Advertentieblad Pepermunt l by TROMP, SNEEK Gasbedrijf - Wortom. PRIORITEIT edel fabrikaat J. H. DE GROOT - NOORD voor de Gemeenten Workum, Hem. Oldeph. en Noordw, Hindeloopen, Stavoren, enz. enz. i—inieuws- en is Nr. 1 t JOHs. TROMP te SNEER fflIMUIMinMIBOBflMIIIIBliriMlilllllMMMIllllllllllMTriliflIW Thans zijn aller oogen geopend No. 44. 50ste Jaargang. Binnenlandsch Nieuws. Officieel Gedeelte. YN OCTOBER. I •ff t ZATERDAG 25 OCTOBER 1924. Bekendmaking. - Uitgave van T. GAASTRA Bz. te WORKUM Telefoon No. 45. Plaatselijk Nieuws J rooker M. Yn ’e wieling foar de mounlebak, It wetter mealt oan skom, It fljocht de mounlepólle oer, Yn flokken licht as plorn. Mar ringen krüpt it üt 'e wei, ’t Wier ’t blinkje foar de dea, De joun krijt stipe fen 'e mist En tsjustrens krüpt oer ’t gea. Oer 'n poelke skout en fiskerman En set syn füken üt, De markols siikje skül yn ’t reid En flodderje foarüt. Ut skarde reidwal spat en snip, Kjel kwetterjend omheech, En wirdt den dwerrelwjukjend wei Yn ’t ünlan brün en leech. Yn kalde fleachen, mist en damp Oer keale greiden jaget, Hwer winterboaden floitsje, Hwer 't Ijipke ünwennich klaget. Bedenkt wèl, wederver- koopers in Sigaren, dat - de bekende firma - terdags en cents De seilen fen en spinnekop Klapwjukje mei de swang, De roeden piipje en kreune As wier 't hjar leste sang. Sims, sjocht it skiedend sintsje kans Om troch de mist to brekken, Den jit it sulver oer en poel En goud oer reade tekken. naar Breda overgebracht. Even voor flinke tegemoetkoming in de kosten Breda, waar de trein langzaam rijdt, van den avond ~opleverde. Het nutti- wist de man aan zijn bewakers te ont- snappen, door het portier te openen en uit den trein te springen. Onmid dellijk trok de marechaussee aan den noodrem en de vluchteling werd ach tervolgd. Het gelukte echter niet den vluchteling te arresteeren. De vrouw, die naar het politiebureau te Breda werd overgebracht bleef ontkennen. De Burgemeester-Strandvonder te WORKUM zal op Maandag, den 27 October e.k. ’s middags 12 uur achter het Stadsmagazijn in de Bagijnestraat bij boelgoed verkoopen 19 battings, 3 palen, 2 schroten, 2 planken, 1 blok hout en 1 baken, al les afkomstig van strandvonderij. Workum, den 23 October 1924. De Burgemeester-strandvonder voorn oemd, A. WAGENAAR Azn. □og nimmer zulke prachtige aanbiedingen - had als nu T 1 IYO busjes prima CACAO in groote sorteering Op DINSDAG 28 OCTOBER 1924, ’s avonds 7% uur, zal de Commissie voor het Gasbedrijf trachten AAN TE BESTEDEN onder de ingezetenen van Workum het lossen van de, voor het tijdvak van 1 Nov. 1924 tot 31 October 1925, benoodigde steen kolen voor bovengenoemd bedrijf. Voorwaarden liggen ter inzage ten kantore van het bedrijf van 's morgens 10 tot 's middags 1 uur. en zelfs de meest verwende moet erkennen dat voor 6 cent een UNICUM is De prijs der Advertentie» is van 1 5 regels 60 cents elke regel meer 7 cents Grootere letters naar pl.iai- ruimte. Buiten Frie.sL.nd, uit gezonderd Familieberichten, 10 ets per regel. Bij abon nement belangrijk lager. De geneesheer, die als deskundige werd gehoord, achtte bekl. niet toere kenbaar. De Off. van Just, achtte nog een speciaal psychiatrisch onderzoek gewenscht. Een voetbalmatch onder vuur. Zondagmorgen tusschen 10 en 11 uur had te Velp een voetbalwedstrijd plaats. Plotseling klonk er een aantal schoten en hoorden verschillende spelers van Gelria