. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. t as Bekendmaking. Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. - TROMP, Sneek Plaatselijk Nieuws S’. R met ingang van 12 rooker |n 5 82 Uitgebreide sorteering Aparte modellen Lage prijzen 30 28 eit 3e- >r it n 3- ir n n n - 72 - 45 - 30 1st f 115 -100 - 80 a )- )- e >- 8 i. d it k e e Ao Ao Ao Dinsdag werd op den Wouwschen weg, nabij Wouw, door een motor rijwiel een vrouw aangereden, die met een kind bij zich per fiets passeerde. Burgemeester en Wethouders der gemeente WORKUM brengen ter ken nis dat is opgemaakt, vastgesteld en aan den Ontvanger ter invordering toegezonden de 2de Suppletoire lijst van verschuldigde retributie wegens het wegvoeren van faecale stoffen over het jaar 1924 dat zij die mochten vermeenen tegen hunne aanslagen bezwaren te hebben die binnen ééne maand na de uitreiking der aanslagbiljetten schriftelijk behooren in te dienen bij hun college. Workum, den 11 October 1924. Burgemeester en Wethouders voornoemd, A. WAGENAAR Azn. De Secretaris, A. DE VRIES. Het wetsontwerp tegen belasting ontduiking. Het hoofdbestuur der Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden over het wetsontwerp van wet tot bevordering van de juiste heffing der directe belastingen. De adr. meent, dat het de taak der overheid is, belastingontduiking zoo veel mogelijk te bestrijden, maar wijst er anderzijds op, hoe de neiging tot belastingontduiking sterk geprikkeld wordt door de buitensporige hoogte, waartoe de belastingdruk allengs is opgevoerd. Door verlaging van dien naar vrijwel algemeen erkend wordt te zwaren druk, zal de ontduiking het best kunnen worden tegengegaan. Het thans aanhangige ontwerp brengt niet een zoodanig technische verbetering der belastingwetgeving, dat de thans bestaande mogelijkheid om tegen de kennelijke bedoeling der wet in beta ling te ontgaan, wordt weggenomen. Het richt zich ook niet tegen hen, die de wet verdraaien en haar bepalingen schenden, doch tegen hen, die de be staande wet strikt toepassen op de voor hen meest voordeelige wijze. Het ontneemt aan de burgers de be voegdheid met de fiscale gevolgen hun ner rechtshandelingen rekening te hou den, wat op den duur slechts kan prikkelen tot verzet tegen den fiscus Volgens het ontwerp zou den belasting ambtenaren een vrijwel onbeperkte be voegdheid worden geschonken om rechtshandelingen fiscaal-rechtelijk als niet bestaande en niet verrichtte beschou wen, terwijl diezelfde handelingen, wat andere gevolgen daarvan betreft, wel de gelijk als geldig zullen worden aange merkt, ook voor wat het belastingrecht betreft. Een dergelijke buitengewoon verregaande bevoegdheid behoort in een rechtstaat niet thuis en zou tot verwarring en onbillijkheden leiden. Adr. verzoekt, het ontwerp te ver werpen. Om aan het euvel van belastingont duiking paal en perk te stellen, staan slechts twee wegen open, namelijk 1. verlaging van den belastingdruk, waar die thans tot onredelijke hoogte is opgevoerd en 2. herziening en technische verbete ring der belastingwetgeving. Een oneerlijk ambtenaar. Sinds eenigen tijd is bij de justitie te Amsterdam in onderzoek een klacht tegen den sedert ontslagen klerk-kassier van het gemeentelijk levensmiddelen- jedrijf B, L. De klacht betreft, volgens de >Tei.<, de verduistering van een be drag van 12 mille in het tijdsverloop van een paar jaren. De instructie is evenwel nog niet geslotenondertus- schen is B. L. reeds uit den gemeen tedienst ontslagen. De betrokken ambtenaar was drie jaar geleden belast met het ophalen van het in gemeentelijke vischwinkels ontvangen geld. Hij nam de bedragen dan mee naar zijn eigen huis, waarvoor het bewaren van het geld de gemeente hem een kluisje ter beschikking had gesteld. Op een gegeven dag ontdekte hij in zijn kas een tekort van f 500, naar L.’s verkla ring zonder dat hij de oorzaak kon op sporen. In zijn boekhouding wist hij door steeds 3 weken achter te blijven geruimen tijd het verdwijnen van gelden te verbergen, doch langzamerhand ver dween er meer en meer, tot hij ten slotte bij den betrokken wethouder zelf aangifte deed van een tekort van f12.000. Dat was in 1923, de man had toen 22 dienstjaren en behoorde feite- ijk niet tot de zgn. rekenplichtige ambtenaren. L. deelde mede, dat hij in een café van 4 mille beroofd was geworden, welke verklaring hij later herriep ook voor de verdwijning van de rest van geld wist hij geen oorzaak te noemen. Wel bleek, dat van 2 sleutels van de safe er één weg was, zoodat het niet on* m< milieleden met behulp van den 2en sleutel bedragen uit de kluis wegge nomen hebben. Hoe ’t zij, de man verklaarde zich bereid de 12 mille in den loop van 5 jaren terug te betalen door korting van van zijn inkomen en door verkoop van eenige zijner be zittingen. B. en W. gingen daar echter niet op in L. werd begin 1923 geschorst en begin 1924 Maart 1923 uit den gemeentedienst ontslagen zonder pensioen of wacht geld en zonder nadere opgaaf van redenen voor dit ontslag. Tevens werd de zaak bij de justitie aangegeven. Bij de justitieele verhooren heeft L. o. a. medegedeeld, dat hij absoluut niet kan verklaren hoe het tekort in zijn kas ontstaan is, dat er van gemeentewege ten eenen male onvoldoende controle op zijn kasbeheer werd uitgeoefend en dat hij zich zeer bezwaard gevoelde door het hem hangende de instructie gegeven ontslag. VÓÓffl/it Gij Sigaren koopt elders, luVlUul bedenkt wèl wederverkoo- pers, dat de bekende Firma JOHS. TROMP te SNEEK, thans aanbie dingen heeft, mooier en beter dan ooit te voren. Dit blad verschijnt des Za terdags en kost per kwartaal 65 centsfranco per post 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. en zelfs de meest verwende moet erkennen dat voor 6 cent een UNICUM is De prijs der Advertentiën is van 15 regels 60 cents, elke regel meer 7 cents. Grootere letters naar plaats ruimte. Buiten Friesland, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. houdt nu niet van een prachtig busje en dan gevuld met prima CACAO tegen geschikten prijs Vraagt Uwen winkelier of hij U eenige soorten wil laten zien en anders willen wij Uwen winkelier hèèl graag een proef zenden. Groothandel. van de Kihari-sigarettenfabriek te Den Haag en wonende te Breda, verloor daarbij de macht over zijn stuur, ten gevolge waarvan hij met zijn motor in de sloot terecht kwam en een knie schijf brak. Een motorrijder, die daar uit Bergen op Zoom passeerde, reed naar Roosen daal door om een dokter. Eer deze ter plaatse was, had een auto den on gelukkige al reeds opgenomen en hem te Roosendaal bij familie gebracht, van waar hij per auto naar Breda is vervoerd. Opsluiting. Op een school in een onzer provin cieplaatsen schijnt het, naar de A. Ct. weet mede te deelen, de gewoonte te zijn, dat ieder onderwijzer en onderwij zeres om 12 uur het lokaal sluit en den sleutel medeneemt. Zoo geschied de het dezer dagen, dat een onderwij zeres, die veel haast had om 12 uur gauw weg te komen, haar sleutel aan een collega gaf met verzoek haar lokaal te sluiten als ’t laatste kind er uit was. De collega sluit de deur, zonder zich van het al of niet aanwezig zijn van kinderen te overtuigen, met het gevolg dat zes kleuters ('t was in de eerste) anderhalf uur opgesloten bleven, men begrijpt met welke gevoelens en zonder etenouders ongerust, enz. Gelukkig werden ze om half twee verlost en mochten naar huis gaan. Wanneer het daags voor de groote vacantie was geschied was ’t daar een tweede Baarn geworden, zoo besluit men het relaas over dit nieuw geval