de kogels langs het gelaat flui ten sommigen wierpen zich, om de kogels te ontgaan, plat op den grond, terwijl anderen, die meer in de richting stonden waar de kogels kwamen, uit alle macht schreeuwden, dat de schut ter, die in een tuin aan de Rosen- daalsche laan stond, op moest houden De schutter, die het geschreeuw blijk baar niet hoorde en die waarschijnlijk een repeteergeweer gebruikte, schoot rustig door en trof al spoedig den 20-jarigen voetballer Roelofsen, wonende te Arnhem, in de liesstreek. Hij viel Tot plaatsing van Advertentiën en Reclames voor Handel, Nijverheid Breda overgebracht. Even vóór flinke tegemoetkoming in de kosten ge en ernstige van den avond werd op aangename wijze afgewisseld door een strijkje van 5 personen, door voordrachten van de heeren J. Robijns en J. Kuipers en een 5-tal meisjes en het gebruik van een kopje melk met de noodige versnaperingen. Het was reeds half één gepasseerd, toen de Voorzitter met een woord van dank aan alle medewerkenden de recht De derde persoon, die gezocht wordt, gezellige bijeenkomst meende te moe ten sluiten, die werd bijgewoond door ruim 200 belangstellenden, welke het met groen en bloemen feestelijk ver sierde gebouw, onder en boven' tot in alle hoeken vulden. Van Zondagmorgen tot Donder- dagvoormiddag van de vorige week heeft eenigszins ten noorden van den ingang der haven alhier een schoener- schip, ter grootte van ruim 200 ton, aan den grond gezeten, een en ander een gevolg van onbekendheid met het terrein en den aflandigen oostenwind. Het tweemast motorschip, afkomstig uit Groningen, kwam van Duitschland, met bestemming naar Denemarken, en was geladen met lijnkoeken. Nadat door een 3-tal scheepjes een deel der lading was overgenomen, raakte het schip weer vlot en kon het met 4 personen bemande vaartuig eindelijk zijn reis weer vervolgen. Bij de gehouden finale verkoop, ten overstaan van de Notarissen J. A. Overmeer te N. Vennep en F. J. Bruinsma te Bols ward, van de boeren- r? plaats met 85 pondemaat weiland, bewoond door den heer G. Ketelaar te Nijhuizum, werd deze voor f 105.787.20 toegewezen aan den heer M. G. Gerbrandij te Nijland. Door het Bestuur der vereeni- ging „Volkshuisvesting“ en Wees- voogden is onder ingezetenen aanbe steed het dempen van de wijk tusschen Schoolstraat en Weeshuis, het maken van stekken, schutting en beschoeiing, het leggen van een riool en het ver harden van de demping. Ingeschreven Zaterdag 18 October had ten Gemeentehuize de aanbesteding plaats voor de levering van 12000 baggelaar turf voor het Gemeentehuis. Inge schreven werd per 1000 als volgt R. P. Flapper f'8.60 R. van der Meulen en F. Postma - 8.90 K. van der Meulen -9. Sj. Wiersma -9. R. van der Meulen en F. Postma (betere soort) - 9.50 Gegund aan R. P. Flapper. 10 Oct. Blijkens advertentie in dit nummer zal de heer Danie Smal op Donderdag 30 Oct. in „Rehoboth” komen voordragen. Goede wijn behoeft geen krans en daarom is ’t voldoende te wijzen op de recensie’s van onder scheidene bladen, die men op de strooibiljetten vindt afgedrukt, Wel is het dienstig er op te wijzen dat de voordrachtavond niet is bepaald op Woensdag, doch op Donderdag xxggx xx xxxxv 30 October. Om teleurstelling te voor zoo schitterend geslaagde schoolfeest, koraen> vóórzie men zich tijdig van - - - toegangsbewijzen. Het aantal dezer toegangsbewijzen is evenredig aan ’t aantal zitplaatsep in de zaal, zoodat ieder bezoeker(ster) verzekerdis van een goede zitplaats. De hoop, uitgesproken in de laat ste Raadsvergadering, dat de kwestie van afstand van grond voor den aan eg van den weg naar Ferwoude, nog in der minne 4011 worden geschikt, is helaas niet verwezenlijkt. De heer J. Haagsma heeft zich met het rap port der schattings-commissie kunnen vereenigen, doch de heeren Bokma en IJbema hebben daaraan hunne goedkeuring niet willen schenken. De wettelijke veg van onteigening zal nu worden gevolgd, hetgeen uit den aard der zaak nog al eenigentijd zal vorderen, met het betreurenswaardig resultaat, dat dit werk niet aan de eventueele werkeloosheid zal kunnen ten goede komen. Onze stadgenoot Gosse Visser, aan wien dit voorjaar het diploma Vakteekenschool alhier werd uitge reikt, slaagde dezer dagen voor de eerste klasse Middelbaar Technische Cursus te Sneek. werdjloor Y. Huisman met f1137 en WORKUM. Door de afdeeling „Volksonderwijs,” de Ouder-Com- missie en de Commissie van Oud- leerlingen der Openbare school werd Donderdagavond der vorige week in het gebouw van den Nederl. Protestan tenbond een gezellige bijeenkomst, in Casu Ouderavond, georganiseerd, een waardige herdenking door de Ouderen van het feit van de restauratie der Openbare school en het daaraan ver bonden schoolfeest. De avond stond onder de voortreffelijke leiding van ds Hulshofif, die in zijn openingswoord wees op de voorop gezette bedoeling, deze bijeenkomst een gezellig karak ter te geven, ofschoon de gezelligheid de ernst niet behoefde buiten te slui ten, wijl het hierbij toch ook ging om de school, om de kinderen, waarbij hij wees op den zegen die er uitgaat van goed onderwijs. De heer J. E. Muller, voorzitter der s een zeer gemoedelijk en'ernstig woord in verband met hét goed recht van Open baar Onderwijs. De heer Oosten kwam terug op het j iuu suuiiicrcuu kcbiuukuu buuuuuvcüi, waarbij de wensch werd uitgesproken, waarby een welgemeend mede naar aanleiding van eigen jeugdher inneringen woord van waardeering sprak tot de Commissie van Oud-leer- lingen, voor het vele en mooie, in dat opzicht tot stand gebracht en hij ant woord gaf op de vraag, wel eens door een autoriteit gedaanwat is de open bare school? waarbij hij verder iets meende te moeten zeggen tot verste viging van het openbaar onder wijs en allen ten slotte opwekte hun trouw en liefde uit te dragen voor de openbare school. Een dubbel ernstig moment op de zen avond was de huldiging van meester de Wit, die voor eenigen tijd in alle stilte zijne 40-jarige werkzaam heid aan de school had herdacht, waarbij ds Hulshofif dezen teekende als de man van nauwgezette plichts- r betrachting, die tot ondergrond had de waarachtige liefde voor diens le venstaak en waarbij hem ten slotte een keurige bloemenhulde werd aan geboden. Een loten-verkoop had plaats voor een tombola van bereidwillig ter be schikking gestelde prijzen, die een Dit blad verschijnt des Za- kost per kwartaal 65 cents; franco per post I 1 gulden. Enkele Nos. 5 ets. Ingezonden stukken Don- derdags voorm. in te zenden. Advertentiën tot uiterlijk Don- derdagsavonds, uitgez. familieber. BV I r u V f met den minister hierover nader te confereeren. Mr. Westerhoff zeide het verzoek aan den Minister te zullen overbrengen. Hierna sprak de heer Goudsmit op het bordes de verzamelden toe, het resultaat van het onderhoud mededee- lende