van opsluit-ziekte. Peddelend Nederland en de rijwielplaatjes. Uit de opbrengst van de rijwielbe- lasting wordt door de «Kampioen* be rekend, dat er in ons land een 1.6 mil- lioen rijwielen worden gehouden. Om' zich een denkbeeld te vormen van dat aantal schrijft het blad Indien men voor elk bereden rijwiel twee M. ruimte rekent, dan zouden zij, tien rijen wielrijders naast elkaar, den afstand MaastrichtGroningen innemen of wel »in éénen*, tien maal die af stand. (316 K.M.) WORKUM. Op Zaterdag 11 October j.l. werd ten Gemeentehuize aanbe steed le perceel: hekkelen van slooten; 2e perceel: hekkelen van boezem- Mr. Treub over den Volkenbond. Prof. mr. Treub heeft aan een maal tijd ter gelegenheid van de samenkomst van den Raad der Intern. Federatie van Volkenbondsvereenigingen te Lon den een dronk gewijd aan genoemde Federatie. Hij zeide, naar de »Tel.« meldt, o.a. het volgende De gedachte van den Volkenbond is eeuwen oud en werd reeds door vroe gere wijsgeeren warm bepleit, maar toch komt aan wijlen president Wilson de eer toe, een practischen vorm aan die gedachte te hebben gegeven. De stichting van den Bond wekte hooge verwachtingen, maar de Bond moet evenals een kind groeien en worden opgevoed. Dat wordt vergeten door degenen, die het vreemd vinden, dat er, ondanks het bestaan van den Volken bond, hier en daar ook nog een oor- logsgeest bestaat. Dat zal echter wel anders worden naarmate de gedachte van den Bond dieper in het gemoed van alle volkeren wortel schiet. Dit kost, vooral na een zoo ernstigen oor log als die van tien jaar geleden, veel moeite, en ziedaar de schoone taak en biet ruime arbeidsveld voor de Volken bondsvereenigingen. De vijfde algemeene vergadering heeft bewezen hoe groote vorderingen de Volkenbond in zijn kort bestaan reeds heeft gemaakt. Het aldaar op gestelde Arbitrage-protocol is een mijl paal op den weg naar de verzekering naar den vrede. Aan ons thans de taak de groote beginselen van het protocol in ruime kringen te verspreiden opdat voortaan internationale geschillen niet langer door oorlogen opgelost zullen worden, maar door een vreedzame beslissing, die op rechtsgronden is gebouwd. Spreker verwachtte met vertrouwen, dat de tijd zal komen, waarin de Vol- senbond zooveel macht zal hebben, dat geen enkele natie zich meer tegen zijn besluiten kan verzetten en de wereld beveiligd zal zijn door arbitrage. Een zorgzaam echtgenoot. Een agent, die door de straten van den Haag surveilleerde, werd door voorbijgangers gewaarschuwd, dat er ergens in de Keggestraat een zieke vrouw door haar man buiten de deur was gezet. Hij ging dadelijk kijken en vond werkelijk een nog jonge vrouw in nachtgewaad op straat liggen. De agent trachtte de deur van haar wo ning te openen, doch te vergeefs De echtvriend hield haar gesloten. Per tram is toen de vrouw naar 't ziekenhuis gebracht. Toen zij eenigs- zins van de doorgestane ellende beko men was, vertelde ze, dat zij reeds ge- Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Uitgevers-Bureau >Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. 2e perceel: hekkelen vaarten 3e perceelopruimen hekkelzoden van het le perceel; 4e perceel: opruimen hekkelzoden van het 2e perceel; 5e perceel: het vervoeren van basalt slag en puin langs de wegen. Ingeschreven werd op perceel I Hessel Kuipers Douwe Heins Jan Feenstra Op perceel II Jetse Seekles Op perceel III: Jetse Seekles Yde Bouma Jan Feenstra Op perceel IV Yde Bouma Jetse Seekles Op perceel V Jetse Seekles fl.55 per M3. L. Huisman en A. Bijlsma -1.20 per M3. Allen aan de laagste inschrijvers gegund. Zondagavond reed de smidsknecht Faber van Blauwhuis op een onver licht motorrijwiel door de stad, tot hij in botsing kwam met een rijtuig, dat van twee lichten was voorzien. Het