en opwekkende tot verdere actie om de verslechteringen der arbeids voorwaarden krachtig tegen te gaan. Men ging hierna uiteen. Alles verliep in de beste orde. Een arrestant ontvlucht. Uit Breda seint men Maandagmorgen heeft de politie te Bergen op Zoom een goede vangst gedaan. Door een Marechaussee aldaar werden gearresteerd een man en een vrouw, beiden circa 30 jaar. Zij ver dienden hun brood met het bespelen van viool en guitaar. Beiden worden verdacht, met nog een derden persoon betrokken te zijn in een zevental dief stallen. Het tweetal werd onder politie- geleide met den trein van 6.47 uur en Geldwezen buiten de Gemeente Workum is uitsluitend gemachtigd WOUTERS’ Algemeen Advertentie-, Reclame- en Uitgevers-Bureau »Neerlandia”, Zuiderplein 101, Leeuwarden. Telefoon Intercomm. 145. tegen den grond en werd door zijn kameraden naar de op het terrein staande tent gebracht. Door een leider van het spel, een politieagent uit Arn hem, werden dr. van der Feltz en de politie gewaarschuwd, die spoedig op het terrein waren. De getroffene werd door den dokter in zijn auto mede naar het Velpsche ziekenhuis genomen. De voetballers hadden intusschen met hun bedreigingen den schutter op de vlucht gejaagd. Gebleken is, dat deze gevaarlijke schutter, de heer v. d. B., wonende aan de Rosendaalsche laan, was, die met scherp op een dun houten schijfje had staan schieten, waardoor de kogels blijkbaar met gemak heen sloegen en op het onmiddellijk daar achter gelegen voetbalveld terecht kwamen. De kosten van ’t levensonderhoud. 't Laatste kwartaal zijn de kosten van ’t levensonderhoud weer gestegen en wel met 1.7 pCl., zooals het Bur. voor Statistiek heeft berekend. Dit indexcijfer, voor zoover het be trekking heeft op de totale kosten van levensonderhoud, bedraagt in Septem ber 1924 82.5 vergeleken met 100 in Maart 1920, of een daling van 17.5 beneden het peil van laatstgenoemde maand. Voor de voeding afzonderlijk is de daling sedert Maart 1920 in September 1924 20.1 pCt. De algemeene stijging van het index cijfer betreft voornamelijk de voeding. In Sept. 1924 waren de kosten voor ’t algemeen levensonderhoud nog 76.3 pCt. boven 't peil van vóór den oorlog. Een demonstratie van bakkers. Dinsdagmiddag trok een stoet van circa 200 bakkersgezellen, bestuursleden en leden van den Alg. Ned, Bond van Arbeiders in het Bakkersbedrijf van het Volksgebouw aan de Prinsengracht te Den Haag, naar het departement van Arbeid aan het Bezuidenhout, om mi nister Aalberse de resolutie inzake de Arbeidswet aan te bieden, die onlangs op het demonstratief congres werd aangenomen. De deputatie stond onder leiding van hoofdbestuurders en districts-be- stuurders. Er waren afgevaardigden uit Den Haag, Rotterdam, Schiedam, Delft, Ouder-Commissie, sprak mede Leiden, Amsterdam en Haarlem. De deputatie werd door mr. Westerhoff namens den minister ontvangen en hem werd de resolutie overhandigd, zou zich op zee bevinden. Nader vernemen wij dat de ontvluchte arrestant voorgaf naar een zekere plaats te moeten gaan en hiervan gebruik gemaakt heeft om het portier te ope nen en te ontvluchten. De kolendamp. Maandagmorgen toen een melkboer aanbelde aan het perceel Julianalaan 6, te Hilversum, kreeg hij geen gehoor. Hij waarschuwde enkele voorbijgangers, die een passeerenden inspecteur van politie, het geval meedeelden. Deze verschafte zich toegang tot de woning en vond