rijwiel werd deerlijk gehavend aan een der wielen en de voorvork, ter wijl de berijder een nog al ernstige wonde aan het hoofd bekwam. Na verbonden te zijn, werd hij per auto naar Blauwhuis vervoerd. Alkohol gebruik was aan het ongeval niet vreemd. en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en logelijk is, dat huisgenooten of fa- ruimen tijd ernstig ziek was, In het begin was haar man erg goed voor haar, maar toen de ziekte wat lang duurde, begon het hem te vervelen en reeds meermalen had hij haar gedreigd, De motorrijder, een vertegenwoordiger dat hij haar weg zou jagen en haar verweten, dat zij hem zoo veel geld kostte. Maandagavond kwam hij thuis, eenigs- zins onder den invloed van drank. Toen hij zijn vrouw zag, werd hij zoo woe dend, dat hij haar bij de schouders pakte en haar zonder meer op straat zette, waarna hij de knip op de deur deed. De vrouw zakte voor de deur ineen en werd zoo gevonden door de voor bijganger, die den agent waarschuwden. Aan dezen had zij nog verteld, dat haar kind van 16 maanden zich nog in de woning bij haar man bevond. Des nachts, omstreeks half één, vervoegden zich twee inspecteurs en eenige rechercheurs aan de bewuste woning en verschaften zich met geweld toegang. Een der inspecteurs was voor zien van een speciale lastgeving tot arrestatie van den bewoner, den 35-ja- rigen houtbewerker L. S. Hij werd overgebracht naar het bu reau en in voorloopige bewaring ge steld. Hij zal door de justitie worden vervolgd terzake mishandeling. Het kind is naar de moeder gebracht in het ziekenhuis. Beukenootj es. Een in weinig gedeelten van ons land bekenden oogst is te Dieren in vollen gang. Het betreft het inzamelen van beukenoten. Dank zij den storm van verleden week, dank zij ook het rijkelijk vruchtdragen der boomen, ligt de grond onder de beukeboomen be zaaid met nootjes, verscholen tusschen takken en bladeren. Het verzamelen is daardoor over den eenen kant gemak kelijk, aan den anderen kant zeer moei lijk. Om een behoorlijk kwantum per dag te kunnen vergaren, worden de bladeren met het zaad eenvoudig op een grooten hoop geveegd, de aldus verzamelde massa wordt in een groote zeef geworpen, het zaad verdwijnt door schudden automatisch, de bladeren ko men boven te liggen en de nootjes onder op de zeef. Op deze wijze wordt vrij spoedig een kwantum gezocht en gezuiverd. Er wordt op dit oogen blik 20 cent per kilo voor de nootjes betaald Per dag en per man is. wel een 40 kilo te verzamelen, zoodat een verdienste van ongeveer f 7 per dag wordt verkregen. Reclasseering. Te Arnhem heeft zich het volgende geval voorgedaan Een gehuwde vrouw deed aan reclasseeringswerk en wijdde ook haar zorgen aan een man, die zich telkens aan sterken drank te buiten ging. Zij haalde hem uit de kroeg en deed alles om te zorgen, dat hij goed oppaste. De man was werkeloos en zou naar een andere plaats gaan om werk te zoeken. Zijn beschermvrouw bracht aem naar de trein hij verklaarde niet alleen te willen gaan en trok haar on danks haar tegenstribbelen in de coupé. Zoo zijn zij samen gereisd en weg gebleven I De echtgenoot en kinderen, die achterbleven, ontvingen een brief, waarin het besluit der vrouw was ver meld zij bleef bij den man, dien zij reclasseerde. Ongevallen. De rangeerder Koets, in dienst bij de Ned. Spoorwegen, is Maandag bij het Havenstation te Vlissingen tusschen de buffers doodgedrukt. De man. on geveer 50 jaar oud, woont te Souburg en laat een vrouw met drie kinderen achter. Dinsdag is Mej. H. overleden, een der drie slachtoffers van het tramon- geluk van de vorige week op den Haagweg bij Delft. Ook de toestand van de Haagsche verpleegster is zeer zorgwekkend. I 3- 3- t- it l- ti t. e L- i- •r 3- 3- e r- e i- it it O.

Friso nl | 1924 | | pagina 1