daar de bejaarde mevrouw A. Blij en haar beide dochters, leera- ressen aan de Gooische huishoudschool door kolendamp vergiftigd. Zijne po gingen, de dames bij te brengen, mis lukten. Aan den gemeentelijken ge neeskundige dienst is het daarop, na langdurige pogingen, gelukt een der dochters bij te brengen met een zuur stofapparaat. Deze vertelde, dat zij Zaterdag kolendamp in huis had waar genomen. Van wat er toen verder is gebeurd, herinnerde zij zich niets. De oude mevrouw en de tweede dochter zijn daarop naar de R.-K. zie kenverpleging overgebracht. Deze dochter is reeds overleden. De moeder verkeert in zorgwekkenden toestand. Liefdesdrama te Ederveen. Op 30 Mei j.l. werd te Ederveen, gem. Ede, een 17-jarig meisje, Hendri- ka Vlastuin, door een 30-jarigen land bouwerszoon met revolverschoten in de woning van haar ouders gedood. De dader richtte na den aanslag het wa pen op zichzelfhij verkeerde een tijdlang in levensgevaar, doch genas. Dinsdag had hij zich voor de recht bank te Arnhem te verantwoorden. Bij het getuigenverhoor bleek, zegt de N. Rt. Gthet volgende Beklaagde had sinds 9 maanden verkeering met Rika Vlastuin, en hoe wel het meisje pas 16 jaar was, maak te beklaagde reeds trouwplannen. Hij was steeds een zeer gewone jongen geweest, maar na zijn kennismaking met het meisje veranderde hij geheel en al. Hij werd, zooals getuigen, die met hem omgingen, verklaarden, onrus tig en in hooge mate jaloersch, zoo zelfs, dat hij zich een revolver aanschafte en zich eenige malen in dien zin uit liet, dat hij, indien andere jongens met zijn meisje uitgihgen, beiden zou dood schieten en daarna de revolver op zichzelf zou richten. Dikwijls verschool bekl. zich in struikgewas om zoo ver dekt opgesteld toe te zien, of ook an deren zich in gezelschap van Rika be vonden. Eenmaal heeft hij een jongen, dien hij verdacht, medeminnaar te zijn, vastgegrepen en bedreigd. Inmiddels verliet bekl. het ouderlijk huis en nam zijn intrek bij een boer, die in de buurt van Vlastuin woonde, teneinde dicht bij zijn meisje te zijn Hij ging als ge woon daglooner voor de ouders van het meisje werken en bovendien een huisje in richten, waar hij als hij ge trouwd was, wilde gaan wonen. Inmid dels scheen de liefde maar van één kant te komen het meisje gaf niet veel om den 30-jarigen. Bekl.’s onrust nam toe en hij kon, naar hij vertelde, tenslotte bijna niet eten en slapen. Hij waande zich ach tervolgd door een grooten, zwarten man. Thans heeft hij nu en dan nog zulk een dwang-voorstelling. Op den 30sten Mei heeft bekl. in de woning van zijn meisje een gesprek met Rika gehad en volgens een broer tje, dat thuis was, heeft bekl. het meis je gevraagd te beloven, dat zij hem nooit meer bedriegen zou. Zij ontken de dit ooit te hebben gedaan. Er is toen een woordenwisseling ontstaan, waarbij Rika zei>je behoeft me nooit meer te vragen.Toen heeft volgens het broertje beklaagde Rika de revol ver tegen de borst gedrukt en gescho ten. Later heeft hij nog een tweede en een derde schot gelost. Toen is hij heengegaan en getuigen, die hem door het korenveld zagen gaan, beweren, dat hij uiterlijk heel kalm waseen hunner heeft hij zelfs nog gegroet. Daarop heeft hij echter vier schoten op zichzelf gelost. FKISO e t f. L door H. de Groot en S. Boersma met f919. Aan de laagste inschrijvers werd het werk gegund. Begrooting f 1050.

Friso nl | 1924 | | pagina 1